Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Dnia 27.08.2010 o 16:56, mrosi napisał:

/.../ > Nie wiem czy to przypadek, czy ktoś ma jakieś "chody"...

Jeśli ktoś ma jakieś chody, to na pewno Olamagato.
Ja nie mam chodów. No i ja jestem farmaceutą, nie informatykiem. A z komputera tylko korzystam. Wprawdzie wymieniałem w nim wszystkie części (zaczynając od zasilacza, a na płycie głównej skończywszy) ale jeszcze nigdy nie złożyłem całego komputera z kupionych części. Dlatego nie będę dyskutował z Olamagato na temat komputerów, bo to byłoby niepoważne. Mogę się tylko pytać, co zresztą zrobiłem. No i ta strona potwierdza to, co Olamagato napisał: dzisiaj 2 rdzenie wystarczą. Nawet w tym roku wystarczą. Ale w przyszłym roku? Pewnie w przyszłym roku już w paru grach może być kiepsko.
No cóż, w końcu Olamagato to fachowiec.
A dla mnie - lektura była pouczająca. Dziękuję.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.08.2010 o 11:07, Ancient_Lord napisał:

> Witam! Noszę się z zamiarem kupna nowego zasilacza gdyż aktualny jest w rozsypce.
Co
> radzicie? Cena do 300zł.

Jaki sprzęt?



Karta graficzna : NVIDIA GeForce 8600 GT
Płyta główna : Assus P5K SE
Procesor : Inter core 2 duo 2,33 E6550
RAM : 2GB DDR2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.08.2010 o 15:19, Misquamaqus napisał:

Aha Ty masz xp.
Sciagnij sobie win 7 jako probna wersje i zainstaluj.

A nie mogę sprawdzić już tego w 3DMarku 06?

Dnia 27.08.2010 o 15:19, Misquamaqus napisał:

Bez OC ten procesor nie ma szans na wysterowanie takiej karty.
Widac przecierz jak sie zachowuje karta przy dosc mocnym procesorze.
Dusisz karte procesorem jak i systemem.

Ale bez przesady - aż tak słabo nie powinno być.

Poza tym kiedyś sprawdzałem na Win7 i było tak samo + screen tearingi, bo wtedy sprawdzałem głównie Radeony.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.08.2010 o 19:28, Lara_Dorren napisał:

Karta graficzna : NVIDIA GeForce 8600 GT
Płyta główna : Assus P5K SE
Procesor : Inter core 2 duo 2,33 E6550
RAM : 2GB DDR2


Za mniej niż 200zł masz Chiefteca 450W, a jeśli szukasz czegoś już na przyszłość, to polecam OCZ Fata1ty 550W

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

nie wiem w jakim temacie zamiescic to pytanie wiec kieruje je tutaj: czy da sie zwiekszyc glosnosc dzwiekow z komputera poza tymi systemowymi ktore sa juz ustawione na maxa ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.08.2010 o 20:52, Ancient_Lord napisał:

> [nieaktualne]
O co chodzi z tym, że nieaktualne?

Pisałem posta gdy koledzy dopisali takie same wskazówki. To wyzerowałem swojego po edycji, żeby nie powielać tego samego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.08.2010 o 20:58, Olamagato napisał:

Pisałem posta gdy koledzy dopisali takie same wskazówki. To wyzerowałem swojego po edycji,
żeby nie powielać tego samego.

Ah, rozumiem - nie widziałem po prostu informacji o edycji, więc pomyślałem że to odnosi się do ważności mojego problemu - wszak stosunko0wo długo nie odpowiadałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.08.2010 o 20:28, Ancient_Lord napisał:

> Karta graficzna : NVIDIA GeForce 8600 GT
> Płyta główna : Assus P5K SE
> Procesor : Inter core 2 duo 2,33 E6550
> RAM : 2GB DDR2

Za mniej niż 200zł masz Chiefteca 450W, a jeśli szukasz czegoś już na przyszłość, to
polecam OCZ Fata1ty 550W


A zmieniłoby coś gdybym miał zamiast GeFoce 8600 GT , Radeona HD 4850 ,a zamiast 2GB ramu , 4GB DDR2? (Pisze to ponieważ mam sobie za jakiś czas wymienić kartę i dokupić ram)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.08.2010 o 21:28, Lara_Dorren napisał:

A zmieniłoby coś gdybym miał zamiast GeFoce 8600 GT , Radeona HD 4850 ,a zamiast 2GB
ramu , 4GB DDR2? (Pisze to ponieważ mam sobie za jakiś czas wymienić kartę i dokupić
ram)

Ten Radek powinien hulać spokojnie na Chieftecu 450W.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.08.2010 o 21:32, Ancient_Lord napisał:

> A zmieniłoby coś gdybym miał zamiast GeFoce 8600 GT , Radeona HD 4850 ,a zamiast
2GB
> ramu , 4GB DDR2? (Pisze to ponieważ mam sobie za jakiś czas wymienić kartę i dokupić

> ram)
Ten Radek powinien hulać spokojnie na Chieftecu 450W.


Pff ,sprawa wygląda tak . Teraz muszę konieczne zakupić zasilacz ,bo aktualny się sypie ,ale za jakiś miesiąc kupię nową kartę. To ,że kupie Chiefteca 450W nie będzie miało wpływu na to ,że mam ( na razie) GF 8600 GT ? Chciałbym taki sprzęt o który nie będę musiał się martwić na przyszłość ,a który nie będzie kosztował więcej niż 300zł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.08.2010 o 21:37, Lara_Dorren napisał:

Pff ,sprawa wygląda tak . Teraz muszę konieczne zakupić zasilacz ,bo aktualny się sypie
,ale za jakiś miesiąc kupię nową kartę. To ,że kupie Chiefteca 450W nie będzie miało
wpływu na to ,że mam ( na razie) GF 8600 GT ? Chciałbym taki sprzęt o który nie będę
musiał się martwić na przyszłość ,a który nie będzie kosztował więcej niż 300zł.


Spokojnie, to jest dobry zasilacz :) Jeśli jednak w przyszłości chciałbyś zmieniać procesor na jakiś czterojajowy a do tego kupić jeszcze lepszą kartę i mieć na dłuugo spokój, to zastanawiałbym się nad 550W. Jednak z tym prockiem i HD4850 450W to będzie optymalny wybór.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.08.2010 o 21:41, Ancient_Lord napisał:

> Pff ,sprawa wygląda tak . Teraz muszę konieczne zakupić zasilacz ,bo aktualny się
sypie
> ,ale za jakiś miesiąc kupię nową kartę. To ,że kupie Chiefteca 450W nie będzie miało

> wpływu na to ,że mam ( na razie) GF 8600 GT ? Chciałbym taki sprzęt o który nie
będę
> musiał się martwić na przyszłość ,a który nie będzie kosztował więcej niż 300zł.


Spokojnie, to jest dobry zasilacz :) Jeśli jednak w przyszłości chciałbyś zmieniać procesor
na jakiś czterojajowy a do tego kupić jeszcze lepszą kartę i mieć na dłuugo spokój, to
zastanawiałbym się nad 550W. Jednak z tym prockiem i HD4850 450W to będzie optymalny
wybór.


W takim wypadku serdecznie Ci dziękuje , teraz już tylko zamówić i cieszyć się nowym zasilaczem :P.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.08.2010 o 14:46, Olamagato napisał:

/.../

Mam pytanie do wszystkich, ale głownie do Ciebie:
Mój zapasowy komputer szlag trafił, a potrzebuję takowy do robienia zdjęć - sterowniki drukarki laserowej i termosublimacyjnej się gryzą. Termosublimacyjna zawsze się wpycha jako "ważniejsza" i nic na to poradzić nie mogę. Dlatego potrzebuję dwóch komputerów. No i zdjęcia zajmują dużo miejsca, a dyski w moim "głównym małe - 250 GB.
Oczywiście nie będę kupował starego rupiecia (gdybym dostał samą płytę główną z Cipsetem 945 i gniazdem 478 to bym kupił - bo WindowsXP taką nową płytę zaakceptuje, a ja zainstalowałem go zaledwie 6 tygodni temu a zarejestrowałem dwa tygodnie temu), tylko zamierzam kupić sobie nowy, wspaniały komputer. Mam już nową obudowę (ColerMaster Cosmos 1000), nowy zasilacz (Antec 850) i nowy system operacyjny (Windows 7 Ultimate). I teraz właściwe pytania:
- czy wiesz coś o nowych procesorach, których być może jeszcze nie ma na rynku, ale pojawią się w rozsądnym terminie? Bo parę miesięcy mogę poczekać.
- ewentualnie jaką płytę główną byś doradzał i jaki procesor z tych, co są na rynku?
- jakie dyski twarde? Sam skłaniałbym się do takich 1,5 terabajtów w Raid 1 (kupiłbym trzy z tej samej serii. Pewnie bym przesadził, ale wolę mieć zapas. Raid też pada)
- jaką kartę grafiki? Dotąd mam Radeona 3870 i jakoś starcza.Pewnie kupiłbym Radeona 5870, chyba, ża zapowiada się jakiś z nowszy. Pieniądze nie są wiekszym problemem. Mam wolne 4000, nawet mógłbym jeszcze coś dołożyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.08.2010 o 22:11, KrzysztofMarek napisał:

- czy wiesz coś o nowych procesorach, których być może jeszcze nie ma na rynku, ale pojawią
się w rozsądnym terminie? Bo parę miesięcy mogę poczekać.


Intel:
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_future_Intel_microprocessors
M.in nowy socket LGA 1155 i procesory na niego, nie bedzie wstecznej kompatybilnosci z LGA 1156 mimo roznicy jednego pina.

AMD:
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_future_AMD_microprocessors
CPU 8 i 16-rdzeniowe, nowe wyzej taktowane 6-rdzeniowce i 4-rdzeniowce

Dnia 27.08.2010 o 22:11, KrzysztofMarek napisał:

- ewentualnie jaką płytę główną byś doradzał i jaki procesor z tych, co są na rynku?

Na dzien dzisiejszy
procesor Intel:
Core i5 750 albo wyzej

AMD:

Phenom II X4
Phenom II X6

Intel troche szybszy, ale jest na sockecie, ktory bedzie umieral...

Plyta pod AMD:
np. , MSI 890gxm-g65 (niskie temp., dobre O/C)

plyta pod Intel:
http://gadzety.pclab.pl/art38769-52.html

Dnia 27.08.2010 o 22:11, KrzysztofMarek napisał:

- jakie dyski twarde? Sam skłaniałbym się do takich 1,5 terabajtów w Raid 1 (kupiłbym
trzy z tej samej serii. Pewnie bym przesadził, ale wolę mieć zapas. Raid też pada)


Moze SSD na system (od kilkuset zl), na reszte szybki twardziel, a na Wazne Dane dwa lub wiecej duzych HDD w RAID? Tutaj poczekaj na inne sugestie.

Dnia 27.08.2010 o 22:11, KrzysztofMarek napisał:

- jaką kartę grafiki? Dotąd mam Radeona 3870 i jakoś starcza.Pewnie kupiłbym Radeona
5870, chyba, ża zapowiada się jakiś z nowszy.


ATi ma chyba wprowadzic "ulepszone" HD5000 w przyszlym roku, a pozniej HD 6000.
Na dzien dzisiejszy widzialbym to tak:
HD5970, potem GTX 480, HD 5870, GTX 470/ HD 5850 (nizej juz Cie chyba nie interesuje)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dysk na system jakiś SSD 80GB lub 120GB, reszta RAID 0+1
Grafika w październiku jest premiera nowych Radeonów 6xxx kwestia jak będzie z dostępnością
Cpu+Mobo zostawiam innym

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.08.2010 o 22:11, KrzysztofMarek napisał:

Mój zapasowy komputer szlag trafił, a potrzebuję takowy do robienia zdjęć - sterowniki
drukarki laserowej i termosublimacyjnej się gryzą. Termosublimacyjna zawsze się wpycha
jako "ważniejsza" i nic na to poradzić nie mogę.

Jakie to drukarki? Może coś przy okazji w tej sprawie da się pogrzebać.

Dnia 27.08.2010 o 22:11, KrzysztofMarek napisał:

Dlatego potrzebuję dwóch komputerów. No i zdjęcia zajmują dużo miejsca, a dyski w moim "głównym małe - 250 GB.

U mnie zdjęcia z 6 ostatnich lat robione Canonem A610 zajmują 1,62 GB. Ale prawda, że to z tego powodu iż celowo i świadomie robię zdjęcia o rozdzielczości 1600x1200 (2 Mpix), więc jedno zajmuje mi 600-900KB. Nie ma sensu dla zdjęć służących do drukowania na formacie zdjęciowym, a nawet A4 robić wyższych rozdzielczości. Wszystkie od 5 Mpix w górę nadają się praktycznie tylko do robienia map lotniczych, albo ewentualnie do rejestrowania najdrobniejszych szczegółów anatomicznych. ;)

Dnia 27.08.2010 o 22:11, KrzysztofMarek napisał:

Oczywiście nie będę kupował starego rupiecia (gdybym dostał samą płytę główną z Cipsetem
945 i gniazdem 478 to bym kupił - bo WindowsXP taką nową płytę zaakceptuje

Allegro lub e-Bay. Wybór zwykle taki, że tylko przebierać. I dość tanio.
Nie ma co się przejmować.

Dnia 27.08.2010 o 22:11, KrzysztofMarek napisał:

tylko zamierzam kupić sobie nowy, wspaniały komputer. Mam już nową obudowę (ColerMaster Cosmos 1000), nowy zasilacz (Antec 850)

Chcesz tam 4 grafiki wpakować? :)

Dnia 27.08.2010 o 22:11, KrzysztofMarek napisał:

- czy wiesz coś o nowych procesorach, których być może jeszcze nie ma na rynku, ale pojawią
się w rozsądnym terminie? Bo parę miesięcy mogę poczekać.

Właśnie niedawno weszły 6 rdzeniówki obu głównych firm, a na zmianę procesu technologicznego z 40 nm, na 20 nm nie zanosi się zbyt prędko. Może ewentualnie intel wyda jeszcze jakiegoś pseudo 12-jajowca i5/i7 zrobionego z szóstki hyper threadingiem i to do końca tego roku chyba wszystko.

Dnia 27.08.2010 o 22:11, KrzysztofMarek napisał:

- ewentualnie jaką płytę główną byś doradzał i jaki procesor z tych, co są na rynku?

To zależy czy na dzień dobry odrzucasz płyty i procki AMD.
Ostatnio rzucono na nasz rynek Asusami M4A87TD Evo za cenę poniżej 380 zł i aż się zainteresowałem. Ma toto dwa porty USB 3.0, niezły chipset, dwa miejsca na pełnowymiarowe karty graficzne i żadnych antycznych portów poza PS/2.

Dnia 27.08.2010 o 22:11, KrzysztofMarek napisał:

- jakie dyski twarde? Sam skłaniałbym się do takich 1,5 terabajtów w Raid 1 (kupiłbym
trzy z tej samej serii. Pewnie bym przesadził, ale wolę mieć zapas. Raid też pada)

Dzisiaj gdy lepsze płyty główne mają 6 złączy SATA można bezproblemowo kupować 4 mniejsze dyski i robić z nich RAID 5 na 3 dyski, żeby jeden mieć w natychmiastowym zapasie. Co prawda zysku na wydajności nie będzie, ale za to bezpieczeństwo pierwsza klasa.
Jeżeli chcesz mieć szybkie dyski, to bardziej proponowałbym mały ale szybki SSD 32 GB dla systemu, profilów oraz kilka GB zostanie dla często używanych, ale rzadko zmienianych plików własnych. Resztę można postawić na macierzy 5 i stosunkowo wolniejszych dyskach eco/green jako magazyny multimediów, katalogi dla instalacji gier itp. Żeby mieć pewność co do systemu, to na jednym z tradycyjnych magnetycznych możesz postawić bliźniaczą partycję startową i co jakiś czas kopiować całą partycję z systemowego SSD. Wtedy również ominiesz ewentualne błędy systemu oraz ewentualne wirusy. Zamiast drugiej partycji na magnetycznym możesz równie dobrze zrzucać kopię na kartę SDHC 32 GB lub osobny antyczny twardziel 32 GB z demobilu. Kopiować byłoby najlepiej całą partycję bo to i szybsze i trochę bezpieczniejsze. Można to zrobić ze startującego z płyty WinXP lub za pomocą mikrolinuksów dołączanych często do lepszych płyt głównych jako element ratunkowy wszyty w BIOS.

Dnia 27.08.2010 o 22:11, KrzysztofMarek napisał:

- jaką kartę grafiki? Dotąd mam Radeona 3870 i jakoś starcza.

To jeszcze baaardzo długo będzie Ci wystarczał bo to karta orgasmus high-end, tyle że starszej serii. :)

Dnia 27.08.2010 o 22:11, KrzysztofMarek napisał:

Pewnie kupiłbym Radeona 5870, chyba, ża zapowiada się jakiś z nowszy.

Dzisiaj seria 58xx ma notowania i środowisko sprzedaży podobne jak przed laty gdy radki biły nVidię pod każdym względem. Nie należy się tego też spodziewać u zielonych bo ledwo udało im się dorównać 5970 modelami 480, dzięki czemu cena tańszego 5850 spadła o 250 zł tylko na lipcowy miesiąc. Teraz ceny powróciły do swoich normalnych poziomów bo nVidia niczego przebojowego nie pokazała (poza tradycyjnie wysokimi cenami).
Jeżeli AMD /ATI chcą coś wydać, to po to żeby na długo wbić nVidię w ziemię.

Dnia 27.08.2010 o 22:11, KrzysztofMarek napisał:

Pieniądze nie są wiekszym problemem. Mam wolne 4000, nawet mógłbym jeszcze coś dołożyć.

Ale to nie oznacza, że trzeba szastać nimi bez sensu, prawda?
Dzisiaj najdroższym elementem komputera, którego nie można uniknąć są pamięci. Ceny DDR3 są tak wysokie jak DDR przed laty w tej samej pojemności. Żeby złożyć kompa 64-bitowego trzeba będzie powoli mieć 6 lub 8 GB, a to dla dobrych pamięci wydatek rzędu 800-1200 zł. Tak więc jak sobie policzymy, to mi ostatnio wyszło:
1000 zł na pamięć, 1000 zł na grafikę (i to zaledwie Radek 5850), 400 zł na płytę główną, 500 zł na procka, 400 zł na dysk(i), 300 zł na zasilacz i 200 zł na drobne pierdoły. Tak więc sama buda wychodzi 3800 zł. To oznacza, że 4K zł ledwo wystarcza - ale bez monitora. Monitor, to kolejny tysiączek.
Tak czy inaczej musiałbyś rozsądnie oszczędzać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

>/.../ > Jakie to drukarki? Może coś przy okazji w tej sprawie da się pogrzebać.
Samsung SPP 2020 i HP LaserjJet 1010. Na jednym komputerze Samsung wpychca się przed HP na pierwsze miejsce, A zdjęcia robię rzadziej niż drukuję.

>/.../ U mnie zdjęcia z 6 ostatnich lat robione Canonem A610 zajmują 1,62 GB. Ale prawda, że

Dnia 27.08.2010 o 23:47, Olamagato napisał:

to z tego powodu iż celowo i świadomie robię zdjęcia o rozdzielczości 1600x1200 (2 Mpix),
więc jedno zajmuje mi 600-900KB. Nie ma sensu dla zdjęć służących do drukowania na formacie
zdjęciowym, a nawet A4 robić wyższych rozdzielczości. Wszystkie od 5 Mpix w górę nadają
się praktycznie tylko do robienia map lotniczych, albo ewentualnie do rejestrowania najdrobniejszych
szczegółów anatomicznych. ;)

Zdjęciami trochę się bawię i są to zdjęcia nie tylko moje, ale i żony i syna. Tak, że trochę tego jest. Są te robione komórką (zadziwiające, ile razy się przydają) jak i kompaktem i już nie kompaktem, a jeszcze nie lustrzanką (Olympusem SP 800UZ) i już mam w sumie około 8 GB. I to tylko z ostatnich dwóch lat. Mam zamiarjeszcze zdigitalizować stare negatywy a to już pójdzie chyba w setki gigabajtów.

Dnia 27.08.2010 o 23:47, Olamagato napisał:


> /.../
Allegro lub e-Bay. Wybór zwykle taki, że tylko przebierać. I dość tanio.
Nie ma co się przejmować.

Nieużywane? Bo z demobilu szybciutko się zepsują. Jak ta w moin komputerze.

Dnia 27.08.2010 o 23:47, Olamagato napisał:


> tylko zamierzam kupić sobie nowy, wspaniały komputer. Mam już nową obudowę (ColerMaster
Cosmos 1000), nowy zasilacz (Antec 850)
Chcesz tam 4 grafiki wpakować? :)

No nie! jedną (na początek) dwie to góra ;-)

Dnia 27.08.2010 o 23:47, Olamagato napisał:


> - czy wiesz coś o nowych procesorach, których być może jeszcze nie ma na rynku,
ale pojawią
> się w rozsądnym terminie? Bo parę miesięcy mogę poczekać.
Właśnie niedawno weszły 6 rdzeniówki obu głównych firm, a na zmianę procesu technologicznego
z 40 nm, na 20 nm nie zanosi się zbyt prędko. Może ewentualnie intel wyda jeszcze jakiegoś
pseudo 12-jajowca i5/i7 zrobionego z szóstki hyper threadingiem i to do końca tego roku
chyba wszystko.

Czyli nie warto czekać, bo za długo.

Dnia 27.08.2010 o 23:47, Olamagato napisał:

/.../
To zależy czy na dzień dobry odrzucasz płyty i procki AMD.

Nie, nie odrzucam. Teraz są wolniejsze, ale... będzie możliwość wymiany, jak pojawią się szybsze.

Dnia 27.08.2010 o 23:47, Olamagato napisał:

Ostatnio rzucono na nasz rynek Asusami M4A87TD Evo za cenę poniżej 380 zł i aż się zainteresowałem.
Ma toto dwa porty USB 3.0, niezły chipset, dwa miejsca na pełnowymiarowe karty graficzne
i żadnych antycznych portów poza PS/2.

Zapamiętam

Dnia 27.08.2010 o 23:47, Olamagato napisał:

/.../
Dzisiaj gdy lepsze płyty główne mają 6 złączy SATA można bezproblemowo kupować 4 mniejsze
dyski i robić z nich RAID 5 na 3 dyski, żeby jeden mieć w natychmiastowym zapasie. Co
prawda zysku na wydajności nie będzie, ale za to bezpieczeństwo pierwsza klasa.
Jeżeli chcesz mieć szybkie dyski, /.../

Chyba wezmę płytę z Raid 5. Chociaż w Raidach zielony jestem.

Dnia 27.08.2010 o 23:47, Olamagato napisał:


> - jaką kartę grafiki? Dotąd mam Radeona 3870 i jakoś starcza.
To jeszcze baaardzo długo będzie Ci wystarczał bo to karta orgasmus high-end, tyle że
starszej serii. :)

> Pewnie kupiłbym Radeona 5870, chyba, ża zapowiada się jakiś z nowszy.
Dzisiaj seria 58xx ma notowania i środowisko sprzedaży podobne jak przed laty /.../

No to pewnie wezmę Radeona 5870....

Dnia 27.08.2010 o 23:47, Olamagato napisał:

> Pieniądze nie są wiekszym problemem. Mam wolne 4000, nawet mógłbym jeszcze coś dołożyć.
Ale to nie oznacza, że trzeba szastać nimi bez sensu, prawda?
Dzisiaj najdroższym elementem komputera, którego nie można uniknąć są pamięci. Ceny DDR3
są tak wysokie jak DDR przed laty w tej samej pojemności. Żeby złożyć kompa 64-bitowego
trzeba będzie powoli mieć 6 lub 8 GB, a to dla dobrych pamięci wydatek rzędu 800-1200
zł. Tak więc jak sobie policzymy, to mi ostatnio wyszło:
1000 zł na pamięć, 1000 zł na grafikę (i to zaledwie Radek 5850), 400 zł na płytę główną,
500 zł na procka, 400 zł na dysk(i), 300 zł na zasilacz i 200 zł na drobne pierdoły.
Tak więc sama buda wychodzi 3800 zł. To oznacza, że 4K zł ledwo wystarcza - ale bez
monitora. Monitor, to kolejny tysiączek.
Tak czy inaczej musiałbyś rozsądnie oszczędzać.

Monitor mam. Mam Iiyamę ProLite E2607WS (26") i drugi Samsunga, 22". Monitor to nie problem. Mam myszy, klawiatury. Tak, że kwota 4k odnosi się do samych bebechów i może być niemal bezproblemowo zwiększona o 50%. Zasilacz i budę też mam, nawet mi zostanie stara buda z zasilaczem
Dziękuję - teraz pogłówkuję, co wybrać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się