Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Dnia 08.07.2013 o 22:06, pawbuk napisał:

> 1. Procesor I5-4570 3.2GHz LGA1150 za 794 zł , rozumiem że jest wydajniejszy niż
chociażby
> i5-4570S 6M Cache, do 3.60 za 780 zł , i że nie warto dołożyć 3 stówek do jakiegoś
z
> tańszych i7 ?

4570S jest niskonapięciową wersją, więc będzie trochę mniej wydajny :) Co do i7 - nie
wiem czy jest sens dokładania 400 zł. Jeśli jednak masz wolne 400 zł, a wolisz mieć spokojną
przyszłość, to równie dobrze możesz wziąć:
http://www.morele.net/procesor-intel-core-i7-4770-3-4ghz-lga1150-box-haswell-bx80646i74770-546531/
1200 zł

> 2. Płyta główna i pamięć , zapomniałem o tym wspomnieć , ale chciałbym kiedyś dokupić

> drugie 16gb , widzę że płyta ma 4 sloty , a ta pamięć będzie chciała współpracować
w
> ilości 4 sztuk ? I Good Ram jest w porządku ?

Jesli kupisz podobne, to będą chciały wspołpracować :) Goodram jest porządną, polską
firmą ;)
>
> 3. Karta ok , wstępnie właściwie myślałem o większym dysku , ale tutaj sam sobie
coś
> dobiorę , najtańszy napęd - prawidłowo , i tak będzie używany 3 razy do roku , obudowa

> , zasilacz - pytań brak .

Jeśli chodzi o wybór dysków twardych, to polecam artykuł:
http://pclab.pl/art51420.html
>
> 4. A jakiś wentylator na procesor ? I czy ta obudowa ma miejsce na jakieś 2-3 wentylatory

> ? No i czy polecacie kupować w morelach ? Porównałem sobie do taniego sklepu we
Wrocławiu
> , i zdziwiłem się , bo okazuje się , że morele są tańsze .

Obudowa ma miejsce na dodatkowe wentylatory. Jesli chodzi o chłodzenie procesora, to
możesz dokupić coś takiego:
http://www.morele.net/chlodzenie-cpu-silentiumpc-spartan-pro-he924-518093/ 67 zł
Ja w morelach zrobiłem zakupy za kilkanaście tysięcy i nigdy nie miałem problemów, więc
polecam :) Zawsze odbierałem osobiście :)


1. Dobra , dzięki , to już chyba wszystko wiem . Dla pewności , mimo niższego zegara 4570 jest wydajniejszy ?

2. To że jest polska właśnie słabo mnie przekonuje :D . I tu zapomniałem wcześniej zapytać , czemu tylko 1333 ? ( Chodzi mi oczywiście o przekonanie , że im wyższe cyferki tym lepiej , a widziałem że są nawet 2133 )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.07.2013 o 00:36, Lukasz2525 napisał:

1. Dobra , dzięki , to już chyba wszystko wiem . Dla pewności , mimo niższego zegara
4570 jest wydajniejszy ?

4570 ma standardowo wyższy zegar :) Patrzyłeś na tryb Turbo 4570S ;) 4570 jest wydajniejszy ;)

Dnia 09.07.2013 o 00:36, Lukasz2525 napisał:

2. To że jest polska właśnie słabo mnie przekonuje :D . I tu zapomniałem wcześniej zapytać
, czemu tylko 1333 ? ( Chodzi mi oczywiście o przekonanie , że im wyższe cyferki tym
lepiej , a widziałem że są nawet 2133 )


Więcej zaufania do polskich firm, bo robią dobre podzespoły ;) SilentiumPC też jest polski i bardzo szybko się rozwija :) Jeśli chodzi o taktowanie pamięci operacyjnej, to w wydajności nie będzie dużej różnicy między 1333, a wyższymi taktowaniami, nie ma więc co przepłacać :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witajcie znowu :)
Otóż mam jeszcze jedną prośbę i pytanie, mianowicie :
Prosiłbym o dobranie ( do poprzedniego zestawu ) dysku twardego. Postanowiłem,że nie będę nowego komputera rozkręcał i chcę,aby był już gotowy bez zaglądania do niego. A dysk jest jedynym podzespołem,który miałem przenieść ze starego komputera,ale jednak rozmyśliłem się.
Dodatkowo mam pytanie :
Jak będzie wyglądało złożenie zestawu na morelach? O ile wiem jest tam usługa,która pozwala na założenie zestawu z wybranych podzespołów,jednak ciekawi mnie jedno : Obudowa która dopełnia zestaw nie jest dostępna na morelach i musiałbym zamawiać ją z innego sklepu.
W takim razie jak będzie wyglądało złożenie takiego zestawu bez obudowy i jak później miałbym włożyć ten zestaw do gotowej obudowy ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam, mój komputerek wygląda aktualnie tak:

Intel Dual-Core 2.93 GHz
Radeon HD 5770 1 GB
2 GB RAM DDR2
Płyta Gigabyte G41M-ES2L
Zasilacz XFX PRO 450W

I mam takie pytanie - co w razie w wypadało by w nim wymienić jako pierwsze? Nie podaje kwoty, jaką chciałbym przeznaczyć, bo w tym momencie jeszcze nic nie kupuje, ale raczej w najbliższym czasie się za to wezmę. Przede wszystkim chciałbym wiedzieć, czy jest sens wymieniać płytę główną na jakąś lepszą, obsługującą pamięć DDR3.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.07.2013 o 23:04, Hoplita napisał:

I mam takie pytanie - co w razie w wypadało by w nim wymienić jako pierwsze? Nie podaje
kwoty, jaką chciałbym przeznaczyć, bo w tym momencie jeszcze nic nie kupuje, ale raczej
w najbliższym czasie się za to wezmę. Przede wszystkim chciałbym wiedzieć, czy jest sens
wymieniać płytę główną na jakąś lepszą, obsługującą pamięć DDR3.


Jeśli bym coś wymieniał, to pewnie procesor + płytę główną + pamięć operacyjną :) Nie ma sensu dokładać więcej pamięci DDR2 - drogie są obecnie i jest to nieopłacalne. Można by było wymienić sam procesor na jakiś mocniejszy pod tą podstawkę, ale gigantycznego wzrostu wydajności to nie da. Jeśli już się decydować na upgrade, to lepiej, żeby go było dobrze widać w wydajności :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Obudowa to : SilentiumPC Gladius M40
A dysk może być 500GB , chociaż 1TB nie pogardzę ^^

Tym bardziej ciekawi mnie odpowiedź na dalszą część mojego pytania odnośnie moreli i składania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.07.2013 o 00:47, Cornyan napisał:

Obudowa to : SilentiumPC Gladius M40
A dysk może być 500GB , chociaż 1TB nie pogardzę ^^

Weź taki dysk:
http://www.morele.net/dysk-seagate-1tb-sataiii-7200rpm-64mb-cache-st1000dm003-oem-432403/. 235 zł

Dnia 10.07.2013 o 00:47, Cornyan napisał:

Tym bardziej ciekawi mnie odpowiedź na dalszą część mojego pytania odnośnie moreli i
składania.


Ta obudowa jest w morele.net, więc nie wiem dlaczego ją chcesz kupować w innym sklepie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wielokrotnie myślałem, że się tym zajmę, lecz ciągle wydatki szły to na to, to na tamto. Lecz w te wakacje mam zamiar mimo wszystko wpakować jakiś 1000 w modernizację peceta. Od dawna już w tym nie siedzę, pamiętam jeszcze kiedy GTX280 było potężną kartą, a teraz GF z numerowaniem 6xx czy nawet 7xx. Anyway, mam coś takiego:
i7 920
gtx260 oc
3gb (pecet widzi 2 da fuq?)

Ogólnie rzecz w tym, że chciałbym, żeby ten nieszczęsny Guild Wars 2 w rozsądnych detalach chodził w rozdziałce 1650x1050.
Jak mówiłem 1000zł, co wymienić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Polecam dobić do 4GB RAM(lub więcej jeśli masz system 64bit). Po podwyższeniu ustawień graficznych popyt niebotycznie wzrasta
Kupić jakiś cooler do procesora i podkręcić procesor(bo nie wiem czy jest sens wymiany całej platformy)
Za resztę(kwestia pamięci, zapewne masz 1x3, więc kwestia dokupienia jednej pamięci lub zakupu 2x2gb) da się radę kupić Radeon HD 7870 XT

Ps. Napisz jeszcze jaki masz zasilacz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Warto jest posiadać więcej niż 8GB RAM?

jeżeli tak to czy warto dołożyć kolejne 8GB do już posiadanej pamięci, czy lepiej zakupić całość / 16GB / nowej pamięci?

więcej pamięci RAM ma jakiś wpływ na płynność w grach?.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

8 GB starcza z zapasem jesli najbardziej wymagajaca rzecza do jakiej uzywasz komputera sa gry.

Jesli dokupujesz wiecej pameci to idealnie by bylo, gdyby to byl ten sam producenta/marka/model/czestotliwosc (inaczej pozotale beda pracowac tak jak najwolniejsza/timingi/zakres napiec.

Za malo pamieci moze miec wplyw na plynnosc, jesli proc/grafa jest za slaba to zwiekszanie ilosci pamieci z 8 do 16 GB magicznie nie przyspieszy dzialania za wolnych na dana gre elementow.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.07.2013 o 14:43, lis_23 napisał:

Warto jest posiadać więcej niż 8GB RAM?


W grach w zupełności wystarczy 8 GB :) W innych zastosowaniach (choćby grafika) może 32 GB nie wystarczyć ;)

Dnia 10.07.2013 o 14:43, lis_23 napisał:


jeżeli tak to czy warto dołożyć kolejne 8GB do już posiadanej pamięci, czy lepiej zakupić
całość / 16GB / nowej pamięci?


Jeśli już to warto dołożyć 8 GB (najlepiej o podobnych parametrach) do już posiadanych :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jako że mój staruch już ledwo zipie mam zamiar tchnąć w niego trochę życia, ale za niewielkie pieniądze.

C2D 2.4 GHz (niekręcony, bo jak zaopatrywałem się w sprzęt byłem nieświadomy, że mój mobo nie pozwala na OC)
2GB ram DDR2
GeForce GTS 250
Zasilacz Qoltec Silentline 460W

Wiem, że tak naprawdę cały sprzęt nadaje się do wymiany, ale nie dysponuję dużym budżetem, chcę wydać ok. 650 zł. Poza tym i tak będzie mi służył tylko w wakacje i weekendy, bo klasycznie od października studia.
Karta graficzna zostaje (póki co) na 100%, z tego co zaobserwowałem to wąskim gardłem sprzętu jest procesor, poza tym i tak gram na 1440x900 i to się szybko nie zmieni.

Po małym researchu i przejrzeniu kilku testów skłaniam się ku AMD Phenom II X4 965. Nie zaszaleję z podkręcaniem, bo nie będzie kasy na zmianę zasilacza lub cooler inny niż stockowy. - koszt ok. 350 zł

Razem z CPU trza zmienić mobo, jeśli będe się bawił w OC to pewnie i tak nie w szaleńcze. Muszę ciąć koszty i zmieścić się w ok. ~200 zł, byłoby błogo jakby dało się dorwać coś jeszcze taniej. Myślałem nad MSI 760G-P43 FX, ale powiem szczerze, że o płytach głównym mam bardzo blade pojęcie, więc byłoby miło jakby ktoś podrzucić jakąś sensowną propozycję. - koszt ~200 zł

Razem z mobo wypada też mój ram DDR3, bo z tego co mi wiadomo płyty obsługujące DDR3 nie są kompatybilnie wsteczne z dwójkami :(
Chcę wziąć jakąś taniochę 4GB w jednej kości, PDP Patriot 4096MB 1333MHz chyba będzie git, nie? - koszt 126 zł.

Taki upgrade i tak prawie podchodzi pod 700 zł, więc jakakolwiek zmiana zasilacza, coolera, wskoczenie z jakimś elementem na wyższą półkę cenową naprawdę nie gra roli.

Co o tym sądzicie? Dzięki z góry!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

12 tysięcy i maszyna typowo do pracy hmmm.... Z góry spytam o jakieś konkretne aplikacje jakich będziesz używać bo jedne preferują Nvidię a inne AMD.

Logika nakazuje wybierać coś z płytą dwuprocesorową i 1-2 kartami graficznymi.

Przykładowo:
Asus Workstation Z9PE-D8 WS - 2149 zł.
Do tego wsadzamy Xeona E5-2630 - 6 rdzeni, 12 wątków. Jakieś 2200-2300 zł za sztukę. Można wsadzić 2 takie.
Z RAM-em nie ma co przesadzać - 16 GB DDR3 powinno wystarczyć, 2x8GB. Zostaje jeszcze 6 wolnych slotów, potencjalnie da się rozbudować do 64GB włącznie.
Dyski twarde zapewne powinny być w Raid 1? Albo 2x zwykłe HDD i 2x SSD albo 1x HDD i 2x SSD. Zależnie od tego co planujesz przechowywać na kompie i jak bardzo musi to być bezpieczne. 2x SSD w Raid 1 to koszt ok. 1000 zł za 2x128GB, zwykły HDD mający 1 TB dostaniesz za jakieś 300 zł.
Obudowa musi być w standardzie EEB. Przykładowo Cooler Master Cosmos II. Kosztuje majątek ale ma coś koło 10 wentylatorów 120-200mm więc temperatury nie będą problemem.
Zasilacz - jak sądzę nic poniżej 80Plus Gold nie wchodzi w grę. Stosunkowo tani a przy tym spełniający standardy jakości jest Cooler Master Silent Pro Gold 800W, dostaniesz za nieco powyżej 500 zł.

I teraz zależnie czy większy nacisk położysz na CPU (i weźmiesz 2) czy wolisz mocniejsze GPU. Opcją pierwszą jest po prostu wpakować 1 CPU i Nvidia Quadro K5000 (który sam kosztuje coś koło 6 tysiaków). Tym niemniej jest to karty zbliżona parametrami do poprzedniej generacji Nvidii i prawdę mówiąc nie jestem pewny czy 2x GTX780 nie wyjdzie i taniej, i szybciej (znowu - brakuje mi danych co do konkretnych aplikacji jakich chcesz używać). Jeśli wolisz więcej CPU to wtedy aby zmieścić się w budżecie wypada wziąć zresztą właśnie tego GTX-a 780, na Quadro nawet nie patrząc ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.07.2013 o 12:57, pawbuk napisał:

W podanej przez Ciebie można złożyć coś takiego:

Procesor:
http://www.morele.net/procesor-intel-core-i5-4570-3-2ghz-lga1150-box-haswell-bx80646i54570-546528/
785 zł

Płyta główna:
http://www.morele.net/plyta-glowna-msi-b85-g43-sc-lga1150-intel-b85-4xddr3-vga-gblan-atx-haswell-581506/
329 zł

Pamięć operacyjna:
http://www.morele.net/pamiec-good-ram-gr1333d364l9-16gdc-522372/ 455 zł

Karta graficzna:
http://www.morele.net/karta-graficzna-gigabyte-geforce-gtx-760-oc-2gb-ddr5-256-bit-hdmi-dp-dvi-box-gv-n760oc-2gd-546589/
1059 zł

Dysk twardy:
http://www.morele.net/dysk-seagate-1tb-sataiii-7200rpm-64mb-cache-st1000dm003-oem-432403/
235 zł

Dysk SSD:
http://www.morele.net/dysk-ssd-samsung-120gb-ssd840-sataiii-mlc-2-5-read-write-530-130mb-s-7mm-basic-mz-7td120bw-530934/
386 zł

Napęd optyczny:
http://www.morele.net/lg-gh24ns95-532166/ 63 zł

Zasilacz:
http://www.morele.net/zasilacz-silentiumpc-deus-600w-psu-80plus-bronze-4xpeg-spc083-527960/
236 zł

Obudowa:
http://www.morele.net/obudowa-silentiumpc-gladius-m40-pure-black-atx-usb3-0-ssd-ready-3x120mm-bez-zasilacza-spc077-529266/
201 zł

RAZEM: 3750 zł

W zestawie masz czterordzeniowy, czterowątkowy procesor Intela i5 najnowszej generacji,
przeznaczoną pod niego nową płytę MSI z chipsetem B85 oraz 16 GB pamięci operacyjnej.
Do tego świeżutki GTX 760 od Nvidii. Dysk twardy 1 TB powinien wystarczyć, a masz tu
jeszcze dysk SSD 120GB na system i najczęściej używane programy. Na koniec zasilacz i
obudowa polskiej firmy SilentiumPC :)



Chyba będę za niedługo zamawiał , ale pozwoliłem sobie wprowadzić pewne zmiany .

1. Wyrzucam dyski na rzecz Seagate''a 2 tb ( wiem , wiem że ssd i w ogóle , ale przeżyję :) )

2. Poczytałem z kolei opinie o tej obudowie , niestety są pół na pół , niektórzy piszą , że super , inni że beznadzieja , kiepskie materiały , wentylatory głośno chodzą , a wibracje przenoszą się na obudowę i wszystko buczy itp itd , więc mam wątpliwości co do niej , choć z wyglądu jest całkiem fajna , toteż pewnie i tak ją wezmę . Natomiast zajrzałem w temat o zasilaczach i nie ma tej firmy ani w zasilaczach polecanych , ani w niepolecanych , może lepiej wybrać coś z tych renomowanych ? Tzn chciałbym jeszcze raz potwierdzenia czy brać tego silentiumpc , żeby od samego początku nie wkopać się w jakieś problemy .

3. Pamięć z kolei chciałem zmienić na taką http://www.morele.net/pamiec-geil-gel316gb1600c9dc-499694/ , a powinna pasować .

4. Chciałbym jeszcze potwierdzenia czy ta karta graficzna to najlepszy wybór w tym przedziale cenowym , generalnie jest fajna i znanej marki , no i nvidia , którą zawsze wolałem , ale krążą opinie , że radeony są lepsze , więc chodzi mi o samo potwierdzenie czy nic się nie zmieniło w tym temacie i czy ją brać .

I widzę , że ceny strasznie falują na morelach , trzeba zacząć zaklepywać części , niektóre są kilka zł tańsze niż te pare dni temu , ale karta 4 dychy więcej .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy w obecnym momencie warto bawić się w upgrade? Chodzi głównie o podstawkę i procesor. Mam Q9550, 4GB RAM i GTX460. Myślę, że grafikę bym zostawiał - raz, że ciągle daje radę - dwa - mam ograniczone fundusze. Początkowo myślałem o i5 3570k, ale moją uwagę zwrócił FX-8350. Co prawda od 15 lat nie rozstawałem się z Intelem, ale w tym przypadku wydajność jest jedynie minimalnie mniejsza, a koszt podstawki i procesora to dobre 300-400zł w kieszeni. Zastanawiam się tylko, czy obecnie jest sens wymieniać sprzęt. Boję się, czy za chwilę nie wejdą na rynek jakieś nowe, super odjechane rozwiązania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Upgrade albo teraz albo przy premierze Skylake(za 2-3 lata).
AMD FX-8350 jest tańszy o 100zł od I5-4670K, jednakże nie ma co oszczędzać. Procesory Intela są chłodniejsze, mniej ciągną prądu i w przeliczeniu cena/wydajność/pobór prądu to biją produkty czerwonych o głowę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.07.2013 o 18:23, Lukasz2525 napisał:

2. Poczytałem z kolei opinie o tej obudowie , niestety są pół na pół , niektórzy piszą
, że super , inni że beznadzieja , kiepskie materiały , wentylatory głośno chodzą , a
wibracje przenoszą się na obudowę i wszystko buczy itp itd , więc mam wątpliwości co
do niej , choć z wyglądu jest całkiem fajna , toteż pewnie i tak ją wezmę .


Za te pieniądze raczej nie dostaniesz niczego lepszego :)

Dnia 10.07.2013 o 18:23, Lukasz2525 napisał:

Natomiast zajrzałem w temat o zasilaczach i nie ma tej firmy ani w zasilaczach polecanych , ani
w niepolecanych , może lepiej wybrać coś z tych renomowanych ? Tzn chciałbym jeszcze
raz potwierdzenia czy brać tego silentiumpc , żeby od samego początku nie wkopać się
w jakieś problemy .

SilentiumPC dopiero od niedawna produkuje zasilacze, dlatego nie ma ich ani w polecanych, ani w niepolecanych :D Opinie natomiast mają dobre, poza tym są znakomicie jak na tą cenę wyposażone :)

Dnia 10.07.2013 o 18:23, Lukasz2525 napisał:

3. Pamięć z kolei chciałem zmienić na taką http://www.morele.net/pamiec-geil-gel316gb1600c9dc-499694/
, a powinna pasować .


Dlaczego nie Goodram? :D Tylko byś zaoszczędził, a pamięć tak samo dobra :) No i tak samo jak wszyscy dają dożywotnią gwarancję :D

Dnia 10.07.2013 o 18:23, Lukasz2525 napisał:


4. Chciałbym jeszcze potwierdzenia czy ta karta graficzna to najlepszy wybór w tym przedziale
cenowym , generalnie jest fajna i znanej marki , no i nvidia , którą zawsze wolałem ,
ale krążą opinie , że radeony są lepsze , więc chodzi mi o samo potwierdzenie czy nic
się nie zmieniło w tym temacie i czy ją brać .


Jeśli ktoś z góry twierdzi, że Radeony są lepsze, to znaczy, że nie ma o tym zielonego pojęcia :D GTX760 w tej chwili jest najbardziej opłacalny w tej cenie.
Możesz też wziąć:
http://www.morele.net/karta-graficzna-gigabyte-geforce-gtx770-2048mb-ddr5-256bit-dvi-hdmi-dp-1189-7010-wer-oc-overclock-potrojny-went-windforce-3-gv-n770oc-2gd-581346/ 1599 zł
Karta znacznie droższa, ale też wydajniejsza :) Cena całego zestawu by wyniosła ok 4000 zł
W każdym razie GTX760 jest w sumie nie tak wiele mniej wydajny, a 500 zł tańszy :) Za zaoszczędzone pieniądze możesz też dopłacić do lepszej obudowy, sprawniejszego zasilaczu itp.

Dnia 10.07.2013 o 18:23, Lukasz2525 napisał:

I widzę , że ceny strasznie falują na morelach , trzeba zacząć zaklepywać części , niektóre
są kilka zł tańsze niż te pare dni temu , ale karta 4 dychy więcej .


Najlepiej sobie codziennie zapisywać te ceny, śledzić przez kilka dni i się decydować kiedy ich cena jest najmniejsza ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wyjaśnienie kwestii pamięci RAM :P

a teraz, zasilacze ;)

mój zasilacz ma już 5 lat i przy okazji jesiennego upgrate kompa myślę też o nowym - co wybrać?

ponownie jakąś 750 w + 80 w dodatkowej mocy za ok. 360 - 400 zł?

czy pakować 500 - 600 zł w 850 w?

jakiej marki zasilacz?

dodam, ze do obecnego konfingu PC dojdzie karta graficzna pomiędzy GTX 670, 680 a GTX 770 ( na GTX 780 mnie nie stać ;) ).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się