Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Dnia 19.10.2012 o 22:09, pawbuk napisał:

Jeśli wymieniasz plytę główną, to będzie konieczne formatowanie dysku twardego i reinstalacja
systemu operacyjnego. W związku z tym będziesz rzeczywiście musial instalować nowe sterowniki,
ale nie trzeba się bawić w biosie. Po wymianie płyty głownej odpalasz płytę instalacyjną
Windows, instalujesz od nowa system (wtedy też można formatować dysk), a jak już będziesz
miał system odpalasz płytę dołączoną do nowej płyty głównej, na której znajduje się wiele
potrzebnych sterowników :)

thx wielkie:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.10.2012 o 12:09, Feallan napisał:

Google twierdzi że nie istnieje, to nie istnieje. :)

Tak jak wspomniałem, literówka. ;)

Dnia 20.10.2012 o 12:09, Feallan napisał:

Zależy co kto lubi.

Albo czy ktoś jest w tyle czy nie. :P Ja chyba byłem. Nie interesowałem się kompletnie kartami tworzonymi przez ostatnie 3 lata.

Dnia 20.10.2012 o 12:09, Feallan napisał:

Sporo można dopłacić 250-300 zł i mieć w miarę nowoczesnego kompa, który udźwignie większość
nowych gier na medium-high, to czemu nie?

Niby można, ale nie wydaje mi się to do końca adekwatne do moich potrzeb. Po pierwsze, to ja się muszę teraz na maturze skupić (a potem - na studiach), więc granie będzie do pewnego stopnia ograniczone w najbliższym czasie, jak sądzę. Dochodzi do tego fakt, że mam jeszcze trochę rozrywek związanych z tworzeniem muzyki. ;)
Po drugie, nie ciągnie mnie mocno do najnowszych tytułów (nieco specyficznym wyjątkiem jest Skyrim). Na przestrzeni ostatniej dekady ukazało się wiele innych ciekawych gier, które na moim starym komputerze były średniawo osiągalne, a teraz już jak najbardziej tak. Nawet na tym Intel HD Graphics.

Także z wydaniem moich ostatnich paru stówek wolę się wstrzymać. :P

Dnia 20.10.2012 o 12:09, Feallan napisał:

A co, jak postanowisz zagrać też w Skyrima? On już raczej na 9600 nie pójdzie. :)

Tak myślisz? Nawet względem reszty parametrów mojego komputera?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.10.2012 o 17:52, Kardithron napisał:

Tak myślisz? Nawet względem reszty parametrów mojego komputera?


pawbuk twierdzi, że Skyrim działa dobrze nawet na słabszym sprzęcie - nie wiem, nie próbowałem. Nawet jeśli, to 9600 jest dość ekstremalnym przykładem słabszego sprzętu. :) Jeśli karta graficzna jest kiepska, to reszta sprzętu za nią nie nadrabia, tylko po prostu się nudzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Szukam RAM-u do kompa.

- zestaw 2x8 GB
- 1600 MHz
- niskie radiatory (musi się mieścić pod coolerem)
- timingi najlepiej 9-9-9-24, CL9 albo niższe
- max 1,5 V
- dożywotnia gwarancja (chyba wszyscy ją dają, ale nie jestem pewien)
- cena koło 300, max 350 zł

Znacie coś dobrego? To na przykład jest idealne:

http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16820148561&name=Desktop-Memory

Ale w Polsce takich cudów się nie znajdzie. :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Eloszka,

mam do wydania 1500 złotych na jakiś PC. Pokażę Wam co udało mi się złożyć w oparciu o własną wiedzę, a wy oceńcie w ramach możliwości. :) Kompa potrzebuję głównie do grania w Guild Wars 2, bo inne tytuły które katuję są dość stare(Cod4, lol). Przydałaby się też moc do renderowania filmów i grafiki.

Aktualny sprzęt:
CPU: AMD Athlon x2 6000+ ~3.1Ghz
RAM: GoodRam 2048MB DDR2 800Mhz CL5
GPU: Gigabyte Geforce 9600GT 512MB
Zasilacz: Modecom 500W
HDD: Samsung F3 500GB
Płyta główna ma skomplikowaną nazwę i niestety jej nie pamiętam, a sprawdzać się nie opłaca. Zresztą, wiele to nie zmienia bo i tak trzeba ją wymienić. :D

Okej, to przejdźmy to mojego nowego przyjaciela. Wiadomka, że to potwór nie będzie - jednak mimo wszystko wypadałoby zmienić już mojego starego grata. Wykminiłem coś takiego:

CPU: Intel Core i5 3550 3.3GHz BOX 742,00zł
RAM: Corsair DDR3 2x4096MB 1600MHz CL9.0 XMP Vengeance LP 167zł
Płyta główna: ASRock P67 PRO3 313,00 zł
Karta dźwiękowa: Creative Sound Blaster Audigy SE OEM 81zł
GPU: --- (będę śmigać na 9600GT do czasu kolejnej wypłaty)
~ 1303zł łącznie.

Obudowa, zasilacz(mam nadzieję), napęd, HDD zostaje. Z czasem dokupiłbym dysk SSD(do 300zł, może być 60GB) na system i dobrą kartę graf(do 1000zł). Co polecacie?

Aha - no i nie umiem i właściwie nie chcę nic podkręcać, chyba że jest to teraz wyjątkowo proste i dość bezpieczne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W jakim sklepie kupujesz? Jeśli nie zamierzasz podkręcać procesora, to płytę główną zmień na MSI B75A-G43 / Gigabyte GA-B75-D3V, trochę zaoszczędzisz, a zyskasz natywne wsparcie dla SATA 3 i USB 3.0 oraz obsługę zintegrowanego układu graficznego z procesora. Podkręcanie procesora jest obecnie dość proste i bezpieczne, lecz wiąże się z dość dużymi kosztami (średnio nawet 350-400 zł dopłaty względem sprzętu o identycznej wydajności, ale niepozwalającego na OC) i nieraz daje tylko kilkunastoprocentowy przyrost wydajności. Inaczej ma się sprawa z OC karty graficznej - jeśli ma ona dobre chłodzenie, warto spróbować trochę ją podkręcić, jest to bardzo proste (w większości przypadków kwestia przesunięcia kilku suwaków), a i programów do podkręcania kart graficznych jest od groma. Co do napędu - zanim kupisz nowy sprzęt, upewnij się, że jest on na SATA, tylko wtedy będzie można go podłączyć do nowej płyty głównej. Jeśli zaś chodzi o zasilacz - zapewne jest to jakiś Feel, czyli barachło, tymczasowo możesz go przełożyć do nowego komputera, jednak będziesz musiał go wymienić przed kupnem karty graficznej. Dobrze byłoby przyszykować zawczasu 200-250 zł na zakup czegoś sensownego o odpowiedniej mocy. O resztę podzespołów, tj. kartę graficzną czy SSD, zapytaj się, gdy już będziesz je kupował - wtedy doradzi się coś konkretnego. Tutaj wszystko bardzo szybko się zmienia i sprzęt, który dziś był jeszcze bardzo dobry, jutro jest już co najwyżej przeciętny, bo cały czas wychodzi coś lepszego, a ceny zmieniają się niczym ruchy wskazówek na zegarze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.10.2012 o 18:08, Feallan napisał:

pawbuk twierdzi, że Skyrim działa dobrze nawet na słabszym sprzęcie - nie wiem,
nie próbowałem.

Coś w tym jest. Zapytałem się dzisiaj kolegi jak mu chodziła ta gra (właśnie od niego mam okazję odkupić kartę, gdyż robi generalny upgrade). Stwierdził, że stosunkowo płynnie na maksymalnych detalach. Co należy zaznaczyć, pozostałe parametry jego komputera są (o ile dobrze pamiętam) trochę gorsze od mojego. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za konkretną pomoc. :)
Zdecydowałem się na MSI B75A-G43, bo zawsze to kilka dyszek więcej w kieszeni, a różnicy pewnie nie zauważę. Zaoszczędzone pieniądze zainwestowałbym w zasilacz, ale tu się kompletnie nie orientuję. Tak więc ile wat i jaka marka? Aha no i napęd jest pod SATA o to nie mam co się bać. :D

Tak jak mówiłem - nie mam doświadczenia w podkręcaniu i przez to się trochę cykam. Poza tym nie mam dobrego chłodzenia, a wydaje mi się że nie jestem na tyle zapalonym graczem żeby kręcić zegary w walce o każdy fps. :D

A teraz nasuwają mi się następne pytania. Niby i5 oferuje świetną wydajność i za jakiś czas mógłbym go wymienić na i7(gdybym potrzebował więcej mocy, powiedzmy za kilka lat:P), ale kosztuje sporo. Z ciekawości spytam co sądzicie o AMD Phenom II x4 965 - jest tani a chyba oferuje na prawdę dużo. Czy on jest w stanie bezproblemowo uciągnąć dobrą kartę graf i nie krztusi się na wysokich obrotach? :)

Kupuję w sklepie agito.pl - czuję do nich zaufanie(wcześniejszego PC też tam składałem), a i nie jest tam wcale drogo. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.10.2012 o 10:58, Plamciak napisał:

A teraz nasuwają mi się następne pytania. Niby i5 oferuje świetną wydajność i za jakiś
czas mógłbym go wymienić na i7(gdybym potrzebował więcej mocy, powiedzmy za kilka lat:P),
ale kosztuje sporo. Z ciekawości spytam co sądzicie o AMD Phenom II x4 965 - jest
tani a chyba oferuje na prawdę dużo. Czy on jest w stanie bezproblemowo uciągnąć dobrą
kartę graf i nie krztusi się na wysokich obrotach? :)

Jeśli Cię stać, to raczej nie wracałbym już do AMD Phenom II x4 965 - w dłuższej perspektywie czasowej i5 będzie dużo lepszym wyborem :) może i rzeczywiście jest 300-400 zł droższy, ale jeśli zestaw kupujesz na 3-4 lata opłaca się dołożyć tą kasę :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.10.2012 o 11:05, pawbuk napisał:

Jeśli Cię stać, to raczej nie wracałbym już do AMD Phenom II x4 965 - w dłuższej
perspektywie czasowej i5 będzie dużo lepszym wyborem :) może i rzeczywiście jest 300-400
zł droższy, ale jeśli zestaw kupujesz na 3-4 lata opłaca się dołożyć tą kasę :)


Z drugiej strony najnowszą grą jaką mam to Guild Wars 2, a wcześniej grałem trochę w Skyrima. Czy na prawdę potrzebuję aż tyle mocy? :D Tak czy siak wybrałem i5, po prostu zabija mnie ciekawość i mam ochotę rozwiązać wątpliwości.

A czy mógłbyś mi polecić jakiś zasilacz co uciągnie moją nową konfigurację, tak do 300zł? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam chciał bym kupić dysk SSD na system mam na niego 200-300zł więc chyba 64gb to najlepsze rozwiązanie zastanawiam się nad vertexem 4 OCZ znalazłem za 269zł to dobry wybór ? i czy znacznie poprawi to szybkość komputera mam 4gb ramu 1333mhz patriota amd phenoma 2 x 6 1055t i radka hd 5850

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.10.2012 o 11:13, Plamciak napisał:

Z drugiej strony najnowszą grą jaką mam to Guild Wars 2, a wcześniej grałem trochę w
Skyrima. Czy na prawdę potrzebuję aż tyle mocy? :D Tak czy siak wybrałem i5, po prostu
zabija mnie ciekawość i mam ochotę rozwiązać wątpliwości.


i5 będzie dużo wydajniejszy od Phenoma :) Ten Phenom stanowi konkurencję głownie dla i3 Sandy Bridge - nowe Ivy Bridge są już w grach wydajniejsze. Oczywiście mówimy tutaj o stockowych zegarach ;D

Dnia 21.10.2012 o 11:13, Plamciak napisał:


A czy mógłbyś mi polecić jakiś zasilacz co uciągnie moją nową konfigurację, tak do 300zł?
:)

http://www.agito.pl/zasilacz-aerocool-strike-x-600w-80-bronze-221-527978.html?attr=2239-278637,cena-0+300

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.10.2012 o 11:05, pawbuk napisał:

Jeśli Cię stać, to raczej nie wracałbym już do AMD Phenom II x4 965 - w dłuższej
perspektywie czasowej i5 będzie dużo lepszym wyborem :) może i rzeczywiście jest 300-400
zł droższy, ale jeśli zestaw kupujesz na 3-4 lata opłaca się dołożyć tą kasę :)

300-400zł to jest cena całego phenoma ;p Czyli różnica +~100%
Jak dla mnie by zależało jeszcze od karty graf. i od następnej planowanej zmiany platformy ;d
Ale to ewentualny hint.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.10.2012 o 12:25, Kardithron napisał:

Masz jeszcze jedno pytanie: jak byście wycenili używanego przez parę lat GeForce''a GT
9600?


Mogę go kupić za 70-80 złoych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.10.2012 o 12:27, Ciekawski94 napisał:

Mogę

Tak tylko wyjaśnię: to ja przymierzam się do kupienia takiego cacka i chcę się po prostu dowiedzieć w jakich kwotach powinienem oscylować proponując cenę. ;)
Ale dzięki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tylko takiego GTX660 Ti to już może Phenom ograniczać :)
poza tym te 400 zl w skali 3 lat to jest nieco ponad 10 zł miesięcznie :D a za te 3 lata może się okazać, że gry, które i5 uciągnie, będą zbyt wielkim obciążenoiem dla wiekowego już Phenoma ;D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.10.2012 o 11:28, Jackal-pl napisał:

OCZ to dobra firma, co do szybkości działania: wszystko, co na nim zainstalujesz będzie
tak śmigało, że będziesz wniebowzięty. Uruchamianie systemu w kilkanaście sekund to FAKT.

EDIT: Zresztą proszę, któki test: http://www.youtube.com/watch?v=OE5hHFVvUOo


haha ładnie ! mam SSD na tablecie w501 tylko tam mam windowsa 8 a jak miałem 7 to myślałem, że szybciej się uruchamia dalego, że tam nei mam syfu ... myślisz że 64gb wystarcza mi na system ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się