Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Dnia 31.12.2013 o 17:24, Rafi19954 napisał:

ok wielkie dzieci za rady mam w planach kupic cos uzywanego i moze tak drogo nie wyjdzie
w koncu dawno sprzetu nie zmienialem


Obawiam się że jednak było to BARDZO dawno w świecie komputerów bo posiadany przez ciebie sprzęt jest datowany na mniej więcej początek 2010 roku.
Jeśli już chcesz kupować sprzęt używany to będzie z tym nieco problematycznie - zaproponowany przez mnie i3 3220 już sam w sobie pochodzi z poprzedniej generacji i dostępny jest jego następca.
Teoretycznie możesz jeszcze zejść o jedną generację niżej bez znacznego spadku wydajności - Core i3 2100 (np. taki http://allegro.pl/procesor-intel-core-i3-2100-3-1ghz-jak-nowy-box-i3825840112.html) + np. http://allegro.pl/asus-p8b75-m-lga-1155-b75-box-okazja-i3838740793.html
No i oczywiście 4-8 GB pamięci DDR3.
Schodzenie poniżej tego traci sens - procesory robią się najzwyczajniej w świecie za wolne i niewiele lepsze niż twój obecny co sprawia że i tak nie wsadzisz pod nie ewentualnie lepszej karty graficznej i wracasz do punktu wyjścia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy w przyszłości / gdyby mojego I5 szlag trafił / mógłbym na moją płytę główną włożyć i7 - 2600k czy to już będzie nieefektywne?.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No już trochę mój komputer ma i tak system już pada i trzeba wgrać 64 bit Windows7 po nowym roku a jak nie będzie używanych procesorów to trudno widziałem na komputornik.pl 8GB Kingoston z dobrymi parametrami za 200-300 zł tylko płyt głównych nie sprawdzalem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.12.2013 o 18:15, lis_23 napisał:

Czy w przyszłości / gdyby mojego I5 szlag trafił / mógłbym na moją płytę główną włożyć
i7 - 2600k czy to już będzie nieefektywne?.

Zwykle wcześniej szlag trafia płytę główną, nie procesor. Przynajmniej tak wynika z mojego osobistego doświadczenia. Nooo, chyba, ze go nadmiernie przetaktujesz, ale przy normalnym użytkowaniu procesor przeżyje płytę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 31.12.2013 o 18:21, KrzysztofMarek napisał:

Zwykle wcześniej szlag trafia płytę główną, nie procesor. Przynajmniej tak wynika z
mojego osobistego doświadczenia. Nooo, chyba, ze go nadmiernie przetaktujesz, ale przy
normalnym użytkowaniu procesor przeżyje płytę.

Procesor był podkręcony przez 13 dni ale musiałem wrócić do fabrycznego taktowania - bluescreeny, gość, który podkręcał mi procek zmienił tylko taktowanie, pozostawiając napięcie przed przetaktowaniem ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A i zapomnialem dodac że posiadam procesor AMD Phenom II X2 555 Black Edition Callisto i porównalemz I3-2100 i mój procesor tak jak by miał lepszy procesor np. mój AMD ma 6MB L3 Cache a Intel I3 3MB Cashe a to jest też bardzo ważne więc wątpię że wymiana procesora coś da chętnie bym tylko wymienił tylko płytę główną i kupił pamięci DDR3 8GB

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.12.2013 o 18:50, Rafi19954 napisał:

A i zapomnialem dodac że posiadam procesor AMD Phenom II X2 555 Black Edition Callisto
i porównalemz I3-2100 i mój procesor tak jak by miał lepszy procesor np. mój AMD ma 6MB
L3 Cache a Intel I3 3MB Cashe a to jest też bardzo ważne więc wątpię że wymiana procesora
coś da chętnie bym tylko wymienił tylko płytę główną i kupił pamięci DDR3 8GB


http://www.anandtech.com/bench/Product/187?vs=289
Tu masz test porównawczy, są sytuacje w których Core i3 jest o 100% szybszy
(i to nawet w grach:
Dragon Age Origins.
Phenom II: 67.8 fpsy
Core i3 2100: 123.4 fpsy)
Jeśli masz jakieś realne TESTY które pokazują że to jednak ten Phenom będzie górą, chętnie zerknę. Tylko że on jest wydajnościowym odpowiednikiem E8400. Który jest o dwie generacje starszy niż i3 2100. Więc obawiam się że to raczej niemożliwe by wyprzedził i3 2100.
Cache ma znaczenie tylko w bardzo specyficznych przypadkach, to jak RAM w karcie graficznej - jak masz słaby układ to co z tego że wsadzisz do niego 3 GB pamięci jeśli ma on mało jednostek cieniujących i wolny rdzeń?
Tak samo jest z procesorami - pamięć to nie wszystko. Liczy się architektura - dla przykładu 5 GHz 8 rdzeniowy AMD FX zostaje zmiażdżony w grach przez 4 rdzeniowego Core i5 4xxx i CZASEM tylko wyprzedza go w konkretnych aplikacjach specjalistycznych.
Jeśli masz dwa identyczne procesory z których jeden ma więcej cache to tak, potrafię to zrozumieć i czasem będzie to wyraźna różnica na plus. A czasem nie (bo to tak jakbyś do kompa z 2002 roku wsadzał 8GB RAM'u - komputer i tak tyle nie używał, niepotrzebne mu to). Ale nie da się w ten sposób porównywać różnych generacji sprzętu opartych na kompletnie innej architekturze.

Poza tym, pisałem to już chyba trzykrotnie - NA CO ty chcesz wymienić tą płytę główną? Kupisz taką pod procesor Intela (np. LGA1155), nie wsadzisz swojego obecnego do tego. Chyba że będziesz procesor wpychał młotkiem (i nie, nie zadziała po czymś takim) bo fizycznie nie będzie pasować. I odwrotnie. Do swojej obecnej płyty to możesz wsadzić w najlepszym razie Phenoma II X4 który był realną opcją 2-3 lata temu. Już nie jest bo to jest to samo co twój obecny procesor tylko ma 4 rdzenie zamiast 2. Co ci niewiele daje bo architektura nadal pozostaje przeciętna i niewystarczająca dla lepszych GPU.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.12.2013 o 18:18, Rafi19954 napisał:

No już trochę mój komputer ma i tak system już pada i trzeba wgrać 64 bit Windows7 po
nowym roku


To dam ci takiego hinta: nie kupuj windowsa tylko znajdź gdzieś płytę win7 64bit. Klucz od wersji 32bitowej powinien chodzić (na pewno chodzi 64 bitowy klucz z wersją 32 bitową).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.12.2013 o 21:05, Rafi19954 napisał:

Hymmm no to nie zostaje mi nic innego jak zbierać kasę na procesor i pamięć no i znając
życie płytę główną bo moja chyba nie obsługuje DDR3

Pamiętaj, że kupując nowy procesor MUSISZ zmienić zarówno płytę główną jak i pamięć RAM, ewentualnie dysk twardy na nowy system, nie da się wymienić procesora bez wymiany w.w. podzespołów, chyba że procesor będzie pasował do starej płyty głównej ale w Twoim przypadku chodzi o nowe, lepsze podzespoły.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No właśnie wiem dlatego liczę pieniądze tak jak bym kupował : procesor,pamięć RAM i płytę główną ale nie mam zaufania do płyt głownych firmy ASUS wydaje mi się że płyty z Gigabyte są lepsze bo miałem kilka płyt z ASUS-a i często mi się psuły potem kupiłem płytę główną Gigabyte i do dzisiaj nie mam problemów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 31.12.2013 o 23:15, Niewiernus napisał:

Najlepiej to zostaw sobie ten procesor i kup kartę od AMD. Proc ładnie trzyma się:
http://www.purepc.pl/procesory/test_procesorow_amd_i_intel_core_2_duo_e8400_wiecznie_zywe



Polemizował bym, czy tytuły takie jak BF4 które są stworzone do obsługi 4 rdzeni będą super ekstra chodzić na tym procesorze.
Jak już ma coś zmieniać to kompleksowo albo wcale [bo odklepywanie do takiej starej płyty i procka np nowej karty sensu nie ma, bo i tak stary dwu-jajowiec będzie ją ograniczał, stanie się wąskim gardłem].

Już BF3 był wymagającym tytułem, BF4 niczym mu nie ustępuje.

P.S.
Tak wiem, spam ale najlepszego raz jeszcze wszystkim co wracają właśnie powoli z sylwka i są dalej na tyle przytomni, żeby sobie siąść do kompa w swoim zacisznym kąciku medytacji =)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

>...
ok dzięki, chyba coś takiego sobie skonstruuje, postawie na tym linuxa i będę się łączył zdalnie - ale to jest jeszcze kwestia do ustalenia. :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dobra, mimo wszystko decyduje się na taki zestaw. Ogólnie mam tylko jeszcze małe uprzedzenia co do ramu. Moja pamięć pracuje w trybie 3-kanałowym, więc nie wiem czy jest sens ładować tam tylko 2 kostek. Co Wy o tym myślicie? Spadek wydajności będzie widoczny niżeli przy 3x4gb?

20140102120831

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki, potrzebna pomoc

Do płyty głównej:

Gigabyte GA-H87-HD3 H87 s.1150.
http://proline.pl/?p=GA-H87-HD3

Cooler cpu:

Raijintek Ereboss
http://pclab.pl/news54223.html

Czy nie będzie czasem zasłaniał slotów na pamięć ram czy może slota na gpu ?

Czy może brać coś ciut mniejszego:

Thermalright HR-02 Macho Black White
http://proline.pl/?p=TR+HR-02+MACHO+BW

Chciałbym ten pierwszy ale się boję czy będzie ok.. jeśi chodzi o obudowe to będzie fractal design r4 więc ten czy ten wszystko pomieści : )

Zależy mi też na cenie ponieważ wiecie jak to jest tu kilka złotych tam kilka złotych i się robi ładna sumka

..................................................................................... ...............................
Z innej beczki

Czy mi się wydaje czy karty graficzne zdrożały ? na pclab widziałem akrykuł jaki komp kupić.. i tam była cena r9 270x - około 680 zł.. a teraz taka karta jest po 800 zł.... kiedy to w końcu stanieje //? No w styczniu.... teraz w styczniu no nie /?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Coolery muszą spełniać normy związane z danym standardem. Owszem ich rozmiary mogą być kłopotliwe przy domykaniu różnych zatrzasków, ale ich zatrzaśnięcie nie powinno być niemożliwe, choćbyś nie wiem jaki cooler kupił.
R9 drożeją, ponieważ jest na nie duży popyt wśród kopaczy wirtualnych walut.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.01.2014 o 16:23, Chester001 napisał:

Czy mi się wydaje czy karty graficzne zdrożały ? na pclab widziałem akrykuł jaki komp
kupić.. i tam była cena r9 270x - około 680 zł.. a teraz taka karta jest po 800 zł....
kiedy to w końcu stanieje //? No w styczniu.... teraz w styczniu no nie /?


Te karty nie stanieją przez najbliższy rok... ba, nawet poprzednia generacja tanieć nie zamierza. Dlaczego? Bo litecoin/bitcoin/dogecoin - w tej chwili Radeon R9 280X zarabia na kopaniu kryptowalut z 7 stów miesięcznie. Nie da się prawie ich przez to wręcz dostać (ja samemu wyrwałem jednego za 1299 zł i jest to tanio z kolei deklarowana cena to niby ok. tysiaka a poniżej 1350 prawie nie da się ich znaleźć, AMD nie wyrabia z produkcją...).
Więc o ile GeForce''y będą tanieć w normalnym tempie z uwagi na to że nadają się tylko do grania o tyle Radeony które cechują się wysoką wydajnością w apliacjach hashujących sprzedają się jak ciepłe bułeczki więc cena nie spada.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.01.2014 o 17:00, hans_olo napisał:

Coolery muszą spełniać normy związane z danym standardem. Owszem ich rozmiary mogą być
kłopotliwe przy domykaniu różnych zatrzasków, ale ich zatrzaśnięcie nie powinno być niemożliwe,
choćbyś nie wiem jaki cooler kupił.
R9 drożeją, ponieważ jest na nie duży popyt wśród kopaczy wirtualnych walut.

Dużo mi to pomogło. thx

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się