Zaloguj się, aby obserwować  
Demagol

Obrady na temat gram.pl i potrzebnych zmian

871 postów w tym temacie

Jakieś postępy lub decyzje zostały podjęte ostatnio? Jestem zaskoczony wysokiem poziomem pomysłów, ale chciałbym je zobaczyć już w działaniu (w szczególności te poprawiające forum) :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zacznijmy od początku:

Gramsajty - te są w produkcji i dokładnie nie wiem kiedy pojawią się kolejne informacje na ich temat. Podobno jest nadal kilka rzeczy, które trzeba przeskoczyć w trakcie ich tworzenia.

Forum - wiele razy mówiliśmy, że o grubszych zmianach na forum będziemy rozmawiać tak na poważnie, gdy nowe Gramsajty będą w fazie ewentualnych poprawek. Przecież zajmować się dwoma rzeczami to nie jest łatwa praca i trzeba zrozumieć osoby zajmujące się tworzeniem poszczególnych elementów gramu :)

Inne zmiany... Wydaje mi się, że na pewno zauważalnych jest wiele nowych rzeczy. Są nowi autorzy tekstów, pojawił się ostatnio nowy player do materiałów redakcyjnych (ten o Modern Combat 5: Blackout, zapewne feedback z nim związany także będzie przydatny :)), kilka nowości też sie pojawiło jeśli chodzi o materiały na gramie. Nie wiem na jakim etapie są zmiany w regulaminie, zapewne też za jakiś czas będzie wiadomo więcej na ten temat.

Powiem tak: ciężko jest zmienić wszystko na pstryknięcie palca. Zapewne ekipa robi wszystko co możliwe, aby prace posuwały się do przodu w przypadku zmiany designu poszczególnych elementów serwisu więc jedyne, w co musimy się uzbroić to cierpliwość. Przecież nie robią tego roboty 24/7. A wszelkie pomysły, podpowiedzi, sugestie są na wagę złota. Dlaczego? Pokazuje to, że społeczności zależy na stworzeniu miejsca, w którym będzie się jeszcze lepiej dyskutowało. A przy okazji motywuje do dalszej pracy. Więc jedyne, w co musimy się uzbroić to cierpliwość, bo powiem szczerze - sam już chciałbym na nowych Gramsajtach pisać i się bawić wszelkimi nowościami, chciałbym je już teraz podotykać, poprzestawiać, zeps... to znaczy no... khm... żeby mi dobrze służyły podobnie jak Forum :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Do tego co napisał Muradin, wypadałoby też dodać, że wszystkie stare elementy serwisu, w razie jakichkolwiek większych zmian [a tylko takich nam potrzeba] muszą zostać zaprojektowane i postawione w całości od nowa, bo po prostu nie ma sensu jeszcze bardziej pakować się w starocie. Tworzy to potem tylko problemy.
Niestety oznacza to więc, że nie ma za bardzo mowy o tym, by wszystkie pomysły pojawiały się pojedynczo jako mniejsze, regularne aktualizacje. Będą zapewne wprowadzone jako całkiem nowa całość, gdy już ekipa upora się z nowymi gramsajtami i będzie miała wolne ręce - to chyba powinno wyjaśnić, dlaczego zajmuje to tak dużo czasu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.08.2014 o 15:13, theZoSo napisał:

/.../


Hm. Faktycznie zgadzam się z opinią, że tworzy to dużo pracy. Kiedyś uważałem, że kod się niestarzeje, ale choć może to prawda, to często rozrasta się ponad miarę :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dziś wchodzę na forum i... znów jakiś temat - reklama. Moim zdaniem Modkowie powinni napisać w regulaminie na samym początku wytłuszczonym drukiem "Gram.pl to nie tablica reklamowa" lub coś w tym stylu, bo zaczyna się tu robić niezły bajzel. Wydaje mi się, że taka mała zmiana mogłaby wiele wnieść.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

I chyba wszystko w tym temacie. Jeśli ktoś będzie chciał to i tak na dzień dzisiejszy tę reklamę zamieści, a potem zostanie to posprzątane.

Jedyne, co może zmienić taki stan rzeczy to pewne ograniczenia co do nowych użytkowników i zakładania przez nich tematów. Ale o tym dyskutowaliśmy wielokrotnie i zapewne takie się pojawią.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.09.2014 o 13:07, Muradin_07 napisał:

I chyba wszystko w tym temacie. Jeśli ktoś będzie chciał to i tak na dzień dzisiejszy
tę reklamę zamieści, a potem zostanie to posprzątane.

Jedyne, co może zmienić taki stan rzeczy to pewne ograniczenia co do nowych użytkowników
i zakładania przez nich tematów. Ale o tym dyskutowaliśmy wielokrotnie i zapewne takie
się pojawią.


Bądź zwiększyć liczbę dyspozycyjnych moderatorów. Na niektórych forach takie sytuacje nie mają miejsca bo mają inną strukturę moderacji (staff dzielony na wiele sekcji- admini którzy zajmują się najważniejszymi sprawami ale również moderują, moderatorzy, no i niższy staff czyli moderatorzy lokalni poszczególnych sekcji), zaś na gram.pl jest trzech do czterech moderatorów bez żadnej hierarchii (Wojman zdaje się być głową niebieskich ale to by było na tyle- nie ma admina bo jak sam mówił to konsule nadadzą moc nowym moderatorom).

Rekrutacja trochę zmieni, ale też nie za wiele bo jak Wojman wspomniał liczba nowych moderatorów będzie bliższa trójce niż dziesiątce (przykładowo fora oparte na vBulletinie- czyli zazwyczaj z local modami- mają zazwyczaj dwóch-trzech moderatorów każdej sekcji, 5-10 super moderatorów i 3-5 adminów; łatwo zauważyć, że do podobnej szybkości reakcji na naruszenia regulaminu co w przypadku innych for gramowi cały czas będzie brakowało kilkunastu local modów o adminach koordynujących działania nie wspominając).

Kwestia podejścia- na gram.pl uznaje się że moderator = odpowiedzialność i nie daje się go prawie nikomu a rotacja w staffie nie istnieje (nawet nie jest znikoma- po prostu nie istnieje), zaś w innych miejscach uznaje się, że moderator = skuteczność, zaś odpowiedzialność = admin i jego rolą jest takie koordynowanie oraz nadzorowanie moderatorów aby nikt nie zrobił nic głupiego. A jeżeli by zrobił, to za którąś wpadką admin traci swoją pozycję- normalna kolej rzeczy na forach gdzie w ekipie jest jakakolwiek rotacja.
Taka troche nasza narodowa cecha, robić coś nieskutecznego w imię jakiejś "idei" odpowiedzialności czy czegokolwiek. Szczególnie biorąc pod uwagę to, że w naszej kulturze nie ma zwyczaju nadmiernego posypywania głowy popiołem przy wpadce (nie tak jak np. w Japonii)...


...co nie zmienia tego że generalnie np. ja nie mam jakiegoś wielkiego problemu z tym, że reklama na forum się pojawia. Leci report, ktoś to potem zmoderuje i po problemie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wybrani nowi Moderatorzy będą, a ilu ich ostatecznie będzie dowiemy się po 8 września ;)

Natomiast co do samych reklam to tak jak mówisz - jedyne co można zrobić to wysłać zgłoszenie. Moderatorzy już zajmą się tym wszystkim, a gdy będzie ich nieco więcej to tylko liczyć, że czas reakcji będzie szybszy. Natomiast aby ograniczyć spam związany z nowymi tematami można po prostu wprowadzić ograniczenie, gdzie powiedzmy dopiero od Robotnika można tworzyć nowe tematy. Niestety z komentarzami spamowymi byłoby chyba nieco ciężej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.09.2014 o 13:07, Muradin_07 napisał:

i zapewne takie się pojawią.


To potwierdzone info, czy tylko twoje przypuszczenia oparte na (twoim) zalożeniu, że to ma sens?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.09.2014 o 13:34, Muradin_07 napisał:

Jak dobrze pamiętam to podczas rozmowy na temat Gramsajtów luźno o tym wspominaliśmy
gdy doszliśmy do Forum.


Jakiej rozmowy? I "my", czyli kto?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

http://ja.gram.pl/blog_wpis.asp?id=976843&n=162 - wtedy ;)

Dawno to temu było, rozmawialiśmy głównie o Gramsajtach, ale i mieliśmy trochę czasu aby wstępnie pogadać o Forum. Ale to tylko i wyłącznie były wstępne rozmowy i pomysły. Zapewne poważniej na temat wszelkich pomysłów będziemy rozmawiać wtedy, kiedy będą działały GSy 2.0

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.09.2014 o 13:31, Muradin_07 napisał:

Wybrani nowi Moderatorzy będą, a ilu ich ostatecznie będzie dowiemy się po 8 września
;)


Oczywiście, ale jak mówię- biorąc pod uwagę dotychczasowo udostępnione informacje, cały czas będzie to liczba zbyt mała. To forum narodowe, moderatorami zostaną osoby pełnoletnie a więc zazwyczaj pracujące i/lub studiujące. Każdy ma ograniczony czas który może poświęcić na moderowanie, zazwyczaj- w bardzo konkretnych godzinach (to zasadnicza zaleta for które nie są narodowe- bierze się moderatorów z różnych stref czasowych, aby względnie sensownie zazębiały się godziny w których mogą zajmować się forumowymi obowiązkami). Ta sytuacja tylko zwiększa zapotrzebowanie na moderatorów, nie zmniejsza.

Dnia 04.09.2014 o 13:31, Muradin_07 napisał:

Natomiast co do samych reklam to tak jak mówisz - jedyne co można zrobić to wysłać zgłoszenie.
Moderatorzy już zajmą się tym wszystkim, a gdy będzie ich nieco więcej to tylko liczyć,
że czas reakcji będzie szybszy. Natomiast aby ograniczyć spam związany z nowymi tematami
można po prostu wprowadzić ograniczenie, gdzie powiedzmy dopiero od Robotnika można tworzyć
nowe tematy. Niestety z komentarzami spamowymi byłoby chyba nieco ciężej.


Osobiście jestem przeciwny takiemu rozwiązaniu. Już lepiej byłoby zrobić dodatkową grupę użytkowników, która nie miałaby mocy moderatora ale do rozpatrzenia przez nią trafiałyby wątki wszystkich poniżej robotnika (jeżeli ktoś taki chce stworzyć wątek- idzie on na serwer i czeka aż jedna z takich osób sprawdzi czy na pewno nadaje się on do wysłania). Skuteczne i nie uniemożliwiałoby nikomu możliwości stworzenia tematu (jedynie spowalniałoby, więc tu również dobrze by było mieć wielu zaufanych członków takiej grupy i sporą rotację aby ograniczyć niekatywność). Wszystkie sprawy byłyby oczywiście do wglądu dla moderatorów, którzy- w razie czyjejś pomyłki- mogliby ją wychwycić (ale to bez sensu aby moderatorom dokładać JESZCZE sprawdzanie wszystkich wątków).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.09.2014 o 13:07, Muradin_07 napisał:

Jedyne, co może zmienić taki stan rzeczy to pewne ograniczenia co do nowych użytkowników
i zakładania przez nich tematów. Ale o tym dyskutowaliśmy wielokrotnie i zapewne takie
się pojawią.

Dobrze by było, jakby zrobić mały wyjątek dla podstrony technicznej, bo ktoś może naprawdę potrzebować pomocy z komputerem, jakąś grą itp., ale poza tym pomysł wydaje się być trafiony.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pytam bo temat ograniczania funkcjonalności dla początkujących użytkowników był też poruszany na forum, i były głosy zarówno za, jak i przeciw. I ja należałem do grupy przeciwnych takim ograniczeniom - w niczym nie pomagają, a jedynie tworzą sztuczny próg odstraszający nowych użytkowników. Trochę dziwne byłoby podejmowanie takich decyzji za plecami użytkowników forum.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale wtedy robimy dodatkową grupę, która miałaby "część władzy moderatorskiej", bo jednak wpływałyby one na to, co się dzieje na forum. I tak mogłyby tej władzy nadużywać uznając dany temat za spam, gdzie wcale by on nie był nim. Władzę moderatorską powinno się zostawić Moderatorom lub Konsulom, którzy narzędziami moderatorskimi dysponują, a tych jest kilku na gramie.

Można by było wprowadzić albo ograniczenie związane z rangą, albo takie związane z liczbą napisanych postów. Wyjątkami mogłyby być tematy związane z pomocą techniczną, o czym sam teraz Prince_Miki wspomniał w trakcie, gdy pisałem tę odpowiedź.

@rob006: Więc mówię - nikt takiej decyzji nie podejmował i raczej podejmować takowych nie będzie bez uzgodnienia tego wcześniej z użytkownikami. Na pewno coś w tej sprawie trzeba zrobić, ponieważ nie ma co się oszukiwać - to zaśmieca forum i nawet chcąc pomijać to wzrokiem to i tak to jest i w oczy kuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o nowych Moderatorów to na podstawie zgłoszeń sądzę, że będzie ich 3 - 4. Oczywiście zależy to jeszcze od kilku czynników, ale póki co jestem dobrej myśli. Skład staramy się dobrać tak, żeby Moderatorzy byli dostępni o różnych godzinach w ciągu doby. Ja sam jestem zazwyczaj nocnym Markiem, ale wśród kandydatów są tacy, którzy bez problemowo mogą przebywać w godzinach porannych. Mam nadzieję, że wzmocnienie składu Moderatorów przyspieszy czas reakcji na zgłoszenia. Jesteśmy też wdzięczni użytkownikom za każdy sygnał o nieprawidłowościach. Staramy się reagować na każde zgłoszenie. A pomysły i propozycje dotyczące Moderatorów mile widziane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.09.2014 o 13:53, Muradin_07 napisał:

@rob006: Więc mówię - nikt takiej decyzji nie podejmował i raczej podejmować takowych
nie będzie bez uzgodnienia tego wcześniej z użytkownikami. Na pewno coś w tej sprawie
trzeba zrobić, ponieważ nie ma co się oszukiwać - to zaśmieca forum i nawet chcąc pomijać
to wzrokiem to i tak to jest i w oczy kuje.


Myślę że w pierwszej kolejności należy zacząć te tematy/posty kasować/ukrywać zamiast tylko moderować, a dopiero później bawić się w wyrafinowane techniki wylewania dziecka z kąpielą ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No ale co innego można by było zrobić jak tylko zgłosić temat, aby Moderatorzy zajęli się sprawą? Można ewentualnie dać mu coś w rodzaju down vote, przez co gdy osiągnąłby pewien pułap na minusie to byłby automatycznie ukrywany... ale wielu mówi, że stworzenie czegoś na kształt Reddita to zły pomysł, więc raczej to nie wyjdzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować