Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Panowie- małe pytanko: montuję sobie taki roboczy komputerek, z podzespołów, które mam na chacie, za cel postawiłem sobie wydać na to jak najmniej (na razie wydałem 0 zł :).. sprzet już działa, nawet monitor lcd 19 sie znalazł, tylko chyba popłyneła mi zinetgrowana karta na płycie (realtek)- wyczaiłem na allegro że są karty na usb virtuality 7.1 channel sound -za zwrotną cenę 5,80 :D co to za ustrojstwo jest? obsłuży toto chociaż słuchawki?
i tak mi plan poszedł w p...u bo chciałem nie wydac ani złotówki :D ale 5,80 to przeciez nie kasa ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z Tobą w 100%, z drugiej jednak strony zastanawiam się nad zmianą procka (najbliższe 6 miesięcy) na FX8320 i czy wtedy GTX660 nie będzie "za słaby"? Myślałem nad GTX760 Phantom od Gaindward''a, ale nie wiem czy jest odczuwalna różnica między GTX660 a 760 w rodzielczości 1680x1050. Zmiana monitora nie wchodzi w grę bo obecnie posiadam Samsunga T220HD 22 cali i jest i tak "za duży". Mam małe biurko i większy monitor nie wchodzi w grę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem sobie mały rekonesans po internecie i to co jest poniżej udało mi się ustalić. Wziąłem sobie przykładowy zestaw podany przez jedną z osób i sprawdziłem jak z dostępnością oraz cenami w różnych miejscach w sieci. I co mi wyszło?

sklep lokalny #1

Pustki, ceny z kosmosu, generalnie bieda - out.

sklep lokalny #2

Z podanego zestawu brak było na stanie: płyty głównej, RAMu, napędu i zasilacza ... Do tego ten sklep jak się okazało posiadał najdroższy procesor spośród tych wszystkich. dość drogo wyszedł także dysk bo 277 zł. Bieda - out.

#3

http://www.alsen.pl/

Dość drogi procek [ 734 zł ], płyta także [ 279 zł ] - cena za zestaw który sobie założyłem to 3230 zł ... tak średnio.

#4

http://www.komputronik.pl/

Ceny dość znośne aczkolwiek ... całość kosztuje 3200 zł.

#5

http://www.x-kom.pl/

Tu z kolei był problem z doborem dysku, ceny naprawdę różne. W zależności od wybranej grafy cena całości wahała się pomiędzy 2865 zł a 3065 zł.

#6

http://www.gral.pl/

Wszystko co chciałem było dostępne. Ceny dosyć znośne. Całość - 3071 zł.

#7

http://www.agito.pl/

Tu z kolei był spory problem z grafiką. Ceny miejscami zawyżone - całość [ BEZ karty graficznej ] - 1994 zł.

#8

http://www.morele.net/

Tutaj sytuacja jest bardzo zabawna. Większość jak nie wszystkie komponenty były tańsze niż u konkurencji ... za wyjątkiem grafy http://www.morele.net/karta-graficzna-zotac-geforce-gtx-770-amp-edition-zt-70303-10p-583993/ która kosztuje 1658 zł. Trochę sporo no nie? Całość - 3572 zł ...

#9

http://techplanet.pl/

Tak na oko to chyba najbardziej sprawiedliwe ceny. Całość wyszła mi 2978 zł.

Kilka założeń ''odgórnych. Jeżeli było kilka podobnych części to albo wybierałem wersję najdroższą [ napędy, dyski ], jeżeli tak wyglądała sprawa z grafiką albo uśredniałem albo wybierałem wersję droższą. Czasami ciężko było dorwać RAM więc założyłem średnią, że 8 GB RAM kosztuje około 250 zł.

Najtańszy procek - agito
- \\ - płyta - techplanet
- \\ - RAM - wszędzie bardzo zbliżone ceny
- \\ - dysk - techplanet
- \\ - napęd - morele
- \\ - grafika - x-kom / gral / techplanet - rozrzut od tysiąc kilka do tysiąc sto złotych mniej więcej +- 50-100 zł
- \\ - obudowa - 219/215/210/205/215/212 - x-kom, gral, agito, morele, komputronik, techplanet
- \\ - zasilacz - morele i techplanet - 221 zł.

I co ja mam o tym wszystkim myśleć? Ehhh ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.08.2013 o 19:56, Tyler_D napisał:

#8

http://www.morele.net/

Tutaj sytuacja jest bardzo zabawna. Większość jak nie wszystkie komponenty były tańsze
niż u konkurencji ... za wyjątkiem grafy http://www.morele.net/karta-graficzna-zotac-geforce-gtx-770-amp-edition-zt-70303-10p-583993/
która kosztuje 1658 zł. Trochę sporo no nie?

No nie bardzo. Choć Zotac chyba lubi się trochę cenić.
Wcześniej podawałeś GTX760 Zotac a tu dajesz GTX 770.
Nie miałeś na myśli tej karty? http://www.morele.net/karta-graficzna-zotac-zt-70402-10p-593375/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hmm ... faktycznie. Albo mi się palec omsknął albo szukajka na morelach coś zawodzi. Więc wychodzi że ... całość by wstępnie kosztowała 2980. Czy coś koło tego. Kurczę ... wydaje się być spoko choć będę musiał zobaczyć który sklep jest mimo wszystko najbardziej opłacalny i czy nie ma nigdzie jakichś kruczków etc. No chyba że ktoś zna jeszcze jakiś inny warty polecenia sklep.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.08.2013 o 20:58, Tyler_D napisał:

Hmm ... faktycznie. Albo mi się palec omsknął albo szukajka na morelach coś zawodzi.

Akurat ta karta jest słabo opisana na morelach, więc mogła gdzieś umknąć :P
W każdym bądź razie zastanowiłbym się czy ten zotac jest warty zachodu, może wydajnościowo na tle innych 760 się prezentuje bardzo dobrze, to jednak przez swój mały rozmiar grzeje się chyba bardziej niż reszta 760ek.
http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/geforce-gtx-760-marki-gigabyte-i-zotac-ktory-lepszy.html
Osobiście wolałbym coś co lepiej trzyma temperatury i jest ciche.

Dnia 04.08.2013 o 20:58, Tyler_D napisał:

Więc wychodzi że ... całość by wstępnie kosztowała 2980. Czy coś koło tego. Kurczę ...
wydaje się być spoko choć będę musiał zobaczyć który sklep jest mimo wszystko najbardziej
opłacalny i czy nie ma nigdzie jakichś kruczków etc. No chyba że ktoś zna jeszcze jakiś
inny warty polecenia sklep.

Ja tam jak kupowałem kompa to wybrałem ze 2-3 tanie sklepy gdzie mój zestaw kosztował bardzo tanio i w ostatecznym wyborze wybrałem tam gdzie nie musiałem płacić za koszty przesyłki kurierem, bo mogłem odebrać osobiście :P Padło na morele.net. Potem jeszcze kupiłem kilka rzeczy na morelach (w sumie prawie 6000 złotych w ciągu ostatniego roku) i póki co nie narzekam na ceny i jakość usługi :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.08.2013 o 21:18, cinus2 napisał:

W każdym bądź razie zastanowiłbym się czy ten zotac jest warty zachodu, może wydajnościowo
na tle innych 760 się prezentuje bardzo dobrze, to jednak przez swój mały rozmiar grzeje
się chyba bardziej niż reszta 760ek.
http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/geforce-gtx-760-marki-gigabyte-i-zotac-ktory-lepszy.html
Osobiście wolałbym coś co lepiej trzyma temperatury i jest ciche.

Doszedłem do jeszcze jednego wniosku o którym zapomniałem napisać wtedy. Mianowicie - największy a w zasadzie jedyny chyba problem tyczący się stricte zestawu to w zasadzie wybór karty graficznej ... no ewentualnie dalej procka [ czyli pomijając kwestie co dokładnie gdzie i za ile zamówić ]. Bo cena karty to będzie gdzieś 1/3 albo 1/2 całkowitej kwoty ... Sam nie wiem ... jedni radzą coś za około tysiąc, może nieco więcej, inni coś sporo tańszego bo różnice w zasadzie będą widoczne tylko w wymagających grach i/lub na full detalach. Z drugiej strony nie chcę kupować czegoś co w chwili zakupu będzie już ''trochę'' starawe ... Chciałbym by ten zestaw przez powiedzmy najbliższe 3 lata dawał mi możliwość grania w nowości bez większych problemów bez konieczności upgrade''u. Więc nie wiem sam co wybrać. Wstępnie myślałem o GTX 6xx lub 7xx a teraz ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.08.2013 o 19:02, 4ny4 napisał:

Zgadzam się z Tobą w 100%, z drugiej jednak strony zastanawiam się nad zmianą procka
(najbliższe 6 miesięcy) na FX8320 i czy wtedy GTX660 nie będzie "za słaby"? Myślałem
nad GTX760 Phantom od Gaindward''a, ale nie wiem czy jest odczuwalna różnica między GTX660
a 760 w rodzielczości 1680x1050. Zmiana monitora nie wchodzi w grę bo obecnie posiadam
Samsunga T220HD 22 cali i jest i tak "za duży". Mam małe biurko i większy monitor nie
wchodzi w grę.


Nie będzie. To nadal procek od AMD którego 4 rdzenie ledwo wyprzedzają 2 od Intela niestety...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

Powiem tak - akurat GTX760 jest dobrą kartą. Kwestia czy weźmiesz fabrycznie podkręconego Gigabyte''a czy Zotaca to już tak naprawdę szczegóły, oba mają po 3-5 lat gwarancji tak czy siak... no i ten Zotac jednak bardziej niż referenty i tak się nie rozgrzewa. Moim zdaniem to niezły wybór jeśli chodzi o czystą wydajność po prostu.

Zaś co do ''różnice będą widoczne tylko w wymagających grach'' - lada moment wchodzą nowe generacje konsol. Samo to spowoduje ostry wzrost wymagań bo zoptymalizowane konwersje nie są takie proste do wykonania.

Ale prawdę mówiąc to nawet nie muszą to być tytuły dopiero nadchodzące:
http://www.bit-tech.net/hardware/2013/07/04/msi-geforce-gtx-760-twin-frozr-oc-2gb-revie/5
GTX760 w Crysisie 3 w bardzo wysokich detalach, bez bajerów pokroju AA, utrzymuje 40-45 klatek na sekundę. To jest jeszcze płynne ale do progu gdy ta płynność zacznie zanikać brakuje niewiele. Zmieniasz kartę na GTX660 i bum, 29-34 klatki. Co już NIE JEST zbyt przyjemne.

Dlatego nie widzę sensu w oszczędzaniu na karcie - już teraz są gry które potrafią prawie zadusić GTX760 w FullHD bez dodatkowych bajerów pokroju wygładzania krawędzi. Wejdą nowe konsole, wymagania większej ilości gier w wyższych ustawieniach zbliżą się do Crysisa 3... i możesz sobie zacząć pluć w brodę że wybrałeś coś wyraźnie tańszego i znacznie przez to wolniejszego. Karta graficzna jednak jest sercem komputera dla gracza, nie bez powodu jest też kilkadziesiąt razy mocniejsza od dowolnego CPU.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.08.2013 o 21:30, Tyler_D napisał:

Doszedłem do jeszcze jednego wniosku o którym zapomniałem napisać wtedy. Mianowicie -
największy a w zasadzie jedyny chyba problem tyczący się stricte zestawu to w zasadzie
wybór karty graficznej ...

No wybór tego nie jest łatwy, choć dla mnie najgorszym dylematem był wybór obudowy =p Pierwotnie olałem ten aspekt i wziąłem tani szajs, który potem mnie tylko denerwował i kupno kolejnej to był mój największy dylemat ^^

Dnia 04.08.2013 o 21:30, Tyler_D napisał:

no ewentualnie dalej procka [ czyli pomijając kwestie co dokładnie gdzie i za ile zamówić ].

A to u mnie był chyba jeden z najprostszych wyborów, brałem pod uwagę tylko i5-3570K lub i5-2500K, z czego procek nowszej generacji był od początku faworytem :P

Dnia 04.08.2013 o 21:30, Tyler_D napisał:

Bo cena karty to będzie gdzieś 1/3 albo 1/2 całkowitej kwoty
... Sam nie wiem ... jedni radzą coś za około tysiąc, może nieco więcej,

Przy kartach graficznych wybór jest prosty - brać jak najlepszą i nie oszczędzać ;] A nawet dać więcej niż się planowało, tak przynajmniej ja zrobiłem i nie żałuję póki co :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiecie co, dziękuję za te porady ale ja się muszę z tym przespać. Nie codziennie się wydaje kilka tysięcy. :-P

Jak już będę niemal zdecydowany co wziąć to wrzucę moje zamówienie i wtedy tuż przed zapytam czy coś jeszcze zmienić.

Jeszcze raz spojrzałem sobie na tę swoją tabelkę z cenami i doszedłem do takich wniosków że ... morele które jednak mimo wszystko najprawdopodobniej wybiorę na dziś dzień prezentują się tak:

- procek - tutaj jest najtańszy - 653 zł za Core i5 3350P
- płyta główna - 4 zł różnicy na niekorzyść moreli w stosunku do techplanet, jest ok - Asrock B75 Pro3
- 8 GB RAM, jakieś się tam skleci za te 250 zł mam nadzieję
- dysk twardy - 6 zł różnicy na niekorzyść moreli w stosunku do ... także techplanet - 248 zł za Seagate Barracuda 1TB
- napęd - 70-71 zł, standard chyba poza tym sklepami gdzie nieco próbują na tym utargować - najwięcej było na agito gdzie chcieli 93 zeta
- grafa - do ustalenia ... im więcej patrzę na te morele tym mam większy oczopląs ... ile jest wersji tych 660, 670, 760, 770tek ... o_O
- obudowa - najtańsza bo tylko 205 zeta za SilentiumPC Gladius M40
- tak samo wygrywa zasilacz SilentiumPC Deus 600W za 221 zeta. Czyli zestawik całkiem niezły cenowo jest ... teraz tylko dobrać grafę. halp plx.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jako ze prawdopodobnie konczy mi sie grafika, musze zaczac sie ogladac za nowa karta. Tyle ze moja wiedza na ten temat zakonczyla sie wraz z kupieniem obecnej karty, czyli na gf serii 9k. Potrzebuje wiec pomocy, poleci ktos jakas niedroga karte, zeby zamienic tego mojego padnietego 9800gtx? Nie potrzebuje zadnego potwora i tak gram praktycznie tylko w WoW-a.
Posiadam, procesor Athlon X2 5600, 4 gb geil ultra, zasilacz be quiet 450W wiec prosilbym o cos co bedzie pasowac pod reszte podzespolow. Z gory dziekuje za pomoc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mieliście rację co do tego że morele zmieniają ceny z dnia na dzień. Z mojej listy dzisiejszej podrożały sumarycznie 4 produkty na 20 zł, jeden o dziwo potaniał o 5 zł. Wiele to to nie jest może ale to trochę niefajna zagrywka ze strony sklepu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czasem tanieje, czasem drozeje .
Najwyrazniej jakis czynnik od tego zalezy, a nie ich ''zagrywka''
Sam zaoszczedzilem troche grosza na podzespolach, (Trafilem na najnizsze ceny), ok 100zl
Dziwne ale prawdziwe. Ktos kiedys wspominal, ze chyba zalezy od kursu walut, nie wiem...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No jakoś tak dziwnym trafem w weekend [ najwyraźniej ] ceny są niższe a w tygodniu wyższe. Może jest tak jak piszesz ale dla mnie jest to nadal nieco dziwne. Tak samo ciekawa jest kwestia montażu zestawu, który niby kosztuje 49 ale może być za zeta.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.08.2013 o 16:34, Tyler_D napisał:

Mieliście rację co do tego że morele zmieniają ceny z dnia na dzień. Z mojej listy dzisiejszej
podrożały sumarycznie 4 produkty na 20 zł, jeden o dziwo potaniał o 5 zł. Wiele to to
nie jest może ale to trochę niefajna zagrywka ze strony sklepu.


Cena zmienia się z godziny na godzinę , to nie zależy od sklepu.
Ze dwa miesiące temu, gdy z kumplem szukaliśmy płyty głównej , to cena potrafiła się zmienić w przeciągu godziny, nie było dużej różnicy, bo ok 1zł, ale jednak.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.08.2013 o 17:27, Bralo napisał:

/.../
Najlepiej jak byś podał dokładny budżet, jaki możesz przeznaczyć na kartę?.


Sam w sumie nie wiem. Powiedzmy max 250/300 pln.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na morelach ceny potrafią się zmienić w ciągu dnia nawet o 200 zł (zmiana ceny procesora i5 3570K (chyba) w sierpniu zeszłego roku :D ). Warto wchodzić jak najczęściej i zamówić wtedy, kiedy podzespoły będą najtańsze. W dłuższej perspektywie ceny zależą od kursu walut, ale w krótkiej na pewno nie od tego :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się