Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Pewnie nie będzie dziwne co napiszę, ale moim zdaniem lepiej zbierać już kasę na całkiem nowy zestaw niż dokładać do obecnego :) Jeśli byś miał dysk twardy na SATA, do tego napęd optyczny również na SATA, w miarę porządny zasilacz oraz obudowę, to już oszczędzasz 600 zł ;) Do tego sprzedajesz obecne procesor + płyta główna + RAM + karta graficzna - kolejna kasa do nowego zestawu ;) W tej chwili już za 1000 zł kupisz w miarę porządne podzespoły (procesor, płyta główna, ram, karta graficzna ), a za 1400 zł masz bardzo fajny zestaw, który spokojnie sobie poradzi nawet z tymi najnowszymi grami ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie, dlaczego wciąż wiele osób kupuje sprzęt przez allegro, skoro te same części można taniej kupić w renomowanych sklepach komputerowych, gdzie nie ryzykujemy z jakimś niepewnym sprzedawcą czy gwarancją. Podałem linka do najtańszych modeli HD7770 z ceneo - niech kolega wybierze któryś z nich. Przy odrobinie szczęścia cena karty razem z wysyłką zamnie się w 450 zł. Więcej za HD7770 zresztą nie warto dawać. Używany HD6850 z 2-miesięczną gwarancją w cenie 420 zł nie jest opłacalny, ma porównywalną wydajność do nowszych HD7770, które są w zbliżonej cenie, a są mniej prądożerne i mają pełną 2-letnią bądź 3-letnią gwarancję.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W jakim sklepie kupujesz? Osobiście zmieniłnym płytę główną na jakąś z 3-letnią gwarancją (któryś z tańszych modeli Gigabyte na H61) i dysk na Western Digital Caviar Blue 500GB. Co do karty graficznej - Club3D to właściwie ten sam producent, co Vertex3D i Power Color. Wybrany przez Ciebie model prawdopodobnie ma dość przeciętne chłodzenie (i tylko 2-letnią gwarancję), ale przy tej cenie można przymknąć na to oko, zwłaszcza, jeżeli dodają do niego jakieś gry. Co do reszty podzespołów - warto dołożyć kilkanaście zł do obudowy Brutus 410 (dodatkowy wentylator z przodu, zapewniający lepsze chłodzenie całości), a także do jakiegoś mocniejszego zasilacza (w cenie do 150 zł wybór jest niewielki, możesz zastanawiać się między Chiefteciem GPA-500S8 a Fortronem Hexą 400W; bliżej 200 zł są już takie zasilacze, jak High Power Element Plus 500W, XFX Core 450W, czy najlepszy w tej klasie cenowej SilentiumPC Deus G1 500W). Na procesorze możesz zaoszczędzić - wspomniany przez Ciebie Celeron G550 ma tylko marginalnie niższą wydajność, a kosztuje jakieś 70 zł mniej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Super, dzięki za rozwianie wątpliwości. ;) Właśnie myślałem, żeby wydać max 1500zł. Mój aktualny komputer złożyłem za ok. 1200zł jakoś pod koniec 2008 roku i pomimo tego, że nie był/nie jest demonem prędkości to zastrzeżeń nie miałem. ^^ Ciekawe, ile aktualnie dostałbym za sprzedanie tego komputera...

Muszę powiedzieć, że już od dawna nie interesuję się sprzętem i nie mam bladego pojęcia w co opłaca się zainwestować, więc nie jestem w stanie samodzielnie złożyć kompa. Zapewne poszperam sobie na necie i przejrzę ten wątek, ale jeżeli jakaś dobra duszyczka byłaby w stanie podać mi tutaj przykładowy konfig kompa z przedziału 1000-1500zł, to byłbym bardzo wdzięczny. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W niedługim okresie (ok. 3 miesiące) planuję wymienić mojego 7-letniego starca. W zasadzie nie mogę zostawić w nim nic poza dyskiem, obudową i napędem, budżet to koło 2500zł, +/- 10%, przydałby się do tego jakiś monitor też. System mam. Zestaw ma służyć do grania i mam nadzieję, że pochodziłby bez problemu przez jakieś 3 lata.
Prosiłbym o złożenie jakiegoś zestawu, żeby mniej więcej być obeznanym w temacie oraz pokazanie benchmarków czy testów na grach z tego roku, liczę na wysokie detale i płynność gier. Preferowałbym GeForce''y jako grafikę. Overclocker ze mnie na chwilę obecną dość słaby, ale w późniejszych latach w razie spadku wydajności wypadałoby się za to zabrać.
Dzięki z góry.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.12.2012 o 22:03, pawbuk napisał:

A napęd i dysk twardy masz na SATA? :)

Nie wiem, które jest które, ale te wtyczki nie były płaskie i cienkie :P W pudle od zestawu mam jakieś przejściówki.
W każdym razie w środku do napędu i dysku mam te długie, płaskie paski.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak rozumiem mam nie uwzględniać dysku twardego, napędu oraz obudowy? :) A zasilacz jaki dokładnie masz? ;)

No to moja propozycja do 1500 zł (z zasilaczem):

Procesor:
http://www.agito.pl/procesor-intel-core-i3-3220-3-3ghz-box-81-645292.html?attr=297-458959 439 zł

Płyta główna:
http://www.agito.pl/plyta-glowna-msi-b75a-g43-79-568928.html?attr=938-515769 264 zł

Pamięć operacyjna:
http://www.agito.pl/pamiec-corsair-ddr3-8gb-1333mhz-cl9-box-96-579974.html?cid=707&attr=361-85843 133 zł

Karta graficzna:
http://www.agito.pl/karta-graficzna-asus-radeon-hd-7770-directcu-1gb-ddr5-pci-e-box-v2-84-580294.html?attr=cena-0+500 475 zł

Zasilacz:
http://www.agito.pl/zasilacz-silentiumpc-deus-g1-80plus-bronze-500w-221-657094.html?cid=220 199 zł


W zestawie umieściłem dwurdzeniowy, czterowątkowy procesor Intela i3, który bardzo dobrze sobie radzi we wszelkich grach :) Płyta głowna to porządna konstrukcja oparta na chipsecie B75 - na początku chciałem na płycie oszczędzić, ale uznałem, że nie ma to sensu. 8 GB pamięci operacyjnej to obecnie optimum, które się przydaje. Karta graficzna to Radeon HD7770, czyli dość tania, ale jednocześnie wydajna konstrukcja - powinna pociągnąć wszystkie wspólczesne gry na średnich ustawieniach ;) Zasilacz to bardzo fajny produkt polskiej firmy SilentiumPC, który ma fantastyczny wręcz stosunek jakości (wyposażenia) do ceny.
Jeśli udało by Ci się jakoś zdobyć jeszcze 200 zł, to można by do zestawu włożyć dużo wydajniejszą kartę graficzną, a mianowicie Radeona HD7850 - wydajniejsza niż GTX560 Ti. Wtedy mniej więcej zestaw by był idealnie zbalansowany, czyli "wydajność" procesora i karty graficznej byłaby na w miarę podobnym poziomie. Obecnie jest lekka przewaga procesora w tym układzie, ale niestety niewiele da się z tym zrobić. Ewentualnie można by oszczędzić ok 60 zł na pamięci operacyjnej, wziąć na razie tylko 4 GB i wtedy trzeba by dopłacić tylko 140 zł do HD7850. Moim zdaniem warto dozbierać tą kasę i cieszyć się dłużej z wydajności sprzętu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.12.2012 o 22:15, Hummer napisał:

Nie wiem, które jest które, ale te wtyczki nie były płaskie i cienkie :P W pudle od zestawu
mam jakieś przejściówki.
W każdym razie w środku do napędu i dysku mam te długie, płaskie paski.


Możesz zrobić zdjęcia i tutaj wgrać? :) bo nie wiem czy masz dysk twardy i napęd połączone z płytą główną taśmami czy małymi kablami ;)

EDIT:
Ten monitor też ma się zmieścić w tej cenie, czy osobno liczyć?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.12.2012 o 22:23, Hummer napisał:

Taśmy od płyty głównej szły, zdjęcia nie zrobię, bo nie mam śrubokręta żadnego :D Monitor
raczej w cenie.

To jest niestety kłopot, bo albo kupisz nowe dysk twardy i napęd, albo będziesz musiał się bawić jakimiś przejściówkami, których poprawne działanie jest mocno wątpliwe. Może ktoś na tym forum miał jakieś doświadczenia z przejściówkami ATA na SATA i Ci pomoże. Ja na razie Ci zaproponuję zestaw z dyskiem twardym i napędem. Na monitor możesz zarezerwować jakieś 450 zł - powinno wystarczyć.
Moja propozycja za ok 2250 zł:

Procesor:
http://www.agito.pl/procesor-intel-core-i3-3220-3-3ghz-box-81-645292.html?attr=297-458959 439 zł

Płyta główna:
http://www.agito.pl/plyta-glowna-msi-b75a-g43-79-568928.html?attr=938-515769 264 zł

Pamięć operacyjna:
http://www.agito.pl/pamiec-corsair-ddr3-8gb-1333mhz-cl9-box-96-579974.html?cid=707&attr=361-85843 133 zł

Karta graficzna:
http://www.agito.pl/karta-graficzna-sapphire-radeon-hd-7870-2gb-ddr5-pci-e-box-84-556769.html?attr=cena-0+900 899 zł

Dysk twardy:
http://www.agito.pl/dysk-wd-blue-wd5000aakx-500gb-sata600-83-426484.html?attr=4268-433190 219 zł

Napęd optyczny:
http://www.agito.pl/naped-lite-on-ihas124-19-czarny-oem-693-347135.html 86 zł

Zasilacz:
http://www.agito.pl/zasilacz-silentiumpc-deus-g1-80plus-bronze-600w-221-657095.html?cid=220 229 zł

RAZEM: 2269 zł

No więc zaproponowałem Ci do zestawu dwurdzeniowy, czterowątkowy procesor z rodziny Ivy Bridge i3 Intela. Bardzo dobrze sobie radzi on w grach:
http://pclab.pl/art51207-3.html
Płyta głowna to standardowy produkt MSi oparty na chipsecie B75 - ma wszystko to, co płyta głowna mieć powinna, bez żadnych udziwnień ani zbędnych rzeczy. W zupełności wystarczy normalnemu użytkownikowi. Jednak od razu Cię uprzedzam, że na niej nie popodkręcasz zbytnio żadnego procesora :)
Pamięć operacyjna to optymalne na dzień dzisiejszy 8 GB - w tej chwili właściwie tylko wielkość pamięci ma znaczenie.
Z kartą graficzną jest sprawa trudniejsza ponieważ i GTX660 i Radeon HD7870 są bardzo podobne pod względem wydajności, a także pod względem ceny. Jednak Radeona poleciłem Ci nie bez powodu - sterowniki Nvidii powodują dość duży narzut na procesory dwurdzeniowe (a takiego Ci poleciłem) i przez to wydajność całego zestawu spada. Prawdopodobnie więc zestaw z GTX 660 będzie miał mniejszą wydajność niż zestaw z HD7870.
Do tego wszystkiego standardowo dysk twardy 500 GB oraz porządny zasilacz SilentiumPC, który powinien Ci służyc bardzo dobrze przez najbliższe lata ;)
Jeśli chodzi o monitor, to niestety Ci nic nie polecę, bo się na tym zbytnio nie znam, a poza tym wybór monitora to dość subiektywna kwestia ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na razie nie będę rozkręcał kompa, a jego dokumentację mam w domu rodzinnym więc nie jestem w stanie powiedzieć, jaki to zasilacz. Zresztą, nie wiem czy to ma znaczenie, bo i tak planowałem wliczyć go w koszta. Obudowa to jakiś Advanced Case od Tracera (zdjęcia na necie nie znalazłem), jak zostanie to spoko, jak nie to kupię nową. Dysk to również kwestia kompatybilności, także jak będzie trzeba to się wymieni.

Inna sprawa, że najpierw będę musiał te pieniądze uzbierać - co mi może zająć kilka miesięcy. Mam niewielką nadzieję, że do tego czasu część z tych podzespołów potanieje. ;) Tak czy siak, podoba mi się ten zestaw i bardzo Ci pawbuk dziękuje za pomoc. Pewnie jeszcze w swoim czasie do tego wątku zajrzę. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.12.2012 o 23:58, Hummer napisał:

Jak duża jest różnica między i3 i i5? Bardzo to widać? Warto dopakować trochę więcej?

W tym linku, którego Ci podałem jest też jeden procesor i5 - sam możesz sobie zobaczyć czy warto dopłacać ok 250 zł. Jeśli byś się zdecydował na i5, to mógłbyś wziąć też GTX 660. Jeśli byś jednak chciał na czymś oszczędzić, żeby wziąć i5, to moim zdaniem się to nie opłaca :)
Podsumowując - jeśli możesz dozbierać te 250 zł do i5, to moim zdaniem warto :)

Jak już będziesz zdecydowany na kupno komputera i będziesz miał odpowiednie fundusze, to napisz tu jeszcze raz - w ciągu 3 miesięcy może się na rynku sporo zmienić :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej uzbieraj jak największe fundusze i napisz tu ponownie :) być może w tym czasie wyjdzie nowa generacja procesorów, która namiesza na rynku i cały zestaw będzie do wymiany :D ceny naprawdę bardzo szybko się zmieniaja ;) moim zdaniem podstawa to ok 1400 zł na procka, płytę główną, ram i grafikę ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem, że płyta główna, którą mi poleciłeś ma zintegrowaną kartę graficzną, i5 z resztą też, daje mi to jakieś większe korzyści?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.12.2012 o 09:50, Hummer napisał:

Zauważyłem, że płyta główna, którą mi poleciłeś ma zintegrowaną kartę graficzną, i5 z
resztą też, daje mi to jakieś większe korzyści?

Płyta główna umożliwia wykorzystanie zintegrowanej z procesorem karty graficznej :) Sama jej nie posiada. Daje Ci to jedynie tyle, że w chwili, kiedy padnie Ci normalna karta graficzna będziesz mógł dalej korzystać z komputera :)
Wzrostu wydajności zestawu zintegrowana karta graficzna nie spowoduje :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.12.2012 o 20:50, Szynkars napisał:

W jakim sklepie kupujesz?


T ozestawienie pochodziło z esc.pl , kupowal będę prawdopodobnie na morele. Posluchalem twoich rad i zmieniłem elementy na:

Procesor
Intel Pentium G645, Dual Core, 2.90GHz, 3MB, LGA1155, 32nm, 65W, VGA, BOX (BX80623G645) -223 zl

Płyta główna:
Gigabyte GA-H61M-DS2H /intel H61/
169 zł

Pamięć RAM:
GoodRam 4GB 1333MHz CL9
69 zł

Dysk twardy:
Dysk Western Digital Caviar Blue, 3.5'', 500GB, SATA III, 7200RPM (WD5000AAKX) OEM
235 zl

Karta graficzna:
Club3D Radeon HD7770 1GB DDR5 128bit (1000/4500) + GRY
425 zł

Nagrywarka DVD / BluRay:
LG GH24NS95 SATA (black)
69 zł

Obudowa:
SilentiumPC Brutus 410 Pure Black (bez zasilacza)
139 zł

Zasilacz:
SilentiumPC Deus G1-500W 80+ Bronze
190 zł

I co teraz sądzisz? Będzie lepiej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.12.2012 o 11:55, KofeinowyPablo napisał:

I co teraz sądzisz? Będzie lepiej?


Tak, zestaw jest dość optymalny. Zasilacz ma spory zapas mocy, w przyszłości możesz podłączyć do niego znacznie bardziej prądożerną kartę graficzną. Jeśli chcesz, możesz jeszcze ewentualnie dopłacić do jakiejś tańszej płyty na B75 w rodzaju MSI B75MA-E33 za ok. 200-210 zł, zyskasz SATA 3 i USB 3.0, oraz wyjście USB 3.0 na przedni panel obudowy (aczkolwiek przy Brutusie 310 / 410 tego ostatniego nie wykorzystasz). Jeśli nie potrzebujesz tych złącz i portów, pozostań przy tańszej płycie Gigabyte.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się