Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Tak , zapomniałem o pojemności , oczywiście 16gb . Internet twierdzi , że działają na 1,5 volta . I jak będę chciał dokupić to wejdą mi takie 4 czy ta obudowa będzie przeszkadzać ? Domyślam się , że jest jakiś standard rozmieszczania slotów na płycie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A czy wielkość danego folderu, który zawiera wiele innych, dużych folderów ma wpływ na szybkość ich odczytywania z dysku HDD / zielony pasek /? - np. folder 116 GB a w nim inne foldery a w nich jeszcze inne foldery ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Laptop mojej dziewczyny został zniszczony w wypadku. Ekran oderwał się od reszty i roztrzaskał, ale resztki działają, bo podłączaliśmy go do monitora i było wszystko ok. Jest możliwość "doczepienia" ekranu od tego samego modelu, albo innego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli kupisz takiego samego laptopa z uszkodzonymi częściami , którego ktoś nie chce naprawiać i sprzedaje pół darmo , ale laptop ma całą obudowę i zawiasy monitora , to sobie coś z tego złożysz . Musiałbyś dokładniej opisać , a najlepiej pokazać co zostało , a co jest uszkodzone . Jeżeli mocowania w laptopie są całe , to nawet sam monitor od innego powinien ci wystarczyć , co nie zmienia faktu , że i tak będziesz musiał kupić uszkodzonego laptopa , żeby zdobyć monitor .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

http://www.silentiumpc.com/gladius-x80-pure-black/

Czy do tej obudowy warto będzie zamontować dodatkowe wentylatory?
jeden u dołu przy zasilaczu i dwa u góry obudowy
czy to nie będzie przerost formy nad treścią?
czy wszystkie sześć wentylatorów będzie się normalnie uruchamiać przy starcie kompa i czy nie będzie jakiś problemów?.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc nie mam pojęcia , ale ja w zeszłym tygodniu zamówiłem kompa w tej obudowie i dobrałem 3 dodatkowe wentylatory ( również podświetlane na niebiesko , tak jak te standardowe ) . Wszystkie 6 będą podłączone pod przełączniki obrotów , ma chodzić normalnie i dać się regulować .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A to czy warto , na pewno zależy też od części jakie będziesz mieć w środku i ich ilości , wiadomo że im więcej i im mocniejsze , tym wydzielają więcej ciepła . No i na pewno lepiej mieć 6 wentylatorów chodzących na niskich obrotach , niż 3 na szybkich , będzie ciszej , a w razie potrzeby możesz podkręcić i szybko pozbyć się ciepła . Jak dla mnie za 15-25 złotych od wentylatora warto .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.07.2013 o 17:37, Lukasz2525 napisał:

A to czy warto , na pewno zależy też od części jakie będziesz mieć w środku


W środku będzie:

płyta główna: Asrock P67 PRO3 ( B3 )

procesor: I5 - 2500K

chłodzenie procesora: P / N: CLPO539 ISGC-300

pamięć: 2 x 4 GB ddr3 1600 MHz

karta graficzna: GTX 570 - a w przyszłości GTX 680 lub GTX 770

zasilacz; Chieftec 750

napęd, nagrywarka DVD
napęd Blu - Ray

dysk SDD 128 GB

dysk HDD 2 TB

dysk HDD 1 TB

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.07.2013 o 17:35, Lukasz2525 napisał:

Szczerze mówiąc nie mam pojęcia , ale ja w zeszłym tygodniu zamówiłem kompa w tej obudowie
i dobrałem 3 dodatkowe wentylatory ( również podświetlane na niebiesko , tak jak te standardowe
) . Wszystkie 6 będą podłączone pod przełączniki obrotów , ma chodzić normalnie i dać
się regulować .


Rozumiem, że to Twój PC?
jakie wrażenia w obcowaniu z tą obudową?, opłaca się ją zakupić?.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

Właśnie zauważyłem że forum mi nie dodało odpowiedzi na twój post 2 dni temu, bueh.

No to po kolei:

Xeon E3-1285 v3 mi się zdecydowanie nie podoba. Powód? "Cywilna" podstawka dla typowych użytkowników - maksymalnie 4 sloty na RAM, średnie to rozmiarowo co będzie się wiązać z dużą ilością ciepła skupioną w jednym punkcie, maksymalnie 1 CPU. Rzeczywiście, jest nowsze... i co z tego? Przy tej samej ilości rdzeni nowa generacja CPU jest średnio o 10-15% szybsza od poprzedniej. Tutaj już na starcie mamy 6 rdzeni do 4. I możliwość rozszerzenia do 12. Poza tym 8 slotów na pamięć - chcesz to i 64GB wpakujesz. Alternatywą jest zaczekać na nowe rozwiązania od Intela bo nie aktualizował jeszcze swoich podstawek pod stacje robocze co najwyżej. Ale nie widzę sensu pakować się w rozwiązania dla typowych użytkowników. Zwłaszcza że jeśli ma być dużo systemów wirtualnych to potencjalnie więcej rdzeni się przyda.

Dyski twarde - Raid 1+0 oznacza iż tracisz 50% pojemności. Więc jeśli 2TB to za mało to potrzebowałbyś 8TB w Raid 1+0 żeby było 4. To koszt ok. 1600 zł (WD z serii Red NAS są stosunkowo tanie i wytrzymałe oraz często używane w tańszych serwerach na przykład).

Ewentualnie Raid 5 plus sprzętowy kontroler. Wtedy tracisz pojemność tylko 1 dysku. Pakując 4x2TB masz ich 6 i jeden z nich może zdechnąć, nic się nie stanie.

Zasilacz - jeśli brać coś co ma 1kW to najlepiej od razu taki spełniający certyfikat 80Plus Gold żeby mieć ponad 92% sprawności. Tego typu urządzenia sporo kosztują - OCZ Z Series 100W, Corsair CP-9020033-EU bądź np. Silverstone SST-ST1000-G. Dostępne od ok. 750 zł.

Karta graficzna - a tu się zgodzę częściowo - tajemnicą Poliszynela jest iż Nvidia strasznie oszukuje w swoich Quadro. Kiedyś różniły się od normalnych GeForce''ów tylko sterownikami (i rzeczywiście były 3x szybsze w aplikacjach używających np. OpenGL). Teraz różnice mechaniczne są ale i tak nie aż tak duże. Więc GTX780 ma sens zwłaszcza że Quadro zasugerowany przeze mnie oparty jest w sporym stopniu na GTX690... i kosztuje 2x tyle.

Co do problemów z ciepłem - dlatego bierzesz kosmicznych rozmiarów obudowę z 10 wentylatorami i płytę serwerową. Tam są odstępy rzędu kilkudziesięciu centymetrów - pakujesz karty graficzne w slot 2 i 3 i voilla. RAM możesz też podstawić bliżej złącz pod drugi CPU, jest wtedy na krawędzi płyty. Nie ma co się grzać :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Te wentylatory w standardzie moim zdaniem powinny wystarczyć. Na początku zobacz jak wysokie będą temperatury, a potem ewnetualnie dokupisz dodatkowe wentylatory :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.07.2013 o 19:12, pawbuk napisał:

Te wentylatory w standardzie moim zdaniem powinny wystarczyć. Na początku zobacz jak
wysokie będą temperatury, a potem ewnetualnie dokupisz dodatkowe wentylatory :)


Wiesz, wole to zrobić od razu, niż później latać z ciężką budą do sklepu / bo w domu mi nikt tego nie zamontuje /, więc, jeżeli jest to koszt rzędu 30 zł x 3, to nie warto oszczędzać ;)

P.S; ile kosztowała by boczna płyta obudowy z okienkiem, bo piszą, że można takową dokupić i gdzie dałoby się ją zakupić?.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.07.2013 o 19:14, lis_23 napisał:

Wiesz, wole to zrobić od razu, niż później latać z ciężką budą do sklepu / bo w domu
mi nikt tego nie zamontuje /, więc, jeżeli jest to koszt rzędu 30 zł x 3, to nie warto
oszczędzać ;)


Ja to się tylko zastanawiam - jaka to filozofia podłączyć JEDEN kabelek i przykręcenie kilku śrubek bo tylko z tym wiąże się podłączenie wentylatora, tu nawet nie ma co zepsuć? XD

Dnia 13.07.2013 o 19:14, lis_23 napisał:

P.S; ile kosztowała by boczna płyta obudowy z okienkiem, bo piszą, że można takową dokupić
i gdzie dałoby się ją zakupić?.


Jeśli obudowa ma taką wersję to wtedy musisz po prostu ją sobie znaleźć, np. często Silverstone bądź Thermaltake mają obudowy w wersjach zwykłych i z oknami. Ale nie kupisz tak po prostu "bocznej płyty z okienkiem" bo co obudowa to inne rozmiary i kolory. Ewentualnie istnieje rozwiązanie uniwersalne - kupić okienko z pleksiglasu, robisz dziurę w obudowie (dremel, wyrzynarka czy czym tam jeszcze chcesz), wsadzasz zakładkę w obudowę, na to pleksiglas i voilla, okno. Koszt w granicach 50 zł, z doświadczenia powiem że jakieś półtorej godziny roboty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 13.07.2013 o 20:16, ziptofaf napisał:


Ja to się tylko zastanawiam - jaka to filozofia podłączyć JEDEN kabelek i przykręcenie
kilku śrubek bo tylko z tym wiąże się podłączenie wentylatora, tu nawet nie ma co zepsuć?
XD


Wiesz, ja się na tym nie znam, boję się prawie wszystkiego i jestem niezłym sprzętowym panikarzem ;)

przez ostatnie trzy lata padły mi dwa dyski twarde i trzy myszki, a wcześniej nie miałem problemów z PC / obecnie mam już piątego PCta od 2002 r. /, więc obawy pozostają - do tego, od kilku dni mój monitor dziwnie się zachowuje, tzn. załącza się ze sporym, ok. 10 - cio sekundowym opóźnieniem, czego wcześniej nie było, więc i tu mnie głowa boli - co z tego, że zakupię obudowę, dyski twarde, wentylatory i wezmę na raty grafikę, jeżeli padnie mi monitor?
;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.07.2013 o 20:16, ziptofaf napisał:

Ja to się tylko zastanawiam - jaka to filozofia podłączyć JEDEN kabelek i przykręcenie
kilku śrubek bo tylko z tym wiąże się podłączenie wentylatora, tu nawet nie ma co zepsuć? XD

Zawsze da się radę coś popsuć :P
Ja ostatnio przy okazji montażu chłodzenia na procesor zmieniałem pozycje innych wiatraków w obudowie i przeciąłem kabel od zasilania jednego wiatraka, do tej pory nie wiem jak, używałem tylko śrubokręta, żadnych ostrych narzędzi :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 13.07.2013 o 20:16, ziptofaf napisał:

Ja to się tylko zastanawiam - jaka to filozofia podłączyć JEDEN kabelek i przykręcenie
kilku śrubek bo tylko z tym wiąże się podłączenie wentylatora, tu nawet nie ma co zepsuć?
XD


@ach, nie ogar. :c
Kabelek może śrubokrętem przeciąć :) W najgorszym przypadku przy montażu wiatraczka może uszkodzić na płycie głównej piny


@dot. ostat mojego postu.

//Zrobiłem sobie małe podsumowanie cenowe

Nie wiem czy nie lepiej poczekać na Q3 2013 i popatrzeć jakie modelle hassweli wyjdą
+ płyty główne z Q87 (Bez wąskich gardeł)


Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 13.07.2013 o 21:14, cinus2 napisał:

Zawsze da się radę coś popsuć :P
Ja ostatnio przy okazji montażu chłodzenia na procesor zmieniałem pozycje innych wiatraków
w obudowie i przeciąłem kabel od zasilania jednego wiatraka, do tej pory nie wiem jak,
używałem tylko śrubokręta, żadnych ostrych narzędzi :D


Parę lat temu kumpel sprzątał mi w obudowie i wyjął pamięci RAM - potem, gdy je włożył komp nie odpalił, okazało się, że kości pamięci muszą być włożone w te same miejsca, w których były przed ich wyjęciem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

OpenCL czy CUDA jest dla Ciebie wazniejsze?

Jesli to drugie to tylko nVidia, jesli pierwsze to AMD.
CUDA dziala tylko na GeForce''ach, bo nalezy do nalezy do nVidii, OpenCL dziala na obu, ale na AMD potrafi byc nawet kilka razy szybszy.
Ewentualnie moglbys wsadzic jedna AMD i jednego GF, w zaleznosci od softu, do ktorego bys ich uzywal oraz systemu/sterownikow taki uklad ma prawo dzialac (choc moze trzeba bedzie dummy plug podlaczyc pod karte, do ktorej nie bylby podlaczony monitor).

Jesli zasilacz jest z wyzszej polki to nie ma prawa zle pracowac nawet 24/7 @ 100% load i IMO nie ma co przeplacac na taki z wieksza moca. Ale jesli szukasz czegos mocnego i solidnego to polecam Corsair AX1200, 1 linia +12VDC 100A, 6 konektorow PEG 6+2, 2x EPS12V 8 PIN (choc te PEG i EPS12V w takiej ilosci to standard i mialem to tez w Taganie 1kW z sredniej polki) i oczywiscie 80P Gold.
Albo Seasonic X-1250 (8 konektorow PEG - oczywiscie mozna tez z molexa->pci-e zasilacz dodatkowe grafy, ale IMO dobrze swiadczy o producencie, ktory do tego nie zmusza jak sie komus zachce wiecej GPU do farmy dolozyc (max. 8, wiecej to juz ciezko)).
Lub XFX Pro Series 1250, to samo co Seasonic.

Sa tez 1.5kW za podobna cene, ale to juz chyba overkill i nie wszystkie sa z jedna linia +12VDC.

Polecam jonnyguru.com - recenzje i forum jakbys szukal wiecej.


Co do RAMu to rzeczywiscie tyle wykorzystujesz czy tylko tyle przeznaczasz na burst? Ja z 4 GB odpalalem komfortowo 5-6 maszyn (co prawda lekkich)

Co do grafy bedacej za blisko, jesliby to byl problem kup i podlacz jedna lub wiecej przez najkrotszego risera jakiego znajdziesz (zeby zminimalizowac latencje, choc ja z 10-12cm nie mialem problemow).

A nie myslales moze, zeby kupic / zrobic / zamowic tego typu obudowy:


Lepszy airflow, niekoniecznie musza byc najdrozsze i latwy dostep do wszystkich czesci bez otwierania obudowy czy kladzenia jej na bok.

http://i.imgur.com/Rw2Pkeml.jpg
http://i.imgur.com/Oj4dLIG.jpg
http://richchomiczewski.wordpress.com/home/trays/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.07.2013 o 21:49, kuba9876543210 napisał:

[...]



Wariant 2x gpu (AMD i Nvidia)

Myślałem nad AX 1250i (92% - 93% sprawność)


RAM -> niestety zużycie mi idzie na MS-SQL servera i np. programach generujących obciążenia i logi.
A także RAMdisc (i na tym system wgrywany z img ) więc te 16GB to czasem za mało.


Co do budy to jest mały problem:

W pokoju gdzie ja jestem mam piec kaflowy i lecą odpady w sezonie grzewczym. (Kamienica bez takich wynalazków jak centralny itp.)

(Obudowe regularnie czyszcze min. 1x na 2 tygodnie)
+ zamknietej jest taki, że wiatraczki zgarniają smieci

//A we wrocku mam zbyt wysokie zakurzenie od ulicy.(I częsty dźwięk karetek...)


(Więc wariant otwarty leży), aktualnie mam chiefteca z Dragon Series -> 3 lata temu kupowany + 5x wiatraczków , (4 lata temu miałem motywy, że temp w pokoju over 30c i cya pc (HD 4870x2 gotował chipset i było po zabawie) ) )


//Aktualnie się zastanawiam sie czy wstrzymać się zakupem do Q3 i poczekać aż puszczą coś na hasswelu co obsługuje 2x linie PCIE-e na 2x 16 (Nowe modele mb, albo jakieś ciekawsz xeony), i powód oczywisty budżet większy i to znacznie.


Ewentualnie wariant, jak pracuje na nvidi -> to wsadzam nvidie -> jak Ati to wsadzam Ati :D
//Ale to rozwiązanie = szybkie wymęczenie slotów

(Sprzęt sie oszczędza) i tutaj motyw z Tą otwartą obudową byłby świetny
//Zużyty riser to niebyłby problem : ) [''tańszy id gpu'']


(2x GPU 3x slotowe -> ref. chłodzenie wodne chyba jedynie wtedy)


Co do Rissera: Może na nowej płytce problem grzania ramów nie zaistnieje
(Ew. pozostaje mi szukanie płytki o innym układzie ramów i slotów PCI-E)

//ew. Coolera wsadze na HyperX od King i może będzie spokój


//Aktualna już nie lubi mojego (Od 5 miesięcy) HD48070x2 (Niechce mieć z nim nic wspólnego i go nawet nie widzi : ) )


Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się