Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Dnia 13.01.2011 o 17:08, KrzysztofMarek napisał:

To zależy całkowicie od Ciebie. Ja miałem trzy partycje, ale teraz mam jedną - pocztę
i moje dokumenty w miarę regularnie wgrywam sobie na pendrive 16 GB. W moich dokumentach
mam sejwy z gier i jedna partycja mi starcza.


Krzychu, a co zrobisz, gdy bedziesz musial przeinstalowac system ?
Stracisz wszystkie dane czy bedziesz siedzial pol dnia i kopiowal na inny dysk ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

>/../ > Krzychu, a co zrobisz, gdy bedziesz musial przeinstalowac system ?

Dnia 13.01.2011 o 18:34, Misquamaqus napisał:

Stracisz wszystkie dane czy bedziesz siedzial pol dnia i kopiowal na inny dysk ?

Ostanio właśnie przeinstalowałem system, bo mi padł. Wytrzymał blisko trzy lata. Nie dotknęło mnie to niemal wcale, bo miałem moje dokumenty i pocztę na pendrive (w sumie było tego prawie 16 GB). Miałem wszystko na trzech partycjach- na jednej system, na drugiej gry, na trzeciej kopię zapasową (a dyski tylko 250 GB w RAID 1). System padł, a razem z nim gry. No i co z tego? Wgrałem system na nowo, dograłem to, czego nie miałem na pendrive, (chyba nawet nic nie dograłem, bo robię to w miarę na bieżąco), wywliłem partycje i zrobiłem z nich jedną, wgrałem aplikacje, potem moje dokumenty i pocztę i tyle.
Kiedyś miałem wyjmowany dysk w szufladzie, z niego po wgraniu wszystkiego robiłem kopię zapasową, wkładałem drugi, taki sam dysk i wgrywałem wszystko z kopii zapasowej. Potem robiłem kopię zapasową tylko z moich dokumentów i z poczty.
Pewnie, wymaga to trochę zachodu. Ale gdybym tego nie robił, to zapomniałbym, co w ogóle robić z komputerem! W końcu teraz, przeinstalowanie systemu następuje co jakieś dwa - trzy lata, wystarczy, zeby zapomnieć co trzeba zrobić ;-D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W ogole nie widze problemu z predkoscia zlacza, sugerujac sie zrzutem z gpu-z.

Teoria mowi, ze wszystkie pci-e x16 1.0a, 2.0 i 3.0 sa kompatybilne w kazda strone.
Jezeli wystepuje konflikt z rozpoznaniem karty graficznej, to raczej wine przypisal bym zlemu oprogramowaniu bios niz kompatybilnoscia pci-e.


Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.01.2011 o 23:15, Codipar napisał:

Co sądzicie o tym SSD pod sam system. ?

A-Data Turbo 596 32GB (260/60MB/s)


Beznadzieja. Prędkość odczytu jest co prawda w porządku ale zapisu...fatalna. Osobiście polowałbym na OCZ Vertex2 - nawet wersja 40GB za ~400 zł ma 270MB/s zapisu...a to duuuża różnica.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.01.2011 o 11:32, ziptofaf napisał:

> Co sądzicie o tym SSD pod sam system. ?
>
> A-Data Turbo 596 32GB (260/60MB/s)

Beznadzieja. Prędkość odczytu jest co prawda w porządku ale zapisu...fatalna. Osobiście
polowałbym na OCZ Vertex2 - nawet wersja 40GB za ~400 zł ma 270MB/s zapisu...a to duuuża
różnica.



No na pewno jest lepszy tylko pytanie czy mi się opłaca wydać ponad 400 zł jeśli ten dysk miałby być pod sam system i czy w ogóle jest sens kupowania pod sam system ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czyli wszystko ok tak?
Jeszcze tylko dopytam o procesor (Sempron 2800+), bo ostatnio słyszałem tekst w stylu "ta karta ci zjara procka".
Logicznie rozumując komputer jest tak szybki jak jego najwolniejszy element i chyba nie ma mowy o wzajemnym "smażeniu się" ;) , najwyżej procek przyhamuje kartę i nie będzie ona pracowała na full swoich możliwości. Dobrze rozumuję?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.01.2011 o 14:22, Saddler napisał:

Czyli wszystko ok tak?
Jeszcze tylko dopytam o procesor (Sempron 2800+), bo ostatnio słyszałem tekst w stylu
"ta karta ci zjara procka".
Logicznie rozumując komputer jest tak szybki jak jego najwolniejszy element i chyba nie
ma mowy o wzajemnym "smażeniu się" ;) , najwyżej procek przyhamuje kartę i nie będzie
ona pracowała na full swoich możliwości. Dobrze rozumuję?



Tak, mój procek bez kręcenia też jest za słaby do mojej grafiki i jakoś się nie spalił ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.01.2011 o 14:22, Saddler napisał:

Czyli wszystko ok tak?
Jeszcze tylko dopytam o procesor (Sempron 2800+), bo ostatnio słyszałem tekst w stylu
"ta karta ci zjara procka".
Logicznie rozumując komputer jest tak szybki jak jego najwolniejszy element i chyba nie
ma mowy o wzajemnym "smażeniu się" ;) , najwyżej procek przyhamuje kartę i nie będzie
ona pracowała na full swoich możliwości. Dobrze rozumuję?


Tak, dobrze rozumujesz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.01.2011 o 15:49, dreamer94 napisał:

Czy jest jakiś program, który mierzy temperaturę kompa i informuje kiedy jest ona za
duża ?



Ale o jakie podzespoły dokładnie Ci chodzi ? Jeśli o procesor to taką funkcję masz w BIOS swojej płyty głównej ...
Ustawiasz maksymalną temperaturę, jeśli zostanie przekroczona to głośnik systemowy zacznie wyć ...
Niektóre karty graficzne też posiadają chyba takie coś ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.01.2011 o 16:19, dreamer94 napisał:

No tak ogólnie o wszystko, a w biosie sam się bawił nie będę....


Nie ma takiego czegos jak "wszystko".

Jak pisal Codi, dla procesora mozna ustawic krytyczna temperature w biosie plyty glownej i to bedzie najlepsze rozwiazanie.
Reszta plyty glownej nie ma monitoringu, ktory by wplywal na bezpieczenstwo i tutaj juz musi wystarczyc to co jest zaoferowane przez producenta lub poprawa chlodzenia przez samego uzytkownika.

Co do grafiki, to w biosie kazdej karty jest przypisana wartosc krytyczna temperatury, po przekroczeniu ktorej, zostana zanizone taktowania gpu.
Taka opcja zabezpiecza procesor graficzny przed przegrzaniem.
Temperature krytyczna mozna ustawic w biosie karty, edytujac go i wprowadzajac zadana wartosc.

Ogolnie mozna sobie monitorowac temperatury procesora i karty, uzywajac do tego np. everesta, core temp czy innych programow monitorujacych.

Ja mam w tray podglad dla temperatur cpu, jego taktowanie i obciazenie (czerwone, to temperatura rdzeni, nastepnie taktowanie i uzycie procesora) monitorowane programem "core temp".

http://pclab.pl/plik705_Core.Temp.0.99.8.html

20110114174740

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.01.2011 o 17:27, Codipar napisał:

No tak jak wrzucasz wszystko do program files ... to na pewno ... ale jeśli instalował
byś programy na partycji obok to by tak nie było ... Windows 7 potrzebuje w wersji 64
bit 20 GB jak zostawi 25 |GB będzie okej ... ale niech robi jak chce.

W gwoli ścisłości i sprostowania. Po pierwsze, po co osobna partycja na programy takie jak office czy winrar? i tak po sformatowaniu 99% nie działa wiec nie ma potrzeby ich zachowywania (i tak trzeba byłoby je kasować tyle ze ręcznie). Druga sprawa to po coś ten folder Program Files/Pliki programów jest ;] I kolejna sprawa jest taka ze na systemowa zawsze dać lepiej więcej miejsca niż mniej, bo jej aż tak prosto rozszerzyć nie idzie jak pozostałych, i po co później kombinować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.01.2011 o 23:09, Konrad162 napisał:

W gwoli ścisłości i sprostowania. Po pierwsze, po co osobna partycja na programy takie
jak office czy winrar? i tak po sformatowaniu 99% nie działa wiec nie ma potrzeby ich
zachowywania (i tak trzeba byłoby je kasować tyle ze ręcznie). Druga sprawa to po coś
ten folder Program Files/Pliki programów jest ;] I kolejna sprawa jest taka ze na systemowa
zawsze dać lepiej więcej miejsca niż mniej, bo jej aż tak prosto rozszerzyć nie idzie
jak pozostałych, i po co później kombinować.


Dobrze, najważniejsze programy można wrzucić na partycje sytemową ale nie widzę potrzeby aby wszystko tam ładować.Ją wolę mieć ładny porządek na dysku ale każdy jest inny.

Dnia 14.01.2011 o 23:09, Konrad162 napisał:

Siemka, jakiej płyty głównej powinienem szukać pod sandy bridge- najprawdopodobnie i7
2600k


Myślę, że min. Gigabyte GA-P67A-UD4 albo Asus P8P67/P8P67 Pro.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hej, właśnie się dowiedziałem, że serwis raczej nie względni wymiany mojej płyty głównej. Płyta się spaliła ale ponoć coś tam było wygięte. Nie pamiętam co. Ostateczną odpowiedź będę miał jutro. Tak więc prawdopodobnie będę musiał nabyć nową.

Tak więc mam pytanie. Moja płyta to Asus P5Q Deluxe. Zastanawiam się czy nabyć taką samą czy może np
Asus P5Q WS lub Asus P5Q Premium. Pomóżcie mi w wyborze.
W razie czego podaje pozostałe komponenty: karta Gigabyte HD 5830 DDR5, procek Intel Core 2 Duo E8400 3,0GHz, pamięć DDR2 4 GB 1066MHZ DUAL G.SKILL

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się