Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Dnia 13.09.2008 o 10:42, Logan10 napisał:

Ze względu że na laptopach się jeszcze za bardzo nie znam to mam pytanko co sądzicie
o tym za te pieniądze (licze też że za pare miesięcy cena trochę spadnie (mogę się łudzić
że do końca roku spadnie o jakieś 300-400 plnów ? ):
http://proline.pl/sklep.php?prodid=ASUS+F5RL-AP256C

15,4 cali? A co to ma być za olbrzym? Pewnie waży z 5-6 kg! Bierz coś mniejszego - 13,3 cala spokojnie wystarcza, a waży o połowę mniej.

Dnia 13.09.2008 o 10:42, Logan10 napisał:

Zastanawiam się też nad zintegrowanym układem graf. ,one wykożystują chyba pamięć sys.
i właśnie nie wiem o co z tym biega.

O to, że same nie mają pamięci i zabierają RAM. Moim zdaniem nie warto inwestować w nic lepszego. W końcu laptop służy do pracy, a nie do grania...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.09.2008 o 10:49, ziptofaf napisał:

15,4 cali? A co to ma być za olbrzym? Pewnie waży z 5-6 kg! Bierz coś mniejszego - 13,3
cala spokojnie wystarcza, a waży o połowę mniej.

Dnia 13.09.2008 o 10:49, ziptofaf napisał:

Waży niecałe 3 kg.No ale masz racje że jest za duży ,będę szukać czegoś mniejszego :)

Dnia 13.09.2008 o 10:49, ziptofaf napisał:

> Zastanawiam się też nad zintegrowanym układem graf. ,one wykożystują chyba pamięć
sys.
> i właśnie nie wiem o co z tym biega.
O to, że same nie mają pamięci i zabierają RAM. Moim zdaniem nie warto inwestować w nic
lepszego. W końcu laptop służy do pracy, a nie do grania...


A co do Ramów to wychodzi na to że należy mieć ich conajmniej 2GB żeby jednak w coś pograć (np.Fear czy Titan Quest).
A pytalem też czy mogę sie łudzić o spadek ceny ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

witam
mam plyte Gigabyte 965p-s3 i chce troche doładować ramu. Obecnie mam 4x512, w zwiazku z tym kilka pytań:
Z tego co wiem sa one ''interleaved'' czyli trzeba po 2 gniazda uzupelniac. Tak?
Czy mozna mieszac szybkosci RAMu? Jesli np. wymienie tylko 2 kosci na 1gb 800mhz kazda to z czym sie to bedzie wiazac?
I w ogole jaka byla by najlepsza opcja?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.09.2008 o 10:53, Logan10 napisał:

A co do Ramów to wychodzi na to że należy mieć ich conajmniej 2GB żeby jednak w coś pograć
(np.Fear czy Titan Quest).

Fear na laptopie? Bez żartów, do tego potrzeba sprzetu za 2-3 tysiące złotych. Laptopy to sprzęt do pracy, w grach są beznadziejne...

Dnia 13.09.2008 o 10:53, Logan10 napisał:

A pytalem też czy mogę sie łudzić o spadek ceny ?

Raczej nie. Z tego co zauważyłem, to ostatnio ostro spadają ceny bardzo słabych notebooków (takich z procesorami Intel Atom, 512-1GB RAM-u, 40GB dysk itd.), ale te lepsze nie tanieją za bardzo. Fakt, że dla mnie laptop do gier jest poronionym pomysłem, bo i tak 2-3x tańszy PC będzie znacznie szybszy. Na twoim miejscu brałbym jakiegoś Asus-a Eee, czy innego o niskich parametrach, bo o ile nie wydasz 2500-3000 zł, to i tak w nic nie pograsz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

No więc tak - wszystkie sloty na pamięć masz już zapełnione. Więc musisz wymienić co najmniej dwie kostki (np. 2x512MB podmienić na 2x2GB).
Co do mieszania szybkości RAM-u - i tak wszystkie kości działają z prędkością najwolniejszej z nich. Np. gdybyś miał 3 kości 1066 MHz i jedną 533, to całość będzie działać jako 533 MHz.

Na twoim miejscu od razu kupiłbym dużo dobrego RAM-u - np. 2x2GB OCZ Platinum, GeIL Ultra, Corsair XMS. Wtedy będziesz mieć 5GB, czyli spory nadmiar jak na obecne czasy. No i nie kosztuje to wiele - bodajże 220 zł za 4 GB.

PS Oczywiście, aby użyć pełnych 5GB, musisz mieć 64-bitowy system operacyjny (Windows XP Pro 64-bit, Vista 64-bit). W innym przypadku będzie tylko 3,5 GB, reszta pozostanie nieużyta.

PS2 2 GB RAM-u to dużo. O ile nie masz Visty, to spokojnie wystarczy na dzień dzisiejszy. Ale jak chcesz, to rzecz jasna możesz dokupić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.09.2008 o 10:42, Logan10 napisał:

Zastanawiam się też nad zintegrowanym układem graf. ,one wykożystują chyba pamięć sys.
i właśnie nie wiem o co z tym biega.


Chodzi o to że nie mają jak karty graficzne do komputera stacjonarnego własnej pamięci GDDR RAM tylko "pożyczają" ją z RAMu komputera. Ma to kilka wad:
1. de facto masz mniej pamięci na działanie komputera,
2. komunikacja procesor graficzny pamięć jest wolniejsza
3. takie karty zazwyczaj mają niższą wydajność od ich odpowiedników z własną pamięcią.
Jeśli laptop potrzebny jest Ci do pracy a nie do grania to nie ma dużego znaczenia ale takie karty nie nadają się przeważnie do gier.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 13.09.2008 o 11:03, ziptofaf napisał:

PS2 2 GB RAM-u to dużo. O ile nie masz Visty, to spokojnie wystarczy na dzień dzisiejszy.
Ale jak chcesz, to rzecz jasna możesz dokupić.


no wlasnie mam od niedawna Viste 64, dlatego rozwazam taki upgrade (bo mam odrobine kasy, a RAM zawsze sie przyda). Piszesz ze po kupnie 2x2gb bede mial 5 GB - zakladajac ze zostawie tam te 2 stare kosci.
Czy jest duza roznica wydajnosci w predkosciach ramu? tzn. widac roznice w grach (bo nie oszukujmy sie, ze do tego mi ten komp sluzy ;) )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja też uważa ze laptop jest do pracy a nie do gier ale miałęm na myśli żę czasami chciałbym w cos przyciąć a wymieniłem Feara bo ta gra nie ma dużych wymagań ,na moim starym Athlonie 2GHz , 2Gb Ramów oraz Radeonie 9600 (128MB) jak dobrze pamiętam chodziłbez zacięca na najwyższych detalach.A gdybym mial w laptopie 2 rdzenie prawie 2GHz oraz 2GB pamięci to chyba mogłbym pomyśleć o tym aby zagrać czasami w gre o takich wymaganiach ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.09.2008 o 11:11, Skie napisał:


> PS2 2 GB RAM-u to dużo. O ile nie masz Visty, to spokojnie wystarczy na dzień dzisiejszy.

> Ale jak chcesz, to rzecz jasna możesz dokupić.

no wlasnie mam od niedawna Viste 64, dlatego rozwazam taki upgrade (bo mam odrobine kasy,
a RAM zawsze sie przyda). Piszesz ze po kupnie 2x2gb bede mial 5 GB - zakladajac ze zostawie
tam te 2 stare kosci.
Czy jest duza roznica wydajnosci w predkosciach ramu? tzn. widac roznice w grach (bo
nie oszukujmy sie, ze do tego mi ten komp sluzy ;) )


Nie polecał bym zostawiać starych kości. No chyba, że masz naprawdę dużo kasy to spoko bo licz się ze spaleniem całej płyty głównej a co za tym idzie też wszystkich podzespołów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.09.2008 o 11:15, Logan10 napisał:

Ja też uważa ze laptop jest do pracy a nie do gier ale miałęm na myśli żę czasami chciałbym
w cos przyciąć a wymieniłem Feara bo ta gra nie ma dużych wymagań ,na moim starym Athlonie
2GHz , 2Gb Ramów oraz Radeonie 9600 (128MB) jak dobrze pamiętam chodziłbez zacięca na
najwyższych detalach.A gdybym mial w laptopie 2 rdzenie prawie 2GHz oraz 2GB pamięci
to chyba mogłbym pomyśleć o tym aby zagrać czasami w gre o takich wymaganiach ?


Fear nie ma dużych wymagań? Wierz mi, że w 2005 roku był najbardziej wymagający. Potrafi zwalniać na 7600GT i Athlonie 64. Coś ci się chyba pomyliło z tymi max. detalami (albo z inną grą np. Far Cry).

A co do laptopa - a znajdź jeszcze taki z przyzwoitą kartą graficzną :) Wierz mi, że aby w ogóle pograć, to trzeba sprzętu za 2,5 tysiaka (z kartami typu HD2600, GeForce 8600, GeForce 9500 itp.). Inaczej jako kartę wsadza się taki chłam, że Radeon 9600 będzie znacznie szybszy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.09.2008 o 11:19, lol94 napisał:

Nie polecał bym zostawiać starych kości. No chyba, że masz naprawdę dużo kasy to spoko
bo licz się ze spaleniem całej płyty głównej a co za tym idzie też wszystkich podzespołów.


Człowieku, o czym ty pleciesz? Spalenie płyty głównej? Chyba dałoby się to zrobić tylko, gdyby wsadzać niepasujące pamięci (np. DDR1 zamiast DDR2) młotkiem...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.09.2008 o 11:21, ziptofaf napisał:

Człowieku, o czym ty pleciesz? Spalenie płyty głównej? Chyba dałoby się to zrobić tylko,
gdyby wsadzać niepasujące pamięci (np. DDR1 zamiast DDR2) młotkiem...



Chodzi o to, że jeśli połączysz kości o nie takich samych częstotliwościach to tak się dzieje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.09.2008 o 11:33, lol94 napisał:

Chodzi o to, że jeśli połączysz kości o nie takich samych częstotliwościach to tak się
dzieje.

Nieprawda. Pisałem - pamięci będą działać z prędkością najwolniejszej z kości. Nic nie wybuchnie, nie spali się itd.
Nie wiem, kto ci takich bzdur naopowiadał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nic specjalnego. Ja sie w AMD w lapkach nie wbije. Sam mam ASUSA S96S na C2DUO i nie zamienielbym go na zadne AMD. Co prawda nie dlugo bede bral 2 lapka. Tez C2DUO tyle ze juz od HP z bluray i 9600GT

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.09.2008 o 11:56, MLODY2K6 napisał:

Nic specjalnego. Ja sie w AMD w lapkach nie wbije. Sam mam ASUSA S96S na C2DUO i nie
zamienielbym go na zadne AMD. Co prawda nie dlugo bede bral 2 lapka. Tez C2DUO tyle ze
juz od HP z bluray i 9600GT


A co za różnica, czy Athlon X2, czy C2D w przypadku laptopa? Przecież w typowych zastosowaniach na jedno wychodzi. Różnica pojawia się dopiero w wymagających grach...A laptop raczej nie do tego służy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się