Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

Forza Motorsport 5 - recenzja

35 postów w tym temacie

To nie rozumiem minusa - mikrotransakcje. Choć i tak nie przepadam za wyścigówkami, aczkolwiek skoro gra jest darmowa to ja jako Gracz mogę bardziej się cieszyć niż płacąc z góry pełną sumę ok. 200 zł i mieć wszystko dostępne na starcie. Nawet jeśli gra jest oparta na mikrotransakcjach to i tak większość graczy nie wykorzystuje 100% potencjału co może dokupić notabene jak i bez mikrotransakcji. Oprę się o BF 3 - możemy tam zakupić różne wyposażenia (pakiety (mamy kasę, mamy wszystko)), ale po co mi to wszystko tak na prawdę ? Jak i tak wezmę to co lubię i to co najlepsze, nie będę grał każdą z osobna bronią. Bądź co bądź LoL - chodź i tu zapaleni gracze kupią sobie skórki, albo postacie bo nie mają IP, ale tak na prawdę po co ? Z mojego punktu widzenia, skórka nie doda nam skilla, a wcześniejszy dostęp bohatera ? No może kusi, ale jak jednak wie się że kupisz prędzej czy później to szkoda kasy. Dla mnie mikrotransakcje i opcja F2P wypada lepiej niż p2p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

> To nie rozumiem minusa - mikrotransakcje. Choć i tak nie przepadam za wyścigówkami, aczkolwiek
> skoro gra jest darmowa to ja jako Gracz mogę bardziej się cieszyć niż płacąc z góry pełną
> sumę ok. 200 zł i mieć wszystko dostępne na starcie. Nawet jeśli gra jest oparta na mikrotransakcjach
> to i tak większość graczy nie wykorzystuje 100% potencjału co może dokupić notabene jak
> i bez mikrotransakcji. Oprę się o BF 3 - możemy tam zakupić różne wyposażenia (pakiety
> (mamy kasę, mamy wszystko)), ale po co mi to wszystko tak na prawdę ? Jak i tak wezmę
> to co lubię i to co najlepsze, nie będę grał każdą z osobna bronią. Bądź co bądź LoL
> - chodź i tu zapaleni gracze kupią sobie skórki, albo postacie bo nie mają IP, ale tak
> na prawdę po co ? Z mojego punktu widzenia, skórka nie doda nam skilla, a wcześniejszy
> dostęp bohatera ? No może kusi, ale jak jednak wie się że kupisz prędzej czy później
> to szkoda kasy. Dla mnie mikrotransakcje i opcja F2P wypada lepiej niż p2p

Ale gra nie jest darmowa. Musisz ją kupic. Poza tym, niektórzy wolą miec wszystko - raz za to płacąc, tak jak ja np. A co dopiero kupic grę i jeszcze za coś płacic.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale samochodów i tak dali mało na start, ponoć się tłumaczą że nie chcieli dodać niedorobionych modeli, ale tak na prawdę to chodzi o te płatne DLC. Jak myślę to będzie ich minimum 10 po jakieś 17 zł jak na nasz rynek, tak przynajmniej jest w FH dużo samochodów w DLC i niby nie trzeba ich kupować, ale jak już chcemy przejść grę w 100% to już trzeba się przygotować na wydatek paru DLC, a najlepiej wykupić całą przepustkę za jakieś 220 zł i mieć z głowy ;) są poboczne zadania ( CLUB ) gdzie trzeba paroma modelami jednej firmy zdobyć medal, a jak w ogólnych nie da się już kupić więcej to pozostaje DLC. Mam cichą nadzieję że kiedyś wydawcy przejadą się na tych mikropłatnościach, do gry w której ta zawartość powinna ukazać się w dniu premiery, ewentualne darmowy patrz po premierze. Co innego jak po jakimś czasie pojawia się na rynku DLC z nowymi samochodami których nie było na rynku w dniu premiery gry to jestem za taką polityką, ale płatne dodatki w dniu premiery NIE. Widać to gołym okiem co FM5 nam oferuje, i nie mówię że jest słaba pod względem grywalności co do FM4, ale jest uboga zawartość tej gry, może takie czasy że wkrótce będziemy płacić 200 zł za tory + 1 samochód w tym garaż na 10 samochodów, a następnie trzeba dokupić pakiety z wozami, i co ważne trzeba będzie dokupić jeszcze dodatkowe miejsce w garażu ;) ale to wszystko dla graczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Gra w żadnym wypadku nie jest F2P. Kosztuje 250zł a contentu (biorąc pod uwagę wczesniejsze cześci czy chociażby GT5/6) jest kilkakrotnie mniej + mikro-płatności!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Problemem Forzy 5 jest zaaplikowanie cech F2P do pełnoplatnej gry. W czwórce lubiłem tryb wolnej jazdy - wszystkie trasy i wszystkie tory, można jeździć i relsksować się. Czekałem na FM5. Wkurzałem się, że Xbox One nie będzie u nas dostępny, zastanawiałem się nad zakupem na amazonie, bo przecież DriveClub nie ma takiego modelu jazdy. A potem dowiedziałem się o braku samochodów w trybie wolnej jazdy. Mogę kupić, lub męczyć się biorąc udział w wyścigach. Do tego DLC - kup samochody, a potem odblokuj je, lub zapłać za odblokowanie. I przeszła mi chęć na nowego Xboxa. Prędzej kupię X360 i FM4.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

> No to skoro nie jest darmowa to zwracam honory ;p, ale f2p mówiło mi samo za siebie ;p

żal mi cię nie przeczytałeś recenzji spojrzałeś na nagłówek i od razu do komentowania
jak dla mnie to powinien być ban za takie zaśmiecanie forum

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

"Model jazdy"... Panowie... widziałem jak chłopaki z insidesimracing testowali FM5 z nowym thrustmasterem i ze wszystkimi helpami ustawionymi na OFF... porażka.
Już GT6 sprawia lepsze wrażenie w tej kwestii.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie ma się co dziwić, że modeli jest mało, bo T10 miało też mało czasu na ich zrobienie :). Tak - mogli zrobić samochody "premium" jak w GT5 i resztę zerżnąć z FM4, ale moim zdaniem lepszy model to zrobienie wszystkich pełnoprawnych modeli.
Bardziej martwi mnie brak Nürburgringu, bo to tor na, którym przebyłem kilka tysięcy kilometrów :). Dla mnie mógłby być tylko 1 tor - właśnie Nürburgring Nordschleife. Chociaż cieszy dodanie Spa - chętnie przejechałbym Eau Rouge.
No i nie rozumiem jak mogli nie dodać LaFerrari? To zbrodnia! Forzy 5 nie kupię, bo myślę, że nie opłaca się w tej chwili kupować X1, ale pewnie Forze 6 kupię bez najmniejszego pisknięcia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.12.2013 o 21:08, best-player napisał:

żal mi cię nie przeczytałeś recenzji spojrzałeś na nagłówek i od razu do komentowania jak dla mnie to powinien być ban za takie zaśmiecanie forum

A co dokładnie wniósł do tematu Twój komentarz?
W przyszłości powstrzymaj się od zabaw w moderatora bo takie posty aż się proszą o nagrodę za spam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mniej aut, nie wytrzymam. Kolejna recka wytykająca to. Wolicie 1000 samochodów w GT6, niektóre ciągną się od czwórki. Chciałbym zobaczyć, czy inne gry mają 200 tak dopracowanych aut. Ja jako minus dałbym bardziej to, że znów nie zmienili formatu wyścigów w singlu. Rozumiem niższe klasy, po 3 okrążenia i dowidzenia. Ale gdy ścigamy się już autami wyścigowymi klasy GT z kategorii R i wyższych, to wyścigi powinny mieć więcej kółek. Przeważnie startuje się z końca stawki i nie da się przebić na najwyższym poziomie do pierwszej trójki (na złoty medal) w 3-4 kółka. Oczywiście da się, ale wtedy trzeba się wpychać, jeździć kontaktowo, bardzo nieczysto. Jak chciałbym jechać z zasadami jakie panują w realnych wyścigach, to na najwyższym poziomie w 3 okrążenia może 3-4 pozycje odzyskam. To jest dla mnie minus, że mało rozwinięta ta kariera. Ciągle tylko każdy wyścig z końca po 3-4 kółka i koniec. Słabo to wygląda jak na rasową grę wyścigową celującą w symulator z zaznaczeniem dla słabszych graczy. Tak to gierka rewelacja, model jazdy kapitalny, grafika tez bardzo ładna. Minus to jeszcze ogołocony tryb multi np: nie ma zapisu powtórek z wyścigów online. Niby jest nagrywanie w konsoli 5 ostatnich minut, ale w FM4 mogłeś zapisać powtórkę z całego wyścigu online. To są minusy, a nie to co w recenzji jest.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

> "Model jazdy"... Panowie... widziałem jak chłopaki z insidesimracing testowali FM5 z
> nowym thrustmasterem i ze wszystkimi helpami ustawionymi na OFF... porażka.
> Już GT6 sprawia lepsze wrażenie w tej kwestii.

Nie ma to jak oglądać gameplay i na jego podstawie wygłaszać opinie o modelu jazdy.

Forze mam od kilku dni i sprawia mi dużo frajdy. Fakt sprawa z cenami samochodów trochę psuję opinię, ale Panowie z T10 robią wszystko, żeby wyjść na prostą. Najpierw wszystkim VIPowcom dali za darmo bolid Lotusa E21, który prowadzi się świętnie, w ForzaReward dali 4mln kredytów za free (1mln za każdy poziom Tier ), a teraz okazuje się, że do końca miesiąca wyjdzie patch zmniejszający ceny samochodów o 45 %. Pięknie!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Do Krzysztof Ogrodnik i Łukasz915-> panowie dodajcie mnie do swoich znajomych proszę, chętnie poscigam się z waszymi drivatarami :) Mój gamertag to BlondSpaceBoro. Ja mam podobnie jak recenzent, włączam czasem Forze 5 tylko po to by się przejechać. Posłuchać jak pracuje Nissan GT-R 2011 oraz podziwiac widoki...ech jak moja dziewczyna zobaczyła tor w Pradze to krzyknęła, -> wielkie nieba, przecież to "Most Karola" :) Ja natomiast tak bardzo zachwycilem się tym widokiem, ze w przyszłe wakacje jedziemy zobaczyć to na żywo :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Grałbym :) Gdybym iksa nowego miał, ta marka to klasa sama w sobie.

Pomimo oczywistych wad, które słusznie zostały tu wytknięte. Nie wszystkie by mi przeszkadzały - ponieważ w "forzach" objeżdżam przeważnie około 70 aut spędzajac nad grą dziesiątki godzin to i więcej mi nie potrzeba. I przynajmniej ja wolałbym osobiście mniej modeli zrobionych od podstaw i tip-top niż pierdyliard Nissanów żywcem przeniesionych z prehistorycznego PS2 ;-).

Co do reszty wad absolutna zgoda - mikrotransakcje w kosztującej niemało grze to hańba i wstyd dla Microsoftu. Wielka szkoda, że ten shitowy model biznesowy wciska się już praktycznie wszędzie. Dobrze, że fani jednak wywalczyli co nieco i patch zmniejszający ceny aut ma wyjść na dniach - jednak społeczność Forzy ma swoją siłę przebicia. Niestety jest to zwycięstwo połowiczne, bo mikrotransakcji nie powinno być w ogóle. Mniej torów - po raz kolejny zgoda: brak kultowego Nurburgringu powoduje załamanie rąk ;/ Jak to ? Fujimi Kaido mi zwisa głęboko, choć jeśli już miałbym coś wywalić to przede wszystkim trasę z Nowego Jorku. Silverstone się chociaż ostało ? Suzuka ?

Do wad doliczyłbym jeszcze brak zmiennych warunków pogodowych i pór dnia. Fani się o to proszą od trzeciej części i wciąż jak grochem o ścianę :/ Doba była w Forza Horizon i się sprawdziła (ach wschody słońca albo fajerwerki nad Kolorado nocą), więc skąd teraz taki krok wstecz ?

Recenzja świetnie napisana i moim zdaniem dobrze oddaje czym jest nowa Forza. To wciąż genialna gra, wręcz jeżdżąca encyklopedia... zarażona niestety wirusem "monetyzacji", wydana też za wcześnie - mogę się założyć, że MS cisnął na premierę i Turn10 wywalało po kolei wszystko co można wywalić ;/ Patrząc na progres jaki nastąpił między drugą a trzecią cześcią stawiam w ciemno, że kolejna część będzie już pozbawiona wad obecnej odsłony.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.12.2013 o 19:38, mt17 napisał:

To nie rozumiem minusa - mikrotransakcje.


Koledzy już wyjaśnili, ale jeszcze chciałbym dodać, że minus nie jest za samą ich obecność, bo możliwość zakupu aut za prawdziwe pieniądze jest dostępna od dwóch części serii, ale ich obecną agresywną formę.

Dnia 12.12.2013 o 19:38, mt17 napisał:

"Model jazdy"... Panowie... widziałem jak chłopaki z insidesimracing testowali FM5 z
nowym thrustmasterem i ze wszystkimi helpami ustawionymi na OFF... porażka.
Już GT6 sprawia lepsze wrażenie w tej kwestii.


Polecam zagrać i nie opierać się na "sprawia lepsze wrażenie".

Dnia 12.12.2013 o 19:38, mt17 napisał:

Mniej aut, nie wytrzymam. Kolejna recka wytykająca to. Wolicie 1000 samochodów w GT6,
niektóre ciągną się od czwórki. Chciałbym zobaczyć, czy inne gry mają 200 tak dopracowanych
aut.


Ale to JEST krok wstecz. Rozumiem punkt widzenia i też nie podoba mi się, że GT6 idzie tak bardzo na ilość, ale połowa mniej to jednak połowa mniej. Zdaję sobie sprawę, że wszyscy grają maksymalnie 50 samochodami, dla mnie dwie setki to też nie jest duży problem, jednak gry ocenia się przez pryzmat gatunku i poprzednich odsłon serii, a akurat pod względem ilości dostępnych samochodów FM5 ma straszny luz w garażu.

Co do powtórek – to chyba wymóg platformy. FIFA chyba też już nie ma własnego edytora powtórek i odpala upload studio.

Przy okazji wszystkim polecam ten link - http://www.neogaf.com/forum/showthread.php?t=720617

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Oj recka spoko dziękuję za wstawkę zależało mi na FM5 ale po przeczytaniu recenzji głęboko zastanowię się nad kupnem XONE i FM5. Zostaję przy XBOX360 i FM4 w którym kariery jeszcze nie przeszedłem nawet w 50%. :) Mogli jeszcze popracować dłużej nad grą i lepiej ją dopracować. Brak jazdy w nocy dziwi mnie w takiej legendarnej można powiedzieć grze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

> - po raz kolejny zgoda: brak kultowego Nurburgringu powoduje załamanie rąk ;/ Jak to
> ? Fujimi Kaido mi zwisa głęboko, choć jeśli już miałbym coś wywalić to przede wszystkim
> trasę z Nowego Jorku. Silverstone się chociaż ostało ? Suzuka ?

Nurburga brakuje mi najbardziej, nie ma też takich klasyków jak Suzuka czy Road America. Pojawiło się za to kilka nowych, jak chociażby kosmiczny tor w Abu Dhabi, tor w Australii czy wspomniana już wcześniej Praga. Nowe tory na pewno zostaną wydane, ale też na pewno trzeba będzie za nie dodatkowo zapłacić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować