Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Dnia 13.07.2007 o 12:12, Araondoion napisał:

Chociaz ja to w ogole gustuje w rozwiazaniu by kupic karte np. teraz za 500zł a za rok kupic nową tez za 500zł,
zamiast tyle wydawac.

Możesz ją potem jeszcze odsprzedać np. za 200 zł i wydać tylko 300, lub dorzucić te 2 stówy do planowanej pięćsetki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.07.2007 o 12:12, Araondoion napisał:

btw. slyszal ktos moze jakie sa karty Radeon HD2600XT? Czy sa az tak wykastrowane?

No i czy poleci mi ktos jakies glosniki? tak do 200 zł, chociaz wolalbym tansze, no i wolalbym
dobre 2.1. niz slabe 5.1. ;) Za odpowiedzi z gory dzieki.


Akurat aż tak wykastrowane nie są. W najnowszych grach doganiają 8600GTS, ale w starszych znacząco ustępują nawet 8600GT, szczególnie po włączeniu wygładzania krawędzi. Moim zdaniem, ogólnie plasują się wydajnością pomiędzy 8600GT, a GTS.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.07.2007 o 12:29, hans olo napisał:

> na tym nie ucierpi.
Po prostu wymienić sound na zwykłego audigy. Przynajmniej jego ucho nie ucierpi. A wydawanie
kasy n X-fi jest bez sensu. Z kartami dźwiękowymi kupując teraz kompa należy pójść na wstrzymanie,
bo głupia vista (zakładam, że komp z kartą DX10 już raczej XP nie ujrzy) ma głupi DRM, który
zamienia tą kartę w bezużyteczny złom. I to już jest 100 zł oszczędności przy zachowaniu jakości
dźwięku na poziomie wystarczającym każdemu nie profesjonaliście.

Interesujące podejście,ciekawi mnie w jaki sposób DRM zamienia kartę w złom? Tyle że nie posłuchasz itunes itp nie mając certyfikatu zakupu czy jakoś tak to się nazywa. I tyle. Zwykłe mp3 i cdaudio możesz sobie słuchać aż Ci uszy uschną a mózg wypłynie nosem. Aha creative udostępnia driver sprzętowy Alchemy dla Vista - żeby nie było że nie ma sterów Realtec też(tyle że programowy) ale najnowsze realteki mają naprawdę dobre parametry - co do innych dźwiękówek to Azalia także ma sterowniki...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co jest lepiej kupić?

7900GS za 500zł, czy 8600Gt za około 40 zł mniej?

Z tego co mi wiadomo, to jedyną znaczącą przewagą G86 jest to, zę wspiera technicznie DX10.0... I według specyfikacji techniczej ma prawie trzykrotną wydajność gemetryczną. Natomiast reszta współczynników, jak np. Przepustowość pamięci, wypelnianie pikseli, czy tekseli, jest już po stronie starszej karty.

z tego, co czytałem dwa miesiące temu w CDA wynika, ze G86 fakytycznie lepiej sobie radzi w benchmarkach (praktycznie miażdży 7900GS), ale w grach jednak niewieka przewaga jest po stronie "siódemki"... %|

w zasadzie to nie planuje w najbliższej przyszłości korzystać z Visty, wiec tu przewaga 8600 maleje. choć dobre sobie cenie 7600 i byłem "napalony" na 8600 jeszcze przed premierą... :) Aha. i nie wiem, czy to coś zmienia, ale za jakieś pół roku mam zamiar stworzyć SLI.

Reszta kompa to ASUS P5N, C2D 4300, @x 512 MB DDR2 Patriot LLK, jakiś_tam_dysk :), jakieś_tam_DVD :).

W sumie, to na początku kupiłbym z miejsca 8600. Po przeczytanmiu o tych kartach w CDA, przeanalizowaniu wykresówwydajności, oraz przejrzeniu starych ekspertów jednek ukierunkowałem się na &900. ilka dni temu kolega namieszał mi w głowie, trują co zaletach 8600 (narazie sam takową nabył tydzień temu, ale kompa jeszcze nowego nie odpalił, więc nie ma jak potestować :/). takze sami widzicie, zę jestem rozdarty... :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.07.2007 o 19:52, Guciothic napisał:

Co jest lepiej kupić?

7900GS za 500zł, czy 8600Gt za około 40 zł mniej?

Z tego co mi wiadomo, to jedyną znaczącą przewagą G86 jest to, zę wspiera technicznie DX10.0...
I według specyfikacji techniczej ma prawie trzykrotną wydajność gemetryczną. Natomiast reszta
współczynników, jak np. Przepustowość pamięci, wypelnianie pikseli, czy tekseli, jest już po
stronie starszej karty.

z tego, co czytałem dwa miesiące temu w CDA wynika, ze G86 fakytycznie lepiej sobie radzi w
benchmarkach (praktycznie miażdży 7900GS), ale w grach jednak niewieka przewaga jest po stronie
"siódemki"... %|

w zasadzie to nie planuje w najbliższej przyszłości korzystać z Visty, wiec tu przewaga 8600
maleje. choć dobre sobie cenie 7600 i byłem "napalony" na 8600 jeszcze przed premierą... :)
Aha. i nie wiem, czy to coś zmienia, ale za jakieś pół roku mam zamiar stworzyć SLI.

Reszta kompa to ASUS P5N, C2D 4300, @x 512 MB DDR2 Patriot LLK, jakiś_tam_dysk :), jakieś_tam_DVD

Dnia 13.07.2007 o 19:52, Guciothic napisał:

na twoim miejscu kupiłbym palit 8600gt mozna go dostac za jakies 400zł a 7900gs bedzie z 50-60zł droższy .

8600gt obsługuje dx10 i mimo iz jest moze za słąba na wysokie detale ale bedzie mozna odplic gre na medium lub low a na 7900gs wogóle nie pójdzie, do tego testy przeprowadzone na nowych sterownikach pokazują ze w wiekszosci wydajniejsza jest 8600gt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.07.2007 o 19:23, czaja24 napisał:

Interesujące podejście,ciekawi mnie w jaki sposób DRM zamienia kartę w złom? Tyle że nie posłuchasz
itunes itp nie mając certyfikatu zakupu czy jakoś tak to się nazywa. I tyle. Zwykłe mp3 i cdaudio
możesz sobie słuchać aż Ci uszy uschną a mózg wypłynie nosem. Aha creative udostępnia driver
sprzętowy Alchemy dla Vista - żeby nie było że nie ma sterów Realtec też(tyle że programowy)
ale najnowsze realteki mają naprawdę dobre parametry - co do innych dźwiękówek to Azalia także
ma sterowniki...

Tia, ale jeśli wkraczasz już w sferę HD, to nie ma co marzyć o dobrym dźwięku, bo albo będzie on gorszy niż mp3 96 kbps albo nie będzie go wcale. Wielki potencjał karty jest marnowany przez głupie zachcianki microshitu i ich DRM. Dopiero jak już producenci sprzętu dojdą do montażu w pełni funkcjonalnego HDMI w komponentach komputera, będziemy mogli powiedzieć, że kasa się nie marnuje. A problem jest taki, że HDMI jest złączem dla dźwięku i video jednocześnie podczas gdy karta graficzna i karta dźwiękowa nie są zintegrowane, więc potrzebne będzie stworzenie jakiegoś uniwersalnego mostka komunikacyjnego. Tym pewnie będą musieli się zająć producenci płyt głównych, a jak się nie zajmą to najwięcej stracą cwaniacy z zamontowanymi już GF8800, bo komunikację będą musieli wprowadzić producenci owych kart. Niby GF8 obsługują HD, ale to tylko video. Cała ta rewolucja zaczęła się za wcześnie, albo raczej ktoś tu się nieźle spóźnił.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach


Dnia 13.07.2007 o 19:59, hans olo napisał:

jakiegoś uniwersalnego mostka komunikacyjnego. Tym pewnie będą musieli się zająć producenci
płyt głównych, a jak się nie zajmą to najwięcej stracą cwaniacy z zamontowanymi już GF8800,
bo komunikację będą musieli wprowadzić producenci owych kart. Niby GF8 obsługują HD, ale to
tylko video. Cała ta rewolucja zaczęła się za wcześnie, albo raczej ktoś tu się nieźle spóźnił.

no widzisz po pierwsze DRM to nie zachcianka microsoftu tylko wymuszenie w formie prawnej w USA, w europie część krajów też ma takie wymogi odnośnie OS,a np Francja, HDMI o ile mi wiadomo wspiera seria ati HD X2xxx kompletnie(audio i video), w tej chwili już każda licząca się marka płyt głównych ma w ofercie płyty z hdmi np MSI, Asus,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.07.2007 o 22:28, czaja24 napisał:

no widzisz po pierwsze DRM to nie zachcianka microsoftu tylko wymuszenie w formie prawnej w
USA, w europie część krajów też ma takie wymogi odnośnie OS,a np Francja, HDMI o ile mi wiadomo
wspiera seria ati HD X2xxx kompletnie(audio i video), w tej chwili już każda licząca się marka
płyt głównych ma w ofercie płyty z hdmi np MSI, Asus,

Możliwe, że i coś tam mają nie wiem dokładnie. Ale akurat co do zachcianki to się mylisz. Wprawdzie to Apple wymyślił DRM, ale MS silnie go lobbował i to on doprowadził do wprowadzenia regulacji prawnych tego typu. Jeśli chodi o prawo autorskie to MS w USA jest tak jakby jego twórcą. Moze to się wydawać cudaczne, zbrodnicze, głupie i co tam jeszcze wymyślisz, ale jak MS chce to tak jest i tyle.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.07.2007 o 22:28, czaja24 napisał:

no widzisz po pierwsze DRM to nie zachcianka microsoftu tylko wymuszenie w formie prawnej w
USA, w europie część krajów też ma takie wymogi odnośnie OS,a np Francja, HDMI o ile mi wiadomo
wspiera seria ati HD X2xxx kompletnie(audio i video), w tej chwili już każda licząca się marka
płyt głównych ma w ofercie płyty z hdmi np MSI, Asus,


Akurat HD2900XT nie wspiera zbytnio HD. Tzn. przy oglądaniu filmów tej jakości użycie procesora dochodzi (w starszych modelach typu PIV) do 60%, a powinno być koło 20%...
Tylko tańsze modele (HD2600, 2400, 8500GT, 8600GT/GTS mają pełną obsługę HD (ale TYLKO obrazu!)
Nawiasem mówiąc rzeczywiście płyty główne mają zintegrowane karty dźwiękowe z HD, ale sygnał HD idzie tylko do karty graficznej, więc czego byś tam w kompie nie miał, to dźwięku w HD nie osiągniesz. Przynajmniej na razie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.07.2007 o 19:52, Guciothic napisał:

Reszta kompa to ASUS P5N, C2D 4300, @x 512 MB DDR2 Patriot LLK, jakiś_tam_dysk :), jakieś_tam_DVD
W sumie, to na początku kupiłbym z miejsca 8600. Po przeczytaniu o tych kartach w CDA, przeanalizowaniu
wykresów wydajności, oraz przejrzeniu starych ekspertów jednek ukierunkowałem się na 7900. Kilka
dni temu kolega namieszał mi w głowie, trując co zaletach 8600 (narazie sam takową nabył tydzień
temu, ale kompa jeszcze nowego nie odpalił, więc nie ma jak potestować :/). takze sami widzicie,
zę jestem rozdarty... :/


Pozostaje jeszcze HD2600XT ;)
Ale ogólnie rzecz biorąc:
Geforce 7900GS: najwyższa wydajność (o ile kupisz fabrycznie podkręconą kartę, to jest naprawdę szybka!), ale nie obsługuje DX 10, więc nie będzie można w niej pograć w przyszłe gry (tak naprawdę w żadnych kartach z serii 8600 się też nie da - za niska wydajność)
Geforce 8600GT: obsługa DX 10 (ale trzeba przyznać, że nawet dzisiejsze gry pod DX 10.0 w wysokich detalach mają po 14 FPS, czyli płynności absolutny BRAK)
Radeon HD2600XT: W starszych grach ustępuje 8600GT (ale pozwala na płynną grę!!!), choć w najnowszych wyprzedza nawet 8600GTS. Jednakże podobnie do produktu Nvidii osiąga w nich ok. 17 FPS - czyli nadal beznadzieja.
PS A co do SLI - nie warto. Wydajność nadal będzie szajsowata (2 8600GT to 1/2 8800GTS...)
SLI powinno budować się z dwóch mocnych kart, a nie słabych, bo jedna wydajna jest od nich dużo lepsza.

Po raz pierwszy, gdy pojawiła się nowa generacja (a nie ma ani słowa o jeszcze nowszej), najlepszą radą okazuję się...czekać! Czekać, aż pojawią się dobre karty w znośnych cenach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.07.2007 o 22:52, ziptofaf napisał:

> no widzisz po pierwsze DRM to nie zachcianka microsoftu tylko wymuszenie w formie prawnej
w
> USA, w europie część krajów też ma takie wymogi odnośnie OS,a np Francja, HDMI o ile mi
wiadomo
> wspiera seria ati HD X2xxx kompletnie(audio i video), w tej chwili już każda licząca się
marka
> płyt głównych ma w ofercie płyty z hdmi np MSI, Asus,

Akurat HD2900XT nie wspiera zbytnio HD. Tzn. przy oglądaniu filmów tej jakości użycie procesora
dochodzi (w starszych modelach typu PIV) do 60%, a powinno być koło 20%...
Tylko tańsze modele (HD2600, 2400, 8500GT, 8600GT/GTS mają pełną obsługę HD (ale TYLKO obrazu!)
Nawiasem mówiąc rzeczywiście płyty główne mają zintegrowane karty dźwiękowe z HD, ale sygnał
HD idzie tylko do karty graficznej, więc czego byś tam w kompie nie miał, to dźwięku w HD nie
osiągniesz. Przynajmniej na razie.


ZINTEGROWANY KONTROLER AUDIO DLA HDMI
Kolejną ciekawostką jest zintegrowany na karcie kontroler audio używany w przypadku podłączenia monitora, telewizora bądź projektora za pomocą kabla HDMI. Zintegrowany kontroler jest używany tylko w wypadku podłączenia kabla HDMI (poprzez specjalną przejściówkę DVI-HDMI dołączaną do karty) i zapewnia kartom Radeon HD 2000 zgodność z standardem wyznaczonym przez system Windows Vista Premium, który zakłada, że żadne z wyjść audio nie może być dzielone. Kodek audio wspiera dźwięk w formacie 5.1 (Dolby Digital i DTS). Rozwiązanie to daje pewną swobodę i na pewno ucieszy posiadaczy odbiorników z złączem HDMI.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

UNIFIED VIDEO DECODER
Unified Video Decoder (w skrócie UVD) jest odpowiednikiem Pure Video HD w wykonaniu AMD-ATI. Jest to dedykowana jednostka wbudowana w GPU zajmująca się przetwarzaniem strumienia wideo skompresowanego za pomocą kodeków VC-1 lub H.264/AVC stosowanych przy materiale HD. Podobnie jak w przypadku rozwiązania NVIDII jednostka UVD jest w stanie zdekodować cały materiał wideo bez użycia CPU. Według AMD-ATI Do zalet UVD należy zapewne dodatkowa obsługa kodeka VC1 (Karty NVIDII wyposażone w PureVideo HD drugiej generacji przy kodeku VC1 zaciągają do ''pracy'' również CPU) oraz jego obecność na wszystkich kartach Radeon HD 2000 (karty GeForce 8800 oferują wsparcie PureVideo HD pierwszej generacji).


Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.07.2007 o 23:09, czaja24 napisał:

ZINTEGROWANY KONTROLER AUDIO DLA HDMI
Kolejną ciekawostką jest zintegrowany na karcie kontroler audio używany w przypadku podłączenia
monitora, telewizora bądź projektora za pomocą kabla HDMI. Zintegrowany kontroler jest używany
tylko w wypadku podłączenia kabla HDMI (poprzez specjalną przejściówkę DVI-HDMI dołączaną do
karty) i zapewnia kartom Radeon HD 2000 zgodność z standardem wyznaczonym przez system Windows
Vista Premium, który zakłada, że żadne z wyjść audio nie może być dzielone. Kodek audio wspiera
dźwięk w formacie 5.1 (Dolby Digital i DTS). Rozwiązanie to daje pewną swobodę i na pewno ucieszy
posiadaczy odbiorników z złączem HDMI.


No dobra, mój (częściowy) błąd. Ale HD2900XT naprawdę w ogóle nie wspiera HD. Swoją drogą tylko 5.1? Czyżby jako kontroler AUDIO wsadzili jakiegoś Via''97? Więc jakość dźwięku rzeczywiście będzie niższa niż standardowo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.07.2007 o 23:10, czaja24 napisał:

UNIFIED VIDEO DECODER
Unified Video Decoder (w skrócie UVD) jest odpowiednikiem Pure Video HD w wykonaniu AMD-ATI.
Jest to dedykowana jednostka wbudowana w GPU zajmująca się przetwarzaniem strumienia wideo
skompresowanego za pomocą kodeków VC-1 lub H.264/AVC stosowanych przy materiale HD. Podobnie
jak w przypadku rozwiązania NVIDII jednostka UVD jest w stanie zdekodować cały materiał wideo
bez użycia CPU. Według AMD-ATI Do zalet UVD należy zapewne dodatkowa obsługa kodeka VC1 (Karty
NVIDII wyposażone w PureVideo HD drugiej generacji przy kodeku VC1 zaciągają do ''pracy'' również
CPU) oraz jego obecność na wszystkich kartach Radeon HD 2000 (karty GeForce 8800 oferują wsparcie
PureVideo HD pierwszej generacji).

Ehem, na własne oczy widziałem, że testowane przez mojego kumpla filmy jakości HD (jako, że problem nas zainteresował) pod HD2900XT pożerały mu 60% procesora. A nie miał żadnych wirusów, czy innego shitu. Świeżo instalowany system.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 13.07.2007 o 23:14, ziptofaf napisał:


No dobra, mój (częściowy) błąd. Ale HD2900XT naprawdę w ogóle nie wspiera HD. Swoją drogą tylko
5.1? Czyżby jako kontroler AUDIO wsadzili jakiegoś Via''97? Więc jakość dźwięku rzeczywiście
będzie niższa niż standardowo.

przeczytaj dokładnie to co napisane wcześniej - wspiera sygnał dts i nie chodzi tu kartę dźwiękową tylko standard sygnału(kodowania) dźwięk i tak jest przesyłany do odbiornika w formie cyfrowego kodu (podobnie jak na złączu spdif) a jakość dźwięku to nie ilość głośników tylko precyzja odwzorowania czyli np 24bity/96khz jeśli chcesz więc znać jakość dźwięku musisz znać po pierwsze specyfikacje standardu DTS po drugie możliwości odbiornika/wzmacniacza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.07.2007 o 23:22, czaja24 napisał:

przeczytaj dokładnie to co napisane wcześniej - wspiera sygnał dts i nie chodzi tu kartę dźwiękową
tylko standard sygnału(kodowania) dźwięk i tak jest przesyłany do odbiornika w formie cyfrowego
kodu (podobnie jak na złączu spdif) a jakość dźwięku to nie ilość głośników tylko precyzja
odwzorowania czyli np 24bity/96khz jeśli chcesz więc znać jakość dźwięku musisz znać po pierwsze
specyfikacje standardu DTS po drugie możliwości odbiornika/wzmacniacza


To nie jest dźwięk w HD! Dźwięk w HD to 8 głośników i 192 KHz! Te kart nie wspierają dźwięku w HD!!!
Jakość będzie naprawdę gorsza. Niestety jest tylko jeden sposób, aby się o tym przekonać. Jutro na moich 8 kolumnach i X-Fi sprawdzę jakiś kawałek muzyki z HD. Na Win XP. Potem wezmę te 8 kolumn (tylko jak ja je przeciągnę przez 300 metrów...) i u kumpla na Viście i HD2900XT sprawdzimy ten sam kawałek (ma X-Fi w odrobinkę tańszej wersji niż moja, ale to chyba nie wpłynie na jakość dźwięku). Jeżeli odczuję jakąś różnicę (a odczuję, jak mi się dziwnie zdaje), to okaże się, że HD audio rzeczywiście nie lubi Visty, a dokładniej DRM)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

hmmm ciężko mi powiedzieć, jak to jest z tym hd ale poszukam źródeł ja osobiście choruje na sprzęt BOSE i Harman kardon... ehhh ale może już niedługo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam
Chciałbym kupic nowy zasilacz do swojego kompa, priorytet to CISZA, nie przekraczalna cena zakupu to 350zł.
Moc ... aby starczyła do obsłużenia: athlon 2200 ( może wymienię na ciut mocniejszy ), grafika radeon X1600, pamięc 2GB, dwa napędy DVD, karta TV, panel sterowania do wentylatorów, twardziel WD160GB.
Mam jakiegoś starocia w swojej obudowie o mocy 350 i daje radę ale warczy jak stado wściekłych psów, nie chcę się bawic w wymianę wentylatora dostałem premię!!!:) i chcę ją wydac na coś pożytecznego :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.07.2007 o 00:41, chieronim napisał:

Witam
Chciałbym kupic nowy zasilacz do swojego kompa, priorytet to CISZA, nie przekraczalna cena
zakupu to 350zł.
Moc ... aby starczyła do obsłużenia: athlon 2200 ( może wymienię na ciut mocniejszy ), grafika
radeon X1600, pamięc 2GB, dwa napędy DVD, karta TV, panel sterowania do wentylatorów, twardziel
WD160GB.
Mam jakiegoś starocia w swojej obudowie o mocy 350 i daje radę ale warczy jak stado wściekłych
psów, nie chcę się bawic w wymianę wentylatora dostałem premię!!!:) i chcę ją wydac na coś
pożytecznego :)


ATX 550W be quiet Straight Power E5-550W Ultra Ciche! na www.gral.pl kosztuje 340 zł. I rzeczywiście jest bardzo, bardzo cichy. Możesz też oszczedzić kupując model 450W, który kosztuje 279 zł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się