• 0
Zaloguj się, aby obserwować  
miszcz929

GeForce 560M i Windows 8.1

Pytanie

Witam, posiadam laptopa z tą własnie kartą graficzną i to co dzieje sie po upgrade do w8.1 to jakaś masakra. Gry takie jak WoW i Hearthstone co 2-3 minuty wywalają black screen +po kilku sekundach wszystko wraca do normy i pojawia komunikat, że "sterownik graficzny przestał działać, ale odzyskał sprawność". Jeśli obniżę ustawienia wtedy zdarza się to dużo rzadziej, lecz problem nadal pozostaje. Czasami wraz z czarnym ekranem zawiesza się dźwięk (nie wiem jak to opisać) i wtedy pozostaje restart kompa. To samo dzieje się w grach które na win7/8 działały bez problemu (total war rome 2/medieval 2/najnowszy deus ex itd itp). Sterowniki gpu są aktualne, reszta to najnowsze wersje ze strony producenta laptopa (msi, sterowniki z polowy 2013).


Jeśli ktoś wie co może być problemem proszę o odpowiedź.

Ps. temepratury komputera również w normie. Podczas gry w hearthstone gdy karta graficzna odmówiła posłuszeństwa miała 57 stopni...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

17 odpowiedzi na to pytanie

  • 0
Dnia 27.01.2014 o 06:44, miszcz929 napisał:

najnowsze wersje ze strony producenta laptopa (msi, sterowniki z polowy 2013).


Zapewne korzystasz z MSI Live Update? Wywal to draństwo i ściągaj sterowniki ręcznie. Nie wiem też, czy nie pozostanie Ci reinstalka systemu.

Sam również posiadam MSI i wiedząc dziś to, co wiem o tym kompie, raczej drugi raz bym go nie kupił. Mam go dwa lata, w tym czasie był 2 razy w oficjalnym serwisie, dwa razy w "nieoficjalnym", nie działa mi S-Bar (a przynajmniej nie wszystkie jego funkcje), włączenie Bluetooth powoduje wyłączenie głośników (nie, laptok nie był parowany z żadnymi głośnikami) i parę innych rzeczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Zapomnalem napisac, sterowniki do GPU instalowalem przez GeForce Experience, tak wiec mam aktualne, chodzilo mi o reszte sterowników, tych ktore sa dostepne ze strony msi. Z MSi Live Update nie korzystam.


Co do twojej hisotrii Ring5 u mnie jest wlasciwie tak samo, przez 2 lata 4 razy w serwisie, s-bar rowniez nie dziala, jedynie z bluetooth nie mam problemow.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Małe pytanie co do problemu - piszesz. że "po kilku sekundach wszystko wraca do normy". Czy to oznacza, że gra zostaje wyłączona, czy komp przywraca grę sprzed zawieszenia?

Pierwsze, co przyszło mi do głowy, gdy czytałem opis problemu, to przegrzewająca się karta graficzna, ale piszesz, że temperatury w normie... Ja miałem podobne objawy (tyle, że pojawiała mi się na ekranie zielona "szachownica"), ale spowodowane to było właśnie zbyt wysokimi temperaturami (okazuje się, że trzy koty potrafią bardzo skutecznie zatkać wyloty wiatraczków...). Skoro temperatury są ok, to zostaje kwesta oprogramowania. Piszesz, że przed updatem wszystko działało, czyli problem leży w Windowsie. Być może warto by było jednak rozważyć reinstalkę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Zacytuje ci bezpośrednio tekst z mojego starego posta :

Może to też być związane z TDR [Timeout Detection & Recovery] :

"Odpal regedit.exe i znajdź klucz :

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\ControlSet002\Control\GraphicsDrivers

Dodaj wartość DWORD [32 lub 64bit zależnie od systemu jaki używasz] która się będzie nazywać TdrDelay a wartość danych ustaw jej na 8.

Potem zrób to samo dla klucza

HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Control\GraphicsDriver

Wartości wpisujesz w systemie 16stkowym nie 10tnym.

Taka zmiana jest kompletnie bezinwazyjna, nic nie zmienia nawet w momencie gdy jest zbędna [wręcz przeciwnie nawet - działa na plus bo ustawia opóźnienie reakcji które zapobiegnie ewentualnym problemom z systemem TDR gdyby wystąpiły]"


Jest to na 99% problem związany z TDR, nvidia od ponad roku [jak nie lepiej] nie jest w stanie go wyeliminować na wszystkich konfiguracjach. Udało im się go załatać na większości swoich kart zestawianych z bardziej popularna reszta podzespołów i softu ale nie na wszystkich, jesteś zapewne ofiarą tegoż błędu, prosty trik rejestrowy powinien go całkiem wyleczyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Wygląda to w ten sposób: podczas gry nagle pojawia sie czarny ekran (audio nadal działa). po chwili zostaje przerzucony na pulpit (gra nadal działa) gdzie można zauważyć dymek o tym, ze sterownik graficzny przestał działać, po czym gra sama z siebie sie maksymalizuje.

Jeśli chodzi o temperatury w niektórych grach są dosyć wysokie (skryim i rome 2), nawet do 80 stopni. jednak nie wydaje mi się to problemem, gdyż tak jak napisałem gra może działać przy takiej temperaturze czasem i pół godziny, a czasem problemy pojawiają się kilka minut od włączenia gdy temperatura jest poniżej 60 stopni.

Obawiam sie, że będę musiał wrócić do win8 tak jak mówisz. A szkoda, bo 8.1 był imo dużym krokiem naprzód.


@Pietro 87, dzięki, zaraz sprawdze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Nie zauważyłem, ze korzystasz w Win8.
Nie wiem czy struktura rejestru jest tam taka jak w 7mce - styczność z tym systemem miałem raptem kilka razy i to na tyle krótko, że nawet nie miałem okazji w nim pogrzebać.
Ktoś kto go używa musi potwierdzić czy fix z 7mki jest kompatybilny z 8mką.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 27.01.2014 o 22:14, Pietro87 napisał:

Dodaj wartość DWORD [32 lub 64bit zależnie od systemu jaki używasz] która się będzie
nazywać TdrDelay a wartość danych ustaw jej na 8.

Mam system 64 bitowy i do wyboru DWORD 32bit i QWORD 64 bit.

Dnia 27.01.2014 o 22:14, Pietro87 napisał:

Potem zrób to samo dla klucza

Nie za badzo rozumiem. w GraphicsDrivers mam stworzyc nowy klucz?


edit. pytanie o klucz niekatualne, miałem małe zaćmienie. Zrobilem wszystko tak jak pisałeś (korzystajac z DWORD 32 bit). Zobaczymy czy zadziała.

20140127224105

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Tak jeśli masz system 64 bit powinieneś utworzyć tą wartość jako QWORD 64bit [reszta zostaje tak samo jak w instrukcji]
DWORD 32 bit prawdopodobnie nie odniesie żadnego skutku, wiec śmiało tą obecnie zrobioną 32bit skasuj i zrób nową 64bit.
Wtedy powinno wszystko śmigać bez problemów a karta przestanie wysypywać sterownik w grach i przeglądarce [bo ten błąd potrafi tez się posypać w przeglądarce np podczas oglądania filmów w playerze flash czy html5]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Dzięki wielkie, QWORD przyniosło jakiś efekt. Pisze jakiś, bo teraz co prawda blackcreeny zniknęły, ale gry potrafią zawiesić się tam gdzie wcześniej tego nie robiły (menu). Zawieszają się razem z dźwiękiem, może to przez to, że zainstalowałem jakiś czas temu starsze sterowniku realteka zamiast tych nvidii.
Dzięki jeszcze raz wszystkim za pomoc, na ten moment można uznać problem za rozwiązany.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Warto sobie zainstalować najnowsze sterowniki na czysto [czyli poprzednie wywalić, przeczyścić po nich śmiecie np driver sweeperem i zainstalować nowe].

Reinstalowanie, odinstalowywanie czy nadpisywanie sterowników nie ma wpływu na te dodane wpisy do rejestru, nie trzeba ich przy każdej jakiejś takiej zmianie od nowa tworzyć [to tak dodatkowo dopisuję uprzedzając wszelkie wątpliwości ^^ ]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Niestety, po zastosowaniu triku z rejestrem błędy nadal są, jedynie z tą różnica, ze komputer nie wraca po nich "do siebie" i konieczny jest restart. Zauważyłem, ze wszystko jest ok gdy nie jest zainstalowany sterownik nvidia, ale wtedy komputer zmienia się w maszynę do pisania. Spotkał się ktoś juz z czymś takim? Człowiek z serwisu po opisaniu mu problemu stwierdził, że problem tkwi najprawdopodobniej w płycie głównej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Tak ten błąd [czyli utrata sprawności sterownika ekranu] może indykować tez uszkodzenie sprzętowe [głównie karty graficznej, ale płyta główna tez nie jest wykluczona, czasem też padnięta lub niekompatybilna kość ramu może być winowajca, podobnie równie rzadko ale bywa, że zasilacz nie wyrabia].

Najczęściej jest to wina pechowych sterowników nvidii i trik z poszerzeniem czasu na TDR rozwiązuje problem [na najnowszych sterownikach mój stary komp z GTXem 260 miał te czkawki na win7, na moje szczęście po stronie sterów właśnie] - jeśli u ciebie dalej się to utrzymuje to zostaje jeszcze przetestowanie ustawienia timeoutu na 60s i ewentualnie całkowite wyłączenie tego systemu, dla win 64 robi się to tak :

Wyłączenie TDR.
W rejestrze odnajdujemy klucz :

HKEY_LOCAL_MACHINE/HARDWARE/DEVICEMAP/VIDEO

Odszukujemy w nim plik REG_DWORDopisany jako MaxObjectNumber i zmieniamy jego wartość na 0 [zapamiętaj lub zrób screen oryginalnego ustawienia w razie gdyby trzeba było kiedyś cofnąć zmianę]


Zmiana timeoutu.
W kluczach :

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\ControlSet002\Control\GraphicsDrivers\DCI

i

HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Control\GraphicsDriver\DCI


Odnajdujemy plik REG_DWORD opisany jako timeout i ustawiamy mu wartość na 60

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Zrobiłem tak jak napisałeś. Niestety nadal to samo, a nawet gorzej. Jedyna zmiana jest to, że ekran zamiast robić sie czarny po prostu zamiera, a ja muszę zrobić combo alt+ctrl+del żeby go odwiesić. Nie wiem czy zmieniane windowsa do 7 ma sens, jeśli downgrade z 8.1 do 8 nie pomógł. Pozostaje opcja, że to uszkodzenie mechaniczne skoro zabawy z software nie przynoszą skutku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Najlepiej w takim razie cofnąć te wprowadzane zmiany w rejestrze do wartości domyślnych, następnie jeśli sprzęt jest na gwarancji - oddać do serwisu. Jeśli nie - na dobrą sprawę też zostaje serwis lub, jeśli posiadasz znajomego który użyczy sprawnych podzespołów [sprawnych w sensie stricte pewnych co do braku usterek] diagnostyka na własną rękę.

Najwygodniej postawić diagnozę metodą domową - zapinając u kogoś swoją kartę graficzną i wtedy sprawdzić, czy u tej osoby pojawią się błędy związane z TDR. Jeśli nie pojawią się, to zapiać u siebie inna kartę graficzną i sprawdzić czy tez się posypie [jeśli tak wtedy z dużym prawdopodobieństwem jest to płyta główna, proforma jeszcze wypadało by sprawdzić wtedy ram]

Co do windowsów - podkreślam tu, że to jedynie moja subiektywna opinia - nie pracowałem zbyt długo z win8, ale uważam, ze 7mka 64 bitowa na dziś dzień jest cholernie solidnym systemem na którym i grac i pracować można bardzo swobodnie i bez większych zgrzytów.Gdybym dzis miał wybrać ze srebrnej tacy win 7 albo 8 - mój wybór pada na 7. Imho 8mka powinna się jeszcze trochę "wyservice packować" :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Cóż, w wypadku laptopa ciężko będzie mi podpiąć zewnętrze gpu, raczej szkoda zachodu ;) Nie do końca rozumiem też co dokładnie powoduje crashe. Raczej LoL jest bardziej wymagający od Hearthstona a w niego grać moge godzinami bez żadnych niespodzianek. Z kolei najnowsze produkcje zacinają się praktycznie po minucie, a czasami nawet w menu ;) (chociaż w przypadku najnowszych gier nie wiadomo czy to wina "dopracowania" gry przez twórców czy rzeczywiście wina sprzętu).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 07.02.2014 o 17:20, miszcz929 napisał:

Cóż, w wypadku laptopa ciężko będzie mi podpiąć zewnętrze gpu, raczej szkoda zachodu
;)


Ano jak to lapek to faktycznie nie poszalejesz na własną rękę.
Jeśli ma gwarancję - do serwisu, jeśli nie - no cóż decyzja należy do ciebie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować