Zaloguj się, aby obserwować  
Demagol

Obrady na temat gram.pl i potrzebnych zmian

871 postów w tym temacie

Nie mam siły teraz czytać całości – jestem w trakcie przeprowadzki, sorry – ale na pewno to zrobię, obiecuję.

Chciałem tylko wyjaśnić jedna rzecz. Portal, forum, sklep, gramsajty i wszystko inne zostało napisane specjalnie dla nas od zera. Ludzie, którzy je tworzyli dawno już w gramie nie pracują, nowi są bardzo zdolni, ale muszą działać na podstawie starych technologii, do których często nie ma dokumentacji. Dodajcie do tego, że niektóre mechanizmy były dość często łatane z podejściem „teraz zrobimy na szybko, później się poprawi” (co oczywiście nigdy nie następowało) i efekty tego są takie, że czasem koderzy muszą poświęcić bardzo dużo czasu, żeby w ogóle zrozumieć jak coś działa.

To nie jest więc tak, że my nie mamy na uwadze tematu gramsajtów, ani nie robiliśmy do nich podejść – bo tak było, po prostu tam jest taka sieczka, że chłopaki nie byli w stanie niczego poprawić na szybko, a tematy związane ze znacznie lepiej przez nich znanym serwisem/sklepem stawały się coraz bardziej pilne i wszyscy wiemy jaki tego finał był.

Nie chcę Wam obiecywać naprawienia obecnych gramsajtów, nie chcę Wam też obiecywać nowych gramsajtów – robiliśmy to z Wiktorem stanowczo za często w ostatnich latach, żeby znów przeszło mi to przez gardło. Chcę jednak, żebyście wiedzieli, że pamiętam o tej sprawie i to w sposób aktywny. Wiem, brzmi jak straszna bzdura, ale nic więcej mówić nie chcę.

Jeśli w każdym razie macie jakieś konkretne pytania do mnie to możecie je zadać jeszcze raz w odpowiedzi na ten wpis - moderatorzy się nie obrażą, a mi będzie łatwiej odpowiedzieć, tekstu do przeczytania mam sporo, mogę przeoczyć coś ważnego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kategoriami - wszystko do jednego wora. Plus z "Na Każdy Temat" wydzielić kilka najbardziej kluczowych tematów i gotowe. I niech to faktycznie funkcjonuje bardziej jako czat, niż jako forum, gdzie w niektórych tematach czeka się parę dni, jeśli nie tygodni na nowy post.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wszystko co wyżej przyjęte do wiadomości. Nikt zresztą nie zarzucał, że tak nie było od zawsze, ani że Twoja decyzja nie pozostaje w zgodzie z ogólną praktyką moderatorską na tym forum.

Dnia 26.10.2013 o 23:04, Hellmut napisał:

Przepraszam użytkowników, którzy poczuli się urażeni sposobem, w jaki odpowiadałem na
ich posty w związku z niedawną interwencją. Zwracam się tu zwłaszcza do Thrandira, który
był głównym adresatem moich postów w ciągu ostatnich dni. Istotnie, mogły brzmieć one
nieuprzejmie - nie było to jednak moim zamiarem.


Przeżyję, sam miły od drugiego posta na pewno nie byłem. Ale nikt nie przepada za byciem olewanym. Post był wyczerpujący i konkretny, na odpowiedź czekałem (zresztą, nie ja jeden),a efektem było... No właśnie, nie było. Więc zacząłem się dopominać, licząc, że odpowiedzą będzie informacja, że przeoczyłeś/coś innego i że zapraszasz na priv. To byłoby zupełnie normalne i zrozumiałe. Tego drugiego się doczekałem, tego pierwszego niestety nie, za to był sygnał zupełnie odwrotny- brzmialo to jak "hej, jak już musisz i się tak dopominasz, to złóż podanie, bo teraz to ciągniesz offtop, więc dalej mam Cię w nosie". Nawet głupie i brzmiące jeszcze bardziej urzędniczo "zgodnie z regulaminem tego typu pytania proszę kierować drogą mailową" nie podziałałoby tak, jak "Nie mam zamiaru prowadzić dyskusji tutaj, pod newsem niezwiązanym z Twoimi postami..." Nie owijając w bawełnę, moją reakcją było "Nie masz zamiaru? To się wal".
Cała sytuacja najprawdopodobniej zostałaby przeze mnie zignorowana sporo wcześniej, gdyby nie to, że ja na reakcję naprawdę czekałem. Mam świadomość, że każdy ma własne życie, i dlatego sprawdzałem z pomocą gramstatów, czy może byłeś na gram.pl- bo liczyłem na odpowiedź, odpowiedź konkretną i odpowiedź publiczną (tak, bo dotyczyło to kilku osób, i kilka osób na nią czekało- dlatego też pytanie poszło na forum, a nie jak np. moje pytania do innych moderatorów, ktore często szły mailowo). A przynajmniej na jakiekolwiek zainteresowanie, nawet w postaci skierowania na priv. I przez dni kilkanaście się nie doczekałem, ale nie widziałem też żadnych Twoich postów, więc cierpliwie obserwowałem. A potem coś od Ciebie się pojawiło, poczułem się zapomniany i/lub zignorowany, więc napisałem jeszcze raz. Efektem było "jak już musisz i masz jakiś problem to znajdź sobie kontakt do mnie, a wtedy łaskawie się zajmę". Wtedy poczułem się olany na całej linii.
To jednak również zostałoby przeze mnie zignorowane, i poruszone tylko mimochodem, gdy dawałem Wojmanowi link do argumentów w temacie o moderatorach. Jasno napisałem, że poczułem się olany, ale że ja NIE proszę nikogo o odpowiedź na moje pytania (bo decyzja była jasna- jak już musisz to idź na priva), a jedynie kolejny raz daję te same argumenty (czego jaśniej niż tu wyrazić się nie da: http://forum.gram.pl/forum_post.asp?tid=746&pid=24536 ). Ale efektu się nie spodziewałem- "Nie żebym wyczekiwał z niecierpliwością. Łaski nie robisz... :)". Jeżeli czujesz się jako moderator uprawniony do olewania użytkowników (uprawniony w rozumieniu: nikt nie może mieć tego za złe oraz nie uzna tego za uchylanie się od dyskusji i/lub brak dobrego wychowania) oraz rzucania takimi tekstami- miłej zabawy. Przypominam, że jak wejdziesz na swojego gramsajta, to tam cały czas widnieje takie samo "Użytkownik gram.pl" jak u mnie, i każdego innego usera. Zwiększony zakres obowiązków nie stawia Cię nawet cal ponad jakimkolwiek innym użytkownikiem, a szacunek zyskuje się w nieco inny sposób niż takimi odzywkami. Żaden moderator nie ma u mnie szacunku za sam czerwony nick, co nie zmienia tego, że kilku szanuję bardzo właśnie ze względu na ich zdroworozsądkowe podejście, miły stosunek do userów i to, że zwyczajnie są właściwymi ludźmi na właściwym miejscu. Bezsprzecznie należy im się za to splendor i chwała.
Ze swojej strony jednak również przepraszam, bo dyskusja niewątpliwie nie była miła. Nie napiszę jednak, że nie było to moim zamiarem- oczywiście, że było. Po prostu zareagowałem tak, jak poczułem się potraktowany. Jeden powie, że reakcja była adekwatna, drugi, że nie- kwestia emocji oraz indywidualnego podejścia.

Dnia 26.10.2013 o 23:04, Hellmut napisał:

Po pierwsze oczekiwałem, że nieporozumienie ze mną zostanie wyjaśnione drogą prywatną.
Nikt nie wysłał maila do mnie, nie znalazł innej drogi kontaktu ze mną. A szkoda, bo
w ten sposób niejeden użytkownik wyjaśnił zaszłości zarówno ze mną, jak i z innymi Moderatorami.
Nie przypominam sobie, żebym kiedykolwiek zignorował zapytanie, wątpliwość czy prośbę
skierowaną bezpośrednio do mnie (pomijając problemy natury technicznej). To jest sposób
wyjścia z sytuacji. Nie wypytywanie na forum. Nie komentowanie decyzji. Pomijając już
takie oczywistości, że tego zabrania regulamin odkąd jestem zarejestrowany na gram.pl
(i nie bez powodu), to tak jeszcze nikomu nie udało się ze mną dogadać. Historia forum
jasno pokazuje, jak się kończą próby wyciągania takich spraw do publicznej dyskusji.
Nikt nie korzysta, a niektórzy użytkownicy na tym tracą. Dlatego unikam tego.


Musisz mieć świadomość tego, jak nieprecyzyjny jest regulamin. "Decyzje Moderatorów lub Pracowników gram.pl dotyczące Użytkownika bądź jego wypowiedzi, są kwestią wyłącznie pomiędzy firmą gram.pl oraz tym Użytkownikiem i nie podlegają dyskusji na gram.pl." Ty zaś nie odniosłeś się ani do konkretnego użytkownika, ani konkretnej wypowiedzi. Tu nie było nawet decyzji. Była sugestia, że warto wrócić do tematu. Na to naturalne pytanie- dlaczego? Nie było realnej akcji moderatora. Pytanie było zresztą średnio na zasadzie "do moderatora", a bardziej- "do gościa, który się czepia". Tak, jak pyta się drugiego użytkownika, o którym sądzimy, że po prostu szuka dziury w całym. A odpowiedź była jak od urzędnika.
Ponadto, spotkałem się w przeszłości ze zgoła inną interpretacją tego fragmentu, mówiącą o tym, iż ideą tego zdania jest ograniczenie płaczek forumowych spamujących po tematach OMG ZA CO TEN DEGRAD. Dziś zaś zdanie to pełni rolę wielofunkcyjnej tarczy- na forum NIE DA SIĘ PODYSKUTOWAĆ O ŻADNEJ DECYZJI MODERATORA, BO REGULAMIN ZABRANIA. Czy naprawdę taka jest idea tego fragmentu? Czy ma on za zadanie uciszyć jakiekolwiek ruchy dążące do zmian? Wydawało mi się, że cały regulamin ma funkcję porządkową (spam "omg czemu degrad" to problem natury porządkowej), zaś takie rozumienie tego fragmentu sprowadza go do naczelnej "podkładki" zamordystycznego systemu, w którym nie można prowadzić dyskusji z moderatorami (wyolbrzymiam to do postaci "czerwonego terroru", ale to pozwoli każdemu zrozumieć, o jaką funkcję mi chodzi). A przyznam się, że nie znam chyba żadnego większego forum poza tym, na którym tak jest- na wszystkich innych zawsze są w tej materii jakieś regulacje (sekcja "staff complaints" czy coś takiego). I przyczyna jest bardzo prosta- jeżeli takie rzeczy odbywają się jedynie na płaszczyźnie moderator-user, to nie ma tu miejsca na ewolucję zasad. Są pojedyncze przypadki, nie wolno zaś wyrażać zdania na temat ogólnych trendów, do których analizy potrzebne jest spojrzenie wielości. Z perspektywy moderatora efekt może być oczywiście ten sam (bo wszystkie sygnały w czystej teorii i tak do niego dojdą), ale użytkownicy mają poczucie, iż:
a) są ograniczeni, a moderatorzy są bezkarni bo nie wolno ich krytykować;
b) nic się nie zmienia, bo nawet jak ktoś dostanie maila "słuszna uwaga", to brak ogólnego dialogu sprawia, iż sygnał ten dojdzie jedynie do jednostki.
Szerokie uprawnienia moderatora zawarte w regulaminie mają oczywiście logiczne wytłumaczenie (aby kierując się zdrowym rozsądkiem miał nieograniczone możliwości porządkowe), ale z drugiej strony wyświechtane ustępy używane niczym tarcze przy każdej dyskusji (dyskusji z moderatorami nie ma, społeczność nie ma prawa masowego wyrażenia swojego zdania- "bo nie podlega dyskusji na gram.pl"; decyzja się nie podoba- "W przypadku kwestii nieuregulowanych niniejszym regulaminem należy dostosować się do decyzji Moderatorów"; kara za wysoka- ciesz się, " Mogą usunąć dowolną wypowiedź oraz zablokować możliwość dodawania kolejnych bez podania przyczyny - takie mają prawo!"). Pomijam już to, że w moim odczuciu dzisiejsza interpretacja tych ustępów- jakkolwiek wygodna i spójna logicznie- rozmija się z ich ideą utrzymania porządku dla użytkowników (a nie wymówka dla moderatorów dla ich wygody), ale powtarzane jak mantra stwierdzenia polaryzują każdą dyskusję (lub wręcz uniemożliwiają ją), czego efektem są niepokoje. A przypominam, że pojawiają się one często, co jakiś czas wybucha taka "wojenka", i- co najgorsze- w przeszłości zazwyczaj wszystko kończyło się cytowaniem tych ustępów regulaminu. Wygodne, ale tylko pogłębia w użytkownikach poczucie, że moderatorzy są ponad prawem, i nie wolno mieć obiekcji co do ich decyzji. A tak przecież nie jest, wręcz przeciwnie- moderatorzy są dla nas, i dla prawa. I fajnie byłoby budować konsensus, aby wszyscy czuli się tu dobrze. Bo to nie tak, że jakikolwiek user chce pokazać, że jest najmądrzejszy a moderatorzy są głupi, czy że moderator powinien się czuć urażony tym, iż ktoś uznał, że jego reakcja była zła. Po prostu najlepiej byłoby, aby wszyscy byli zadowoleni- wtedy my mielibyśmy lepiej, a moderatorzy mieliby mniej pracy.

Dnia 26.10.2013 o 23:04, Hellmut napisał:

Po drugie mam nadzieję, że użytkownicy sprecyzują konkretne zarzuty w kierunku Moderacji
i konkretnych jej decyzji. Nie sposób ustosunkować się do ogólnikowej krytyki, a już
na pewno nie da się tego zrobić jeżeli towarzyszy jej złośliwy ton dialogu. Psuje to
amtosferę i kieruje dyskusję dokładnie w przeciwną stronę niż zażegnanie konfliktu. Proszę
o stosowne zachowanie.


Konkretne przykłady (co będzie ZNOWU zakrawało pod szeroko rozumiane podważanie decyzji moderatorów) czy starczą same trendy?
Jeżeli same trendy to:
a) Kwestia zasadnicza, czyli to rozumienie offtopu (w moim odczuciu- sztuka dla sztuki, napominanie offtopujących dla samego ograniczenia tego, co moderator uzna za offtop, a nie dla realnego poprawienia komfortu użytkowników)
b) Kwestia piractwa i osoby, które przyznały się, że kiedyś piraciły- regulamin NIE stanowi jasno, że przyznanie się do piractwa = kara, a jednak tak się dzieje; praktyka jest powszechna i wiekowa, a "szeroko rozumiane propagowanie piractwa" zawiera obecnie wszystko (gorzej było chyba tylko w czasach legendarnego już "masz 24h na udowodnienie, że nie jesteś piratem"), przy czym nowy user nie ma szans o tym wiedzieć, bo dla każdego człowieka nie siedzącego na gram.pl propagowanie to NAJWCZEŚNIEJ mówienie, że lepiej jest piracić, że ci, którzy nie piracą robią głupio itp. a tak naprawdę- zaczyna się od linkowania i namawiania. W efekcie jakiś czas temu ktoś dostał karę że przyznał się, że kiedyś piracił. I nie mógł wiedzieć, że to jest karane, bo regulamin stanowi o propagowaniu piractwa, zaś to, że chyba od zawsze moderatorzy tak to interpretują jest już kwestią gramowego folkloru (ja o tym wiem, starzy wyjadacze o tym wiedzą, młokos- nie ma szans mieć światomości, że tu przyznanie się, że piraci i/lub piracił jest klasyfikowane jako propagowanie i karalne).
Cała sprawa jest o tyle pikantna, że jak mówiłem- nasze prawo również ksztusi się piractwem i ma problem z tym, kiedy jest karalne a kiedy nie (w temacie o piractwie ta niesławna ustawa się przewija co dwie strony, gdzie mówi ona o tym, że programy zawsze są karalne, ale już filmy i muzyka to jakiśtam użytek własny i że w sumie nie ma za to realnych sankcji), zaś na pewno nie jest to kradzież w sensie ścisłym (a nawet gdyby była, to i tak stwierdzenie "ukradłem marchewkę" nie jest propagowaniem złodziejstwa i nikt z tego tytułu problemów miał nie będzie, bo domniemanie niewinności).
c) Kwestia prywaty (ostatnia sprawa Sigu, gdzie moderator w moim- i nie tylko moim- odczuciu zareagował impulsywnie, zmieniając decyzję dot. wcześniejszego "nagradzania" użytkownika pod wpływem jego kolejnego, nie lamiącego regulaminu posta; jest też inna rzecz, którą określiłbym jako... hmmm... Nadużywanie możliwoścu edycji postów przez moderatorów nie zostawiając informacji o edycji- czy to w celu manipulacji, czy szeroko rozumianych "własnych korzyści", ale to michałek i rzecz w sumie nieistotna oraz rzadko kiedy kogokolwiek krzywdząca)
d) Kwestia rozdawnictwa kar (pośrednio związana z regulaminem, chodzi tu o to, że kary związane z rangami nie mają sensu, bo prowadzą tylko do swoistego wykluczenia osobników ukaranych z community i ich piętnowania w grupie, nie mają jednak realnego wpływu na ich możliwości działania czy nie bolą ich bezpośrednio- warto się zastanowić nad systemem banow czasowych, z tego, co wiem, to moderatorzy takie uprawnienia mają- prawdopodobnie jednak do wdrożenia takich regulacji konieczny jest nowy regulamin)

Są jeszcze inne kwestie (cięcie cytatów, cytaty z linkami za które ktoś został ukarany itp) które poruszali inni, ale w chwili obecnej nie mam za wiele do powiedzenia na ten temat (bo nie widziałem całej akcji "na żywo" i nie mam wglądu w historię edycji- a w zależności od czasów edycji różne rzeczy mogą być lub nie być karalne- jeżeli np. ktoś celowo dodał link usunięty przez moderatora do cytatu już po interwencji, to w moim odczuciu nie jest to eleganckie, ale jeżeli przypadkowo przed, to mogła być to zwykła pomyłka i mam wątpliwości).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przyjęte do wiadomości i proszę moich postów nie brać śmiertelnie poważnie.

Myślę o tym, czy nie byłoby złym pomysłem przypiąć ten wątek, żeby więcej użytkowników go zauważyło i mogło się w nim wypowiedzieć? Oczywiście mnie osobiście zależałoby bardziej na opiniach starych wyjadaczy lub przynajmniej takich userów, którzy siedzą tutaj od trochę dłuższego czasu, wiedzą z czym się to wszystko je i są w stanie zaoferować wartościowe uwagi, a nie koncert irracjonalnych życzeń.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.10.2013 o 02:58, ManweKallahan napisał:

Nie dodanie, a przywrócenie.


Skoro go teraz nie ma to znaczy, że można go dodać ;) To tylko propozycja, i wg. mnie fajnie się rozmawia w czasie rzczywistym, daje to powiew swieżości no i często niezapomniane chwile :P (tak wiem w "realu" też się da...)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzień 356 wyprawy, zbliżam się do końca tematu, za chwilę nastąpi próba napisania kolejnego posta.
Tyle tytułem wstępu.
Temat o zmianach, więc od nich zacznę.
Uważam, iż na forum znajduje się za wiele "tekstów" o tych samych grach, już śpieszę z wyjasnieniem chodzi mi o to jak wątki są rozparcelowywane, mimo że dotyczą tego samego tytułu, np: gra X - recenzja i gra X: deweloper zwolniony, gra X - prezentacja bohaterów. Moim zdaniem jest to niepotrzebne, możnaby utworzyć subforum dla tekstów, które z poziomy strony gram.pl wyświetlałoby się normalnie tak jak teraz, a z poziomu forum widać by było porządek, przy czym na forum "ogólnym" utworzyć "temat: gra x - temat ogólny/dyskusja/itd" A na subforum "gra x - newsy" Pierwszy post byłby podklejony i zawierałby wszystkie odnośniki do strony głownej z newsami o grze x (pod ktorymi dalej moznaby sie wypowiadać)

Przykladowo:

"Newsy na temat gry X
http://www.asdasldkjadsa.gram.pl
http://www.sdasdkdadl.gram.pl
itd... "
I tak dla każdej omawianej gry, żeby był jakiś porządek w tym. Podczas pojawiania się nowego newsa, autor poprostu dokleja link do poprzedniej listy. Mam nadzięję, że wytłumaczłyem moją propozycję w sposób nieskomplikowany. Poprostu denerwuje mnie trochę fakt, że tematy ogólne są pomieszane z tekstami, i przez to tematy starsze/z mniejszą częstotliwością wpisów sa spychane na dalsze strony i utrudnia to ich odnalezienie. Pol biedy jak pamietam jak się wątek nazywa, gorzej jak widziałem jakis ciekawy temat, tylko przelotnie, a bardzo mnie zainteresował i chciałbym do niego wrócić i nie pamietam jego nazwy a orientacyjne polożenie na pierwszej stronie...

Wg mnie również ciekawą opcją byłoby dodanie chatu/IRC, choć to tylko opcjonalnie, i tak pewnie wiekszośc ludzi wypowiadałaby się na forum.
Chyba tyle, wypowiedziałbym się również na temat offtopu o cosplayu, ale wstrzymam się ze swoją opinią, niech Panowie załatwią to miedzy sobą. No to by było na tyle. Dziękuję za uwagę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.10.2013 o 02:42, QST07 napisał:

Wg mnie również ciekawą opcją byłoby dodanie chatu/IRC, choć to tylko opcjonalnie, i
tak pewnie wiekszośc ludzi wypowiadałaby się na forum.


Nie dodanie, a przywrócenie. IRC tu kiedyś był, choć dość dawno, jeszcze przed czasami mojej aktywności. Ale go pamiętam, raz czy dwa nawet na niego wchodziłem. Potem zniknął, chyba razem ze statystykami. Albo i wcześniej. Coś mi się obiło o uszy, że nie było już na nim ludzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja tak powiem od siebie:

Tutaj chyba trochę sporo skupiło się na kwestii moderatorskiej, ale tak jak dobrze powiedział Tyler_D - tak było zawsze i tak naprawdę nie wiadomo dlaczego zaczęto się tego czepiać. Ale mnie to nie boli, więc także tej sprawy nie ruszam. Moderatorzy swoją robotę wykonują i raczej wiadomo z kim się ma do czynienia, jak działa w niektórych sytuacjach i tak dalej.

Natomiast w kwestii serwisu.

Tutaj chodzi głównie o to, co nie działa albo działa, tylko nie tak jak chyba sobie założyliście. Będę wymieniał trochę chaotycznie, bo godzina ósma rano. Ale podejmę się tego zadania:

- Gramsajty:

- Poprawienie modułu własnych belek: nic wielkiego, po prostu wrócić do tego co było wcześniej i dać możliwość jak teraz zabawy z kodem źródłowym. Można nawet dać to samo do samych wpisów. Może wtedy system by wykrywał wstawiane w html-u cytowane tweety?
- Już nowy wygląd i tak dalej zostawiam, bo to oczywista rzecz. Ale jeżeli już coś się ma pojawić to powinno łączyć to prostotę edycji, która jest teraz (bo niewątpliwie budowa z klocków GSa jest prosta i to ona mnie tutaj sprowadziła, piszę nadal i pisać będę) z zaawansowanymi funkcjami dla osób, które chcą czegoś więcej (zabawa w kodzie, inne ustawienie strony i tak dalej). Wtedy tacy magicy jak ZoSo mogliby więcej z nich wyciągnąć.
- W kwestii promocji też trochę by się znalazło. My jako Gramik promujemy wpisy czy to te najciekawsze, czy to w podsumowaniu zbieramy większość dobrych tekstów i przedstawiamy je wszystkim. Zastanawiałem się czy wraz z modułem ciekawych wpisów po prawej stronie nie zrobić paska, na którym większa ilość ciekawych wpisów (autor i tytuł) byłaby przedstawiana w formie takich szybkich newsów jak w telewizji.
- Wchłoniecie Wtyczki Vilmara - czyli po prostu wprowadzenie tego, co daje na stałe na głównej GSów 2.0 lub już teraz w jeszcze istniejących GSach 1.5.
- Archeologia GSowa - czyli pojawiające się strony w topce po wielu latach znikąd. Po prostu potrzebny jest taki mały system, który nie uwzględniałby nieaktywnych od długiego czasu użytkowników właśnie w top 50. Wtedy nie byłoby bałaganu, który nie raz się tworzy. Powiedzmy, że jeżeli dany użytkownik nie był na gram.pl zalogowany przez hm... 3-4 miesiące to znika z topki, ale oczywiście jego GS nie znika. Nadal może być odwiedzany, ale nie jest w topce uwzględniany.
- Wsparcie dla zewnętrznych serwisów hostujących grafiki. Tak żeby jak powiedzmy ktoś bardzo dużo nawrzuca na limicie gramowym to mógł w prosty sposób z imageshacka czy innych serwisów mógł sobie zamontować zdjęcie do wpisu. Może też powinno się pojawić wsparcie na BBCode jak już byśmy dali dla htmla.
- Wsparcie dla facebooka - bo gdy chcę wstawić mój tekst i podzielić się nim z innymi pojawia mi się tylko suchy link do tekstu bez grafiki czy wstępu. Można sobie z tym poradzić, ale trochę słabo. Po prostu - wprowadzić to, co pojawia się także w newsach na końcu - możliwość dania łapki w górę, tweetnięcia czy też polubienia na google+

To tylko to co mi wpadło do głowy w tej kwestii.

- Główna gram.pl:

- Tutaj nie mam zarzutów większych. Ale kilka rzeczy się znajdzie. Pierwsza to to, że główna gram.pl nie aktualizuje zmiany avatarów. Stara wersja serwisu zawsze miała mały problem z ogarnięciem tej zmiany powiedzmy po 15 minutach wszystko ogarniało się jak należy. Na głównej niestety tak nie jest, bo już zaraz od roku będzie wisiał mój stary avatar jak i kilka innych. Nowi użytkownicy są tam też przedstawiani jako "czarni ludzie", mimo że mają już od dawna charakterystyczne dla siebie avki - Roctuss powiedzmy.
- Pod newsami powinny się także aktualizować ciekawe artykuły do przeczytania i tematy, które mogą zainteresować użytkowników. Przecież z tego co widzę takich tekstów zawsze pojawiała się cała masa, a pod każdym newsem/tekstem widzę zawsze takie same "przypominajki" i przez to niekiedy mamy koleją archeologię w postaci pojawiających się tekstów sprzed 2 lat. Jakby tak ten moduł newsowy uwzględniał ostatni rok lub pół jeżeli chodzi o teksty i podobne tagi byłoby genialnie.
- Jeżeli już pojawia się na głownej gramu odniesienie do forum i sklepu to może także powinien pojawić się button do GSów?

- Sklep:

- Pierwsza rzecz, która się ciśnie na usta to ogarnięcie BOK jak i konsulatu sklepowego. Ale tak jak już mówiłeś przy wpise Skyline''a działacie w tej sprawie. Mam nadzieję, że zmiany nadejdą szybko :)
- Wspomniany już wcześniej nie raz i nie dwa, a miliony razy - nowy program lojalnościowy dla stałych gramowych klientów, a takich jak najbardziej macie. Pamiętam jak dziś to, że za WPLNy mogłem sobie do przesyłki dołożyć smyczkę gram.pl (nawet gdzieś ją jeszcze mam...) jak i kilka bonusów takich jak plakaty z ulubionych gier czy album z edycji kolekcjonerskiej Gothic 3. Jeżeli coś takiego by wróciło to myślę, że wielu starych klientów by wróciło zachęconych jakimiś zniżkami czy też możliwością za punkty zamówienia darmowej dostawy jeżeli nie ma możliwości ogarnięcia jej w sposób darmowy. A może bonusowe punkty można by było wydać na dodatki DLC do gry, którą właśnie kupiliśmy? Po co wydawać dodatkową kasę jak można kupić podstawową wersję gry i kilka mniejszych dodatków, za które nie zapłacimy ani grosza.
- I wrócę jeszcze do dostawy - odbiór osobisty kiedyś był darmowy i dobrze by było jakby ta opcja w tej formie wróciła. Dodatkowo odbiór w paczkomatach, których już teraz jest pełno i też są całkiem wygodną formą odbioru przesyłki wtedy, kiedy tego chcemy.
- Kwestia promocji... to zależy. Ogólnie argument osób, którym nie podobały się urodzinowe promocje to był fakt, że w bundlu było taniej i tak dalej. Tylko tak naprawdę wszyscy takie argumenty wytaczają, a to bezsens według mnie. Inna sprawa, na którą chciałbym zwrócić uwagę - takie happy deale jak pojawiła się super oferta na ArmA III, którą można było kupić za jakieś 70 zł. Takich akcji powinno się pojawiać jak najwięcej! I wtedy też na głównej gramu wypromować to - dzisiaj taka_gra o 60 % taniej, masz jeszcze [licznik czasu]. Powiem szczerze, że bardzo mnie to zaskoczyło i gdyby nie fb to bym się w ogóle o tym nie dowiedział. Plus to, że fb teraz strasznie obniża docieranie do potencjalnych klientów to mogłem w ogóle się o tym nie dowiedzieć, a taka okazja to nie jest coś, co zdarza się bardzo często.

- Artykuły, teksty i inne:

- Tutaj także inni pewnie będą mieli więcej do powiedzenia niż ja. Na pewno tak jak już wcześniej wspominałem powinno się pojawić więcej materiałów filmowych Waszego autorstwa (unboxingi, gameplaye, różne przemyślenia video, nagrywane prezentacje z ważniejszych imprez). Bardzo fajnie oglądało mi się wywiady Roberta niedawno i takich rzeczy w czasach youtube''a i instagrama powinno być jeszcze więcej.
- Poprawić wyświetlanie grafik i screenów - żeby się zmniejszały do danej rozdzielczości ekranu monitora, a nie w całej rozdzielczości, przez co trzeba wyświetlić grafikę w nowej karcie.
- Mała faktoidyzacja newsów i średnio dobrane tytuły - to jest zauważalne. Oczywiście to nie jest złe raz na jakiś czas, ale nie w większości.
- I oczywiście tych newsów więcej, więcej i więcej. Tak jak już ktoś wspominał są tematy, które w ogóle przez gram.pl nie są poruszane czy też nie pojawiają się mimo tego, że w internecie huczy o nich. Zdarza się to rzadko, ale się zdarza.
- I tak teraz się zastanawiam... nie wiem czy pomysł jest dobry, może wprowadzić to się powinno w momencie prowadzenia GSów 2.0. Coś, aby GSy były swego rodzaju hm... Steam Greenlight? O co mi tutaj biega: raz na jakiś czas zdarza się wpis, który jest po prostu genialny. Dlaczego wtedy w osobnym newsie nie wspomnieć o tym, że ktoś napisał bardzo dobry tekst? Nie chodzi mi o to, aby od razu dać mu całego newsa i wpis z GSa przerzucić do newsa ale powiedzmy tak to miałoby wyglądać:

Taki i taki użytkownik napisał bardzo ciekawy tekst o czymś.

(najciekawsze cytaty z tekstu)

Komentarz osoby ogarniającej tekst, może kilka losowych komentarzy użytkowników do niego i oczywiście link do gramsajta autora.

Takie pojedyncze wyróżnienie na pewno dodałoby pewności, że jego tekst był naprawdę dobry, a przy okazji motywację do dalszego pisania na swoim blogu. A jeżeli ktoś pisałby nadal tak ciekawie to kto wie? Może właśnie wtedy działałyby GSy jako taki Greenlight i ktoś raz na jakiś czas napisałby coś ciekawego do Was na główną. Oczywiście jest to pomysł do przemyślenia, projekt wymyślony na boku, który wymagałby dopracowania i tak dalej. Ale na pewno wtedy niektórzy nie czuliby, że piszą w powietrze.

- Forum:

- Zmiana szaty graficznej forum - nie uważam, że ona jest najważniejsza tutaj, ale niech będzie - co miłe oku ludzkiemu to częściej się z tego korzysta.
- Kiedyś wspominano o restrukturyzacji rang gramowych i myślę, że może coś w tej kwestii powinno się zmienić. Tylko tak naprawdę nie wiem jak te nowe rangi miałyby się nazywać. Mi nie przeszkadza mój Sekretarz i nawet się do tego przyzwyczaiłem.
- System "karmy" postów - niby to nazwać można łapkowaniem w górę, ale jeżeli już miałoby coś się dodać na forum to może to, co jest na reddicie. Nie minusowe punkty, a plusy za ciekawe spostrzeżenia i wtedy przy danej randze pojawiałaby się liczba punktów już uzyskanych przez danego gramowicza. Nie dawałoby to praktycznie nic, ale jeżeli ktoś komuś pomógł w pewnej sprawie to dostałby tą łapkę w górę.
- Bym powiedział nowa definicja offtopu... ale tak naprawdę nie wiem, czy jest to potrzebne. Tak czy inaczej po prostu rozróżnianie przez użytkowników i moderatorów rozmowy na temat tego, co w artykule się znajduje (no niech będzie rozmowa o cosplayu przy okazji jednego z newsów, gdzie takowy się znalazł z offtopem zupełnym pewnego jegomościa J_I).
- Przywrócenie statystyk na gram.pl - nie wiem dlaczego one zniknęły, po prostu zniknęły.
- Resztę niech dopowiedzą osoby, które na forum siedzą częściej niż ja. A tacy tutaj jak najbardziej są.

Ufff... i tak chyba wszystkiego co chciałem napisać pewnie nie napisałem. Ale godzinę spędziłem, aby napisać to co tutaj jest i mam nadzieję, że taki dosyć luźny feedback na coś się zda.

Powiedzmy, że wykorzystałem właśnie w ten sposób zmianę czasu o godzinę wstecz i czuję się z tym dobrze ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

>- Resztę niech dopowiedzą osoby, które na forum siedzą częściej niż ja. A tacy tutaj jak najbardziej są.

Skoro siedzą na forum, to znaczy że im odpowiada jego kształt, reszta ignoruje jego istnienie od lat.

Ale najgorsze jest forum CDA, gdzie trzeba pisać podanie do moderatora o założenie tematu. xD

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.10.2013 o 10:23, Hareton napisał:

>- Resztę niech dopowiedzą osoby, które na forum siedzą częściej niż ja. A tacy tutaj
jak najbardziej są.


To znaczy bardziej ogólnie chodzi mi o to, że niektórzy bardziej są rozeznani w tym, czego forum potrzebuje. Niby siedzę tutaj, komentuję i się udzielam... ale nie mam takiego stażu na forum jak inni. Tak więc to oni powinni głos zabierać. No chyba, że tak jak mówisz - nic nie powinno być zmieniane, bo jest ok tak jak jest. Mi to tak naprawdę by nie przeszkadzało ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.10.2013 o 10:23, Hareton napisał:

Ale najgorsze jest forum CDA, gdzie trzeba pisać podanie do moderatora o założenie tematu.
xD


Podanie o założenie tematu? oO Pierwszy raz o czymś takim słyszę xD

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.10.2013 o 10:30, Muradin_07 napisał:

To znaczy bardziej ogólnie chodzi mi o to, że niektórzy bardziej są rozeznani w tym,
czego forum potrzebuje. Niby siedzę tutaj, komentuję i się udzielam... ale nie mam takiego
stażu na forum jak inni. Tak więc to oni powinni głos zabierać. No chyba, że tak jak
mówisz - nic nie powinno być zmieniane, bo jest ok tak jak jest. Mi to tak naprawdę by
nie przeszkadzało ;)

Nie wiem jak dla stałych bywalców, ale dla mnie nie jest OK. Wolałbym, żeby moderacja była taka jak państwo w libertarianizmie, co w tym przypadku oznacza nieograniczony off-topic. Tylko wtedy forum może żyć i tworzyć swoją kulturę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.10.2013 o 09:05, Muradin_07 napisał:

...


Nie wiem gdzie to u Ciebie wyczytałem, ale po przeczytaniu nasunęła mi się myśl: może fajnie by było przy każdym newsie/artykule, oprócz komentarzy, dodać również sekcję "skomentowali/odnieśli się na gramsajcie"? Wyświetlałoby się maksymalnie 5 tytułów wpisów (uszeregowanych względem popularności GS?), których autorzy powiązali je z danym newsem.

Inną rzeczą, o której myślałem już jakiś czas temu, jest wciągnięcie wpisów GS-owych na forum - forma jest jeszcze do dookreślenia - ale chodziłoby o możliwość prowadzenia ciekawych dyskusji na temat wpisu z GS-a z poziomu forum (co tutaj jest bardziej wygodne), a nie tylko przez komentarze na blogu, które ciężko się śledzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem, to żeby założyć tam temat o serii gier trzeba przedłożyć pomysł i poczekać na poparcie co najmniej kilku osób.

Dotyczy to tylko podforum o seriach gier.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

1. Moderacja

Tu powinno się coś zmienić, szczególnie w kwestii karania za rzekome piractwo. Chyba z kilka razy widziałem sytuacje że Biały Rycerz każe degradem/ostrzeżeniem/banem użyszkodnika tylko dlatego że ten drugi miał czelność nie potępiać w czambuł piractwa.
Sama "kara" w postaci degrada też powinna zniknąć. Jest głupia i w zasadzie nie jest żadną karą. Nie wiem jak inni ale zrzucenie mnie na szczebel niżej w rangach za post obeszłoby mnie mniej więcej tak bardzo jak zeszłoroczne zbiory ryżu w Chinach. Jeśli o ostrzeżenia chodzi to powinien być panel na którym można podejrzeć ile się ma tych ostrzeżeń i za co się je dostało.
Poza tym powinno powstać podforum na którym dyskutowano by o karach i moderatorach. To że decyzje moderatorów są absolutne i nie możemy (włącznie z samym ukaranym) o nich dyskutować na forum to absurd.

2. Strona i forum

Forum powinno dostać co najmniej nową szatę graficzną albo w ogóle zostać przebudowane, bo w tej chwili wygląda to dosyć śmiesznie że o ile strona jest pod względem wizualnym och i ach to forum dalej wygląda jak wygląda a przez to pasuje do strony jak pięść do nosa.
Co do samej strony to ktoś tam wyżej już pisał o nieaktualizujących się avatarach, ja bym dodał jeszcze że moduł cytowania jest trochę skaszaniony. Mam tu na myśli pokazywanie znaczków > w cytacie i to że z poziomu strony głównej nie widać kogo się cytowało.

3. Sklep

Osobiście żadnych nieprzyjemnych sytuacji nie miałem ostatnio (bo najzwyczajniej w świecie prawie tutaj nie kupuję, o czym później) ale szczególnie ostatnio widać na forum i facebooku że gram ma jakiś problem jeśli chodzi o kontakty z klientami i terminową wysyłką preorderów.
A w samym sklepie nie kupuje bo na dobrą sprawę się nie opłaca. W sklepach konkurencji jest zwyczajnie taniej i z tym też coś powinno się zrobić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mimo wszystko takie rozwiązanie jest bez sensu, niby nie ma niepotrzebnych tematów, ale moim daniem jest to ograniczenie w jakimś stopniu wolności jako takiej na forum czy innym serwisie. Nie chciałbym by na tym forum takie rozwiązanie miało miejsce. Ja rozumiem tematy dublujące czy typowo bezsensowne ale od tego jest moderator by takie wątki wyłapywać i ewentualnie zamykać jeśli istnieje taka potrzeba. Ale żeby takie rozwiązania miały miejsce to nawet nie wiedziałem, może dlatego że praktycznie tylko na tym forum przebywam ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

O to też mogłoby być ciekawe rozwiązanie. Wtedy np. weszła by ta funkcja, którą chciałbym wprowadzić w Podsumowaniach, czyli takie Hot Topics danego tygodnia i najczęściej komentowane kwestie przez użytkowników. Tylko nie wiem wtedy: albo wtedy powinno się wziąć i szeregować się to za pomocą tagów albo też manualnie wybierać 5 GSów o podobnej jak news tematyce.

(może Ci się to połączyło z tymi ciekawymi wpisami Gramowiczów i ciekawymi artykułami na końcu newsów ;))

Co do komentarzy forum/GS - to może po prostu powinna być dopracowana kwestia informowania o odpowiedzi na nasz komentarz. Może poprzez maila czy też wchodząc na swoją stronę dostalibyśmy info - użytkownik X odpowiedział na Twój komentarz na Gramsajcie Y. Ewentualnie faktycznie pomyśleć nad czymś tutaj na forum. Tylko właśnie jak to zrobić...

@Hareton: ja jestem osobiście za offtopem, ale w rozsądnych ilościach. To znaczy: jeżeli offtop jest zwiazany z tematem piractwa w grach i mówimy wtedy powiedzmy o czymś w tych rejonach - ok. Jeśli natomiast z piractwa przechodzimy do tematu o kanapkach z dżemem to coś tu jest nie tak.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.10.2013 o 10:43, Reffan napisał:

Poza tym powinno powstać podforum na którym dyskutowano by o karach i moderatorach. To
że decyzje moderatorów są absolutne i nie możemy (włącznie z samym ukaranym) o nich dyskutować
na forum to absurd.


Chyba nie wiesz co piszesz, decyzja moderatora jest pomiędzy moderatorem a danym użytkownikiem a nie całym forum. Jest to zły pomysł, zwłaszcza że Moderatorzy zamiast pilnować porządku na forum musieliby tłumaczyć się ze swoich decyzji na tym rzekomym podforum.
Co do miejsca gdzie by były informacje o ostrzeżeniach - Przecież kiedy karamy kogoś degradem/ostrzeżeniem w poście piszemy za co dostał ów karę, macie to do wglądu, po co robić coś co już wiecie? Niepotrzebne takie rozwiązanie, no chyba, że pod awatarem byłaby liczba ostrzeżeń to tak ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.10.2013 o 10:50, Isildur napisał:

Co do miejsca gdzie by były informacje o ostrzeżeniach - Przecież kiedy karamy kogoś
degradem/ostrzeżeniem w poście piszemy za co dostał ów karę, macie to do wglądu, po co
robić coś co już wiecie? Niepotrzebne takie rozwiązanie, no chyba, że pod awatarem byłaby
liczba ostrzeżeń to tak ;]


Jasne że informujecie. Ale wszystko powinno być do wglądu w jednym miejscu, tak jak to ma miejsce na forach opartych o phpbb. Klikasz na ilość ostrzeżeń pod avatarem i widzisz kiedy, przez kogo i za co zostały wystawione. Mała rzecz a poprawiłaby przejrzystość.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.10.2013 o 11:07, Reffan napisał:

Jasne że informujecie. Ale wszystko powinno być do wglądu w jednym miejscu, tak jak to
ma miejsce na forach opartych o phpbb. Klikasz na ilość ostrzeżeń pod avatarem i widzisz
kiedy, przez kogo i za co zostały wystawione. Mała rzecz a poprawiłaby przejrzystość.

Ale to forum nie jest na phpbb :P
Poza tym taka rzecz wymagałaby pewnie przepisania całego kodu forum bo na tym silniku wątpię by taka możliwość byłaby szybko do wprowadzenia :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować