Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Dnia 30.06.2012 o 15:12, Wemidius napisał:

Witam, mam procesor Intel Pentium Dual Core E2160 @2,88GHz oraz kartę graficzną GeForce
9800gt.
Wydaje mi się, że karta jest ograniczana przez procesor, w związku z czym zastanawiałem
się nad wymianą procesora. Problemem jest to, że płyta główna obsługuje archaiczny socket
775.
Na allegro używane porzadniejsze procesory pod tę podstawkę kosztują zazwyczaj ponad
200 złotych. Czy warto jednak nie pożałować pieniędzy na wymianę (na powiedzmy E8400)?
No i czy dam sobie radę z wymianą procesora nie robiąc tego nigdy wcześniej?



Ja bym dołożył do 500zł i kupił sobie coś na s.1155 (np. z G530 który wydajnością równa się gdzieś z takim E8200)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zdecyduję się jednak na i7 2600k, IB zdecydowanie do niczego nie jest mi potrzebne, zwłaszcza że jak sam wspomniałeś - osiąga on wyższe temperatury. Zapewne przez zintegrowaną kartę graficzną (bo o ile się nie mylę, to jest największa zmiana w stosunku do SB) której także do niczego nie wykorzystam.

Także do 2600k także najlepsza będzie płyta Z77?

Jeszcze co do karty graficznej, który model GTX680 jest najlepiej zbudowany, jeśli chodzi o sekcje zasilania etc - Chłodzenie bez znaczenia, i tak zapewne wyląduje tam Accelero Xtreme PLUS II którego mam obecnie na moim GTX''ie ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.06.2012 o 23:41, Mafioso_PL napisał:

osiąga on wyższe temperatury. Zapewne przez zintegrowaną kartę
graficzną (bo o ile się nie mylę, to jest największa zmiana w stosunku do SB)


Zarówno i7-2600k jak i i7-3770K mają integrę na pokładzie (w procesorze Ivy Bridge jest ona jedynie wydajniejsza), to nie ona jest problemem wyższych temperatur, a stosowanie przez Intela pasty termoprzewodzącej przy łączeniu IHS-a z rdzeniem. W Sandy Bridge było lutowanie i problemu nie było. W Ivy Bridge problem też zresztą nie pojawia się od razu, dopiero po OC procesora temperatury zaczynają szybko rosnąć. Tak w ramach ciekawostki :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.06.2012 o 23:41, Mafioso_PL napisał:

Także do 2600k także najlepsza będzie płyta Z77?

Jeszcze co do karty graficznej, który model GTX680 jest najlepiej zbudowany, jeśli chodzi
o sekcje zasilania etc - Chłodzenie bez znaczenia, i tak zapewne wyląduje tam Accelero
Xtreme PLUS II którego mam obecnie na moim GTX''ie ...


Do 2600K też już najlepiej bierz Z77. Oczywiście wybór konkretnego modelu zależy od tego, jak bardzo zamierzasz podkręcać, ale ten Asrock, którego Ci podawałem powinien spokojnie wystarczeć :) jeśli chodzi o GTX680, to nie widziałem na razie żadnych testów modeli niereferencyjnych, więc nic Ci nie doradzę :) ale przyjrzyj się jeszcze uważnie GTX670, bo mówi się, że prawie dorównuje starszemu bratu ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Idąc w tę stronę padło na to (wyczytałem, że jednak 6770 są wydajniejsze od 7750):
http://techplanet.pl/produkty/karty-graficzne/asus-ati-radeon-hd6770-1gb-ddr5128bit-dvihdmid-sub-pci-express,24916.html
W cenie do 450 zł jak na moje oko to najsensowniejszy zakup. Dodatkowy dla mnie plus - złącze D-SUB. Mój monitor takie posiada, więc nie będę musiał bawić się z przejściówką. Przyglądałem się karcie HIS Radeon 6770 IceQ X Turbo, ale takiej nigdzie w sklepach już nie widzę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.07.2012 o 02:48, KubooPL napisał:

wyczytałem, że jednak 6770 są wydajniejsze od 7750


Zależy od gry, obie karty mają podobną wydajność, HD7750 jest mniej prądożerny. Wybrany przez Ciebie HD6770 od Asusa będzie dobrym wyborem, możesz również przyjrzeć się HD7750 od Gigabyte''a:
http://techplanet.pl/produkty/karty-graficzne/gigabyte-ati-radeon-hd7750-1gb-ddr5128bit-dvihdmid-sub-pci-express,31091.html
Tak jak wspomniałem, mniej prądożerny, a także fabrycznie podkręcony - będzie kilka % wydajniejszy od HD6770.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, tej nie widziałem. Dziękuję, zamówię właśnie ten model. I dzięki za wskazanie konkretnej karty - dla mnie wybór to ciężka sprawa - moja wiedza na ten temat jest nikła.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.07.2012 o 11:40, KubooPL napisał:

Faktycznie, tej nie widziałem. Dziękuję, zamówię właśnie ten model. I dzięki za wskazanie
konkretnej karty - dla mnie wybór to ciężka sprawa - moja wiedza na ten temat jest nikła.


Dodatkowo seria 7 Radeonów ma kilka dodatkowych technologii w porównaniu do serii 6, takich jak ZeroCore, nowy teselator, AMD App Acceleration

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuje radę. Budżet 1200zł komputer typu trochę nowych gier (ale niezbyt wymagających), bardziej obsługa internetu. Z możliwością przyszłego upgrade. Nie siedzę ostatnio już w elementach komputerowych to zbytnio nie jestem zorientowany co tam na rynku ciekawego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.07.2012 o 00:14, pawbuk napisał:

ale przyjrzyj się jeszcze uważnie GTX670,
bo mówi się, że prawie dorównuje starszemu bratu ;)


Rzeczywiście, poczytałem trochę zarówno na Polskich jak i Zagranicznych serwisach, i wszyscy piszą że wydanie tak wydajnej karty w porównaniu z 680 było samobójem Nvidi..
Także zdecyduję się na GTX670 ;)
A może nawet dwa :D

Doradź mi no jeszcze tylko jakiś dysk SSD - tylko pod system, także z 60-120GB :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co to ma być za komputer, sama obudowa + podzespoły, czy należy doliczyć do tego jeszcze jakieś peryferia? Jeśli to drugie, to może być problem ze zmieszczeniem się w 1200 zł, nawet samą jednostkę centralną z dedykowaną kartą graficzną niełatwo będzie złożyć w tym budżecie. Jeżeli to ma być komputer głównie do starszych i mniej wymagających gier, może na razie będzie lepiej złożyć coś bez dedykowanej karty graficznej i przez jakiś czas polegać na nieco słabszej integrze. Jeśli to możliwe, może dałoby też radę przełożyć do nowego komputera jakiś stary dysk twardy lub napęd (o ile są na SATA)?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.07.2012 o 17:52, Mafioso_PL napisał:

Doradź mi no jeszcze tylko jakiś dysk SSD - tylko pod system, także z 60-120GB :)


Crucial M4 / Samsung 830 / OCZ Vertex 4. Konstrukcji na kontrolerze SandForce 2xxx (czyli niestety m.in. takich, jak podany wyżej OCZ Vertex 3 czy Kingston HyperX 3K) lepiej unikać, wydajność mają dobrą tylko na papierze, za to lubią stwarzać problemy w użytkowaniu, np. sypać BSODami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.07.2012 o 23:13, Szynkars napisał:

Co to ma być za komputer, sama obudowa + podzespoły, czy należy doliczyć do tego jeszcze
jakieś peryferia?

Chodzi o samą jednostkę. Dysk 250-300Gb, 4Gb ram, obudowa nie do 150zł nie droższa. No i pozostała płyta, karta graficzna oraz procesor. Zasilacz teoretycznie mógłbym przenieść ze swojego niedawno kupowany Chieftec 450W.
Podołał by pewnie zadaniu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam
Mam wentylator 3 pinowy i podłączyłem go do wejścia 3 pinowego czy istnieje możliwość regulacji za pomocą biosu obrotów. Czytałem na innym forum że tak tylko że niektóre płyty główne to potrafią a moja to gigabayt ep43-ds3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Panowie, jaki procesor AMD jest obecnie najwydajniejszy pod kątem grania? Tak w granicach 800 zł. Posiadam Phenoma II X6 1055t, ale to był mój największy sprzętowy błąd podczas doboru komponentów.
W nowszych i wcale nie wymagających grach spisuje się fatalnie. A przynajmniej tak mi się wydaję, że to jego wina, bo reszta podzespołów zwykle jest w gronie zalecanej konfiguracji.
Obawiam się, że jesienią będę zmuszony kupić coś nowego. Pytam o AMD, bo w przypadku Intela doszedłby koszt nowej płyty głównej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.07.2012 o 12:53, Hartus napisał:

Panowie, jaki procesor AMD jest obecnie najwydajniejszy pod kątem grania? Tak w granicach
800 zł. Posiadam Phenoma II X6 1055t, ale to był mój największy sprzętowy błąd podczas
doboru komponentów.

Żaden. Nowe procki AMD nie są szybsze od poprzednich. A często wolniejsze.

Dnia 02.07.2012 o 12:53, Hartus napisał:

W nowszych i wcale nie wymagających grach spisuje się fatalnie. A przynajmniej tak mi
się wydaję, że to jego wina, bo reszta podzespołów zwykle jest w gronie zalecanej konfiguracji.


Biorąc pod uwagę że siedzę właśnie na PC-cie z Phenomem II X4 na którym mi gry śmigają w średnich-wysokich detalach to spytam - co jest nie tak z tym X6? Bo może po prostu powoli nie wyrabia też reszta sprzętu. Z tego co kojarzę to masz GTX-a 460 który fabrycznie wydajnościowo porównywalny jest z HD6850. Która to karta jednak nie jest hiper super i jej maksem w momencie premiery było 1680*1050 bez AA, Aniso itp. Czyli w sam raz do grania ale za mało by liczyć na wypas, w końcu to nie model za 2000 zł.

Dnia 02.07.2012 o 12:53, Hartus napisał:

Obawiam się, że jesienią będę zmuszony kupić coś nowego. Pytam o AMD, bo w przypadku
Intela doszedłby koszt nowej płyty głównej.


W praktyce w tej chwili sens ma tylko Intel bo AND doszczętnie skopało ostatnią generację procesorów i tego nie kupuje NIKT. Chcieli odmienić architekturę CPU tylko okazuje się że to nie współpracuje z Windowsami...a ich ośmiordzeniowe procki to tak naprawdę tylko 4 pełne rdzenie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czyli to karta jest czarną owcą? Mój PC, oprócz tego Phenoma II X6, składa się z Gigabyte Gtx 460 1gb i 4gb RAM DDR3.
Zdaję sobie sprawę, że ta karta nie jest jakimś kolosem, ale mimo wszystko jeżeli mój komputer spełnia zalecane wymagania danej gry, to fakt, że ściana się ona nawet na najniższych możliwych ustawieniach jest mocno wkurzający.
Aktualny przykład, Deus Ex Human Revolution. Nie ma znaczenia czy wyłączę wszelkie możliwe opcje graficzne, czy ustawie wszystko na maksymalne, gra działa w około 28 fpsach i często "chrupie".
Sam już nie wiem co z tym zrobić. Od samego początku nie byłem w pełni zadowolony z wydajności tego komputera.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

Masz jakiś bug z tym Deus Exem... Mi działa w miarę płynnie na LAPTOPIE z dwurdzeniowym najwolniejszym Core i3 2310M i GT540M (nie sprawdzałem FPS-ów ale mogłem spokojnie grać). Ogólnie ta gra ma bardzo ładnie zoptymalizowany silnik. Może spróbuj wyłączyć DX10 w opcjach gry.

Co do karty - nie mówię że to ona jest winna. Tylko że być może po prostu często za wiele wymagasz od sprzętu. Który jednak ma już prawie 2 lata, wedle prawa Moore''a do tego czasu wydajność PC-tów się podwoiła. Wymagania gier też wzrosły.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się