Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Dnia 15.06.2013 o 20:43, Damiand92 napisał:

Dzięki Olamagato za komentarz. Sprawdziłem sobie laptopki, które podałeś no i
ten samsung naprawdę mi się spodobał, przeczytałem recenzję, zobaczyłem jak wygląda (na
youtube), no i prawie miałem kupować. Ale właśnie, przecież jeden notebook w domu jest,
do pracy może służyć tak jak dotychczas i będę z niego dalej zadowolony... Czyli zacząłem
sobie sprawdzać jak to jest, że z tymi podzespołami wyjdzie połowę taniej ;]

Skoro masz tak mało miejsca na monitor, to na Twoim miejscu wziąłbym po prostu jednego z tych dwóch laptopów. Przy czym Dell ma jako laptop nieco więcej zalet choć może wygląda nieco gorzej. Różnice są takie:
- Oba mają matową matrycę Full HD, więc tu są równe
- Dell ma układ graficzny wyposażony w szybszą pamięć GDDR5, a Samsung w starszą i wolniejszą GDDR3. Na Dellu gry w przyszłości będą działać szybciej (dzisiaj nie ma różnicy, ale to się zmieni)
- Samsung ma nieco lepszą kamerę 1.3 MPx w stosunku do Della (1 MPx)
- Dell ma wszystkie 4 porty USB 3.0, a Samsung tylko 2, pozostałe 2 to USB 2.0 (dzisiaj nie ma to znaczenia, ale 4 porty pozwolą podłączyć równocześnie dwa zewnętrzne dyski twarde i dodatkowo skaner/drukarkę USB 3.0 (bardzo szybkie) oraz ewentualnie aparat/kamerę. Każde z tych urządzeń bardzo zyskuje dzięki usb 3.0
- Dell ma podświetlaną klawiaturę, a Samsung jej nie posiada
- Dell ma mądrzejszy układ klawiatury - klawisze home i end są w rogu, a insert i delete rozdzielone od siebie przez PrintScreen, więc trudniej je pomylić.
- Dell ma dwa dodatkowe klawisze użytkowe na obudowie, a Samsung ma tylko przycisk zasilania
- Wg opisu Dell ma kartę sieciową tylko 100 MB/S, a Samsung 1000 MB/S (gigabitowa). Tu raczej jest jakiś błąd w opisie bo nieprawdopodobne by było żeby laptop posiadał usb 3.0 i starą, wolną sieciówkę.
- Dell ma 12 GB, a Samsung 8 GB, ale na dzisiaj nie ma to żadnego znaczenia, poza tym oba można rozszerzyć do 16 GB.
- Dell ma gwarancję naprawy w następnym dniu roboczym i to najbardziej wpłynęło oprócz pamięci grafiki na cenę wyższą o 300 zł.
- Samsung jest nieco lżejszy.
- Samsung jest tańszy.

Dnia 15.06.2013 o 20:43, Damiand92 napisał:

Najpierw procesor, jakiś czterordzeniowy, no i mam problem, bo dwa pierwsze wyniki w
ceneo to Procesor Intel Core i5-3570K Ivy Bridge oraz AMD PHENOM II X4 965.
Jeden 850 zł, drugi 350 zł?

Niestety jeżeli chodzi o oszczędzanie, to na Intelu ciężko coś ugrać. Na dodatek nie można kupić słabszego budżetowego procka po to, żeby w przyszłości zmienić sobie na dużo lepszy kiedy stanieje ponieważ Intel zmienia podstawki do procesorów szybciej niż kobieta rękawiczki. Tak więc zostanie się ze słabym prockiem do dobrej płyty głównej i lepszy procesor będzie można kupić (o ile) tylko używany z giełdy.

Dnia 15.06.2013 o 20:43, Damiand92 napisał:

8 GB ramu ~ 240 zł

Poczekaj do lipca, to wszystko nagle gwałtownie stanieje. Większość sklepów traci obroty z początkiem lata i wtedy jest mnóstwo obniżek.

Dnia 15.06.2013 o 20:43, Damiand92 napisał:

Dysk twardy 1 TB ~ 300 zł

W tej cenie znajdziesz spokojnie dysk 2 TB. Np. Toshiba DT01ACA200 lub inne niewiele droższe.

Dnia 15.06.2013 o 20:43, Damiand92 napisał:

Karta graficzna ~ 700 zł za jakiś gtx 660 (nie wiem jak rozróżnić "lepszą" kartę od "gorszej"

Lepsze mają pamięć GDDR5 (bez względu na jej ilość), a gorsze GDDR3.

Dnia 15.06.2013 o 20:43, Damiand92 napisał:

Obudowa, zasilacz, karta sieciowa, płyta główna, napęd (posiłkowałem się elementami z
postu Radekl2 ;]) ~ 850 zł

Tego bym nie robił. Po pierwsze ciężka do rozbudowy microATX, po drugie oszczędność 30 zł za brak możliwości nagrania płyty DVD/CD. Zbyt silny zasilacz (potrzebny tylko do sporego o/c.

Dnia 15.06.2013 o 20:43, Damiand92 napisał:

No i monitor... Niestety za mało miejsca na 21,5 cali, sprawdziłem i przy szerokości
51 cm zabraknie mi 3 cm żeby zmieścił się monitor.

Dlatego proponowałbym lapka. To najważniejszy argument.

Dnia 15.06.2013 o 20:43, Damiand92 napisał:

Czyli pierwszy lepszy 18,5 cala mający
44 cm szerokości by musiał ewentualnie wystarczyć, koszt to około 400 - 500 zł.

Dzisiaj kupowanie zewnętrznego monitora, który nie ma Full HD oraz nie ma matrycy IPS lub lepszej to marnowanie kasy. Brak panela IPS można wybaczyć tylko w laptopie (na razie).

Dnia 15.06.2013 o 20:43, Damiand92 napisał:

No i prawdopodobnie wybrałem elementy żeby skonstruować nieco bardziej zaawansowany komputer
niż samsung 550p7c...

Najważniejsza jest od zawsze płyta główna. Nawet najlepszy procek niewiele może na słabej MB.

Dnia 15.06.2013 o 20:43, Damiand92 napisał:

Tak naprawdę to cenę podnosi monitor, jednak do telewizora (jako telewizor używam w zasadzie
monitor lgdm2780, zachciało się 3d...) nie podepnę komputera, nie jestem sam w pokoju,
że tak powiem.

Dlatego tym bardziej laptop. Możesz pracować na nim gdziekolwiek, a w razie potrzeby podpinasz pod TV i masz kino.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.06.2013 o 08:46, Radekl2 napisał:

Czyli nie warto dopłacić, żeby mieć te 1600MHz? Jeśli uważasz, że będą one lepsze to
ok- wierzę :)


Nie ma sensu dopłacać do 1600MHz - różnica w wydajności nawet jeśli istnieje to oscyluje w granicach błędu pomiaru :D Te, które poleciłem nie będą lepsze - będą takie same, ale tańsze ;)

Dnia 16.06.2013 o 08:46, Radekl2 napisał:

Myślałem o tym i może nie byłby to takie zły pomysł? Czyli jeśli nie będę podkręcał tego
procesora to dodatkowe chłodzenie jest zbędne? Temperatury będą podobne jak na wersji
bez "K"?


Tak, powinny być takie same i wystarczy Ci boxowe chłodzenie :)

Dnia 16.06.2013 o 08:46, Radekl2 napisał:

Ehh... A myślisz, że zmieni się to w tym tygodniu? Już się doczekać nie mogę :D
A jeśli chodzi o tę płytę do podkręcania to jaka byłaby ok? Możesz podać z innego sklepu
jak na morele jeszcze nie ma.


http://www.agito.pl/plyta-glowna-msi-z87-g43-79-857152.html?attr=938-650475 446 zł
Myslę, że taka by w zupełności wystarczyła (i tak jest koszmarnie droga) :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No i właśnie człowiek w tym momencie, gdy wyjaśniono na czym polega atrakcyjność konkurencyjnego modelu zmienia zdanie z uśmiechem na ustach :)

Ale jednak mam kilka pytań w takim razie, bo w linku, który podałeś przy notebooku della jest napisane o pamięci DDR3 "Pamięć (technologia): DDR3 SDRAM 1600MHz (dwukanałowa 2 x 4096)"

http://komputery.gvc.pl/dell-inspiron-17r-se7720-i53210m-8gb-173quot-fullhd-1tb-gt650m2gb-lin-aluminium-2ycar-p-31344.html

Dalej sobie znalazłem na stronie della te laptopy i jest kilka modeli. Czy procesor i7, napęd blu-ray oraz karta graficzna 130W za 400 zł więcej da różnicę za 5 lat? Generalnie chodzi mi o procesor i kartę, czy zwiększony pobór prądu spowoduje, że żywotność może się poprawić (nie wiem, wyobrażam sobie, że jak bierze 130 W przy maksimum wykorzystania zamiast 90W to się mniej grzeje...). Bo tam są modele za 3499, 3799 (jeszcze i5), 3999 (i7 oraz grafika 130W) oraz 4199 (czyli ten z blu-ray, niestety tylko odczyt).

Czy jednak nie warto przepłacać, bo karta 90W, procesor i5 oray zwykły dvd wystarczy dla przeciętnego korzystającego z komputera ;] (wersja z linuxem z stronki, którą podałeś, cholera wg mnie to ten windows 8 nie jest potrzebny, na stronie della mogliby pozwolić kupić wersję bez windowsa...).

Jednak racja, nie ma miejsca na dobry monitor, więc i obraz nie będzie odzwierciedlał "mocy" komputera.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.06.2013 o 17:36, pawbuk napisał:

http://www.agito.pl/plyta-glowna-msi-z87-g43-79-857152.html?attr=938-650475 446 zł
Myslę, że taka by w zupełności wystarczyła (i tak jest koszmarnie droga) :D


http://www.morele.net/plyta-glowna-msi-z87-g43-lga1150-intel-z87-4xddr3-vga-gblan-atx-z87-g43-haswell-581869/
Tutaj jeszcze droższa... Ja się pogodziłem już z tym "podatkiem od nowości" :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.06.2013 o 21:36, Sericulum napisał:

Mam pytanie jak to jest z Gigabyte Radeon HD7770 1024MB rev. 2.0. Jest aż tak głośna
jak niektórzy piszą?

Mam Radeona 6770 który niewiele się różni od jego następcy i jest cholernie głośny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi po głowie kupno radka 7970.
Pytanie którego kupić i dlaczego?
Przede wszystkim chodzi mi o wydajność i ciszę, w dalszym planie jest możliwość OC (której nie eliminuje, jeśli pierwsze dwa wymagania są spełnione).
Z góry dzięki za porady.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kurdę, bo teraz właśnie ten radeon od gigabyte jest za 388zł, okazja jakich mało i jutro już bym zamawiał, tylko że ta głośność mnie trochę hamuje :( A próbowałeś jakoś zmienić RPM wiatraczka?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.06.2013 o 21:45, Sericulum napisał:

Kurdę, bo teraz właśnie ten radeon od gigabyte jest za 388zł, okazja jakich mało i jutro
już bym zamawiał, tylko że ta głośność mnie trochę hamuje :( A próbowałeś jakoś zmienić
RPM wiatraczka?

Nie, niestety temperatury na tej karcie są wysokie i nie mogę sobie pozwolić na luksus zmniejszania rpm wiatraka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.06.2013 o 21:58, Pepego napisał:

> Kurdę, bo teraz właśnie ten radeon od gigabyte jest za 388zł, okazja jakich mało
i jutro
> już bym zamawiał, tylko że ta głośność mnie trochę hamuje :( A próbowałeś jakoś
zmienić
> RPM wiatraczka?
Nie, niestety temperatury na tej karcie są wysokie i nie mogę sobie pozwolić na luksus
zmniejszania rpm wiatraka.
edit- dodam że Crysis 3 chodził mi na 6770 w nisko-średnik na full hd, więc przy tym że 7770 jest stworzone w technologii 28 nanometrowej i jest wyżej taktowany + dopracowany można przypuszczać że crysis 3 będzie chodził

na średnich w full hd. Ogólnie ja się przyzwyczaiłem do tego że karta wyje i jakoś żyję, jak za poniżej 4 stów to bierz 7770.
@coś się zrypało i edit zrobił 2 posty...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Moda na dodawanie gier do podzespołów komputerowych staje się chyba coraz bardziej powszechna.
Dziś już można dostać gry nie tylko za kupno karty graficznej.
Niedawno Intel poszedł w ślady AMD i ogłosił, że do procesorów z rodziny Hasswell będzie dodawał grę GRiD 2 http://www.purepc.pl/procesory/grid_2_bedzie_dodawany_do_procesorow_haswell
Teraz można nawet dostać Far Cry 3 przy kupnie zasilacza, choć póki co tylko OCZ. http://www.purepc.pl/zasilacze/ocz_dodaje_far_cry_3_do_swoich_zasilaczy
Teoretycznie kupując dzisiaj kompa można mieć na starcie całkiem niezłą kolekcję gier :)
Teraz pozostaje czekać na gry dodawane do płyt głównych, obudów, pamięci RAM... ^^

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Az tak nowe to to nie jest... juz od dawna dodawane sa gry do czesci komputerowych.
10 lat temu do plyty glownej, ktora kupowalem dolaczony byl Morrowind, rok pozniej wraz z karta graficzna dostalem Deus Ex: Invisible War.

Choc nie pamietam, zeby do PSU albo CPU dodawali cos.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.06.2013 o 15:23, kuba9876543210 napisał:

Az tak nowe to to nie jest... juz od dawna dodawane sa gry do czesci komputerowych.
10 lat temu do plyty glownej, ktora kupowalem dolaczony byl Morrowind, rok pozniej wraz
z karta graficzna dostalem Deus Ex: Invisible War.

Ja kojarzę tylko gry dodawane do kart graficznych i też nie na taką skalę jak to ma dzisiaj AMD ze swoim programem Never Settle http://sites.amd.com/us/promo/never-settle/Pages/nsreloadedlu.aspx
Gdybym dziś kupił swojego Radka 7950 to bym miał dwie gry więcej, a tak to załapałem się tylko na Bioshock Infinite i FC3 Blood Dragon :(

Dnia 17.06.2013 o 15:23, kuba9876543210 napisał:

Choc nie pamietam, zeby do PSU albo CPU dodawali cos.

Ja też.
Mam nadzieję, że taki trend się utrzyma choć sam już za bardzo nie skorzystam, bo kompa już mam złożonego i raczej przez dłuższy czas nie będę w nim nic zmieniał, no chyba, że by do dysków SSD zaczęli coś dawać, bo tylko taka inwestycja mnie czeka, ale to jest raczej mało prawdopodobne :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sorry, za post pod postem, ale nie mogę już edytować. Pomyślałem, że jeśli i tak nie biorę procesora do podkręcania to możemy wrócić do pierwotnej wersji, czyli:
http://www.morele.net/procesor-intel-core-i5-4570-3-2ghz-lga1150-box-haswell-bx80646i54570-546528/
Jest sens, czy nie? Wiem, że znowu mącę, ale jeśli w grach nie będzie wielkiej różnicy to przynajmniej 100zł sobie oszczędzę...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Najprawdopodobniej jest to najwydajniejszy sprzęt, jaki dostaniesz za te pieniądze :D Ja bym jednak został przy tym droższym, ale i mocniejszym procesorze :)
Możesz zamawiać taki zestaw ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ok.
Dalej mam dylemat co do montażu i kusi mnie, żeby zrobić to samemu. Najbardziej jednak obawiam się wkładania procesora do płyty głównej i potem nakładania pasty- w tym bez "K" też muszę to robić? Dostanę bez zamawiania, czy kolejne pieniądze trzeba wydać?
Czytałem, że wystarczy kropla na płycie głównej i mogę ją wyrzucić...
Nie jestem jakimś panem złotą rączką, mało majsterkuję, do komputerów raczej nie zaglądam. Co jest w takim wypadku bezpieczniejsze- montowanie samemu, czy zaufanie ekspertom i kurierowi, że nie będzie miotał paczką po całym samochodzie?
I jakbym sam miał to robić to w jakim języku są instrukcje obsługi? Na filmikach widziałem niestety tylko wersje angielskie (chyba, że ludzie, którzy montowali po prostu na tej stronie otwierali)?

PS. Nie mogę znaleźć nigdzie rozmiarów karty graficznej, ale wejdzie na 100% do obudowy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam

Poszukuję laptopa na którym porysuję sobie spokojnie w CADzie, Solidzie, na pewno też inne programy inżynierskie. Co do gier, jestem świadom, że nie ma laptopa do grania w tej cenie i nie oczekuję takiego. Zależy mi na sprzęcie na którym odpalę gry w którę gram najczęściej - RPGi, RTSy no i LoL''a. Jeśli w LoLu będę miał 150 fps''ów, będę zadowolony z tego wyniku. Co do innych gier - na pewno tytuły formatu Skyrim oraz Mass Effect 3 (mój blaszak ma swoje lata, radeona 4870 HD i radzi sobie z nimi na full detalach więc myślę, że nowsze konfigurację sprzętowe tym bardziej to ogarną. Chciałem raczej odzwierciedlić moje wymagania w tym zakresie.

Z opinni wielu ludzi wiem, że należy unikać Acerów i HP. Ponoć Lenovo i Dell dają radę, ale jeśli ktoś mi odpowiednio uargumentuje inne firmy to nie będę się przy tym upierał.

Zależy mi na układzie graficznym GeForce, procesorze Intela (i3 i w górę) i min. 6 gb pamięci RAM. Ważne też dla mnie byłby windows w zestawie - nie chciałbym się bawić w piraty a na kupno oddzielnego mnie nie stać.

Proszę specjalistów o pomoc ponieważ to i tak spory wydatek dla mnie i nie chciałbym kupować czegoś na czym się zawiodę.

Z góry dziękuję!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Niezależnie jaki procesor, pasta musi być. Kupując procesor pasta jest już nałożona na cooler i jedyne co musisz to zamontować go na płycie głównej. W przypadku procesorów Intela montaż procesora jest bezpieczniejszy gdyż nie ma ryzyka połamania/powyginania nóżek (bo te są w gnieździe, nie tak jak w AMD).

W tej obudowie zmieści się każda karta graficzna po wymontowaniu środkowego koszyka. Bynajmniej każda karta do PC.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się