Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Dnia 06.02.2014 o 19:51, KrzysztofMarek napisał:

> /.../ > Frequency Response: 15- 28,000 Hz /.../
O ile pamiętam, to granicą słyszalności dla ludzi jest 20 000 Hz. Powyżej słyszą psy,
nietoperze i parę innych zwierząt. Zgodziłbym się, że w wyjątkowych wypadkach człowiek
może przekroczyć tę granicę (w młodości sam słyszałem dźwięki wydawane przez nietoperza
w locie, których podobno ludzie nie słyszą) ale na pewno nie do 28 000 Hz. Czyli po co
mi te dodatkowe 8 000 Hz, jak i tak ich nie usłyszę?


Bo im bliżej do granicy przenoszenia dla słuchawek tym dźwięk bardziej zniekształcony, więc tony wysokie będą lepiej oddane jak masz granicę przesuniętą dalej. Nie wiem dokładnie jak w słychawkach jest definiowana granica, ale jeśli tak jak we wzmacniaczach (czyli na 3dB spadku) to wysokie tony będą miały 2 razy niższe wzmocnienie od przeciętnego w środku pasma. Immi słowy dźwięku powyżej 20kHz może i nie usłyszysz ale różnicę między słuchawkami a i owszem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.02.2014 o 21:09, Nufiko napisał:

> > /.../ > Bo im bliżej do granicy przenoszenia dla słuchawek tym dźwięk bardziej zniekształcony, /.../

To w twkim przypadku trzeba przesunąć też dolną granicę, chociażby do 6Hz. Bo słyszalność zaczyna się od 16
Hz.
--> Szczep_NML.
Pioerwszy link, który podałeś najlepiej wyjaśnia sprawę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.02.2014 o 21:58, KrzysztofMarek napisał:

To w twkim przypadku trzeba przesunąć też dolną granicę, chociażby do 6Hz. Bo słyszalność
zaczyna się od 16 Hz.


Tylko w przypadku dolnej granicy masz ograniczenie technologiczne jesli chodzi o przenoszenie dźwięku. Do wygenerowania dźwięku o niskiej częstotliwości potrzebujesz dość duzych membran, które raczej ciężko jest upchnąć w standardowych słuchawkach (nawet dookołousznych). Nie bez powodu powstały głośniki niskotonowe, które stoją zwykle pod biórkiem zamiast w kolumienkach obok monitora. A to że jest jeden to jest spowodowane tym że tony niskie człowiek słyszy ale już ma problemy ze stwierdzeniem z której strony dochodzą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Odświeżam temat - liczyłem na więcej wypowiedzi

Mój sprzęt to C2D E8400 + ASUS P5Q-SE2 + 4x2GB GB Ram DDR2 1066 + GTX 460SOC. Zasilacz
THERMALTAKE TR2 RX 550W
Mogę za 400 zł wyszarpać Q9650. Pytanie czy jest sens? Czy będzie różnica w grach?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.02.2014 o 13:22, pluszi napisał:

Mogę za 400 zł wyszarpać Q9650. Pytanie czy jest sens? Czy będzie różnica w grach?


http://www.purepc.pl/procesory/wielki_test_procesorow_2012_46_ukladow_cpu_od_amd_i_intela?page=0,11
Swój obecny procesor traktuj jako Phenom II X2 555 a to na co chcesz zamienić jako Phenoma II X4 955 bo są one w zasadzie odpowiednikami E8400 i Q9650. W linku który ci dałem z tego co widziałem wykorzystywana jest karta graficzna wydajnościowo podobna do twojej więc powinno ci to dać dość klarowny i realny pogląd na to czy warto zmieniać czy nie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.02.2014 o 13:47, ziptofaf napisał:

http://www.purepc.pl/procesory/wielki_test_procesorow_2012_46_ukladow_cpu_od_amd_i_intela?page=0,11
Swój obecny procesor traktuj jako Phenom II X2 555 a to na co chcesz zamienić jako Phenoma
II X4 955 bo są one w zasadzie odpowiednikami E8400 i Q9650. W linku który ci dałem z
tego co widziałem wykorzystywana jest karta graficzna wydajnościowo podobna do twojej
więc powinno ci to dać dość klarowny i realny pogląd na to czy warto zmieniać czy nie.


Wychodzi na to że taka zamiana to jak wlewanie RedBulla w 90-latka....
i tak niebawem wykituje i tak... a RedBull drogi... (bez obrazy 90-latkowie)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Stworzyłem pierwszą wersję koszyka, z którego zrobiłbym komputer. Jest tu wszystko, łącznie z monitorem (może jedynie listwy bym nie liczył, bo wcisnąłem ją dodatkowo).

http://www.morele.net/inventory/info/S2fxXg/

Dobry jest taki sprzęt?

Poczytałem trochę o kartach i chyba GTX 780Ti jest tu lepszym wyborem, niż taki Titan (który nie dość, że drogi, to jeszcze raczej miałby podobne wyniki w grach, co GTX 780Ti).

Monitor jest oczywiście z TV, bo nie mam miejsca na biurku na zwykły telewizor, a czasem lubię sobie TV obejrzeć, zamiar odpalać komputer.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

Tak prawdę mówiąc to GTX780Ti zjada Titana i jest o 15% szybszy bodajże. Odpowiednikiem wydajnościowym tego ostatniego jest R9 290X.

Ale już tak ogólnie - o ile nie mam nic do zarzucenia temu zestawowi pod kątem wydajności o tyle widzę kilka rzeczy które nie za bardzo mi się podobają:

Po kolei:
a) Pamięć RAM: 2400 MHz NIE jest szybsze od np. 1600 MHz. To tylko chwyt marketingowy. Potrafiłbym zrozumieć to jako chęć posiadania wyjątkowego PC-ta ale dorzucasz tanią płytę główną w której opisie można przeczytać:
Supports Dual Channel DDR3 1600

Więc te 2400 ci nawet na tym nie ruszą. Zmień na 1600 MHz ;P

b) W sumie trochę szkoda że w tak fajnym konfigu nie ma jakiegoś SSD-ka, choćby i 64GB, na system operacyjny.

I to by było tyle, reszta jest ok. Co prawda samemu poszedłbym pewnie w R9 290X bo jest o 400 zł tańszy a różnicę w wydajności zobaczyłbym dopiero na 2 monitorach naraz (albo jednym 40 calowym) ale to już raczej kwestia gustu aniżeli konieczności.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.02.2014 o 04:08, ziptofaf napisał:

Pamięć RAM: 2400 MHz NIE jest szybsze od np. 1600 MHz. To tylko chwyt marketingowy.
Potrafiłbym zrozumieć to jako chęć posiadania wyjątkowego PC-ta ale dorzucasz tanią płytę
główną w której opisie można przeczytać:
Supports Dual Channel DDR3 1600


Ostatnio w szkole na zajęciach specjalistycznych, za zadanie mieliśmy złożyć PC do 8 tyś dla gracza.
Wliczając w to monitor,mysz, klawiatura. Złożyłem I7 IV Generacji, GTX''a 780 Ti, oraz dałem pamięci 16 GB, ale 1600 Mhz. Nauczyciel do mnie, że to głupota wsadzając takie ramy do takiego zestawu i kazał mi je zmienić. Zmieniłem na 2400 Mhz, po czym postawił mi 5-tkę. Na następnych zajęciach przedstawiała reszta uczniów swoje zestawy i on nadal gadał o tych "megahercach". To ja do niego, że Różnica między takimi 1600Mhz a 2400 wynosi zaledwie 1-2% a, że to zestaw do grania, to lepsze nie są potrzebne, bo wzrostu wydajności nie odczujemy. Co innego, gdyby pamięci były do renderingu itp. On powiedział, że może i mam rację :)..chyba go trochę zagiąłem, bo jak to uczeń może mieć rację od nauczyciela :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

Gdyby pamięci były do renderingu to też byśmy nie odczuli różnicy. W przypadku zastosowań specjalistycznych gdzie istotne są wyniki to się używa pamięci ECC której maksymalną prędkością jest obecnie 1600 MHz, ja w swoim serwerze mam Xeona E5, 2x120GB SSD i 64GB RAM ECC (1333 MHz)... więc naprawdę, jeśli w profesjonalnych datacentre nie wsadzają mi jakichś 2000 MHz (ani nawet się takich nie produkuje) to oznacza to tylko tyle że różnice są nieistniejące nawet tam gdzie RAMu się używa w dziesiątkach Gigabajtów.

W przypadku sprzętu typowego prędkość RAM''u ma zastosowanie w jednym przypadku - karty graficzne zintegrowane z procesorem, niemające własnej pamięci. W tym przypadku RAM ma bezpośrednie przełożenie na wydajność. Jednak w przypadku zestawów dla gracza to ciężko już dostać model mający mniej niż 2GB własnej pamięci GDDR5 a zwykły RAM używany jest raczej do przechowywania a jego wydajność rzadko ma jakiekolwiek znaczenie. Ba, z wlasnego doświadczenia mogę powiedzieć że nawet różnice między DDR2 a DDR3 często są w zasadzie pomijalne.

Dzieje się tak również dlatego że MHz to nie wszystko. Jest jeszcze CL (opóźnienia w nanosekundach). 1600 MHz CL9 to tak naprawdę to samo co 1333 MHz CL8.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To może na taką pamięć wymienić?

http://www.morele.net/pamiec-crucial-ballistix-8gb-2x4gb-ddr3-1600mhz-cl-9-9-9-24-unbuffered-non-ecc-1-5v-bls2cp4g3d1609ds1s00ceu-472804/

Polecił mi ją Pawbuk i po Twoim opisie sytuacji widzę, że lepiej współpracowałaby z płytą główną.


Żałuję, że się nie znam na składaniu kompa, bo lepiej rozumiałbym, co składam. Cóż, tak to jest, jak komputer służył mi tylko do grania i nigdy nie interesowałem się, jak go składać... Teraz zaczynam nadrabiać braki w wiedzy, ale jeszcze długa droga przede mną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam. Szukam płyty głownej, ale mam dosyć specyficzne wymagania. Szukam płyty do starego sprzętu, poprzednia spaliła się już spory kawałek czasu temu, a na chwilę obecną nie mam zamiaru wymieniać reszty podzespołów. Chcę, by blaszak po prostu działał ponownie na tym co w sobie ma. Poprzednią płytą była Gigabyte GA-945GZM-S2. Reszta podzespołów to:
Procesor: Intel Core 2 Duo E4400
Karta graficzna: Radeon HD 7770
RAM: 2GB DDR2 800Mhz
Cena - byłbym zadowolony, gdyby płyta kosztowała w okolicach 150 zł. Nie sądzę, by takiej jakości sprzęt kosztował drożej. Ale jeśli jednak, to proszę wyprowadzić mnie z błędu.
Nie znam się na tym wszystkim kompletnie, przerasta to moją wiedzę, stąd proszę o pomoc. Byłoby miło, gdyby był to sprzęt nowy (o ile coś tego typu można jeszcze kupić w sklepie). Chcę, by płyta współgrała z resztą sprzętu, to jedyne moje wymaganie (no poza tym, by płyta nie była gorsza od poprzedniej). Nie przewiduję na razie wymiany innych elementów - tak jak wspominałem zależy mi tylko, by PC ponownie ruszył najniższym kosztem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam,
w związku z awarią wysłużonego GF 8800GT zamówiłem sobie Radka R9 270X i teraz mam problem. Karta z tego co czytałem jest całkiem porządna ale obawiam się że moje pozostałe bebechy nie pozwolą jej rozwinąć skrzydeł dlatego też zacząłem rozglądać się za nową płytą główną i procesorem. Nie chciał bym przekroczyć 1000 zł a najlepiej gdybym za coś w miare sensownego mógł wydac mniej. Z chęcią wysłucham waszych porad co wybrać :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się