Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Dnia 11.07.2013 o 01:29, Lukasz2525 napisał:

Dobra , wstępnie wrzuciłem wszystko do koszyka , wyszło mi 3424 i muszę jeszcze dobrać
obudowę , a póki co nie mogę się zdecydować , ale chciałem jeszcze wrócić do procesora
:D . Nie lepiej wziąć 4670 3.4ghz , który jest 6 dyszek droższy od 4570 3.2 ? :D


Jeśli jest tylko 60 zł droższy, to warto brać :) Niedawno kosztował ponad 900 zł, dlatego go nie polecałem ;)

Co do Samsunga - mam w domu chyba 7 urządzeń tego producenta i z żadnym do tej pory nie było problemów. Telewizor i 2 monitory mają już ponad 5 lat, notebook 3 lata, a jeden z telefonów na pewno ponad 5 lat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 11.07.2013 o 08:24, pawbuk napisał:

Co do Samsunga - mam w domu chyba 7 urządzeń tego producenta i z żadnym do tej pory nie
było problemów. Telewizor i 2 monitory mają już ponad 5 lat, notebook 3 lata, a jeden
z telefonów na pewno ponad 5 lat.


A co może być z tym moim monitorem? - on załącza się tak przez ok. 10 sekund, potem wyskakuje napis " brak sygnału " i zaraz potem jest ekran ładowania się systemu - podczas przejścia na niebieski ekran uruchamiania się systemu znowu na ułamek sekundy wyskakuje komunikat o '' braku sygnału '' a potem jest już ok
wcześniej obraz z ekrany ładowania systemu pojawiał się niemal natychmiast, teraz po uruchomieniu przez ok. 10 sekund jest czarny ekran, jak już pisałem ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym się jeszcze dowiedzieć co nieco na temat dysków SDD:

w " Komputer Świat " nr. 5 / 2012 piszą, że wbrew powszechnej opinii dyski SDD nie są trwalsze i bardziej żywotne w użytkowaniu, niż tradycyjne dyski HDD - dyski SDD posiadają ograniczoną liczbę zapisów i odczytów, do tego, zużycie dysku przyśpiesza sam Windows i trzeba pozmieniać ustawienia systemu, min. wyłączyć funkcję przywracania systemu ...
WTF? - przywracanie systemu to bardzo przydatna funkcja, która nie ras uratowała mi tyłek i muszę z niej zrezygnować?
skoro tak to czy nie lepiej zakupić zwykły dysk HDD, ok. 500 GB na system lub mniejszy, jeżeli się jeszcze taki znajdzie?.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj rano wartość koszyka skoczyła mi chyba prawie o stówę , grafika podrożała o 2 dychy , pamięć o 4 dyszki , procesor o 3 , reszta o jakieś grosze , za to zasilacz - 7 zł , chłodzenie - 6 zł , płyta - 5 , napęd o 1 zeta . W związku z tym , że i5-4570 podrożał do 807 , a 4670 stoi 849 , różnica wynosi 42 zł , toteż wezmę go w takim razie . Zaraz wrzucę zdjęcie koszyka , żebyście przejrzeli i ewentualnie zwrócili mi na coś uwagę .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No cóż , wyszła mi górna granica zakładanego budżetu , jak dobiorę sobie wentylatory do obudowy , to zamknę budżet zupełnie .

http://iv.pl/images/73943923093693099411.jpeg

Czy wszystko się tu zgadza , niczego nie brakuje i czy potrzebnie biorę inne chłodzenie procesora ? Czy pamięć którą sobie wybrałem jest ok ? Pewnie mnie zamordujecie , ale czy moglibyśmy rozejrzeć się jeszcze za płytą Asusa :D ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bezczelny bump, bo mój post zaginął w gąszczu innych i nie doczekałem się odpowiedzi :<

"Jako że mój staruch już ledwo zipie mam zamiar tchnąć w niego trochę życia, ale za niewielkie pieniądze.

C2D 2.4 GHz (niekręcony, bo jak zaopatrywałem się w sprzęt byłem nieświadomy, że mój mobo nie pozwala na OC)
2GB ram DDR2
GeForce GTS 250
Zasilacz Qoltec Silentline 460W

Wiem, że tak naprawdę cały sprzęt nadaje się do wymiany, ale nie dysponuję dużym budżetem, chcę wydać ok. 650 zł. Poza tym i tak będzie mi służył tylko w wakacje i weekendy, bo klasycznie od października studia.
Karta graficzna zostaje (póki co) na 100%, z tego co zaobserwowałem to wąskim gardłem sprzętu jest procesor, poza tym i tak gram na 1440x900 i to się szybko nie zmieni.

Po małym researchu i przejrzeniu kilku testów skłaniam się ku AMD Phenom II X4 965. Nie zaszaleję z podkręcaniem, bo nie będzie kasy na zmianę zasilacza lub cooler inny niż stockowy. - koszt ok. 350 zł

Razem z CPU trza zmienić mobo, jeśli będe się bawił w OC to pewnie i tak nie w szaleńcze. Muszę ciąć koszty i zmieścić się w ok. ~200 zł, byłoby błogo jakby dało się dorwać coś jeszcze taniej. Myślałem nad MSI 760G-P43 FX, ale powiem szczerze, że o płytach głównym mam bardzo blade pojęcie, więc byłoby miło jakby ktoś podrzucić jakąś sensowną propozycję. - koszt ~200 zł

Razem z mobo wypada też mój ram DDR3, bo z tego co mi wiadomo płyty obsługujące DDR3 nie są kompatybilnie wsteczne z dwójkami :(
Chcę wziąć jakąś taniochę 4GB w jednej kości, PDP Patriot 4096MB 1333MHz chyba będzie git, nie? - koszt 126 zł.

Taki upgrade i tak prawie podchodzi pod 700 zł, więc jakakolwiek zmiana zasilacza, coolera, wskoczenie z jakimś elementem na wyższą półkę cenową naprawdę nie gra roli. Może warto poczekać, bo szykują się jakieś obniżki, czy coś?

Co o tym sądzicie? Dzięki z góry!"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kompletnie nie znam się na tabletach.
Moja dziewczyna ma do przeznaczenia max. 700zł.
Zastanawiamy się np. nad GALAXY TAB2 7.0 P3110, ewentualnie Acer Iconia TAB B1 2x1,2GHz.
Czy warto kupić?
A może polecacie coś innego?
Z góry dzięki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W kwestii dysków SDD - czy ten model nie byłby najlepszy?:

Plextor M5 Pro 128 GB


Interfejs: SATA III (6Gb/s)
Pojemność: 128 GB
Szybkość odczytu (maks): 540 MB/s
Szybkość zapisu (maks): 330 MB/s
Pobór prądu: 0,25 W
Niezawodność (MTBF): 2,4 miliona godzin

kusi przede wszystkim wysoka niezawodność.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dobra , słuchajcie , zamówiłem . Ceny procesora i karty masakrycznie skoczyły od rana , więc zamówiłem póki miałem po starych cenach w koszyku .

http://iv.pl/images/60556002257993684889.jpeg - Dopisałem aktualne ceny , zobaczcie jaka różnica w ciągu dnia .

Czy wszystko jest tu w porządku ? Usunąłem pamięć , bo potrzebuję fakturę do 3,5 tysiąca , kupię ją osobno . Powodem wyboru pamięci do usunięcia był najdłuższy czas oczekiwania ze wszystkich elementów ( 7 dni ) i łatwy montaż , bo rozważam zakup gdzie indziej , jeżeli będzie na miejscu i włożenie samemu ( generalnie miałem ochotę sam złożyć cały komputer , ale bałbym się wkładania procesora ) . No i tu te moje pytania , ( ponownie ) czy wszystko jest ok i jaką dobrać pamięć , jakie ma mieć parametry ? Wiadomo że DDR3 , z tego co się orientuję CL9 , a czy taktowanie jest jakoś powiązane z procesorem ? Jeżeli może być , to wziąłbym 1600 , bo nie są specjalnie droższe , a co to są za oznaczenia CL9-9-9 przykładowo ? Może być Geil ? Taki jak ten http://www.morele.net/pamiec-geil-gel316gb1600c9dc-499694/ ? I o co chodzi z napięciem ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.07.2013 o 21:21, lis_23 napisał:

W kwestii dysków SDD - czy ten model nie byłby najlepszy?:

Plextor M5 Pro 128 GB


Interfejs: SATA III (6Gb/s)
Pojemność: 128 GB
Szybkość odczytu (maks): 540 MB/s
Szybkość zapisu (maks): 330 MB/s
Pobór prądu: 0,25 W
Niezawodność (MTBF): 2,4 miliona godzin

kusi przede wszystkim wysoka niezawodność.

w ssd nie o ilość godzin a liczbę cykli bym się martwił ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 11.07.2013 o 22:39, lord0 napisał:

w ssd nie o ilość godzin a liczbę cykli bym się martwił ;)


A czym są owe " cykle " i czy jest w ogóle sens " bawić się " w SDD?, czy nie lepiej zakupić mały dysk HDD?.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.07.2013 o 23:11, lis_23 napisał:

A czym są owe " cykle " i czy jest w ogóle sens " bawić się " w SDD?, czy nie lepiej
zakupić mały dysk HDD?.


Jeśli zależy Ci na tym, aby system uruchomiał się w parę sekund ( w hhd zajmuje to jakieś +30sec ),albo masz zamiar używać jakiś wymagających programów,albo pracujesz przy pc i masz pootwierane kilkanaście programów itp, to owszem,opłaca się ssd, bo wszystko działa szybko, bez żadnych problemów. Również przy ssd , wraz ze startem systemu, można mieć uruchamiane setki programów i odpalą się one natychmiastowo jeden po drugim, gorzej jest w Hdd. Dodam, że SSD do gier dużo nie daje. Czasami lepiej kasę z SSD dołożyć do lepszej karty graficznej.
http://www.youtube.com/watch?v=WvlavOUyTrk&fmt=18

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.07.2013 o 23:11, lis_23 napisał:


> w ssd nie o ilość godzin a liczbę cykli bym się martwił ;)

A czym są owe " cykle "

Co nieco jest tutaj napisane: http://pclab.pl/art47063-2.html

>i czy jest w ogóle sens " bawić się " w SDD?,
Oczywiście, że jest.
System postawiony na takim dysku dostaje porządnego kopa. Sam sobie kilka dni temu sprawiłem SSD 128 GB i teraz taki Win 7 włącza mi się w kilka sekund praktycznie włącznie z wpisaniem hasła do systemu (nie liczę ekranu biosu bo ten potrafi mi się losowo pokazywać od 1 do 5 sekund nie wiedzieć czemu).
Część gier też może z dobrodziejstw SSD skorzystać, głównie na czasie wczytywania lub teoretycznie kiedy gra musi często sporo tekstur z dysku doczytywać, ale to wszystko zależy od gry i chyba za dużo takich nie ma. Póki co zdążyłem przetestować GTA IV (tylko trochę szybciej się włącza) oraz Guild Wars 2 (tutaj SSD daje naprawdę dużo, lokacje się wczytują wielokrotnie szybciej, np. największe miasto zamiast wczytywać się ponad minutę to teraz to trwa max 10 sekund, tekstury innych graczy w zatłoczonych miastach też znacznie szybciej się doczytują dzięki czemu jest też płynniej w tłoku). Programy zwykłe (np. Opera) też płynniej działają.
Ogólnie kilka dni mam dysk SSD na którym postawiłem system i wiem, że do HDD już nie wrócę :D Zresztą chyba nikt by nie wrócił :P HDD służy teraz głównie jako magazyn danych i na programy czy gry którym SSD raczej nie pomaga.
Polecam poczytać: http://pclab.pl/art53297.html

Dnia 11.07.2013 o 23:11, lis_23 napisał:

czy nie lepiej zakupić mały dysk HDD?.

Mały dysk HDD pod system? Bezsens. Jak już chcesz HDD to bierz duży i sobie rób partycję na system jeśli już nie chcesz brać SSD


Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.07.2013 o 00:04, cinus2 napisał:

Mały dysk HDD pod system? Bezsens. Jak już chcesz HDD to bierz duży i sobie rób partycję
na system jeśli już nie chcesz brać SSD



Wiesz, chcę mieć osobny, mały dysk na system i aplikacje i osobny, duży dysk na resztę / 2TB /
np. obecnie Steam mam na partycji systemowej i jest ona zawalona grami, w przyszłości chcę Steam zainstalować na drugim, tym dużym dysku HDD / 2TB / pod pierwszą partycją / :D / i tam instalować gry z pominięciem partycji:C - podobnie Orgin i Uplay.

Poza tym, przy partycji systemowej na dużym dysku / np. 2TB /, gdy padnie dysk to pada i system i wszystkie inne dane a przy małym dysku padnie tylko dysk systemowy a inne dane ocaleją - no, chyba że dziwnym zbiegiem okoliczności padną mi na raz oba dyski ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tutaj masz post Olamagato o dyskach SSD:
http://forum.gram.pl/forum_post.asp?tid=92&pid=66266

W tej chwili dyski SSD są jeszcze bardzo drogie, warto więc je mądrze zapełniać ;) Przede wszystkim warto na nich zainstalować system i najczęściej używane programy. Wiem, że np programy graficzne dostają kopa przy SSD - tutaj najprawdopodobniej liczy się szybkość odczytywania. System też uruchamia się błyskawicznie. Drugi dysk (na przykład 2TB) możesz wykorzystać na gry, zdjęcia, filmy czy muzykę :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przede

Dnia 12.07.2013 o 00:33, pawbuk napisał:

wszystkim warto na nich zainstalować system i najczęściej używane programy. Wiem, że
np programy graficzne dostają kopa przy SSD - tutaj najprawdopodobniej liczy się szybkość
odczytywania. System też uruchamia się błyskawicznie. Drugi dysk (na przykład 2TB) możesz
wykorzystać na gry, zdjęcia, filmy czy muzykę :)


Tak właśnie chcę zrobić, na SDD system i programy a na HDD 2TB gry / Steam, Uplay, Orgin /, zdjęcia, itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.07.2013 o 21:56, Lukasz2525 napisał:

http://iv.pl/images/60556002257993684889.jpeg - Dopisałem aktualne ceny , zobaczcie jaka
różnica w ciągu dnia .


Z tego co widzę, to wszystko jest ok :)

Jeśli chodzi o pamięci, to przede wszystkim liczy się ich pojemność ;) Potem patrz na cenę - nie ma sensu przepłacać. Jeśli już, to bierz 9 CL (niższych wartości w dobrych cenach nie dostaniesz) i o taktowaniu 1600MHz, albo 1333MHz. Fajnie gdyby działały na napięciu 1.5V. I tyle ;) Jeśli chcesz, to bierz te Geile, które podałeś w linku :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się