Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Dnia 10.06.2013 o 16:19, Niewiernus napisał:

Dalej masz GA-Z77X-D3H?

Tak

Dnia 10.06.2013 o 16:19, Niewiernus napisał:

Nie wiem jaką masz obudowę, lecz na stronie producenta powinna być podana maksymalna
wysokość coolera. Ostatecznie zostaje zmierzyć linijką.

Mam tą http://www.morele.net/obudowa-revoltec-sixty-5-czarna-micro-atx-atx-rg023-363801/
Obudowa ma szerokość trochę ponad 20 cm, linijka wskazuje, że od płyty jest jakiś 19 cm wolnej przestrzeni, ten cooler co poleciłeś ma trochę ponad 16 cm wysokości, więc powinno być wystarczająco miejsca :)
Ogólnie ta obudowa wydaje się być dosyć mała jednak wszystko póki co wchodzi, nawet karta która jest dosyć długa (ponad 28 cm). Niestety nie została przemyślana pod kątem możliwości chowania kabli i mam tam lekką plątaninę i zastanawiam się czy kabelek z zasilacza, który jest podłączony do płyty głównej nie będzie przeszkadzał (zdjęcie), jest niestety dość krótki i nie ma za bardzo jak go schować a cooler jest szeroki i trochę miejsca w obudowie będzie zajmował...

20130610210340

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.06.2013 o 21:10, cinus2 napisał:

zastanawiam się czy kabelek z zasilacza, który
jest podłączony do płyty głównej nie będzie przeszkadzał (zdjęcie), jest niestety dość
krótki i nie ma za bardzo jak go schować a cooler jest szeroki i trochę miejsca w obudowie
będzie zajmował...

Nie powinno być problemów. W przeciwnym wypadku będziesz musiał zaopatrzyć się w przedłużkę(jeżeli takowa istnieje).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie zamierzam jakoś ekstremalnie kręcić procesora, chcę z tego 3,4 zrobić jakieś 3,6-3,8 zależnie od tego jak temperatury będą stały. Zależy mi też, żeby procesor miał jak najdłuższą żywotność i sprawował się świetnie tak jak poprzednik.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.06.2013 o 22:02, Hummer napisał:

Nie zamierzam jakoś ekstremalnie kręcić procesora, chcę z tego 3,4 zrobić jakieś 3,6-3,8
zależnie od tego jak temperatury będą stały. Zależy mi też, żeby procesor miał jak najdłuższą
żywotność i sprawował się świetnie tak jak poprzednik.


3,6 - 3,8 to Ty będziesz miał w trybie Turbo :D Spokojnie możesz kręcić do 4,2 - 4,3 - do takich wartości te procki nie potrzebują o wiele wyższego napięcia, więc nie jest problemem ich schłodzenie ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Miałem na myśli 3,6 - 3,8 i Turbo do tego, ale skoro mówisz, że takie numerki da się wykręcić bez problemów, to myślę, że taką konfigurację sobie zostawię. Dzięki za feedback.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.06.2013 o 19:01, pawbuk napisał:

> /.../ Poza tym nie wiadomo jak zachowa się Intel
- może wprowadzi nowe procesory, które dzięki znacznie wydajniejszemu pojedynczemu wątkowi
będą nadal biły FXy na głowę? :D

A może będzie odwrotnie? wymieniliśmy uwagi i zastrzeżenia, przynajmniej w miarę sensowne. W zasadzie pozostaliśmy przy swoich zdaniach, a ja również "Nie chciałbym, żeby rozmowa przekształciła się w jakiś kolejny flame AMD vs. Intel.", jak to napisał Olamagato.
Zupełnie podsumowując, to w segmencie dlas graczy AMD udanie rywalizuje z Intelem w średniej półce, bo brak wydajności skutecznie nadrabia niższą ceną. Wyższa półka jest poza zasięgiem AMD (Pomijając niektóre zastosowania profesjonalne).

---> Bralo
Skoro do grania z Core 2 Duo E 8400 i GF GTX 460 w Wiedźmina 2, Skyrima, Risen 2 czy Gothic''a 3 w zypełności wystarcza, to niby po co przepłacać?
Tempo rozwoju sprzętu do grania spadło, przypuszczam, ze następna generacja starczy na 10 lat komfortowego grania, tak jak obecna na 5. Nie ma co się śpieszyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.06.2013 o 10:30, KrzysztofMarek napisał:

A może będzie odwrotnie? wymieniliśmy uwagi i zastrzeżenia, przynajmniej w miarę sensowne.
W zasadzie pozostaliśmy przy swoich zdaniach, a ja również "Nie chciałbym, żeby rozmowa
przekształciła się w jakiś kolejny flame AMD vs. Intel."
, jak to napisał Olamagato.
Zupełnie podsumowując, to w segmencie dlas graczy AMD udanie rywalizuje z Intelem w średniej
półce, bo brak wydajności skutecznie nadrabia niższą ceną. Wyższa półka jest poza zasięgiem
AMD (Pomijając niektóre zastosowania profesjonalne).


W kategorii procesorów poniżej 500 zł AMD i Intel się przeplatają: G860/G2020=Phenom II X4 965<G2120<i3 :) Ceny generalnie odpowiadają wydajności w grach :) i5 i i7 w grach i zastosowaniach, w których wykorzystuje się 4 rdzenie i mniej są daleko przed FX.

Dnia 11.06.2013 o 10:30, KrzysztofMarek napisał:


---> Bralo
Skoro do grania z Core 2 Duo E 8400 i GF GTX 460 w Wiedźmina 2, Skyrima, Risen 2 czy
Gothic''a 3 w zypełności wystarcza, to niby po co przepłacać?


W jakich ustawieniach graficznych? ;) Może postęp w dziedzinie procesorów stracił na szybkości, jednak wymagania dotyczące kart graficznych stale dość szybko rosną ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.06.2013 o 13:05, pawbuk napisał:

>/.../ > W jakich ustawieniach graficznych? ;) Może postęp w dziedzinie procesorów stracił na
szybkości, jednak wymagania dotyczące kart graficznych stale dość szybko rosną ;)

Gram zawsze w rozdzielczości 1920x1200, bo taki mam monitor (iiyama ProLite E2607WS). Systemy poprawiania obrazu typu antyaliasing mało mnie obchodzą, bo schodkowanie linii mnie nie wzrusza, zwłaszcza w grach, które są dość dynamiczne. Idealne odwzorowanie podłoża (które tak pięknie jest przedstawione w testach kart) też jakoś mało mnie wzrusza, bo w dynamicznej akcji również traci na znaczeniu. Mam na stałe ustawienie "najwyższa wydajność" i mam wrażenie, ze ten sprzęt, który mam, starczy jeszcze przynajmniej na rok.
Do tego czasu będę miał dobry przegląd płyt pod Haswelle, samych Haswelli i GFX 780 za 1500 zł. O ile, oczywiście, ATI nie wypuści w ciągu roku szybszej karty. I kłopoty wieku dziecięcego z UEFI za sobą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie!
Wczoraj pisałem o problemie z kompem. Ogółem wszystko wskazuje na uszkodzoną lub gryzącą kość RAM.
Sprawdzałem w różnych ustawieniach i niestety z uszkodzoną kostką komp nie chce działać.

Pamięć chcę zareklamować, bo jest na gwarancji, ale niestety w sklepie powiedzieli mi, że mogę zareklamować, ale tylko obie, bo kupiłem je w zestawie 2 x 4gb.

No i tutaj zaczyna się moje pytanie- postanowiłem sobie trochę ulepszyć konfig jak już jest okazja. Niestety- trochę ostudziła mój zapał cena- jak kupowałem w listopadzie 2011 r. ten zestaw 2 x 4GB, to płaciłem 159 zł. Teraz najtaniej taki zestaw dostanę po 220 zł. Z tego względu pomyślałem, aby kupić 4 x 4GB (bo widziałem po 350 zł) i najwyżej jak mi uwzględnią reklamację- zwrócone kości odsprzedać. Co Wy na to?? Może jakieś inne propozycje?
Coś na pewno muszę kupić, bo nie mogę sobie pozwolić na 3 tyg. rozpatrywania reklamacji bez kompa, w dodatku bez gwarancji, że sprawa zakończy się uwzględnieniem mojego roszczenia. Proszę o poradę :DDD

Jeszcze raz podaję mój konfig (stan oczywiście sprzed awarii):
Procek: Intel Core i5 2500K
Płyta główna: ASROck P67 Pro3
Zasilacz: XFX Core 550W
Karta graficzna: Gigabyte Radeon HD7590
RAM: GoodRam DDR3 2x 4GB 1333MHz
Obudowa: Silentium PC Brutus BT-410 Pure Black
Dysk Twardy: Seagate ST1500DL003 1,5 TB Sata III 64 MB
Monitor: Iiyama 24 cale

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 11.06.2013 o 10:30, KrzysztofMarek napisał:

---> Bralo
Skoro do grania z Core 2 Duo E 8400 i GF GTX 460 w Wiedźmina 2, Skyrima, Risen 2 czy
Gothic''a 3 w zypełności wystarcza, to niby po co przepłacać?
Tempo rozwoju sprzętu do grania spadło, przypuszczam, ze następna generacja starczy na
10 lat komfortowego grania, tak jak obecna na 5. Nie ma co się śpieszyć.


Nie mówię , aby przepłacać i na siłę wymieniać sprzęt , który daje jeszcze radę w grach , w które dana osoba gra.
Jeśli mówisz , że spokojnie grasz w te gry na takiej rozdzielczości w "jakieś " ilości FPS , to zmiana miła się z celem.
Mówię ogólnie , że szybkość pojedynczego rdzenia jest ważna , a c2d odstają i w nowszych grach , w której ja grywam ( multiplayer ) było to zauważalne , dlatego byłem zmuszony do przesiadki na I5.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.06.2013 o 13:05, pawbuk napisał:

> /.../ > W kategorii procesorów poniżej 500 zł AMD i Intel się przeplatają: G860/G2020=Phenom
II X4 965<G2120<i3 :) Ceny generalnie odpowiadają wydajności w grach :) i5 i i7
w grach i zastosowaniach, w których wykorzystuje się 4 rdzenie i mniej są daleko przed
FX. /.../

Jeśli ta informacja jest prawdziwa:
http://www.benchmark.pl/aktualnosci/amd-fx-9370-fx-9590-procesor-vishera-5-ghz-premiera.html
, to sytuacji znowu ulegnie zmianie, bo ADM dorówna przynajmniej Intel Core i7 3930K

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zobaczymy jak to wyjdzie w testach :D Jednak AMD chyba idzie w złą stronę - już kiedyś Intel przejechał się na ładowaniu wszystkiego w MHz :D No ale przynajmniej na pewno z czymś takim zrobi się cieplej w pokoju, a rachunki za prąd przyprawią o palpitacje :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.06.2013 o 21:14, KrzysztofMarek napisał:

Jeśli ta informacja jest prawdziwa:
http://www.benchmark.pl/aktualnosci/amd-fx-9370-fx-9590-procesor-vishera-5-ghz-premiera.html
, to sytuacji znowu ulegnie zmianie, bo ADM dorówna przynajmniej Intel Core i7 3930K


http://www.benchmark.pl/aktualnosci/amd-fx-zambezi-bulldozer-porazka-opteron-kyoto-procesor-feldman.html
"idzie w kierunku wyższej efektywności energetycznej"- ten nowy procesor ma mieć najwyższe TDP w historii ;)

http://www.benchmark.pl/aktualnosci/amd-fx-8770-9000-procesory-vishera-cena-specyfikacja.html
To jest podkręcony i lekko zmodyfikowany 8350, więc nie liczyłbym aby dorównał 12-wątkowemu intelowi.

Mnie bardzo ciekawi jak ten procesor będzie się kręcić. Znaczy czy na chłodzeniu powietrzem da się coś jeszcze z niego wycisnąć. Aha, i jeszcze inny portal informował o plotce że wyższy model będzie kosztował 795 dolarów ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.06.2013 o 23:42, lord0 napisał:

Mnie bardzo ciekawi jak ten procesor będzie się kręcić. Znaczy czy na chłodzeniu powietrzem
da się coś jeszcze z niego wycisnąć. Aha, i jeszcze inny portal informował o plotce że
wyższy model będzie kosztował 795 dolarów ...


TDP220W.Rozumiem, żę chłodzenie boxowe na poziomie Dark Rock 2, ciekaw tego jestem jak mają zamiar to rozwiązać. Chociaż od zawsze kibicuję AMD mam dziwne przeczucie, że zaliczą niezłą wtopę. Plus cena mocno zaporowa, jeżeli 795$ okaże się prawdą. Obawiam się, że w tym wypadku wybór Intel''a będzie jedynym dobrym i pewnym rozwiązaniem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wracając do mojej konfiguracji, zacząłem się zastanawiać czy zasilacz 550W na pewno wystarczy. Pogrzebałem w tych pseudo kalkulatorach i pokazuje, że powinno być 600W, ale wziąłem kartę graficzną 660TI jako odniesienie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.06.2013 o 11:16, Hummer napisał:

Wracając do mojej konfiguracji, zacząłem się zastanawiać czy zasilacz 550W na pewno wystarczy.
Pogrzebałem w tych pseudo kalkulatorach i pokazuje, że powinno być 600W, ale wziąłem
kartę graficzną 660TI jako odniesienie.


550W powinno wystarczyć, bo taki zestaw powyżej 400W na pewno nie będzie ciągnął (nawet po podkręceniu nie powinien), ale jeśli chcesz, to możesz wziąć:
http://www.agito.pl/zasilacz-silentiumpc-deus-g1-80plus-bronze-600w-221-657095.html?cid=220&attr=1-466315 219 zł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.06.2013 o 21:57, Niewiernus napisał:

Nie powinno być problemów. W przeciwnym wypadku będziesz musiał zaopatrzyć się w przedłużkę(jeżeli takowa istnieje).

Istnieją, to są przedłużacze do kabla 4-pin, ale póki co nie będę tego dokupywał. Zamówienie złożone i zobaczę czy wszystko będzie się tam bezproblemowo układało.
Zamówiłem to o czym rozmawialiśmy, kartę Xonar na PCI-E, chłodzenie Thermalright HR-02 - Macho - Black White do tego jeszcze pastę Arctic Cooling MX-2, w sumie wyszło 464,56 zł czyli trochę ponad budżet planowany, ale to u mnie standard jeśli chodzi o zakupy do mojego PC :]

Swoją drogą przy okazji spytam, bo tak spojrzałem na zdjęcie wnętrzności mojego kompa co dałem w poprzednim poście i naszło mnie takie pytanie: jak w obudowie (jeśli znajduje się na dole) zasilacz powinien być zamocowany? Wiatrakiem do góry czy do dołu? Przeglądając fora i patrząc na zdjęcia sprzętów innych ludzi zdecydowana większość ma wiatrakiem do dołu. U mnie rozmieszczenie dziurek na śrubki niestety pozwala na montaż tylko wiatrakiem do góry. Nie wiem tu co jest korzystniejsze pod względem przepływu powietrza, ale ogólnie logiczniejsze mi się wydaje być montaż wiatrakiem do dołu, bo przy wiatraku zamocowanym do góry to teoretycznie istnieje ryzyko, że tam coś może wpaść, a jakby taka śrubka wpadła do działającego zasilacza to mogłaby szkód narobić...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.06.2013 o 14:49, cinus2 napisał:

jak w obudowie (jeśli znajduje
się na dole) zasilacz powinien być zamocowany? Wiatrakiem do góry czy do dołu?


Jeżeli zasilacz jest montowany u dołu obudowy to powinna mieć ona otwory wentylacyjne pozwalające skierować wentylator w dół. Idea jest taka że ciepłe powietrze wydmuchiwane przez zasilacz nie trafia do obudowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Popieram przedmówce.
Zasilacz z wentylatorem do góry niepotrzebnie wpycha gorące powietrze, zwiększając w środku ogólną temperaturę oraz psując obieg powietrza w obudowie.
Kwestia czy masz możliwość wylotu od spodu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.06.2013 o 15:01, lord0 napisał:

> /.../ > Jeżeli zasilacz jest montowany u dołu obudowy to powinna mieć ona otwory wentylacyjne
pozwalające skierować wentylator w dół. Idea jest taka że ciepłe powietrze wydmuchiwane
przez zasilacz nie trafia do obudowy.

Prawda, ale czasem zasilacz ma drugi wentylator wydmuchujący powietrze z tyłu komputera. Wtedy wentylator wdmuchujący powietrze do zasilacza ma sens.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się