Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Dnia 03.04.2006 o 13:53, Night Elf napisał:

Wie ktos moze jak bardzo mecza sie procki podczas ogladania filmow w HD?

Wczoraj ogladalem sobie trailery filmow m.in. Ice Age 2 w HD procek z 35 stopni podskoczyl
mi do 50. Wiem, ze filmy w HD wymagaja niby minimum 2,4, ale zeby az tak rozgrzac procesor...
potem przez dosc dlugi czas temperatura taka utrzymywala sie...

I nie wiem, czy ja cos tam zle zamontowalem, czy wszystko ok.


zapuść jakis test procka na kilka minut i sprawdz temperature - jezeli max bedzie w okolicach 50C to nie monataz tylko dekodownie tak obciaza...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dekodowanie HD obciąża niemal 100% procka jeśli nie posiadamy karty graficznej zdolnej do Sprzętowego Dekodowania - 6800GS wszystkie 7800 i 7900 - sterowniki nVidia + PureVideo i wówczas HD zajmuje tylko 16-28% procka a nie 95-98%.

Taki skok temperatury świadczy poprostu o słabej wydajności układu chłodzenia procesora.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.04.2006 o 14:50, RobeN napisał:

Dekodowanie HD obciąża niemal 100% procka jeśli nie posiadamy karty graficznej zdolnej do Sprzętowego
Dekodowania - 6800GS wszystkie 7800 i 7900 - sterowniki nVidia + PureVideo i wówczas HD zajmuje
tylko 16-28% procka a nie 95-98%.

Taki skok temperatury świadczy poprostu o słabej wydajności układu chłodzenia procesora.


Albo o słabej jakości pasty termo, jej braku, lub o jej zbyt dużej ilości na procku.
Dodatkowo taki skok. tem. może świadczyć o złej cyrkulacji powietrza w obudowie, dużej ilości nagromadzonego kurzu, itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak... mam karte GF 7800 GT, nie uzywam PureVideo, bo o ile sie nie myle trzeba miec do tego program, a jak zainstalowalem ten od Nividy, to nie wiem jak wy, ale ja potrafilem nim odtworzyc tylko plyty DVD z filmami, a i w tym wypadku jakos obrazu sie chyba nie poprawila, przynajmniej ja nic nie zauwazylem... wiec te foty ze stronki nvidi bez i z uzyciem pure video mozna wsadzic miedzy bajki.

Mam P4 3,2Ghz z HT i 2mb cache... i ogladanie filmikow ze strony apple w rozdzielce 720p [?] i tej 1080p [choc ta zadziej, bo nie miescila mi sie zazwyczaj na ekranie] za pomoca QuickTime''a rozgrzalo mi tak ten procek... choc długo dosc przegladalem te trailery.

Zastanawia mnie taki skok, bo zamontowalem ostatnio Freezer 7 Pro i mam problemy [jeden zaczep co jakis czas wyskakuje, a potem drugi, choc juz chyba jest ok] paste uzylem MX-1 ta z zestawu i napewno sie troche rozmazala...

I dlatego sie troche martwie... wczesniej nie sprawdzilem temperatury procka na starym chlodzeniu [nie mialem jak, gdyz net mi siadl, a nie mialem odpowiedniego programu [a nie chcialem sie bawic w szukanie po windowsie\biosie]. Dzis znowu sprawdzilem i znowu po paru minutach temperatura podskoczyla mocno... chyba nawet grajac w obliviona takiej nie mialem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.04.2006 o 15:01, KrzysztofT napisał:

Albo o słabej jakości pasty termo, jej braku, lub o jej zbyt dużej ilości na procku.
Dodatkowo taki skok. tem. może świadczyć o złej cyrkulacji powietrza w obudowie, dużej ilości
nagromadzonego kurzu, itp.



To wszystko miałem na myśli pisząc o słabej wydajności układu chlodzenia - na układ składa się Radiator (szlif stopy), Wentylator, pasta, mocowanie jednostki chłodzącej, stan czystości oraz obieg powietrza i wentylatory wspomagające.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.04.2006 o 15:10, Night Elf napisał:

Tak... mam karte GF 7800 GT, nie uzywam PureVideo, bo o ile sie nie myle trzeba miec do tego
program, a jak zainstalowalem ten od Nividy, to nie wiem jak wy, ale ja potrafilem nim odtworzyc
tylko plyty DVD z filmami, a i w tym wypadku jakos obrazu sie chyba nie poprawila, przynajmniej
ja nic nie zauwazylem... wiec te foty ze stronki nvidi bez i z uzyciem pure video mozna wsadzic
miedzy bajki.


Nie można, bo sam widziałem - zresztą inni też widzieli. Tweak, eXtremeSystems, Guru3D. Wielką zaletą jest niskie obciążenie procesora.
Do odtwarzania trzeba skonfigurować WMP 10. Filmy HD też wyglądają lepiej. PureVideo w wersji 60dniowej jest dostępny na stronach nVidii. Instaluje się PureVideo, ale Windows Media Player 10 w pełni wykorzystuje PureVideo, więc nie trzeba innych odtwarzaczy (wręcz inne odtwarzacze mogą wykorzystywać własne sterowniki/dekodery a co za tym idzie nie używać PureVideo)

Co do reszty - może założyć jeszcze raz - najperw bez procka - i zobaczyć dlaczego zaczep wypada. Może nie do końca go dopinasz???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.04.2006 o 16:24, Night Elf napisał:

Dobra... mozesz dac mi jakiegos linka do tego purevideo i opcji jak co skonfigurwac... i czy
da sie skonfigurowac pod PV np. V Playera?


Nie. Niestety tylko WMP i jeszcze coś, ale ne pamiętam. Linka dam około godziny 24 w nocy - dopiero wówczas będę miał czas.

Samo PureVideo 30dniowe znajduje się tu:
http://www.nvidia.com/object/dvd_decoder_1.02-196-trial.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hmm... to co dales to testowalem szczerze mowiac, ale osobiscie roznicy nie zauwazylem.

Ale jesli rzeczywiscie dziala to jak na screenach nvidi, to dobrze by bylo jakby mozna uzywac tego na filmach z domowej biblioteczki nakreconych kamera, bez nagrywania na DVD...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.04.2006 o 17:39, Night Elf napisał:

Hmm... to co dales to testowalem szczerze mowiac, ale osobiscie roznicy nie zauwazylem.

Ale jesli rzeczywiscie dziala to jak na screenach nvidi, to dobrze by bylo jakby mozna uzywac
tego na filmach z domowej biblioteczki nakreconych kamera, bez nagrywania na DVD...


Domowe wideo odtworzysz z taką jakością z jaką zostało nagrane.
Tak jak powiedziałem aby skorzystać należy mieć niemalże najnowsze sterki nVidia oraz soglądać to w WMP 10 z kilkoma zmienionymi opcjami.
Oczywiście wszelkie plusy z jakości widać najlepiej na LCDkach. CRT niestety jest tu ogranicznikiem jakości.
Najważniejsze jest jednak to, że wykorzystanie procka spada do kilkunastu/dwudziestu-kilku procent.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.04.2006 o 13:47, Jack Bauer napisał:

Kiedyś dawno temu chłopaki mi radzili kupić Bartona 2500 :) i teraz gdzie go można zakupić
? czy to jest to samo co sempron 2500 ? :D


Nie całkiem. Sempron jest na jądrze T-bred. Na Bartonie był chyba tylko 1 Semp.
Kupić można na Allegro.
W sklepach już raczej nie znajdziesz.
Porozglądaj też się na giełdach forumowych np. tweak.pl. Ludzie, którzy przechodzą na A64 często mają takie na sprzedaż.
Jednak Sempik około 2800+ powinien również Ci wystarczyć.
Bartony 2500+ kupywało się dlatego, że z łatwością przestawiały się na 3200+ a nawet więcej.
Szczególnie cenne były desktopowe te z odblokowanym mnożnikiem oraz wersje laptopowe Mobile.
Oczywiście z desktopowych z odblokowanym mnożnikiem najcenniejsze te z wersji LP - brały najmniej prądu - 1.5-1.55V co zbliżało je bardzo do wersji Mobilnych - mniej prądu=mniej ciepła=większy potencjał O/C

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

O! Ktoś tam wspominał o Sempronach. To dobrze. Mam pytanko: Kiedy maja być dostępne w sprzedaży w Polsce Semprony na s939? Szukam, szukam i nie moge znaleźć żadnego info na ten temat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.04.2006 o 15:32, VaRIaT napisał:

O! Ktoś tam wspominał o Sempronach. To dobrze. Mam pytanko: Kiedy maja być dostępne w sprzedaży
w Polsce Semprony na s939? Szukam, szukam i nie moge znaleźć żadnego info na ten temat.


Jest dostępny Sempron s939
http://www.gral.pl/sklep.php?w=prod_podgl&id=8001

Normalnie jednak są one już w gotowych zestawach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A będą dostępne w sprzedaży, jak to powiedzieć... detalicznej? Bo większość sklepów nie ma ich w swojej ofercie. Są "dodawane" do płyty, chyba, Gigabyta. Troszke, kurcze, drogi sprzęt (Kosztuje procek prawie 400zł, liczyłem na cene w okolicach 300). No nic. Trzeba czekać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.04.2006 o 16:02, VaRIaT napisał:

A będą dostępne w sprzedaży, jak to powiedzieć... detalicznej? Bo większość sklepów nie ma
ich w swojej ofercie. Są "dodawane" do płyty, chyba, Gigabyta. Troszke, kurcze, drogi sprzęt
(Kosztuje procek prawie 400zł, liczyłem na cene w okolicach 300). No nic. Trzeba czekać.


Przecież jest detalicznie sprzedawany w Gralu.
Taniej??? To chyba po premierze AM2.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.04.2006 o 14:52, Dark SMG napisał:

mam pytanko mam semprona 200+ (3000+) jak temu dziadowi odblokować mnżnik bo FSB już na max
mam ( ram daje znać o sobie powyżej)

sorki 2600+ a nie 200+

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.04.2006 o 14:52, Dark SMG napisał:

mam pytanko mam semprona 200+ (3000+) jak temu dziadowi odblokować mnżnik bo FSB już na max
mam ( ram daje znać o sobie powyżej)


Semprony mają zablokowany mnoznik, kto tam sie chwalił ze mu sie udało ze przerobil na athlona ale nie wiem czy to prawda, ja mam naprzyklad 10*166 a maks mi idzie 10*210:) Semp 2400+

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się