Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Dnia 30.05.2013 o 16:22, lord0 napisał:

na dysku 120GB bez problemu zmieścisz system i aplikacje


A programy o których wyżej pisałem będę mógł zainstalować na innym dysku i innej partycji i nie będzie żadnego problemu z działaniem gier ze Steam, Orgin, Uplay, itp.?
czy dyski SDD mają dłuższą żywotność niż normalne dyski?.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.05.2013 o 16:39, lis_23 napisał:

A programy o których wyżej pisałem będę mógł zainstalować na innym dysku i innej partycji
i nie będzie żadnego problemu z działaniem gier ze Steam, Orgin, Uplay, itp.?


Dyski SSD komputer widzi tak jak i zwykłe HDD :) Na SSD możesz np zainstalować tylko system i aplikacje, a Steama, Origina itp. na innym dysku/partycji :) Nawet bym to polecał, przynajmniej partycja systemowa nie jest tak zawalona śmieciami ;) Jeśli np dysk HDD dzielisz na partycje, to gry instaluj na jak najwcześniejszej partycji, a zdjęcia, filmy i dane na dalszych ;)

Dnia 30.05.2013 o 16:39, lis_23 napisał:

czy dyski SDD mają dłuższą żywotność niż normalne dyski?.


Cięzko powiedzieć :) Na pewno o żywotność nie musisz się martwić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.05.2013 o 16:39, lis_23 napisał:

czy dyski SDD mają dłuższą żywotność niż normalne dyski?.


Teoretycznie TAK , ponieważ dyski SSD zbudowane są w oparciu o pamięć flash i nie mają ruchomych części w sobie , jak HDD , które ławo jest uszkodzić ;).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 30.05.2013 o 16:46, pawbuk napisał:


Dyski SSD komputer widzi tak jak i zwykłe HDD :) Na SSD możesz np zainstalować tylko
system i aplikacje, a Steama, Origina itp. na innym dysku/partycji :) Nawet bym to polecał,
przynajmniej partycja systemowa nie jest tak zawalona śmieciami ;) Jeśli np dysk HDD
dzielisz na partycje, to gry instaluj na jak najwcześniejszej partycji, a zdjęcia, filmy
i dane na dalszych ;)

> czy dyski SDD mają dłuższą żywotność niż normalne dyski?.

Cięzko powiedzieć :) Na pewno o żywotność nie musisz się martwić.

Obecnie mam dwa dyski twarde po 1TB, każdy, pierwszy dysk ma cztery partycje, w tym systemową / 325 GB / i jest na niej Steam, Orgin, Uplay, itp., drugi dysk ma trzy partycje
chciałbym w przyszłości / może pod koniec roku / zakupić dwa dyski twarde: jeden, osobny na sam system i aplikacje i drugi na gry i resztę - 1 lub 2TB - nie chciałbym instalować gier na osobnej partycji dysku systemowego, tylko na tym drugim dysku a pierwszy dysk byłby tylko na system i aplikacje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.05.2013 o 16:39, lis_23 napisał:

czy dyski SDD mają dłuższą żywotność niż normalne dyski?.


to zleży. Dyski HDD łatwo uszkodzić ze względu na bardzo szybko wirujący talerz, igłę itd. Z drugiej strony dyski SSD mają mniejszą żywotność ze względu na ograniczoną ilość cykli zapisu i dlatego się ich nie stosuje w serwerach bo tam po roku/dwóch by się wykończyły. W normalnym użytkowaniu komputera dysk SSD powinien starczyć na jakieś 5-8lat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak już jest tu dyskusja o tych dyskach SSD to też mam pytanie. Będę niedługo (mam nadzieję, że wypuszczą już te procesory) składał komputer za ok. 3500zł. Do takiego zestawu warto brać ten dysk? Komputer będzie służył tylko do gry, przeglądania Internetu a podobno dyski SSD pomagają "tylko" szybciej uruchomić system, czy załadować mapę.
Warto wydawać te min. 300zł dla tego przy takim budżecie? Nie lepiej przerzucić to na lepszy procesor czy kartę graficzną?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.05.2013 o 18:16, Radekl2 napisał:

Jak już jest tu dyskusja o tych dyskach SSD to też mam pytanie. Będę niedługo (mam nadzieję,
że wypuszczą już te procesory) składał komputer za ok. 3500zł. Do takiego zestawu warto
brać ten dysk? Komputer będzie służył tylko do gry, przeglądania Internetu a podobno
dyski SSD pomagają "tylko" szybciej uruchomić system, czy załadować mapę.
Warto wydawać te min. 300zł dla tego przy takim budżecie? Nie lepiej przerzucić to na
lepszy procesor czy kartę graficzną?

to jest pytanie na które możesz tylko ty odpowiedzieć :) Zależy co się dla Ciebie liczy bardziej: 5 klatek więcej w grze czy to że od odpalenia do komputera do przeglądania internetu minie 20 sek. Sporo też zależy od tego jak często odpalasz komputer tylko po to żeby pograć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.05.2013 o 18:16, Radekl2 napisał:

Warto wydawać te min. 300zł dla tego przy takim budżecie? Nie lepiej przerzucić to na
lepszy procesor czy kartę graficzną?


Moim zdaniem zdecydowanie warto, jednak jeśli masz napięty budżet, to taki dysk zawsze może poczekać, kupując słabszy procesor czy płytę w to miejsce raczej wiele nie zyskasz. To raczej element do rozbudowy przy satysfakcjonującym Ciebie zestawie, który uczyni go jeszcze szybszym.

Dysk 120GB w zupełności starczy na system + programy i jeszcze miejsce na dwie, trzy gry się znajdzie. Zawsze to szybsze ładowanie, czy doczytywanie tekstur, map etc. Dodatkowo warto przenieść foldery zawierające pliki tymczasowe, przeglądarki czy sam pulpit na dysk HDD, informacje na ten temat łatwo znaleźć w poradnikach. Miejsca w ten sposób zaoszczędzimy sporo, a i dysk odpocznie od śmieci ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem jeśli komputer ma być wykorzystywany głównie do gier i internetu, to nie warto się bawić w SSD, a to 300 zl lepiej dołożyć do wydajniejszej karty graficznej :) Ja np. komputer włączam maksymalnie dwa razy dziennie więc te 20 sekund różnicy w czasie ładowania systemu mnie nie zbawi :D SSD nie zwiększa też FPS-ów w grach, a jedynie szybkość wczytywania poziomów/lokacji (co i tak trwa bardzo krotko przy mocnym procesorze). Jak kiedyś będziesz miał nadmiar kasy, to sobie dokup SSD :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiesz. Siedzę teraz na 6-7 letnim sprzęcie, więc wszystko długo się ładuje. Czego oczy nie widzą tego sercu nie żal :) Z tymi dyskami pewnie jest tak, że będę mógł dokupić za kilka miesięcy i nic się nie stanie, a jak przy wyborze sprzętu poświecę lepszy model procesora na rzecz tego dysku to będę parę lat do tyłu (nie wymieniam komputerów co 2 lata).
Ja nigdy takiego dysku SSD w akcji nie widziałem, więc te 20s to dla mnie abstrakcja, bo jak wspomniałem mój wiekowy sprzęt już ledwo zipie i jestem przyzwyczajony do tego tempa.
Na sprzęcie zbytnio się nie znam, więc, gdy ukażą się procesory Intela na 100% poproszę Was tutaj o radę i wtedy będę wiedział czy coś tracę dorzucając 300zł na dysk, czy w moim budżecie i tak lepszego procesora/karty graficznej nie wsadzę.
Co do odpalania komputera- najczęściej jak wracam ze szkoły (powiedzmy ok. 16) to odpalam kompa i zazwyczaj nie wyłączam go tylko, albo gaszę monitor, albo go "usypiam". Pewnie im częściej odpalam system tym bardziej opłaca się kupić ten dysk, tak?
Nie wiem jak to wyjdzie- liczę na Waszą uprzejmość i pomoc w doborze sprzętu- zbytnio kłócił się nie będę :)

@pawbuk
Liczę, że za te kilka-kilkanaście dni pomożesz mi z doborem sprzętu to wtedy zobaczymy na co ile będzie dało się przeznaczyć :) Na razie prosiłbym Cię, żebyś obserwował te całe recenzje nowych kart graficznych i procesorów, bo ja mało z tego łapię.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Macie jakieś polecane dyski twarde? Potrzebny mi taki maksymalnie do 1 TB, bo mój obecny ma już trochę latek (jest jedyną niewymienioną częścią mojego komputera) i chyba coś mu się dzieje, bo przy testach prędkość transferu potrafi spaść z 60 MB/s do 0,3 MB/s. Odczuwalne jest to szczególnie przy graniu, kiedy wszystko jest dobrze i nagle zaczynają się ogromne spadki, zawiechy itd. Zresztą zobaczcie sami na screenie w załączniku.

I mam jeszcze takie pytanie, jeśli można, czy takie znikanie obrazu na jakieś 3-4 sekundy (czarne tło) to wina sterowników? Bo mam Radeona HD 7850 i tak mi się czasami zdarza, że grając w BF3, czy inną grę potrafi nagle wszystko zniknąć. Nie zdarza się często, ale jest trochę denerwujące.

20130530203307

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W takim układzie nie ma sensu brać SSD. SSD jest najbardziej przydatny jak się korzysta z programów do grafiki itp. Photoshop dostaje sporego kopa przy SSD. Jak komputer odpala się raz/dwa razy dziennie do gier to dokładając 300zł do karty graficznej można sporo zyskać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ok, z wyspecjalizowanych programów nie korzystam, więc pewnie lepiej przeznaczyć te pieniądze na coś innego.
A jak już jesteśmy w tym temacie to lepiej kupić jeden dysk powiedzmy 1TB i część przeznaczyć na system, a resztę na gry, programy itp., czy może oprócz takiego kupić jakiś mniejszy (nie SSD) na sam system?
Tak w ogóle jak się taki dysk dzieli na partycje? Przy instalacji Windowsa będę miał taką opcję? Zawsze wchodziłem na gotowce, więc nie wiem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.05.2013 o 11:22, Radekl2 napisał:

A jak już jesteśmy w tym temacie to lepiej kupić jeden dysk powiedzmy 1TB i część przeznaczyć
na system, a resztę na gry, programy itp., czy może oprócz takiego kupić jakiś mniejszy
(nie SSD) na sam system?


Zbyt duże koszty - jeśli już to lepiej dołożyć kasę do SSD na system :) Jednak to i tak przy droższych zestawach, kiedy z niczego nie trzeba rezygnować :)

Dnia 31.05.2013 o 11:22, Radekl2 napisał:

Tak w ogóle jak się taki dysk dzieli na partycje? Przy instalacji Windowsa będę miał
taką opcję? Zawsze wchodziłem na gotowce, więc nie wiem :)


Tak, przy instalacji jest opcja podziału dysku na partycje - ja preferuję podział na 3 partycje: system i programy; gry; muzyka, zdjęcia, dokumenty. Ważne, żeby system był zainstalowany na pierwszej partycji :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam.
Ostatnio podczas gry w bf3 przez sek miałem artefakty następnie pojawił się Blue Screen. Komputer uruchomił się w rozdzielczości 800x600 i pokazało mi kod 43. Usunąłem sterowniki i zainstalowałem nowe, zrobiłem przywrócenie systemu i też nic nie pomogło. Moja karta to MSI GTX 260. Czyżby to był jej koniec ? Przepraszam, że tutaj piszę ale wiem, że w tym wątku jest większa aktywność.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.05.2013 o 14:16, pawbuk napisał:

Zbyt duże koszty - jeśli już to lepiej dołożyć kasę do SSD na system :) Jednak to i tak
przy droższych zestawach, kiedy z niczego nie trzeba rezygnować :)


Ok, może już w następnym tygodniu powoli zaczną się informacje o tych nowych procesorach to zobaczymy co da się zamówić za te 3500zł :)

Dnia 31.05.2013 o 14:16, pawbuk napisał:

3 partycje: system i programy; gry; muzyka, zdjęcia, dokumenty. Ważne, żeby system był
zainstalowany na pierwszej partycji :)


Muzyki i zdjęć dużo na komputerze nigdy nie trzymam, więc można podzielić, ale to tak kilka GB wystarczy. A na system i programy ile masz przeznaczone? Ponad 100GB?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się