Zaloguj się, aby obserwować  
Demagol

Obrady na temat gram.pl i potrzebnych zmian

871 postów w tym temacie

Dnia 04.06.2015 o 21:08, JR_N7 napisał:

W kwestii promocji moje zdanie jest niezmienne. Może trochę teraz odkopię, ale co do
tego oceniania w formie "łapka w górę/dół" - jestem za formą zaproponowaną przez ZoSa,
czyli można głosować tylko na +.


Aww yiss. Peace n'' love, bro. Peace n'' love.
A tak poza tym, to widzę, że się fajnie dogadaliście z Muradinem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie znam sie, a tabelka gramsajty z prawej strony na glownej stronie to czym jest?
Moze te co lepsze rzeczy moglby byc takze widoczne na forum jako temat tak jak teraz sa komentarze do artykułow/newsow. - podobnie jak na forum gola, ale tam komentarze z blogow gameplaya korzystaja z forum-, a tutaj jest rozdzielenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ten moduł także służy do promocji gramsajtów. Z tą różnicą, że w przypadku tekstów naprawdę dobrych, takich o jakości mocno redakcyjnej, można byłoby zrobić coś więcej niż tylko wrzutka do modułu gramsajtowego. On także pomaga, ale wtedy ilość promowanych wpisów wzrasta o co najmniej jeden, genialny. A takich zdarza się kilka sztuk na jakiś czas.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.06.2015 o 13:29, Sarinew napisał:

Nie znam sie, a tabelka gramsajty z prawej strony na glownej stronie to czym jest?
Moze te co lepsze rzeczy moglby byc takze widoczne na forum jako temat tak jak teraz
sa komentarze do artykułow/newsow. - podobnie jak na forum gola, ale tam komentarze z
blogow gameplaya korzystaja z forum-, a tutaj jest rozdzielenie.


Trzeba by w takim wypadku znaleźć jakiś jednolity sposób na moderowanie komentarzy. Obecnie ingerencja moderatora w gramsajty jest trochę inna niż w forum, więc byłyby rozbieżności/niejasności w przypadku interwencji w komentarzach zostawionych na forum w temacie takiego wpisu oraz w komentarzach zostawionych poprzez gramsajta autora. Można by to połączyć - dodany komentarz pojawiałby się w obu miejscach, lecz nadal potrzebne by były jakieś wypośrodkowane zasady moderowania - chociażby nawet umowne. Nie wspominam już nawet o stronie technicznej tego pomysłu i o tym, że połączenie czegokolwiek z obecnych - starych gramsajtów z tym wiekowym forum to co najmniej niełatwe/niewygodne zadanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.06.2015 o 11:22, Muradin_07 napisał:

1. Szukam feedbacku w kwestii, którą poruszyłem. Głównie chodzi tu o to, czy będzie kogo
promować w ten sposób ;]

Między wierszami Twoich postów można wyczytać, że kwestia nowych gramsajtów została odsunięta, bo jest mała aktywność gramowiczów. Niemniej jednak, czy tak rzeczywiście jest, czy nie, to jest błędne koło. Wy chcecie większej aktywności na gramsajtach już teraz żeby mieć podstawę do inwestycji w ich nową wersję, z kolei wielu gramowiczów nie zamierza się angażować w aktywność na gramsajtach dopóki te nie zostaną zmodernizowane. Wydaje mi się, że jedyną stroną która może przerwać to błędne koło jest gram.pl.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.06.2015 o 14:12, ManweKallahan napisał:

Między wierszami Twoich postów można wyczytać, że kwestia nowych gramsajtów została odsunięta,
bo jest mała aktywność gramowiczów. Niemniej jednak, czy tak rzeczywiście jest, czy nie,
to jest błędne koło. Wy chcecie większej aktywności na gramsajtach już teraz żeby mieć
podstawę do inwestycji w ich nową wersję, z kolei wielu gramowiczów nie zamierza się
angażować w aktywność na gramsajtach dopóki te nie zostaną zmodernizowane. Wydaje mi
się, że jedyną stroną która może przerwać to błędne koło jest gram.pl.


Nie, zrozumiałeś to trochę inaczej, więc wyjaśniam jeszcze raz - ogólnie postanowiłem pójść podobnie jak było w przypadku wcześniej Gramika w stronę inicjatywy, która może wpłynąć o wiele lepiej na całą sytuację. Tak było z inicjatywami wcześniejszymi, zaczęliśmy pracować na społecznościową stroną gram.pl i wyszło to całkiem dobrze. Teraz natomiast wygląda to mniej więcej tak, że nie wiem konkretnie kiedy nowe gramsajty się pojawią, ale wiem że są cały czas w produkcji.

Chodzi mi bardziej o poprawienie aktywności na tym co jest, bo ta zaczyna lecieć prosto w dół i staram się także szukać rozwiązań, które przynajmniej na razie pomogą do czasu pojawienia się nowych blogów. Nie, nie mówię o zastępczym temacie na kolejne dwa lata, bo sam suszę głowę nowemu naczelnemu regularnie na temat nowych gramsajtów. Sam też chciałbym je zobaczyć i zacząć na nich działać jak najszybciej. I tak myślę ja, tak myślą także osoby pracujące nad nowymi gramsajtami. Z mojej strony mogę zaproponować takie rzeczy. Poddałem je pod dyskusję, może ktoś z Was ma także inne pomysły i dlatego też chciałbym, abyśmy tutaj się nimi dzielili. Wszystko po to, aby nam jako użytkownikom było lepiej tutaj tworzyć.

Ale niestety - jakbym nawet bardzo chciał to na plecach nowych blogów tutaj nie wprowadzę, bo najzwyczajniej w świecie nie mam takich umiejętności stwórczych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No tak, ale tu nie ma żadnego innego wyjścia. Chcecie większej aktywności na GSach? Promujcie je. Tylko tyle i aż tyle. Jakakolwiek forma w tym momencie będzie na +, byle tylko było info na głównej i to np. w formie wrzucenia jako normalny artykuł dobrego wpisu z GSów. Tak to działa m.in. na Polygamii i wydaje mi się, że to najlepsze wyjście. Społeczność GSowa sama z siebie nie nakręci spirali zainteresowania, bo zwyczajnie brakuje tu ludzi. Faktem jest, i sam musisz to przyznać Muradin, że gram.pl po prostu przespało okres rozkwitu GSów i teraz wygląda to jak desperacka próba ratowania tych resztek, które jeszcze w jakiś sposób funkcjonują. Przestarzały system blogowy, niewielkie wsparcie portalu, brak większych perspektyw wewnątrzportalowych - przez to ludzie odpływają na Blogspoty i niezależne redakcje, bo jeśli ktoś jest dobry (a na GSach swego czasu było mnóstwo dobrych ludzi, zresztą teraz też na pewno ktoś by się znalazł) i naprawdę lubi to co robi, to nie będzie marnował czasu na siedzenie i pisanie tak naprawdę do szuflady, kiedy może przy minimalnym wysiłku liznąć pracy w jakiejś nawet amatorskiej redakcji i jeszcze coś z tego mieć, czy to egzemplarze recenzenckie, czy choćby głupi wpis do CV.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale przecież o tym pisałem jeszcze niedawno: u PokerMordy i u BodzioGracza. Zresztą na Gramiku też poniekąd do tego nawiązałem. Więc też nie będę konkretnie wymieniał z którymi argumentami się zgadzam, bo sam mam podobne.

A nie powiem i z tym się także zgodzę - to jest w pewnym sensie akt desperacji, bo tak jak wspominałem nie raz: będę chyba ostatnim, który gramsajtów bronić tutaj będzie, bo są one naprawdę wartościowym elementem gram.pl. Trzeba zrobić tylko dwie rzeczy: wprowadzić nowe gramsajty, wdrożyć nowe systemy promocji i wynagradzania użytkowników za swoje teksty.

W przypadku pierwszego - tutaj wszystko leży w rękach programistów i tych, którzy decydują o wprowadzaniu zmian.

W przypadku drugiego - jesteśmy skłonni wprowadzić to nawet od następnego tygodnia i tak jak mówiłem, jedyne czego bym potrzebował to dobrych tekstów.

W przypadku trzeciego - pomysłów było sporo, nawet chyba o nich pisał Martivar. Niestety raczej podobnie jak w przypadku pierwszym trzeba liczyć na to, że te pomysły przejdą. Ewentualnie znowu wrócilibyśmy do wpisów miesiąca. Tylko znowu: nie ma materiału do nagrodzenia. To znaczy teraz być może kilku userom dałbym nagrodę "za wytrwałość" i to, że stale coś wrzucają na swoje GSy i jest to quality stuff.

Dlatego też na tym drugim na razie chciałbym się skupić najmocniej, nawet może dzięki jakiemuś wsparciu w tej kwestii będzie możliwa nieco lepsza promocja tekstów w social media za pośrednictwem kanałów gramowych na Facebooku i Twitterze. Kilka razy były wpisy podrzucane z tego co pamiętam, więc dlaczego nie zrobić tego ponownie? Kwestia tego czy za tym, co chcę robić i można to nazwać desperackim zrywem (bo powiem szczerze - wk... denerwuje mnie stagnacja) będę miał kogokolwiek z tych, którzy tutaj się udzielają.

Jeśli nie - welp, po prostu Muradin wróci do karczmy, usiądzie przy kufelku dobrego mleka i czekał będzie na dalsze rozkazy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak już napisał ManweKallahan- to jest błędne koło. Gramowiczów do pisania zbyt wiele nie przyciąga, więc nie ma aktywności. Nie ma aktywności- gram.pl nie ma żadnych "faktów", które uzasadniałyby inwestowanie w gramsajty. Brak inwestycji- gramowiczów nic nie przyciąga...

Oczywiście promowanie na głównej jest sposobem na dotarcie do większej liczby userów- ale w moim odczuciu głównym powodem, przez który pisanie na gramsajtach nie jest w żaden sposób "rewarding" nie są wcale przestarzałe aspekty techniczne, ale docieranie do userów.. Którzy znają się na rzeczy. Chodzi mi o to, że moje teksty kilka razy znalazły się na głównej w pasku po prawej stronie, co było bardzo miłe i wyraźnie odbiło się na liczniku odwiedzin (po tym jak ustawiłem powiadomienie "+18", bo bez tego licznik nie zlicza kolejnych wejść do konkretnego tekstu- liczy on tylko wejścia na stronę główną gramsajta)- ale nie odbiło się tak mocno na komentarzach. Dlaczego? Bo niestety, ale komentować mogą tylko osoby zalogowane... W efekcie pisanie było odrobinę "bezpłodne", chociaż oczywiście mam świadomość tego, że trochę też winy w tym było mojej (monopolizowanie dyskusji z grupą znajomych and so on). W sumie jest to aspekt techniczny, a raczej- decyzja na poziomie projektowym, która NIE przetrwała próby czasu...

Więc cóż. Słaby teraz okres, czerwiec- lato idzie, sesja nawet szybciej, ale jak już będzie po największym zasuwaniu w okresie przedsesyjnym to ze swojej strony postaram się wziąć ten apel do serca i coś naspamić na gramsajcie (oraz- jak już raz coś napiszę- to jeszcze utrzymać to jako "nawyk"). Może nie w tym tygodniu, może nie w przyszłym, ale za ~1,5. Bo community nie jest korporacyjnym betonem, który do podjęcia decyzji potrzebuje cyferek, faktów i powodu, tylko organizmem mający dużo mniejsze ograniczenia. Ma również poważną wadę- nie jest organizmem spójnym, ergo wywołanie "wspólnej akcji" jest bardzo trudne i często kończy się bezskutecznymi staraniami paru jednostek- ale cały czas wydaje się mieć (w chwili obecnej) realną możliwość reakcji, która nie jest ograniczona aspektami techniczno-korpoacyjnymi (czyli wydajnością pracy programistów, rachunkiem ekonomicznym i innymi takimi).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Widzisz - faktycznie tak jak wspominaliśmy nie raz chcielibyśmy, aby nowe gramsajty, a i także ewentualne nowe gram.pl dawało możliwość nie tylko logowania się z poziomu serwisu, ale także serwisów społecznościowych. Nie wiem czy też anonimów.

Ale... błędne koło błędnym kołem, ktoś musi wyjść z niego. Dlatego też postanowiłem to zrobić w taki sposób, bo z jednej strony jestem jednym z członków ekipy, a z drugiej - użytkownikiem gram.pl. Jak już wspomniałem denerwuje mnie to, że powoli zbliża się to do dość niebezpiecznego poziomu. I tak jestem pod wrażeniem tego, że niektórzy użytkownicy po moim ostatnim apelu w podsumowaniu postanowili więcej tekstów w ciągu ostatnich tygodni opublikować i wiem, że w następnym tygodniu pojawić się powinno kolejne nasze podsumowanie gramsajtowe. Dodatkowo postanowiłem wziąć pod uwagę to, że niektórzy z Was chcą, aby nawet pojawiały się w przypadku nieco mniejszych ilości tekstów. Co jest zrozumiałe.

Dlatego też jak mówię - na razie staram się jakoś zmotywować do walki na tym, co jest. A ja ze swojej strony będę walczył z tej drugiej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Taki mały apel do Ciebie. Wtyczka Vilmara przestała działać, przynajmniej na Firefoxie, już dość dawno temu. Zdaje się, że Vilmarowi stworzenie jej nie sprawiło większych problemów, ale obecnie niestety się już nią nie zajmuje, także, czy może jest szansa, żebyś przycisnął gramowych informatyków, żeby przygotowali zamiennik dla tej wtyczki (co chyba również nie powinno zająć im dużo czasu...), który by działał z aktualną wersją Firefoxa i innych przeglądarek? Nawet bez "subskrybowanych" GSów, może nawet bez backupów, byle wyświetlało najnowsze wpisy na głównej gramsajtów...
To sprawa oczywiście stojąca poza tym, co było omawiane w dyskusji wyżej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.06.2015 o 19:45, ManweKallahan napisał:

Wtyczka Vilmara przestała działać, przynajmniej na Firefoxie,
już dość dawno temu.

Na Operze i Chrome też, już od kilku miesięcy. : <

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak naprawdę najlepiej by było, gdyby Wtyczką Vilmara zajął się... Vilmar. Nie chcę niczego obiecywać, ale spróbuję po weekendzie zagadać do kogo trzeba czy jest możliwość, aby chociaż ten moduł pokazujący nowe wpisy wprowadzić na tym, co mamy teraz.

Ale tak jak mówię - niczego nie obiecuję czy też gwarantuję. Ewentualnie jeszcze postaram się do Vilmara napisać już prywatnie czy jest w stanie zrobić update wtyczki. Zapytam się też jak wyglądała cała współpraca w tej kwestii, bo coś tam niby było, że w porozumieniu z osobami z IT nie można było pewnych kwestii ruszać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale dlaczego informatycy gramowi nie mogliby sami od siebie stworzyć czegoś bardzo podobnego? Chyba mi nie powiesz, że nie potrafiliby. Nie wiem, czy męczenie o to Vilmara jest słuszną drogą, on nie ma żadnych zobowiązań wobec gramsajtów, zrobił to w czynie społecznym - uzależnianie działania takiej raczej kluczowej dla aktywności na gramsajtach funkcji od kogoś spoza ekipy świadczyłoby o gramie bardzo źle.
Spójrz też na to właśnie z tej perspektywy - ta wtyczka miała swój duży wkład w renesans aktywności na gramsajtach w 2013, więc skoro zależy Ci na wzroście aktywności na już, to przywrócenie tej funkcjonalności też dołożyłoby do tego cegiełkę.
Niczego nie gwarantujesz, ok, ale możesz jedną rzecz obiecać - że przyciśniesz programistów, nie wiem, może uderz w ich ambicje, bo jeśli stwierdziliby, że nie potrafią stworzyć takiego dodatku do przeglądarek (zdaje się, że działającego w oparciu o kanały RSS), to byłoby to dla nich raczej ośmieszające.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tylko też dobrze wiesz, że są rzeczy "ważne i ważniejsze", które są robione także na teraz w przypadku serwisu. Taka wtyczka możliwe, że w rękach kogoś zajmującego się programowaniem nie jest niczym wybitnym - ot napisanie skryptu.

Wiem także dobrze, że miała ona duży wpływ na to, co działo się na GSach, sam z niej korzystałem do różnych celów. Nie zmienia to jednak tego, że w tym momencie nie jest to najważniejsza rzecz do naprawienia czy zrobienia. Dlatego też mówię - zapytam się, spróbuję porozmawiać, może uda się coś ustalić w tej sprawie i dam znać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wątpię aby kogoś ruszyły takie "wjazdy na ambicję", bo w 99% wypadków brak jakiejś funkcjonalności wynika nie dlatego bo ktoś jej nie potrafi zrobić, ale dlatego bo są ważniejsze i bardziej opłacalne rzeczy do zrobienia. Rzadko też to programista wybiera sobie co ma zrobić w tego typu projektach. A osoby z twoim podejściem zwyczajnie się ignoruje, bo prezentują najgorszą postawę: arogancją i roszczeniową, przy jednoczesnym braku zielonego pojęcia o realiach o których się wypowiadają. Ot, takie spostrzeżenie programisty niezwiązanego z gram.pl ;)

BTW: Lepiej uderz do wątku dla programistów na tym forum - prędzej tam znajdziesz chętnego do naprawy wtyczki albo napisania jej od zera.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak, są rzeczy ważne i ważniejsze, ale skoro Muradin prosi o feedback w takiej sprawie, to trzeba go uświadomić, że wtyczka Vilmara lub jej odpowiednik jest niezbędny. Żeby czytać wpisy trzeba wiedzieć o ich istnieniu, a ponieważ Gramik padł, i z podsumowaniami też coś ostatnio nie trybiło, jedynym sposobem na to byłaby właśnie Vilmarowska wtyczunia.
Nie wiem do końca jak technicznie to wygląda - jeśli opiera się to o RSS, to pewnie wystarczy skleić skrypt ściągający nagłówki wpisów na główną GSów. No i nie zapominaj rob, że mamy tutaj do czynienia z jedną firmą, w której jeden dział chce coś zmienić i potrzebuje do tego pomocy drugiego tylko po to, aby osiągnąć dla firmy jakąś korzyść, w tym wypadku wzrost zainteresowania GSami, co bez wątpienia przełożyłoby się też na licznik odwiedzin ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.06.2015 o 21:08, Muradin_07 napisał:

Nie zmienia to jednak tego, że w tym momencie nie jest
to najważniejsza rzecz do naprawienia czy zrobienia.

Czyżby? Jeśli chodzi o aktywność na gramsajtach, to nie byłbym tego taki pewny. JR_N7 bardzo dobrze napisał - trzeba wiedzieć o wpisach, żeby w nie wejść i być może zostawić komentarz (a na pewno ślad w panelu ostatnich odwiedzin i statystykach), nawet jeśli wpis miałby okazać się słaby. Niewiele osób reklamuje się też w temacie na forum ( http://forum.gram.pl/forum_post.asp?tid=69110&u=1961)... Wtyczka bardzo napędzała ruch na gramsajtach, bez niej to szybko zamarło, bo też częstotliwość zmieniania wpisów w panelu na głównej była czasami godna politowania.
Pomysł na bardziej rozbudowane promowanie wpisów na głównej - fajnie, czekamy, ale szczerze mówiąc, coś takiego zdaje się funkcjonowało już w pewnej formie (wpisy tygodnia/miesiąca) jak jeszcze nie byłeś Konsulem. Masz w Ekipie jakąś siłę przebicia? W kwestii forum odegrałeś rolę w obaleniu Wojmana, chwała Ci za to, ale może pora na grubszą sprawę i to w kwestii chyba bliższej Twojemu sercu, czyli w gramsajtach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No ale nie wiem, to teraz starasz się mi wjechać na ambicję? :D

W przypadku tematu na forum staram się nowym userom podrzucać go, aby tam też się ogłaszali z nowymi tekstami. Jeśli tekstom czegoś brakuje to staram się napisać co warto byłoby poprawić, do czego i innych zachęcam, bo są osoby "zbierające znajomych", a tak naprawdę nic nie dające od siebie. Co do częstotliwości zmian wpisów na głównej - fakt, był okres, kiedy w module pojawiało się mniej tekstów. Teraz, gdy się nim opiekuję to gdy jest coś wartego miejsca na głównej od razu podrzucam, głównie ze względu na newsletter gramowy i jego moduł społecznościowy.

Wpisy tygodnia/miesiąca - a co zmieniło prowadzenie tego tematu przeze mnie jak byłem Konsulem i nie byłem Konsulem? :D

Tak jak mówię - jeśli programiści będą mieli czas się tym zająć i wprowadzić ten element wtyczki na główną gramsajtową to zostanie ona wprowadzona. Dlatego też w poniedziałek uderzę w ten temat, bo i tak się wstępnie umówiłem z naszym rednaczem w sprawie promocji jakbym to widział.

Jeśli mówicie, że byłoby to spoko gdyby były teksty - nie widzę problemów, aby to wprowadzić. Nawet można byłoby odświeżyć graficzną szatę podsumowań. Natomiast w przypadku wtyczki: jeśli programiści nie będą mieli grubszych zajęć i będą mogli się tym zająć w najbliższym czasie to dam znać.

P.S.: oczywiście z tymi pytaniami - no offence ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.06.2015 o 13:50, theZoSo napisał:

Nie wspominam już nawet o stronie technicznej
tego pomysłu i o tym, że połączenie czegokolwiek z obecnych - starych gramsajtów z tym
wiekowym forum to co najmniej niełatwe/niewygodne zadanie.


Wiec moze na forum pomiedzy zwyklymi tematami umiescic odnosnik, (stylizowany na temat z nazwa typu gramsajt:nazwa wpisu ), do konkretnego artykulu na Gramsajcie (lub losowanego z ustalonego zbioru) i komentarze byly pisane tylko tam.
moze to przyciagnie wiecej czytelnikow/klikniec, no chyba, ze technologia tez na to nie pozwala.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować