Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Ostatnio zrobiłem małe zakupy, żeby przygotować mojego Phenoma do podkręcania. Kupiłem używany Cooler Master V8, 2x Zephyr 120mm do obudowy (co daje łącznie 4 wentylatory) i pastę. Zanim zacząłem instalować pojawiły się dwa problemy.

Cooler dostałem świeżo zdjęty z PC-ta, bez żadnych dodatkowych elementów i instrukcji. Niby żaden problem, ale brakuje ramki, która pasowałaby do mojej płyty - powinienem dostać uniwersalną ramkę, która była w pudełku. W opisie aukcji było, że cooler obsługuje sockety LGA775, LGA1156, LGA1366; AMD AM2, AM2+, AM3, więc dostałem mniej niż powinienem, ale nie wiem jak złożyć reklamację do osoby prywatnej. Może łatwiej jest kupić tą ramkę osobno? Jeśli tak, to gdzie?
Swoją drogą ten cooler był nieźle zakurzony - chyba nikt go jeszcze nigdy nie czyścił. Czyściłem wentylator i radiator osobno, ale i tak trochę kurzu między blaszkami radiatora zostało.

Zephyry zainstalowałem, ale nie mogę znaleźć dla nich wtyczek zasilających. Dwie na płycie i jedna osobna są już zajęte. Mam wolne kable od zasilacza, ale żaden nie pasuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.08.2012 o 20:44, lis_23 napisał:

> To się naucz podkręcać ;) każdy kiedyś się nie znał na podkręcaniu ;) wystarczy
kupić
> w miarę porządny cooler za ok 130 zł

Chłodzenie mam - Thermaltake P/N CLP0539 ISGC-300 - 150 zł.

To spokojnie możesz zacząć kręcić procesor :) zainstaluj jakiś darmowy program do sprawdzania temperatury procka - np RealTemp albo Speedfan i korzystając np z poradnika, który Ci polecił Niewiernus, zacznij się bawić w biosie :) masz najpopularniejszą płytę główną do tego procesora, więc poradników i opini znajdziesz naprawdę tysiące w internecie. Jak i tak się boisz to na pewno są w necie screeny z biosu jak dokładnie podkręcić ten procesor na tej płycie głównej do konkretnych wartości :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy warto kupowac GTX670 od Asusa i wydawac 1600zł? Czy lepiej kupic coś tańszego? Bo za 5 miesięcy GTX670 może kosztowac już 1000 zł więc nie wiem czy warto.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co do reklamacji to Ci nic nie poradzę, bo zawsze staram się kupować w znanych i renomowanych sklepach.
Jeśli masz problem z kurzem, to najlepiej kup sprężone powietrze i nim przeczyść radiator :)
Co do wentylatorów - jeśli masz wolne złącze molex w zasilaczu to kup sobie coś takiego:
https://www.cooling.pl/silentiumpc-multiconnector-4x-3pin-12v,produkt,552081.html?from_category=30_105
i podłącz do tego te wentylatory.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.08.2012 o 21:45, Szczep_NML napisał:

Czy warto kupowac GTX670 od Asusa i wydawac 1600zł? Czy lepiej kupic coś tańszego? Bo
za 5 miesięcy GTX670 może kosztowac już 1000 zł więc nie wiem czy warto.


Znając politykę cenową AMD i NVIDII to raczej nie będzie taniej ;) karta, którą kupowałem 8 miesięcy temu jest droższa obecnie niż w chwili kiedy ją kupowałem :D jeśli Cię stać, to akurat GTX670 się opłaca :)
możesz też poczekać kilka dni na wyjście GTX660 Ti - może NVIDIA czymś nas zaskoczy :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie no bo się zastanawiam czy lepiej kupic kartę za 1000zł i w jakiegoś SSD''ka zainwestowac na system, albo bez SSD. Zawsze to 200/600 zł oszczędności

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Spróbuję znaleźć ramkę na Allegro, chyba że ktoś ma lepszy pomysł.

Czyściłem sprężonym powietrzem z puszki i szmatką, ale ten radiator będę musiał chyba w wodzie zanużyć, żeby się całego brudu pozbyć. Tandetne sprężone powietrze z puszki ma za małe ciśnienie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hej niedługo będę składał komputer ma służyć do gier. Będę grał tam w AC III i Wiedzmina 2. Moglibyście pomóc złożyć jakiś sensowny zestaw. Budżet to ~2800 zł razem z win 7 i odudową. Zestaw ma być bez HDD i nagrywarki bo je już mam proszę o pomoc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.08.2012 o 21:39, Prophett napisał:

Cooler dostałem świeżo zdjęty z PC-ta, bez żadnych dodatkowych elementów i instrukcji.
Niby żaden problem, ale brakuje ramki, która pasowałaby do mojej płyty - powinienem dostać
uniwersalną ramkę, która była w pudełku. W opisie aukcji było, że cooler obsługuje sockety
LGA775, LGA1156, LGA1366; AMD AM2, AM2+, AM3, więc dostałem mniej niż powinienem, ale
nie wiem jak złożyć reklamację do osoby prywatnej. Może łatwiej jest kupić tą ramkę osobno?
Jeśli tak, to gdzie?


Czasem jest tak, że w danym czasie do zestawu z coolerem dołączane są zapinki do aktualnie "obowiązujących" podstawek. Z biegiem czasu producenci coolerów owszem, wprowadzają zapinki do nowych gniazd, ale - co chyba oczywiste - nie wysyłają ich każdemu kto już wcześniej kupił chłodzenie.
W Twoim przypadku, jak mniemam zakupiłeś chłodzenie na Allegro, powinieneś zwrócić się do sprzedającego, albo sprawdzić aukcję, czy nie było tam zapisu o brakującej zapince. Jeśli tam wszystko jest OK, pozostają sklepy z podzespołami komputerowymi, szczególnie te, specjalizujące się w chłodzeniu (np.

). Tam dokupisz brakujący element. Z reguły to koszt ok. 30 PLN. (sam niedawno dokupowałem do coolera Noctua).

Dnia 06.08.2012 o 21:39, Prophett napisał:

Swoją drogą ten cooler był nieźle zakurzony - chyba nikt go jeszcze nigdy nie czyścił.
Czyściłem wentylator i radiator osobno, ale i tak trochę kurzu między blaszkami radiatora
zostało.


Sam radiator z powodzeniem możesz wrzucić pod prysznic. Po kąpieli dokładnie go wysusz. Sam wielokrotnie tak robiłem.

Dnia 06.08.2012 o 21:39, Prophett napisał:

Zephyry zainstalowałem, ale nie mogę znaleźć dla nich wtyczek zasilających. Dwie na płycie
i jedna osobna są już zajęte. Mam wolne kable od zasilacza, ale żaden nie pasuje.


Poszukaj przejściówki 3-pin -> 3 x 3-pin. Niewielki koszt, około 4 PLN (np. taki

)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

Za pięć miesięcy może być koniec świata, albo ja mogę być prezydentem. Nie myśl takimi kryteriami, bo nigdy nie kupisz sprzętu.
GTX670 to bardzo dobra karta. Jeśli potrzebujesz jej teraz - kupuj. Jeśli nie spieszy Ci się - poczekaj, za niespełna miesiąc wchodzi na rynek GTX660Ti. Pojawią się testy, poczytasz, pomyślisz... Karta nie zając, nie ucieknie... ;)

[EDIT]
Lepiej faktycznie zainwestuj w SSD. Wystarczy jeden, na system. Komp dostaje takiego kopa, że będziesz mile zaskoczony.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

Zacznij podkręcać, Tak! Tak! Bo masz procka z "K" to musisz, Tak!

A poważnie. Bawią mnie tego typu posty...
2500K jest wystarczająco mocny i bez podkręcania. A już na pewno wystarczy na (jak to było?) "5 lat". U mnie taki sam proc współdziała z GTX460, więc teoretycznie słabszy zestaw, a i tak wszystkie gry hulają na max detalach w rozdziałce FullHD. Po co więc kręcić? Żeby mieć 4GHz zamiast 3,3?
Już w ogóle bawią mnie teksty typu "Podkręć - materiały znajdziesz w necie" czyli "Podpalę i ucieknę a ty zostań". Chyba, że chcesz faktycznie kręcić - wówczas nie było tematu...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

http://www.youtube.com/watch?v=LzPiuRraCJ8

Jak sam możesz zobaczyć Cooler Master V8 ma sporo rzeczy w pudełku, w tym uniwersalną podstawkę. Ja jej nie dostałem, a w opisie nic o brakujących elementach nie było. Teraz moge najwyżej postaszyć sprzedawcę rękojmią za wady fizyczne, ale jak już nie ma tej podstawki to raczej nic nie zdziałam.

Z tego co widzę na cooling.pl nie ma podstawek pod Cooler Mastery.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ponawiam pytanie
Moglibyście pomóc złożyć jakiś sensowny zestaw. Budżet to ~2800 zł razem z win 7 i odudową. Zestaw ma być bez HDD i nagrywarki bo je już mam proszę o pomoc,
Komputer ma być do gier głównie AC III i Wiedzmin 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sorry, ale Ciebie nie można lubić ;)
Po co się dopłaca do procka z literką K? I do lepszego chłodzenia? A jeśli dla Ciebie podkręcanie to to samo co podpalanie to gratuluję...
Tak więc nigdzie nie napisalem, żeby żyłować procka do 5 GHz. Ale dodatkowa wydajność uzyskana przy podkręcaniu do 4,2-4,3 GHz zawsze się przyda. Oczywiście w grach często ograniczeniem jest karta graficzna, ale w niektórych aplikacjach widać efekty podkręcania. Ale po co ja w ogólę dyskutuję z takim cfaniakiem...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.08.2012 o 22:24, Diukp napisał:

Ponawiam pytanie
Moglibyście pomóc złożyć jakiś sensowny zestaw. Budżet to ~2800 zł razem z win 7 i odudową.
Zestaw ma być bez HDD i nagrywarki bo je już mam proszę o pomoc,
Komputer ma być do gier głównie AC III i Wiedzmin 2

Procesor:
http://www.morele.net/procesor-intel-intel-core-i5-3550-3-3ghz-bx80637i53550-473464/ 824 zł
Płyta głowna:
http://www.morele.net/plyta-glowna-asrock-b75-pro3-m-471782/ 263 zł
Pamięć operacyjna:
http://www.morele.net/pamiec-good-ram-gr1333d364l9-8gdc-312401/ 154 zł
Obudowa:
http://www.morele.net/obudowa-silentiumpc-brutus-430-pure-black-usb3-0-atx-ssd-ready-120-120mm-bez-zasilacza-bt-430-445568/ 163 zł
System:
http://www.morele.net/microsoft-windows-7-home-premium-64bit-sp1-pl-oem-377358/ 365 zł
Możesz też ściągnąć Windows 8, który do stycznia jest za darmo. W tym czasie możesz uzbierać jeszcze na system :)
Zasilacz:
http://www.morele.net/zasilacz-ocz-zs-550w-135-80-plus-bronze-ocz-zs550w-eu-413359/ 229 zł
Karta graficzna:
http://www.morele.net/karta-graficzna-gigabyte-gtx560-ti-1gb-gv-n560oc-1gi-363719/ 848 zł

Razem: 2846 zł

Złożylem zestaw nie do podkręcania, ale i tak procesor pociągnie każdą współczesną grę bez żadnych problemów. Do tego płyta główna z szeregiem nowoczesnych technologii, 8GB RAM (jeśli chcesz oszczędzić możesz kupić tylko jedną kość 4 GB, ale teraz kości są tanie, więc radzę dołożyć :) ) oraz dość wydajna karta graficzna. Gdybyś zdecydował się na razie na Windows 8, to możnaby właśnie dołożyć do mocniejszej karty graficznej, bo to raczej ona będzie jakimś ograniczeniem w grach :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.08.2012 o 22:45, pawbuk napisał:

Sorry, ale Ciebie nie można lubić ;)
Po co się dopłaca do procka z literką K? I do lepszego chłodzenia? A jeśli dla Ciebie
podkręcanie to to samo co podpalanie to gratuluję...
Tak więc nigdzie nie napisalem, żeby żyłować procka do 5 GHz. Ale dodatkowa wydajność
uzyskana przy podkręcaniu do 4,2-4,3 GHz zawsze się przyda. Oczywiście w grach często
ograniczeniem jest karta graficzna, ale w niektórych aplikacjach widać efekty podkręcania.
Ale po co ja w ogólę dyskutuję z takim cfaniakiem...


Wydaje mi się jednak, że obecnie kręcenie tego procka nie ma sensu, wszystkie gry działają, pomyśleć można będzie dopiero wtedy, gdy zaczną się problemy i gdy wymienię GTX 530 na 680, na razie tak jak jest, jest ok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.08.2012 o 01:01, lis_23 napisał:

Wydaje mi się jednak, że obecnie kręcenie tego procka nie ma sensu, wszystkie gry działają,
pomyśleć można będzie dopiero wtedy, gdy zaczną się problemy i gdy wymienię GTX 530 na
680, na razie tak jak jest, jest ok.


Twój procesor, Twój wybór ;) na Twoim miejscu bym jednak spróbowal popodkręcać - choćby po to, żeby się dowiedzieć jak to się robi :) zawsze możesz potem poszpanować w towarzystwie, że robisz w overclockingu :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się