Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Dnia 19.11.2012 o 18:11, ziptofaf napisał:

Zasadniczo wymiana procesora oznacza również zmianę płyty głównej. Co w sumie oznacza
że do modernizacji idzie procesor, płyta główna, karta graficzna (niekoniecznie od razu)
i pamięci RAM. A na co zmienić? To zależy od budżetu.

W gruncie rzeczy bardzo dobrą kombinacją jeśli chodzi o stosunek ceny do wydajności oferuje
któryś z nowych Core i5 Intela (nawet najtańszy z nich typu i5 3330) plus jakaś ekonomiczna
płyta główna np. Gigabyte GA-B75M-D3V. Tym niemniej, nadal mówimy o kwocie rzędu 950
zł. Do tego jeszcze dorzucić 4GB RAM''u (to akurat problemem nie jest i kosztuje z 70
zł). I wtedy masz platformę do której możesz wsadzić nawet kartę graficzną za 1500 zł
i całość będzie dobrze ze sobą współpracować (zasadniczo gpu kosztujące 800 zł umożliwia
już wtedy grę we wszystkie możliwe tytuły w najwyższych detalach).

Oczywiście, jest to rozwiązanie co prawda najbardziej przyszłościowe i wydajne ale niekoniecznie
tanie. Możliwością zmniejszenia ceny jest zmiana procesora np. na dwurdzeniowego Core
i3 3220, wtedy procesor + płyta łącznie zamykają się w kwocie poniżej 700 zł. Wydajnościowo
wychodzi to całkiem nieźle, lepiej niż porównywalne cenowo platformy od AMD (które niby
mają 4-8 rdzeni ale w grach sprawdzają się średnio). Nadal można wtedy wsadzić mocną
kartę graficzną i uzyskiwać dość wysokie detale w nowych grach. Ale z drugiej strony
- są to wtedy już tylko 2 rdzenie. A niektóre gry jednak lubią mieć ich 4.
http://pclab.pl/art51207-3.html - przykładowe testy jak to wygląda w połączeniu z naprawdę
mocną kartą graficzną. Normalnie różnice będą mniejsze (choć i ilość fps-ów spadnie ;))

Wielkie dzięki za pomoc, teraz muszę się zastanowić nad wszystkim na spokojnie i zdecydować na coś. Jeszcze raz dzięki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Szybkie pytanie, pod który slot podłączyć GTX 460, PCIe 3.0 x16, czy PSIe 2.0 x16? Na płycie głównej wyglądają następująco:

20121123000603

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Do tej pory wszystko szło gładko, do momentu instalacji karty graficznej. Mianowicie nie jestem w stanie jej zamontować, bo nie wiem co zrobić z zakrzywioną końcówką śledzia, czy jakkolwiek to się zwie (obrazek 1). Jak widać na obrazku nr 2, nie ma żadnego odstępu pomiędzy płytą główną, a obudową, gdzie można by to zakrzywienie wcisnąć. Za cholerę nie idzie włożyć tej karty. Co można z tym zrobić?

20121123093755

20121123093821

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj poluzować śruby mocowania płyty głównej do obudowy i wtedy wcisnąć kartę graficzną najpierw między obudowę a płytę a dopiero potem w slot.Możesz jeszcze spróbować wyprostować to zagięcie jakimiś kombinerkami lub je uciąć ale podejrzewam, że tak ekstremalnych rzeczy wolałbyś uniknąć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co do Twojego pierwszego posta, to ja bym wpiął kartę graficzną w górny slot 3.0 :)
Jeśli chodzi o drugi, to na drugim obrazku widać, że śledź powinien zmieścić się w tą szparę pomiędzy płytą główną, a obudową - powinien być zakrzywiony tylko z jednej strony pod kątem prostym, żeby można było przykręcić kartę graficzną do obudowy. Ale jak rozumiem jest jeszcze z drugiej strony wygięty?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nufiko, pawbuk - dzięki za rady. Po obejrzeniu zdjęć w internecie mojej karty można stwierdzić, że oryginalnie te końcówki są proste, a nie zagięte. Prawdopodobnie znajomy, który składał mi komputer dwa lata temu je zagiął, aby dopasować do poprzedniej płyty. Także po prostu ponownie je wyprostuje i dam znać czy zaskoczyło. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.11.2012 o 13:42, Hartus napisał:

Praktycznie wszystko mam już podłączone, oprócz tego, przed czym przestrzegał ziptofaf
- diody, przyciski startu/resetu i tak dalej. Możecie mi wskazać gdzie podłączyć kabelki
widoczne na obrazkach?

Moja płyta: http://www.nix.ru/autocatalog/motherboards_msi/133982_2245_draft.jpg


Do JFP1 lub JFP2 w instrukcji do płyty musi być opisane, które piny za co odpowiadają (chyba nawet tabelka nad tymi złączkami na zdjęciu lewy dolny róg ma opisane co gdzie wpiąć ale nie dam rady odczytać - za słaba jakość zdjęcia). Przycisków (złączek opisanych SW) nie da się źle podłączyć, a jak LED źle podepniesz to się nie będzie świecić i trzeba podpiąć odwrotnie. Dla głośniczka też raczej nie ma róznicy jak jest podpięty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ostanie już, mam nadzieję pytanie. :) Nieumyślnie, podczas montowania karty graficznej pozbyłem się dwóch śledzi z tylnej części obudowy. Nie chcę tego tak zostawiać, bo będzie to dodatkowe źródło kurzu. Czy zaklejenie ich taśmą to dobry pomysł?

20121123152933

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak rozumiem to są wylamywane śledzie, a nie odkręcane? :D nie da się na pewno ich jakoś ponownie włożyć? Możesz też je same przykleić jakoś taśmą :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.11.2012 o 15:48, pawbuk napisał:

Jak rozumiem to są wylamywane śledzie, a nie odkręcane? :D nie da się na pewno ich jakoś
ponownie włożyć? Możesz też je same przykleić jakoś taśmą :)

Tak, nie było możliwości ich wykręcenia. Po prostu kawałek blachy wyłamany z obudowy. Niby mógłbym je przykleić, ale nie lepiej je wyrzucić i po prostu te szpary zakleić taśmą?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.11.2012 o 15:51, Hartus napisał:

Tak, nie było możliwości ich wykręcenia. Po prostu kawałek blachy wyłamany z obudowy.
Niby mógłbym je przykleić, ale nie lepiej je wyrzucić i po prostu te szpary zakleić taśmą?

Moim zdaniem bardziej estetycznie będzie jeśli je jakoś od środka przykleisz taśmą :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.11.2012 o 15:55, Hartus napisał:

O estetykę mi nie chodzi, bo i tak nie będzie tego widać, ale czy to nie spowoduje żadnych
problemów? ;)


Nie, chociaż kurz pewnie będzie się przyklejał do taśmy :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.11.2012 o 16:01, pawbuk napisał:

Nie, chociaż kurz pewnie będzie się przyklejał do taśmy :)

To obkleję z dwóch stron i będzie ok. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się