Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Tak na przyszłość, ile kosztowałaby mnie na oko zmiana procesora, płyty głównej i pamięci?
tzn. jakiego I7 musiałbym zakupić, żeby przeskok z obecnego I5 był odczuwalny w grach?:
Intel Core i7 4930K 3,40 GHz posiadający sześć rdzeni czy coś jeszcze lepszego?
jaka płyta główna do takiego procka? / w jakich granicach cenowych / i jaka pamięć RAM?.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

Odpowiedź brzmi - nie ma takiego procesora. Żeby przeskok z i5 2500k był odczuwalny w grach to dany tytuł musiałby nie tylko wspierać 6 rdzeni a wręcz ich wymagać bo 4 to byłyby za mało. Więc żeby zauważyć różnicę przy twoim sprzęcie między Core i5 a JAKIMKOLWIEK high-endowym prockiem to:
a) Grą będzie Crysis 3 bo chyba tylko ona potrafi wykorzystać więcej niż 4.
b) Masz 2-3 karty graficzne.
c) I patrzysz na wyniki w benchmarkach a nie na to co widać gołym okiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.03.2014 o 16:26, ziptofaf napisał:

/.../

Odpowiedź brzmi - nie ma takiego procesora. Żeby przeskok z i5 2500k był odczuwalny w
grach to dany tytuł musiałby nie tylko wspierać 6 rdzeni a wręcz ich wymagać bo 4 to
byłyby za mało. Więc żeby zauważyć różnicę przy twoim sprzęcie między Core i5 a JAKIMKOLWIEK
high-endowym prockiem to:
a) Grą będzie Crysis 3 bo chyba tylko ona potrafi wykorzystać więcej niż 4.
b) Masz 2-3 karty graficzne.
c) I patrzysz na wyniki w benchmarkach a nie na to co widać gołym okiem.


Dzięki ;)
ja jednak zaczynam się już trochę obawiać o mojego procka pod kątem takich przyszłych tytułów, jak " Wiedźmin 3 ", " Batman Arkham Knight ", " Dragon Age III ", " The Division " czy " Watch Dog ", który niby wymaga I7 ale jakoś nieszczególnie mnie interesuje jako gra ;)
wiem, że mój I5 świetnie się podkręca ale ja po grudniowych problemach z bluescreenami ( podbito mi taktowanie do 4,4, bez zmiany napięcia ) nie będę się już chyba bawił w podkręcanie ;)

a jaki dysk SDD 120 GB warto będzie zakupić w najbliższym czasie? - mój obecny Seagate liczy już sobie ponad dwa lata i obawiam się, że wymiana będzie nieunikniona i jeżeli już to właśnie na SDD + hybrydowy HDD na gry.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.03.2014 o 16:40, lis_23 napisał:

który niby wymaga I7 ale jakoś nieszczególnie mnie interesuje jako gra ;)


To wszystko chwyt marketingowy. Robią tak, aby takie osoby jak Ty (bez obrazy oczywiście) spojrzały na oficjalne wymagania gry i polecieli do sklepu po nowy sprzęt z przekonaniem, że takie I5 nie da rady.
Po premierze okazuje się zawsze, że każda I5 radzi sobie z grą bez problemu.

Dnia 07.03.2014 o 16:40, lis_23 napisał:

I5 świetnie się podkręca ale ja po grudniowych problemach z bluescreenami ( podbito mi taktowanie do 4,4, bez zmiany napięcia ) nie będę się już chyba bawił w podkręcanie ;)

A nie możesz sam zwiększyć napięcia, chyba można ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 07.03.2014 o 16:43, Bralo napisał:

;)
A nie możesz sam zwiększyć napięcia, chyba można ?


Pewnie można ale skoro informatyk tak mi napierdzielił ( wybrał jakiś profil na płycie głównej z taktowaniem procesora 4,5 i nic poza tym ) to sam się nie będę w to bawił.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.03.2014 o 16:40, lis_23 napisał:

Dzięki ;)
ja jednak zaczynam się już trochę obawiać o mojego procka pod kątem takich przyszłych
tytułów, jak " Wiedźmin 3 ", " Batman Arkham Knight ", " Dragon Age III ", " The Division
" czy " Watch Dog ", który niby wymaga I7 ale jakoś nieszczególnie mnie interesuje jako
gra ;)


A ja powiem tak - CZYM różni się Core i7 do Core i5? Odpowiedź brzmi:
a) Hyper Threading
b) 2 MB pamięci L3 więcej

To pierwsze jest rzeczą którą niewiele osób rozumie a jeszcze mniej ocenia poprawnie. HT sprawia bowiem że procesor 4-rdzeniowy ma 8 wątków. Ale nie oznacza to że jest choć o 1% szybszy. Wyjaśnię to na realnym przykładzie:
Mamy dwa zlewy, w jednym pojedynczy kran, w drugim krany są dwa. Każdy ze zlewów ma też identyczny obiegowy podgrzewacz wody.
I teraz pytanie - czy rozwiązanie z dwoma kranami sprawi że można podgrzać 2x więcej wody w tym samym czasie albo lać 2x więcej? Nie. Można jej podgrzać/lać dokładnie tyle samo co w wersji z jednym kranem bo w końcu podgrzewacze i rury są identyczne. Różnica jest taka że HT pozwala na to by nieco lepiej gospodarować tą mocą - jedna osoba może sobie nalać gorącej wody do herbaty a druga w międzyczasie (o ile ciśnienie wody nie jest za wysokie) dolać sobie nieco zimnej.

Ot, HT po prostu sprawia że łatwiej procesorowi się "przerzucać" pomiędzy zadaniami jeśli ma akurat trochę wolnej mocy do wykorzystania. Tylko jedno ale - jeśli aplikacja JEST dobrze zoptymalizowana to ona i tak zje tak 4 rdzenie jak i 8 w 100%. A łączna moc jest IDENTYCZNA. Oczywiście, sytuacja w której optymalizacja jest tak dobra jest rzadka. I wtedy HT się NIECO przydaje. Co znaczy nieco? Znowu - ogólna moc procesora z HT jak i bez niego jest identyczna. Więc nie nastawiałbym się na różnice większe niż 5-10% przy tym samym zegarze. A często będzie to poniżej 1%.


Dodatkowa pamięć L3 zaś... Cóż, niech to będzie dowodem:
http://pclab.pl/art51758-13.html
Znowu, czasem nawet będzie z 1 FPS-a więcej jak mamy ich 100!


Dlatego "gry wymagające Core i7" to bzdura. Różnice między i5 a i7 są na granicy błędów pomiarowych w WIĘKSZOŚCI aplikacji. Z pewnymi wyjątkami które wiedzą do czego służy HT, wtedy będzie nawet z 10%. Tylko gwarantuję, tymi wyjątkami nie będą gry w których coraz mniej liczy się optymalizacja a np. projekty badawcze pokroju Boinca bądź sytuacje gdy mamy po prostu mnóstwo rzeczy działających w tle.

6 i 8 rdzeniowe CPU to też na razie pieśń przyszłości, Intel nigdy nie wypuścił takich dla desktopów ani nie planuje nawet zmniejszać cen czterech rdzeni więc po dziś dzień 2-rdzeniowce stanowią ok. 45% rynku.

Nie powiem jednak, samemu w domu mamu Xeona E3 V3 - to dokładnie ten sam procesor co Core i7 tylko nie da się go podkręcać, za to jest o kilkaset złotych tańszy. Tylko że ja na tym sprzęcie nie gram a skoro za cenę Core i5 mogłem mieć i7 (a podkręcanie jest niestety w moim przypadku w zasadzie wykluczone, to musi być w 100% stabilne) to czemu nie. I wówczas jak najbardziej, mogę polecić ten procesor. Ale jeśli ktoś miałby dopłacać dwa razy więcej za 0-10% mocy więcej... to jest to bzdura.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuję rady. Zabieram się za wymiane kombinacji płyta główna + procesor + RAM w kwocie ~1000zł (z wariantem dodatkowych 200zł do tego), a potem 2 miesiące później dorzucić do tego kartę graficzną w przedziale do ~600zł - w międzyczasie będzie używany stary, poczciwy GeForce 9800GT. Zależy mnie na stworzenie solidnej podstawy pod wymianę karty graficznej i bym pokusił się o wciśnięcie w to i5.

Mam już obudowę Brutus 410 Pure Black (BT-410), dysk twardy(akurat ten o którego poprosiłem wcześniej), kartę dźwiękową Asus Xonar DG, zwykły napęd oraz zasilacz SilentiumPC Deus M1 650W, które na pewno zostaną.
Zastosowanie to granie, programowanie, trochę grafiki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Możesz wziąć I5-4440 ~ 655 zł, płytę główną np: od Asusa (B85M-G ~ 245 zł) lub GIGABYTE GA-B85M-D3H ~ 245 zł
Pamięci proponowałbym od razu wziąć 8 GB np: Crucial Ballistix (2x4 GB) DDR3 1600Mhz cl9 ~ 275 zł
Wychodzi 1175 zł (ceny z morele.net)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

Hmmm...
Intel Xeon E3-1220 V3 + Gigabyte GA-B85M-D3H kosztują na morele.net 978 zł. Potem dorzucić jeszcze na 4-8GB RAMu ale w 1200 się spokojnie zmieścisz. Z tego co widzę ta płyta główna wspiera Xeony od pierwszej wersji BIOSu więc nie będzie problemów z kompatybilnością.

Wychodzi z 50 zł drożej niż i5 4440 ale Xeon to tak naprawdę po prostu Core i7 (tylko pozbawiony możliwości podkręcania, za to z lepszą gwarancją uwzględniającą nawet pracę 24/7) więc wydajnościowo w tej klasie cenowej nie znajdziesz nic lepszego.

Możesz też zjechać z ceną o jakieś 60-70 zł wybierając płytę główną na chipsecie H81 np.
Gigabyte GA-H81M-DS2

Fakt że masz wtedy tylko 2 gniazda na RAM, 4-6 portów USB i tylko 1-2 używalne gniazda PCI-E x1 (zależnie od konkretnej płyty). Samemu niedawno dorwałem się do płyty na tym chipsecie (Asus H81M-Plus) i mogę przyznać że... w sumie nic lepszego mi nie byłoby potrzebne - miała 6 portów USB (2x 3.0), 2 sloty na RAM, 4 złącza SATA, wchodziły do niej wszystkie procki do Core i7 włącznie, podkręcać i tak się na procesorach Intela nie da... Więc warto przemyśleć czy potrzebne ci coś na B75 czy też nie wystarczy ci do szczęścia coś nieco mniejszego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bueh, czas edycji już minął więc w sumie dopiszę to jako osobny post - to że płyta główna jest tania nie oznacza że to szajs i że potrzebne ci jest Z87 Extreme bo masz drogi procesor czy GPU. Ten Asus H81M u mnie w tej chwili wytrzymuje takie obciążenie:
http://puu.sh/7mQCG.jpg
http://puu.sh/7mQLj.jpg
(trzecia karta podłączona bezpośrednio do złącza PCI-E x16 na płycie, te dwie widoczne idą przez zasilane risery z x1->x16). I tak, to są Radeony R9. Całość jest stabilna na tej płycie mimo pracy 24/7 i nawet się nie przegrzewa (te 90 stopni to R9 290 Gigabyte'a, u nich to niestety normalne):
http://puu.sh/7mRcD.png (Choć faktem jest że nie obyło się bez wielkiej rury z wentylatorem które wtłaczają mi świeże powietrze prosto z dworu no ale cóż, to jednak są BARDZO energożerne karty, z 900W mocy idzie na nie :P).

I nie, nie umiem ładnie robić obudów i wręcz uważam to artystyczne plastikowe pudło za dzieło sztuki!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam!
Minęło już ponad 2,5 roku od zakupu komputera o następującej specyfikacji:

Procesor:
Intel Core i3-2100

Płyta główna:
MSI H61M-E33

Pamięć RAM:
GoodRam 4GB 1333MHz CL9

Dysk twardy:
Seagate Barracuda 500GB SATA3

Karta graficzna:
Vertex3D Radeon HD6850 1GB

Nagrywarka DVD:
Samsung SH-222AB

Obudowa:
SilentiumPC Brutus 410 Pure Black

Zasilacz:
Chieftec CTG-500-80P 500W

Trochę czasu już minęło, a ja mam jakieś ok. 500 zł do wydania na upgrade. Mógłbym prosić o jakieś wskazówki?
Z góry dzięki za odpowiedź.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

Nie widzę niczego godnego zmiany w tej maszynie. Teoretycznie możesz:
a) Sprzedać obecną kartę graficzną, w zamian wziąć nowego R9 270X (lub R9 270, bez iksa w nazwie). Wzrost wydajności: 50-90%
b) Sprzedać obecny CPU i wsadzić na jego miejsce np. i5-2500k. Wzrost wydajności w grach: bardzo niewielki ale Quady są użyteczne w wielu innych zastosowaniach o ile kompa nie używasz tylko do grania.

Ale prawdę mówiąc to nie wiem czy jest sens. Taki strasznie na siłę byłby ten upgrade.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.03.2014 o 16:26, ziptofaf napisał:

/.../

Odpowiedź brzmi - nie ma takiego procesora. Żeby przeskok z i5 2500k był odczuwalny w
grach to dany tytuł musiałby nie tylko wspierać 6 rdzeni a wręcz ich wymagać bo 4 to
byłyby za mało. Więc żeby zauważyć różnicę przy twoim sprzęcie między Core i5 a JAKIMKOLWIEK
high-endowym prockiem to:
a) Grą będzie Crysis 3 bo chyba tylko ona potrafi wykorzystać więcej niż 4.
b) Masz 2-3 karty graficzne.
c) I patrzysz na wyniki w benchmarkach a nie na to co widać gołym okiem.


Ja tam już sam nie wiem, komu wierzyć .... GTXa 780 mam od trzech miesięcy i nie grałem jeszcze w wiele posiadanych przez siebie tytułów ale przejrzałem teraz test " Far Cry 3 " z końca 2012 roku i według niego, mój procesor bez podkręcenia nie pociągnie tej gry w FHD na ultra z MSAA x4 i Anizo 16x, pociągnie ale dopiero jak go podkręcę na 4,5 GHz ( a nawet po podkręceniu gra nie osiągnie 40 kl / s ) więc co tu dopiero mówić o tytułach z końcówki obecnego roku ... ( choć co prawda tam najlepszą kartą graficzną w tym teście był GTX 680 ).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dlatego mając taki procesor grzechem jest go nie wykręcić. Ponadto skok między 680, a 780 jest... zauważalny.
Nie ufaj testom, sam się przekonasz samemu je wykonując.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.03.2014 o 17:29, lis_23 napisał:

Ja tam już sam nie wiem, komu wierzyć .... GTXa 780 mam od trzech miesięcy i nie grałem
jeszcze w wiele posiadanych przez siebie tytułów ale przejrzałem teraz test " Far Cry
3 " z końca 2012 roku i według niego, mój procesor bez podkręcenia nie pociągnie tej
gry w FHD na ultra z MSAA x4 i Anizo 16x, pociągnie ale dopiero jak go podkręcę na 4,5
GHz ( a nawet po podkręceniu gra nie osiągnie 40 kl / s ) więc co tu dopiero mówić o
tytułach z końcówki obecnego roku ... ( choć co prawda tam najlepszą kartą graficzną
w tym teście był GTX 680 ).


A ja za to odniosę się do tego:
http://www.ocaholic.ch/modules/smartsection/item.php?itemid=1158&page=6
http://www.ocaholic.ch/modules/smartsection/item.php?itemid=1158&page=8

Jak widać, różnice w NISKICH detalach między i5 2500k a i5-4670k to ok. 10-11%. Tylko... wystarczy te detale zmienić na wysokie i nagle okazuje się że różnice spadają do zera. A po podkręceniu do 4.5 GHz? Też nie widać tutaj olbrzymiego skoku a często wręcz żadnego.

Nie widzę możliwości by zmiana z Core i5 na i7 mogła zdziałać w grach więcej niż to co widać po tym teście - 10-20% szybszy CPU w stosunku do i5 2500k a okazuje się że różnice zacierają się do zera.

Zresztą:
http://pclab.pl/art50000-17.html
Test z pclaba zdaje się to częściowo potwierdzać. Zgodnie z danymi porównawczymi na tej stronie, średni skok wydajności między i5-2500k a i7-4770 (czyli 2 generacje wyżej) to mniej więcej 15% wzrost. Czy może zdarzyć się sytuacja gdy te 15% = na jednym kompie będzie płynnie, na drugim nie?
Zastanówmy się, powiedzmy że będzie tak:

Core i5 2500k: 25 fps
Core i7 4770: 28.75 fps

Core i5 2500k: 30 fps
Core i7 4770: 34.5 fps

Core i5 2500k: 60 fps
Core i7 4770: 69 fps

Czyli albo i na tym, i na tym będzie zbyt wolno... albo na obu będzie tak czy siak płynnie. Więc jeśli już rzeczywiście miałaby na chwilę obecną istnieć gra która za nic na Core i5 nie będzie działać płynnie to proponuję kupić i7-4770k (będzie 15% szybszy przy tym samym zegarze) i kręcić do 5+ GHz. Albo najlepiej od razu i7 3970X, też oczywiście podkręcony (bo bez OC będzie niestety dosyć podobnie do tego i5 2500k chyba że akurat masz grę która wspiera 6 rdzeni - a takich nie ma). Najlepiej na ciekłym azocie bo 5 GHz to sporo.

Ba - jeszcze ciekawiej się robi jeśli porównywać w obrębie tej samej generacji - i5-4670 do i7-4770 to różnice w grach na poziomie niesamowitych 4%. To w sumie jeśli Core i5 by ci nie starczył w grze to tak samo byłoby z Core i7. Podkręcają się tak samo w końcu a 0.5 fps-a różnicy raczej nie uzasadni 400-500 zł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.03.2014 o 19:04, Arthas97 napisał:

Rozumiem, a coś w kwestii dysku czy RAM?


Hmm... masz płytę na H61M więc tylko 2 gniazda na RAM - jak chcesz to możesz dorzucić 4-8GB ale nie wiem czy jest sens. Gry raczej na tym nadmiernie jeszcze nie korzystają.

W przypadku dysku - możesz sobie kupić jakiegoś ładnego SSD-ka, i owszem. Tylko że to bardziej ''komfort'' aniżeli realna poprawa wydajności komputera - ot, Windows będzie się szybciej włączać, gry i programy wrzuconego na niego również. Ale nie przełoży się to w żaden istotny sposób na lepsze doznania, ot, Skyrim z toną modów uruchomi się w 10 sekund zamiast w 30. Ale jak już się uruchomi to będzie działać tak samo.

Jakbym na twoim miejscu chciał koniecznie wydać te 500 zł to poszedłbym w któryś z tych kierunków:
a) lekko audiofilskie słuchawki (Pioneer SE-A1000 lub Sennheiser PC330) + karta dźwiękowa - jakość dźwięku całkowicie nieporównywalna do jakiegokolwiek szitu "dla gracza" pokroju Razera czy Logitecha/Creative''a w których przypadku płacisz 40% za jakość i 60% za markę. Bardzo pozytywnie wpływa na doznania w grach, filmach czy przy słuchaniu muzyki :P
b) sprawił sobie drugi monitor. Niby niepotrzebne ale ja osobiście lubię mieć drugi ekran - na jednym sobie np. oglądam jakiś stream a na drugim mogę normalnie pracować w międzyczasie.

Modernizacja podzespołów bazowych (poza GPU bo to prawie zawsze jest odczuwalne) w twoim przypadku nie ma sensu bo nie stanie się to "nową jakością".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za bardzo rozbudowaną odpowiedź. Naprawdę konkretnie rozważam propozycję Xeona i jego stabilności, jako, że ten zestaw ma mi robić za zakup na długie lata(tylko grafika pewnie będzie wymieniana; do grania, jak i równie do codziennej pracy na co najmniej 2 monitorach ), właśnie dlatego klawa dla mnie byłaby całkiem "niska" stabilna temperatura przy obciążonej pracy, tym bardziej, że z tego co mi wiadomo to aktualnie taktowanie procesora robi tylko za procentową różnicę w wydajności w grach. Chociaż nadal trochę szkodnikuje mnie jego
Pamięć Crucial Ballistix 8GB (2x4GB) DDR3 1600MHz CL(9-9-9-24) Unbuffered NON-ECC 1.5V
Płyta główna Gigabyte GA-B85M-D3H Intel B85 LGA 1150 mATX (2xPCX/VGA/DZW/GLAN/SATA3/USB3/DDR3/CROSSFIRE)
Procesor Intel Xeon E3-1220 v3 (8M Cache, do 3.50 GHz) BOX
W sumie akceptowalne nieco ponad 1200zł.

Jeszcze odniósłbym się do zintegrowanego układu graficznego w intela w nowszych procesorach- jak wypada we wszystkim poza graniem(w czym odpada w przedbiegach)? Jak sprawdzam po internetach, to w sumie wychodzi na to, że robi to tylko za 2 rzeczy - dodatkowy port dla obrazu oraz awaryjna grafika w razie awarii dedykowanej. :P

Poza tym, akurat w tej chwili rozważam jeszcze AMD Kaveri. Flagowy high-end AMD, A10-7850k + odpowiednia płyta główna (na najnowszej podstawce AMD) jest w tej samej półce cenowej, za to najeżone bajerami aż miło. Szczególnie, że trwa jeszcze ofensywa(Mantle!). Jak sądzicie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../
Nie zaprzeczę, Xeon E3 + 8 GB RAM + ta płyta łącznie dają bardzo fajne combo. Wydajnościowo z odpowiednią kartą graficzną pociągną WSZYSTKO.

Dnia 10.03.2014 o 22:43, Gol_Galad napisał:

Jeszcze odniósłbym się do zintegrowanego układu graficznego w intela w nowszych procesorach-
jak wypada we wszystkim poza graniem(w czym odpada w przedbiegach)? Jak sprawdzam po
internetach, to w sumie wychodzi na to, że robi to tylko za 2 rzeczy - dodatkowy port
dla obrazu oraz awaryjna grafika w razie awarii dedykowanej. :P


Nie zgodzę się. Co prawda układy zintegrowane Intela SĄ dużo gorsze niż te u AMD to jednak do codziennych zastosowań jak najbardziej starczają. W końcu to dokładnie te same modele co te montowane w notebookach i jakoś nikt na nie nie narzeka. Ba, grać się na nich też da. (fakt że raczej w starsze produkcje, na Crysisa 3 to bym się nie nastawiał). Do oglądania filmów, pracy z dokumentami itd - byłby jak znalazł. Tak samo z jakimś LoL-em i grami Indie - będą chodzić jak złoto.

Dnia 10.03.2014 o 22:43, Gol_Galad napisał:

Poza tym, akurat w tej chwili rozważam jeszcze AMD Kaveri. Flagowy high-end AMD, A10-7850k
+ odpowiednia płyta główna (na najnowszej podstawce AMD) jest w tej samej półce cenowej,
za to najeżone bajerami aż miło. Szczególnie, że trwa jeszcze ofensywa(Mantle!). Jak
sądzicie?

Powiem tak:
a) Jeśli już to nie A10-7850K a A8-7600 - ten sam układ graficzny, kilkaset złotych tańszy. 7850K jest już za drogi w stosunku do możliwości.
b) To nie jest dobra platforma do grania. Tzn - to jest najlepsza integra jaka istnieje, gry na niej nawet działają, czasem nawet w średnich detalach... ale sam procesor jest wyjątkowo mało wydajny i różnicę między nim a nawet Pentium G3220 to odczujesz już przy poziomie kart graficznych za 400 zł. Prawdę mówiąc to Phenomy II z 2009 roku są szybsze (zegar w zegar) od nowości AMD. To jest high-end ale w dziedzinie energooszczędnych APU a nie zwykłych CPU :P
c) chcesz sobie zbudować ekologiczną maszynę - A8-7600 ciągnie 45-65W, z odpowiednią płytą i w połączeniu z dyskiem SSD to zdołasz wepchnąć nawet do obudowy mini-ITX i całość trzymać na zasilaczu 100-150W. Tworząc naprawdę małego, lekkiego i taniego PC-ta (poniżej 1000 zł) o wyjątkowo wysokiej mocy jak na tę klasę cenową.

Nie powiem, to może nawet nie być głupie, nie każdemu potrzebny piec żrący 400+W prądu i jeśli szukasz ekonomicznego konfigu do codziennej pracy i okazjonalnego grania to szczerze mogę polecić.

Ale jeśli to ma służyć do grania - to odradzam. Układ zintegrowany z A10 i A8 z serii 7xxx jest najlepszą integrą (ok. 80% szybszą niż HD4600) co oznacza że wydajnościowo odpowiada ''normalnym'' kartom za jakieś 200 zł (tak mniej więcej jest to poziom R7 240):
http://www.anandtech.com/show/7677/amd-kaveri-review-a8-7600-a10-7850k/13 - test w grach

Zaś co do Mantle - jest na rynku JEDNA gra która tego używa, będą jeszcze dwie, o reszcie nic nie wiadomo na razie. I z tego co widziałem to najbardziej pomaga on kombinacjom dobre gpu + słaby cpu - jeśli normalnie np miałbyś:
Core i7 + R9 280X = 70 fps
AMD FX/Pentium G3220 + R9 280X = 30 fps
To po włączeniu Mantle wydajność tego pierwszego wzrośnie tylko o 5-10%. Tego drugiego może nawet o 50-60%. Mantle w olbrzymim stopniu pomaga zmniejszyć narzut sterownika graficznego na procesor ale jeśli CPU jest mocny to jego użyteczność spada.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Krótko i na temat: muszę kupić nową kartę graficzną po awarii starej, mam do wydania nie więcej niż 600 zł. Wcześniej jechałem na GTX560Ti, dostanę w tej cenie coś podobnego? Jakby się dało, to raczej Nvidia, mam z nimi same miłe wspomnienia ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się