Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Biorąc i5 nie będziesz miał dużych możliwości upgrade''u CPU w przyszłości, procesory Core i7 w grach są niewiele wydajniejsze od i5, a Hasswelle, które wyjdą w 2013 r., będą już na inną podstawkę. Jeśli zależy Ci na sensownych możliwościach upgrade''u, to chyba lepszym wyjściem będzie jednak i5-2500k + HD7850. Gdy zestawowi zacznie brakować mocy, podkręcisz procesor i wymienisz kartę graficzną (i ewentualnie dokupisz drugą kość RAM 4GB, o ile nie zrobisz tego teraz). Jeszcze co do zestawu - jako dysk twardy weź lepiej WD Blue 500GB, ten Seagate to ponoć jakiś wielotależowiec ze skróconą gwarancją:
http://www.morele.net/dysk-western-digital-caviar-blue-3-5-500gb-sata-iii-7200rpm-wd5000aakx-oem-353686/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.06.2012 o 19:46, Achilleus napisał:

Czy ta płyta główna będzie kompatybilna z tą obudową? Z tego co wyczytałem obudowa ma
pięć wentylatorów.


Wszytkie wymiary są ustandaryzowane i ta płyta na bank będzie kompatybilna z obudową :) z tego co pamiętam to ta obudowa ma chyba 4 wentylatory - przód, tył, góra, bok :) jeśli o to chodzi to wszystkie te części są ze sobą kompatybilne :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.06.2012 o 19:56, Szynkars napisał:

/cut/


So 2500k + HD7850 it is :). Najwyżej za jakieś 2-3 lata wymieni się kilka podzespołów na całkiem nowe, a do tego czasu pewnie to spokojnie wystarczy. Dokupię też od razu drugą kość RAM.
Co do dysku to właśnie ten miałem brać, w zestawach jakie oglądałem na różnych stronkach właśnie tego najczęściej się poleca. Poczekam jeszcze do przyszłego tygodnia i zamawiam.
Dzięki kolejny raz za pomoc :).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zwłaszcza, jak trafisz na jakiś pobitcoinowy egzemplarz, który padnie Ci po roku, bo wcześniej pracował na 100% swoich możliwości przez 24/7. Poza tym na wydajności trochę stracisz, HD5850 jest nieco słabszy od GTX 295. Rozejrzyj się jeszcze za HD6850 / HD6870, ta pierwsza minimalnie słabsza od HD5850, ta druga lekko wydajniejsza. Większa szansa, że trafisz na coś z gwarancją, bo jak rozumiem, szukasz wśród używek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.06.2012 o 07:36, pawbuk napisał:

Ja bym wymienił płytę główną - ten ASRock może i był najlepszą płytą w rozsądnej cenie
pod i5 2500K, ale procek, którego wybrałeś ma i tak zablokowany mnożnik, więc nie wykorzystasz
dość rozbudowanej sekcji zasilania jaką oferuje ta płyta główna. W dodatku, jeśli nie
masz w domu jakiegoś procesora Sandy Bridge, możesz mieć problem z aktualizacją BIOSu
i w rezultacie płyta główna może nie być w ogóle kompatybilna z procesorem. Jeśli bierzesz
już procesor z rodziny Ivy Bridge, to lepiej weż jakąś płytę główną opartą na chipsecie
B75


Na czym polega ten problem?
Czy na płycie B75 również może występować?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To nie jest problem, tylko niekompatybilność.

Jeżeli kupujesz płytę główną pod procesor SB, a chcesz tam zamontować procesor IB, to może wystąpić konflikt sprzętowy.
To normalna rzecz.
Rozwiązaniem jest aktualizacja biosu płyty głównej do wersji takiej, w której będzie obsługiwany procesor IB.
Inaczej, po zamontowaniu procesora IB do płyty z obsłógą SB, platforma może się w ogóle nie uruchomić i nie będziesz w stanie zaktualizować biosu bez procesora SB.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Już kiedyś się o to pytałem, ale nie uzyskałem odpowiedzi. Chcę sprzedać komputer z 2006 r. Czy moglibyście wycenić mi ten zestaw wraz z oryginalnym Windowsem? Nie wiem za ile go wystawić. Czy przy sprzedaży komputera wchodzi w rachubę przesyłka czy lepiej odbiór osobisty? Liczę na Wasze doświadczenie.

1. Płyta główna
Gigabyte GA-K8VT890-9

2. Procesor
AMD Athlon 64 3200+ 939

3. Karta graficzna
GeForce 6600GT 256 DDR2 128-bit Silent Pipe II

4. Pamięć
Kingston 4x 256MB 400MHz

5.Dysk twardy
Samsung HD 160JJ 160GB SATA

6. Napęd FDD
1,44 3,5"

7. Napęd optyczny
nagrywarka DVD LG Super Multi

8. Obudowa
I-BOX Lynx Midi Tower

9. Zasilacz
Qoltec Silent Line 460W

10. System operacyjny
oryginalny Windows XP Home Edition OEM (wersja 2002 r.)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.06.2012 o 11:07, Achilleus napisał:

Na czym polega ten problem?
Czy na płycie B75 również może występować?


Jest mniej więcej tak jak pisze Misquamaqus - płyta główna przeznaczona pod procesory Sandy Bridge nie jest kompatybilna z procesorami Ivy Bridge. Problem ten rozwiązuje aktualizacja biosu, którą udostępniają producenci płyt głównych. Tylko w sprzedaży może nie być modeli z uaktualnionym biosem - żeby to zrobić musiałbyś posiadać dodatkowo procesor Sandy Bridge. I to jest problem.
Na płycie z B75 nie będzie występował, bo jest ona przeznaczona pod procesory Ivy Bridge :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.06.2012 o 13:54, Achilleus napisał:

Już kiedyś się o to pytałem, ale nie uzyskałem odpowiedzi. Chcę sprzedać komputer z
2006 r. Czy moglibyście wycenić mi ten zestaw wraz z oryginalnym Windowsem?


Jeśli chcesz jak najwięcej uzyskać ze sprzedaży, to sprzedawaj na części. Podzespoły mają już swoje lata, ale niektóre są jeszcze coś tam warte (np. pamięć RAM, dysk twardy). Na cały zestaw raczej nie znajdzie się zbyt wielu chętnych, nie wiem, czy nawet 400 zł za niego dostaniesz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jakiś czas temu pytałem się co powinienem w kompie wymienić, ale dopiero teraz mam czas by się za to zabrać. Z tego co pamiętam muszę wymienić prawie wszystko, więc ze starego zostaje mi: obudowa, 1 dysk twardy 200 GB i CD-DVD
Mam w planach przeznaczyć około 1500-2000 zł, a sprzęt ma służyć głownie do grania, tak żeby nie trzeba było go modernizować przez najbliższy czas ;) Nie planuję go podkręcać, bo zwykle tylko na chęciach się kończy, więc wystarczą mi ustawienie fabryczne. Dodatkowo od kilkunastu lat stoję po stronie AMD i jak na razie się na nich nie zawiodłem, więc jeśli to nie problem zostałbym przy ich sprzęcie, no chyba, że Intel jest obecnie lepszy/tańszy/wydajniejszy etc.

Na razie przeglądałem ofertę Agito (planuję tam zamówić, bo mam do nich zaufanie i odbiór osobisty blisko domu) i myślałem o czymś takim (wybory sugerowane stosunkiem opinia do ceny, bo od kilku lat w tym temacie już się za dobrze nie orientuję):
1. Płyta główna
http://www.agito.pl/plyta-glowna-gigabyte-ga-970a-ud3-79-473596.html
2. Procesor
http://www.agito.pl/procesor-amd-phenom-ii-x4-965-black-edition-am3-box-81-355480.html
3. Grafika
http://www.agito.pl/karta-graficzna-asus-radeon-hd-6850-directcu-1gb-ddr5-pci-e-box-v2-84-429039.html
4. Ram
http://www.agito.pl/pamiec-goodram-ddr3-4096mb-1333mhz-cl9-0-box-96-387269.html
5. Dysk twardy
http://www.agito.pl/dysk-a-data-s510-as510s3-60gm-c-25-60gb-sata600-83-573163.html (będzie służył jako systemowy, używam taki sam w drugim kompie i jak na razie działa bezproblemowo)
6. Zasilacz
http://www.agito.pl/zasilacz-ocz-modxstream-pro-500w-modular-221-344702.html
W sumie wychodzi mi za to 1964 zł i teraz nie wiem czy jest to dobry wybór czy da się złożyć coś tańszego lub wydajniejszego? Będę wdzięczny za sugestię i porady :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wydaję mi się, że jeżeli będę chciał go sprzedać na części to tym bardziej mi się nie uda. Jest w pełni sprawny więc do podstawowych czynności w zupełności wystarczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ATI Radeon HD 6850 , ATI Radeon HD 7770
Mam pytanie odnośnie tych kart. Oby dwie są w podobnej cenie . Największą uwagę przykuwa szerokość magistrali pamięci: 128 bit w przypadku 7770. Opłaca się kupować HD7770 do gier?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak nie zamierzasz pdokręcać, to dlaczego kupujesz Black Edition? ;)
Osobiście polecałbym wziąć i3 2120 wraz z jakąś niedrogą płytą główną z chipsetem H61(jeżeli nie zamierzasz modernizować sprzętu na tym samym). Wtedy nawet przyoszczędzisz. Wydajnościową wychodzi podobnie, a u Intela jest niższy pobór prądu oraz temperatura pracy.
Przykładowe:
- Procesor
Intel Core i3 2120 3.3 GHz 479,00 zł
- Płyta główna
Gigabyte GA-H61M-S2V-B3 201,00 zł - tutaj poczekaj na kogoś, może ktoś coś lepszego zaproponuje

Zostaje dodatkowe 100zł i daje to do myślenia ;)
Tą resztę można dołożyć do karty i kupić HD6870

Reszty zestawu nie komentuje, gdyż nie zamierzam wprowadzać w błąd.

Tak przy okazji to polecam poczekać z kupnem. Jest obecnie wysoki kurs euro/dolara i to przekłada się na ceny. W lipcu sytuacja uspokoi się

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dysk i napęd masz oczywiście na SATA? Skoro nie planujesz podkręcać, to właściwie nie ma żadnych argumentów, by kupować zestaw na AMD. Procesor, który wybrałeś, w znacznej większości gier ustępuje wydajnością i3-2100 / i3-2120 od Intela, poza tym ma głośne boxowe chłodzenie, a płyta za 370 zł również nie za bardzo ma sens, bo sama podstawka AM3+ nie ma przed sobą świetlanej przyszłości (prawdopodobnie obsłuży jedynie Piledriver''y, następców nieudanych Bulldozerów). Podobnie jak Niewiernus, procesor proponuję więc zmienić na i3-2120, a płytę główną na Gigabyte GA-H61MA-D3V:
http://www.agito.pl/procesor-intel-core-i3-2120-3-3-ghz-box-81-431750.html
http://www.agito.pl/plyta-glowna-gigabyte-ga-h61ma-d3v-79-550885.html
Jeśli zdecydowałbyś się na zakup płyty (lub całego zestawu) w innym sklepie, warto rozejrzeć się za MSI B75MA-P45 lub MSI B75A-G43, są na nowszym chipsecie B75, mają też lepsze wyposażenie. Pierwsza MSI jest w formacie mATX, druga, to pełny ATX. Co do dysku SSD - tutaj z kolei polecam rozejrzeć się za Crucial M4 64GB / Samsung 830 64GB, ten A-Data to klasyczny SandForce, to, że osiągi ma dobre tylko na papierze, to raz, dwa, to może sprawiać problemy w użytkowaniu, np. sypać BSODami. Dotyczy to właściwie wszystkich dysków SSD na tym kontrolerze, a nie ma co niepotrzebnie ryzykować. Jeśli zaś chodzi o zasilacz, to zmień go na OCZ ZS 550W:
http://www.agito.pl/zasilacz-ocz-zs-550w-sli135mm-221-479793.html
ModXStream jest nieopłacalny, właściwie jego jedyną zaletą są odpinane kable. We wszystkich pozostałych kwestiach ustępuje modelowi ZS 550W. Poza tym, tak, jak wspomniał Niewiernus, jeśli nie śpieszy Ci się z zakupem, warto poczekać do lipca / sierpnia, ceny powinny trochę spaść w porównaniu do obecnych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Napisz, o jakie modele HD6850 i HD7770 Ci chodzi, w miarę możliwości, podaj też ich ceny. HD6850 na referencyjnych zegarach jest trochę wydajniejszy od HD7770, ten drugi z kolei żre mniej prądu. Jeśli trafisz na jakąś tanią, podkręconą wersję HD7770 (np. OC od Gigabyte), warto się nad nią zastanowić, osiąga podobne wyniki co HD6850, przy czym wciąż jest mniej prądożerna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ten HD7770 jest w wersji OEM, co oznacza, że dostajesz samą kartę (pewnie w folii bąbelkowej, ewentualnie w jakimś zastępczym, kartonowym pudełku), bez fabrycznego opakowania i dodatkowego wyposażenia. Taniej masz pełną wersję BOX:
http://techplanet.pl/produkty/karty-graficzne/sapphire-ati-radeon-hd7770-ghz-edition-1gb-ddr5128bit-dvihdmiminidp-pci-express,30932.html
Jeśli zaś chodzi o HD6850 od Sapphire, to ma on lekko obniżone taktowanie rdzenia (na szczęście tylko o 25MHz), chociaż w tej cenie to i tak jeden z ciekawszych modeli. Warto natomiast zastanowić się nad HD7770 od Gigabyte:
http://techplanet.pl/produkty/karty-graficzne/gigabyte-ati-radeon-hd7770-1gb-ddr5128bit-dvihdmimdp-pci-express-ver-oc,30762.html
Ma dobre chłodzenie, dłuższą, 36-miesięczną gwarancję oraz jest podkręcony o 100MHz na rdzeniu (wydajność porównywalna lub wyższa od HD6850, pobór prądu trochę niższy).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ten model od Gigabyte wygląda dosyć ciekawie. Ale czy na tej karcie dam radę pograć w BF3 tak jak na 6850 na niskiej rozdzielczości (coś koło 1440x900) na średnich/wysokich ustawieniach bez spadków fps ? Oczywiście mowa o multi. A i jeszcze jedno. Nie bardzo wiem o co chodzi z tą zerokościa magistrali pamięci, która w przypadku 7770 wynosi 128 bit. Nie będzie to jakimś ograniczeniem lub coś w tym stylu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się