Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Sam mam partycję systemową na HDD 70GB, i nadal mam ponad 30GB wolne (mam tam też dwie gry, Antivirus i kilkanaście programów użytkowych - GG, Alcohol itp), także spokojnie wystarczy. Najczęściej używane programy i gry też tam możesz spokojnie wrzucić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

Szukam komputera do 2500zł, który będzie służył głównie do skomplikowanych obliczeń naukowych. Gry raczej podstawowe, ale nie jestem pewien czy to oznacza że kartę graficzną można wziąć przeciętną - kiedyś czytałem o wykorzystywaniu mocy obliczeniowej karty graficznej jako pomocy dla procesora. Czy taka możliwość istnieje? W cenie komputera proszę uwzględnić windows 7 64 bit.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.10.2012 o 16:13, Makaveli2012 napisał:

Witam wszystkich.

Szukam komputera do 2500zł, który będzie służył głównie do skomplikowanych obliczeń naukowych.
Gry raczej podstawowe, ale nie jestem pewien czy to oznacza że kartę graficzną można
wziąć przeciętną - kiedyś czytałem o wykorzystywaniu mocy obliczeniowej karty graficznej
jako pomocy dla procesora. Czy taka możliwość istnieje? W cenie komputera proszę uwzględnić
windows 7 64 bit.


Konkretnie - jakich aplikacji planujesz w tym obliczeniach używać? Już istniejących pokroju Boinc, systemów typu bitcoin miner czy tego co samemu zaprogramujesz? Notabene, chyba pierwszy raz słyszę o PC-cie mającym służyć do obliczeń naukowych i pracującym pod Windowsem a nie Linuxem/Unixem czy nawet Solarisem.

Zasadniczo moc karty graficznej w obliczeniach jest nieporównywalnie większa od procesora ale nie wszystkie programy potrafią to robić. W swoim czasie bardzo popularne do tego celu były Radeony HD5850, niektórzy zakładali prawdziwe monstra oparte na nich. Z drugiej jednak strony, więcej aplikacji obecnie wciąż współpracuje z technologią CUDA od Nvidii aniżeli Stream-em od AMD. A jeszcze większa część nie współpracuje z niczym a opiera się tylko na mocy obliczeniowej procesora. Dlatego istotne są tutaj szczegóły zanim będę mógł coś polecić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.10.2012 o 16:34, ziptofaf napisał:

> Witam wszystkich.
>
> Szukam komputera do 2500zł, który będzie służył głównie do skomplikowanych obliczeń
naukowych.
> Gry raczej podstawowe, ale nie jestem pewien czy to oznacza że kartę graficzną można

> wziąć przeciętną - kiedyś czytałem o wykorzystywaniu mocy obliczeniowej karty graficznej

> jako pomocy dla procesora. Czy taka możliwość istnieje? W cenie komputera proszę
uwzględnić
> windows 7 64 bit.

Konkretnie - jakich aplikacji planujesz w tym obliczeniach używać? Już istniejących pokroju
Boinc, systemów typu bitcoin miner czy tego co samemu zaprogramujesz? Notabene, chyba
pierwszy raz słyszę o PC-cie mającym służyć do obliczeń naukowych i pracującym pod Windowsem
a nie Linuxem/Unixem czy nawet Solarisem.

Zasadniczo moc karty graficznej w obliczeniach jest nieporównywalnie większa od procesora
ale nie wszystkie programy potrafią to robić. W swoim czasie bardzo popularne do tego
celu były Radeony HD5850, niektórzy zakładali prawdziwe monstra oparte na nich. Z drugiej
jednak strony, więcej aplikacji obecnie wciąż współpracuje z technologią CUDA od Nvidii
aniżeli Stream-em od AMD. A jeszcze większa część nie współpracuje z niczym a opiera
się tylko na mocy obliczeniowej procesora. Dlatego istotne są tutaj szczegóły zanim będę
mógł coś polecić.


Przepraszam za brak szczegółów, ale to właściwie komputer dla innej osoby, ja pomagam w wyborze.
Obliczenia będą prowadzone głównie w programach Gaussian i Fortran.

O grafę pytam, bo nie wiem czy iść w procesor-monstrum typu i7 3,4Ghz czy trochę słabszy, ale z sensowniejszą grafiką...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Może dodam jeszcze zapytanie dotyczące mnie:

Przymierzam się do kupna laptopa. Ekran mały, ok. 12"-13". Zamierzam go nosić ze sobą do szkoły, na wyjazdy itd. Oczarowały mnie ultrabooki, szczególnie samsunga seria 5. Czy ktoś mógby się na ich temat wypowiedzieć? Mój budżet to 3000zł. W tej cenie zwykle występują modele z i3. Sprzęt głownie będzie służył do serfowania po internecie, programowania, prezentacji multimedialnych - gier nie wykluczam ale wiadomo ze na laptopie się nie zaszaleje. :)

Chodzi mi o to, czy to dobry wybór w tej cenie. Czy ten procesor nie będzie przymulał przy serfowaniu po necie? Jak on się ma np. do c2d e8400 (3GHz), którego mam w stacjonarnym?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.10.2012 o 16:41, Makaveli2012 napisał:

Przepraszam za brak szczegółów, ale to właściwie komputer dla innej osoby, ja pomagam
w wyborze.
Obliczenia będą prowadzone głównie w programach Gaussian i Fortran.

Poważnie się zacząłem zastanawiać na co komu Windows skoro Gaussian jest rozwijany głównie pod Linuxem...

Z tego co sprawdziłem to Gaussian nawiązał w swoim czasie współpracę z Nvidią i chyba już wyszła jakaś wersja która potrafi tego używać. Co do Fortrana zaś... to jest tylko i wyłącznie język programowania. Nvidia w sumie też ma dla niego jako takie wsparcie o ile oczywiście sobie w tym napiszesz aplikację samemu.

Dnia 21.10.2012 o 16:41, Makaveli2012 napisał:

O grafę pytam, bo nie wiem czy iść w procesor-monstrum typu i7 3,4Ghz czy trochę słabszy,
ale z sensowniejszą grafiką...


Poważnie brakuje mi tu konkretów nadal, przydałyby się informacje od osoby która chce ten komputer kupić. Tak uczciwie mówiąc to jeśli możliwe jest wsparcie GPU to procek wsadzić na zasadzie byleby był i upchnąć 1-2 mocne karty graficzne. Jakby nie patrzeć, "monstrum" pokroju i7 i tak jest 50-100x wolniejsze od rozsądnego GPU. Dlatego właśnie jeśli potrzeba mocy obliczeniowej to się obecnie buduje takie coś:
http://www.youtube.com/watch?v=eLt8Se3vVNg

Ale jak już mówiłem - brakuje mi szczegółów. Zwyczajowo maszyny do prac badawczych to się zresztą składa w całe klastry na Linuxach a nie na pojedynczych komputerach siedzących jeszcze na Windowsie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.10.2012 o 16:57, ziptofaf napisał:

> Przepraszam za brak szczegółów, ale to właściwie komputer dla innej osoby, ja pomagam

> w wyborze.
> Obliczenia będą prowadzone głównie w programach Gaussian i Fortran.
Poważnie się zacząłem zastanawiać na co komu Windows skoro Gaussian jest rozwijany głównie
pod Linuxem...

Z tego co sprawdziłem to Gaussian nawiązał w swoim czasie współpracę z Nvidią i chyba
już wyszła jakaś wersja która potrafi tego używać. Co do Fortrana zaś... to jest tylko
i wyłącznie język programowania. Nvidia w sumie też ma dla niego jako takie wsparcie
o ile oczywiście sobie w tym napiszesz aplikację samemu.

> O grafę pytam, bo nie wiem czy iść w procesor-monstrum typu i7 3,4Ghz czy trochę
słabszy,
> ale z sensowniejszą grafiką...

Poważnie brakuje mi tu konkretów nadal, przydałyby się informacje od osoby która chce
ten komputer kupić. Tak uczciwie mówiąc to jeśli możliwe jest wsparcie GPU to procek
wsadzić na zasadzie byleby był i upchnąć 1-2 mocne karty graficzne. Jakby nie patrzeć,
"monstrum" pokroju i7 i tak jest 50-100x wolniejsze od rozsądnego GPU. Dlatego właśnie
jeśli potrzeba mocy obliczeniowej to się obecnie buduje takie coś:
http://www.youtube.com/watch?v=eLt8Se3vVNg

Ale jak już mówiłem - brakuje mi szczegółów. Zwyczajowo maszyny do prac badawczych to
się zresztą składa w całe klastry na Linuxach a nie na pojedynczych komputerach siedzących
jeszcze na Windowsie...


Wszystko rozumiem. Osoba zajmuje się na poważnie nauką, ale narazie niezależnie od uniwersytetu, placówek badawczych, więc chce mieć na biurku komputer który podoła obliczeniom, a zarazem posłuży jako jednostka codziennego użytku. Sam sprawdzałem przez zapytaniem o tej współpracy kart graficznych z programami, ale nie doszukałem się konkretów.

Osoba wyszukała sobie taki zestaw, ale ja podchodzę do tego sceptycznie, tym bardziej że nie wiadomo na czym stoimy:
http://allegro.pl/intel-core-i7-4x3-4ghz-gtx550-1gb-ddr3-8gb-1tb-hdd-i2703070333.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.10.2012 o 10:58, Plamciak napisał:

A teraz nasuwają mi się następne pytania. Niby i5 oferuje świetną wydajność i za jakiś
czas mógłbym go wymienić na i7(gdybym potrzebował więcej mocy, powiedzmy za kilka lat:P),
ale kosztuje sporo.

Tak na prawdę i7 w grach ma zbliżoną wydajność do i5, jego zaletą jest HT, dzięki któremu może on obsłużyć do 8 wątków jednocześnie, ale to jednak nie to samo, co dodatkowe rdzenie, i gry nie bardzo z tego korzystają. Nic nie wskazuje też, by miało się to w przyszłości zmienić. W sprawie Phenoma wypowiedział się już pawbuk, jeśli masz fundusze na i5, nie warto się za nim oglądać.

Dnia 21.10.2012 o 10:58, Plamciak napisał:

Kupuję w sklepie agito.pl - czuję do nich zaufanie(wcześniejszego PC też tam składałem),
a i nie jest tam wcale drogo. :)

Teraz mamy przynajmniej wgląd na ceny konretnych podzespołów, a tym samym opłacalność ich zakupu. Jeśli chcesz jeszcze trochę zaoszczędzić, procesor możesz zmienić na i5-3470, jest praktycznie tak samo wydajny, co i5-3550 (jedyna różnica między nimi to 100MHz wyższe taktowanie w i5-3550), a kosztuje ponad 40 zł mniej:
http://www.agito.pl/procesor-intel-core-i5-3470-3-20ghz-box-81-594776.html
Zaoszczędzić możesz również na pamięciach, warto zwrócić uwagę na pojedynczą kość 8GB lub 2 oddzielne kości po 4GB:
http://www.agito.pl/pamiec-g-skill-ddr3-8gb-1333mhz-cl9-96-648104.html
http://www.agito.pl/pamiec-kingston-ddr3-4096mb-1333mhz-cl9-box-96-427146.html
Zestawy 2x4GB są średnio opłacalne, bo raz, że 2 kości = 2 zajęte banki pamięci, a dwa, że nawet, jeśli tylko jedna kość Ci padnie, na gwarancję musisz odsyłać obie. Nie ma to miejsca, jeśli weźmiesz 2 oddzielne kości po 4GB. Z kolei pojedyncza kość 8GB ma tę zaletę, że zajmuje tylko jeden bank pamięci, tym samym daje poniekąd lepsze perspektywy rozbudowy RAMu w przyszłości.
Co do zasilacza, to pawbuk polecił Ci Aerocool Strike-X 600W, warto również przyjrzeć się konstrukcjom OCZ i Thermaltake:
http://www.agito.pl/zasilacz-ocz-zs-650w-sli-135mm-221-479794.html
http://www.agito.pl/zasilacz-thermaltake-smart-550w-80-bronze-modular-221-534714.html
Aerocool na pierwszy rzut oka prezentuje się nadzwyczaj dobrze, niestety, recenzje ujawniają jego wady - jest on oparty na budżetowej platformie produkcji Andyson, mimo, że w teorii posiada certyfikat 80+ Bronze, nie maja go jednostki dostępne w sklepach, co więcej, charakteryzują się one niższą sprawnością. Zasilacz ten ma też wentylator o przeciętnej kulturze pracy i dość słabą stabilność napięć. Podane wyżej zasilacze spisują się pod tymi względami nieco lepiej, OCZ ma nieco lepszą stabilność napięć (i przede wszystkim, rzeczywistą sprawność na poziomie certyfikatu 80+ Bronze), a Thermaltake oferuje dodatkowo modularne okablowanie (niestety, okupione mocą - ma on prawie o 100W słabszą linię 12 V, niż Aerocool). Warto więc przyjrzeć się im bliżej, w ostateczności można wziąć też zasilacz Aerocool - mimo swoich wad, wcale nie jest on złym wyborem w swojej cenie, zwłaszcza, że oferuje pełne 600W mocy na linii 12 V.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Także na 100-pro biorę i5. :) Dziękuję!

A teraz co do oszczędności - masz rację. Podsumuję co mi wyszło dzięki twoim poradom:

CPU: Intel Core i5-3470 3.20GHz BOX 699zł
RAM: G.SKILL DDR3 8GB 1333MHz CL9 132zł
Płyta główna: MSI B75A-G43 263zł
Karta dźwiękowa: Creative Sound Blaster Audigy SE OEM 81zł
~1175zł co daje 128zł różnicy względem poprzedniego zestawu, a przy opuszczeniu karty dźwiękowej która nie jest moim celem numer 1, to nawet 210zł do przodu. :) Słowem darmowy zasilacz. Wow. :)

Czytałem, że RAM nie gra dużej roli w ogólnej wydajności systemu, więc zejście z 1600MHz na 1333MHz nie zrobi praktycznie żadnej różnicy? Aha - no i jak to było z Dual Channel, bo szczerze mam już duże luki w pamięci od 2009. :P
A jak to jest z radiatorami na pamięciach? Po co one są? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.10.2012 o 20:03, Plamciak napisał:

Czytałem, że RAM nie gra dużej roli w ogólnej wydajności systemu,
więc zejście z 1600MHz na 1333MHz nie zrobi praktycznie żadnej różnicy?

Nie - przynajmniej nie na tej platformie.

Dnia 21.10.2012 o 20:03, Plamciak napisał:

Aha - no i jak to było z Dual Channel,
bo szczerze mam już duże luki w pamięci od 2009. :P

Zysk wydajności z Dual Channel w większości aplikacji wynosi poniżej 1% względem pojedynczej kości w Single Channel, ocierając się tym samym o błąd pomiarowy, więc jak widać dużej różnicy nie ma.

Dnia 21.10.2012 o 20:03, Plamciak napisał:

A jak to jest z radiatorami na pamięciach? Po co one są? :)

W tańszych pamięciach DDR3 nie przeznaczonych do ekstremalnego podkręcania - głównie dla wyglądu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.10.2012 o 20:03, Plamciak napisał:

Czytałem, że RAM nie gra dużej roli w ogólnej wydajności systemu, więc zejście z 1600MHz
na 1333MHz nie zrobi praktycznie żadnej różnicy?


Jakieś pojedyncze procenty różnicy będą, ale na pewno nie w grach, raczej w ramożernych programach.

Dnia 21.10.2012 o 20:03, Plamciak napisał:

Aha - no i jak to było z Dual Channel,
bo szczerze mam już duże luki w pamięci od 2009. :P


Jw.

Dnia 21.10.2012 o 20:03, Plamciak napisał:

A jak to jest z radiatorami na pamięciach? Po co one są? :)


Chodzi Ci o radiatory w ogóle, czy o wybajerzone wielkie konstrukcje?

Te pierwsze są przydatne, bo np. jak latem jest gorąco, a ty męczysz kompa, to bez radiatora coś tam mogłoby się przegrzać.

Te drugie są tylko i wyłącznie dla wyglądu. Jak możesz, to kup pamięć z niskim radiatorem, bo jeśli kiedyś będziesz chciał zamontować lepszy cooler na procesorze, to wysoki może zawadzać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

mam szybkie pytanie czy jeśli mam 4 gb patriot viper CL9 1333mhz to czy kupując 2x 2gb (albo 2x4gb) inne CL i inne MHZ będzie działać ram szybciej ? ( czy w Ogóle będzie działać )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.10.2012 o 00:26, vinnere napisał:

mam szybkie pytanie czy jeśli mam 4 gb patriot viper CL9 1333mhz to czy kupując 2x 2gb
(albo 2x4gb) inne CL i inne MHZ będzie działać ram szybciej ? ( czy w Ogóle będzie działać
)


Nie będzie działać szybciej, kości automatycznie będą pracować na gorszych wspólnych parametrach. Czyli jak masz 1333 MHz CL9 i 1600 MHz CL8 to wszystkie będą działać jako 1333 MHz CL9.

A co do tego czy w ogóle będzie działać - powinno. Ale jednak nie bez powodu najlepiej kupuje się kości tej samej marki, płyty główne też czasem świrują i nie chcą się uruchamiać jak im wsadzasz różne typy pamięci.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.10.2012 o 12:15, ziptofaf napisał:


A co do tego czy w ogóle będzie działać - powinno. Ale jednak nie bez powodu najlepiej
kupuje się kości tej samej marki, płyty główne też czasem świrują i nie chcą się uruchamiać
jak im wsadzasz różne typy pamięci.


dlatego na 100% kupie patriota mam obecnie patrioty vypera II ale nie da się już chyba dostać takich więc pytam się czy dokupić vipery III czy jakieś inne. Są jeszcze jakieś takie AMD gaming AMD entertaiment itd niby dedykowane, ale nie wiem czy się opłacają bo za 150zł mam 4gb dedyków lub 8gb viperek 1600mhz CL9 ( ogólnie chodzi mi o to żeby system śmigał i szybko się obrabiały filmy full HD, do ramu dokładam dysk SSD ocz vertex4 64gb na system powinno śmigać chyba )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hej :) Chciałbym kupić kompa do grania, mogę wydać do 3000zł. raczej nie więcej, chyba że rzeczywiście za 200zł. więcej dostanę coś znacznie lepszego. Jestem totalnym laikiem i nie wiem gdzie/co/za ile kupić, więc mam nadzieję, że mi coś doradzicie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.10.2012 o 02:38, Bambadil napisał:

Hej :) Chciałbym kupić kompa do grania, mogę wydać do 3000zł. raczej nie więcej, chyba
że rzeczywiście za 200zł. więcej dostanę coś znacznie lepszego. Jestem totalnym laikiem
i nie wiem gdzie/co/za ile kupić, więc mam nadzieję, że mi coś doradzicie.

za 3k to coś na rozsądnej i5 ( może nawet i5 z górnej półki) złóż jak do gier ma być ( to chyba najlepszy cpu do gier) i grafe gtx 660. Jak komp do gier to grafa najważniejsza bo RAM to 6gb wystarczy, W piątek ci powiem czy opłaca sie brać SSD pod system ^^ nie za bardzo orientuje się w płytach głównych ale z własnego doświadczenia wiem, że lepiej szukać czegoś z możliwością łączenia czyli wyjscia na grafe bo za 4 lata okaże się że nowe gry idą na normalnych detalach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Coś takiego -

Procesor: Intel Core i5 2500K
Płyta główna: AsRock P67 PRO3 (B3)
Chłodzenie procesora: SilentiumPC Fortis HE1225
Pamięć RAM: Kingston 8GB (2x4GB) 1600MHz CL9 HyperX Grey
Dysk twardy: Western Digital Blue 500GB, SATA III, 7200RPM (WD5000AAKX)
Karta graficzna: Vertex3D VX7850 2GBD5-2DHX
Napęd: Lite-On iHAS124-19-C
Obudowa: SilentiumPC Brutus 430 Pure Black USB 3.0
Zasilacz: XFX Core 550W 120mm 80+ / Be Quiet! Pure Power BQT L8-CM-530W

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Proponowany 2 posty wyżej zestaw będzie dobry, ale jeśli nie zamierzasz podkręcać procesora, to zmień go na i5-3470 / i5-3550, a płytę główną na MSI B75A-G43 / Gigabyte GA-B75-D3V. Nie przyda Ci się również dodatkowe chłodzenie na procesor, więc możesz je od razu wywalić z zestawu. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze warto dołożyć do karty graficznej z lepszym chłodzeniem (warte uwagi są autorskie modele Asusa, Gigabyte, MSI oraz Sapphire), w modelu Vertex3D jest ono głośne i mało wydajne. Powinno Ci jeszcze zostać trochę zapasu pieniędzy do wydania, więc jeśli chcesz, możesz rozejrzeć się za jakimś Radeonem HD7870 lub dyskiem SSD (tutaj warto zwrócić uwagę na konstrukcje tj. Intel 330 60 / 120GB, Plextor M5S 64 / 128GB / OCZ Vertex 4 64 / 128GB, Samsung 830 64 / 128GB, Crucial M4 64 / 128GB). Dysk SSD jest znacznie szybszy od tradycyjnego HDD, poprawia komfort pracy w systemie, a także przyspiesza otwieranie plików / programów / kolejnych poziomów w grach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się