Zaloguj się, aby obserwować  
T710PH

Windows problemy i rozwiązania...

2522 postów w tym temacie

Witam,

niedawno nabyłem na Allegro system Windows XP po dziwnie niskiej cenie 135 zł,-. Zachęciła mnie do tego nie tylko cena, ale i ilość zakupujących (sztuk dostępnych w ogóle było chyba 70, a kupujących ok. 50!)
Otrzymałem płytkę w stanie nienaruszonym - zgodnie z opisem aukcji dostałem płytkę w kopercie oraz taką małą karteczkę z kodem aktywacyjnym (czytelna).

Moje zapytanie: otóż na płycie widnieje napis "Już zainstalowane na komputerze - dysk do ponownej instalacji" (czy jakoś tak) i nie wiem, czy to rzeczywiście będzie chciało się zainstalować na nowym komputerze (pytanie 1).

Dalej, w opisie aukcji napisane było "Windows XP Professional Service Pack 2 "(po instalacji ściąga SP 3")
I tu drugie pytanie: czy na nowym komputerze bez połączenia z netem będzie to możliwe?

Proszę o odpowiedź.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 19.08.2009 o 10:28, script_user_name napisał:

I tu drugie pytanie: czy na nowym komputerze bez połączenia z netem będzie to możliwe?


Umiem odpowiedzieć tylko na to pytanie. I w sumie to nie trzeba się o to nikogo pytać. Wystarczy ruszyć mózgownicą ;D

Jak ściągniesz Service Pack 3 z internetu bez połączenia z internetem? Nie ściągniesz. Musisz mieć do niego dostęp.
Sam kiedyś się nad tym zastanawiałem -.-

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.08.2009 o 10:28, script_user_name napisał:

niedawno nabyłem na Allegro system Windows XP po dziwnie niskiej cenie 135 zł,-.

Tak jak napisali koledzy w razie nalotu tym co kupiłeś możesz sobie podetrzeć pupę*.

Systemu Windows OEM nie można sprzedać jako takiego. Można jedynie sprzedać z komputerem na którego numery został sprzedany. Najczęściej chodzi o stare Delle pochodzące z banków i większych firm.
Poniekąd problem spowodował sam Microsoft przez swoją nadgorliwość i lenistwo działów IT jego klientów - otóż sprzedając takim firmom licencję MOLP nie powinien dołączać żadnych osobnych płytek z Windozą XP w wersji instalacyjnej.
W wielu wypadkach płyta z systemem jest tak naprawdę backupem na czysto zainstalowanego systemu z przygotowanymi już sterownikami pod konkretny model komputera. Przywrócenie takiej kopii na zupełnie innej płycie głównej spowoduje na dzień dobry błędy sterowników i sytuację awaryjną z której można Windows wydobyć, ale nie ma to nic wspólnego z normalną instalacją.

A na czym polegało lenistwo firm klientów? Otóż nie kupowali komputera np. Dell z systemem Windows XP OEM, lecz z MOLP Windows NT 2000, które do działania w ogóle nie potrzebowały żadnej aktywacji. Te były instalowane hurtem najczęściej za pomocą Norton Ghosta, często jechały nawet na tych samych numerach seryjnych. W efekcie dołączane do komputerów płytki z licencjami Windows XP miały wartość śmiecia i tak też były traktowane.
Kiedy stare już komputery złomowane to po firmach walało sie mnóstwo tego papierowo płytkowego śmiecia, które sprytni kolesie pozbierali i dzisiaj sprzedają na allegro jako legalne systemy, a burdel w Microsofcie spowodował, że ich aktywacje po dodaniu w fabryce do bazy nigdy nie zostały anulowane.

*Jest od tego jeden jedyny wyjątek. Jeżeli pocztą dostałeś komputer na którym system był pierwotnie instalowany (liczą się nawet numery serii), a następnie we własnym zakresie go ulepszyłeś zmieniając np. płytę główną i kartę graficzną, to reaktywacja przejdzie i będzie legalna. Pamiętaj jednak, że komputer powinien pozostać w pierwotnej obudowie na której jest naklejka. W wypadku slim Delli jest to porażka bo jest to niby PC, ale chyba najbardziej zamknięty PC jaki może istnieć. Bardziej zamkniętymi konstrukcjami są już tylko laptopy w których można jedynie ulepszyć pamięć i grafikę. Nawet kable przycięte są co do centymetra.

Dnia 19.08.2009 o 10:28, script_user_name napisał:

Zachęciła mnie do tego nie tylko cena, ale i ilość zakupujących (sztuk dostępnych w ogóle było chyba 70, a kupujących ok. 50!)

Najłatwiej oszukuje się tłumy. :)

Dnia 19.08.2009 o 10:28, script_user_name napisał:

Otrzymałem płytkę w stanie nienaruszonym - zgodnie z opisem aukcji dostałem płytkę w
kopercie oraz taką małą karteczkę z kodem aktywacyjnym (czytelna).

Czyli bez komputera lub choćby jego obudowy? Bez trzech faktur zakupu? (pierwsza od sprzedawcy OEM do klienta kluczowego, druga od klienta kluczowego do allegrowicza, a trzecia od allegrowicza do Ciebie). No to zapłaciłeś 135 zł za śmiecia.
Poniekąd spełnienie warunków faktury jest niemożliwe bo nikt nie dałby Ci odpisu pierwszej faktury za komputery i OEM MOLP na kilka tysięcy komputerów i ceną opiewającą na kilkadziesiąt tys. zł. I tak na marginesie karteczkę z kodem można przykleić tylko na obudowę komputera producenta OEM (w tym wypadku na Della)

Dnia 19.08.2009 o 10:28, script_user_name napisał:

Moje zapytanie: otóż na płycie widnieje napis "Już zainstalowane na komputerze - dysk
do ponownej instalacji" (czy jakoś tak) i nie wiem, czy to rzeczywiście będzie chciało
się zainstalować na nowym komputerze (pytanie 1).

Tak jak napisałem - jako procedura awaryjna. Taki sam efekt byłby gdybyś wymienił płytę główną, grafikę, sieciówki, audio i jak gdyby nigdy nic odpalił swojego Windowsa. System czasem pokaże błękitnego, albo wejdzie w tryb podobny do awaryjnego (tylko sterowniki legacy zaskoczą), w którym cały manedżer urządzeń będzie nawalony wykrzyknikami. :)

Dnia 19.08.2009 o 10:28, script_user_name napisał:

Dalej, w opisie aukcji napisane było "Windows XP Professional Service Pack 2 "(po
instalacji ściąga SP 3
")

To oczywiste - skoro aktywacja nie została anulowana w bazie MS, to moduł sprawdzania autentyczności zadziała prawidłowo i będą mogły ściągnąć się wszystkie uaktualnienia. Bez modułu autentyczności dostajesz lekko podrasowanego SP2 (w którym uaktualnią się tylko absolutnie krytyczne poprawki bezpieczeństwa).

Dnia 19.08.2009 o 10:28, script_user_name napisał:

I tu drugie pytanie: czy na nowym komputerze bez połączenia z netem będzie to możliwe?

Najprawdopodobniej tak, ale trzeba byłoby odpalić procedurę aktywacji telefonicznej, no chyba, że Windows na oryginalnym kompie byłby już zaktywowany, to wtedy można mu wgrać ściągnięty wcześniej SP3 offline bo w momencie instalacji będzie moduł sprawdzania autentyczności Windows, co spowoduje, że instalacja SP3 nie zatrzyma się.
W przypadku aktywacji telefonicznej pracownik MS może zidentyfikować klucz jako aktywację sprzedaną "klientowi kluczowemu" i może zacząć zadawać niewygodne pytania na które nie będziesz znał odpowiedzi. A to dlatego, że będzie oczekiwał iż jesteś informatykiem dużego klienta. Tym samym może anulować klucz aktywacyjny i po ptakach. W przypadku aktywacji internetowej szansa na to jest minimalna. No chyba, że w MS zrobią akcję czyszczenia numerów błędnie wydanych oemek przez Della i innych dużych sprzedawców.
Poniekąd to właśnie Ci ostatni narazili MS na straty bo zgodnie z procedurą jeżeli klient przeprowadza downgrade systemów do sprzedawanych komputerów, to wszelkie certyfikaty i płytki powinny były zostać zwrócone do Microsoftu lub zniszczone.
Nie zostały, ale pewnie rozejdzie się po kościach bo MS z producentami nie pójdzie na udry bo mógłby się pożegnać ze statusem monopolisty. Co najwyżej będzie blokować wydane klucze Windows XP (co jest mu bardzo na rękę bo chce sprzedać nowy Windows 7), w efekcie czego niektóre szaraczki staną się nabitymi w butelkę.

Sam mam z kilkanaście takich śmieciowych pakietów, ale nawet do głowy nie przyszło mi ich sprzedawać bo to średnio wyrafinowane oszustwo. Aczkolwiek może nie zostać nigdy wykryte. Czasem wystarczy kupić gdzieś oryginalny znaczek Della, HP czy innego producenta i przykleić go na swojej obudowie, żeby żaden sąd w Polsce nie był w stanie stwierdzić, iż coś jest nie w porządku. Oczywiście jest to kant, ale raczej ujdzie. Zresztą Microsoft sam sobie zrobił sobie kuku.

Podsumowując cena jaką zapłaciłeś jest zapewne odwrotnie adekwatna do ryzyka jakie ponosisz. :)
Z jednej strony masz dużą szansę na zalegalizowanie sprawy tak, aby żaden sąd w Polsce się do tego nie mógł przyczepić, a z drugiej strony - zawsze możesz mieć pecha, że Twoja aktywacja pójdzie w pieruny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

[...]

Dnia 19.08.2009 o 12:27, Olamagato napisał:

Z jednej strony masz dużą szansę na zalegalizowanie sprawy tak, aby żaden sąd w Polsce
się do tego nie mógł przyczepić, a z drugiej strony - zawsze możesz mieć pecha, że Twoja
aktywacja pójdzie w pieruny.

Eee, czyli podsumowując twoje wywody, kupiłem tanie gumno, które może działać, a może i nie a gdy milicja znalazłaby to u mnie to ban?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na chwilę obecną można kupić legalnie samego OEM-a bez sprzętu, tyle że nabywca staje się jednocześnie "producentem" komputera a co za tym idzie sam musi sobie zapewnić wsparcie techniczne w razie problemów (bo to microsoftowe pomaga tylko posiadaczom wersji pudełkowej)

zakładam naturalnie że to faktycznie OEM a nie wspomniany wcześniej MOLP

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.08.2009 o 14:48, script_user_name napisał:

Eee, czyli podsumowując twoje wywody, kupiłem tanie gumno, które może działać, a może
i nie a gdy milicja znalazłaby to u mnie to ban?

Mniej więcej. Licencja i prawo autorskie są tak sformułowane, że w tym przypadku powstaje luka prawna z którą nie wiadomo za bardzo co zrobić. Formalnie kupiłeś system nielegalny, ale sam Microsoft nie bardzo jak ma odsiać te nielegalne od legalnych, które wciąż działają u pierwszych klientów dużych producentów komputerów. MS nie jest w stanie odkryć czy kolejne aktywacje oem są przeprowadzane na pierwotnie sprzedanym sprzęcie czy na zupełnie innym. Z drugiej strony nie posiadasz faktury na komputer Della wraz z systemem Windows XP OEM, a tylko taka faktura spełnia warunki licencjonowania systemu w tej wersji.
No i na koniec możesz nie posiadać w ogóle płytki instalacyjnej Windows, a jedynie płytkę kopii zapasowej z której odtwarza się preinstalowany system OEM (np. niebieska płyta Della).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.08.2009 o 19:42, S1G napisał:

Na chwilę obecną można kupić legalnie samego OEM-a bez sprzętu

No to w takim wypadku luka prawna wychodzi się na korzyść kupujących.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam dość dziwny przypadek na Windows Vista x64 bit sp2 pl

samo zmieniające się ustawienia folderów i przebicia (np. ustawie wygląd folderu c"\xampp\htdocs\ to zmieni też się wygląd c:\windows\)


Zastanawiam się czy nie lepiej dobrać się do rejestru systemu i wyczyścić dane odpowiadające za wygląd folderów (Może coś tam jest sypnięte ;p)

(Resetowanie wyglądu folderów nie pomaga, nie działa)

// Wirus nie możliwe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak odzyskać skasowane dane? Przez pośpiech usunąłem całego Steama nie kopiując save''ów [nie mogłem się zalogować, zawieszał sie przy łączaniu]... A miałem ukończone MW2, bodaj 16lvl w multi i 20 gwiazdek w spec-ops...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Programami takimi, jak Recuva. Chyba, że pliki przeniosłeś tylko do systemowego Kosza (wtedy sprawa jest prosta).
A, i odzyskiwanie danych należy przeprowadzać z innego dysku, niż ten, na którym były skasowane pliki (albo w ogóle z jakiegoś LiveCD), bo każdy zapis na tym dysku zwiększa prawdopodobieństwo, że utracone dane zostaną nadpisane (a wtedy to "domowe" sposoby już nie pomogą).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.12.2009 o 14:17, tomoliop napisał:

Mój komputer wyłącza się parę minut. Co mógłbym z tym zrobić poza reinstallem?


Przeczyścić go w śrdku bo może to być spowodowane przegrzewaniem się komponentów jak procesor, pamięci czy grafika.
Przyczyną może być też zasilacz który nie trzyma napięć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.12.2009 o 14:24, Nufiko napisał:

> Mój komputer wyłącza się parę minut. Co mógłbym z tym zrobić poza reinstallem?

Przeczyścić go w śrdku bo może to być spowodowane przegrzewaniem się komponentów jak
procesor, pamięci czy grafika.
Przyczyną może być też zasilacz który nie trzyma napięć.


OK, dzięki, nie był czyszczony od dawna...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę dostać się do opcji zamykania systemu. Gdy z paska start wybiorę Zamknij System komputer się zawiesza... Gdy się wyloguję i tam spróbuję to jest to samo. Poza tym komputer wyłącza się 2-3 minuty... Przeinstalowywałem system niedawno. Też defragmentowałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.01.2010 o 20:15, Dark_ziom napisał:

Cześ. Mam pytanie. Czy można w Windows XP zabezpieczy folder przed kopiowaniem?

"Tylko do odczytu" nie podziała na to, ale możesz po prostu ukryć taki folder/zablokować go. Są na to programy - np Hide Folders XP.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam mam bardzo dziwny i zarazem poważny problem. Nie jestem do końca pewien, czy to wina windowsa.
Chodzi o to, że po włączeniu komputera i odczekaniu góra kilku minut coś w jednostce centralnej zaczyna mi PIKAĆ i komputer prawie, że się zawiesza(pojedyncze pik.... pik....) Udało mi się rozpocząć szybkie skanowanie od razu po włączeniu komputera i w czasie tego "pikania" program działał, ale straszliwie wolno. Po pewnym czasie ten problem z niknął i właśnie korzystam z niego pisząc tutaj posta. Czy wiecie co może być tego przyczyną?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj w internecie o sygnałach dźwiękowych BIOSu ale zazwyczaj one występują przy uruchamianiu komputera a nie jego pracy, inną przyczyną mogło być zablokowanie kilku klawiszy na klawiaturze i przepełnienie bufora tejże.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować