Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Serio wysyłają już podmarowane pastą? Ona schnie i dlatego tak można?
Nie będę musiał sam smarować procesora (widziałem, że jeden gościu robił na nim taki krzyżyk i potem nakładał chłodzenie)?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.06.2013 o 07:04, Radekl2 napisał:

Serio wysyłają już podmarowane pastą? Ona schnie i dlatego tak można?
Nie będę musiał sam smarować procesora (widziałem, że jeden gościu robił na nim taki
krzyżyk i potem nakładał chłodzenie)?


Tak, jest posmarowane, co prawda pasta ta nie jest jakaś rewelacyjna, ale jak nie podkręcasz to powinna spokojnie wystarczyć, ogólnie zakładanie stockowego chłodzenia jest tak proste, że prościej się chyba nie da. Jak już zamocujesz procesor w sockecie to chłodzenie tylko dociskasz tak aby 4 zaczepy weszły w płytę główną, podłączasz kabel zasilania do płyty głównej i gotowe.
Smarować musiałbyś tylko jakbyś chciał sobie lepszą pastę dokupić lub montować oddzielnie kupione niestockowe chłodzenie gdzie zazwyczaj pasta jest trzymana oddzielnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ok. To jeden problem z głowy :)
A może napiszesz mi w jakim języku najczęściej dają instrukcje obsługi? Może to wygląda na prosty montaż, ale jakbym czasami nie wiedział co gdzie podpiąć.
Jest szansa na polski język?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.06.2013 o 14:58, Radekl2 napisał:

Ok. To jeden problem z głowy :)
A może napiszesz mi w jakim języku najczęściej dają instrukcje obsługi? Może to wygląda
na prosty montaż, ale jakbym czasami nie wiedział co gdzie podpiąć.
Jest szansa na polski język?


Z tym jest bardzo różnie, choć w dużej mierze nie ma instrukcji po polsku. Jednak zazwyczaj te instrukcje są napisane prostym językiem, więc można wrzucić w translator :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam pewien problem, średnio związany z tematem wątku, ale chyba tutaj najszybciej dostanę odpowiedź.
Odebrałem dzisiaj w morele.net słuchawki, przyjechałem do domu i okazało się, że w środku nie ma karty dźwiękowej. Jaka jest szansa, źe moja reklamacja zostanie pozytywnie rozpatrzona? Wiem, że powinienem wszystko sprawdzić w punkcie odbioru, ale akurat spieszyłem się.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.06.2013 o 14:58, Radekl2 napisał:

Ok. To jeden problem z głowy :)
A może napiszesz mi w jakim języku najczęściej dają instrukcje obsługi? Może to wygląda
na prosty montaż, ale jakbym czasami nie wiedział co gdzie podpiąć.
Jest szansa na polski język?

w instrukcjach są obrazki jak co zrobić :) zresztą wystarczy wejść na stronę producenta i pobrać instrukcje to zobaczysz jak to wygląda :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ok, chyba i tak ważne jest, żeby były ładne obrazki :)
Może dam sobie radę, jak coś to będę szukał gdzieś pomocy. Najgorszym momentem według mnie będzie praca z płytą główną (włożenie procesora, chłodzenia). Tam chyba najbardziej mogę coś zepsuć...
Mam nadzieję, że w mojej wersji kabelki będą pasowały tylko do jednego miejsca, żebym nie miał zbyt dużego wyboru.
I mam do Ciebie jedną malutką prośbę jeszcze- mógłbyś mi jakoś dokładniej opisać co mam zrobić zaraz po uruchomieniu komputera w tym BIOSie, żeby ten zasilacz spokojnie działał z nowym procesorem? Tak krok po kroku :)
I mam to zrobić przed czy po instalacji Windowsa- tak w ogóle to też jakoś z BIOSu chyba trzeba instalować... Będzie działał napęd, żebym mógł spokojnie to zrobić? Raz tylko zmieniałem Windowsa, gdy przechodziłem z XP na 7. Ale to było łatwe, bo komputer był w 100% sprawny i przetestowany.

EDIT:
Wiem, że obiecałem Wam zaprzestanie męczenia pytaniami po zamówieniu zestawu, ale teraz ten montaż to nie mniejsze przeżycie dla mnie :D Będę mógł po tym nazywać się specjalistą :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.06.2013 o 17:49, Damiand92 napisał:

Ale jednak mam kilka pytań w takim razie, bo w linku, który podałeś przy notebooku della
jest napisane o pamięci DDR3 "Pamięć (technologia): DDR3 SDRAM 1600MHz (dwukanałowa 2
x 4096)"

Na Intelu żadna pamięć szybsza od 1333MHz nie ma na razie sensu ze względu na technologiczną budowę tych procesorów. To coś jak kwiatek do kożucha.

Dnia 16.06.2013 o 17:49, Damiand92 napisał:

Dalej sobie znalazłem na stronie della te laptopy i jest kilka modeli. Czy procesor i7,
napęd blu-ray oraz karta graficzna 130W za 400 zł więcej da różnicę za 5 lat?

Porównując różnice z Samsungiem opisywałem właśnie wersję z i7.
Jeżeli chodzi o laptopy, to najlepiej kupować jak najbardziej zaawansowany model CPU i GPU, ale o najmniejszym możliwym TGP. Wersje zżerające trzycyfrowe ilości wat są dla laptopów generalnie niekorzystne. Po pierwsze najkrótsza praca na bateriach, najsłabsze chłodzenie i największe ryzyko przegrzania w gorące dni (tym samym największe ryzyko zepsucia tuż po okresie gwarancyjnym), brak możliwości podłączenia uniwersalnego zasilacza, który umożliwi pracę komputera z gniazda zapalniczki w samochodzie (większość takich zasilaczy ma limit do maks. 90-100W)

Dnia 16.06.2013 o 17:49, Damiand92 napisał:

Generalnie chodzi mi o procesor i kartę, czy zwiększony pobór prądu spowoduje, że żywotność może
się poprawić (nie wiem, wyobrażam sobie, że jak bierze 130 W przy maksimum wykorzystania
zamiast 90W to się mniej grzeje...).

Jest dokładnie odwrotnie. Poprawiasz sprawność oraz żywotność zasilacza i minimalnie sprzętu jeżeli maksymalna moc nominalna zasilacza przekracza dwukrotność mocy użytkowej. Niższe taktowanie procesora, mniejsze prądy, niższe napięcia, temperatura baterii nie przekraczająca 25 st. C nawet podczas grania na zasilaczu, to charakterystyka dobrego laptopa. Mocny CPU właściwie tylko po to, żeby nie był wąskim gardłem dla zbyt dobrej grafiki w lapku (na szczęście w takich komputerach nie ma o to zbytniej obawy). Jeżeli chodzi o GPU, to na szczęście w trybie oszczędności grafika nVidii jest nieużywana i prawie się nie grzeje, a w trybie używania na oszczędności prądu nie odstaje od konkurencji.

Dnia 16.06.2013 o 17:49, Damiand92 napisał:

Bo tam są modele za 3499, 3799 (jeszcze i5)

To są wersje bardziej budżetowe - nie ma tam GDDR5 w grafice (chyba, ze w konkretnym przypadku się tym chwalą.

Dnia 16.06.2013 o 17:49, Damiand92 napisał:

3999 (i7 oraz grafika 130W)

Ten był referencyjnym do moich porównań z Samsungiem.

Dnia 16.06.2013 o 17:49, Damiand92 napisał:

4199 (czyli ten z blu-ray, niestety tylko odczyt).

Łamie większość zalet laptopa. Nie warto.

Dnia 16.06.2013 o 17:49, Damiand92 napisał:

Czy jednak nie warto przepłacać, bo karta 90W, procesor i5 oray zwykły dvd wystarczy
dla przeciętnego korzystającego z komputera ;]

To zależy co okaże się wąskim gardłem w przyszłości dla gier. Jeżeli grafika, to i5 wystarczy, od niedawna bywa jednak odwrotnie. Niestety jeżeli chodzi o przyszłość, a to ja z wróżenia nie mam nawet licencjatu. :D
Powiem tylko tyle, że w przypadku wszystkich innych programów przez większość życia Twój procesor będzie schodził z taktowaniem do minimalnej wartości (na moim jest to 800 MHz), nawet jeżeli będzie używanych kilka rdzeni. Dlatego nie ma sensu kupować nie wiadomo jak szybkiego sprzętu po to żeby próbować odczuć różnicę czy coś się wykona sekundę szybciej.

Dnia 16.06.2013 o 17:49, Damiand92 napisał:

(wersja z linuxem z stronki, którą podałeś, cholera wg mnie to ten windows 8 nie jest potrzebny, na stronie
della mogliby pozwolić kupić wersję bez windowsa...).

Zawsze możesz sobie zainstalować siódemkę zamiast ósemki. Można to wymusić przy zakupie - a przynajmniej do momentu aż sprzedawca nie poczuje swądu Twojej kasy w swojej kieszeni. :)

Dnia 16.06.2013 o 17:49, Damiand92 napisał:

Jednak racja, nie ma miejsca na dobry monitor, więc i obraz nie będzie odzwierciedlał "mocy" komputera.

Tu nawet nie chodzi o moc. Chciałbyś mieć monitor, na którym nie widać 75% kolorów, które widzi Twoje oko, a na dodatek nie widzieć żadnych kolorów po lekkim obróceniu?
Te różne wymyślane kąty typu 120 st. dla TFT, to kompletna bujda. 90-120 st. rozpiętości kąta widzenia bez zmiany parametrów obrazu ma w praktyce IPS. Ja osobiście nie widziałem TFT, które utrzymałoby identyczny obraz już przy rozpiętości 10-20 st. kątowych w dowolnym odchyleniu. Na przykład ja swoją matrycę błyszczącą w lapku wykorzystuję właśnie w celu zachowania prywatności ponieważ nikt poza mną nie zobaczy co jest na ekranie. :)
Można powiedzieć, że z chwilą pojawienia się monitorów i telewizorów IPS w cenie poniżej 600 i 1500 zł wszystkie inne matryce poza OLEDami praktycznie przestały istnieć na rynku. Philips sprzedaje swoje błyszczące monitory TFT po kosztach byle tylko spylić produkcję, która już jest praktycznie zatrzymana. Podobnie z Samsungiem.
Na obecną chwilę w Polsce nasz rynek dominuje LG i ewentualnie Panasonic.
Się rozpisałem... :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.06.2013 o 14:58, Radekl2 napisał:

A może napiszesz mi w jakim języku najczęściej dają instrukcje obsługi?

W chińskim. :)
Ale na szczęście jest stuprocentowa szansa również na angielski.

Dnia 18.06.2013 o 14:58, Radekl2 napisał:

Może to wygląda na prosty montaż, ale jakbym czasami nie wiedział co gdzie podpiąć.

To jest prostsze niż współczesne klocki lego. Większość wtyczek da się wpiąć tylko w prawidłowe gniazdka. Jeżeli chodzi o kabelki od obudowy, to poza lampkami na diodach opisanymi w instrukcji płyty głównej też jest podobnie. Pomylić się możesz jedynie na gniazdkach typu mini-jack.

Dnia 18.06.2013 o 14:58, Radekl2 napisał:

Jest szansa na polski język?

Kolega odpowiedział. Translator Ci zupełnie wystarczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.06.2013 o 18:46, Olamagato napisał:

Na Intelu żadna pamięć szybsza od 1333MHz nie ma na razie sensu ze względu na technologiczną
budowę tych procesorów. To coś jak kwiatek do kożucha.

Ivy Bridge i Haswelle mają kontroler dla 1600MHzów :o)

Dnia 18.06.2013 o 18:46, Olamagato napisał:

- Wg opisu Dell ma kartę sieciową tylko 100 MB/S, a Samsung 1000 MB/S (gigabitowa). Tu raczej jest jakiś błąd w > opisie bo nieprawdopodobne by było żeby laptop posiadał usb 3.0 i starą, wolną sieciówkę.


To akurat nie jest błąd. Dell 7720 nie ma gigabitowego złącza Ethernet, tylko jego wolniejszą wersję.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.06.2013 o 18:03, Damian091 napisał:

Witam mam prośbę o polecenie laptopa. Mój budżet wynosi 3000zł. Sprzęt ma służyć do grania
na chociaż średnich ustawieniach.

http://www.skapiec.pl/site/cat/17/comp/5114543
http://www.skapiec.pl/site/cat/17/comp/6689898
http://www.skapiec.pl/site/cat/17/comp/5927206
http://www.skapiec.pl/site/cat/17/comp/5937586
Na dzisiaj.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.06.2013 o 19:04, Henrar napisał:

Ivy Bridge i Haswelle mają kontroler dla 1600MHzów :o)

W takim razie nie mam racji. To była opinia znajomego, który trochę bardziej siedzi w temacie Intela. Bo moża nawet jeżeli mają, to niewiele im to daje?

Dnia 18.06.2013 o 19:04, Henrar napisał:

To akurat nie jest błąd. Dell 7720 nie ma gigabitowego złącza Ethernet, tylko jego wolniejszą wersję.

W takim razie to mały fail dla tej konstrukcji. Bardziej więc opłaca się kupić jakąś sieciówkę 1gbs przez USB 3.0 niż korzystać z takiego portu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.06.2013 o 21:48, General_Sturnn napisał:

Zależy mi na układzie graficznym GeForce, procesorze Intela (i3 i w górę) i min. 6 gb
pamięci RAM. Ważne też dla mnie byłby windows w zestawie - nie chciałbym się bawić w
piraty a na kupno oddzielnego mnie nie stać.

Tego samego poradziłem już chyba komuś innemu
http://www.skapiec.pl/site/cat/17/comp/5937586
O ile przeżyjesz zapożyczenie się na 100 zł dodatkowo, to jest to niezły wybór.

[Aktualizacja]
Ten równie dobry i nie musisz pożyczać.
http://www.skapiec.pl/site/cat/17/comp/5937453
Ale ja bym wziął matrycę z lepszą rozdzielczością, co do CADa się mocno przyda.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.06.2013 o 19:36, Olamagato napisał:

Tego samego poradziłem już chyba komuś innemu
http://www.skapiec.pl/site/cat/17/comp/5937586
O ile przeżyjesz zapożyczenie się na 100 zł dodatkowo, to jest to niezły wybór.

[Aktualizacja]
Ten równie dobry i nie musisz pożyczać.
http://www.skapiec.pl/site/cat/17/comp/5937453
Ale ja bym wziął matrycę z lepszą rozdzielczością, co do CADa się mocno przyda.


Trochę czytałem o tym laptopie - testy itd. Ma badziewny touchpad, zasilacz nie wyrabia z dostarczaniu mocy kiedy komputer pracuje pod obciążeniem (np. gry), grzeje się jak cholera i moc procesora spada do 1,4 ghz.

Może jednak coś innego? :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.06.2013 o 18:52, Olamagato napisał:

W chińskim. :)

To zacznę już uczyć się języka :D

Dnia 18.06.2013 o 18:52, Olamagato napisał:

To jest prostsze niż współczesne klocki lego.

Klocki lego tyle nie kosztują i to jest największy hamulec w moim wypadku :)

Niestety ani morele, ani agito (z monitorem) nie wyrobiły z zamówieniem i nici z kulturalnego przyjęcia kuriera. Akurat jutro będę cały dzień w domu to mógłby przyjeżdżać. A tak jak zwykle będzie dzwonił jak pójdę np. z psem na spacer na 10min. Kurierzy tak mają :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.06.2013 o 17:42, Radekl2 napisał:

Ok, chyba i tak ważne jest, żeby były ładne obrazki :)


http://www.msi.com/service/download/manual-20924.html
Tutaj masz instrukcję do twojej płyty głównej - nie jest specjalnie kolorowa, ale obrazki wyjaśniające co i jak są :D Jak będziesz potrzebował jakichś bardziej szczegółowych porad (w tym tłumaczenie instrukcji (tylko błagam, nie całej :D )), to pisz na mojego maila (jest na moim gs-ie), żeby nie zaśmiecać forum :)

Dnia 18.06.2013 o 17:42, Radekl2 napisał:

Mam nadzieję, że w mojej wersji kabelki będą pasowały tylko do jednego miejsca, żebym
nie miał zbyt dużego wyboru.


Zazwyczaj te newralgiczne momenty (wkładanie procesora, podlączanie kabli od obudowy) są dość dokłafdnie opisane w instrukcjach :) Poza tym ciążko coś zepsuć - raczej jak coś źle zrobisz, to po prostu Ci się komputer nie uruchomi :D

Dnia 18.06.2013 o 17:42, Radekl2 napisał:

I mam do Ciebie jedną malutką prośbę jeszcze- mógłbyś mi jakoś dokładniej opisać co mam
zrobić zaraz po uruchomieniu komputera w tym BIOSie, żeby ten zasilacz spokojnie działał
z nowym procesorem? Tak krok po kroku :)


Wejdź do BIOSa (na początkowym ekranie naciśnij klawisz "DEL"), później z tego co widzę w instrukcji zakładka "OC", a następnie opcja "Intel C-State" na "Disabled". Na płycie Asrocka było jednak więcej opcji z tym związanych - można było wyłączyć każdy C-state osobno.
Może jednak się mylę, ale musiałby to skomentować ktoś, kto ma płytę MSI.

Dnia 18.06.2013 o 17:42, Radekl2 napisał:

I mam to zrobić przed czy po instalacji Windowsa- tak w ogóle to też jakoś z BIOSu chyba
trzeba instalować... Będzie działał napęd, żebym mógł spokojnie to zrobić? Raz tylko
zmieniałem Windowsa, gdy przechodziłem z XP na 7. Ale to było łatwe, bo komputer był
w 100% sprawny i przetestowany.


Możesz to zmienić przed instalacją Windowsa, albo po. Żeby zainstalować Win 7 musisz włożyć płytę do napędu i powinna instalacja sama się uruchomić. Od razu po instalacji systemu instalujesz sterowniki z płyty dołączonej do płyty głównej :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.06.2013 o 21:05, pawbuk napisał:

Tutaj masz instrukcję do twojej płyty głównej

Ale chyba przyślą mi książkową wersję? Zawsze łatwiej będzie się pracowało :)

Dnia 18.06.2013 o 21:05, pawbuk napisał:

to pisz na mojego maila
(jest na moim gs-ie), żeby nie zaśmiecać forum :)

Dzięki, na szybko to przejrzałem i albo tam jest dużo zbędnych informacji, albo to jest milion razy trudniejsze niż myślałem :D

Dnia 18.06.2013 o 21:05, pawbuk napisał:

Poza tym ciążko coś zepsuć

Chcę w to wierzyć :D

Dnia 18.06.2013 o 21:05, pawbuk napisał:

Wejdź do BIOSa (na początkowym ekranie naciśnij klawisz "DEL"), później z tego co widzę
w instrukcji zakładka "OC", a następnie opcja "Intel C-State" na "Disabled".

I to już będzie wszystko? Na tym będę mógł skończyć grzebanie w BIOSie?

Dnia 18.06.2013 o 21:05, pawbuk napisał:

Możesz to zmienić przed instalacją Windowsa, albo po. Żeby zainstalować Win 7 musisz
włożyć płytę do napędu i powinna instalacja sama się uruchomić. Od razu po instalacji
systemu instalujesz sterowniki z płyty dołączonej do płyty głównej :)

Ustalmy- po fachowym zamontowaniu wszystkiego odpalam komputer, wchodzę do BIOSa i zmieniam to Intel C-State na Disabled. Potwierdzam ładnie wszystko i wtedy mogę otworzyć napęd, włożyć płytkę i zabrać się za Windowsa? (Wystarczy mi 100GB na system przy podziale dysku?)
Jak już przejdę przez ten ważny moment w "życiu tego komputera" biorę wszystkie płytki jakie mi tylko przysłali i instaluję ich zawartość (będą tylko sterowniki płyty głównej, czy karty graficznej np. też?)
Dobrze to streściłem? :)

PS. Tak w ogóle jakbym nie zmienił w tym BIOSie to komputer miałby problem z rozpoznaniem kiedy chcę go "uśpić", a kiedy wyłączyć? Tak mniej-więcej o to w tym chodzi?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się