Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Niedługo kupuję auto, co da mi zielone światło do wykorzystania swej mocy zarobkowej na zakup nowego komputera. Tym razem chciałbym być jak McLaren i zrobić to bez większych kompromisów. Główne założenie to maksymalizacja obiegu cieczy i minimalizacja tradycyjnego chłodzenia. Dlatego zależy mi na dobrej płycie, która także byłaby wyposażona w blok. Póki co znalazłem tego asrocka na allegro, więc tyle mamy z głowy, chyba że znajdziecie coś lepszego lub podobnego w lepszej cenie niż 900zł + przesyłka.

http://www.benchmark.pl/aktualnosci/asrock-z77-oc-formula-plyta-glowna-specyfikacja-nickshih.html

Wymagania co do płyty są dość proste: shitload złącz SATA (minimum 8+2), zero miniaturek typu 2xPCIE, ponieważ muszę obsadzić co najmniej trzy sloty (tzn. 3 karty z czego grafa pewnie i tak będzie minimum x2 sloty). Że płyta ma być stabilna itd. to chyba się nie muszę wypowiadać.

Z wymagań tych wynika, że potrzebuję dużej obudowy. Obecnie mam chiefteca Big z serii B, gdzie mam 8 zatok na dyski i poniżej tego nie chcę schodzić (ale też nie kosztem braku zatok 5,25). Oczywiście konieczna jest łatwość chowania kabli, by przewody LC miały dużą przestrzeń. Jako że w obudowach jestem totalnie do tyłu od czasu zakupu tego przestarzałego już szefa, to zdam się na wasze propozycje.

Zasilacz prawdopodobnie byłby z Enermaxów, ale też czekam na sugestie.

Procesor raczej intel i też zdam się na sugestie.

Grafika to nieco skomplikowana sprawa. Obecnie mam 560ti, więc nie wiem czy jest sens rushować na coś nowego i też nie wiem, czy w przypadku wchodzenia w temat LC lepiej kupić gotową kartę z blokiem, czy samemu kupić blok i grzebać przy karcie. Z tego co kiedyś szukałem, to raczej trudno o zintegrowany blok na GPU i RAM, a gotowe karty z LC takie mają, ale wychodzą o kilka grubszych stówek drożej.

Kartę dźwiękową mam.

RAM - chciałbym patriotycznie Goodram, jeśli jednak według was nie są dość dobre, to nie musi być.

HDD. Myślę, że mogę sobie pozwolić na jedno dobre SSD, do tego dorzucić 2xTB. Z talerzakami sobie sam poradzę, ale SSD prosiłbym o doradzenie.

Kwestia monitorów. Potrzeba dwie sztuki. Myślę że 2x24", więcej raczej będę miał problem zmieścić. Trochę napalałem się na coś dotykowego, ale w sumie poza multimediami nie ma to większego sensu, żeby machać ręką wkoło biurka, ale czekam na sugestie, może ktoś ma już jakieś doświadczenie z tymi nowinkami? Należy też dodać, że moja dziewczyna uczy się obecnie grafiki 2d i wszelakich takich, w związku z czym nie chciałbym aby to były monitory typowo pod gry, choć i z nimi muszą sobie dobrze radzić.

Proszę też o propozycję kompletu do chłodzenia. Chłodnica powinna być duża, by mogła pracować pasywnie.

K+M dobiorę sobie sam, pewnie i tak będzie to logitech ;].

Podsumowując: komp zasadniczo pół pro dla gracza, który trochę czasu spędza przy programowaniu i symulacjach, a jego dziewczyna przy grafice. Budżet obecnie badam , proponujcie elementy, a ja zobaczę na ile mogę sobie pozwolić, ale proszę o racjonalizm, bo choć zarabiam IMO dobrze, to mam też inne potrzeby . Nie wiem, czy o czymś zapomniałem.

PS: Oczywiście, że zapomniałem. Jak najmniej świecących elementów. Jedna niebieska dioda w moim chieftecu dobija mnie wystarczająco.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.01.2013 o 17:25, Hummer napisał:

Czekam na feedback i dziękuję za ewentualnie poświęcony czas.


No to po kolei:
a) MSI jest złe i po dziś dzień nie nauczyło się dobrze robić BIOS-u pod swoje płyty główne. Więc jak przesadzisz z podkręcaniem to musisz otwierać obudowę i resetować go ręcznie. Teoretyczne opcje resetujące ustawienia w takiej sytuacji po prostu nie działają. Sprawdzałem to na Core i5 2500k, Athlonie X2, Phenomie X4... i pewnie coś jeszcze by się znalazło. W sumie nie jest to jakiś wielki problem (samemu w końcu mam taką płytę i żyję) ale jednak potrafi nieco zirytować. Osobiście zmieniłbym np. na Asrock Z77 Pro 4.
b) Pamięci RAM - przesada. W praktyce wsadź po prostu jakieś 1600 MHz CL8 czy 9 nieważne czyje i wydajnościowo wyjdzie dokładnie na to samo (np. DDR3 8GB 1600MHz ADATA Gaming (2x4GB, DualDDR, CL9). Za to oszczędzisz kilkadziesiąt złotych.
c) Zasilacz - reklamują go jako taki o sprawności powyżej 85% a nie załapał się nawet na 80plus Bronze? Coś kiepsko. Zamieniłbym na XFX Core 550W osobiście. Ewentualnie polski SilentiumPC Deus G1 600W, też nieco lepszy niż ten Thermaltake.
d) Nie jestem też pewny co do obudowy (która jak sądzę poza wyglądem nie będzie oferować nic ciekawego jak to zresztą zwykle bywa u Thermaltake), osobiście postawiłbym na Antec Three Hundred, Nine Hundred albo Eleven Hundred (zależy na który ci starczy). Ten drugi ma choćby 20 cm (wohooo) wentylator na górze który chociaż cichutki to urządza prawdziwe tornado w środku i jest miło i chłodno a twoje podzespoły dziękują ci w środku lata że je tam wsadziłeś a nie w jakimś chłamie. Przy okazji odpadłby pewnie problem z kupowaniem wentylatorów bo od razu masz ładne chłodzenie.
Reszta podzespołów wygląda w porządku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.01.2013 o 21:54, ziptofaf napisał:

b) Pamięci RAM - przesada. W praktyce wsadź po prostu jakieś 1600 MHz CL8 czy 9 nieważne
czyje i wydajnościowo wyjdzie dokładnie na to samo (np. DDR3 8GB 1600MHz ADATA Gaming
(2x4GB, DualDDR, CL9). Za to oszczędzisz kilkadziesiąt złotych.

Czytałem gdzieś, że mają niedługo wyjść DDR4, więc myślałem, że lepiej będzie jak wezmę te z większym taktowaniem. Różnica jest aż tak niska?

Rozumiem, że zasilacz ma wystarczającą moc przy tym zestawie i nie będzie z nim problemu, jeśli wezmę ten który poleciłeś?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ziptofaf bardzo fajnie Ci doradził na temat wybranego przez Ciebie zestawu, ale ja bym Ci radził, jeśli rzeczywiście zamierzasz zestaw kupować dopiero w marcu lub w kwietniu, wstrzymać się trochę dłużej z jego zakupem. W marcu lub kwietniu wychodzą nowe generacje kart graficznych AMD i Nvidii, a w czerwcu (jeśli mnie pamięć nie myli) Intel wypuszcza na rynek Haswelle - te premiery na pewno zmienią całkowicie sytuację na rynku.
Jeśli rzeczywiście zamierzasz kupować komputer na kilka lat, to 3 miesiące dłużej czekania, żeby za te pieniądze mieć coś wydajniejszego nie powinno być długą zwłoką :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pożyjemy, zobaczymy. Dzięki za te informacje. W sumie jakby kupił nawet w kwietniu, to i tak jestem student, więc zbytnio bym się nie nacieszył bo przyjdzie sesja i popsuje plany :P Zaliczę wszystko to sobie nagrodę sprawię :D Masz gdzieś pod ręką jakieś linki odnośnie tych tematów, które poruszyłeś? A coś odnośnie tych DDR4 ciekawego powinienem wiedzieć?

A i jeszcze odnośnie RAMów. przy tej samej cenie mógłbym mieć 12GB 1600MHz. Zmniejszyć do 8GB 1600MHz, czy wziąć te 12GB?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.01.2013 o 21:24, hans_olo napisał:

Niedługo kupuję auto, co da mi zielone światło do wykorzystania swej mocy zarobkowej
na zakup nowego komputera. Tym razem chciałbym być jak McLaren i zrobić to bez większych
kompromisów. Główne założenie to maksymalizacja obiegu cieczy i minimalizacja tradycyjnego
chłodzenia. Dlatego zależy mi na dobrej płycie, która także byłaby wyposażona w blok.
Póki co znalazłem tego asrocka na allegro, więc tyle mamy z głowy, chyba że znajdziecie
coś lepszego lub podobnego w lepszej cenie niż 900zł + przesyłka.

http://www.benchmark.pl/aktualnosci/asrock-z77-oc-formula-plyta-glowna-specyfikacja-nickshih.html


Jako osoba używająca na co dzień wodne chłodzenie to mogę powiedzieć że nie ma szczególnego sensu bawić się w kupowanie specjalnych płyt głównych pod to. Dobrze wyposażony w radiatory model za 5-6 stów wytrzymywał u mnie podkręcanie o ponad 1400 MHz na Core i5 2500k. Więc moim zdaniem to taki overkill, możesz mieć po prostu pasywnie chłodzoną płytę, sekcje zasilania są obecnie wytrzymałe i nie idą z dymem, przynajmniej w markowych modelach.

Dnia 12.01.2013 o 21:24, hans_olo napisał:


Z wymagań tych wynika, że potrzebuję dużej obudowy. Obecnie mam chiefteca Big z serii
B, gdzie mam 8 zatok na dyski i poniżej tego nie chcę schodzić (ale też nie kosztem braku
zatok 5,25). Oczywiście konieczna jest łatwość chowania kabli, by przewody LC miały dużą
przestrzeń. Jako że w obudowach jestem totalnie do tyłu od czasu zakupu tego przestarzałego
już szefa, to zdam się na wasze propozycje.


Hmmm... najprostsze wydaje mi się znaleźć jakieś serwerowe monstrum. Rzadko kiedy wygląda szczególnie urodziwie ale w środku ma dość miejsca na dwa komputery xD

Ogólnie rzecz biorąc jednak potrzebujesz budy w standardzie nie mid-atx a E-ATX albo XL-ATX.
Pierwszym co przychodzi mi do głowy jest (choć ta nie powala rozmiarowo jeszcze):
http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/antec-eleven-hundred-obudowa-dla-graczy.html
Drugim:
NZXT Phantom. Wielki potwór. Prawdę mówiąc jest to model jakiego używam obecnie od niecałego roku, standardowo jest przystosowana pod wsadzanie wodnego chłodzenia.
http://www.benchmark.pl/aktualnosci/nzxt-phantom-820-obudowa-komputerowa-cena-specyfikacja.html - jest to ten model. Kosztuje obecnie koło 450-550 zł. Drogie ale pewne rozwiązanie.
Poza tym możesz zainteresować się jeszcze CoolerMaster HAF X RC-942 bądź Thermaltake Chaser MK-1.

Dnia 12.01.2013 o 21:24, hans_olo napisał:

Zasilacz prawdopodobnie byłby z Enermaxów, ale też czekam na sugestie.

Cokolwiek co spełnia 80Plus Gold-Platinum. Antec Earthwatts, Enermax, Fractal Design Tesla chociażby.

Dnia 12.01.2013 o 21:24, hans_olo napisał:

Procesor raczej intel i też zdam się na sugestie.

Do podkręcania - i5 3570k.
Bez podkręcania - dowolny model od Core i5 3450 do i5 3570. Wszystkie są naprawdę szybkie i te 200-300 MHz różnicy między nimi niewiele w sumie zmienia.
Bez podkręcania, za to będzie zabawa z grafiką i podobnymi programami: Xeon E3-1230V2 (to w zasadzie i7 3770k tylko nieco tańszy, bez wbudowanego układu graficznego i możliwości OC. Za to ma HT).
Nie masz co robić z kasą i będziesz podkręcać: Core i7 3770k. Osobiście odradzam.

Dnia 12.01.2013 o 21:24, hans_olo napisał:

Grafika to nieco skomplikowana sprawa. Obecnie mam 560ti, więc nie wiem czy jest sens
rushować na coś nowego i też nie wiem, czy w przypadku wchodzenia w temat LC lepiej kupić
gotową kartę z blokiem, czy samemu kupić blok i grzebać przy karcie. Z tego co kiedyś
szukałem, to raczej trudno o zintegrowany blok na GPU i RAM, a gotowe karty z LC takie
mają, ale wychodzą o kilka grubszych stówek drożej.

Gotowe karty z LC to chłam. A jest to chłam bo to "pełne" rozwiązanie ze zbiornikiem wyrównawczym, chłodnicą, przewodami i blokiem. Ja osobiście wolę podłączać kilka komponentów pod jedną dużą cichutką chłodnicę a nie mieć 3 różne w kompie, zacznie wyć nie gorzej niż wentylatory.

Dnia 12.01.2013 o 21:24, hans_olo napisał:

Kartę dźwiękową mam.

RAM - chciałbym patriotycznie Goodram, jeśli jednak według was nie są dość dobre, to
nie musi być.

Są w porządku. W praktyce czy kupisz 1600 MHz CL9 czy 2500 MHz CL11 to różnicy w wydajności nie zauważysz chyba że w bardzo dokładnym benchmarku i będzie to na poziomie poniżej 1%.

Dnia 12.01.2013 o 21:24, hans_olo napisał:

HDD. Myślę, że mogę sobie pozwolić na jedno dobre SSD, do tego dorzucić 2xTB. Z talerzakami
sobie sam poradzę, ale SSD prosiłbym o doradzenie.

Tylko najnowsze modele, niezależnie od producenta. Czyli np. OCZ Vertex 4 ale już nie 2 czy 3. Te starsze oparte były na wadliwym kontrolerze i bardzo szybko się psuły.
Najtańszym sensownym jest Crucial M4 SSD 64GB. Jeśli wolałbyś mieć 128GB to moim zdaniem OCZ 128GB Vertex 4 jest bardzo fajny. Ewentualnie Corsair Force Series zbierał w swoim czasie niezłe opinie bodajże.

Dnia 12.01.2013 o 21:24, hans_olo napisał:

Kwestia monitorów. Potrzeba dwie sztuki. Myślę że 2x24", więcej raczej będę miał problem
zmieścić. Trochę napalałem się na coś dotykowego, ale w sumie poza multimediami nie ma
to większego sensu, żeby machać ręką wkoło biurka, ale czekam na sugestie, może ktoś
ma już jakieś doświadczenie z tymi nowinkami?

Dobre pod Windows 8 bo to system pod tablety a nie PC-ty... A już na poważnie - bzdura imho. To już lepiej jakiś z 3D sobie kupić, przynajmniej do czegoś się przydaje. No i unikniesz posiadania śladów swoich paluchów na monitorze.

Dnia 12.01.2013 o 21:24, hans_olo napisał:

Należy też dodać, że moja dziewczyna uczy
się obecnie grafiki 2d i wszelakich takich, w związku z czym nie chciałbym aby to były
monitory typowo pod gry, choć i z nimi muszą sobie dobrze radzić.

Hmm... uczciwie rzecz biorąc to jeśli chodzi o jakość obrazu to wypada brać modele oparte na matrycach IPS, jakość obrazu jest całkowicie nieporównywalna z TN-kami. Problem jest taki że one są dość drogie, 24" to minimum 1000 zł i model Dell U2412M. Ewentualnie może IIYAMA ProLite X2485WS-B1. Jako że chcesz mieć dwa obok siebie to istotne byłoby też żeby miały względnie małe ramki, inaczej nieco przeszkadza to w grze. Z tym niestety nie pomogę, wiem tylko że Eizo chociaż mają niesamowitą jakość obrazu to akurat tego wymogu nie spełniają.

Dnia 12.01.2013 o 21:24, hans_olo napisał:

Proszę też o propozycję kompletu do chłodzenia. Chłodnica powinna być duża, by mogła
pracować pasywnie.


Podsumujmy:
- Blok wodny na procesor
- Blok wodny na kartę
- Zbiornik wyrównawczy
- Przewody które będą to ciągnąć
- Płyn chłodzący
- Chłodnica
- Jakieś dobre jakościowo złączki

A więc po kolei:
Pasywne chłodnice odpadają bo kosztują majątek i jeszcze trochę. Jedynym co można zrobić to nieco "oszukiwać" - ciągniesz 3 metry węży i w środku samo się wychłodzi wtedy bez potrzeby używania wentylatorów.
Tym niemniej to wcale nie oznacza że chłodzenie aktywne to zło. Dobra chłodnica używa niskoobrotowych 14 cm wentylatorów i jest praktycznie niesłyszalna. A jak masz dużą budę to możesz to jeszcze zamknąć w środku.
Na przykład taki:
https://www.cooling.pl/ek-water-blocks-coolstream-rad-xtc-140,produkt,552591.html?from_category=28_56_233
Z tego co widzę to używa złączek G1/4.
Pompkę proponuję taką:
https://www.cooling.pl/ek-water-blocks-ekdcp-40,produkt,551937.html?from_category=28_57
Znowu mamy G1/4 czyli tak jak być powinno. Istotne jest to że to EK-DCP4 a nie 2.2. Co oznacza że rezerwuarem powinien być:
https://www.cooling.pl/ek-water-blocks-reservoir-combo-dcp-40,produkt,552035.html?from_category=28_148

Wąż:
https://www.cooling.pl/black-water-ultra-flexi-tube-1016,produkt,552977.html?from_category=28_158 - bezbarwny, niereagujący na żadne światło UV czy inni syf, nie chcesz w końcu żeby twój komp wyglądał jak reaktor w Czarnobylu.
Płyn:
https://www.cooling.pl/ek-water-blocks-ek-ekoolant-clear-1000-ml,produkt,553550.html?from_category=28_177 - przezroczysty. Chyba że chcesz o jakimś innym kolorze czy nawet jakiś tęczowy, to też się znajdą.

Złączki:
Na tym nie oszczędzamy. 2 dychy za złączkę minimum. Węże wybrałem ci 10/16 więc złączki powinny być w takim samym standardzie.
Na przykład takie:
https://www.cooling.pl/black-water-zlaczka-prosta-sm1016-g14-black,produkt,551834.html?from_category=28_137_204
Trochę ich będzie trzeba - po 2 na każdy blok, chłodnicę i rezerwuar.

Blok wodny na procesor:
https://www.cooling.pl/ek-water-blocks-ek-supreme-ltx-acetal-nickel-csq-lga775115x13662011,produkt,554163.html?from_category=28_55_123
lub
https://www.cooling.pl/ek-water-blocks-ek-supremacy-acetal-csq,produkt,553905.html?from_category=28_55_123

Blok pod GPU dobiera się konkretnie pod kartę, pod GTX560 będziesz musiał się odrobinę postarać żeby sobie taki znaleźć, zazwyczaj tylko do najmocniejszych modeli są (tylko upewnij się że złączki to G1/4, zwłaszcza jeśli musiałbyś to zamawiać zza granicy). Ewentualnie trochę oszukujemy i kupujemy sobie taki tylko pod rdzeń karty:
https://www.cooling.pl/ek-water-blocks-ekvga-supremacy-acetal-csq,produkt,554094.html?from_category=28_55_124 A potem osobno dokupujesz radiatorki na pamięć karty.

No i jeszcze inne jak będziesz chciał, na upartego to i pamięci RAM możesz chłodzić płynem. Swoją drogą - akurat blok wodny na dany model płyty głównej wychodzi dużo taniej niż kupowanie jakiegoś modelu który już to ma za 9 stów a podłączenie go też nie jest takie trudne.

Biorąc pod uwagę jakość chłodnicy i pompki to powinieneś być w stanie wsadzić 4-5 bloków wodnych, prędkość obrotów chłodnicy ustawić na ~50% i nadal będzie chłodno.

Dodatkowo:
https://www.cooling.pl/black-water-coil-16-mm-blue-34,produkt,551586.html - na wszelki wypadek.

A tak, upewnij się że to co wybrałem pasuje i wszędzie są te same standardy bo nie zawsze mam rację niestety. Ogólnie rzecz biorąc starałem się wybrać ogólnie dość mocne części żeby można było je z łatwością rozbudowywać o kolejne bloki wodne.


PS Od dawna nie pisałem tak długiego posta...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 12.01.2013 o 23:50, ziptofaf napisał:

Gotowe karty z LC to chłam. A jest to chłam bo to "pełne" rozwiązanie ze zbiornikiem
wyrównawczym, chłodnicą, przewodami i blokiem. Ja osobiście wolę podłączać kilka komponentów
pod jedną dużą cichutką chłodnicę a nie mieć 3 różne w kompie, zacznie wyć nie gorzej
niż wentylatory.

Miałem na myśli kartę z samym blokiem np. EVGA Hydro Copper, PoV Beast Watercooled, a nie z zamkniętym układem
http://www.ddr2.pl/PoV_TGT_GeForce_GTX_680_2048_Beast-767.html

Dnia 12.01.2013 o 23:50, ziptofaf napisał:

Hmm... uczciwie rzecz biorąc to jeśli chodzi o jakość obrazu to wypada brać modele oparte
na matrycach IPS, jakość obrazu jest całkowicie nieporównywalna z TN-kami. Problem jest
taki że one są dość drogie, 24" to minimum 1000 zł i model Dell U2412M. Ewentualnie może
IIYAMA ProLite X2485WS-B1. Jako że chcesz mieć dwa obok siebie to istotne byłoby też
żeby miały względnie małe ramki, inaczej nieco przeszkadza to w grze. Z tym niestety
nie pomogę, wiem tylko że Eizo chociaż mają niesamowitą jakość obrazu to akurat tego
wymogu nie spełniają.

Ramki nie przeszkadzają, drugi monitor raczej będzie do zastosowań niegamingowych, sam liczę się z około 1500zł za sztukę.

Dzięki za wielki wysiłek.

PS: I absolutnie mam co robić z kasą. Lata ciężkiej nauki zaczynają się zwracać z nawiązką, więc chciałbym zerwać z budżetowymi półśrodkami i raz w życiu kupić maszynę nie do zabicia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ile potrzeba kasy na komputer przeznaczony głównie do grafiki 3D - potrzebne min. 2 karty graficzne (druga z min. 2GB pamięci - przeznaczona tylko do obliczeń). Płyta główna przeznaczona dla min. 2 a najlepiej 3 karty graficzne. Karty graficzne Nvidia (Oprogramowanie które mam głównie obciąża GPU i korzysta z CUDA)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym wymienić kartę graficzną, ponieważ obecna (Radek 4870 od Palita) prawdopodobnie zaczyna się kończyć. Non stop wyskakują bluescreeny + ma strasznie głośne chłodzenie. Chciałbym wziąć coś z Nvidii (konkretnie Zotaca, ponieważ słyszałem, że mają dobre chłodzenia), bo na AMD zawiodłem się mocno i to już dwa razy. Cena do 400 zł (może lekko przekroczyć budżet). Mój obecny sprzęt:
Procesor: Intel C2D E8400 (nie podkręcany)
Płyta: Asus P5Q PRO
Ramy: 4 GB DRR2 Corsair

Jeśli będzie coś z danych jeszcze potrzebne, to dopiszę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.01.2013 o 10:16, Jedimax napisał:

Chciałbym wymienić kartę graficzną, ponieważ obecna (Radek 4870 od Palita) prawdopodobnie
zaczyna się kończyć. Non stop wyskakują bluescreeny + ma strasznie głośne chłodzenie.
Chciałbym wziąć coś z Nvidii (konkretnie Zotaca, ponieważ słyszałem, że mają dobre chłodzenia),
bo na AMD zawiodłem się mocno i to już dwa razy. Cena do 400 zł (może lekko przekroczyć
budżet). Mój obecny sprzęt:
Procesor: Intel C2D E8400 (nie podkręcany)
Płyta: Asus P5Q PRO
Ramy: 4 GB DRR2 Corsair

Jeśli będzie coś z danych jeszcze potrzebne, to dopiszę.


Jeśli jesteś w stanie, to warto podkręcić procesor, choć i tak prawdopodobnie będzie ograniczał kartę graficzną :)
Palit nie jest najlepszą firmą na rynku, w związku z czym nic dziwnego, że już padł :) Dlatego też nie polecam Zotaca, ponieważ z tego co wiem ma dość słabe chłodzenie. Jeśli chcesz coś od Nvidii, to najlepiej bierz GTX 650:
http://www.agito.pl/karta-graficzna-msi-geforce-gtx-650-1gb-ddr5-pci-e-box-84-666462.html?attr=cena-0+450. 414 zł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Moje poprzednie plany z upgradem pc nie wypalily.
Procka musze zmienic i tak i tak.
Mam do Was pytanie czy warto w tym momencie kupic I7 630?
Czy jest to jednak juz przestarzaly zlom?
Pytam bo mam okazje kupic prawie nowke w granicach 250-300zł.
No i czy zapewni mi komfort w graniu, po dorzuceniu pozniej mocniejszej grafiki itd czy lepiej brac cos na 1155.
(Płyte i procka G620 sprzedam i za ta cene bd mogl kpic plyte pod ta i7)
Główny cel to gry no i komfortowa praca.
Czy moze lepiej jakis Phenom? pozdrawiam.

PS. (Mam : zasilacz OCZ Stealth Xtreme 500W, plytka m ATX od asusa, G620, dysk seagate barracuda 500GB,4GB ram )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Takie pytanie ode mnie czy w tym roku w ogóle opłaca się zmieniać platformę (procesor i płytę główną) ? Bo z tego co widziałem w planach produkcyjnych intela to znowu będzie wypuszczał coś nowego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chodzi Ci o i7 930? :) Bo nie kojarzę żadnego i7 630, chyba, że coś przeoczyłem :D
Jak rozumiem masz już płytę z podstawką 1155 - jaką konkretnie?
Bo może nieopłaca się w ogóle zmieniać płyty głównej, tylko lepiej kupić procesor np:
http://www.agito.pl/procesor-intel-core-i3-3220-3-3ghz-box-81-645292.html?attr=297-458959 435 zł, ktory w grach powinien być podobnie wydajny jak i7 930 :)
A warto wspomnieć w ogromnej różnicy w poborze prądu - zestaw z i3 3220 pod obciążeniem będzie ciągnął z 70W mniej niż zestaw z i7 930 :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.01.2013 o 11:30, Konrad162 napisał:

Takie pytanie ode mnie czy w tym roku w ogóle opłaca się zmieniać platformę (procesor
i płytę główną) ? Bo z tego co widziałem w planach produkcyjnych intela to znowu będzie
wypuszczał coś nowego.


Zaczekaj aż Intel wypuści Haswelle na rynek i wtedy zobacz jak wypadają w stosunku do obecnej generacji Ivy Bridge. Jako, że będzie nowa podstawka, to możliwe, że warto będzie w połowie roku składać komputer :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.01.2013 o 11:33, pawbuk napisał:

Chodzi Ci o i7 930? :) Bo nie kojarzę żadnego i7 630, chyba, że coś przeoczyłem :D
Jak rozumiem masz już płytę z podstawką 1155 - jaką konkretnie?
Bo może nieopłaca się w ogóle zmieniać płyty głównej, tylko lepiej kupić procesor np:
http://www.agito.pl/procesor-intel-core-i3-3220-3-3ghz-box-81-645292.html?attr=297-458959
435 zł, ktory w grach powinien być podobnie wydajny jak i7 930 :)
A warto wspomnieć w ogromnej różnicy w poborze prądu - zestaw z i3 3220 pod obciążeniem
będzie ciągnął z 70W mniej niż zestaw z i7 930 :)


Dokładnie tak, pomyliłem się :P
Płyta główna to :
ASUS P8H61-M LX3/SI

Dokładnie taka ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.01.2013 o 11:51, amek11 napisał:

Dokładnie tak, pomyliłem się :P
Płyta główna to :
ASUS P8H61-M LX3/SI

Dokładnie taka ;)


Jeśli Tobie taka płyta główna wystarcza, to moim zdaniem może zostać :) Musisz tylko uaktualnić BIOS, żeby obsługiwała procesory z rodziny Ivy Bridge :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.01.2013 o 10:47, pawbuk napisał:


Z tego co widziałem na testach, to wypada całkiem nieźle. Tym bardziej, że mam monitor 17", a zmieniać tymczasowo nie zamierzam, to wydaje się to całkiem sensowną propozycją.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.01.2013 o 21:54, ziptofaf napisał:

No to po kolei:
a) MSI jest złe i po dziś dzień nie nauczyło się dobrze robić BIOS-u pod swoje płyty
główne. Więc jak przesadzisz z podkręcaniem to musisz otwierać obudowę i resetować go
ręcznie. Teoretyczne opcje resetujące ustawienia w takiej sytuacji po prostu nie działają.
Sprawdzałem to na Core i5 2500k, Athlonie X2, Phenomie X4... i pewnie coś jeszcze by
się znalazło. W sumie nie jest to jakiś wielki problem (samemu w końcu mam taką płytę
i żyję) ale jednak potrafi nieco zirytować. Osobiście zmieniłbym np. na Asrock Z77 Pro
4.


Spojrzałem jeszcze na te płyty główne Asrock''a i nie widzę róźnicy między Pro 3, a Pro 4, czym się róźnią i którą lepiej wybrać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.01.2013 o 14:59, Hummer napisał:

Spojrzałem jeszcze na te płyty główne Asrock''a i nie widzę róźnicy między Pro 3, a Pro
4, czym się róźnią i którą lepiej wybrać?


Pro 4 ma:
- Mocniejszą sekcję zasilania (4+2 w stosunku do 4+1 Pro3)
- O jeden port PCI więcej (3 w stosunku do 2)
- O 2 złącza SATA3 więcej
- Więcej złącz pod wentylatory
- 2 porty USB więcej (8 w stosunku do 6)
- Wyjście DVI-D (jakby ci przyszło korzystać z gpu zintegrowanego z procesorem, Pro 3 ma tylko D-Sub i HDMI, Pro 4 jeszcze dodatkowo właśnie DVI)
Czyli w sumie jest sens dopłacić moim zdaniem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się