Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Dnia 02.01.2013 o 19:16, Stian3D napisał:

Patrzyłem na YT, i widzę że ludzie nawet nagrywają filmiki z gier typu BO2,FC3,BF3,MW3,Skyrim
i powiem Ci, że fajnie to wygląda


Mam GTX 275, który jest mniej więcej na poziomie GTX 260 (trochę lepszy). Gram w 1920x1080 we wszystko, w detalach zazwyczaj wysokich, rzadziej średnio-wysokich (BF3).

Pobawiłem się chwilę w nagrywanie filmików do BC2, przy połowie rozdzielczości dawało radę bez spadku płynności, jeśli dobrze pamiętam.

Dnia 02.01.2013 o 19:16, Stian3D napisał:

> wybrał byś wersję 216SP zamiast 192SP.

Trochę nie rozumiem, mógłbyś mi objaśnić?


Ilość jednostek cieniujących (shaderów). 216 jest około 5% lepsze od 192.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.01.2013 o 19:55, Feallan napisał:

Mam GTX 275, który jest mniej więcej na poziomie GTX 260 (trochę lepszy). Gram w 1920x1080
we wszystko, w detalach zazwyczaj wysokich, rzadziej średnio-wysokich (BF3).

Aż tak bardzo różni się od GTX 260?

Rzucił byś linka na allegro, czy gdzieś do tej karty? tej GTX 260 czy tam GTX 275, jak byś dał rady to dzięki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.01.2013 o 00:44, Stian3D napisał:

Rzucił byś linka na allegro, czy gdzieś do tej karty? tej GTX 260 czy tam GTX 275, jak
byś dał rady to dzięki.


www.google.com

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj na wlasnej skorze przekonalem sie ze roznica w wydajnosci (gry) miedzy procesorami core i5 (2500K,3570K) a Athlonami II i Phenomami II (Athlon II X4 651, PII 955) jest ZNIKOMA przy kartach pokroju GTX 560. Takze jesli ktos chce wymieniac 4 rdzeniowego AMD na 4 rdzeniowego i5 to nie polecam tego robic bo placi sie 2 razy tyle za identyczna wydajnosc. No moze 2-5 fpsow na korzysc i5. Lepiej dokupic lepsza karte niz przeplacac za drogie procesory intela.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.01.2013 o 12:53, TerrorHurtz napisał:

Lepiej dokupic lepsza karte niz przeplacac
za drogie procesory intela.

A wiesz co jest w tym zabawne ? Że jak kupisz lepszą grafikę, np. coś pokroju GTX 570 albo 670, to z kolei te tańsze procesory AMD będą ją ograniczać i powodować że jej kupno nie wiele poprawi w wydajności :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.01.2013 o 12:53, TerrorHurtz napisał:

Dzisiaj na wlasnej skorze przekonalem sie ze roznica w wydajnosci (gry) miedzy procesorami
core i5 (2500K,3570K) a Athlonami II i Phenomami II (Athlon II X4 651, PII 955) jest
ZNIKOMA przy kartach pokroju GTX 560. Takze jesli ktos chce wymieniac 4 rdzeniowego AMD
na 4 rdzeniowego i5 to nie polecam tego robic bo placi sie 2 razy tyle za identyczna
wydajnosc. No moze 2-5 fpsow na korzysc i5. Lepiej dokupic lepsza karte niz przeplacac
za drogie procesory intela.


Kilka pytań:
a) O JAKIEJ ilości ogólnej fps-ów mówimy? To było 5 fps-ów przy 100+ czy 5 fps-ów przy 30-40? Bo to nie jest jednoznaczne...
b) Pics or it didnt happen. Zwłaszcza że stosunkowo niewiele osób ma u siebie pełnoprawną pracownię żeby móc podmieniać procesory razem z płytą główną za to znacznie więcej potrafi twierdzić że ma. Ja to w swoim czasie rzeczywiście robiłem i to na całkiem niezłą skalę ale też dobrze wiem ile wysiłku to kosztuje - maile i listy do sklepów/wydawców, podpisywanie kwitów że w razie uszkodzenia czegoś pokrywasz koszta (aż się ręka trzęsie przy wkładaniu podzespołów jak wiesz że w razie wtopy zapłacisz z 8 stów xD) itd. To nie jest hopaj siup...
c) Jaka to była metodyka testowa? Pełna konfiguracja sprzętu, o jakich grach mówimy, czy system był stawiany na nowo po zmianie części, zastosowane wersje sterowników, jaka była powtarzalność wyników i testów (bo jak po prostu raz włączyłeś sobie fragment gry raz na jednym a raz na drugim to naprawdę, jest to niewarte funta kłaków)?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.01.2013 o 00:44, Stian3D napisał:

Aż tak bardzo różni się od GTX 260?


Nie aż tak. Może o 10%, bo ja wiem.

Dnia 03.01.2013 o 00:44, Stian3D napisał:

Rzucił byś linka na allegro, czy gdzieś do tej karty? tej GTX 260 czy tam GTX 275, jak
byś dał rady to dzięki.


A co za problem poszukać? O.O

http://allegro.pl/gigabyte-gtx-275-896mb-ddr3-448bit-hdtv-krakow-i2914882269.html

Mało ich jest na allegro, dodatkowo tutaj sprzedawca prawdopodobnie kłamie, że karta ma 1 rok i że kosztowała tysiaka. Jak Ci się uda gdzieś dopaść w dobrym stanie, to polecam, ale GTXów 260 jest o wiele więcej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Słyszałem całkiem dużo dobrego o Logitech Z323. Nie wiem czy są dobre, bo do kompa używam słuchawek, jak chyba wszyscy... :)

Poszukaj w googlach jakiś testów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.01.2013 o 14:45, Feallan napisał:

A co za problem poszukać? O.O


tu nie chodzi o problem bo szukać to każdy potrafi, lecz chodzi mi o to żebyś mi dał wzór, ilema mieć tych mb itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Specyfikacje to:

Zestaw na AMD

Asrock A75 Pro4
AMD Athlon II X4 651
2x2GB Kingston HyperX 1600MHz CL9 DDR3
Gigabyte Geforce GTX 560 1GB

Zestaw na Intelu

Gigabyte GA-B75-D3V
i5 3570 3.40GHz
2x2GB Kingston HyperX 1600MHz CL9 DDR3
Gigabyte Geforce GTX 560 1GB

System podczas testowania obu konfigów to Windows 7 Home Premium 64 bit. System był reinstalowany przed sprawdzeniem pierwszej jak i drugiej konfiguracji. Sterowniki instalowane do karty graficznej - 310.70 (najnowsze). Używałem jedynie programu FRAPS

Testowałem na:

Battlefield 3 (full HD, ustawienia wysokie)
Serious Sam HD (full HD, ustawienia ultra)
Painkiller H&D (full HD, ustawienia ultra)

W Battlefieldzie 3 po wymianie procesora z Athlona II na i5 wzrost wydajności był żaden. Dokładnie tyle samo klatek. (30-45).

Serious Sam HD - wczytując dokładnie te same poziomy i wykonując praktycznie te same ruchy wzrost wydajności był na poziomie 5-10 fpsów. Co nie zmienia faktu że w tej grze i tak ma się ich przeważnie 70 na zewnątrz i ponad 100 w pomieszczeniach.

Painkiller HD - tutaj muszę przyznać że wzrost był i to czasami sięgający nawet 15 fpsów. Jednak w gorących momentach kiedy jesteśmy atakowani falą przeciwników fpsy spadały do podobnej ilości jak na Athlonie II.

Nie testowałem obu konfiguracji za pomocą benchmarków itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.01.2013 o 15:23, Stian3D napisał:

tu nie chodzi o problem bo szukać to każdy potrafi, lecz chodzi mi o to żebyś mi dał
wzór, ilema mieć tych mb itp.


Nvidia.pl?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.01.2013 o 15:54, Feallan napisał:

Nvidia.pl?


Nie prosiłem cię o drugi link, tylko byłeś zdziwiony że poprosiłem o link do karty, ja ci odpisałem co o tym sądze, więc w czym problem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.01.2013 o 15:54, Zgreed66 napisał:

@Co do gadki wyżej
http://pclab.pl/art50000-16.html


No bo trzeba też wiedzieć jak przeprowadzać testy procesorów w grach :) był kiedyś o tym duży artykuł na PCLab, który uświadomił mi jak w tych testach łatwo popełnić błąd :) Oczywiście, jest bardzo prawdopodobne, że akurat GTX560 jeszcze nie ogranicza Athlona, ale i5 3570K już tak. W związku z czym rzeczywiście w tej chwili przy tej karcie nie warto zmieniać procka. Ale za 3 lata, przy dużo wydajniejszych GPU różnice będą kolosalne.
Jak dla mnie takie testy z wykorzystaniem nie najmocniejszych już kart są bezsensowne. Przy odpowiednim doborze podzespołów można również udowodnić, że stareńki już procek od AMD jest mocniejszy od i3. Wystarczy wykorzystać narzut sterowników Nvidii na procki dwurdzeniowe :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Napisałeś, że każdy umie szukać, a jednocześnie chcesz żebym podał Ci wszystko na tacy... Masz nazwę karty, możesz sobie znaleźć milion testów i opisów...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.01.2013 o 17:05, pawbuk napisał:

No bo trzeba też wiedzieć jak przeprowadzać testy procesorów w grach :) był kiedyś o
tym duży artykuł na PCLab, który uświadomił mi jak w tych testach łatwo popełnić błąd
:)

Tak, wiem o tym. Ale to temat długi i szeroki. IMO ważniejszy jest dla mnie test "użytkowy", jak "regularny" test CPU ;p Nawet Athlon IMO będzie go zatykał, ale w grach których max 2 rdzenie są zdatne do czegoś. Typu SC2, Assasins Creed Revelations, czy Crysis 2, civka 5. Znowuż wtedy pojawi się inne pytanie, czy Athlon wtedy będzie wystarczający. To już inny temacik ale do nie zamierzałem się włączać. Mnie po prostu temat zainteresował. Bo się łapie do "grupy", która coś z tego testu wyniesie :P

Dnia 03.01.2013 o 17:05, pawbuk napisał:

Oczywiście, jest bardzo prawdopodobne, że akurat GTX560 jeszcze nie ogranicza Athlona,
ale i5 3570K już tak.

Jop. Nawet jeżeli wtedy będzie się dywagować nad tańszym i3 (w końcu to budżetowe zestawy). To dalej i3 w grach wymienionych wyżej > 4rdzeniowe amd (które posiadają jeszcze sporo "luzu").

Dnia 03.01.2013 o 17:05, pawbuk napisał:

W związku z czym rzeczywiście w tej chwili przy tej karcie nie
warto zmieniać procka. Ale za 3 lata, przy dużo wydajniejszych GPU różnice będą kolosalne.

Za 3 lata to i w prockach będzie niezłe przetasowanie ;)
Więc albo się bierze na teraz (co się zaleca), albo strzela się na własną odpowiedzialność, że trendy mogą się zmienić (co zrobiłem JA ;d).

Dnia 03.01.2013 o 17:05, pawbuk napisał:

Jak dla mnie takie testy z wykorzystaniem nie najmocniejszych już kart są bezsensowne.

IMO są sensowne, szczególnie w budżetowych komputerach które się kupuje na lat kilka.
Albo nie jest się szczególnie bogatym, albo ma się inne podejście do składania kompa.
Ale to już inny temat.

Dnia 03.01.2013 o 17:05, pawbuk napisał:

Przy odpowiednim doborze podzespołów można również udowodnić, że stareńki już procek
od AMD jest mocniejszy od i3. Wystarczy wykorzystać narzut sterowników Nvidii na procki
dwurdzeniowe :D

Też, ale i dalej dwurdzeniowiec i3 będzie często (zawsze?) wydajniejszy od 4 jajek AMD.
Gdyż mało która gra potrafi je wykorzystać (więc reszta leży odłogiem). Sam się zdziwiłem jak Civkę 5 ruszyłem. Bo 100% użycia procka miałem tylko podczas ładowania mapy xD (i to tylko 30-40% czasu ładowania) Przy zmianie tury nie widziałem więcej jak 70%. Z kolei normalnie jak gra leci, to było jakieś 40%-50%. Dla porównania w Doom 3, czy Crysis 1 zawsze miałem 60-70% obciążenia procka.

Co więcej, patrząc na test takiego Maxa Payne''a 3 doszedłem do wniosku, że jak zaczną w końcu pisać gry na kilka wątków to nowa architektura AMD oparta na bulldozerze ma szanse rozwinąć skrzydła. Gdzie 2 modułowy Zambeziak dobija do dwurdzeniowego i3. Gdzie wcześniej albo to było w ogóle nie do pomyślenia, albo 4 regularne rdzenie dobijały do poziomu samego i3. 4 moduły zaś wchodzą na teren i5! Ale to tylko możliwa pieśń przyszłości i gdybanie. W każdym razie, w przyszłości może być ciekawie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.01.2013 o 17:05, Feallan napisał:

Napisałeś, że każdy umie szukać, a jednocześnie chcesz żebym podał Ci wszystko na tacy...
Masz nazwę karty, możesz sobie znaleźć milion testów i opisów...


Spoko, nieważne w każdym razie dzięki za pomoc z tym sprzętem, wezmę GTX260 i po temacie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się