Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Zgadzam się z przedmówcą, proponuję zainwestować więcej w rzeczy których nie da się podkręcić ani dokupić czyli podstawa w dobrą płytę główną potem w grafikę, Większość i5 jest ładnie kręcących się a wentylator zawsze (jak nie kręcisz) da sobie rade boxowy, a jak zechcesz kręcić to dokupisz radiator dobry. Pomyśl o zasilaczu 600W bo jak za 4 lata komp nie będzie ci ciągną full detali a będziesz miał 500zł na drugą grafikę w cross fire to się nie będziesz zastanawiał.

Ja osobiście montowałem kompa 3,5 roku temu za 3,5k i wszystko ciągnę na maxach, a jedyną inwestycją był niedawny Ram i SSD pod system

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Akuart w płytę główną za dużo nie ma co inwestować, bo LGA 1155 to już na dobrą sprawę porzucona przez Intela podstawka, procesory następnej generacji będą już na inny socket, a co za tym idzie, z wymianą procesora i tak będzie się wiązała wymiana płyty. Jeśli kolega nie ma zamiaru podkręcać procesora, to tym bardziej nie ma sensu dopłacać do droższego CPU z odblokowanym mnożnikiem i płyty umożliwiającej podkręcanie, bo wyda się pieniądze na coś, czego się nie wykorzysta. Dla przykładu - i5-3470 i MSI B75A-G43 to wydatek ok. 950-1000 zł. I5-3570K + MSI Z77A-G43 + Zalman CNPS10X Performa / SilentiumPC Fortis HE1225 to już koszt ok. 1300 zł. Bez podkręcania oba zestawy mają właściwie identyczną wydajność, zestaw z i5-3570K, umożliwiający podkręcanie, kosztuje 300-350 zł więcej. W zamian za taką dopłatę dostajemy procesor kilkanaście % wydajniejszy po OC od tańszego i5-3470. Czy jest w takim razie sens dopłacać te 300-350 zł? Nie jestem co do tego przekonany. Gdy i5-3470 zacznie brakować mocy w grach, podkręcony i5-3570K też cudów nie zdziała i w obu przypadkach trzeba będzie zacząć rozglądać się za nowym procesorem (i tym samym płytą główną, a najprawdopodobniej również nowymi pamięciami RAM). Kwestię procesora i płyty mamy więc prawdopodobnie zamkniętą.
Jeśli chodzi o kartę graficzną, to dukupywanie za 4 lata drugiej identycznej do Crossfire byłoby jedną z gorszych inwestycji w życiu, kiedy to na rynku będą naprawdę dużo wydajniejsze i łatwiej dostępne karty, niż jakiś HD7850 / HD7870 sprzed 4 lat. Jeśli robić SLI / Crossfire, to od razu, i najlepiej z topowych kart, w przeciwnym razie taka inwestycja będzie mało opłacalna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

zapomniałem, że intel porzuca podstawki ... ja mam amd ale do gier odradzam składać kompa za 3k na AMD a co do cross fire z takich radków 5850 np to zauważ że inwestycja ta po 4 latach od premiery karty będzie znikoma, a 2x hd5850 pociągną wszystko jeszcze przez wiele lat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.10.2012 o 18:38, vinnere napisał:

a co do cross fire z takich radków 5850 np to zauważ że inwestycja ta po
4 latach od premiery karty będzie znikoma, a 2x hd5850 pociągną wszystko jeszcze przez
wiele lat


Owszem, co nie znaczy, że takie Crossfire jest świetnym rozwiązaniem - wyższe temperatury w obudowie, wysoki pobór prądu czy problemy ze skalowaniem to tylko niektóre z wad multi-GPU. Nie bez powodu z biegiem czasu posiadacze takich konfiguracji przesiadają się na mocniejsze, pojedycze karty (ewentualnie SLI / Crossfire z mocniejszych GPU).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.10.2012 o 18:55, diabolo20 napisał:

Wie ktoś jak połączyć kable od obudowy do tej płyty głównej?
http://pl.asus.com/Motherboards/Intel_Socket_1155/P8B75M_LX/#download

Albo mi się wydaje, albo masz jakąś starą budę. Ma panel audio?

Może być problem z podłączeniem Power LED. Będziesz musiał 1 pinem.
Nie mniej patrząc poziomo
Górny rząd: Power LED, Power SW
Dolny rząd: HDD LED, Reset

USB do USB.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.10.2012 o 19:13, Zgreed66 napisał:

> Wie ktoś jak połączyć kable od obudowy do tej płyty głównej?
> http://pl.asus.com/Motherboards/Intel_Socket_1155/P8B75M_LX/#download
Albo mi się wydaje, albo masz jakąś starą budę. Ma panel audio?

Może być problem z podłączeniem Power LED. Będziesz musiał 1 pinem.
Nie mniej patrząc poziomo
Górny rząd: Power LED, Power SW
Dolny rząd: HDD LED, Reset

USB do USB.

OK a co da mi 1 pin zamiast 2?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.10.2012 o 19:13, Zgreed66 napisał:

> Wie ktoś jak połączyć kable od obudowy do tej płyty głównej?
> http://pl.asus.com/Motherboards/Intel_Socket_1155/P8B75M_LX/#download
Albo mi się wydaje, albo masz jakąś starą budę. Ma panel audio?

Może być problem z podłączeniem Power LED. Będziesz musiał 1 pinem.
Nie mniej patrząc poziomo
Górny rząd: Power LED, Power SW
Dolny rząd: HDD LED, Reset

USB do USB.

Podłączyłem tak jak kazałeś tylko sprawdź czy dobrze zrozumiałem natomiast ten USB gdzie mam podłączyć?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.10.2012 o 19:43, diabolo20 napisał:

Podłączyłem tak jak kazałeś tylko sprawdź czy dobrze zrozumiałem natomiast ten USB gdzie
mam podłączyć?

To włącz ;p Nic się nie stanie. Najwyżej się nie włączy, albo dioda się nie będzie swiecic.
Na lewo masz 2 miejsca na usb 2.0. Twój kabelek jedno miejsce ma pełne. Więc nie da się tego zle wsadzić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

USB podłączasz po jedno z tych niebieskich złącz pod portem PCI, ewentualnie pod białe wyjście USB 3.0 obok, jeśli obudowa ma porty w tej wersji z przodu. Co do konsekwencji złego podłączenia, to nie obawiaj się, komputer nie spali Ci się od samego złego podłączenia tych kabli.

EDIT: Widzę, że Zgreed66 mnie ubiegł o ułamek sekundy ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.10.2012 o 19:44, diabolo20 napisał:

tui sa foty polaczenia i kabla usb


USB masz takie 2 niebieskie złączki na obu zdjęciach widoczne (dolna krawędź płyty, na pierwszej fotce po środku na drugiej przy prawej krawędzi zdjęcia), źle się nie da podłączyć bo wtyczka ma jedno zaślepione miejsce, obojętne w które gniazdo. Przycisków się nie da źle podłączyć. Jak odwrotnie podpiąłeś diody (LED) to nie będą się co najwyżej świecić, więc wtedy trzeba podłączyć odwrotnie (zamienić plus z minusem) ogólnie zdaje się że kolorowy kabel to zazwyczaj jest plus.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.10.2012 o 20:11, Nufiko napisał:

kolorowy kabel to zazwyczaj jest plus.

Power LED, patrząc po zdjęciach jest ze starych bud - jest 3 pinowy (pusty środkowy).
Więc bez niego trzeba będzie się obejść ;p
Coś mi się pokićkało chyba, bo wydawało mi się, ze na jednej może leciec ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.10.2012 o 19:57, diabolo20 napisał:

i jeszcze drugie pytanko czy komp moze sie spalic jak zle te kable podlacze?


Nie komputer się nie spali, co najwyżej w ekstremalnie rzadkim przypadku mogą się przepalić diody lub złącza na obudowie, ale jak mówię, musiałbyś mieć niewiadomo jakiego pecha.
Ja kiedyś podłączyłem źle obudowę, wyjście audio i na mikrofon w przednim panelu miałem na odwrót, a komputer też spokojnie działał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.10.2012 o 20:16, Zgreed66 napisał:

> kolorowy kabel to zazwyczaj jest plus.
Power LED, patrząc po zdjęciach jest ze starych bud - jest 3 pinowy (pusty środkowy).
Więc bez niego trzeba będzie się obejść ;p
Coś mi się pokićkało chyba, bo wydawało mi się, ze na jednej może leciec ;)

niedziałała:(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.10.2012 o 20:23, diabolo20 napisał:

> > kolorowy kabel to zazwyczaj jest plus.
> Power LED, patrząc po zdjęciach jest ze starych bud - jest 3 pinowy (pusty środkowy).

> Więc bez niego trzeba będzie się obejść ;p
> Coś mi się pokićkało chyba, bo wydawało mi się, ze na jednej może leciec ;)
niedziałała:(

ok zadziałało nawet system sie uruchomił:) mimo ze zmienilem plyte z gigabyte na asusa:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.10.2012 o 20:37, krzysztofex97 napisał:

Jaki procesor lepszy do gier ? E8200 czy E7400 ? malutkie OC mile widziane ;)


E8200
seria 7000 to troszkę bardziej okrojona 8000,
Potencjał OC jest bardzo wielki, wyniki powyżej 3600, a nawet 4000 megahertzów to norma.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się