Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Ja mam pytanie odnośnie procesora. No to zacznę może od aktualnej konfiguracji:
Radeon HD4850
2 GB ram
Intel E6320 (1.86ghz, nie kręcony)
I wszystko pod zasilaczem 350W.
No i zastanawiam się nad wymianą procesora, bo ten już trochę stary, po za tym 1.86 dość słabo... No i ogólnie to nastawiam się na granie choćby w takiego Bad Company, ARMA 2, aczkolwiek gram w inne w których dość mocno wykorzystuje się fizykę, AI...
No i nie wiem którego wybrać:
E8400 2x 3GHz czy Quada Q8400 4x 2.66 GHz. Jakby jeszcze jakieś szczegóły były potrzebne to podam. Oczywiście , mogę wziąść innego, ale z podobnego przedziału cenowego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie to na pierwszy ogień pójdzie chyba zasilacz, bo wątpię żeby było to coś firmowego. A nawet gdyby, będzie za słaby :P
Ja brał bym coś taniego z dużym zegarem czy dużym potencałem OC (E7xxx), moim zdaniem nie ma co przepłacać za E8400 gdy i5 są już tak tanie, co prawda dochodzi tu wymiana mobo, raczej lepiej odłożyć aniżeli ładować w martwą podstawkę :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz Modecom Feel II.
A co do OC, to właśnie nie wiem... Zbytnio się na tym nie znam, praktycznie nigdy nic nie podkręcałem. Co do i5, właśnie problem z podstawką. Brakuje kasy na wymianę całej płyty głównej - bo ta obsługuje Socket 775.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Weź przede wszystkim zmień jak najszybciej ten zasilacz, bo może on w każdej chwili spalić twój sprzęt. Nie przesadzam. Nawet przy Feel III "500W" (cudzysłów zamierzony) było by takie ryzyko, a tu zasilacz jest jeszcze gorszy, i jeszcze słabszy... Nie wiem jakim cudem ten komp działa i jeszcze nie spłonął, naprawdę nie wiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, ale jak już mówiłem - lepiej kupić coś tańszego, aniżeli ładować około 600 zł w procesor którego już chyba nawet nie produkują.
Kup takiego E7400 (najlepiej poszukać używanego tak w okolicach 300 zł + jakiś firmowy zasilacz który posłuży Ci LATA i na pewno będzie to lepszym rozwiązaniem niż ładowanie w E8400 którego możesz stracić po 1 dniu użytkowania :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ee, raczej nadal produkują te procki. Właśnie ja bym wybrał nówkę, bo z używanymi to nigdy nic nie wiadomo. A co do zasilacza to nie wiem co do niego macie... Niby nie którzy narzekają, chociaż go nie mieli. U mnie działa już 3-4 lata, i naprawdę chodzi porządnie...

Ogólnie to raczej myślę nad Quadem. Więcej możliwości na przyszłość, i większa wydajność.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Akurat procesor to chyba najmniej awaryjna część komputera, więc równie dobrze możesz brać używkę. Jeśli chcesz mieć quada za mniej niż 500zł, to jedyną sensowną opcją jest kupno używanego Q6600, bo Q8400 to naprawdę kiepski pomysł (jeśli już chcesz mieć nówkę, to w tej cenie zdecydowanie lepszy jest E8400, mimo że ma mniej rdzeni). Ale tak czy siak, ja bym najpierw zainwestował w porządny zasilacz, dopiero potem w procesor.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Właściwie to co wy macie do tego zasilacza?... Nie mówię, że chcę Quada za mniej niż 500 zł. Akurat Q8400 jest okej - niby dlaczego to zły pomysł?
A co do E8400... Tak sobie jednak myślę, że ma "tylko" 2 rdzenie. A 4 zawsze na przyszłość się przydadzą. Po za tym, ARMA 2, Bad Company 2... Te gry z tego korzystają. Chyba 4 wątki na raz mogą być lepsze niż 2, prawda?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Skoro piszesz ze ten zasilacz który posiadasz Modecom Feel II chodzi u ciebie juz 3 - 4 lata to uwierz mi że jest on już na skraju swojego wyczerpania ponieważ chodził on przy twojej obecnej konfiguracji na maksymalnych obrotach. Ponadto chcesz na niego zamontować quada razem z HD 4850 co zdaje się być mało rozsądne. Twój zasilacz może po prostu nie wyrobić tj. pobór mocy twojego kompa może być za duży.
W końcu zrobisz jak zechcesz. W najlepszym wypadku komputer przy większym obciążeniu będzie się restartował bądź w ogóle się nie uruchomi, w najgorszym wszystko się spali.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przez 3-4 lata wymieniłem jedynie kartę graficzną. I działa tak od ponad pół roku. No cóż... Zasilacz wydaje mi się by dobry, aczkolwiek 350W to może by rzeczywiście mało. Co byście takto proponowali? Tylko w miarę sensownie w kwestii ceny. I bez dużego zapasu mocy na przyszłość.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.01.2010 o 21:20, Lord_Polish napisał:

A co do E8400... Tak sobie jednak myślę, że ma "tylko" 2 rdzenie. A 4 zawsze na przyszłość
się przydadzą. Po za tym, ARMA 2, Bad Company 2... Te gry z tego korzystają. Chyba 4
wątki na raz mogą być lepsze niż 2, prawda?

Na palcach policzysz gry, gdzie quad będzie lepszy, a w 90% przypadków nie zrobi żadnej różnicy, a będzie kosztował więcej. A znowuż tani quad będzie gorszy od E8400 tam gdzie dodatkowe cory się nie przydadzą. Ba, nawet nowe procesory wyglądają pieknie i ładnie w testach pamięci czy dekompresji, ale jak przychodzi do grania, to różnice nijak się mają do ceny.(stąd też jak widzę tendencja, by test gier zajmował raptem jedną strone, a pozostałe 5+)

A zasilacza czepiają się też dlatego, że E8400 jest na tyle fajny do kręcenia, że aż szkoda tego nie robić - a ryzykownie na jakimś zabytkowym, który ledwo udźwignie go na bazowej konfiguracji... albo i nie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.01.2010 o 23:23, KaPe napisał:

Ba, nawet nowe procesory wyglądają pieknie i ładnie
w testach pamięci czy dekompresji, ale jak przychodzi do grania, to różnice nijak się
mają do ceny.(stąd też jak widzę tendencja, by test gier zajmował raptem jedną strone,
a pozostałe 5+)

a propo ładnie wyglądających nowych procach to mój i5 w każdej grze skopie tego E8400 ;) I róźnica jak najbardziej jest adekwatna co do ceny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.01.2010 o 23:31, GANGSTERR napisał:

a propo ładnie wyglądających nowych procach to mój i5 w każdej grze skopie tego E8400
;) I róźnica jak najbardziej jest adekwatna co do ceny

Mamy chyba inne definicje słowa "skopie". Gdy przesiadałem się ze starego proca na nowy, to faktycznie było "skopanie". Patrząc na i5 różnicę widać, owszem, ale nie taką by była warta 1,5k. W sumie najgorsze jest wyłożenie 400 na pamięci - połowa wartości procesura za promil wydajności.
Patrząc na ceny samych procesorów(szczególnie cudaków w stylu E8600), miałbyś racje, ale jak ktoś już siedzi na 775, to koszty przejścia są raczej zbyt wysokie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam taki problem. Choć to właściwie nie problem. Kupiłem już sobie monitor z tunerem TV (niedawno miałem posta z pytaniem o wybór, wybrałem LG jeśli ktoś pamięta). Teraz przymierzam się do poskładania komputera. Monitor mam, mysz+klawiatura wybrałem, więc zostały tylko bebechy.
Głównym założeniem jest to, że komputer ma być multimedialny, cichy i energooszczędny. Teraz wyjaśnię o co mi chodzi.
Komputer ma obsłużyć wszystkie multimedia (od muzyki, przez filmy, po gry). Jak z tym da radę, to z pracami biurowymi sobie poradzi bez problemów.
Komputer ma być cichy. Będzie stał, że się tak wyrażę w salonie, a więc jak przyjdą goście, włączę w tle muzykę, to żeby nie zagłuszał wentylator z karty bądź procka, rozmów.
No i ma być energooszczędny (w sumie główne kryterium), a więc gdy nie używam akurat pełnej mocy, to najlepiej niech automatycznie obniża zużycie (wiem, że karty graficzne mają jakieś takie mechanizmy, procesory podobno też, a i Windows 7 zna w tym względzie jakieś sztuczki). W końcu nie mam zamiaru za dużo płacić na prąd tylko muzyki słuchając (kupowanie kilku sprzętów każdy do czegoś innego, odpada, bo mam małe mieszkanko i szkoda miejsca, szczególnie gdy można mieć wszystko w jednym pudle).

No i teraz pytanie do was. Co wybrać. Sam aktualnie jestem w tej chwili trochę w tyle z nowościami sprzętowymi, przez to pytam.
Powiem jeszcze co konkretnie potrzebuję kupić i ile na co planuję przeznaczyć:
obudowa (elegancka bez bajerów) + zasilacz (raczej firmowy, który wszystko obsłuży) - ok. 250 zł
płyta główna - 200 do 300 zł (myślę że znajdę w tej cenie coś odpowiedniego)
procesor - 200 do 400 zł (jw)
karta grafiki - 400 - 600 zł (jw)
RAM - 4GB (tyle chyba starczy)
dysk twardy - 200-300 zł

System będę miał zapewne Windows7 64bitowy. Już pobrałem z MSDNAA, tyle że jeszcze nie mam na czym zainstalować :/
Napęd i dźwięk, na razie przeniosę z aktualnego komputera (DVD niedawno kupiłem nowe, a SB Audigy, mimo, że już wiekowe, to chyba ciągle lepsze od tego co zwykle na płytach głównych montują)

Będę wdzięczny za każdą radę, żebym chociaż miał od czego zacząć poszukiwania i porównywania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

E8400 przede wszystkim świetnie się kręcą, mój stabilnie lata na 4.0 ghz [a zapewne i do 4.4-4.5 bym go dociągnął tylko nie widzę potrzeby]
Użytkuje go już dobry rok z kawałkiem i nie było i ciągle nie ma gry która by mi na max ustawieniach nie poszła [nie licząc jakiś totalnie źle zoptymalizowanych crapów, nie mniej np gta 4 śmiga mi zgrabnie z całkiem sporym ustawieniem suwaków, poniżej 40-45 fps nigdy mi nie poleciało]
I jak już ci kolega kilka postów wcześniej napisał - E8400 bije na głowę większość tanich, ekonomicznych quadów jak chodzi o kwestie wydajności w grach.
Do tego quady [te tańsze] bardzo kiepsko się kręcą, no i mocno się grzeją [wiadomo ze nie wszystkie ale demonami OC to quady raczej nie są, dopiero te z wyższej półki przy dobrym chłodzeniu przebiją porządne dwujajowe]

Więc albo łykaj E8400 + dobry zasilacz + jakieś dobre chłodzenie i kręć [bo aż grzech nie kręcić go chociaż do 3.5] albo odłóż kasę, zmień cały komp i oprzyj o na procku i5 lub i7, tak moim zdaniem będzie najwydajniej i najbardziej ekonomicznie na dziś dzień.

E8400 też bardzo zgrabnie wypada i bez OC [choć powtórzę raz jeszcze - grzech go nie kręcić ^^].

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam
Jakiś czas temu polecono mi tutaj kupić płyte GIGABYTE MA770-UD3 Rev. 2.0 i proc Athlon II X4.
Pierwsze pytanie: czy mój stary RAM da się jeszcze jakoś wykorzystać czy jest to jakiś słaby shit(obrazek)
Dwa: jeśli odpowiedź na powyższe pytanie brzmi TAK to czy warto kupić sprzęt tutaj: http://www.allegro.pl/show_item.php?item=868670352
czy polecacie jakiś inny RAM?
I jescze jedno: trzeba będzie zmienić zasilacz?Mam Fortron 400W i grafike HD 4850

20100111150538

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jaka mobo dla:
e2160 *zamierzam wymienić ale nie za szybko...
HD 3850 PCI-E
DDR2 2gb Dual-Chanel

Cena najlepiej 150 max...

#Edit zapomniałem! Tak aby procka można było podkręcić :S

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym zupgradeować starego grata ojca.Nasuwa mi sie pytanie co do karty graficznej.(Obrazek)
O ile dobrze rozumiem to mam 1 port pod karte graficzna AGP x2 i 5 portów pod AGP x4???
(W tej chwili komputer jest bez karty grafiki,podłączyłem jakiegoś starego 3dfx''a pod czarny port ,a o ile dobrze widze to ten czarny ma podejscie AGPx2,a i ten 3dfx ma takie podejscie)

20100111152615

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A co myślicie, żeby kupić E8200 i podkręcić do poziomu E8400? Dało by się jeszcze więcej wycisnąć? Możliwości Quada zawsze można w przyszłości wykorzystać... Tylko kiedy :/ - ogólnie to chciałbym mieć komputer optymalny do BF: Bad Company 2, ale nie tylko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się