Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Co mi się dzieje, że posty znikają...

Dnia 20.06.2011 o 18:48, Szynkars napisał:

Skoro masz zamiar podkręcać procesor to chłodzenie boxowe (w dodatku niesprawne) odpada.

Jakoś udało mi się z 2,66 na 3,01 dociągnąć z nikłą wiadomością o tym :) kwestia taka, że teraz mam jakieś +10* więcej niż ''wcześniej''.

Dnia 20.06.2011 o 18:48, Szynkars napisał:

Druga sprawa to karta graficzna. 85* w spoczynku to bardzo dużo, wentylator na karcie
masz ustawiony na sztywno czy automatycznie zmienia swoje obroty w stosunku do temperatury?
Poza tym ten 4850 to referent?

Swego czasu czytałem o tym, że to taki symbol serii(?) jednak widziałem też podkręcone z 40 stopniami(!). Wątpię aby to było standardowe - prawie niewidoczny radiator, a łopatki od wiatraczka to chyba za ozdobę robią :D
Nie ustawiałem sztywnych granic, nawet takim sposobem nie osiągnąłbym tych 60 *C
Nie wiem co masz na myśli referent - znam tylko pojęcie słownikowe, a jakoś mi nie pasuje(ew. odpowiedziałem na to poprzednimi słowami?)

Dnia 20.06.2011 o 18:48, Szynkars napisał:

Trzecia sprawa to obudowa. Najlepsza to ona nie jest, jak jest z jej wentylacją? Najlepszym
wyborem byłoby dokupienie 2 wentylatorów i zamontowanie jednego z przodu (jeśli jest
taka możliwość), a drugiego z tyłu. Dobre będą SilentiumPC Zephyry 120mm, ewentualnie
mniejsze. Mają one bardzo dobry współczynnik cena - jakość.

Jest duża!(tzn była, patrząc na to, że nabywałem ją prawie 3 lata temu) Z modyfikacji jakie wykonałem to było odczepienie ścianki. Fakt faktem po godzinie grania dochodzi do ciebie ta duchota, często nie do wytrzymania.
Co do ilości wiatraków to myślałem o jednym - na górze. Tam wejdzie mi 120, reszta jakby miało do tego dojść to wchodzą mniejsze(te 88ki?)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chłodzenie boxowe jest głośne i mało wydajne, więc co podkręcania się zbytnio nie nadaje. Zmieniając je na jakieś porządne od razu zauważysz różnicę i mniejsze temperatury. Wspomniany Thermaltake Contac 29 będzie świetnym wyborem, ewentualnie trochę mniej wydajny i głośniejszy Zalman CNPS10X Performa. Problem w tym, że Thermaltake''a ciężko dostać, widzę go jedynie w yooki.pl za 135,90 zł:
http://www.yooki.pl/index.php?p3042,chlodzenie-cpu-thermaltake-contac-29-cl-p0568
Jest on oczywiście kompatybilny z twoim procesorem. Tu jest jego "test":
http://pclab.pl/art44739-49.html
Co do karty graficznej - model referencyjny, czyli taki prosto od właściwego producenta, w tym wypadku od AMD. Oczywiście taki model ma naklejki od producenta, np. Gigabyte czy Asus, jednak firmy te nie ingerowały w chłodzenie czy taktowania karty. Z kolei model niereferencyjny to taki, który ma zmienione chłodzenie (na wydajniejsze, rzecz jasna) i często podniesione taktowania. Podejrzewam, że Twój HD4850 to referent, skoro ma tak wysokie temperatury pracy. Spróbuj zwiększyć nieco obroty wentylatora (właściwie turbinki). Możesz to zrobić m.in. w Biosie, ale najprościej będzie ściągnąć program MSI Afterburner i ustawić w nim krzywą odzwierciedlającą ilość obrotów przy konkretnych temperaturach. Swoją drogą jeśli masz kartę referencyjną to właśnie za pomocą tego programu najlepiej będzie podkręcać. Jeśli nie możesz zmieniać napięcia to oznacza to, że masz kartę niereferencyjną (chyba, że niereferent od MSI, wtedy napięcie zmieniać możesz).
Co do obudowy - dobrze byłoby gdyby jakiś wentylator wdmuchiwał powietrze do wnętrza obudowy, najlepiej z przodu. Drugi wentylator z tyłu powinien wydmuchiwać ciepłe powietrze z obudowy, wspomagając w ten sposób zasilacz. Ewentualnie możesz całkiem otworzyć bok obudowy, co zapewne zwiększy natężenie hałasu dochodzącego do uszu. Jednakże poprawi to też temperatury. Najpopularniejsze rozmiary wentylatorów to 140mm, 120, 92 i 80.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.06.2011 o 23:39, Szynkars napisał:

Co do karty graficznej - model referencyjny, czyli taki prosto od właściwego producenta,
w tym wypadku od AMD.

Czyli jestm w stanie odpowiedzieć, że referent - od jeszcze ATi ;) Kupowany świeżo po premierze(raptem 2-3 tygodnie). Turbinkę mogę także ustalić w CCC - w BIOSie już to robiłem. Hałas 24/7 :D
Z MSI pobawię się w wolnym czasie.
Brak boku mi odpowiada. Do wydmuchiwania to u mnie najlepszą byłaby góra, koło dysku mam tylko z boku.

@gumeczka
To nie jest dużo przy takim systemie chłodzenia - u ciebie co chodzi to cudo. Zakładam, że twoje wygląda jak *1 screen*, a u mnie jest jak na *2 screen*

Różnica znaczna? ;)

20110621094256

20110621094305

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.06.2011 o 09:44, Niewiernus napisał:

Różnica znaczna? ;)


ja maiłem taki jak ten 2 temp. w spoczynku 80 stopni przy grze 90-100 stopni. (jak była zakurzona to dochodziło do 115 gdzie zabezpieczenia wyłączały kartę) - wiatraki sprawne i cala reszta (karta od palita)

Zmieniłem teraz chłodzenie na AC Accero S1 czy jakoś tak... całe 60zł dałem, dołożyłem wiatraczek wolnoobrotowy 120mm firmy Scythe (bo to było chłodzenie pasywne) i temp. w spoczynku 30 w stresie nie przekracza chyba 50.

PS to tak dla porownania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.06.2011 o 15:53, peter000 napisał:

Jak myślicie, czy na takim komputerze można pograć w takie w miarę świeże gry? http://allegro.pl/phenom-4x3-2ghz-4gb-ddr3-ati-hd3100-1gb-moc-hit-i1665585608.html
Nie posiadam zbyt dużej wiedzy o kartach graficznych dlatego zadaję takie z pozoru
głupie dla niektórych pytanie.


Ta karta to integra zakładam.
Zauważyłeś to, że w tym zestawie jesteś bez dysku?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.06.2011 o 15:53, peter000 napisał:

Jak myślicie, czy na takim komputerze można pograć w takie w miarę świeże gry? http://allegro.pl/phenom-4x3-2ghz-4gb-ddr3-ati-hd3100-1gb-moc-hit-i1665585608.html
Nie posiadam zbyt dużej wiedzy o kartach graficznych dlatego zadaję takie z pozoru
głupie dla niektórych pytanie.


ten komputer to szmelc. karta zintegrowana ze współdzieloną pamięcią... fuj jednym słowem. Cena nie jest jakaś super wyszukana co i tak nie zmienia faktu że to szmelc i bubel. O! i dodatkowo ten bubel nie ma dysku. O zasilaczu się nie wypowiem bo nie znam tej firmy, może i lepiej że jej nie znam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.06.2011 o 17:53, peter000 napisał:

Uważasz, że jest to szmelc jako komputer do gier czy tak w ogóle? Bo cena jest atrakcyjna.


do gier przede wszystkim jest to szmelc i bubel. Może nadawałby się do biura ale nie wiem po co komu w biurze 4 rdzenie i 4GB ramu, ale powiedzmy. Nadawałby się jako stacja renderująca do grafiki 3D choć na to ma trochę za mało ramu.

Bardzo mi przykro ale na tej karcie graficznej która tam jest nie pograsz w nic ciekawego dodatkowo to coś nie ma dysku a zasilacz jest bardzo słaby jak na dzisiejsze karty graficzne (zwłaszcza że nadal nie wiem co to za firma) więc odpada opcja kupienia tego zestawu i np. dokupienia karty graficznej. Bo zasilacz nie wyrobi.


PS podaj budżet to ktoś Ci tu złoży albo przejrzyj strony wcześniejsze i wybierz któryś ze złożonych już komputerów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.06.2011 o 17:53, peter000 napisał:

Uważasz, że jest to szmelc jako komputer do gier czy tak w ogóle? Bo cena jest atrakcyjna.


Cena nie zawsze idzie w parze z jakością. Na zintegrowanej karcie graficznej (w dodatku słabej) nie pograsz w gry nowsze niż pięcioletnie. Poza tym komputer nie ma dysku, więc należy go wliczyć w koszta jeżeli chciałbyś kupić ten zestaw. Zasilacz to tak naprawdę Tracer, czyli wyrób zasilaczopodobny. Ulegnie awarii, i cały sprzęt do wymiany. Pozostałe komponenty też są kiepskiej jakości, również "pokryte złotem" pamięci.
http://forum.cdaction.pl/Chcesz-kupic-komputer-na-Allegro-lub-w-supermarkecie-Koniecznie-przeczytaj-t125008.html
Jeśli chcesz kupić komputer, to napisz tutaj ile możesz na niego przeznaczyć, do czego będzie służył i czy do zestawu należy doliczyć jakieś peryferia tj. system czy monitor itp. Dostaniesz zestaw 10 razy bardziej wydajny i opłacalny niżeli gotowy zestaw z allegro.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No dobra. Chcę kupić komputer:
- w cenie do 850zł
- służący głównie do pracy, ale w gierki też lubię pograć. Jeśli gry to nie jakieś tam najnowsze, ale mniej więcej 3-4 letnie, głównie symulatory. Fajnie by było jakby mi poszedł na full rFactor (oczywiście razem z modami, które są gorzej zoptymalizowane) . Tu są jego wymagania Pentium 4 2 GHz, 512 MB RAM, karta grafiki 128 MB (GeForce 4 Ti4200 lub lepsza), 2 GB HDD, Windows 98 SE/Me/2000/XP. Na moim obecnym laptopie niestety się ciął. Fajnie by było jakby mi też poszło GTR Evo: Pentium 4 3 GHz, 2 GB RAM, karta grafiki 512 MB (GeForce 8800 lub lepsza), 4.7 GB HDD, Windows XP/Vista i Euro Truck Simulator: Pentium 4 3 GHz, 2 GB RAM, karta grafiki 256 MB (GeForce 6800 lub lepsza), 600 MB HDD, Windows XP/Vista
- może to być sam komputer, resztę się dokupi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chciałem się zapytać, czy jest jakiś termin, po którym trzeba wymienić napęd w komputerze, czy jeśli wszystko działa normalnie to nie zawracać sobie głowy? Bo korzystam z mojego napędu już chyba z 6 lat i tak mnie naszło teraz, czy on mi płyt nie zacznie rysować, czy coś w tym stylu. A dodam, że co jakiś czas go czyszcze też płytą czyszczącą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.06.2011 o 19:06, barth89 napisał:

Chciałem się zapytać, czy jest jakiś termin, po którym trzeba wymienić napęd w komputerze,
czy jeśli wszystko działa normalnie to nie zawracać sobie głowy? Bo korzystam z mojego
napędu już chyba z 6 lat i tak mnie naszło teraz, czy on mi płyt nie zacznie rysować,
czy coś w tym stylu. A dodam, że co jakiś czas go czyszcze też płytą czyszczącą.

Zależy jak napęd jest eksploatowany. Np. u mnie komputer działa non stop, dzięki czemu HDD są zawsze ciepłe i mają duży stosunek czasu pracy do ilości rozruchów (wbrew pozorom niezwykle istotne), nagrywarka ma ok 5 lat, ma już pewne problemy z wysuwaniem tacki, ale działa dość dobrze. Zatem powiem Ci tak. Kopie zapasowe zawsze warto mieć, a napędy wymieniasz, jak padną :).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Spaliła mi się karta graf. GF 8500gt i mam rozmazany ekran , jak podłączyłem drugą karte starą :D fx 5200 to na monitorze jest napisane no input signal cos w tym rodzaju , pozniej podłączyłem drugą kartę GF 7800gt i to samo :( a teraz znów podłączyłem spaloną karte gf 8500 i działa ... wie ktoś moze w czym tkwi problem .. Monitor mam HP w2007v. Proszę o pomoc a boję się kupić nową karte ponieważ wydam kase i znów będzie ten napis??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.06.2011 o 23:57, Dragon-90 napisał:

Spaliła mi się karta graf. GF 8500gt i mam rozmazany ekran , jak podłączyłem drugą karte
starą :D fx 5200 to na monitorze jest napisane no input signal cos w tym rodzaju , pozniej
podłączyłem drugą kartę GF 7800gt i to samo :( a teraz znów podłączyłem spaloną karte
gf 8500 i działa ... wie ktoś moze w czym tkwi problem .. Monitor mam HP w2007v. Proszę
o pomoc a boję się kupić nową karte ponieważ wydam kase i znów będzie ten napis??


Pierw sprawdź czy te twoje karty zapasowe są na AGP czy na PCI-e, jak na AGP to się nie dziwie, bo kartę chyba wsadzić da rade, ale nie będzie działać. Jeżeli wszystko masz na PCI-e to sprawdź czy podłączyłeś dodatkowe zasilanie o ile takie jest konieczne, a do GF 7800gt raczej jest. Poza tym, to 7800gt jest dużo lepszą kartą od 8500gt, wiec nie rozumiem jak mogłeś nie korzystać z niej. Sprawdź jeszcze czy twoje obecne sterowniki do karty graficznej które masz zainstalowane współdziałają z tym 7800gt bo z fx5200 na pewno nie działają.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuję dokupić do mojego komputerka trochę pamięci ram. Mam takie pytanie...
Obecnie posiadam 2GB DDR3 1333 CL9 Kingston. Czy mogę dokupić sobie identyczne tylko GOODRAM?
Czy jest jakaś różnica w działaniu ? Firma ma znaczenie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się