Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Dnia 16.11.2012 o 15:05, Paweuu napisał:

ok. 1500,zł


Myślę, że cena adekwatna do jego wydajności, aczkolwiek jeśli zamierzasz kupować komputer na kilka najbliższych lat, to kieruj się radami ziptofaf :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

co do karty graficznej, to najprawdopodobniej nawet przy zestawie który rozpisał ziptofaf póki co musiał bym zadowolić się geforce 460 gtx, ale skoro inne podzespoły też zostają w tyle to pewnie nie mam się co zastanawiać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam! W końcu odłożyłem trochę pieniędzy i chcę złożyć swój wymarzony build ( wymarzony w miarę możliwości finansowych :). W weekend chciałbym zamówić wszystkie części, długo nad nimi myślałem, ale skoro sporo czasu nie siedziałem już w sprzęcie komputerowym i chciałbym się Was zapytać o zdanie, czy nie popełniłem jakiejś gafy.
Komputer będzie mi służył głównie do amatorskiej obróbki zdjęć, na gry przyjdzie jeszcze pora, bo jak widać nie uwzględniłem jak na razie karty graficznej. Więc zestaw wygląda tak:

intel core i5-3470 3,2GHz
xfx core 550W lub SilentiumPC Deus 500W
asrock z77 pro3
OCZ Vertex 2 60GB SSD lub Samsung SpinPoint F3 1TB (w sumie mam już magazyn danych 720GB, dlatego zastanawiam się nad dyskiem SSD, ponieważ sporo opinii o przyspieszeniu sprzętu czytałem)
Corsair RAM DDR3 8GB 1600 MHz XMS3 Classic
Logitech C270
TP-LINK wi-fi TL-WN751ND
Coolermaster Silencio 550

Moje ogólne pytanie, to czy można tutaj jeszcze coś ulepszyć niskim kosztem (kwota rzędu 200 zł), czy tak to już zostawić. Czy inne RAMy dadzą duży skok wydajności? (nie mówię o pojemności), czy dysk SSD na sam system i programy to dobry pomysł?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.11.2012 o 12:41, Niewiernus napisał:

Witam, czy jest ktos w stanie wytłumaczyć mi różnice między trzema takimi samymi dyskaki
ssd? Na pierwszy rzut oka jest to tylko cena oraz nazwa kodowa. Może cos jeszcze?


Co do pierwszego dysku, to jest to wersja retail, nie zawiera dodatkowych elementów montażowych do dysku, śrubek itp. Wersja z drugiego linku natomiast takie elementy posiada (i przez co jest zauważalnie droższa od pierwszej). Niestety nie wiem, czym wyróżnia się wersja z trzeciego linku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jesli mam na płycie głównej slot PCIe 3.0 x16 to mogę wsadzić do niego kartę na PCIe 2.0? Nie będzie żadnych problemów? Czy lepiej podpiąć ją do zwykłego 2.0?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dobrałeś płytę na chipsecie Z77 do procesora z zablokowanym mnożnikiem. Zdecyduj się, czy chcesz podkręcać procesor. Tego i5-3470 na płycie Z77 można podkręcić o kilkaset MHz poprzez zmianę mnożnika Turbo i zwiększenie częstotliwości BCLK. Prawdopodobnie nie będziesz musiał przy tym podnosić napięcia CPU, więc dodatkowe chłodzenie nie jest konieczne. Jeśli nie zamierzasz kręcić w ten sposób procesora, płytę zmień na MSI B75A-G43 / Gigabyte GA-B75-D3V, nie ma sensu dopłacać do czegoś, czego się nie wykorzysta, a podane płyty na B75 są bardzo podobnie wyposażone i oferują takie same możliwości, co te na Z77 (nie licząc braku możliwości podkręcania procesora poprzez mnożnik). Jeśli jednak kręcić zamierzasz, płytę zmień na MSI Z77A-G43, powinna być w podobnej cenie, co ten AsRock, a jest od niego nieco lepszym wyborem.
Również obudowę chyba lepiej byłoby zmienić na coś lepszego, z tego co widzę, wypadła ona dość przeciętnie w teście na PCLab:
http://pclab.pl/art46118.html
Rozejrzyj się za konstrukcjami SilentiumPC, tj. Gladius M40 Pure Black, Regnum L50 Pure Black i Gladius X80 Pure Black. Z tych o jeszcze bardziej klasycznym i minimalistycznym wyglądzie możesz zwrócić uwagę na Bitfenix Shinobi (najlepiej w wersji z USB 3.0 z przodu) i Fractal Design Arc Midi Tower.
Co do SSD - naturalnie jest to bardzo dobry pomysł, taki dysk bardzo przyspieszy pracę w systemie i poprawi komfort pracy. OCZ Vertex 2 jest jednak kiepskim wyborem - nie dość, że jest już trochę przestarzały (aktualnie na rynku mamy już modele Vertex 4), to jest oparty na problematycznym kontrolerze SandForce, który niestety nie jest znany ze swej niezawodności. Rozejrzyj się za dyskami takimi jak Plextor M5S 64GB, Lite-On E200 80GB, Crucial M4 64GB, Samsung 830 64GB i OCZ Vertex 4 64GB. Od 350-400 zł zaczynają się wersje tych dysków o pojemności 128GB (nie licząc Lite-Ona). Myślę, że warto doń dopłacić te 100-150 zł.
Co do RAMów - te o wyższym taktowaniu / mniejszych opóźnieniach nie dadzą Ci niestety zauważalnego wzrostu wydajności, chociaż w miarę możliwości warto poszukać czegoś o taktowaniu 1600MHz, opóźnieniach nie większych, niż CL10, niskich radiatorach (bądź bez nich) i napięciu 1,5 V.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.11.2012 o 21:36, TerrorHurtz napisał:

Jesli mam na płycie głównej slot PCIe 3.0 x16 to mogę wsadzić do niego kartę na PCIe
2.0? Nie będzie żadnych problemów? Czy lepiej podpiąć ją do zwykłego 2.0?


Możesz spokojnie podpiąć do 3.0 - nie ma prawa być żadnych problemów z działaniem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.11.2012 o 21:45, Szynkars napisał:

Dobrałeś płytę na chipsecie Z77 do procesora z zablokowanym mnożnikiem. Zdecyduj się,
czy chcesz podkręcać procesor. Tego i5-3470 na płycie Z77 można podkręcić o kilkaset
MHz poprzez zmianę mnożnika Turbo i zwiększenie częstotliwości BCLK. Prawdopodobnie nie
będziesz musiał przy tym podnosić napięcia CPU, więc dodatkowe chłodzenie nie jest konieczne.
Jeśli nie zamierzasz kręcić w ten sposób procesora, płytę zmień na MSI B75A-G43 / Gigabyte
GA-B75-D3V, nie ma sensu dopłacać do czegoś, czego się nie wykorzysta, a podane płyty
na B75 są bardzo podobnie wyposażone i oferują takie same możliwości, co te na Z77 (nie
licząc braku możliwości podkręcania procesora poprzez mnożnik). Jeśli jednak kręcić zamierzasz,
płytę zmień na MSI Z77A-G43, powinna być w podobnej cenie, co ten AsRock, a jest od niego
nieco lepszym wyborem.


Rzeczywiście nie zamierzam podkręcać procesora, dlatego wybiorę płytę na B75, MSI B75A-G43. Dysk SDD wybrałem Samsunga. Obudowę już niestety mam kupioną, bo zależało mi na ciszy i w dodatku urzekł mnie wbudowany czytnik kart SD, którego w żadnej obudowie nie widziałem. Dzięki za pomoc!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

Na Święta zamierzam upgradować komputer. Jest to:
Windows Vista 32bit
Intel Core2Quad 4x2.5ghz
4gb RAM
GTX 260

Otóż zamierzam kupić Windows 7 64bit wraz z kością pamięci RAM 2gb. Tutaj moje pytanie jest takie: czy Windows 7 będzie prawidłowo chodził? Czy gry nie będą kolidowały z nim, chodzi o takie np. sprzed 4 lat?

Nie wiem, czy w dobrym temacie zadaję kolejne pytanie, ale jak będzie chodził na podanym kompie Shogun 2? Mój monitor ma rozdzielczość jak dla 22", a zależy mi na graniu na średnich komfortowo. Jeśli Shogun 2 będzie chodził kiepsko, to co ew. radzicie zmienić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.11.2012 o 01:21, LubieWafle napisał:

Cześć!

Na Święta zamierzam upgradować komputer. Jest to:
Windows Vista 32bit
Intel Core2Quad 4x2.5ghz
4gb RAM
GTX 260

Otóż zamierzam kupić Windows 7 64bit wraz z kością pamięci RAM 2gb. Tutaj moje pytanie
jest takie: czy Windows 7 będzie prawidłowo chodził? Czy gry nie będą kolidowały z nim,
chodzi o takie np. sprzed 4 lat?


Ja mam 7 64bit od bardzo dawna i nawet bardzo stare gry chodzą bez większego problemu, czasem sa problemy z grafiką ale to raczej przypadłość karty graficznej niż tego że system ma 64bity.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli w tej chwili masz już 4 GB pamięci RAM, to moim zdaniem nie ma sensu dokładać więcej. Win 7 pójdzie bez problemu na 4 GB ram-u. W dodatku jest to pamięć DDR2, tak?
Myślę, że Shogun 2 będzie w miarę komfortowo chodził, choć nie zagwarantuję Ci na jakich dokładnie ustawieniach graficznych :) Mi na znacznie słabszej konfiguracji w miarę płynnie chodził w FullHD i na minimalnych ustawieniach graficznych :)
Moim skromnym zdaniem nie ma sensu w Twoim komputerze wymieniać poszczególnych podzespółów, bo każdy nowszy element będzie ograniczany przez te starsze. Jeśli byś znacznie chciał zwiększyć wydajność komputera, to musiałbyś ok 1200 zł wydać, przy założeniu, że masz dobry dysk twardy, obudowę i zasilacz :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witajcie, raz jeszcze się do Was zgłaszam z pomocą, lecz tym razem już z konkretnym budżetem. W zasadzie nie ma co gadać, bo mój problem był już nieraz tutaj przedyskutowany. Doradźcie mi najlepszy sposób, aby przy kwocie do 1000 zł jak najlepiej usprawnić poniższego peceta pod kątem grania:

CPU: Phenom II X6 1055t
Mobo: Gigabyte 870A-UD3
GPU: Gigabyte GTX 460 1GB
RAM: 4GB DDR3 1333 Mhz
Zasilacz: Thermaltake TPX-675M 675W
Chłodzenie: Thermaltake Contac 30

Rozdzielczość monitora: 1920x1080

I jeszcze jedna ważna kwestia, nie zamierzam niczego podkręcać, bo się na tym nie znam. Także nie bierzcie tego pod uwagę.

Podejrzewam, że tak jak wyżej parę osób doradzało, najlepszym rozwiązaniem będzie wymiana procka i mobo pod Intela, ale jestem otwarty na propozycje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie zamierzasz podkręcać, to od siebie poleciłbym i5-3470 lub i5-3570 + ASRock B75 Pro 3, MSI B75A-G43, albo Gigabyte GA-B75-D3V. Co prawda do takich procesorów przydałaby się mocniejsza karta.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Moim skromnym zdaniem przy budżecie 1000 zł nie ma sensu nic tu zmieniać. Owszem, procek jest do gier bardzo słaby, ale jeśli wymienisz go na i3 lub i5 obecnej generacji Intela, to karta graficzna zacznie być ograniczeniem w grach.
Masz więc 2 wyjścia - albo dozbierasz jakieś 600 zł i od razu wymienisz procka, mobo i kartę graficzną, albo teraz kupisz procesor, a za kilka miesięcy kartę graficzną. Z mojego doświadczenia wiem, że wymiana samego procesora, a zostawienie na dłużej obecnej karty graficznej nie będzie warte to 1000 zł - nie przyniesie Ci wystarczających przyrostów wydajności w grach w stosunku do nakładów środków.
Jeśli wybierzesz tą drugą opcję to polecałbym Ci brać taki zestawik:

Procesor:
http://www.agito.pl/procesor-intel-core-i5-3470-3-20ghz-box-81-594776.html?attr=297-455675 739 zł

Płyta główna:
http://www.agito.pl/plyta-glowna-msi-b75a-g43-79-568928.html?attr=938-515769 267 zł

Wychodzi niewiele ponad 1000 zł, a masz już bardzo wydajny procesor do gier i nowoczesną płytę główną :) Warto by też dokupić 4 GB ram do tych już posiadanych :)
Jednak warto by do tego w niedługim czasie dokupić kartę graficzną przynajmniej pokroju HD7850 - inaczej będziesz miał nieproporcjonalnie mocny procesor w stosunku do karty graficznej :)
Innym pomysłem byłoby oszczędzenie na procesorze i branie np:

Procesor:
http://www.agito.pl/procesor-intel-core-i3-3220-3-3ghz-box-81-645292.html?attr=297-458959 459 zł

Płyta główna:
http://www.agito.pl/plyta-glowna-msi-b75a-g43-79-568928.html?attr=938-515769 267 zł

Karta graficzna:
http://www.agito.pl/karta-graficzna-msi-radeon-hd-7850-oc-1gb-ddr5-pci-e-box-84-642134.html?attr=248-513091 720 zł

RAZEM: 1446 zł

W tym przypadku dopłacasz ok 450 zł, ale masz już dość dobrze zbalansowany zestaw - wydajny procesor 3-ciej generacji, nowoczesną kartę graficzną i płytę główną :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki panowie. Dokładnie taki miałem plan, czyli obecnie wydać 1000 zł na wymianę procka i mobo, a w ciągu kilku miesięcy zastąpić kartę graficzną czymś mocniejszym. Kto wie, może nawet szybciej, jeśli uda mi się łatwo sprzedać tego GTX 460. :)
Zatem i5-3570 + MSI B75A-G43 + ewentualnie kolejne 4gb ram to najlepsza opcja, tak?

Ten i5 to ta technologia Ivy Bridge, na którą wszyscy radzili poczekać kila miesięcy temu? Na jak długo powinien starczyć takowy procek (w sensie wymiany na coś nowego)?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.11.2012 o 12:48, Hartus napisał:

Dzięki panowie. Dokładnie taki miałem plan, czyli obecnie wydać 1000 zł na wymianę procka
i mobo, a w ciągu kilku miesięcy zastąpić kartę graficzną czymś mocniejszym. Kto wie,
może nawet szybciej, jeśli uda mi się łatwo sprzedać tego GTX 460. :)
Zatem i5-3570 + MSI B75A-G43 + ewentualnie kolejne 4gb ram to najlepsza opcja, tak?


Moim zdaniem to najlepsze wyjście :) Warto dołożyć te kilkadziesiąt złotych i od razu brać te 4 GB ram-u. Jeśli chodzi o procesor to albo brać tańszego i5 3470 albo droższego o kilkadziesiąt złotych i5 3570 :)

Dnia 17.11.2012 o 12:48, Hartus napisał:


Ten i5 to ta technologia Ivy Bridge, na którą wszyscy radzili poczekać kila miesięcy
temu? Na jak długo powinien starczyć takowy procek (w sensie wymiany na coś nowego)?


Te i5 to wszystko Ivy Bridge :) Nie są dużo bardziej wydajne od Sandy Bridge, ale moim skromnym zdaniem lepiej brać coś nowszego niż za te same pieniądze coś starszego :D Jeśli dynamika postępu w grach utrzyma się na poziomie z ostatnich kilku lat, to pewnie i na najbliższe 4 lata wystarczą :) Co się jednak stanie jak wyjdą konsole nowej generacji, to nie mam pojęcia :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli do podanego zestawu, który wcześniej podał mi ziptofaf ( http://forum.gram.pl/forum_post.asp?tid=92&pid=63761) chciałbym w przyszłości dokupić kartę geforce gtx 660 ( http://www.komputronik.pl/product/167821/Sprzet_komputerowy/Podzespoly/GeForce_with_CUDA_GTX_660_Gigabyte_2GB_DVI_HDM_VGA_PCI_E_OC.html) to musiałbym wymieniać do tej karty jeszcze zasilacz, czy tamten ten podany powinien ją uciągnąć bez przeszkód?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.11.2012 o 14:42, Paweuu napisał:

Jeśli do podanego zestawu, który wcześniej podał mi ziptofaf ( http://forum.gram.pl/forum_post.asp?tid=92&pid=63761)
chciałbym w przyszłości dokupić kartę geforce gtx 660 ( http://www.komputronik.pl/product/167821/Sprzet_komputerowy/Podzespoly/GeForce_with_CUDA_GTX_660_Gigabyte_2GB_DVI_HDM_VGA_PCI_E_OC.html)
to musiałbym wymieniać do tej karty jeszcze zasilacz, czy tamten ten podany powinien
ją uciągnąć bez przeszkód?


Nie będziesz musiał wymieniać zasilacza :) chociaż ja na Twoim miejscu bym brał zasilacz:
http://www.silentiumpc.com/deus-g1-600w-80plus-bronze/
polskiej firmy SilentiumPC :) Jest bardzo dobrze wyposażony i zbiera niezłe recenzje :) Dodatkowo wspierasz polski rynek :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się