Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Dnia 02.09.2008 o 20:12, żyrafa napisał:

jutro mam do odbioru mojego kompa, ale caly czas zastanawiam sie czy dobrze zrobilem
biorac 4870:/ czy przy procku E8400 beda mozliwosci tej karty wykorzystane? czy jednak
lepiej bylo brac 4850?


Solstheim ma E8500 i dwa Radeony HD4870. Więc podejrzewam, że E8400 w zupełności zaspokoi potrzeby pojedynczego HD4870.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

>> CPU <<

Najważniejsze rzeczy:

* magistrala - im niższa tym lepiej
* chłodzenie - jest to podstawa OC. Powinniśmy zadbać nie tylko o sam cooler, ale też o "wietrzną" obudowę
* BIOS - musi mieć możliwość regulacji FSB oraz napięcia
* TDP - określa max. ilość wydzielanego ciepła. Im mniej tym lepiej.

* napięcie - im niższe dla rdzenia, tym procesor ma większą potencję na podkręcanie. Zwiększając je możemy zwiększyć jego stabilność.


Podkręcanie:

* taktowanie szyny systemowej należy podnosić stopniowo
* nie powinniśmy podnosić jednocześnie szyny systemowej i napięcia
* zwiększenie napięcia może poprawić stabilność układu, ale ma też swoje wady - CPU będzie wydzielał więcej ciepła; max. napięcie można podnieść o 10-15%
* po każdym podkręceniu należy sprawdzić stabilność PC
* należy bacznie monitorować temperaturę


>> GPU <<

Najważniejsze rzeczy:

* układ - najmocniejsze słabo się podkręcają, ponieważ są od razu wyśrubowane
* pamięć - im mniejszy czas dostępu tym lepiej - teoretycznie lepiej się podkręci
* chłodzenie - podobnie jak w przypadku CPU odgrywa bardzo ważną rolę
*

Modowanie

Jest to dobry sposób na darmowe zwiększenie wydajności. Polega na odblokowaniu ukrytych funkcji GPU. Niestety nie każdy model możemy poddać modowaniu....



Podkręcanie

* zwiększamy taktowanie małymi krokami
* zmieniamy na raz tylko jedną wielkość
* po każdym podkręceniu sprawdzamy, czy układ działa stabilnie


Niestabilna praca może objawiać się cętkami (przegrzana pamięć) lub artefaktami (przegrzany GPU).





Plusy oraz minusy:

* podkręcanie skraca życie
* prawidłowo przeprowadzone podkręcanie da nam darmowy przyrost wydajności


PS. To nie ten temat ;P


***
Zip -> W tym tygodniu prawdopodobnie ruszą betatesty, mam nadzieję, że się włączysz ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../
Zapomniałeś dodać, że tracimy gwarancję...

Dnia 02.09.2008 o 20:30, DJ Danielus napisał:

***
Zip -> W tym tygodniu prawdopodobnie ruszą betatesty, mam nadzieję, że się
włączysz ;)


Jak podasz adres strony, to jak najbardziej :)
PS Sorka, że jeszcze nie dostarczyłem wszystkich artykułów, ale zaskoczyła mnie szkoła :) Nie no, 8 i 9 lekcji dziennie to się nie spodziewałem...Stąd też opóźnienia. Jeszcze raz przepraszam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.09.2008 o 20:36, ziptofaf napisał:

Zapomniałeś dodać, że tracimy gwarancję...

No niestety... :)

Dnia 02.09.2008 o 20:36, ziptofaf napisał:

Jak podasz adres strony, to jak najbardziej :)
PS Sorka, że jeszcze nie dostarczyłem wszystkich artykułów, ale zaskoczyła mnie szkoła
:) Nie no, 8 i 9 lekcji dziennie to się nie spodziewałem...Stąd też opóźnienia. Jeszcze
raz przepraszam.

To trochę OT (jak coś to na GS podam info co i jak). Znalazłem już hosting (dziś zarejestrowałem ;p). Betatesty to raczej pod koniec tygodnia - na spokojnie, bo każdy ma jakieś tam zajęcia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

patrzylem tego biostara, jeden minus ze jesli bede robil za jakis kiedys czas CF to jest on tylko 8x a czytalem juz testy gdzie przy kartach ala 4870 takie cos je dlawi.
dlatego wybieralem X48.
i nie moge jej u siebie znalezc a niechce mi sie jej ze stanow sprowadzac bo niechce mi sie czekac.
czy naprawde z tych mobo co podalem niema nic wartosciowego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak nie planujesz od razu CF to nie widzę sensu ładowania się w mobo z CF, zanim karta graficzna zacznie niedomagać to pewnie zamienisz 4850/4870 na nowszą lepszą, gdzie będzie ona wydajniejsza od CF ( oczywiście mówię tutaj o przyszłości )

CF na x8 jest nieodczuwalny względem pełnego 2x16, że prędzej procek będzie się dławił aniżeli złącze CF

EDIT
zapomniałem pełne 2 x PCIex16 ma również X38

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak najskuteczniej podkręcić? Zwiększyć woltaż, czy zwiększyć na szynie. Czy obniżenie timingów przy jednoczesnym podkręceniu magistrali nie jest niebezpieczne?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam problem, nie jest to upgrade sprzętu ale "oprogramowania", ale upgrade to upgrade ;] Czy nie ma czegoś takiego do Visty (64bit PL) jak było w np. XP typu Autopatcher? (zbiór wszystkich łatek i "usprawnień" razem z opisami) Bo.... biorąc Windows update oczywiście ściąga mi łatki ale... są bez opisów cholera wie po co i na co to a w necie jak wpisze ten nr łaty to tyż za wiele powiedziane nie ma.... Ostatnio wziąłem odpaliłem Windows Update ściągnął mi jak twierdził najpotrzebniejsze łaty i w 3dmarku 06 punktacja spadła o jakieś 500 czy 600pkt Oo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.09.2008 o 16:43, Kawosz napisał:

Jak najskuteczniej podkręcić? Zwiększyć woltaż, czy zwiększyć na szynie. Czy obniżenie
timingów przy jednoczesnym podkręceniu magistrali nie jest niebezpieczne?

Przede wszystkim operujesz na szynie FSB. Jeżeli dochodzisz już do granic (komputerowi brakuje papu - działa niestabilnie) zwiększasz Voltage przede wszystkim procesora, w drugiej kolejności mobo i ew. FSB (jeśli jest możliwość). Timingów przy podkręcaniu nie skracaj, bo podetniesz sobie nogi ;) Chyba, że nie pracują ze swoją zalecaną szybkością, to w tedy można spróbować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.09.2008 o 16:53, DJ Danielus napisał:

> Jak najskuteczniej podkręcić? Zwiększyć woltaż, czy zwiększyć na szynie. Czy obniżenie

> timingów przy jednoczesnym podkręceniu magistrali nie jest niebezpieczne?
Przede wszystkim operujesz na szynie FSB. Jeżeli dochodzisz już do granic (komputerowi
brakuje papu - działa niestabilnie) zwiększasz Voltage przede wszystkim procesora, w
drugiej kolejności mobo i ew. FSB (jeśli jest możliwość). Timingów przy podkręcaniu nie
skracaj, bo podetniesz sobie nogi ;) Chyba, że nie pracują ze swoją zalecaną szybkością,
to w tedy można spróbować.


Dać max na FSB (stabilne max.) przy utracie, dodać voltów... NA samym FSB podkręciłem mojego Athlona do 3,02 GHz. Zastanawiam, się, czy warto więcej...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.09.2008 o 17:02, Kawosz napisał:

Dać max na FSB (stabilne max.) przy utracie, dodać voltów... NA samym FSB podkręciłem
mojego Athlona do 3,02 GHz. Zastanawiam, się, czy warto więcej...

Maxa bym od razu nie dawał dla bezpieczeństwa... Wszystko małymi krokami. Jeżeli masz znośne temp. to spróbuj więcej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

> Nie pakujcie się ani w CF ani w Sli, bo komfort gry może stać się niższy niż na pojedynczej
> karcie:
> http://pclab.pl/art33407-25.html
> Niestety padły filmiki, które świetnie to ukazywały, ale może zaploadują na nowo...


hm czy nie warto? powiem tak sam mam CF dla Radeona 4850 i zapłaciłem za to jakieś 840zł :] ten układ w wielu grach i testach przewyższa układy GF typu 280 których cena teraz ociupinkę spadła ale to i tak nie zmienia faktu że są dużo droższe :p

Oczywiście są gry i testy w których GTX 280 wygrywa ale jak to mówią nie można mieć wszystkiego.

PS Komfort ja tam jak patrze na komputer kolegi (GTX 260?) i komputer swój to jakoś nie widzę zbytniej różnicy w komforcie grania.... z tego co widziałem oni tam mówią o milisekundach czy nasze oko to zarejestruje a mózg odbierze?

PS2 chyba że mówisz o kartach w crossfire modeli tylku 3000 czy 2000 bo tego nie jestem w stanie u siebie sprawdzić (nie mam tyle kasy na testy);p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się