Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

Snajperzy będą w Titanfallu, ale mogą zapomnieć o łatwym celowaniu

14 postów w tym temacie

titanfallu, titanfalla, titanfallem ... olaboga; skoro juz odmieniamy to trzymajmy sie tego i powinno być w newsie " jeden z przedstawicieli Respawn Entertainmentu" , "użytkownicy mogą korzystać z opcji auto-aimu"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Miałem dokładnie to samo napisać co osoba wyżej już napisała :D Strasznie to irytujące jest, nie ma konkretnie zasad sprecyzowanych co do nowych nazw jak ta, ale nie wierzę, że tylko dwie osoby do drażni :>

PS
A: Kto robi tego Titanfalla?
B: Ludzie od Call of Duty'ego :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.12.2013 o 14:30, biolymurzin napisał:

skoro juz odmieniamy to trzymajmy sie tego


Ale nie każde słowo trzeba odmieniać, nie widzę zatem, w czym problem. Przecież mówi się "jeżdżę Peugeotem, jeżdżę Toyotą", ale "jeżdżę Audi" (nie Audim), "jeżdżę Mitsubishi" (nie Mitsubishim), "jeżdżę Subaru" (nie Subarem). Oglądałem "Wolverine''a", ale "Życie Pi", nie Życie Pia.

Odnoszę wrażenie, że niektórzy czepiają się tylko po to, by się czepiać.

Co do samego artykułu, to dobrze wiedzieć, że jest jakaś gra, w której w końcu utrudni się życie camp... eee... snajperom.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.12.2013 o 16:46, biolymurzin napisał:

masz racje, ale naprawde wyrażenie "w titanfallu" nie razi cie w uszy?


Nie, nie razi. Tak samo, jak nie razi mnie wyrażenie "w toyocie", "w smartfonie", "w Batmanie"... Wolałbyś, by mówiono "w Batman rolę tytułową zagrał Michael Keaton"? A może "w Hobbit smoka Smaug gra Benedict Cumberbatch"?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiesz czym się różnią słowa, które wymieniasz od słowa "Titanfall"? Tym, że minęło sporo czasu od ich korzeni i zostały zapożyczone do języka polskiego. Teraz obowiązują je pewne reguły gramatyczne, co nie znaczy, że kiedyś obowiązywały. I dlatego dzisiaj powiedzenie, że lubisz Gothica jest już ok, bo tak się przyjęło. Titanfall to świeży tytuł, dlatego nikt nie mówi, że NIE MOŻNA go odmieniać przez przypadki. Mówimy tylko, że NAM to dziwnie brzmi. :) W ten sposób na naszych oczach tworzą się przyszłe ogólnie przyjęte reguły :)

Dla mnie odmienianie takiego tytułu przez przypadki brzmi dziwnie. Co innego jak masz np. wymienionych przez siebie Wolverine''a i Batmana, bo to postacie. Ale co kto woli, nie ma reguły :)

Szczęśliwego Nowego Roku!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.12.2013 o 17:10, Piotr2402 napisał:

Teraz obowiązują je pewne reguły gramatyczne, co nie znaczy, że kiedyś obowiązywały.


Idąc tym tokiem myślenia, kiedyś jeździło się Fiat, Ford, Łada, Wartburg i Trabant. Bo przecież jak tylko te marki pokazały się u nas, to nie obowiązywały ich te reguły gramatyczne, które obowiązują je teraz, tak? Wybacz, ale to tak nie działa. Pewne zwroty, np. tytuły, można śmiało odmieniać, bo nie ma czegoś takiego, jak "reguła czasowa", zgodnie z którą trzeba odczekać X dni/miesięcy/lat, by móc dane słowo odmieniać. Natomiast innych słów, np. niektórych nazw własnych, nie odmienia się "bo tak". I nie ma tu żadnej reguły gramatycznej, która to reguluje, na tym polega piękno języka polskiego - wiele rzeczy robi się "na czuja". Dla Polaka naturalną rzeczą jest, że jedzie do Berlina, ale do Bonn (nie do Bonna) czy do Chicago (a nie Chicaga). Kupując bilet powiesz "do Glasgow" czy "do Glasgowa"? Czyżby nie minęło jeszcze wystarcająco wiele czasu, by zacząć te nazwy odmieniać? Dlaczego jedni pracują w Microsofcie, a inni w Electronic Arts, a nie Electronic Artsie? Dlaczego możemy grać w FIFĘ, PESa i StarCrafta, ale nie możemy grać w Titanfalla?

Dnia 31.12.2013 o 17:10, Piotr2402 napisał:

I dlatego dzisiaj powiedzenie, że lubisz Gothica jest już ok, bo tak się przyjęło.


Nie "się przyjęło", tylko tak mówiono od początku i dokładnie tę samą sytuację mamy w przypadku Titanfalla.

Dnia 31.12.2013 o 17:10, Piotr2402 napisał:

W ten sposób na naszych oczach tworzą się przyszłe ogólnie przyjęte reguły


Ale to NIE są reguły! W tym przypadku nie mamy do czynienia z żadną regułą! Jedna osoba powie "gram w Titanfall", druga - "w Titanfalla". Gdybyśmy mieli do czynienia z regułą, jedna z tych wersji byłaby błędna, a tymczasem tak nie jest.

Dnia 31.12.2013 o 17:10, Piotr2402 napisał:

Dla mnie odmienianie takiego tytułu przez przypadki brzmi dziwnie. Co innego jak masz
np. wymienionych przez siebie Wolverine''a i Batmana, bo to postacie.


Przykłady innych tytułów odmienianych przez przypadki podałem wyżej. Jest ich całe mnóstwo i nie dotyczą one jedynie postaci.

Dnia 31.12.2013 o 17:10, Piotr2402 napisał:

Ale co kto woli, nie ma reguły :)


Przed chwilą pisałeś coś innego... ;)

Dnia 31.12.2013 o 17:10, Piotr2402 napisał:

Szczęśliwego Nowego Roku!


A podziękował. I z wzajemnością :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

<Natomiast innych słów, np. niektórych nazw własnych, nie odmienia się "bo tak". I nie ma tu żadnej reguły gramatycznej, która to reguluje, na tym polega piękno języka polskiego - wiele rzeczy robi się "na czuja".>
I tylko i wylącznie to stwierdziłem - "w titanfallu" na mojego czuja brzmi śmiesznie
...choć jako ślonzok mom pewnie innego czuja w kwestii języka polskiego niz reszta ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Widzę że temat postu zmienił się diametralnie przez nieuwagę autora. :D

Swoją drogą bardzo się cieszę z powodu utrudnienia gry snajperom. Ileż to razy w złowieszczej furii musiałem wyłączyć grę z powodu nagromadzenia quick-shoterów na jednym serwerze... nie wspominając o camperach... no cóż, jedno i drugie dołuje człowieka po spojrzeniu w statystyki...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować