Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Dnia 09.11.2008 o 23:08, Dark Templar napisał:

Panowie i Panie - proste pytanko dal Was:

W przedpotopowym komputerze mojej znajomej skiepściła się karta graficzna. Co byście
polecili na złącze AGP i jak najmniejszą cenę (znajoma nie gra - komp tylko i wyłącznie
do tekstów i neta)?

http://www.komputronik.pl/Karty_graficzne/GeForce_FX5200_EVGA_128MB_TV__DVI_AGPx8_ /pelny,id,51339/

90zł za kartę to nie dużo:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.11.2008 o 08:32, pan m. napisał:

Siema,zamierzam kupić nową kartę grafiki(obecnie 7300GT),ale najpierw wyjaśnijcie mi
czym różni się seria 8xxx od 9xxx;)


Technologia produkcji.. PRzynajmniej niektóre modele, jednak większać serii 9, ma prawie identyczne parametry co seria 8.. dopiero 10 seria, czyt. GF260/280, to coś do przodu..

Aktualnie najlepszym wyborem są radeony.. 4850/4870

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.11.2008 o 08:32, pan m. napisał:

Siema,zamierzam kupić nową kartę grafiki(obecnie 7300GT),ale najpierw wyjaśnijcie mi
czym różni się seria 8xxx od 9xxx;)

Przy Twoim procesorze wymiana tylko karty graficznej jest cholernie nieopłacalna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.11.2008 o 10:14, bartheez napisał:

Ja mam jeszcze takie pytanie - jeśli mam procesor taki jak w sygnaturze, a zainstaluję
Windows Vista 32bit to co się stanie? :)


Nic się nie stanie ja mam identyczny i wszystko śmiga..

Tak naprawdę nie chwytam sensu tego pytania ? Chcesz się pochwalić czy jak ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.11.2008 o 10:14, bartheez napisał:

Ja mam jeszcze takie pytanie - jeśli mam procesor taki jak w sygnaturze, a zainstaluję
Windows Vista 32bit to co się stanie? :)


A co miałoby się stać? Wszystko będzie działać poprawnie. Z tym, że znaaacznie lepiej kupić 64-bitową Vistę. Powód - obsługuje ponad 3,5GB RAM. Niby teraz to jeszcze nie problem, ale za rok...kto wie. A przecież nie będziesz wtedy kupował drugiego systemu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.11.2008 o 08:32, pan m. napisał:

Siema,zamierzam kupić nową kartę grafiki(obecnie 7300GT),ale najpierw wyjaśnijcie mi
czym różni się seria 8xxx od 9xxx;)


masz za słaby procesor. Max do tego konfingu to GF 7900 GS lub radeon X1950PRO

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.11.2008 o 11:23, Carlton napisał:

Mam zamiar sprawić sobie nowy komputer. Co sądzicie o tym? http://tnij.org/olimp2


beznadzieja, kiepska płyta główna, procesor to leżak magazynowy, ramy, choć dużo to kiepskiej jakości, beznadziejne obudowy a zasilacz to tykajaca bomba. Rozumiem, ze 2k zł masz do wydania

Procesor:
Intel Core 2 Duo E7300 /2.66GHz, 3MB, 1066MHz, BOX/
405 zł

Płyta główna:
Foxconn P45A-S /Intel P45/
390 zł

Pamięć RAM:
A-Data 2GB (2x1GB) PC800 CL4 Extreme Edition
120 zł

Dysk twardy:
Western Digital 250GB 7200rpm 16MB cache SATAII [2500AAKS]
190 zł

Karta graficzna:
Gigabyte Radeon HD4850 Zalman 512MB DDR3 /256bit/ 2xDVI TV-out
535 zł

Nagrywarka DVD:
Pioneer DVR-216 SATA (black)
90 zł

Obudowa:
Cooler Master Elite 333 (Black)
149 zł

Zasilacz:
Chieftec 450W [GPS-450AA-101A]
185 zł

Razem 2064 zł

HD 4850=9800 GTX, czyli wydajniej od tego 9800 GT

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym podkręcić sobie procka...bez przesady oczywiście żeby nie popsuć, no i oczywiście jak to zrobić? Tutaj dane które się mogę przydać:
Typ biosu: Award
BIOS Version: VGA0829 BS-M
Typ BIOS''u Award: Phoenix - AwardBIOS v6.00PG
Nazwa płyty głównej: Biostar K8VGA-M
Zasilacz: Codegen 350W
Typ procesora: AMD Athlon 64, 2200 MHz (11 x 200) 3200+

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.11.2008 o 10:39, ziptofaf napisał:

> Ja mam jeszcze takie pytanie - jeśli mam procesor taki jak w sygnaturze, a zainstaluję

> Windows Vista 32bit to co się stanie? :)

A co miałoby się stać? Wszystko będzie działać poprawnie. Z tym, że znaaacznie lepiej
kupić 64-bitową Vistę. Powód - obsługuje ponad 3,5GB RAM. Niby teraz to jeszcze nie problem,
ale za rok...kto wie. A przecież nie będziesz wtedy kupował drugiego systemu.



No ale to, że 32bity nie obsługuje ponad 3,5GB RAMu, to znaczy, że jeśli będę miał np. 4GB to, że po prostu zmarnuję pieniądze? Czy chodzi o to, że będzie normalnie 4GB, tylko nie będą widoczne przez Vistę? Bo nie rozumiem tego i nawet nie słyszałem o tym nigdy :) A jak jest z XP w kwestii RAMu?

I jeśli już mowa o Viście, to może zapytam się jeszcze raz o to, czy program AMD Dual Optimizer warto instalować na Viście? Bo podobno Vista normalnie radzi sobie z dwurdzeniowymi procesorami i nie potrzebuje żadnego sterownika (tylko, że wcześniej mi się wydawało, że ten program ma pomóc grom, a nie systemowi ;>)

I ostatnie pytanie - podobno Vista potrzebuje ok. 300 MB więcej RAMu od XP... A XP w takim razie ile potrzebuje? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.11.2008 o 12:18, bartheez napisał:

No ale to, że 32bity nie obsługuje ponad 3,5GB RAMu, to znaczy, że jeśli będę miał np.
4GB to, że po prostu zmarnuję pieniądze? Czy chodzi o to, że będzie normalnie 4GB, tylko
nie będą widoczne przez Vistę? Bo nie rozumiem tego i nawet nie słyszałem o tym nigdy
:) A jak jest z XP w kwestii RAMu?

I jeśli już mowa o Viście, to może zapytam się jeszcze raz o to, czy program AMD Dual
Optimizer warto instalować na Viście? Bo podobno Vista normalnie radzi sobie z dwurdzeniowymi
procesorami i nie potrzebuje żadnego sterownika (tylko, że wcześniej mi się wydawało,
że ten program ma pomóc grom, a nie systemowi ;>)

I ostatnie pytanie - podobno Vista potrzebuje ok. 300 MB więcej RAMu od XP... A XP w
takim razie ile potrzebuje? :)


Jeśli masz system 32 bitowy, to nawet jakbyś miał 8GB RAM to wykryje on max 3,5 GB RAM i tylko tyle będzie wykorzystywał. Ta "nadwyżka" RAMu będzie jakby niewykorzystana, czyli się będzie marnowała.
Windows XP "zżera" w spoczynku ok. 400-500MB RAM, a Vista ok. 900MB.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

System 32 bitowy obsługuje 4GB pamięci, jednak w tą kwotę wliczyć należy wszystkie zainstalowane pamięci włącznie z pamięcią graficzną. Zatem w dzisiejszych czasachy gdy dominują karty graficzne z 512 MB GDDR już pula dla pamięci RAM zostaje z tego tytułu ograniczona do 3.5 GB. Ale to nie koniec. Pamięć operacyjną posiadają wszelkie inne karty takie jak karta dźwiękowa czy tuner. Jeśli jest ona zintegrowana, to będzie ona ją sobie "pożyczała" z głównego RAM. System musi zaadresować wszystkie te pamięci, co przy takim ograniczeniu skutkuje powyższym. Sprzętowo oczywiście nic nie ginie. Jak zmienisz system na 64 bit, to wszystkie bajty będą dostępne. Ale można też stworzyć sobie RAMdisk usprawniający pewne aspekty pracy komputera - szczegółów szukaj w googlach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.11.2008 o 13:36, hans olo napisał:

System 32 bitowy obsługuje 4GB pamięci, jednak w tą kwotę wliczyć należy wszystkie zainstalowane
pamięci włącznie z pamięcią graficzną. Zatem w dzisiejszych czasachy gdy dominują karty
graficzne z 512 MB GDDR już pula dla pamięci RAM zostaje z tego tytułu ograniczona do
3.5 GB. Ale to nie koniec. Pamięć operacyjną posiadają wszelkie inne karty takie jak
karta dźwiękowa czy tuner. Jeśli jest ona zintegrowana, to będzie ona ją sobie "pożyczała"
z głównego RAM. System musi zaadresować wszystkie te pamięci, co przy takim ograniczeniu
skutkuje powyższym. Sprzętowo oczywiście nic nie ginie. Jak zmienisz system na 64 bit,
to wszystkie bajty będą dostępne. Ale można też stworzyć sobie RAMdisk usprawniający
pewne aspekty pracy komputera - szczegółów szukaj w googlach.


Ale jeśli zamierzam zainstalować Vistę 32 to do mojego sprzętu najwydajniej będzie dokupić 1GB RAMu (planuję Kingostona), z komputera odjąć 512 MB i mieć te 3,5 GB, czyli maks, jaki może zostać użyty? ;>

Skopiuję jeszcze jedno pytanie, które mnie nurtuje :P "I jeśli już mowa o Viście, to może zapytam się jeszcze raz o to, czy program AMD Dual Optimizer warto instalować na Viście? Bo podobno Vista normalnie radzi sobie z dwurdzeniowymi procesorami i nie potrzebuje żadnego sterownika (tylko, że wcześniej mi się wydawało, że ten program ma pomóc grom, a nie systemowi ;>) " :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się