Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Dnia 27.02.2012 o 17:39, Szynkars napisał:

W tak stary sprzęt moim zdaniem nie ma już sensu inwestować, lepiej byłoby kupić coś
nowego. Problem w tym, że w takim przypadku praktycznie wszystko byłoby do wymiany. Zasilacz
nadaje się na śmietnik, karta graficzna jest na stareńkie AGP, pamięć to pewnie DDR1
lub DDR2, a sam procesor też nie powala wydajnością. Jeśli przynajmniej dysk i napęd
masz na SATA, to można by pomyśleć nad przejściem na FM1, tj. kupnem Llano A4-3400, taniej
płyty w rodzaju Gigabyte GA-A55M-S2V i 2GB RAM DDR3. Niestety, koszt takiego rozwiązania
to przynajmniej 450 zł, ale po sprzedaży starych części powinno Ci na to starczyć. Karta
graficzna byłaby w takim przypadku zintegrowana z procesorem, za jakiś czas mógłbyś dokupić
coś lepszego i przede wszystkim - zmienić zasilacz.



Doskonale cię rozumiem, miałem zakupic w tym miesiacu calkowicie nowy sprzet ale sie wstrzymalem poniewaz chce dozbierac jeszcze troche pieniedzy i do kupna przymierzam sie dopiero w wakacje. A z racji tego ze padla mi plyta glowna oraz pamiec a komputer stacjonarny jest mi potrzebny. Dlatego chciałbym kupic w miarę tanią płytę główną ktora bedzie kompatybilna z tym sprzetem ktory podalem. Nie chce oczekiwac cudów, byle by komputer radzil sobie z photoshopem oraz starszymi grami. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.02.2012 o 16:08, Misquamaqus napisał:


> To bym musiał przełorzyć wentylator CPU żeby dmuchał na zasilacz?
> Oto rozmieszczenie wentylatora

Masakra :))

Da sie obrocic chlodzenie na procesorze, zeby wydmuchiowac cieplo z radiatora na tyl
obudowy ?
Pozycja jaka jest teraz, jest bardzo niewlasciwa.
Grzejesz grafike i zaklocasz obieg powietrza w budzie.


A czy po demontażu tego chłodzenia CPU SILENTIUMPC SPARTAN HE923 da się go założyć ponownie bez nakładania nowej pasty oraz czy da się go obrucić wiatrakiem do tyłu obudowy bo nie jestem pewny po obejżeniu filmików:)

Dnia 27.02.2012 o 16:08, Misquamaqus napisał:


Jak nie da sie obrocic calego chlodzenia na procesorze, to zmien polozenie wentylatora
na radiatorze procesora tak, zeby wial na zasilacz.
zasilacz sobie poradzi, a karta bedzie chlodniejsza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.02.2012 o 15:46, Bralo napisał:

Tak własnie masz zrobić :]. Odkręcić stary zasilacz ( 4 śrubki ) odpiąć kable , następnie
przykręcić nowy i podpiąć na nowo kable . To jest strasznie proste , nie można się pomylić
w podłączaniu kabli :]. Jeżeli się boisz co gdzie było , gdy odepniesz kable , to zrób
zdjęcie telefonem/kamerą jaki jest układ podpiętych kabli :].


Ok, rozumiem, że żadna utrata danych etc. nie grozi przy wymianie zasilacza ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.02.2012 o 20:25, Chlorofil napisał:

Ok, rozumiem, że żadna utrata danych etc. nie grozi przy wymianie zasilacza ?

Nie grozi :D wymiana zasilacza jest bardzo prosta: odłączasz zasilacz od prądu, otwierasz obudowę, możesz zrobić zdjęcie jak wszystko jest podłączone jeśli nie jesteś pewien, odpinasz wszystkie kable połączone z zasilaczem, odkręcasz zasilacz, wkładasz nowy, przykręcasz nowy, podłączasz kable, zamykasz obudowę, podłączasz do prądu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.02.2012 o 20:44, pawbuk napisał:

Nie grozi :D wymiana zasilacza jest bardzo prosta: odłączasz zasilacz od prądu, otwierasz
obudowę, możesz zrobić zdjęcie jak wszystko jest podłączone jeśli nie jesteś pewien,
odpinasz wszystkie kable połączone z zasilaczem, odkręcasz zasilacz, wkładasz nowy, przykręcasz
nowy, podłączasz kable, zamykasz obudowę, podłączasz do prądu :)


Dzięki!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.02.2012 o 16:08, Misquamaqus napisał:


> To bym musiał przełorzyć wentylator CPU żeby dmuchał na zasilacz?
> Oto rozmieszczenie wentylatora

Masakra :))

Da sie obrocic chlodzenie na procesorze, zeby wydmuchiowac cieplo z radiatora na tyl
obudowy ?
Pozycja jaka jest teraz, jest bardzo niewlasciwa.
Grzejesz grafike i zaklocasz obieg powietrza w budzie.

Jak nie da sie obrocic calego chlodzenia na procesorze, to zmien polozenie wentylatora
na radiatorze procesora tak, zeby wial na zasilacz.
zasilacz sobie poradzi, a karta bedzie chlodniejsza.

Przełorzyłem wiatrak na drugą stronę radiatora CPU i teraz temp wynosi 48 czyli nic nie dało:(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 28.02.2012 o 09:55, diabolo20 napisał:

Przełorzyłem wiatrak na drugą stronę radiatora CPU i teraz temp wynosi 48 czyli nic nie
dało:(


W ktora strone dmucha wentylator na radiatorze procesora ?
48 st C to jest bardzo malo.
Z przodu obudowy jest wentylator nawiewowy ?
Sciagnij bok obudowy i sprawdz, czy temperatury spadly.
Jak spadly, to masz za slaby przewiew w obudowie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

http://pclab.pl/news48927.html

Czyli nadzieja na to, że ceny dysków gwałtownie niedługo spadną powoli umiera :D tak jak podejrzewałem, producenci znaleźli sobie dobry sposób na zwiększenie zysków. Teraz nawet na własnych problemach firmy starają się zarobić...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.02.2012 o 10:32, Misquamaqus napisał:


> Przełorzyłem wiatrak na drugą stronę radiatora CPU i teraz temp wynosi 48 czyli
nic nie
> dało:(

W ktora strone dmucha wentylator na radiatorze procesora ?
48 st C to jest bardzo malo.
Z przodu obudowy jest wentylator nawiewowy ?
Sciagnij bok obudowy i sprawdz, czy temperatury spadly.
Jak spadly, to masz za slaby przewiew w obudowie.

Dmucha w stronę zasilacza w góre tej chwili. Z przodu jest wentylator nawiewny 135 mm z tyłu jeden 80mm wywiewny i z boku na wysokości karty graficznej nawiewny 90mm. Po zdjęciu boku nic niedało. Czyli mam rozumieć że karta graficzna działa prawidłowo bo testach u innych temperatura wynosiła w pulpicie 37 stopni

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach


No to masz wszystko w porzadku.
Na pewno masz prawidlowy przewiew w budzie.
Wentylator na radiatorze procesora zostaw jak masz teraz, chociarz powinien wiac na tyl budy, gdzie jest wentylator wywiewowy (nie da sie tam zamontowac jakiejs 120 mm ?).

Mozliwe, ze inni uzytkownicy maja inna ilosc obrotow wentylatora na karcie w idle, stad inna temperatura, lub masz jakąs badziewna paste na GPU.

Albo to zostawisz jak jest (a jest dobrze), albo zdemontujesz chlodzenie z karty i zmienisz paste na cos porzadnego.
W taki sposob mozna urwac pare st C.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.02.2012 o 14:20, Misquamaqus napisał:


No to masz wszystko w porzadku.
Na pewno masz prawidlowy przewiew w budzie.
Wentylator na radiatorze procesora zostaw jak masz teraz, chociarz powinien wiac na
tyl budy, gdzie jest wentylator wywiewowy (nie da sie tam zamontowac jakiejs 120 mm ?).

Mozliwe, ze inni uzytkownicy maja inna ilosc obrotow wentylatora na karcie w idle, stad
inna temperatura, lub masz jakąs badziewna paste na GPU.

Albo to zostawisz jak jest (a jest dobrze), albo zdemontujesz chlodzenie z karty i zmienisz
paste na cos porzadnego.
W taki sposob mozna urwac pare st C.

Jedynie moge na tył zamontować 92 natomiast radiator mi się nieuda odwrucic ze względu na bliskość mostka
Zapomniałem dodać że karta była podkręcona o jakieś 8 %

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Planuje kupić nowego kompa, głównie do grania (+ oglądanie filmów, muzyka, pisanie, takie tam, rozrywka nie żadne poważna praca). Możecie mi powiedzieć czy takie: płyta główna MSI H61M-P21, procesor Intel Core i7-2600, pamięć 8GB DDR3 1333MHz, karta graficzna GeForce GT520 (2GB), dysk twardy 500GB SATAIII, zasilacz 550W; ma sens? A jeśli nie, czy moglibyście polecić coś w zakresie cenowym 2000-2500 zł?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.02.2012 o 18:32, Nagaroth napisał:

Możecie mi powiedzieć czy takie /.../ ma sens?

Nie ma. To gotowiec z allegro / supermarketu, zgadza się? W takim razie tu możesz poczytać, dlaczego nie należy takich zestawów kupować:
http://forum.cdaction.pl/STOP-gotowcom-z-Allegro-t125008.html

Dnia 29.02.2012 o 18:32, Nagaroth napisał:

A jeśli nie, czy moglibyście polecić coś w zakresie cenowym 2000-2500 zł?

Sama jednostka centralna (obudowa + podzespoły) czy jeszcze system do tego lub ewentualnie inne peryferia?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.02.2012 o 18:42, Szynkars napisał:

Sama jednostka centralna (obudowa + podzespoły) czy jeszcze system do tego lub ewentualnie
inne peryferia?


Tylko jednostka centralna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Procesor:
http://www.morele.net/procesor-intel-core-i5-2400-3-1ghz-bx80623i52400-box-361402/
691 zł

Płyta główna:
http://www.morele.net/plyta-glowna-asrock-p67-pro3-b3-intel-p67-lga-1155-360678/
342 zł

Pamięć RAM:
http://www.morele.net/pamiec-good-ram-ddr3-4096mb-pc1333-cl9-gr1333d364l9-4g-294462/
69 zł

Dysk twardy:
http://www.morele.net/dysk-western-digital-caviar-blue-3-5-500gb-sata-iii-7200rpm-wd5000aakx-353686/
302 zł

Karta graficzna:
http://www.morele.net/karta-graficzna-power-color-radeon-hd-6870-1gb-ax6870-1gbd5-2dh-357973/
647 zł

Nagrywarka DVD:
http://www.morele.net/lite-on-ihas124-19-244977/
63 zł

Obudowa:
http://www.morele.net/obudowa-silentiumpc-brutus-410-pure-black-at-x-ssd-bt-410-397103/
135 zł

Zasilacz:
http://www.morele.net/zasilacz-xfx-core-550w-120mm-80-p1-550s-xxb9-379507/
255 zł

Razem: 2504 zł

Na takim sprzęcie pograsz w każdą nowszą grę minimum na wysokich detalach, na tamtym sprzęcie z allegro - za sprawą bardzo słabej karty graficznej - miałbyś problem z płynną grą na najniższych detalach. Dzięki dobrej płycie głównej możesz podkręcić procesor o 500MHz, nawet bez zmiany chłodzenia. Jeśli chcesz trochę zaoszczędzić, płytę główną możesz zmienić na AsRocka H61M/U3S3 - brak możliwości OC procesora i tylko 2 sloty na RAM, ale wciąż masz po 2 złącza SATA 3 i USB 3.0. W ostateczności pozostaje zmiana karty graficznej na tańszą, np. HD6850 Cyclone od MSI. Lepiej jednak pozostać przy HD6870, zwłaszcza że model Power Color ma trochę wyższe zegary niż referencyjny HD6870.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Planuję kupno nowego komputera. Z góry dziękuję za każdą propozycję.

- max. 2300 zł
- głównie do grania, ale również multimedia
- monitor, myszka, klawiatura mogą być ze starego komputera
- peryferia nie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam. Wymieniłem stary zasilacz 350W na nowy 400W. Powodem wymiany była głośna praca zasilacza przy obciążeniu np. w grach i buczenie ;). Dzisiaj wstawiłem nowy zasilacz prosto ze sklepu. Tamten stary szczerze powiem, że chodził cichutko, ledwie go można było słyszeć a swoje lata już miał. Z kolei ten nowy chodzi w porównaniu z tamtym głośno... o co chodzi ? Można to jakoś naprawić nie wiem ? Nie jest to żaden dźwięk brzęczenia itp. tylko jakby wydmuchiwane powietrze ? Ale jest to bardzo donośne i potrafi mi to przeszkadzać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie :)

mam wspaniala nowine :D (dla mnie ;)) ). Potrzebuje kompa (buda, monitor, glosniki najlepiej tez [5.1 maks]). Glownie do gier i AutoCAD, sporadycznie PS. Na calosc, moge przeznaczyc max (to naprawde ostateczny max, nieprzekraczalny), 15k zł. Problemow z O/C nie mam jakby co.

P.S. Monitora nie potrzebuje jakiegos 30 calowego... tak w granicach rozsadku powiedzmy ;)
P.S. 2 Jesli by sie dalo zlozyc kompa na gral.pl bylbym wdzieczny. Jesli jednak ktorys z Waszych sklepow jest tanszy (zlozyc moge sam, nie raz to robilem, ale od razu gotowy zestaw tez bylby ok) i ogolnie bardziej godny polecenia to sie nie obraze :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się