Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

O, a ja mam takie pytanie.

Lepiej kupić dwie te kości:

http://www.morele.net/pamiec-corsair-cmz8gx3m1a1600c9-498057/

Czy taki zestaw:

http://www.morele.net/pamiec-corsair-cmz16gx3m2a1600c10-471704/

Nie znam się na ramach, a podobno im mniejsze CL, tym lepiej. Chciałem kupić ten zestaw, ale cena podobna, może ta pamięć z CL9 minimalnie bardziej się opłaca. Jak to jest?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Buhahaha, złożyłem komputer i wszystko działa! :D Wiecie co było nie tak przez ten cały czas? Styki zasilania z płytą główną. No do tej pory nie wiem jak ja to zrobiłem, że nie gapnąłem się na to wcześniej.

Jeszcze tylko jedna rzecz mi nie działa, a mianowicie drugi dysk twardy. Nie wiem za bardzo jak go podłączyć. Podłączyłem do zasilania i kablem SATA do płyty głównej, ale dalej nie wykrywa. Do dysku podłaczone są TYLKO te dwie wtyczki - dwie SATY.

@pawbuk I tak masz u mnie flachę. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja bym wzial te dwie sztuki (Te co ja wczesniej podawalem). Bo nie dość, ze ten zestaw jest minimalnie drozszy, to ma wieksze opoznienie.
Moze niezauwazalne, jednak wieksze i do tego drozsze ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.10.2012 o 18:30, DesMonD__PL napisał:

Ja bym wzial te dwie sztuki (Te co ja wczesniej podawalem). Bo nie dość, ze ten zestaw
jest minimalnie drozszy, to ma wieksze opoznienie.
Moze niezauwazalne, jednak wieksze i do tego drozsze ;)


O, jeszcze takie coś:

Te 2 sztuki mają opóźnienia 9-9-9-24, a zestaw 10-10-10-27. Nie wiem, czy to dużo, no ale chyba lepiej mieć szybsze. o.O

A co to jest "PC3"? Pojedyncze sztuki mają PC3-12700, a zestaw PC3-12800.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.10.2012 o 18:59, Feallan napisał:

O, jeszcze takie coś:

Te 2 sztuki mają opóźnienia 9-9-9-24, a zestaw 10-10-10-27. Nie wiem, czy to dużo, no
ale chyba lepiej mieć szybsze. o.O

A co to jest "PC3"? Pojedyncze sztuki mają PC3-12700, a zestaw PC3-12800.


Chodzi o prędkość transferu danych. Moja rada jest jedna - bierz tańsze, albo to co taniej wychodzi :) do czego potrzebujesz komputera - na pewno Ci jest 16 GB potrzebne? Bo obecnie 8 GB ram-u wystarczy w zupełności do wszystkiego :D u mnie przy 8 GB potrafi być uruchomiony Winamp, Opera, Origin, Steam i BF3 i wszystko chodzi pięknie :) raz do tego doszła nawet FIFA i też nic nie zwalniało :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Flaszka zupełnie niepotrzebna, cieszę się, że wszystko Ci dobrze chodzi :) od razu możesz odpowiedzieć sirufokowiczy instalowanie procesora i nakładanie pasty oraz radiatora to taka trudna rzecz :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.10.2012 o 19:30, pawbuk napisał:

Chodzi o prędkość transferu danych. Moja rada jest jedna - bierz tańsze, albo to co taniej
wychodzi :) do czego potrzebujesz komputera - na pewno Ci jest 16 GB potrzebne? Bo obecnie
8 GB ram-u wystarczy w zupełności do wszystkiego :D


Ja wiem, że teraz 8 GB starcza do wszystkiego. Ale za rok-dwa na pewno już nie będzie - chociażby ze względu na nowe konsole. Dwa lata temu 4 GB to była jedyna sensowna opcja, a 2 GB starczało od biedy. A że RAM jest teraz tani...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.10.2012 o 21:18, Feallan napisał:

Ja wiem, że teraz 8 GB starcza do wszystkiego. Ale za rok-dwa na pewno już nie
będzie - chociażby ze względu na nowe konsole. Dwa lata temu 4 GB to była jedyna sensowna
opcja, a 2 GB starczało od biedy. A że RAM jest teraz tani...


Jeśli masz odpowiednio dużo kasy, to 16 GB warto rzeczywiście od razu brać :) jeśli jednak posiadasz ograniczony budżet, to lepiej dopłacić do lepszej karty graficznej lub procesora, a ram-u kupić 8 GB :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.10.2012 o 21:18, Feallan napisał:

Ja wiem, że teraz 8 GB starcza do wszystkiego. Ale za rok-dwa na pewno już nie
będzie - chociażby ze względu na nowe konsole. Dwa lata temu 4 GB to była jedyna sensowna
opcja, a 2 GB starczało od biedy. A że RAM jest teraz tani...

Jeżeli chcesz coś dużego mocno zapakować 7-zipem, to 8 GB to jest za mało. Słownik 512 MB i pakowanie ultra żrą na dzień dobry 6 GB, a ponieważ winda sama wcina 2GB w trybie x64, to bez wirtualnej ani rusz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy jest sens kupować dodatkowy mikrofon do słuchawek, które go nie mają? Mam jeden taki, doczepiany do kabla, ale ma bardzo słabą jakość nagrywania i wyłapywania głosu. Są dobrej jakości mikrofony tego typu, czy raczej powinienem kupić dobry zestaw słuchawek z mikrofonem, jak mi zależy na jakości?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co o tym myślicie?
PSU: XFX Core 650W 80+ SLI PSU ~300 PLN
OBUDOWA: Cooler Master Elite 431 (black) ~160 PLN
MOBO: Gigabyte GA-Z77X-D3H /intel Z77/ ~490 PLN
CPU: Intel Core i5-3570K ~880 PLN
CPU COOLER: CoolerMaster Hyper TX3 EVO ~80 PLN
RAM: Kingston HyperX DDR3 2X 4GB 1600MHz XMP X2 CL9 Grey Edition ~140 PLN
DVD: Asus DRW-24B5ST SATA (black) ~80 PLN
GPU: Gigabyte GeForce GTX 670 OC 2GB ~1500 PLN
SSD: Crucial M4 128GB (415/175MB/s) ~400 PLN
Razem około 4000 PLN

Kupuje po koleji kolejne części w miarę możliwości. Więcej na Gramsajcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz już kupiłeś, więc możemy go wyłączyć z ewentualnych rozważań nt. opłacalności jego zakupu. Co do pozostałych komponentów - przydałoby się wziąć jakąś lepszą obudowę z portami USB 3.0 z przodu, CM Elite 430 / 431 nie wyróżnia się niczym szczególnym, ma zamontowany fabrycznie jeden wentylator, a w dodatku ma bardzo cienką blachę. Rozejrzyj się za Zalman Z9 U3 i Zalman Z11 Plus, obudowy te również mają podobny, nowoczesny design, a oferują więcej od wspomnianego Cooler Mastera. Jeśli chodzi o płytę, to lepiej będzie wziąć coś z w pełni chłodzoną sekcją zasilania, godne polecenia są płyty MSI, tj. modele Z77A-G43, Z77A-G45 i Z77A-GD55. Co do chłodzenia na procesor, to jeśli poważnie myślisz o jego podkręcaniu, to powinieneś zainwestować w coś lepszego, pokroju przynajmniej SilentiumPC Fera Pro HE1224, a najlepiej Zalman CNPS10X Performa / Arctic Freezer 13 Pro / SilentiumPC Fortis HE1225. Jeśli chodzi o RAM, to szukaj czegoś z niskimi radiatorami (lub bez nich) i z napięciem 1,5 V (zdaje się, że te Kingstony mają napięcie 1,65 V). Za 8GB nie ma sensu dawać więcej, niż 150 zł. Na koniec warto można jeszcze wspomnieć o alternatywach dla SSD - są to OCZ Vertex 4 128GB, Plextor M5S 128GB i Samsung 830 128GB. Wszystkie trzy są trochę szybsze od Cruciala (OCZ najbardziej), ale sam Crucial również jest bardzo dobrym, sprawdzonym dyskiem, więc jeśli akurat to on będzie w najbardziej przystępnej cenie, możesz go śmiało brać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki.
Generalnie kręcić chcę tylko do 4.0. Ten hyper tx3 głównie z powodu wyglądu, ale też ceny i dobrych opinii. Myślę też nad Hyper 212 Evo, tylko jest on gigantyczny i trochę droższy, ale zobaczę. Obudowa Zalman faktycznie jest lepsza w środku, szczególnie jeśli chodzi o ukrycie kabli (a niestety zasilacz nie modułowy) Wolałbym coś bardziej klasycznego z wyglądu, ale nie jest źle. Zobaczę też jak z kasą, bo tutaj 50 i tam 50 i jest 100 :)

Płyta Głowna Gigabyte, bo mam większe zaufanie do tej marki. Według opinii sekcje odsłonięte nie nagrzewają się na niej i wygląda lepiej :D Choć faktycznie myślałem też nad MSI i AsRockiem Extreme 4. Ten drugi się podobno bardzo popsuł ostatnio.

Z ramem jest ten problem, że wszystkie DDR3 są absurdalnie brzydkie i pstrokate. Geil robił porządne, eleganckie DDR2, a teraz też jakieś pstrokate naklejki. Jakie pamięci 1.5v polecasz? Wcześniej myślałem nad GoodRam 1333Mhz bez żadnego radiatora.

Co do SSD to po prostu Crucial M4 ma najmniej złych opinii, że się zepsuł po miesiącu. Zależy mi na bezawaryjnej pracy, ponieważ komputer służy mi do pracy i będę w dupie jak mi dysk padnie. Wszystkie OCZ z tego co widzę w internecie się sypią zupełnie.


Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.10.2012 o 22:51, byverter napisał:

Ten hyper tx3 głównie z powodu wyglądu, ale też ceny i dobrych opinii.

Wygląd to wygląd, liczy się efektywność, a ta nie jest szczególnie wysoka w przypadku tego typu schładzaczy, lepiej zainwestować przynajmniej w coś z wentylatorem 120 mm, tym bardziej, że procesory Ivy Bridge lubią się grzać po OC.

Dnia 08.10.2012 o 22:51, byverter napisał:

Obudowa Zalman faktycznie jest lepsza w środku, szczególnie jeśli
chodzi o ukrycie kabli (a niestety zasilacz nie modułowy) Wolałbym coś bardziej klasycznego
z wyglądu, ale nie jest źle.

Obudów o klasycznym wyglądzie za dużo nie ma w przedziale cenowym 200-250 zł, możesz zwrócić uwagę na SilentiumPC Gladius 800 Pure Black, ale on nie ma portów w wersji USB 3.0 z przodu i zdaje się, że ostatnio ciężko z jego dostępnością na rynku. Inną ciekawą obudową w podobnej cenie jest Corsair Carbide 300R, warto przyjrzeć mu się bliżej, jeśli upolujesz go gdzieś w cenie 200-250 zł.

Dnia 08.10.2012 o 22:51, byverter napisał:

Płyta Głowna Gigabyte, bo mam większe zaufanie do tej marki. Według opinii sekcje odsłonięte
nie nagrzewają się na niej i wygląda lepiej :D

Opinie opinami, a czy tak jest naprawdę, tego nikt Ci nie powie. Lepiej zawczasu zapobiegać, niż potem leczyć, stare przyzwyczajenia do konkretnej marki też nie są dobre przy wyborze sprzętu. Kupuje się to, co jest dobre w danej chwili, i tyle. Zarówno Gigabyte jak i MSI daje na swoje produkty 3 lata gwarancji.

Dnia 08.10.2012 o 22:51, byverter napisał:

Jakie pamięci 1.5v polecasz?
Wcześniej myślałem nad GoodRam 1333Mhz bez żadnego radiatora.

GoodRamy będą jak najbardziej dobre, trzeba patrzeć na ceny w konkretnych sklepach, czasem można znaleźć A-Daty, Cruciale czy Patrioty w dobrych cenach.

Dnia 08.10.2012 o 22:51, byverter napisał:

Co do SSD to po prostu Crucial M4 ma najmniej złych opinii, że się zepsuł po miesiącu.
Zależy mi na bezawaryjnej pracy, ponieważ komputer służy mi do pracy i będę w dupie jak
mi dysk padnie. Wszystkie OCZ z tego co widzę w internecie się sypią zupełnie.

Wszystkie konstrukcje, o których wspomniałem, mają bardzo niski współczynnik awaryjności, więc tutaj nie ma się czego bać, to nie SandForce. Co do OCZ - zapewne czytałeś opinie o poprzednich dyskach SSD tego producenta, Vertex 4 jest na zupełnie innym kontrolerze (tak na prawdę to Marvell, ten sam, co w Crucialu czy Plextorze), dodatkowo na najnowszym firmware jest to jeden z najszybszych SSD o tej pojemności na rynku, warto więc zwrócić na niego szczególną uwagę. Mimo to, jeśli nie chcesz ryzykować z Vertexem (który na rynku jest jednak znacznie krócej, niż Crucial czy Samsung), bierz któryś z podanych wcześniej dysków.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się