Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Procesor:
Intel Core i7-2600K /3.4GHz, 8MB, LGA 1155, BOX/
1069 zł

Płyta główna:
AsRock P67 PRO3 B3 /intel P67/
420 zł

Pamięć RAM:
A-Data 4GB (2x2GB) 1600MHz CL9 Gaming
169 zł

Wentylator:
SilentiumPC Fortis HE1225
130 zł

Dysk twardy:
Samsung 500GB 7200rpm 16MB cache SATA-II F3
139 zł

Karta graficzna:
Palit GeForce GTX 570 1280MB DDR5 /320bit/ 2xDVI/HDMI
1120 zł

Nagrywarka DVD:
Samsung SH-S223C SATA (black)
90 zł

Obudowa:
Fractal Design Define R3 Black Pearl
375 zł

Zasilacz:
Antec TruePower New 650W
369 zł

Suma:
3881 zł

ceny z esc.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.04.2011 o 18:20, RobixMaster napisał:

Nie starczy sama zmiana płyty głównej? Na core i7 mi dość zależy a komputer chce w przyszłości
upgrade''ować.


Nie mam pojęcia po co Ci ten i7, zwłaszcza, że jest on słabszy od i5-2500K. Nie dość, że jest na starszej, już nieopłacalnej podstawce i ma niższe taktowanie to ma dodatkowo zablokowany mnożnik, który w i5 jest odblokowany. Tak czy inaczej - jeśli koniecznie chcesz ten i7 to musisz wziąźć płytę główną pod tą podstawkę, czyli pod socket 1156. Płyta główna, którą ja Ci zaproponowałem jest pod socket 1155, nie jest zgodna z 1156. Ta, którą ty zaproponowałeś powinna się nadać. Karta graficzna - GTX 470 strasznie się grzeje i pobiera dużo prądu, więc nie jest to mądry wybór. Z kolei zasilacz Chieftec 750W nie jest najwyższych lotów i ma zbyt dużą moc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

O to chodziło thx :) Mógłbyś mi jeszcze podsunąć ten zestaw z podstawką LGA1366? :) Będe dozgodnie wdzięczny (wiem ze to zmnieni płyte gł i procek na droższy ale cena może być lekko powyżej 4000zl :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

LGA1366 jest totalnie i absolutnie bez sensu. Sandy Bridge jest szybsze, tańsze, chłodniejsze, bardziej energooszczędne, lepiej się kręci. Poza tym, w przyszłości będziesz mógł wymienić procka na Ivy Bridge bez zmieniania mobo, a na LGA1366 nie wyjdzie już nic.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.04.2011 o 13:30, Shinigami napisał:

> @Shinigami w sumie dlaczego nie polecasz? Na używaną mogę już nie mieć gwarancji
przy
> nowej miałbym dwa lata.

Wydajnościowo jest to jeden z najgorszych modeli tej rodziny, do tego nadaje się głównie
do oglądania multimediów, a i z tym radzi sobie względnie.

Obie karty są wydajniejsze, sam celowałabym w jakiegoś używanego GTX 260, ale jeśli gwarancja
jest dla Ciebie podstawą to musisz się rozejrzeć za czymś droższym, lecz niekoniecznie
lepszym.


Gwarancja nie jest podstawą, ale celuję w monitor 24" więc na chwilę obecną potrzebuję coś co zastąpi moje GTS 8800. Stąd pytanie. Wiem, że GTX 260 wypada nieźle, ale wydaje mi się trochę zbyt drogi jako karta "na teraz".

@Misquamaqus

Mam E8400.

Myślałem, nad 460 ale w dalszej perspektywie. Nad podkręcaniem procka myślałem, ale mam tylko chłodzenie podstawowe więc nie bardzo chcę eksperymentować. Wystarczy że mam już wydatek. :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam. Obecnie męczę sięna takiej oto maszynce:
Athlon 64 x2 5000+ s.AM2
ASUS M3A RX780 s.AM2+
Gigabyte 9800GT 512mb 256bit PCI
Kingston 2GB DDR2-800 Dual
Seagate ST3320620AS 320GB sATA I
zasilacz (z obudową) midi atx tracer tro-755 exlusive 450W

No więc tak, opłaca się go jeszcze "upgradować"? Czy może lepiej coś nowego, jeśli tak czekam na propozycje. Z góry dziękuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.04.2011 o 18:15, kamil_E1 napisał:

Witam. Obecnie męczę sięna takiej oto maszynce:
Athlon 64 x2 5000+ s.AM2

Nieszczególna wydajność.

Dnia 15.04.2011 o 18:15, kamil_E1 napisał:

ASUS M3A RX780 s.AM2+

Nie wspiera nowszych procesorów.

Dnia 15.04.2011 o 18:15, kamil_E1 napisał:

Gigabyte 9800GT 512mb 256bit PCI

W sumie stanowi dobry tandem wraz z obecnym procesorem.

Dnia 15.04.2011 o 18:15, kamil_E1 napisał:

Kingston 2GB DDR2-800 Dual

DDR2? Trochę stare już...

Dnia 15.04.2011 o 18:15, kamil_E1 napisał:

Seagate ST3320620AS 320GB sATA I
zasilacz (z obudową) midi atx tracer tro-755 exlusive 450W

No i zasilacz do koniecznej zmiany.

Dnia 15.04.2011 o 18:15, kamil_E1 napisał:

No więc tak, opłaca się go jeszcze "upgradować"? Czy może lepiej coś nowego, jeśli tak
czekam na propozycje. Z góry dziękuje.

Upgrade się nie opłaca bo oznacza zmianę płyty głównej, procesora, karty graficznej, pamięci RAM (nowe płyty obsługują już raczej tylko DDR3) i zasilacza (bo ten co masz to jest niebezpieczny dla sprzętu) aby odczuć wyraźny skok wydajności. A co do czegoś nowego - podaj budżet i konkretne zastosowania PC-ta (np. czy obrabiasz grafikę czy też tylko grasz ;))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Panowie, zbliża się sezon komunijny. Zbliża się też premiera Wiedźmina 2 => upgrade. Można się spodziewać, że ceny skoczą...? Tzn. kupować już teraz, czy spokojnie można czekać do pierwszych dni maja?

Kwestia następna - co do zestawu. Sam wszystko przemyślałem z 20 razy, ale może z innej perspektywy będą lepsze pomysły.

Teraz mam:
Athlon x2 @ 2.5
HD3870
GA-M57SLI-S4 rev 2.0
Chieftec 450W

W tej chwili mam starego CRT 17"od LG, ale rozbyczyłem się trochę na panoramicznym laptopie i nie ma mowy, że będę grał w Wieśmaka w 4:3.
Upatrzyłem więc sobie BenQ G2220HD - kosztuje 450 złotych.

Full HD => wymiana bebechów w kompie.
Mobas ma socketa AM2, ale na nowym biosie spokojnie obsługuje procki AM3, pod warunkiem, że ciągną one max 95w (lista obsługiwanych CPU: http://www.gigabyte.com/support-downloads/cpu-support-popup.aspx?pid=2539). Z dostępnych Phenomów II - same TDP 125, więc biorę Athlona II x4 640 - za 310 złotych.
Karta graficzna - długo wahałem się pomiędzy GTX460 1024 a HD6850, aż w końcu stwierdziłem, że szkoda kasy i postanowiłem wziąć HD 5770 - koszt 380 złotych.
Cały upgrade (bez ewentualnego kabla do monitora, pasty do procka i przejściówek z molexów na 6-piny bodajże) zamyka się w granicach 1150 złotych.

Mój tok myślenia jest taki:
(1) Skoro laptopowy wyświetlacz mi nie przeszkadza, nie potrzebuję genialnego monitora, wystarczy przeciętny. Stąd wybór tego BenQ. Znajdę coś lepszego w tej cenie LUB o tej samej jakości obrazu, ale taniej?
(2) Przy monitorze LCD nie trzeba będzie włączać AA (a przynajmniej nie takiego mocnego jak przy CRT) - zasobożerność spada. Dodatkowo - nigdy nie zależało mi na super-hiper detalach - zasobożerność jeszcze bardziej spada. Niemniej czy przy przy ewentualnych próbach wyciągnięcia jeszcze odrobiny mocy z mojego nieboszczyka (tj. kręceniu proca i GPU) nie powstanie dysproporcja między ich osiągami?
(3) Rozważałem też zakup słabszej karty graficznej, a w przyszłości dorzucenie drugiej do CF + pogonienie procka. Tylko co na to mój zasilacz, który mocą na liniach 12v nie grzeszy (tabliczka znamionowa: http://zenfist.pl/images/core/156_07.jpg) - macie pomysł na jakąś kartę graficzną, która pojedyczno jest w stanie wyświetlać 1080p w średnich detalach, a w ewentualnym tandemie nie zarżnie mi zasilacza? Myślałem nad HD5750, natomiast 2x85w to dalej sporo dla tego zasilacza...
(4) Z roku na rok gram coraz mniej - więc nie ma co się pchać w super sprzęt, który nie wiadomo czy będzie za rok wykorzystywany. Na nadmiar gotówki też nie narzekam, stąd moje fundusze nie przekraczają 1200 złotych (chyba, że naprawdę warto kupić gtx460/hd6850 lub coś podobnego zamiast hd5770).
Więc - czy można lepiej wydać te pieniądze?

Mówiąc krótko - kasy nie mam za dużo, szaleć też nie chcę, bo nie wiadomo czy po Wiedźminie ten komp nie będzie się tylko kurzył, ale jednocześnie chciałbym jak najlepiej zagospodarować ograniczone środki, żeby ewentualnie w przyszłości można wyciągnąć coś z tego kompa (wspomniane oc LUB druga karta do CF).
Wiem, kombinuję. Dzięki temu macie nowe wyzwanie ;)

Z góry dzięki za pomoc - uwagi i sugestie! :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.04.2011 o 18:22, ziptofaf napisał:

Upgrade się nie opłaca bo oznacza zmianę płyty głównej, procesora, karty graficznej,
pamięci RAM (nowe płyty obsługują już raczej tylko DDR3) i zasilacza (bo ten co masz
to jest niebezpieczny dla sprzętu) aby odczuć wyraźny skok wydajności. A co do czegoś
nowego - podaj budżet i konkretne zastosowania PC-ta (np. czy obrabiasz grafikę czy też
tylko grasz ;))



Sprzęt ma mi służyć głównie do grania, bo póki co kupno konsoli odpada. Myślę ze ~2k. na komputer mógłbym wyłożyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.04.2011 o 18:24, szypek26 napisał:

/.../> Z góry dzięki za pomoc - uwagi i sugestie! :)

Cokolwiek kupisz, za jakiś czas będziesz żałował, że kupiłeś, bo to samo można kupić taniej, a jeszcze są nowsze i wydajniejsze ;-D
Spróbuj zaczekać tak do lipca, może wyjdą nowe procki AMD. Jeśli prawdą jest to co przeczytałem, mają roznieść (w grach) Intela.
Co Ty zrobisz - to Twoja sprawa, ja zaczekam przynajmniej do sierpnia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ktoś mi da nową płytę, pamięci, grafikę i jakiegoś fajnego Bulldozera (+ ew. zasilacz) za 700 złotych (tyle przeznaczam na bebechy do kompa) - mogę czekać ;p
A teraz na serio - Bulldozery oznaczają dla mnie wymianę praktycznie całego kompa. To koszt (zakładając, że CPU i podstawki będą tanie) jakiś 2k. Do tego dochodzi monitor za 500 złotych. Tyle pieniędzy nie mam zamiaru przeznaczyć na upgrade, sorry ;p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie chce mi się czytać tego posta (bo żeś esej jebnął), jednak powiem ci tak, zapomnij o komfortowym graniu w FHD na wysokich, wiec albo rozważ monitor 1650x1080 (czy jaka jest ta druga liczba..) albo jednak kup coś mocniejszego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.04.2011 o 21:30, GANGSTERR napisał:

Nie chce mi się czytać tego posta (bo żeś esej jebnął), jednak powiem ci tak, zapomnij
o komfortowym graniu w FHD na wysokich, wiec albo rozważ monitor 1650x1080 (czy jaka
jest ta druga liczba..) albo jednak kup coś mocniejszego.

Co za leniwy naród ;p
Full HD to jedyna opcja, nie mam zamiaru bawić się w półśrodki.
Nie widzę powodu, dla którego x4 640 + hd5770 nie zapewniłyby (w chwili obecnej) ustawień co najmniej średnich w 1080p (z wyłączeniem AA, AF oczywiście)...

W każdym razie - ten fragment eseju jednak przeczytaj i się wypowiedz:
(1) HD5770 - gdyby w przyszłości zachciało mi się jeszcze chwilkę przedłużyć życie mojemu blaszanemu truposzowi, OC procka daje spore pole do popisu, ale GPU już nie => powstaje dyspropocja na linii CPU / GPU. Wniosek - brać GTX460/HD6850. Droooogo!
(2) GTX460/HD6850 - mam świetną wydajność i w przyszłości mogę się jeszcze trochę ''doładować'', kręcąc procka. Ale te karty to +200 złotych do wydatków. Szkoda byłoby łądować tą kasę na próżno, bo z roku na rok gram coraz mniej i może się okazać, że taki fajny komp będzie tylko stał. Stąd:
(3) HD5750 (lub coś podobnego) - mam całkiem fajne GPU, z której można zrobić CrossFire w przyszłości. Będzie wydajnie i tanio, bo jeśli już zachce mi się takich wynalazków, kosztująca obecnie 320 złotych karta stanieje do jakiś 150, więc będę miał całość taniej niż GTX460 :D Problem - zasilacz. Taki tandemik ciągnie 160w. Do tego procek 95w i mamy bardzo duże obciążenie linii 12v. Zbyt duże, nieprawdaż? http://zenfist.pl/images/core/156_07.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jedno Ci powiem - nie warto się bawić w żadne Crossfire ani SLI. Teoretycznie wydajność większa, ale mogą być problemy z graniem w niektóre gry jak GTA IV. Lepsza i praktyczniejsza jest jedna karta, a mocna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

HD 6790, szczerze przyznam że nie czytałem jeszcze recki tej karty, ale to będzie coś pomiędzy (jak sama numeracja wskazuje), przeczytaj jakieś dwie recki o tej karcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak nie baw się w półśrodki, nie oszukujmy się jeśli teraz nie zrobisz Crossfire to prawdopodobnie nigdy już jego nie zrobisz, bo stwierdzisz, że nie ma sensu inwestować w stary sprzęt skoro za 1,5 razy to możesz mieć dużo wydajniej. A cena karty nigdy nie spadnie do tych 150zł czy ile tam sobie wymyślisz. Przykład: 2,5 roku temu złożyłem se komputer z radkami 4850 (wtedy nówki kosztowały ok 450zł) dziś jakbym chciał dokupić kolejnego musiałbym wydać ok 250 zł i to nie byłaby nówka tylko używka, a jakbym mojego opchnął miałbym ok 500zł dołożyłbym jeszcze 100 i można się rozglądać za wydajniejszym układem niż tamte 2, a dodatkowo obsługiwałby DX11 same zyski.
Poza tym jeśli chodzi o monitory LCD i CRT antyaliasing da tak samo dużo na obu, gdyż on "rozmywa" krawędzie przez co przejścia wydają się płynniejsze.
Zasilacz na pojedyncze GPU się nadaje na większość kart dostępnych na rynku, jednak do crossfire potrzebowałbyś czegoś mocniejszego, co najmniej 500W.

Co ja myślę, 2,5 roku temu wydałem 2,6k na budę do kompa i do dziś śmigam we wszystko na high a jak się da to i very high (tak da radę nawet ustawić AA na poziom 2 lub 4 przy zadowalającej wydajności). Niewiele jest tytułów, które zmuszają mnie do ustawienia wysokośrednich detali. Jedyne co myślę do podmienić moje c2d e8400 na jakiegoś quada i z radków 4850 w CF na coś z nowszej serii średnia półka a i do tego mi się nie spieszy specjalnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.04.2011 o 11:41, Nufiko napisał:

Poza tym jeśli chodzi o monitory LCD i CRT antyaliasing da tak samo dużo na obu, gdyż
on "rozmywa" krawędzie przez co przejścia wydają się płynniejsze.

No jednak nie do końca, bo plamka w LCD jest zazwyczaj zauważalnie mniejsza niż w CRT, stąd "chropowatość" obrazu nawet bez AA powinna być mniejsza.

Dnia 16.04.2011 o 11:41, Nufiko napisał:

Niewiele jest tytułów, które zmuszają mnie do ustawienia wysokośrednich
detali.

Z ciekawości - w jakiej rozdziałce grasz?

Poczytałem, pokombinowałem...
Wezmę tego Athlona II x4 640 (w zasadzie nic mocniejszego na tą mobo i tak nie wsadzę), w międzyczasie monitor postanowiłem zmienić z G2220HD na G2222HDL (za 20 złotych więcej mam podświetlenie LED), no i zostaje kwestia GPU:
- hd5770 @ 380 zł
- gtx550ti @ 480 zł
- hd6790 @ 520 zł
Co wybralibyście na moim miejscu? W zasadzie każda oferuje badzo dobrą wydajność i możliwości OC przy niewielkiej cenie i poborze prądu... Więc ja się zaplątałem :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 16.04.2011 o 17:22, szypek26 napisał:

- hd5770 @ 380 zł
- gtx550ti @ 480 zł
- hd6790 @ 520 zł

O ile mnie pamięć nie myli, 550Ti to następca GTS 450, czyli wydajność +/- HD 5770. Ja proponuje 6790

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bierz HD 6850 za 550zl:

http://www.maxfps.pl/gigabyte-hd6850-oc.html

A wolniejszego kastrata HD 6790 (ze zwieszkonym poborem pradu) sobie daruj :P
Co prawda po O/C karta dochodzi do poziomu HD 6850... ale 6850 podkrecisz do poziomu HD 6870 (i niewiadomo jakie chlodzenie nie bedzie potrzebne - ten wyzej od Gigabyte''a spokojnie starczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się