Zaloguj się, aby obserwować  
Demagol

Obrady na temat gram.pl i potrzebnych zmian

871 postów w tym temacie

Rozwiązanie problemu nieaktywności moderatorów jest banalnie proste i powszechne w Internecie. Niech będzie ich 15, a nie 5. Na forach międzynarodowych jest ich jeszcze więcej (bo różne strefy czasowe), ale na tym- trzeba ich do 10 (jak w "najlepszych czasach"), aby uzupełniali się i mogli patrolować wątki bez konieczności no-lifienia. Przy systemie większej ilości moderatorów są tylko dwa wymogi- jedna-dwie dyspozycyjne osoby (jedna na moderowanie nocą, o chorych godzinach, druga- do moderowania w godzinach 8-16, kiedy większość ludzi pracuje, a dzieci i spamboty robią swoje), a druga- jeden dobry moderator-nolife, który będzie nadzorował (wymiany całkiem nieaktywnych moderatorów itp).

Na pewno zaś zdrowy nie jest system "stały zespół moderatorów na xyz lat" jak to jest na gram.pl. Najlepszą skalą porównawczą jest dla mnie międzynarodowe forum, na którym pełniłem funkcję niższego staffu (dużo mniejsza skala obowiązków niż moderatorzy tutaj), i na przestrzeni lat trzech czy czterech z osób o władzy porównywalnej z moderatorami tylko JEDNA przetrwała od początku do końca, ale rotacja była dynamiczna, i nie było okresów, kiedy było "tylko" dwóch czy trzech aktywnych moderatorów (zwykle były to okolice 7-8, mimo tego, że było to forum większe niż gram.pl- ale to było forum oparte na vBulletinie, z systemem moderatorów lokalnych i niższego staffu idącego w osób dwadzieścia-kilka). I nawet nie było tak, że wyrzucano kogoś po tygodniu nieaktywności- nie, ludzie nieaktywni siedzieli po pół roku. Ale chodziło o to, aby dostarczyć jak najlepszą usługę na forum, i jeżeli ktoś budził kontrowersje to po prostu się go wyrzucało. Bo najważniejsze jest zadowolenie użytkowników, to z nich są pieniądze.

Łącznie staff liczył do 50 osób bez moderatorów lokalnych, ale za to część ekipy pracowała in-game, przez co samo forum to moderatorzy lokalni + osób 20. Forum międzynarodowe, różne strefy czasowe, zawsze "ktoś musi być na posterunku", bo nie ma czegoś takiego jak "godziny szczytu"- szczyt jest zawsze, w różnych miejscach. Patrząc na to z perspektywy realiów w Polszy- okolice 10 modów byłyby idealne, wtedy nawet połowa może być nieaktywna, ale 5 osób na posterunku to już jest dużo. Nie trzeba mnożyć ani local modów, ani moderatorów globalnych, bo mamy tylko jedną strefę czasową na cały kraj, i czysto logistycznie nie jest to trudne do ogarnięcia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Od razu uprzedzam - nie wczytywałem się jakoś bardzo ani w początkowy post jak i też w całość dyskusji ale pewne rzeczy mimo wszystko mnie zastanawiają [ a większość znających / kojarzycych mnie z forum osób wie jak mam mniej więcej stosunek do tego czy owego ].

A mianowicie - mam po raz kolejny [ tak, piję do ostatniej akcji z ''Moderatorów...'' ] wrażenie, że to takie szukanie dziury w całym i to trochę jednak niepotrzebnie. Każdy kto tu siedzi jakiś dłuższy czas może powiedzieć, że cytując klasyka ''dobrze to już było'', że nie jest cudownie i że niemal każda próba poważniejszej reanimacji gramu / community to albo łatanie po łebkach albo baaardzo tymczasowe jak te wszystkie Gramy/Gramiki czy inne tego typu spędy ludu gramowego ... Więc pytanie zasadnicze brzmi - po cóż rzucać się z motyką na słońce skoro jesteś niemalże skazany na porażkę? Rozumiałbym to gdybyśmy my - userzy mieli choćby minimalny ale realny wpływ na to co tu się wyrabia ale tak nie jest.

I sam pewnie wiesz, że generalnie modów jakoś bardzo nie chwalę [ zwłaszcza niektórych ], mam do nich raczej neutralny stosunek pomijając pewne skrajności - w obie strony. Sam miewałem degrady, mniej lub bardziej zasłużone, niektóre kompletnie od czapy ale zapytam - po jaką cholerę znów jest jakaś wojenka ''bo moderatorzy nie są aktywni''? Jak mam być szczery to ja jakiejś PALĄCEJ potrzeby widoczności jej aktywności nie widzę ... Trolle już nie te, aktywność znacznie mniejsza, etc ... Ja wiem że ideałem byłoby gdyby byli zawsze, wszędzie a na każde zawołanie i potrzebę reagowali od razu ... tylko czy jest sens się spinać do nich akurat o to w momencie gdy aktywność zła forumowego jest minimalna?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja tego aż tak nie zauważyłem, choć powiem szczerze, że zaskoczyło mnie bardzo to właśnie. Co powiem szczerze było strzałem w dziesiątkę, bo dzisiaj chyba właśnie w youtube należy szukać sukcesu wszystkiego. Przecież ytuberzy reklamują także wiele różnych serwisów. A przy okazji materiały na gramie jeżeli chodzi o te video fajnie się ogląda. Ja bym chciał powrotu do tytułów, które wyszły bardzo dawno i odeszły w zapomnienie (to co nagrywali Krzysiek z Myszastym) czy też unboxingów edycji kolekcjonerskich.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.10.2013 o 18:18, Demagol napisał:

Zostaw Gramik w spokoju, ma się dobrze i zdaje się wciąż się rozwijać.

Ależ niech sobie działa, spoko. Nie ja tracę czas. ;-) Tylko nie za bardzo wiem co wy [?] chcecie przez to osiągnąć w skali całego gramu bo o to chyba chodzi, nie?

Dnia 26.10.2013 o 18:18, Demagol napisał:

Pomysł na temat niejako wyszedł pośrednio od samego Knicza.

Przepraszam kogo? I fajnie że cały mój wywód np: o modach skróciłem do tak minimalnej formy. ;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Od rednacza. Wiesz co, myślę, że już czas, żebyś sobie spokój dał z tym forum, bo chyba zaczynasz tracić kontakt z jego rzeczywistością i coraz więcej rzeczy na nim jest ci obca.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.10.2013 o 18:17, Muradin_07 napisał:

Co powiem szczerze było strzałem w dziesiątkę, bo dzisiaj chyba właśnie w youtube należy
szukać sukcesu wszystkiego. Przecież ytuberzy reklamują także wiele różnych serwisów.


Jeśli chodzi o podbicie wyświetleń serwisu to strzał w dziesiątkę. Problem z YouTubem jest tylko taki, że społeczność graczy na popularniejszych kanałach jest zazwyczaj bardzo młoda, więc patrząc z poziomu forum, a nie serwisu, przekłada się to na większą liczbę niepotrzebnych wątków, spamu i ogólnego syfu.

Dnia 26.10.2013 o 18:17, Muradin_07 napisał:

A przy okazji materiały na gramie jeżeli chodzi o te video fajnie się ogląda. Ja bym
chciał powrotu do tytułów, które wyszły bardzo dawno i odeszły w zapomnienie (to co nagrywali
Krzysiek z Myszastym) czy też unboxingów edycji kolekcjonerskich.


Masz rację. Pomysł założenia kanału Gramowego był naprawdę niegłupi. Co prawda cofnąłem subskrypcję już dawno temu, bo przeszkadzało mi wrzucanie każdego możliwego zwiastuna (kto wpadł na ten chory pomysł?!), ale filmy Krzyśka i Myszastego bardzo dobrze wspominam :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o regulamin- można go ograniczyć do zdania "W przypadku kwestii nieuregulowanych niniejszym regulaminem należy dostosować się do decyzji Moderatorów." Po co znać cały? Decyzją moderatora jest taka kara- jest taka kara. Nie ważne, czy jest to opisane dalej w regulaminie, tak czy siak moderator zawsze będzie miał rację. Efekt- "masz 24h na udowodnienie, że nie jesteś piratem", i kary za przyznawanie się do piractwa w ogólności (przykro mi, kiedy powiem, że jestem zabójcą, to nie muszę sądowi udowodnić, że nie jestem, a i procesu za "propagowanie zabójstw" nie będzie); do kwestia ściągania filmów, książek i/lub muzyki (a z tym jest prawny problem, bo ustawy o prawie własności intelektualnej są w tym aspekcie dość pokręcone, niejednoznaczne- różne fragmenty sugerują różne rzeczy- i generalnie mówią, że jak coś już jest w Internecie, to w sumie cholera wie, czy to przestępstwo czy nie).

Ale rzecz, która najbardziej boli- forum jest dla użytkowników. Regulamin jest dla użytkowników. Należy go egzekwować w granicach rozsądku, tak, aby nie dochodziło do sytuacji absurdalnych. Zaś przy ostatniej akcji dot. offtopu (który zresztą offtopem nie był, bo materiał graficzny jest częścią newsa, przykro mi- co nie znaczy jednak, że nie mam bulu dópy o uciszanie offtopów pod newsami w ogólności)- odniosłem wrażenie, że to trochę jak z kanara...kontrolerami biletów. Którzy wlepią mandat babci, po której widać, że ma ponad 70lat i ma prawo do darmowego przejazdu. Ale nie kupiła biletu za zero złotych- wlepmy mandat, niech ma problem się odwoływać, zapłacić 2zł opłaty regulacyjnej. Tak samo moderatorzy uciszający tzw. offtop pod newsami (które a) znikną za dwa dni b) sami spamują, bo uciszanie jest jeszcze bardziej nie-w-temacie co dyskusja, która bezpośrednio wynika z materiału i jest ciekawa c) polityka gram.pl związana z luźnymi newsami pana Bajdy czy Wuwusia- bez pana, bo tego nie lubi :D- sama zachęca do dyskutowania, bo newsy czasami są "z jajem", a i sam autor często chętnie odejdzie od tematu, bo o fajną dyskusję chodzi na forum) nie robią nic dobrego dla użytkowników (nie wierzę, że ktokolwiek ma problem z merytoryczną dyskusją, kiedy alternatywa to czytanie komentarzy "fajny news" "głupi news"- i tak nikt tego nie robi, nic z tego nie wyniesie, a komentarze innych nie przeszkadzają w dodawaniu własnych bezużytecznych wstawek tego typu). To jak z tym kanarem- egzekwowanie zasad w imię zasad. Nie użytkowników. Gdzie tu "sęs"?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.10.2013 o 18:23, Demagol napisał:

Od rednacza.

Trudno żebym go znał skoro najwyraźniej nie można go namierzyć na gramie.

<szuka>

Ach ... to ktoś z redakcji od tekstów ... Spoko. Trudno żebym go znał skoro nie zaglądam zazwyczaj w niusy a tym bardziej nie szukam / nie robię tam flejmu z cyklu ''bo gra/konsola jezd leprza ty gupi bucu ty, ooo!!!''. Więc problem niusów tak mnie interesuje jak zeszłoroczny śnieg.
>Wiesz co, myślę, że już czas, żebyś sobie spokój dał z tym forum, bo chyba

Dnia 26.10.2013 o 18:23, Demagol napisał:

zaczynasz tracić kontakt z jego rzeczywistością i coraz więcej rzeczy na nim jest ci
obca.

A co niby takiego jest mi jeszcze obce? ;-D Ja mam swoje ulubione tematy i miejsca tutaj, mnie to pasuje. Nie muszę znać większości userów ani tym bardziej redaktorów by się tu udzielać. Twój argument jest z rzyci mate.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.10.2013 o 18:23, Ventil napisał:

Jeśli chodzi o podbicie wyświetleń serwisu to strzał w dziesiątkę. Problem z YouTubem
jest tylko taki, że społeczność graczy na popularniejszych kanałach jest zazwyczaj bardzo
młoda, więc patrząc z poziomu forum, a nie serwisu, przekłada się to na większą liczbę
niepotrzebnych wątków, spamu i ogólnego syfu.


A ja powiem teraz niczym jakiś stary dziad "My też byliśmy młodzi... phephe". Jakbyś zobaczył jakie były moje pierwsze komentarze na forum cdp, a potem na gramie to byś nigdy nie powiedział "To to Muradin jest? *salwa śmiechu*" ;)

Dnia 26.10.2013 o 18:23, Ventil napisał:

Masz rację. Pomysł założenia kanału Gramowego był naprawdę niegłupi. Co prawda cofnąłem
subskrypcję już dawno temu, bo przeszkadzało mi wrzucanie każdego możliwego zwiastuna
(kto wpadł na ten chory pomysł?!), ale filmy Krzyśka i Myszastego bardzo dobrze wspominam
:)


Inne kanały też tak robią. IGN, Gamespot... wszyscy wrzucają nawet po 5 rodzajów zwiastuna tego samego tytułu. Normalne to jest, bo tym też się walczy o oglądającego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Masz obiekcje co do dyskutowania o niusach? Więc zwyczajnie się tam nie udzielaj ... wrzucić wpis o tym lub na temat pokrewny z niusem i tam sobie dyskutuj z ludem, wtedy najpewniej nic ani tobie ani innym grozić nie będzie a na pewno ryzyko się znacznie zmniejszy. A że forum nie jest prouserskie? A bo to jakies novum tutaj?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.10.2013 o 18:32, Demagol napisał:

Ktoś wspomni o jakimś moderatorze czy redaktorze, to twoja odpowiedź to "hurr kto", "durr
co".

Przepraszam bardzo ale obecny skład moderski jak i większość poprzednich kojarzyłem dość dobrze więc nie wyolbrzymiaj, nie zmieniaj faktów. A redakcji owszem - nie znam bo ... nie mam takiej potrzeby. Ja tu jestem dla forumowania, pisania, dyskusji a nie od tego by wiedzieć kto jest rednaczem a kto pismakiem. Będę potrzebował to się tego dowiem. A tym bardziej nie jest mi to potrzebne bo na niusy leję ciepłym moczem tak samo jak na te całe flejkimi ''co jest lepsiejsze'' tudzież wymądrzania się mniej lub bardziej sensowne tamże właśnie. Ty wojujesz o sajty i moderatorów - proszę bardzo ale nie wyjeżdżaj z takimi tekstami jak ten wcześniej bo są zwyczajnie niepoważne.

I może moderatorów jest niewielu ale czy na dobrą sprawę czy to, że byłoby ich ze dwóch, trzech więcej zmieniłoby coś w reagowaniu i funkcjonowaniu na doniesienia i czystość forum? Teraz? Nie wydaje mi się.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.10.2013 o 18:34, Muradin_07 napisał:

A ja powiem teraz niczym jakiś stary dziad "My też byliśmy młodzi... phephe". Jakbyś
zobaczył jakie były moje pierwsze komentarze na forum cdp, a potem na gramie to byś nigdy
nie powiedział "To to Muradin jest? *salwa śmiechu*" ;)


To jest jedyny powód, dla którego cieszę się, że nie ma już statystyk - nikt nie może poczytać moich postów z dawnych lat xD

Dnia 26.10.2013 o 18:34, Muradin_07 napisał:

Inne kanały też tak robią. IGN, Gamespot... wszyscy wrzucają nawet po 5 rodzajów zwiastuna
tego samego tytułu. Normalne to jest, bo tym też się walczy o oglądającego.


Ale IGN często wrzuca zwiastun jako pierwszy/jeden z pierwszych. Gram, w mojej opinii, powinien bardziej zająć się materiałami ekskluzywnymi (pr0gram, socj0patch, jakieś wywiady itp.) :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.10.2013 o 18:34, Tyler_D napisał:

Masz obiekcje co do dyskutowania o niusach? Więc zwyczajnie się tam nie udzielaj ...
wrzucić wpis o tym lub na temat pokrewny z niusem i tam sobie dyskutuj z ludem, wtedy
najpewniej nic ani tobie ani innym grozić nie będzie a na pewno ryzyko się znacznie zmniejszy.


To też robię z moim kółkiem wzajemnej adoracji, ale czasami jednak tak wyjdzie, że dyskusja pod newsem jakoś tak sama się pojawi, i wtedy bach- przychodzi moderator z niemiłym spamerskim komentarzem, doczepiając się tego, że dyskutujemy o newsie (materiale graficznym z niego, a potem dyskusja przeszła na zjawisko w ogólności). Mam prawo do wyrażenia swojego zdania i powiedzenia, że mi się to nie podoba. Olać newsy powinienem dopiero wtedy, kiedy z mojego narzekania nic konstruktywnego nie wyniknie, bo ci, którzy są wyżej to oleją. I ten moment dopiero przyjdzie, ale póki co- jeszcze nie przyszedł. Bo moderatorzy to nikt wyższy, to po prostu grupa użytkowników ze specjalnymi (nieograniczonymi) możliwościami (ale też z wieloma obowiązkami), których regulamin nie obowiązuje, a wręcz łamią go (dając posty niezwiązane z tematem) w imię regulaminu. Jak żyć? :D

Dnia 26.10.2013 o 18:34, Tyler_D napisał:

A że forum nie jest prouserskie? A bo to jakies novum tutaj?


Knicz dał sygnał, że chętnie by dyskutował. Lucas też obiecywał zmiany. Sto dni od objęcia rządów przez Lucasa chyba już minęło, więc nie ma powodu, aby ograniczać narzekania. Nic z tego nie wyjdzie? Trudno, takie życie. Ale może coś wyjdzie.
Jeżeli stwierdzamy "nic nowego" przy każdej okazji, to na pewno nic z tego nie wyjdzie. Ale są sygnały, że i userom, i ekpie chyba zależy na tym, aby coś zmienić. Więc próbujmy dyskutować. Nie masz ochoty, bo nic nie wyjdzie? To nie dyskutuj, nikt nie zmusza. Ale "to nic nowego" to żaden argument.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

http://s18.postimg.org/pu57uag61/37593871653.jpg
Skład moderatorów całkowicie wymienić, wraz z regulaminem.
Z forum.gram.pl zrobić "Gram-chan", bo z 4chana naprawdę tutaj można wiele pożytecznych pomysłów przenieść.
Oddzielić forum od strony głównej gram.pl i od spraw konsulatu. Niech na to znajdzie się osobne miejsce, właśnie na głównej, czy to w formie komentarzy pod newsami [ale nie na forum, skoro i tak nie można podyskutować, jak to już wspomniał Thrandir], czy też w formie formularza do kontaktu z moderatorami/zielonymi.
Gramsajty przeczesać, oddzielić błędy i niepotrzebne duperele od reszty.

Zdaję sobie sprawę, że to gówniane pomysły, ale może w połączeniu z innymi dałyby jakiś fajny efekt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.10.2013 o 18:40, Tyler_D napisał:


"- statystyki, które kiedyś były, a teraz ich nie ma (nie obchodzi mnie, że User może to zrobić - od tego ma być zarząd(?) forum)"
Ventil, post nr 53 w tym temacie

@Demagol - co to znaczy, że nie wspiera? Tak się w sumie zastanawiam: co Gram może dać komuś, kto chciałby nagrywać coś na ich kanał YouTube? Chyba jedynie promocję nazwiska/nicku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.10.2013 o 18:51, Ventil napisał:

@Demagol - co to znaczy, że nie wspiera? Tak się w sumie zastanawiam: co Gram
może dać komuś, kto chciałby nagrywać coś na ich kanał YouTube? Chyba jedynie promocję
nazwiska/nicku.


pinionszki może

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować