Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Witam,
chciałbym zwiększyć odrobinę wydajność mojego sprzętu. Nie jest jeszcze jakiś słaby, ale przydałoby mu się wspomaganie, zwłaszcza że gry mają coraz większe wymagania. Tak więc oto moja konfiguracja:

Mobo: ASUS M4A87TD Evo
CPU: Phenom II X4 965BE @ 3,6Ghz
Pamięć: 2x2 GB Kingston HyperX 1600Mhz
GPU: Gigabyte GTX 460 1GB
Zasilacz: OCZ Fatal1ty 550W

Po pierwsze myślałem nad dokupieniem RAM-u. Nie wiem tylko, czy lepiej będzie kupić 4, czy może od razu 8GB? I kupić identyczne kości, jak te co już mam, czy mogą być inne? I 1600Mhz koniecznie, czy 1333 też ujdą?

Po drugie, jako że mój budżet jest dość ograniczony, chciałbym wzmocnić CPU. Po przestawieniu na 3,8Ghz bez zmiany napięć system wysypuje się. Zastanawiam się więc nad chłodzeniem, ale w granicach 100-150zł. Nie potrzeba mi ekstremalnego O/C. Chodzi mi jednak o to, żeby ten procek pośmigał z w miarę normalnymi temperaturami na 4Ghz.

Proszę o pomoc i inne sugestie, co mogę ulepszyć w swoim komputerze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.08.2012 o 20:39, lis_23 napisał:

Hmmm ... czyli niepodkręcony Intel Core i5 3550 3.3GHz będzie w grach lepszy od niepodkręconego
I5-2500K?.


Tak :) po prostu Ivy Bridge są o ok 5-10% w grach wydajniejsze od Sandy Bridge. Oczywiście widać to tylko wtedy, kiedy karta graficzna daje radę :D 2500K zyskuje dopiero po podkręceniu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.08.2012 o 20:41, Vebber napisał:

Mam jakis stary dysk 150giga , myszka klawiatura monitor mam:)


Jak masz ten dysk podłączony do płyty głównej? Za pomocą takiego szerokiego kabla (taśmy) czy wąskiego? To bardzo ważne, bo w zestawie za trochę ponad 1000 zł dysk będzie droższy od procesora ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.08.2012 o 21:00, amek11 napisał:

A czy procek przy tej karcie nie będzie się marnował?
I czy jest ona w miare dobra do gier?
Wydaje mi sie ze to najlepszy element tamtego zestawu .

Jaki masz dokładnie model tego HD6870? To jest dobra karta, ale w grach i tak praktycznie zawsze to karta graficzna będzie wyznaczała granicę płynności działania. Tak to po prostu wygląda obecnie. A jak kupisz taki wydajny procesor, to przynajmniej będziesz miał z nim spokój na te 3-4 lata :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie masz miejsca a chcesz drugi monitor ''normalny'' dokupic? W sensie drugi 27''''? Jesli tak to najlepiej taki sam model wez (zeby nie bylo roznicy w barwach/odcieniach/kontrascie/etc., wygodnie by bylo gdyby mialy cienka ramke bez bocznych glosnikow.

Jak bedziesz mial dwa monitory to chyba bedziesz mogl grac na jednym lub dwoch, ale grajac na jednym wydaje mi sie, ze nie bedziesz mogl przechodzic od razu na drugi bez alt-tab, chyba ze bedziesz mial gre obslugujaca windowed-mode (idealnie jesli w natywnej rozdzielczosci). Mozesz napotkac na problemy z przy przechodzeniu myszki z jednego monitora na drugi albo bedziesz chcial przewinac na pierwszym i na drugim wyjdzie, albo gdy gra/program na pierwszym zmieni sam wymiary okna/rozdz.
Choc to wszystko zalezy tez od systemu i sterownikow, ja mialem tylko troche do czynienia z ATi w tej kwestii, nie wiem jak bedzie u Ciebie na nVidii.

Pamietaj tylko, ze w zaleznosci co bedziesz mial na drugim monitorze bedziesz tez miec mniej dostepnego VRAM-u (sam pulpit to pare MB).

Polecam zainteresowac sie narzedziem ultramon, troche ulatwia zycie (inne tez mozesz pogooglowac)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.08.2012 o 21:41, pawbuk napisał:

> A czy procek przy tej karcie nie będzie się marnował?
> I czy jest ona w miare dobra do gier?
> Wydaje mi sie ze to najlepszy element tamtego zestawu .
>
Jaki masz dokładnie model tego HD6870? To jest dobra karta, ale w grach i tak praktycznie
zawsze to karta graficzna będzie wyznaczała granicę płynności działania. Tak to po prostu
wygląda obecnie. A jak kupisz taki wydajny procesor, to przynajmniej będziesz miał z
nim spokój na te 3-4 lata :)


Hmm to jest dokładnie " Asus 6870 DirectCU 1GB
Obecnie jak grałem w BF3 to denerwowały ciągłe przycięcia itp.
Wydaje mi sie ze to wina procesora.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.08.2012 o 21:39, pawbuk napisał:

Jak masz ten dysk podłączony do płyty głównej? Za pomocą takiego szerokiego kabla (taśmy)
czy wąskiego?


Od biedy jeszcze mozna kupić osobny kontroler dla IDE.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.08.2012 o 23:42, Zgreed66 napisał:

Od biedy jeszcze mozna kupić osobny kontroler dla IDE.


Można bawić się w taki rzeczy albo jakieś przejściówki, ale jak przeglądałem fora, to ludziom często takie rzeczy nie działały prawidłowo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie. Nie chcę drugiego takiego samego monitora, dlatego zainteresowałem się małymi monitorkami rzędu 10 cali.
Jednak taniej z tego co widzę wyjdzie kupić jakąś 19 czy 20.

Nie chce tego do grania, tylko do powiększenia miejsca roboczego.
Chodzi mi tu o takie rzeczy jak odpalone programy do monitorowania temperatury czy obciążenia procesora podczas gry, bądź okno czatu czy jakiegokolwiek komunikatora, czy chociażby głupia mapa do aktualnie granej gry, co by nie minimalizować ciągle aplikacji na standardowym monitorze, za każdym razem gdy chcę coś sprawdzić.

Ogólnie znalazłem program na Androida, i przetestowałem go na tablecie znajomego (10" 1024x800 bodajże) i sprawiało się to bardzo dobrze, wystarczyło kliknąć na daną aplikacją i z menu kontekstowego wybrać "Wyslij do iDisplay (Btw to nazwa aplikacji :P), dzięki czemu na 10 calowym ekranie miałem menadżer zadań, HW Monitor i Mumble aby podczas gry na bieżąco wszystko monitorować :)
Bardzo mi się takie rozwiązanie spodobało, ale nie mam tabletu a na moim smartphonie z 4 calowym wyświetlaczem niestety nie jest to wykonalne (za mała przestrzeń robocza, i rozdzielczość nawet na jedną z tych aplikacji) a sam Tableta nie posiadam, więc chyba najtańszym i najlepszym wyjściem będzie zakup dodatkowego, niedrogiego monitora..

uFF, ale się rozpisałem, jeśli walnąłem dużo byków to przepraszam, ale byłem całą noc w pracy i mogę nie myśleć trzeźwo :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.08.2012 o 21:37, pawbuk napisał:

> Hmmm ... czyli niepodkręcony Intel Core i5 3550 3.3GHz będzie w grach lepszy od
niepodkręconego
> I5-2500K?.

Tak :) po prostu Ivy Bridge są o ok 5-10% w grach wydajniejsze od Sandy Bridge. Oczywiście
widać to tylko wtedy, kiedy karta graficzna daje radę :D 2500K zyskuje dopiero po podkręceniu
:)

Czyli mój procek jest starszy od tego drugiego I5?
ale wymiana na coś nowszego nie ma raczej sensu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.08.2012 o 13:25, lis_23 napisał:

Czyli mój procek jest starszy od tego drugiego I5?
ale wymiana na coś nowszego nie ma raczej sensu?


Tak, i5 3550 jest już z rodziny Ivy Bridge, podczas gdy 2500K ze starszej Sandy Bridge. Nie ma żadnego sensu zmieniać SB na IB, może dopiero Haswelle, które mają wyjść na początku przyszłego roku przyniosą większe wzrosty wydajności. Ivy Bridge będzie lepsze dla osób, które w tej chwili kupują nowy komputer, ale osoby z SB nie mają się czym martwić :) jak Ci zacznie brakować "mocy" to po prostu podkręcisz swój procesor :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Moja płyta główna (Asus P7P55D) ma 3 gniazda PCI-E 2.0 x16, ale jakbym wsadził dwie karty graficzne, to działałyby z prędkościami x8, x8 i x4. Nie pamiętam, dlaczego, to jakieś ograniczenie tej platformy było.

Ale co, jeśli w jedno z gniazd wsadziłbym coś takiego:

http://allegro.pl/show_item.php?item=2534169293

Działa niby na PCI-E x4. Spowolniłoby moją kartę graficzną do x8, czy nie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.08.2012 o 20:21, Bralo napisał:

Karta graficzna do 400zł ( nowa ) do c2d 2.00Ghz ?
Jaką możecie polecić


W tej cenie najlepszy będzie Radeon HD7750:
http://www.agito.pl/karta-graficzna-gigabyte-radeon-hd-7750-oc-1gb-ddr5-pci-e-box-84-541805.html
http://www.proline.pl/?p=GIGA+HD7750+1GB
Zasilacz oczywiście sprawdzony, nie jakiś no-name?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co do pamięci, to najlepiej będzie kupić takie same, co masz teraz, tutaj powinieneś się zmieścić w 100 zł. Jeśli kupisz 1333MHz, to Twoje obecne również będą przy nich pracowały na 1333MHz.
Jeśli chodzi o chłodzenie na procesor, to jeśli zależy Ci przede wszystkim na wydajności, a ciszę stawiasz na dalszy plan, rozejrzyj się za Zalman CNPS10X Performa, jeden z najwydajniejszych schładzaczy w cenie 100-150 zł. Trochę cichsze (ale też delikatnie słabsze) są Arctic Freezer 13 Pro i SilentiumPC Fortis HE1225.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie. Jakiś czas temu prosiłem o pomoc z wyborem zasilacza i karty graficznej. Otrzymałem ją, sprzęt kupiłem, jednak wysłano mi wadliwą kartę. Po prostu nie działała. Kartę wysłałem na reklamację, półtora miesiąca czekałem, aż w końcu dostałem info, że zwrócą mi pieniądze. Gdy przyjdą pieniądze będę miał 435 zł na nową kartę. Mam kolejną prośbę i jednocześnie pytanie, bo pojawiły się wątpliwości, a nie chce kupić czegoś, co nie będzie mi działało. Chodzi o złącze PCI-Express i o jego przepustowość. Nie znam się na tym zupełnie, ale w specyfikacji mojej karty jest wartość mniejsza niż ta, której wybrana wcześniej karta wymagała. Prosiłbym kogoś o przyjrzenie się temu i pomoc w wyborze nowej. I mała prośba - od teraz mam uraz do kupowania przez internet w sklepach, które nie mają swoich oddziałów u mnie w mieście. Teraz wolałbym zamówić coś w sferisie czy komputroniku.
Reszta mojego sprzętu: Intel Core 2 Duo E4400, płyta główna GIGABYTE 945GZM-S2, 2 GB RAM, zasilacz XFX 550W. Wcześniej zamawiałem kartę Gigabyte ATI RADEON HD7750 1GB. Prosiłbym o naprawdę dokładnie przyjrzenie się mojej płycie głównej i pomoc w wyborze nowej karty. Mogę na to przeznaczyć 435 zł (ewentualnie + kilkanaście złotych).

Edit: literówka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.08.2012 o 22:58, Szynkars napisał:

Zasilacz oczywiście sprawdzony, nie jakiś no-name?


Dzięki. Tak , zasilacz jest dobry :). Pytam o kartę , bo ostatnio przestałem sledzić co się dzieje na rynku.
A tak zapytam jeszcze , jaka jest róźnica między właśnie tą kartą a HD 6770 ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.09.2012 o 00:07, Bralo napisał:

A tak zapytam jeszcze , jaka jest róźnica między właśnie tą kartą a HD 6770 ?


Pod względem wydajności obie karty wypadają podobnie, HD7750 jest jednak mniej prądożerny. Widzę, że kolega wyżej prawdopodobnie natknął się na jakiś wadliwy egzemplarz HD7750 od Gigabyte, może więc lepiej będzie rozejrzeć się za kartą innego producenta, np. Sapphire:
http://www.agito.pl/karta-graficzna-sapphire-radeon-hd-7750-1gb-ddr5-pci-e-box-84-588854.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam witam.
Przymierzam się do kupna nowego kompa.

Kwotę którą mogę przeznaczyć na całość:
4k-4,5k

Sprzęt będzie służył do:
Grania, chciałbym bez przeszkód odpalić nowe gry (2008-2013) na wysokich detalach.

Czy do ceny zestawu należy doliczyć jakieś peryferia ?
Potrzebuję tylko płyty gł., proca, grafiki i ramu.

Bardzo proszę o odpowiedzi, pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się