Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Nadal nie rozumiem w czym ten SPC Pilum jest lepszy od Gladiusa. Pilum ma tylko 1 samotny wentylator z tyłu z kolei Gladius dodatkowo jeden z przodu, który wdmuchuje zimne powietrza schładzając tym samym pozostałe podzespoły. Tu są recenzje obu obudów:
http://pclab.pl/art44695.html
http://pcfoster.pl/artykul/recenzja-obudowy-silentiumpc-gladius-800-pure-black/530-1.html
W przypadku Piluma wyraźnie jest zaznaczone, że jest to obudowa dla tych, którzy mają w planach dokupywanie dodatkowych wentylatorów.
Co do Scythe Mugen 2 Rev. B - w przypadku zmiany pasty termoprzewodzącej trzeba będzie takie chłodziwo zdemontować i później z powrotem założyć. Bez krwi się nie obejdzie (dosłownie).
Z kolei radiatorki na pamięciach zawsze można zamontować w przyszłości, i wtedy pojawia się problem, o którym ktoś nie pomyślał wcześniej. Krótko mówiąc wywaliłbym tego Mugena a w jego miejsce wstawiłbym Zalmana Performę, lub Thermaltake''a Contac 29. Oba chłodzenia są bardzo dobre i wydajne, zajmując przy tym mniej miejsca niż Mugen. Są też oczywiście o wiele lżejsze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.07.2011 o 18:56, Szynkars napisał:

Nadal nie rozumiem w czym ten SPC Pilum jest lepszy od Gladiusa. Pilum ma tylko 1 samotny
wentylator z tyłu z kolei Gladius dodatkowo jeden z przodu, który wdmuchuje zimne powietrza
schładzając tym samym pozostałe podzespoły.


Obudowa nie składa się tylko z wentylatorów... Pilum jest po prostu lepiej wykonany (znacznie grubsze blachy między innymi) i większy od Gladiusa. No i tak poza tym dodam, że jeśli komuś naprawdę zależy na wydajności/ciszy chłodzenia, to i tak wentylatory dołączane do obudów (każdej marki) nadają się tylko i wyłącznie do wymiany.

Dnia 01.07.2011 o 18:56, Szynkars napisał:

Co do Scythe Mugen 2 Rev. B - w przypadku zmiany pasty termoprzewodzącej trzeba będzie
takie chłodziwo zdemontować i później z powrotem założyć. Bez krwi się nie obejdzie (dosłownie).


Jak ktoś ma dwie lewe ręce to i przy boxowym coolerze zrobi sobie krzywdę :P

Dnia 01.07.2011 o 18:56, Szynkars napisał:

Z kolei radiatorki na pamięciach zawsze można zamontować w przyszłości, i wtedy pojawia
się problem, o którym ktoś nie pomyślał wcześniej.


Nawet jeśli to i tak pod mugenem spokojnie zmieszczą się normalne radiatorki na pamięci, no chyba że chodzi ci o jakieś kobyły wystające metr ponad płytkę pcb pamięci ;)

Dnia 01.07.2011 o 18:56, Szynkars napisał:

Krótko mówiąc wywaliłbym tego Mugena
a w jego miejsce wstawiłbym Zalmana Performę, lub Thermaltake''a Contac 29. Oba chłodzenia
są bardzo dobre i wydajne, zajmując przy tym mniej miejsca niż Mugen. Są też oczywiście
o wiele lżejsze.


To już co kto woli, wydajność i ciszę czy mniejsze wymiary. Żaden z tych coolerów nie będzie od mugena wydajniejszy przy tym samym rpm wentylatora. Oczywiście są coolery które przy bardzo dobrej wydajności zachowują rozsądne wymiary (np. Thermalright Venomous X), ale też trochę wyższa półka cenowa :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam, w najbliższym czasie planuje zakup nowego komputera i w związku z tym mam do Was prośbę o radę.

Komputer ma służyć do gier, ma kosztować do 2400 zł (ale w tym Win7HE), czyli na komputer pozostaje jakieś 2100.
Ma mieć Geforca

Rozważałem takie oferty:
http://www.komputronik.pl/product/114699/Sprzet_komputerowy/Komputery_PC/Komputronik_Sensilo_SR_410_K010_.html
http://www.komputronik.pl/product/128603/Sprzet_komputerowy/Komputery_PC/Komputronik_Sensilo_MT_145_F019_.html

http://allegro.pl/pcs-perfect-i7-2600-gt-430-1gb-4gb-ddr3-1000gb-i1677809703.html
http://allegro.pl/phenom-4x-3-2ghz-4gb-ddr3-gtx-560ti-1gb-1tb-gratis-i1694713136.html

Jak znacie jeszcze jakieś dobre oferty ze Śląska, to dajcie znać.
Z góry dzięki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.07.2011 o 18:26, Szynkars napisał:

Co z tego, że obudowa brzydsza? Jest o wiele bardziej opłacalna niżeli Aerocool z blachą
cienką jak papier i odpryskającym lakierem. Poza tym SPC Gladius 800 ma o wiele lepiej
rozplanowany obieg powietrza, dzięki czemu temperatura podzespołów będzie niższa.

Ale ale - ja nie proponowałem Aerocool. A CoolerMastera, w dodatku z wyższej półki niż zaproponowany przez ciebie Silentium.

Dnia 01.07.2011 o 18:26, Szynkars napisał:

Co do pamięci RAM - może i 8GB jest bardziej opłacalne, ale co z tego skoro tego nie
wykorzysta? Ostatnio na innym forum pewien użytkownik zrobił mały test - największe zużycie
RAMu miało miejsce w Wiedźminie 2 - 2,4GB. I gdzie tu się przyda te 8GB?

Dodajmy Skype, GG, Winampa, tonę innych shitów działających w tle, przeglądarkę internetową i podejrzewam że dałoby radę przekroczyć 4GB podczas włączonej gry ;) W sumie zresztą mógłbym to u siebie sprawdzić. Choć fakt - trochę to naciągane. Ale na tej samej zasadzie kupuje się obecnie dyski twarde - patrząc na cenę za GB. Optymalnie wychodzi 1000GB, dlatego to one głównie się pojawiają...nawet jeśli nie wykorzystasz tej pojemności. Tak samo jest z RAM'em - opłacalniej jest sprawić sobie od razu 8 GB aniżeli 4.

Dnia 01.07.2011 o 18:26, Szynkars napisał:

Co do Twojego zestawu - nawet nie podałeś o jakie konkretnie podzespoły chodzi. Przykładowo
- "8GB RAM GeIL Value Plus". Jaka częstotliwość, jakie opóźnienia? Pewnie 2000MHz
CL7, najlepsze, prawda?

Nieudany argument, nazwa którą podałem określa też parametry, wizyta w google/jakimkolwiek sklepie wystarczyłaby byś przekonał się ze że 8GB od GeIL-a w takim wydaniu to tylko i wyłącznie 1333 MHz CL7. Wybacz mi brak pełnego CTRL+C, CTRL+V. A co do tego że one nie mają wpływu na wydajność - zgodzę się. Ale mają na O/C, fakt że w przypadku procków bez odblokowanego mnożnika. Wteyd kupujesz takie 1600 MHz CL7 i masz pewność że możesz je zdetaktować do 1333 MHz i kręcić spokojnie procek bez ryzyka że przesadzisz z pamięciami które nie wytrzymają parametrów wyższych niż bazowe.

Dnia 01.07.2011 o 18:26, Szynkars napisał:

Idziemy dalej - dysk Samsung 1000GB (czyli 1TB). Nie wiadomo jaki model (zapewne jakiś
no-name, ewentualnie pierwszy z brzegu, jakie to ma w końcu znaczenie?

Ponownie, wybacz brak CTRL+C, VTRL+V, chodziło mi o Samsung 1000 GB, 1TB, HD103SJ SATA/300, 32MB, NCQ Spin Point F3. Zresztą w kolejnym poście, tym będącym odpowiedzią do ciebie, napisałem że dałeś identyczny model jak ja...

Dnia 01.07.2011 o 18:26, Szynkars napisał:

Karta graficzna - również nic nie wiadomo na temat konkretnego modelu. Jakiś referent
pewnie.

Tja, nie czytałeś mojej odpowiedzi, prawda? Ten sam model :D

Dnia 01.07.2011 o 18:26, Szynkars napisał:

Chłodzenie - nie chce mi się szukać informacji na jego temat, ale na pewno zbyt dobre
nie jest.

Hmmm...hmm...hmmm...wait... mówisz o CoolerMaster Storm Scout 2000 Black? Rzeczywiście, kiepsko nadaje się do chłodzenia procka bo to obudowa xD Przez komentarz lepsze chłodzenie miałem na myśli lepsza od tego Aerocoola. Ale że nie sprawdziłeś to i przyczepiłeś się do niej ;)

Dnia 01.07.2011 o 18:26, Szynkars napisał:

Zasilacz - tu przynajmniej wiadomo o jaki model dokładnie chodzi. 550W na pewno starczy,
także do OC, ale przydałby się jakiś zapas, na przyszłą modernizację.

To argument z tej samej kategorii co "nie warto brać 8GB RAM bo 4 wystarczają". Ja od 5 lat jadę na tym samym zasilaczu i realny pobór mocy nigdy nie przekroczył 460W na linii 12V. I nie zapowiada się na szybkie zmiany w tej dziedzinie...

Dnia 01.07.2011 o 18:26, Szynkars napisał:

Poza tym nie wiadomo nic na temat cen konkretnych podzespołów, co również dobrze o takim
zestawie nie świadczy.

Dlatego twój, gdzie nie zabrakło CTRL+C, CTRL+V jest o klasę lepszy? Podałem cenę całego konfigu, śmiem twierdzić że to wystarcza.

Ale to jest w ogóle ciekawa kłótnia - mamy 3 w zasadzie identyczne kompy i wybór jednego z nich to kwestia bardziej gustu niż wydajności a i tak spieramy się o nie przez kilkanaście postów z rzędu ;) Choć wolę takie dyskusje na poziomie niż to co było tutaj kilka lat temu gdy można było usłyszeć że GeForce 8600GT jest lepszy niż Radeon HD2900 xT

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim nie kupuj gotowców bo to złom... Tylko Geforce, pff... niech ci tam będzie, ale w tej samej cenie masz wydajniejszego hd6950.


Procesor:
AMD Phenom II X4 955 BOX (3.2GHz, Quad Core, 6MB, 125W, AM3) Black Edition
370 zł

Płyta główna:
MSI 870-C45, AMD 770, DDR3, SATA2, RAID, GBLAN, ATX, AM3
208 zł

Pamięć RAM: DDR3 4GB 1333MHz GoodRAM (2x2GB, DualDDR, CL9)
105 zł

Dysk twardy:
Samsung 500 GB, HD502HJ SATA/300, 16MB, NCQ Spin Point F3
135 zł

Karta graficzna:
GeForce GTX560Ti MSI 1024MB, DDR5, miniHDMI, 2xDVI, PCI-E Twin Frozr II/OC 880/4200
823 zł

Nagrywarka DVD:
Samsung SH-S223C, AllWrite, SATA, OEM, Czarna
72 zł

Obudowa:
SilentiumPC Brutus 310 Pure Black (bez zasilacza)
125 zł

Zasilacz:
XFX Core Edition Pro 550W (Fan 120mm)
234 zł

System:
Microsoft Windows 7 Home Premium 64Bit PL OEM
319 zł

Razem 2391 zł (www.gral.pl)


Zamawiasz jako zestaw, składają, wysyłają.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.07.2011 o 21:29, Kreeg napisał:

Przede wszystkim nie kupuj gotowców bo to złom... Tylko Geforce, pff... niech ci tam
będzie, ale w tej samej cenie masz wydajniejszego hd6950.


HD 6950 nie jest ani tańszy ani wydajniejszy od np takiego MSI GTX 560Ti TWIN FROZR. Z tego co piszą niektóre osoby nie da się już zmodować tego radeona do HD 6970. Argumentem za radeonem może być za to mniejsze zużycie prądu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jest wydajniejszy, minimalnie ale jest. Plus właśnie mniejszy pobór prądu. To że się już nie modują do hd6970 to akurat fakt niestety.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.07.2011 o 21:51, Kreeg napisał:

Jest wydajniejszy, minimalnie ale jest. Plus właśnie mniejszy pobór prądu. To że się
już nie modują do hd6970 to akurat fakt niestety.


Zależy od gry, raz górą Radeon raz GF. W tym wypadku skoro Dani X preferuje GF to moim zdaniem stratny nie będzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.07.2011 o 22:02, berbelek napisał:

Zależy od gry, raz górą Radeon raz GF.


Też racja. Jeśli komuś naprawdę zależy na tej nvidii to gtx 560ti jest ok, choć sumarycznie mimo wszystko radek wygrywa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.07.2011 o 21:29, Kreeg napisał:

Przede wszystkim nie kupuj gotowców bo to złom... Tylko Geforce, pff... niech ci tam
będzie, ale w tej samej cenie masz wydajniejszego hd6950.

Dzięki wielkie za pomoc, o to mi właśnie chodziło, nie wiedziałem o tym sklepie, świetna sprawa, bo sam raczej nie mam przekonania do swoich umiejętności składania kompa.
No cóż do Geforców, jestem jakoś tak bardzo przyzwyczajony, ale po Waszych komentarzach chyba się jeszcze zastanowię nad tym radkiem.

A tak przy okazji, jaką kartę sieciową?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kartę sieciową (tak jak i dźwiękową) masz zintegrowaną z każdą płytą główną.

Co do karty, tak jak napisałem wyżej gtx 560ti może w sumie zostać jak chcesz. Tym bardziej że jakiś dobry model hd6950 to jednak trochę większy koszt. Jak wolisz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam. Planuję wymieniać komputer i zastanawiam się nad możliwościami. Obecnie posiadam coś takiego

Intel Core 2 Duo E8400
GeForce GTX260
ASUS P5Q Pro
Jakis Ram OCZ 2x2GB DDR2 więc to właściwie nie ma znaczenia
Zasilacz 550W nie jakis noname lecz nie pamiętam nazwy, średnia półka cenowa w każdym razie

Na kartę graficzną już się właściwie zdecydowałem i będzie to najprawdopodobniej Radeon hd6950. Teraz tylko zastanawiam się czy sensowne byłoby kupienie płyty głownej z socketem AM3 oraz kupienie któregoś z Phenomów II x4 i w przyszłości, czyli za jakiś rok przesiadka z tego procesora na nowe bulldozery. Jak myślicie. Ma to sens? Czy może lepiej zbudować komputer bazujać na procesorze intela? W tej chwili dysponuję funduszami ok 2000 zł. Planuję zachować ze starego komputera takie podzespoły jak dysk twardy, zasilacz, nagrywarka oraz obudowa. Z góry dzięki za odzew.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.07.2011 o 15:01, Shiroraikou napisał:

/.../. Z góry dzięki za odzew.

>
A czym się zajmujesz? Może zawodowo obróbką grafiki - filmów? Czy najpoważniejszym wyzwaniem dla Twojego komputera są gry? Jeśli gry, to radziłbym uzbierać drugie dwa tysiące, a komputer wymienić w przyszłym roku. Jak już koniecznie musisz, to zmień tylko kartę graficzną. Od GTX 460 wzwyż.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj tylko by nie kupować w esc.pl, ten sklep ma ostatnio sporo problemów z serwisem i realizacją gwarancji, wystarczy przejrzeć tematy na forach komputerowych gdzie pełno takich informacji. Ceny w esc.pl też do najniższych nie należą. Dobrymi i porządnymi sklepami są techplanet.pl i morele.net, ewentualnie agito, gral i proline.
Co do samego zestawu - płytę zmień na AsRocka P67 PRO3 B3. Z68 PRO3 nic Ci nie da (dedykowana karta wcale się nie wyłącza podczas przykładowego przeglądania internetu, więc nic nie zaoszczędzisz) a w dodatku ma słabszą sekcję zasilania niż P67 PRO3 B3, więc na tej pierwszej już nie podkręcisz mocniej procesora, chyba że chcesz żeby padła Ci płyta główna. Sekcja zasilania Z68 PRO3 mówi sama za siebie.
Pamięci zmień na Goodramy 2x4GB 1333MHz CL9. Nie ma sensu dopłacać do wyższych częstotliwości tak jak zaproponował to Misquamaqus, to po prostu wyrzucanie pieniędzy w błoto, ani przy obróbce grafiki ani w grach nie da to żadnego wzrostu wydajności. Tu jest test to potwierdzający:
http://maxforces.com/articles.php?article_id=52
Kartę graficzną dobrze byłoby zmienić na model Asusa z chłodzeniem DirectCu II, Phantom od Gainwarda jest dość głośny, więc nie będzie to dobry wybór.
Poza tym w przyszłości dobrze byłoby dokupić dodatkowe chłodzenie na procesor i go podkręcić, boxowe do podkręcania się nie nadaje, a po OC zauważysz spory przypływ wydajności.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszstkim. Od czasu mojego posta sporo poczytałem i doszedłem do podobnych wniosków co użytkownik Szynkars ;) Zacząłem się mocno zastanawiać nad właśnie nad tym konkretnym radeonem oraz Intelem i5 2500K. Teraz tylko pytanie czy potrzebne mi jest 8GB ramu, ale właściwie cena jest tak mała że mogę sobie kupić na zapas. I jeszcze wielkie dzieki za linki do sklepow.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się