Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

>/..../ Na studia (jak się gdzieś dostanę :D)

Dnia 06.06.2013 o 16:59, Radekl2 napisał:

będę musiał wyjechać z domu i nie wiem po pierwsze czy będę taszczył komputer stacjonarny
ze sobą, a po drugie nie mam pojęcia jak będzie wtedy u mnie z czasem. /.../

Studia, to zupełnie inna para kaloszy. Jeśli będziesz mieszkał w akademiku, to Twój komputer bedzie wspólną własnością (chyba, ze bedzie to tablet albo laptop i będzie dobrze zabezpieczony). Czas na granie będzie (o ile bedzie) na wakacjach, normalnie laptop bedzie bardzo przydatny, o ile współspacze (za moich czasów tak nazywało się kolegów ze wspólnego pokoju w akademiku) będą mieli własne. Inaczej, zawsze będzie Ci ciężko korzystać z własnego. W Twojej sytuacji nie widzę sensu w kupowaniu TERAZ nowego komputera, bo raz wydane pieniądze już do Ciebie nie wrócą. No, chyba, że masz nader zasobnych rodziców. Ale to już Twoja sprawa...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.06.2013 o 15:29, Radekl2 napisał:

Morele już mają te procesory w swojej ofercie i nie jest fajnie, bo ten co podałeś u
nich kosztuje 799zł...


Morele potrafią obniżyć albo podwyższyć cenę o 100 zł w ciągu jednego dnia, więc bym się nie przejmował :D

Dnia 06.06.2013 o 15:29, Radekl2 napisał:

Ale jesteś na 100% pewny, że samo to zmienienie pozwoli, żeby komputer działał w pełni
sprawnie? Nie będzie miał żadnych "ubytków"?


Z tego co wiem, to nie :)

Dnia 06.06.2013 o 15:29, Radekl2 napisał:

No dla mnie bardzo, bardzo atrakcyjny bo mam ochotę na dwie gry z tej oferty, a i tak
żadnej nie mam :) Ale jeśli karta jest wydajniejsza to nie ma to sensu.


GTX770 jest wydajniejszy od HD7970, ale nie jest to duża różnica. Jeśli rzeczywiście chciałbyś i tak kupować te gry, to może rzeczywiście warto wziąć HD7970:
http://www.agito.pl/karta-graficzna-gigabyte-radeon-hd-7970-oc-3gb-ddr5-pci-e-box-84-532454.html?attr=248-508003 1599 zł
Niestety, musisz sam zdecydować. W każdym razie te gry razem są warte w tej chwili 250 - 300 zł.

Dnia 06.06.2013 o 15:29, Radekl2 napisał:

Bezprzewodowego.


Musisz mieć bezprzewodową kartę sieciową na USB. Ale to kupujesz niezależnie od reszty podzespołów ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem na jakie studia idziesz, ale ja np. mam znacznie więcej czasu na granie na studiach niż miałem w liceum :D W dodatku dzięki stypendium naukowemu (tak, mam czas i na naukę i na odpoczynek) mam też więcej kasy, dzięki czemu mogę sobie od czasu do czasu coś kupić (grę, albo jakiś sprzęt) :D
Miejsce w akademiku zazwyczaj dość ciężko dostać, zwłaszcza jeśli nie przymierasz głodem, albo nie ukrywasz dochodów (w zasadzie Twoi rodzice), więc pewnie będziesz musiał wynająć jakiś pokój. Nawet jeśli wynajmujesz z kimś, to nikt Ci nie siedzi tak na głowie i możesz spokojnie trzymać komputer stacjonarny. Na studiach przydaje się też notebook, ale nie jest konieczny - ja sam mam mocny komputer stacjonarny do programów statystycznych i tableta :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.06.2013 o 17:11, KrzysztofMarek napisał:

Studia, to zupełnie inna para kaloszy. Jeśli będziesz mieszkał w akademiku,

Raczej nie będę :)

Dnia 06.06.2013 o 17:11, KrzysztofMarek napisał:

W Twojej sytuacji nie widzę sensu w kupowaniu TERAZ nowego komputera, bo raz wydane pieniądze
już do Ciebie nie wrócą. No, chyba, że masz nader zasobnych rodziców. Ale to już Twoja
sprawa...

Laptopa też mam, ale on jest zdecydowanie przeznaczony już na studia i raczej będę jego zabierał "w miasto". A strasznie zasobnych rodziców nie mam- nie oni fundują mi ten komputer, tylko kupuję go ze swoich zgromadzonych oszczędności. Chcę go mieć, ponieważ jak pisałem zaplanowałem sobie min. ten rok mocno pograć w spokoju. Jakieś przyjemności trzeba mieć, a jak będę to odkładał w nieskończoność to emerytura mnie złapie.

@pawbuk
Co do karty- interesują mnie dwie pozycje- Bioshock i Far Cry, ale nie wiem czy osobno bym je kupił, bo już na ten rok mam zaplanowane mniej-więcej jakie chcę gry wypróbować. A portfela bez dna też nie mam :) Dlatego nie wiem czy mi się to opłaca, czy nie- postaram się przeglądnąć testy tych dwóch kart i podejmę jakąś decyzję.
A możliwe, że moja karta sieciowa (chyba mam jak Internet mi działa :D) będzie pasowała do nowego sprzętu, czy będzie konieczność, abym wydał dodatkowe pieniądze?
Co do wyboru miejsca gdzie będę dalej się uczył- najgorsze jest to właśnie, że nie mam pojęcia gdzie pójdę i na co :) Teraz w liceum mam sporo czasu, bo praktycznie nie muszę się uczyć, a średnią w okolicach 4.5 utrzymuję (więcej mi do szczęścia nie potrzeba). Żadnych zasiłków nie dostaję, więc domyślam się, że z tym akademikiem na 99% się nie spotkam.
Ale nie rozrzucajmy już moich osobistych pobudek (chociaż sam to zacząłem) tylko raczej skupmy się na sprzęcie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Znowu ja :)
Tak sobie dalej nad tym komputerem rozmyślam i zastanawiam się czy w mojej sytuacji potrzebny mi taki całkowicie nowy komputer- w sensie z tym nowym procesorem. Jak tutaj pisałem nie wiem jak długo będę miał czas wykorzystywać taki sprzęt w całości.
Nie wiem jak to jest dokładnie, ale nie warto zastanowić się jednak nad wyborem sprawdzonych już podzespołów? Czyli nad włożeniem do tego zestawu długo testowanych już starszych procesorów? Może to takie cofanie się w rozwoju, ale jak sam pisałeś- gry nie wykorzystują jeszcze w całości mocy nawet starszych procesorów, więc mi powinno to wystarczyć.
Jeśli mógłbym Cię prosić o złożenie kolejnego już zestawu z procesorami poprzedniej generacji za niezmienny budżet 3500zł (lub mniej)? :)
Jako, że jesteś na pewno dużo lepszym ekspertem niż ja mógłbyś jakoś skomentować te moje wątpliwości?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ciężko mi coś Ci doradzić - nie mam Haswella (i raczej nie będę kupował), więc nie wiem jak w dłuższej perspektywie będzie się ta cała nowa platforma sprawować, ale nie sądzę, żeby gorzej od Ivy albo Sandy Bridge. Jeśli w podobnej cenie masz Haswelle i Ivy Bridge (a tak to wygląda w tej chwili - Ivy Bridge i Haswell o podobnej wydajności są w podobnych cenach), to ja bym jednak brał Haswella - tylko jeszcze poczekał z tydzień albo dwa - może ceny się ustabilizują. Jasne, ta cała sprawa z nowymi stanami energetycznymi może przerażać, ale sądzę, że da się temu zaradzić w jakąś minutę (wyłączenie 2 opcji w UEFI). W każdym razie - czy weźmiesz Haswella, czy Ivy Bridge, to cena wyjdzie Ci bardzo podobna :)

Dnia 07.06.2013 o 11:00, Radekl2 napisał:

Jeśli mógłbym Cię prosić o złożenie kolejnego już zestawu z procesorami poprzedniej generacji
za niezmienny budżet 3500zł (lub mniej)? :)


W zestawie, który już podawałem zmienić trzeba tylko:

Procesor:
http://www.agito.pl/procesor-intel-core-i5-3570-3-40ghz-box-81-662211.html?attr=297-455675 790 zł

Płyta główna:
http://www.agito.pl/plyta-glowna-msi-b75a-g43-79-568928.html?attr=938-515769 276 zł

Dałem procesor o wyższym taktowaniu, żeby zmniejszyć różnicę wydajności wynikającą z nowej architektury :)

Dnia 07.06.2013 o 11:00, Radekl2 napisał:

Jako, że jesteś na pewno dużo lepszym ekspertem niż ja mógłbyś jakoś skomentować te moje
wątpliwości?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.06.2013 o 11:24, pawbuk napisał:

Ivy Bridge i Haswell o podobnej wydajności są w podobnych
cenach), to ja bym jednak brał Haswella - tylko jeszcze poczekał z tydzień albo dwa -
może ceny się ustabilizują.

Dobra, dam sobie na wstrzymanie i poczekam :) Naszło mnie na takie przemyślenia, bo przeglądam sobie też podobny temat na forum benchmark i tam mimo, iż nowe procesory są już na rynku dla zestawów o podobnym budżecie ludzie dalej polecają m.in. ten i5-3570. Zastanowiło mnie to i dlatego wpadłem na coś takiego.
Może jakoś wytrzymam ten tydzień-dwa :) Bardziej martwię się o Twoje nerwy, które mogą Ci się popsuć po tym użeraniu ze mną :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.06.2013 o 11:40, Radekl2 napisał:

Dobra, dam sobie na wstrzymanie i poczekam :) Naszło mnie na takie przemyślenia, bo przeglądam
sobie też podobny temat na forum benchmark i tam mimo, iż nowe procesory są już na rynku
dla zestawów o podobnym budżecie ludzie dalej polecają m.in. ten i5-3570. Zastanowiło
mnie to i dlatego wpadłem na coś takiego.


Jest to raczej działanie pewnej bezwładności - ludzie się przyzwyczaili do Ivy Bridge i, mimo pojawienia się na rynku Haswelli, dalej polecają starszą generację. Pamiętam, że podobnie było w przypadku wejścia na rynek Ivy - na forach jeszcze przez dłuższy czas ludzie polecali i5 2500K + Asrock P67 Pro 3 :) Choć może i słusznie - w końcu czasami warto zrezygnować z wydajności na rzecz sprawdzonych rozwiązań :)

Dnia 07.06.2013 o 11:40, Radekl2 napisał:

Może jakoś wytrzymam ten tydzień-dwa :) Bardziej martwię się o Twoje nerwy, które mogą
Ci się popsuć po tym użeraniu ze mną :)


Nie jest źle ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pisałem do obsługi klienta morele i obecnie mają tylko taką płytę główną:
http://www.morele.net/plyta-glowna-msi-b85-g43-sc-lga1150-intel-b85-4xddr3-vga-gblan-atx-581506/
Jest droższa od tej, którą podałeś. To i tak zmusza mnie do poczekania min. tydzień, bo dostałem też informację, że wtedy powinni mieć więcej sprzętu do wyboru i może jakieś lepsze ceny.
Nie wiem, może mi jakiś rabat rzucą, żebym się przynajmniej w tych 3500zł zmieścił :)
Co do karty sieciowej to chyba mam taką: edimax ew-7128g (tak pisze w instrukcji). Będę w stanie jakoś ją "przenieść" z starego komputera do nowego, czy muszę kupić nową? I jeśli tak to jaki to jest wydatek?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.06.2013 o 15:32, Radekl2 napisał:

Pisałem do obsługi klienta morele i obecnie mają tylko taką płytę główną:
http://www.morele.net/plyta-glowna-msi-b85-g43-sc-lga1150-intel-b85-4xddr3-vga-gblan-atx-581506/
Jest droższa od tej, którą podałeś. To i tak zmusza mnie do poczekania min. tydzień,
bo dostałem też informację, że wtedy powinni mieć więcej sprzętu do wyboru i może jakieś
lepsze ceny.


Dlatego właśnie pisałem, że warto poczekać z tydzień do dwóch - będzie większy wybór, a ceny powinny trochę spaść :) Czekam też na jakieś testy płyt głównych, choć raczej niewiele one powiedzą - w tym segmencie cenowym raczej wszystko widać po specyfikacji :)

Dnia 07.06.2013 o 15:32, Radekl2 napisał:

Co do karty sieciowej to chyba mam taką: edimax ew-7128g (tak pisze w instrukcji). Będę
w stanie jakoś ją "przenieść" z starego komputera do nowego, czy muszę kupić nową? I
jeśli tak to jaki to jest wydatek?


Powinna działać na nowym komputerze, ale oczywiście gwarancji nie dam (zawsze jest jakieś ryzyko, że coś nie zadziała) :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.06.2013 o 20:14, pawbuk napisał:

Powinna działać na nowym komputerze, ale oczywiście gwarancji nie dam (zawsze jest jakieś
ryzyko, że coś nie zadziała) :D


Yhm, a podpięcie jej jest jakimś wielkim wyzwaniem? Pasuje do jednego miejsca, czy może będzie większy wybór? :)
I jak wygląda sprawa gwarancji podczas zakupów w sklepach internetowych? Mogę bez problemu sobie zaglądać do komputera i wszystko w nim odkręcać, czy może są jakieś zabezpieczenia, których nie wolno ruszać?
Jakbyś mógł mimo wszystko podać mi jakąś kartę sieciową, żebym wiedział jaki to wydatek to byłbym wdzięczny. Potrzebna Ci do tego informacja jaki mam router czy coś?
Oglądałem dzisiaj wiadomości i podobno złotówka nam słabnie- złe wieści :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.06.2013 o 23:15, Radekl2 napisał:

Yhm, a podpięcie jej jest jakimś wielkim wyzwaniem? Pasuje do jednego miejsca, czy może
będzie większy wybór? :)


Pasuje do złącza PCI - zobaczysz sobie, które to w instrukcji płyty głównej :)

Dnia 07.06.2013 o 23:15, Radekl2 napisał:

I jak wygląda sprawa gwarancji podczas zakupów w sklepach internetowych? Mogę bez problemu
sobie zaglądać do komputera i wszystko w nim odkręcać, czy może są jakieś zabezpieczenia,
których nie wolno ruszać?


Możesz sobie bez problemu zaglądać do komputera :) Możesz wszystko podłączyć bez problemu itd. Przy zwykłej instalacji podzespołów na pewno gwarancji nie stracisz. Na Twoim miejscu bym sobie jednak oglądnął na YT jakiś filmik ze składaniem komputera jeśli nie robiłeś tego wcześniej :)

Dnia 07.06.2013 o 23:15, Radekl2 napisał:

Jakbyś mógł mimo wszystko podać mi jakąś kartę sieciową, żebym wiedział jaki to wydatek
to byłbym wdzięczny. Potrzebna Ci do tego informacja jaki mam router czy coś?


Kartę sieciową na USB można już za 30 zł kupić ;)

Dnia 07.06.2013 o 23:15, Radekl2 napisał:

Oglądałem dzisiaj wiadomości i podobno złotówka nam słabnie- złe wieści :(


W tej chwili niestety jest bardzo słaba. Trzeba czekać na jakieś obniżki marży w takim razie:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja i tak będę brał taką opcję, aby sklep mi złożył wszystko, więc muszę się zastanowić czy też razem zamawiać kartę sieciową. Złożenie zestawu przez sklep wydaje mi się bezpieczniejszą formą szczególnie, że na forum benchmark znalazłem kod, który daje taką możliwość za 1zł (jeśli działa).
Chociaż myślę, że fajnie byłoby tak samemu to zrobić, ale trochę nie chcę uczyć się tego na sprzęcie za takie pieniądze- gdyby to kosztowało 100zł to chyba nie miałbym dylematu :)
Na morele rzeczywiście karty sieciowe Wi-Fi są już od 28zł. Mogę wybrać obojętnie, którą? Różnica może być tylko w mocy sygnału, czy czym to się różni?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.06.2013 o 09:28, Radekl2 napisał:

Ja i tak będę brał taką opcję, aby sklep mi złożył wszystko, więc muszę się zastanowić
czy też razem zamawiać kartę sieciową. Złożenie zestawu przez sklep wydaje mi się bezpieczniejszą
formą szczególnie, że na forum benchmark znalazłem kod, który daje taką możliwość za
1zł (jeśli działa).


Jeśli zamierzasz wziąć kartę sieciową na USB, to później bez problemu ją zainstalujesz ;)

Dnia 08.06.2013 o 09:28, Radekl2 napisał:

Chociaż myślę, że fajnie byłoby tak samemu to zrobić, ale trochę nie chcę uczyć się tego
na sprzęcie za takie pieniądze- gdyby to kosztowało 100zł to chyba nie miałbym dylematu
:)


Jeśli nie jesteś przekonany, to może rzeczywiście nie warto składać wszystkiego samemu :) To naprawdę nie jest skomplikowane, ale komputer czasami nie chce się uruchomić (sam tak miałem - uruchomił się dopiero za 5 razem) :D

Dnia 08.06.2013 o 09:28, Radekl2 napisał:

Na morele rzeczywiście karty sieciowe Wi-Fi są już od 28zł. Mogę wybrać obojętnie, którą?
Różnica może być tylko w mocy sygnału, czy czym to się różni?


Najlepiej patrz na opinie jeśli nie masz w tym doświadczenia :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.06.2013 o 10:35, pawbuk napisał:

Jeśli zamierzasz wziąć kartę sieciową na USB, to później bez problemu ją zainstalujesz
;)

Zamierzam wziąć taką, żeby działała :D

Dnia 08.06.2013 o 10:35, pawbuk napisał:

Jeśli nie jesteś przekonany, to może rzeczywiście nie warto składać wszystkiego samemu
:) To naprawdę nie jest skomplikowane, ale komputer czasami nie chce się uruchomić (sam
tak miałem - uruchomił się dopiero za 5 razem) :D

Nigdy komputera nie składałem, nic tam w nim nie rozkręcałem. Może tylko kilka razy zdejmowałem obudowę, żeby go przeczyścić i tyle.

Dobra, dzięki za odpowiedzi :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Grafa już po raz trzeci wylądowała w serwisie, więc blisko trzy miechy jestem bez kompa. Mam zatem czas na wybór nowej płyty głównej. No więc wybieram... i wybieram... i wybrać nie mogę...
Wstępna opcje to MSI Z77 MPower. Nie lubię wybierać mając jeden produkt do dyspozycji, a niestety nie widzę zbyt wielu alternatyw, które spełniłyby moje wymagania:
- mam procek i5 2500K, więc jedynie mobasy z s1155 i Z77 (raczej nie przewiduję OC),
- przynajmniej cztery gniazda wentyli obudowy,
- dołączone/zintegrowane BT (może być też WiFi),
- cena - rozważę wszystko, jeśli będzie miało to sens (no, poza wymianą całej platformy oczywiście ;) ),

Poradźcie coś....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A nie lepiej kupić tańszą płytę (nawet B75, skoro nie kręcisz) i do tego jakiś rozgałęźnik pod wentyle i BT na USB? :) Powinno wyjść znacznie taniej ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przecież napisałem jakie mam wymagania...
Jakbym chciał sie bawić w rozgałęźniki czy BT na USB, to nie pisałbym o zintegrowanym, czyż nie?
Poza tym napisałem "raczej nie przewiduję" OC. Co nie oznacza, ze je wykluczyłem. Dlaczego zatem mam w razie czego się ograniczać kupoując poobcinany B75?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

Właśnie kończy żywot moja karta graficzna -> Zotac GF 460 GTX [wersja fabrycznie kręcona]. Powód - zimne luty [wszechobecne artefakt - pomaga jedynie zdjęcie radiatora i rozgrzanie rdzenia - ale wszystko wraca do normy na kilka albo kilkanaście dni] i mam prośbę:
Wskazalibyście mi kartę z obecnej generacji o podobnej wydajności do mojej obecnej karty?

Czemu o tej samej wydajności?
Bo mam ograniczone fundusze :( a przejść na jakąś już o wiele wydajniejszą kartę graficzną chciałem za jakiś czas, gdy pojawi się nowa generacja konsol bo wtedy pewnie i gry pójdą naprzód [a co za tym idzie -> wymagania sprzętowe].

Z góry dzięki za pomoc!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się