Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Dnia 26.12.2012 o 21:03, 4ny4 napisał:

Z77 posiada przede wszystkim możliwość CrossFire oraz częstotliwość taktowania pamięci
aż do 2800. Różnica cenowa między nimi jest zerowa, więc osobiście brałbym Z77. Z pamięci
możesz wziąć sobie GeiL EvO: http://www.morele.net/pamiec-geil-ddr3-8-gb-1600mhz-dual-geil-enhance-corsa-9-9-9-28-gec38gb1600c9dc-412648/


B75 też posiada możliwość łączenia kart w CF :) A zwiększone taktowania pamięci jakoś specjalnie nie zwiększają wydajności komputera - podwyższają tylko cenę pamięci :D

Dnia 26.12.2012 o 21:03, 4ny4 napisał:


Skoro masz 1400zł do przeznaczenia spokojnie mógłbyś brać i5 2500K, natomiast jeżeli
wolisz przyoszczędzić i dołożyć HDD, najlepiej WD Caviar Blue to możesz śmiało brać i3-3220.
Spokojnie wystarczy.


Obecnie różnica w cenie pomiędzy 2500K i 3570K jest tak mała, że bardziej opłaca się brać jak coś tego drugiego :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.12.2012 o 21:20, pawbuk napisał:

B75 też posiada możliwość łączenia kart w CF :) A zwiększone taktowania pamięci jakoś
specjalnie nie zwiększają wydajności komputera - podwyższają tylko cenę pamięci :D


To prawda, ale wybierałem z dwóch płyt podanych przez kolegę Eye-Maze''a stąd też mój wybór padł na Z77. :)

Dnia 26.12.2012 o 21:20, pawbuk napisał:

Obecnie różnica w cenie pomiędzy 2500K i 3570K jest tak mała, że bardziej opłaca się
brać jak coś tego drugiego :)


True again, w wielu przypadkach często jest niższa niż 60zł, natomiast przy takim budżecie i HD7770, wybrałbym i3 3220. Procesor w zupełności wystarczy do tej karty, a inwestycja +800zł w i5 moim zdaniem jest zbyteczna, lepiej poczekać i rzeczywiście kupić coś lepszego za 2-3 lata. :)

Ja z kolei cały czas motam się nad zmianą karty graficznej. Czy inwestować w HD7850 czy czekać na nowe 7xx i 8xxx.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.12.2012 o 22:27, 4ny4 napisał:

To prawda, ale wybierałem z dwóch płyt podanych przez kolegę Eye-Maze''a stąd też mój
wybór padł na Z77. :)


Jak dla mnie obie płyty są w tej chwili średnim wyborem - P67 to już raczej przestarzały chipset, choć nadal pewnie popularny w komputerach wielu graczy. Natomiast Z77 to już jak ktoś rzeczywiście zamierza podkręcać i to tylko do kilku procesorów :)

Dnia 26.12.2012 o 22:27, 4ny4 napisał:

True again, w wielu przypadkach często jest niższa niż 60zł, natomiast przy takim budżecie
i HD7770, wybrałbym i3 3220. Procesor w zupełności wystarczy do tej karty, a inwestycja
+800zł w i5 moim zdaniem jest zbyteczna, lepiej poczekać i rzeczywiście kupić coś lepszego
za 2-3 lata. :)

Do tego zestawu rzeczywiście najlepiej i3 3220, co zresztą już podkreśliłem w moim poście :) Tak ogólnie pisałem po prostu, że lepiej brać i5 3570K, zwłaszcza, że do tych stabilnych 4,5 GHz temperatury ma bardzo podobne do 2500K, a jest jednak wydajniejszy :)

Dnia 26.12.2012 o 22:27, 4ny4 napisał:

Ja z kolei cały czas motam się nad zmianą karty graficznej. Czy inwestować w HD7850 czy
czekać na nowe 7xx i 8xxx.


Zależy na czym obecnie siedzisz :) Jesli jeszcze ta karta jakoś daje radę, to warto czekać - albo na nowe karty, albo na związaną z ich premierą obniżkę cen obecnej generacji kart :) Ja niestety kupiłem GTX560, bo poprzednia karta coś niedomagała i teraz nie wiem czy nie szukać gdzieś takiej samej po niskich cenach i nie połączyć :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.12.2012 o 22:27, 4ny4 napisał:

True again, w wielu przypadkach często jest niższa niż 60zł, natomiast przy takim budżecie
i HD7770, wybrałbym i3 3220. Procesor w zupełności wystarczy do tej karty, a inwestycja
+800zł w i5 moim zdaniem jest zbyteczna, lepiej poczekać i rzeczywiście kupić coś lepszego
za 2-3 lata. :)

Procesory starzeją się znacznie wolniej niż karty graficzne. Prędzej kartę się wymieni jak i5.
Poza tym wraz z wymianą procka poleci i płyta. Może i ram wtedy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.12.2012 o 22:46, pawbuk napisał:

Zależy na czym obecnie siedzisz :) Jesli jeszcze ta karta jakoś daje radę, to warto czekać
- albo na nowe karty, albo na związaną z ich premierą obniżkę cen obecnej generacji kart
:) Ja niestety kupiłem GTX560, bo poprzednia karta coś niedomagała i teraz nie wiem czy
nie szukać gdzieś takiej samej po niskich cenach i nie połączyć :D


AMP! 550Ti. Gram w 1680x1050 więc żadna gra obecnie mi nie podskoczyła, o dziwo nawet BF3 lata na ultra w MP. Czuje, że Far Cry 3 i Crysis 3 wytną jako pierwsze mi i tym razem nawet w takiej rozdziałce karta ich nie uciągnie na ultra detalach. Możliwe, że poczekam na nową serie, spadek cen wcześniejszych kart i uderzę w 660Ti albo może nawet 670 jak budżet pozwoli. Wszystko wyjdzie w praniu, na ten moment pasuje mi wymienić dysk bo mam starego 6 letniego Seagate''a 250GB, który chuczy, buczy i ledwo chodzi. :)

@Zgreed66

Zgadzam się w 100%, tylko nie wiem czy jest sens inwestować po prostu 800zł w i5 skoro za pewien okres czasu Intel będzie zmieniał socket pod procki. Kwestia tylko kiedy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc, chciałem właśnie wiedzieć jakie może być maksymalne taktowanie kości które mogę podłączyć do mojego komputera. Osobiście rozglądam się za jakimiś używkami w dobrym stanie, są co najmniej o połowę tańsze. Nie ma potrzeby wymiany nic innego poza ram''em. Mój poczciwy blaszak daje sobie jeszcze rade z najnowszymi grami.

Ekonomiczny punkt widzenia nie jest wcale taki korzystny. Przy wymianie płyty głównej na inną obsługującą DDRIII poza nowymi kośćmi ram''u trzeba by jeszcze wymienić procesor i zapewne jakąś inną część.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.12.2012 o 20:54, pawbuk napisał:

ciach

Co powiecie na takie coś:
Procesor Intel Core i5-2550 715,00
Płyta główna ASRock P67 PRO3 326,00
Pamięć Kingston HyperX 2x4GB 156,01
W sumie 1197,01, czyli zostaje mi trochę pieniędzy na chłodzenie. Jakie polecacie, ważne żeby nie było za duże bo moja obudowa jest dosyć mała i żeby mi niczego nie zakrywało(wolałbym też dosyć łatwy montaż, bo co prawda chłodzenia już zakładałem, ale zawsze były to firmówki, a te oddzielne to widzę, że niektóre są trochę wymyślne). Wole kupić taki procek, który mam nadzieje starczy mi na 3/4 lata czy więcej (nie muszę wiecznie grać na ultra super grafice), a za 2 lata wymienię sobie najwyżej mojego HD 7770 jak już nie będzie dawał rady.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/ciach/

Jeśli już chcesz to i5 i zamierzasz podkręcać, to ten procesor będzie dobrym wyborem. Jest dużo tańszy niż 2500K, a podkręca się tak samo dobrze. Nie posiada jedynie zintegrowanej karty graficznej :)
Jeśli chodzi o płytę główną, to zostaw już to P67 - i tak nie wykorzystasz tak mocnej sekcji zasilania :) Lepiej brać w tej chwili już coś z chipsetem Z77 np:
http://www.morele.net/plyta-glowna-msi-z77a-g45-intel-z77-lga-1155-3xpcx-vga-dzw-glan-sata3-usb3-raid-ddr3-crossfire-459862/ 387 zł
Do tego ta pamięć, którą Ci już polecałem ( http://www.morele.net/pamiec-crucial-ballistix-8gb-2x4gb-ddr3-1600mhz-cl-9-9-9-24-unbuffered-non-ecc-1-5v-bls2cp4g3d1609ds1s00ceu-472804/ 134 zł) oraz jakieś chłodzenie na procka :) Niestety, nie wiem jak może być wysokie, bo nie wiem jaką masz obudowę :D
Bezpiecznie będzie brać np:
http://www.agito.pl/silentiumpc-spartan-pro-he924-82-654874.html?attr=1-466315 80 zł zapewnia w miarę przyzwoite odprowadzanie ciepła, a nie jest duży :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

Nie podoba mi się. W cenie tego 2550 masz i5-3470. A gdyby wsadzić nieco tańszą płytę główną (bo i tak się podkręcać nie da procków nie z serii K) np. Gigabyte GA-B75M-D3V to można by upchnąć nawet i5-3570. Wtedy też odpada problem chłodzenia bo nie ma sensu wpakowywać lepszego do procka którego nie podkręcasz.

Jeśli z kolei już tak bardzo się na OC upierać... to wtedy to co tam wybrałeś może być. Fakt że pamiętaj iż przy niepodkręconych zegarach i5-2500k jest o jakieś 10-11% wolniejszy od i5-3570k. Więc żeby był rzeczywiście szybszy to wypadałoby go trzymać na minimum 3.6 GHz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.12.2012 o 11:24, ziptofaf napisał:

/.../

Nie podoba mi się. W cenie tego 2550 masz i5-3470. A gdyby wsadzić nieco tańszą płytę
główną (bo i tak się podkręcać nie da procków nie z serii K) np. Gigabyte GA-B75M-D3V
to można by upchnąć nawet i5-3570. Wtedy też odpada problem chłodzenia bo nie ma sensu
wpakowywać lepszego do procka którego nie podkręcasz.


Jaki jest sens kupować i5 3470, skoro i5 2550K po podkręceniu będzie dużo wydajniejszy? :) W tej cenie jest to zdecydowanie najlepsza opcja, bo 2500K jest droższy o ponad 100 zł (różnica jedynie w integrze), a 3570K o 150 zł. Te 150 zł różnicy można dołożyć do lepszej płyty głównej i bez problemu podkręcać procka do 4,5 GHz :)


Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.12.2012 o 11:36, pawbuk napisał:

Jaki jest sens kupować i5 3470, skoro i5 2550K po podkręceniu będzie dużo wydajniejszy?
:) W tej cenie jest to zdecydowanie najlepsza opcja, bo 2500K jest droższy o ponad 100
zł (różnica jedynie w integrze), a 3570K o 150 zł. Te 150 zł różnicy można dołożyć do
lepszej płyty głównej i bez problemu podkręcać procka do 4,5 GHz :)


Po pierwsze, mój błąd - miało być 3570 a nie 3570k w poprzednim poście. Tym niemniej:
Jedno ale. Jeśli już tak uczciwie robić konfig pod OC to potrzebna nam o 100 zł droższa płyta PLUS chłodzenie za kolejną stówę. W tej cenie dostaniemy już wtedy Xeon E3-1230V2 czyli równowartość i7-3770. I przy różnicy zegar w zegar zaczniemy się zbliżać miejscami do 20% różnicy. Czyli aby go dogonić swoim i5-2500k musisz go trzymać na ~3.8-3.9 GHz cały czas. To już jest całkiem spore OC ;) I niezłe zużycie energii (jak podkręciłem własnego 2500k do 4.2 GHz to potrafił ciągnąć po 120W w Nuclearus Benchmarku xD). W stosunku do niecałych 80 Xeona. Kilka złotówek więcej ci wyjdzie na rachunkach na prąd dość szybko ;) A jako że pewnie będziesz to potem łączyć z mocną kartą graficzną (bo inaczej i tak OC nie ma sensu) to bym pomyślał nad 600W zasilaczem jako rozsądne minimum.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Panowie. Zasilacz mam taki jak w podpisie. Za parę dni przesiadam się na GeForce Gainward GTX 260 ( 216). Karta ze starszej architektury , więc pobiera więcej mocy. Czy mój 450W da radę ?, o ile się nie mylę , to mój na +12V ma 408W.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.12.2012 o 12:13, Bralo napisał:

Panowie. Zasilacz mam taki jak w podpisie. Za parę dni przesiadam się na GeForce Gainward
GTX 260 ( 216). Karta ze starszej architektury , więc pobiera więcej mocy. Czy mój
450W da radę ?, o ile się nie mylę , to mój na +12V ma 408W.


Poważnie zastanawiam się czy chociaż odczujesz wyraźny skok wydajności między tymi dwoma... no ale już pomijając ten aspekt - ruszy. Proc żre max. z 60W, zostaje 340 na kartę...SLI możesz nawet postawić i pewnie by starczyło (choć wtedy to już baaaardzo na styk) XD

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/ciach/

Do tego zestawu sugerowałem w ogóle i3 3220, ale jak ktoś chce mieć i5 z literką K... W tym przypadku i5 2550K za 715 zł jest bardzo dobrym wyborem - po podkręceniu jeszcze spokojnie przez 3 lata da sobie radę, chyba, że tempo wzrostu wymgań gier znacznie przyspieszy :) Nie każdy potrzebuje Xeona, bo jest on raczej przeznaczony dla osób, które potrzebują wielowątkowości i7, ale nie stać ich na takowe :D Płyta główna, którą zasugerowałem powinna pozwolić na OC do 4,5 GHz - tak przynajmniej wynika z opinii, które czytałem o tej płycie :) dobry zasilacz też będzie potrzebny, ale nie wiem czy aż 600W :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.12.2012 o 12:16, ziptofaf napisał:

Poważnie zastanawiam się czy chociaż odczujesz wyraźny skok wydajności między tymi dwoma...
no ale już pomijając ten aspekt - ruszy. Proc żre max. z 60W, zostaje 340 na kartę...SLI
możesz nawet postawić i pewnie by starczyło (choć wtedy to już baaaardzo na styk) XD



HD 5670 ''ciągnie'' mi BF3 na 1400x1050 all. nisko w 45-50fps.
GTX 260 dostanę za 200zł ( za taką cenę , chyba warto) , a rozdzielczość sobie podwyższę na 1680x1050.
We wrześniu i tak przesiądę się na HD 78xx.
Kolejne pytanko. Jest jakaś obudowa godna uwagi w cenie do 130zł?. Wiem , że nie jest to super cena , ale może coś ciekawego by się znalazło, bo siedzę jeszcze na małej obudowie HP.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.12.2012 o 12:18, pawbuk napisał:

/ciach/

Do tego zestawu sugerowałem w ogóle i3 3220, ale jak ktoś chce mieć i5 z literką K...

Akurat cztery rdzenie zawsze uważam za lepszy wybór niż dwa i potrafię zrozumieć po co dopłacać ;) Nawet jeśli to częściowo jest chwyt marketingowy to rzeczywiście dostajemy w końcu dwa procesory zamiast jednego w gruncie rzeczy xD

Dnia 27.12.2012 o 12:18, pawbuk napisał:

W tym przypadku i5 2550K za 715 zł jest bardzo dobrym wyborem - po podkręceniu jeszcze
spokojnie przez 3 lata da sobie radę, chyba, że tempo wzrostu wymgań gier znacznie przyspieszy
:) Nie każdy potrzebuje Xeona, bo jest on raczej przeznaczony dla osób, które potrzebują
wielowątkowości i7, ale nie stać ich na takowe :D

Ja bym powiedział że to po prostu i7 w cenie mocnego i5 ;) W sumie jeden z lepszych modeli jeśli ma się kasę, HT choć nie daje dużo to jednak jak już w TEJ SAMEJ cenie możemy mieć procek z tym lub bez tego to lepiej wybrać taki który obsługuje Hyper Threading. Zawsze to kilka % wydajności w końcu. Więc mając do wyboru zestaw typowo pod OC w którym trzeba zmienić płytę, chłodzenie i być może też zasilacz a coś takiego to już bym się poważnie zastanowił. Choćby z powodu samego poboru mocy.

Dnia 27.12.2012 o 12:18, pawbuk napisał:

Płyta główna, którą zasugerowałem powinna pozwolić na OC do 4,5 GHz - tak przynajmniej wynika z opinii,
które czytałem o tej płycie :) dobry zasilacz też będzie potrzebny, ale nie wiem czy aż 600W :D

Ja tam zawsze do podkręcania uznawałem zasadę "absurdalny nadmiar wszystkiego". Dlatego pewnie nawet przy ekstremalnym kręceniu (w BIOS-ie chyba z 4 pozycje miałem zaznaczone na czerwono jako "skrajnie niebezpieczne dla komputera" ;)) nigdy jeszcze nic nie spaliłem. Choć faktem jest że 600W to może być już overkill.

Inna sprawa że tak uczciwie mówiąc to ja od dawna trzymam już swojego i5-2500k na standardowych zegarach i mi z tym dobrze. I tak mi gry nie ścinają a podkręcanie jako sztuka dla sztuki jest czymś dość abstrakcyjnym dla mnie, AŻ tak mocy obliczeniowej nie potrzebuję obecnie ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.12.2012 o 12:30, Bralo napisał:

HD 5670 ''ciągnie'' mi BF3 na 1400x1050 all. nisko w 45-50fps.
GTX 260 dostanę za 200zł ( za taką cenę , chyba warto) , a rozdzielczość sobie podwyższę
na 1680x1050.


No nie wiem...

Dnia 27.12.2012 o 12:30, Bralo napisał:

We wrześniu i tak przesiądę się na HD 78xx.


Bo za 699zł masz MSI HD7850 2GB, który chodzi jak rakieta. Nie wiem czy nie lepiej poczekać, albo doskładać parę groszy.

Za 135zł masz taką oto obudowę: http://www.morele.net/obudowa-silentiumpc-brutus-410-pure-black-at-x-ssd-bt-410-397103/

Nic lepszego w tej cenie nie znajdziesz. W sumie jak mam być szczery to w ogóle jest to jedna z lepszych obudów obecnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.12.2012 o 13:25, 4ny4 napisał:

Bo za 699zł masz MSI HD7850 2GB, który chodzi jak rakieta. Nie wiem czy nie lepiej poczekać,
albo doskładać parę groszy.


Wiem , i na 2GB jest napalony , bo nic lepszego i tak nie jest mi potrzebne, ta karta i tak ciągnie wszystko co jest na rynku.
Łatwo powiedzieć , żeby poczekać :) , ale wiem , że więcej kasy nie będę miał , nawet jeśli poczekam. Niestety są ważniejsze wydatki niż komputer.

Dnia 27.12.2012 o 13:25, 4ny4 napisał:

Dzięki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.12.2012 o 13:25, 4ny4 napisał:

No nie wiem...

Na Ultra 30 klatek powinien wyciągnąć wbrew pozorom.
W przeciwieństwie do Radeonów 4870 mają więcej ram i się nie zatykają :P

@UP

Dnia 27.12.2012 o 13:25, 4ny4 napisał:

ta karta i tak ciągnie wszystko co jest na rynku.

Crysis 3 wymagający DX11 ;) (ale jego faktyczie nie ma)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.12.2012 o 13:36, Zgreed66 napisał:

> No nie wiem...
Na Ultra 30 klatek powinien wyciągnąć wbrew pozorom.
W przeciwieństwie do Radeonów 4870 mają więcej ram i się nie zatykają :P

Ten co na niej siedzi ( karcie) w BF3 1680x1050 ultra ma 28-30fps.

Dnia 27.12.2012 o 13:36, Zgreed66 napisał:

> ta karta i tak ciągnie wszystko co jest na rynku.
Crysis 3 wymagający DX11 ;) (ale jego faktyczie nie ma)


No jeszcze nie ma :). Ale seria Crysis mnie i tak nie interesuje :D.
BTW: Śmieszy mnie to , jak twórcy C3 mówią , że przez co najmniej 2 lata , ich gra będzie najlepszym benchmarkiem.

@4ny4.
http://www.max-computer.pl/ . A z tej strony jakaś obudowa ciekawa by było do tych 130zł ?. Sklep na miejscu , więc nie czekałbym na przesyłkę i zaoszczędził na niej. Jeśli nie , to zamówię tego SilentiumPC.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się