Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Dnia 17.10.2010 o 21:17, px333 napisał:

Mam pytanie czy w Windows XP Professional można w pełni wykorzystywać wielordzeniowe
procesory i powyżej 4 GB RAM. Np. procesor Intel Core i7 i 8GB RAM. Może być system XP
czy już trzeba Vistę?


nie win xp obsluguje 2 rdzenie i 3 gb ramu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.10.2010 o 21:17, px333 napisał:

Mam pytanie czy w Windows XP Professional można w pełni wykorzystywać wielordzeniowe
procesory i powyżej 4 GB RAM. Np. procesor Intel Core i7 i 8GB RAM. Może być system XP
czy już trzeba Vistę?


Wielordzeniowe procesory - tak. Może być nawet kilka procesorów, też będzie działać, byle byś miał odpowiednią płytę główną.
Powyżej 4GB RAM - oficjalnie nie. W praktyce - da się za pomocą PAE. Ale odradzam, to sprawi że system wykryje więcej niż 4 GB RAM, ale na jedną aplikację nadal pozostanie limit 2 GB (ograniczenie wszystkich 32-bitowych systemów). W typowej sytuacji pozostaje 4GB minus wszystkie inne rodzaje pamięci (np. karty graficznej).

@ vinnere
Znajdź mi oficjalne info o tym, że Win XP wspiera tylko dwa rdzenie i 3GB RAM-u, a naprawdę pogratuluję.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 17.10.2010 o 21:26, ziptofaf napisał:

@ vinnere
Znajdź mi oficjalne info o tym, że Win XP wspiera tylko dwa rdzenie i 3GB RAM-u, a naprawdę
pogratuluję.


spoko dam ci screna z kompa ( 4gb ramu intel core quad ) i wykrywa tylko 2 rdzenie i 3 gb ramu ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam chciałbym zaktualizować(jeśli zaistnieje taka potrzeba, to całkowita wymiana) kompa(sama jednostka centralna) tak aby działała mi gra(na minimalnych) Fallout:New Vegas. Oto wymagania:
System: Windows XP, Vista lub 7
RAM: 2 GB
HDD: 10 GB wolnego miejsca
CPU: Dwurdzeniowy 2.0 GHz
GPU: NVidia GeForce 6600, ATI 1300 XT
Odrazu zaznaczam, że chcę spełnić tylko minimum :), czyli jak najtaniej. W moim kompie posiadam grafe gf 7600, 1,5gb ramu ddr, procesor jedno rdzeniowy 2,4 ghz.
z góry dzięki za poradę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.10.2010 o 21:30, vinnere napisał:

spoko dam ci screna z kompa ( 4gb ramu intel core quad ) i wykrywa tylko 2 rdzenie i
3 gb ramu ;)


Ja pierwszy może.
Pełne 4 rdzenie (wykorzystany Windows to XP Professional Service Pack 3), co zresztą widać.
Ilość RAM''u: nieco ponad 3 GB. Mam kartę z 1GB pamięci (HD5850), dlatego też tylko tyle. Po włączeniu PAE mógłbym mieć pełne 6GB, ale nie ma to sensu.

20101017213622

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../
Konkretny model płyty głównej prosimy. Sprawdzisz to np. w programie CPU-Z (zakładka motherboard).
Ale tak na oko to zapowiada się całkowita wymiana sprzętu. Szykuj z 1400 zł, bo tyle przynajmniej kosztuje nowa maszyna do grania (choć zapewne da uciąć kilka groszy na dysku, obudowie, zasilaczu - też prosimy model, sprawdzisz na jego obudowie, więc w 1000 może się zmieścisz). Bądź jakieś 7-8 stów jeśli pokusić się o Allegro.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.10.2010 o 21:38, ziptofaf napisał:

> spoko dam ci screna z kompa ( 4gb ramu intel core quad ) i wykrywa tylko 2 rdzenie
i
> 3 gb ramu ;)

Ja pierwszy może.
Pełne 4 rdzenie (wykorzystany Windows to XP Professional Service Pack 3), co zresztą
widać.
Ilość RAM''u: nieco ponad 3 GB. Mam kartę z 1GB pamięci (HD5850), dlatego też tylko tyle.
Po włączeniu PAE mógłbym mieć pełne 6GB, ale nie ma to sensu.


może i masz racje, ale jak sie upre to pujdę do kumpla i zrobie tego screna bo to u niego tak jest pozatym jak mnie nie kłamiesz to już w życiu nie zaufam informatykom ( bo to taki infomatyk kumplowi montował kompa i mówił że ma kupić sobie 7 bo xp nie uciągnie 4 rdzenie i 4 gb ramu ) , jak wiesz o co może biegać to spoko ale jak nie to jutro dam ci screna bo dziś nie będę już do niego leciał ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak się dowiedziałem od gramowiczów że na XP nie bardzo pójdzie Procesor Inter Core i7 i 8GB i trzeba nowszy system to, trzeba chyba Vistę sobie sprawić. I tu nie wiem jaką wersję Visty chyba Ultimatum; nie znam się na wersjach chodzi głównie o wymagające gry. I jakie są różnice miedzy 32 a 64 bitowe systemy, które lepsze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 17.10.2010 o 18:20, ziptofaf napisał:


dzięki za podpowiedź ale są 2 problemy.
1. Znajomość języka ;D a na serio to
2. w Audio Control Panel nie mam zakładki "Mode" a w pozostałych nie mam tylu opcji co na screenach ;(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak masz zmieniać z "ikspeka" to zmień na Windowsa 7, a nie Vistę. Poza tym jak jesteś studentem to możesz mieć ją za darmo... Czy coś takiego.
A różnica między 32 bity, a 64? Głównei to, że na 32 bitowcu nie wejdzie więcej niż 3,2 BG RAMu. Tzn. wejdzie, ale będzie wykorzystywane tlko to 3 GB.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.10.2010 o 21:56, vinnere napisał:

może i masz racje, ale jak sie upre to pujdę do kumpla i zrobie tego screna bo to u niego
tak jest pozatym jak mnie nie kłamiesz to już w życiu nie zaufam informatykom ( bo to
taki infomatyk kumplowi montował kompa i mówił że ma kupić sobie 7 bo xp nie uciągnie
4 rdzenie i 4 gb ramu ) , jak wiesz o co może biegać to spoko ale jak nie to jutro dam
ci screna bo dziś nie będę już do niego leciał ;)


To się upieraj, ale gdzieś na forum są jeszcze moje testy z Nuclearusa, przeprowadzane na czterordzeniowym procku i Windowsie XP. Wyniki? 100% użycia wszystkich 4 rdzeni.
A jeśli i to cię nie zadowala, to mam jeszcze wyniki testów z Boinca. A ten program to aplikacja badawcza, szukająca np. życia w kosmosie bądź skuteczniejszych leków. Wydajność i tam jest powyżej dowolnego dwurdzeniowca.
A na Viście (Siódemki nie mam i nie zamierzam mieć, wydawanie kasy na Vistę po tuningu jest dla mnie abstrakcją) o ile nie potrzebuję absurdalnych ilości pamięci w danej chwili (np. gdy pracuję nad grafiką 3D, tam 4 GB czasem nie wystarcza :P), to jest nawet nieco wolniej niż na XP-ku. Powód? Więcej procesów, Aero itd.

Faktem jest, że na XP-ku, w wersji Professional przynajmniej, da radę zamontować nawet płytę dwuprocesorową i dwa procki po 6 rdzeni każdy. Podobnie z najmocniejszymi Core i7, które wykrywane są jako 8-rdzeniowce (przez to, że mają Hyper Threading).
Jedynym, co jest prawdą, to niemożność skutecznego wykorzystania powyżej 4 GB RAM, z czego 2 GB na jeden program. Podkreślam słowo skutecznego, bo są takie rzeczy jak PAE, które pozwalają przekroczyć tę granicę na 32-bitowym systemie.

A i jeszcze jedno - akurat nie każdy Windows 7 obsłuży powyżej 4 GB RAM''u. A konkretniej - obsłużą tylko wersje 64-bitowe, od Home Premium wzwyż. Nawiasem mówiąc, Microsoft jest z lekka powalony, bo Home Premium 64-bit ma NICZYM (poza kasą) nieuzasadnioną granicę 16GB pamięci (wbrew pozorom, to nie tak dużo...Za kilka lat stanie się to standardem, już teraz można kupić kostki po 4 GB). Dla porównania, typowy 64-bitowy Linux spokojnie dociągnie do miliarda gigabajtów.

@ px333
Jeśli już, to Windows 7. Zdecydowanie wersja 64-bit, od Home Premium wzwyż (choć Home Premium ma już wszystko co typowemu użytkownikowi potrzebne, więc większe wydatki raczej nie są niezbędne).


@ Zand79
W sumie mogłem się tego spodziewać po wybrakowanym X-Fi...Proponuję kupić rozgałęziacz, bo nic lepszego mi do głowy nie przychodzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.10.2010 o 21:30, I_dont_know napisał:

Witam chciałbym zaktualizować(jeśli zaistnieje taka potrzeba, to całkowita wymiana) kompa(sama
jednostka centralna) tak aby działała mi gra(na minimalnych) Fallout:New Vegas.
CPU: Dwurdzeniowy 2.0 GHz

Sprawdź czy po wyjściu nowszych patchy nie okaże się, że grę da się odpalić na jednojajowcu. Wiele gier ostatnio tak ma, że w wymaganiach są dwurdzeniowce, a wychodzą poprawki i już świeżo zainstalowana oraz spatchowana gra (przed odpaleniem) uruchamia się na starym sprzęcie. Oczywiście wersja systemu XP musi być SP3.

Dnia 17.10.2010 o 21:30, I_dont_know napisał:

Odrazu zaznaczam, że chcę spełnić tylko minimum :), czyli jak najtaniej. W moim kompie
posiadam grafe gf 7600, 1,5gb ramu ddr, procesor jedno rdzeniowy 2,4 ghz.

Poza CPU problemem może być te pół giga ramu. Prawdopodobnie może wystarczyć nawet Twoje 1,5 GB, ale może się okazać konieczne drastyczne odchudzenie zajętości pamięci. Czyli rdzeń systemu pozbawiony sterowników i usług antywirusa (realnie oznacza to deinstalację), tak aby zajmował nie więcej niż 20 i 40 MB pamięci niestronicowanej i stronicowanej, wyłączone wszelkie dziwne tweaki na managerze pamięci XP, żadnych śmieci w autostarcie, większość zbędnych usług wyłączona. Tak aby po starcie system zajmował maksymalnie 200 MB. Wtedy można udziergać ok. 1,44 GB czystego fizycznego ramu, co ogromnej większości nowszych gier obecnie wystarcza. Oczywiście nie obejdzie się wtedy bez ok. 1 GB swapu (pół dla gry, pół dla systemu). Zakładając, że poza systemem będzie tylko gra odpalana.
W każdym razie szansa na pogranie bez dodatkowych kosztów istnieje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A ja mam taki problem:
Tydzień temu kupiłem sobie nowe dziadostwo, co zwie się GTX 460, od Gainwarda. Podjarany wizją nowej karty graficznej w moim komputerku, zainstalowałem owe dziadostwo i moim oczom ukazał się syf, a raczej brak syfu, bo monitor nie był łaskaw nic wyświetlić. Tylko ta pomarańczowa lampeczka się świeciła. Nie przeszkodziło to jednak mojemu komputerkowi w bootowaniu i słyszałem w słuchawkach dźwięk powitalny WinZgrązy. Alt i F4 i komputerek się wyłączył.
Myślę se, spoko, zasilacz mam stary i dziadowy, to pewnie dlatego nie chciało zaskoczyć. To przyinwestowałem i zabuliłem kolejny gruby kesz w 550W zasilacz. Uradowany wymieniłem dzisiaj dziadówę na nowy, podpiąłem wszystko cacy i... Dupa. Znowu ten sam szit.
Idzie się zdenerwować, tym bardziej, że wybuliłem w sumie 800 zł (jak na razie), a były to oszczędności z ostatnich dwóch miesięcy, dlatego zależy mi na tym, żeby jak najszybciej problem rozwiązać.

Sprawa byłaby dużo prostsza, gdybym miał u kogo sprawdzić, czy karta owa działa wogle, czy przyjechała do mnie zje...chana. Niestety, znajomi już dawno przestali się interesować aktualizacją sprzętu, toteż nie miałbym gdzie wsadzić swojego GównowartegoForce''a.

Jeśli kogoś zainteresuje, to mam fajansiarskiego ASUSa M2N-VM HDMI, procki i pamięć raczej nie potrzebne. Nowy zasilacz 550W OCZ, ten reklamowany z gębą Fatal1ty. GównowartyForce jest w wersji Gainwardowej, GTX 460, ma 768 ramu na pokładzie.

Za pomoc z góry dzięki i pozdro z dołu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam taką prośbę: potrzebuję sprzętu w granicach 2500zł. Chodzi mi o samą budę i nic poza tym... Żeby komp znowu przez jakiś czas pochodził bez upgrade''a (no może poza dokładką RAM''u). Na czym można zaoszczędzić, a na czym się raczej nie powinno?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

Windows się uruchomił, ale bez obrazu...Dla mnie wyjaśnienie jest jedno, dość oczywiste. Masz zintegrowaną kartę graficzną na płycie głównej. Zapewne jak do niej podłączysz monitor, to obraz będzie. Wyłącz ją w BIOS-ie, wtedy ten GTX 460 powinien zacząć działać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

(...)

Hm, myślisz? Do tej pory miałem GeForce''a 7900 GT/GTO i nie było z nim problemów - ba, właśnie z niego korzystam, żeby móc cokolwiek tu napisać. Pytam, bo jestem po prostu leniwą świnią i nie chce mi się podłączać GTXa na moment, żeby go znowu ewentualnie odłączyć, już tyle razy go wyjmowałem i wsadzałem, że chce się rzygać bardziej niż na rolerkosterze.

Ale sprawdzę, desperat jestem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.10.2010 o 22:38, Blade2 napisał:

Witam. Mam taką prośbę: potrzebuję sprzętu w granicach 2500zł. Chodzi mi o samą budę
i nic poza tym... Żeby komp znowu przez jakiś czas pochodził bez upgrade''a (no może
poza dokładką RAM''u). Na czym można zaoszczędzić, a na czym się raczej nie powinno?


Na czym oszczędzić można: procesor, pamięci RAM, dysk twardy, obudowa
A na czym nie należy: karta graficzna, zasilacz, płyta główna

Co do samego konfigu:
AMD Phenom II X4 955
Gigabyte GA-880GA-UD3H
4GB RAM OCZ Platinum Low Voltage 1333 MHz CL7
WD 640GB (WD6400AAKS)
GeForce GTX460 1GB Palit Sonic
CoolerMaster Elite 333 Black
OCZ 500W StealthXStream 2
Suma: 2526 zł (www.gral.pl)

Ten konfig powinien sobie poradzić z każdą obecnie istniejącą grą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.10.2010 o 22:48, ziptofaf napisał:

Co do samego konfigu:
AMD Phenom II X4 955
Gigabyte GA-880GA-UD3H
4GB RAM OCZ Platinum Low Voltage 1333 MHz CL7
WD 640GB (WD6400AAKS)
GeForce GTX460 1GB Palit Sonic
CoolerMaster Elite 333 Black
OCZ 500W StealthXStream 2
Suma: 2526 zł (www.gral.pl)

Ok. A z kartą graficzną Radeona, nie byłby czasem ciut lepszy??? Zawsze mi się wydawało, że Radeony bardziej w "dziedzinie gier" się sprawdzają....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.10.2010 o 23:01, Blade2 napisał:

Ok. A z kartą graficzną Radeona, nie byłby czasem ciut lepszy??? Zawsze mi się wydawało,
że Radeony bardziej w "dziedzinie gier" się sprawdzają....


Jestem fanboyem ATI, ale w tym budżecie żaden Radeon nie ma szans z GTX-em 460.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

(...)

No i tak zwana rzyć. Na mojej płycie głównej nie da się wyłączyć zintegrowanej grafiki (niech żyje Asus!), bo zostaje ona ''jakby'' wyłączona przy włożeniu normalnej karty.
Przy okazji wyjmowania postanowiłem zresecić biosa, ale też nic z tego. Wariuję do tego stopnia, że nawet boli mnie przejściówka vga-dvi, używałem jej przez cały czas korzystania z 7900 GT/GTO (nie miało normalnego wejścia vga).

Coraz bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że GTX przyszedł mi rypśnięty -_-

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się