Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Dnia 09.04.2014 o 00:19, ziptofaf napisał:

> Dzięki bardzo za odpowiedź, nie spodziewałem sie takiej dlugiej wypowiedzi. Zajmujesz

> tym(komputerami) zawodowo czy to w ramach hobby, że masz taką wiedzę?
Jestem studentem informatyki więc mogę powiedzieć że w zasadzie to zawodowo ;p


Warto dodać, że na informatyce w ogóle nie uczą o tego typu rzeczach, więc to typowo hobbystyczne, jak miarkuję (też na infie jestem, polśl)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Panowie potrzebuję porady na temat jakiegoś prostego i sprawdzonego routera czy czegoś podobnego do podpiecia pod Vectre co by można korzystać w telefonach i telewizorze z WiFi. Zasięg to dwa pokoje w mieszkaniu 55m2 jeśli to ma znaczenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

Dedykowany do sieci kablowych jest np. D-Link DIR-300. Sam go używałem przez blisko 5 lat. Jak dla mnie - bomba.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dobra, z racji, że odzywałem się już jakiś czas temu, lecz w kwestiach czysto poglądowych, dopiero teraz mogę przejść do konkretów. Gotówka coraz bliżej pełnej puli, z 2 tyg i będzie wszystko, więc chyba już czas najwyższy zorientować się w would-be podzespołach. Ogólnie nie wiem czy pamiętacie (na bank pamiętacie, przecież nie ma tutaj wcale miliona innych użytkowników ;x), ale chodzi dokładniej o wymianę paru części.
Mój obecny konfig:
gtx260
i7 920 2.66
3g 1333
600W chieftec
Ogólnie zamierzam wymienić grafikę i pamięć ram (do tego obudowa, kwestia wizualna niah niah) i chcę na to przeznaczyć ok. 1500zł. Pytanie czy podkręcony procek nie będzie ograniczał nowszych kart ze średnio-wysokiej półki cenowej? Co jak co, to dziadziuś. Dobra, do sedna. Jaka karta grafiki na dzień dzisiejszy jest godna polecenia w stosunku cena/jakość, a jaka jest totalnie najlepsza (możliwe nawet ponad mój budżet)? Myślałem nad 770GTX, ale pojawiły się radki, a może jakaś 780.... Ramu dokupić chcę 8GB, stąd też prosiłbym o wskazanie takowej, w możliwie najniższej cenie.
PS. Obudowa jaką mam zamiar nabyć to Zalman z11 PLUS, kosmiczna, bo kosmiczna, ale jak na moje gusta prezentuje się fantastycznie.
Z góry dzięki za jakąkolwiek pomoc i pozdrawiam
PS. Używkom mówię, czemu nie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.01.2014 o 15:23, pawbuk napisał:


Czołem.

Kupno nowego kompa mi się przesunęło maksymalnie do lipca. Zasmucony tą wiadomością, zacząłem dokładniej studiować listę podzespołów, które mi zaproponowałeś w zestawie.

Dokładniej, to zastanawiam się nad procesorami. Wyżej zacytowanym, tym, którego mi dodatkowo podałeś http://www.morele.net/procesor-serwerowy-intel-xeon-e3-1230-v3-8m-cache-do-3-70-ghz-box-bx80646e31230v3-581969/ , a tym, którego sam sobie wyszukałem http://www.morele.net/procesor-intel-core-i7-4770k-3-5ghz-lga1150-box-haswell-bx80646i74770k-546532/ .

Ten ostatni jest, bazując na mojej ubogiej wiedzy, najlepszy i najdroższy. Dwa pozostałe są dobre, ale nie jestem pewny, który z nich jest lepszy, wydajniejszy, o ile i czym dokładnie się od siebie różnią (oprócz tego, że jeden jest serwerowy). I z tego wychodzi mi, że nie wiem który wybrać. ;(

4770k zapewne potrzebuje droższej płyty głównej, sam jest trochę droższy niż 4770 (i pewnie innego chłodzenia niż standardowe, w przypadku podkręcania). Miałem zaplanowane 4k na zakupy, ale jakbym je troszkę przekroczył, to by nie było, aż takie złe. :D
Zastanawiam się jednak, czy warto więcej wydawać, skoro w pokręcaniu doświadczenia nie mam. :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

A więc:
Xeon E3 to bardzo dobra alternatywa dla Core i7 jednak pozbawiona możliwości podkręcania (za to z lepszą gwarancją). Bardzo dobry wybór jeśli nie planujesz podkręcać bo kosztuje tyle samo co i5 oferując możliwości i7.

Jednak trzeba pamiętać że jest nieco wolniejszy niż i7ka bo ma odrobinę niższe maksymalne zegary w turbo - np. Xeon E3-1230 v3 to 3.3 GHz do 3.7 GHz podczas gdy i7 4770 to 3.4 do 3.9 GHz więc o 100-200 MHz więcej. Nie jest to duża różnica i moim zdaniem nie warto dopłacać do "zwykłej" wersji i7 bo to 200 zł więcej za 100 MHz.
Ponadto nie wszystkie Xeony mają również wbudowane GPU. Fakt ZAZWYCZAJ bez znaczenia jeśli grasz bo i tak używasz dedykowanej karty chyba że np. streamujesz - możliwe jest wykorzystanie zintegrowanego GPU do tego celu co znacznie poprawia płynność i zmniejsza praktycznie do zera narzut na procesor gdy to robisz.
Core i7 4770k zaś... możesz wówczas po prostu kupić i5-4670k i podkręcić do tego samego poziomu (do 4.4 GHz pójdą na pewno). Różnice między i5 a i7 często wynoszą 0% a w porywach przy tym samym zegarze sięgną 12%. Dlatego o ile Xeony uważam za warte uwagi (bo kosztują tyle samo co i5 będąc przy tym nieco szybsze) o tyle i7 4770k kosztuje o wiele więcej a podkręci się do tego samego poziomu co i5 4670k.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.04.2014 o 23:15, mrosi napisał:

Dedykowany do sieci kablowych jest np. D-Link DIR-300. Sam go używałem przez blisko 5
lat. Jak dla mnie - bomba.


Dzięki!
Rozumiem, że modele z wyższymi numeracjami są po prostu nowszymi/unowoczesnionymi odpowiednikami?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.04.2014 o 22:42, ziptofaf napisał:

/.../

A więc:
Xeon E3 to bardzo dobra alternatywa dla Core i7 jednak pozbawiona możliwości podkręcania
(za to z lepszą gwarancją). Bardzo dobry wybór jeśli nie planujesz podkręcać bo kosztuje
tyle samo co i5 oferując możliwości i7.


Nie wie, czy będę podkręcać. Raczej nie, ale kto wie?

Dnia 14.04.2014 o 22:42, ziptofaf napisał:

Jednak trzeba pamiętać że jest nieco wolniejszy niż i7ka bo ma odrobinę niższe maksymalne
zegary w turbo - np. Xeon E3-1230 v3 to 3.3 GHz do 3.7 GHz podczas gdy i7 4770 to 3.4
do 3.9 GHz więc o 100-200 MHz więcej. Nie jest to duża różnica i moim zdaniem nie warto
dopłacać do "zwykłej" wersji i7 bo to 200 zł więcej za 100 MHz.


To turbo, jeśli dobrze mniemam, automatycznie zwiększa, gdy trzeba, częstotliwość minimalną do maksymalnej? 3.9 GHz przy 4770 to tak ogólnie dużo, czyż nie? ;P

Dnia 14.04.2014 o 22:42, ziptofaf napisał:

Ponadto nie wszystkie Xeony mają również wbudowane GPU. Fakt ZAZWYCZAJ bez znaczenia
jeśli grasz bo i tak używasz dedykowanej karty chyba że np. streamujesz - możliwe jest
wykorzystanie zintegrowanego GPU do tego celu co znacznie poprawia płynność i zmniejsza
praktycznie do zera narzut na procesor gdy to robisz.


Obecnie nie streamuje, bo nie mam możliwości sprzętowych. Ten konkretny Xeon nie ma swojego GPU. Jakiś to tam argument jest, by go nie kupować.

Dnia 14.04.2014 o 22:42, ziptofaf napisał:

Core i7 4770k zaś... możesz wówczas po prostu kupić i5-4670k i podkręcić do tego samego
poziomu (do 4.4 GHz pójdą na pewno). Różnice między i5 a i7 często wynoszą 0% a w porywach
przy tym samym zegarze sięgną 12%. Dlatego o ile Xeony uważam za warte uwagi (bo kosztują
tyle samo co i5 będąc przy tym nieco szybsze) o tyle i7 4770k kosztuje o wiele więcej
a podkręci się do tego samego poziomu co i5 4670k.


4770k sobie daruję. Jestem zwykłym, wiele nie wymagającym graczem. Oszczędzę kilka groszy, a i tak będę mieć niezłego kompa, na którym pohula wszystko. :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.04.2014 o 14:31, Kakarotto napisał:

To turbo, jeśli dobrze mniemam, automatycznie zwiększa, gdy trzeba, częstotliwość minimalną
do maksymalnej? 3.9 GHz przy 4770 to tak ogólnie dużo, czyż nie? ;P


Niezupełnie. Zasadniczo turbo daje największe rezultaty w aplikacjach jedno-dwurdzeniowych. Wtedy dwa rdzenie są przyspieszane a dwa nie. W czymś co intensywnie wykorzystuje 4 zazwyczaj turbo będzie pracować w trybie minimalnym bądź wcale - jego zasada działania to podkręcanie zegara ale tak żeby nie przekraczać TDP.

Dnia 15.04.2014 o 14:31, Kakarotto napisał:

Obecnie nie streamuje, bo nie mam możliwości sprzętowych. Ten konkretny Xeon nie ma swojego
GPU. Jakiś to tam argument jest, by go nie kupować.

Cóż, tutaj już zależy od konkretnych warunków. Jak się ma kasę to można kupić całkowicie osobną kartę do streamowania a jak nie ma to wtedy dopiero należy się zainteresować pozostałymi rozwiązaniami. Z doświadczenia mogę powiedzieć że Intelowskie rozwiązanie do wspomagania streamowania pogarsza jakość obrazu w stosunku do zwykłego x264 (i jeśli chodzi o płynność to jest w sam raz do HD przy 45 fps-ach ale FullHD+1920x1080 to już za wiele). Alternatywy oparte na OpenCL bądź Nvidia NVENC są pod tym względem dużo lepsze. Mi tam do szczęścia jednak te 45 fps-ów i HD starcza, dalej to już internet nie wyrabia :D

Dnia 15.04.2014 o 14:31, Kakarotto napisał:

4770k sobie daruję. Jestem zwykłym, wiele nie wymagającym graczem. Oszczędzę kilka groszy,
a i tak będę mieć niezłego kompa, na którym pohula wszystko. :D

To na twoim miejscu wybrałbym i5. Oszczędzisz jeszcze więcej a za 3-10% wydajności płacić z 30-40% więcej się zdecydowanie nie opłaca. Chyba że miałbyś jakieś szczególne zastosowania ale jeśli tylko grasz to i7 jest zbędnym wydatkiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kwotę którą mogę przeznaczyć na całość:
2500 - 3000
Sprzęt będzie służył do:
Grania, multimediów, pracy
Co mogę zostawić ze starego komputera, bądź co mam już kupione/otrzymałem
Nic
Czy do ceny zestawu należy doliczyć jakieś peryferia ?
System - windows 7, ale jego cena nie wchodzi w zestaw.
Jestem Absolutnym Fanboyem:
Nie, choć wolę Nvidie :)

Kilka miesięcy temu miałem taką samą prośbę i uzyskałem super odpowiedź, za którą bardzo dziękuję :)
http://forum.gram.pl/forum_post.asp?tid=92&pid=67038http://forum.gram.pl/forum_post.asp?tid=92&pid=67038
Czy coś planujecie zmienić w tym zestawie na trochę lepsze ? Starsze ceny przy produktach troszeczkę się zdezaktualizowały. Nie umiem sam złożyć, chciałbym by zrobił mi to sklep, w którym kupie całość i zainstalował system.

Bardzo chciałbym na full zagrać w Wiedźmina 3, Thiefa, Wasteland 2, Dark Souls II, nowy Batman, GTA V!, możee TES:O i w najnowsze najbardziej wymagające gierki. Nie grałem prawie w nic od blisko trzech lat i moja obecna wiedza na temat sprzętu i najnowszych wymagań gier jest mocno przestarzała. Zalezy mi na dysku 1T.
Czy jest to możliwe w takiej cenie?
Zastanawiam się ilu bitowy windows, co radzicie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.04.2014 o 23:20, ziptofaf napisał:

Niezupełnie. Zasadniczo turbo daje największe rezultaty w aplikacjach jedno-dwurdzeniowych.
Wtedy dwa rdzenie są przyspieszane a dwa nie. W czymś co intensywnie wykorzystuje 4 zazwyczaj
turbo będzie pracować w trybie minimalnym bądź wcale - jego zasada działania to podkręcanie
zegara ale tak żeby nie przekraczać TDP.


To wtedy jak wyciągnąć np. te 3.9 GHz przy 4770? Wychodzę z założenia, że im więcej GHz tym lepiej.

Dnia 15.04.2014 o 23:20, ziptofaf napisał:

Cóż, tutaj już zależy od konkretnych warunków. Jak się ma kasę to można kupić całkowicie
osobną kartę do streamowania a jak nie ma to wtedy dopiero należy się zainteresować pozostałymi
rozwiązaniami. Z doświadczenia mogę powiedzieć że Intelowskie rozwiązanie do wspomagania
streamowania pogarsza jakość obrazu w stosunku do zwykłego x264 (i jeśli chodzi o płynność
to jest w sam raz do HD przy 45 fps-ach ale FullHD+1920x1080 to już za wiele). Alternatywy
oparte na OpenCL bądź Nvidia NVENC są pod tym względem dużo lepsze. Mi tam do szczęścia
jednak te 45 fps-ów i HD starcza, dalej to już internet nie wyrabia :D


No to nie postreamuję. ;)
W sumie, bez żalu z tego zrezygnuję. :P

Dnia 15.04.2014 o 23:20, ziptofaf napisał:

To na twoim miejscu wybrałbym i5. Oszczędzisz jeszcze więcej a za 3-10% wydajności płacić
z 30-40% więcej się zdecydowanie nie opłaca. Chyba że miałbyś jakieś szczególne zastosowania
ale jeśli tylko grasz to i7 jest zbędnym wydatkiem.


Na tą chwilę wziąłbym i7 4770, raczej. A jeśli chodzi o i5, to możesz jakiś konkrety zaproponować? ;D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jako że link do poprzedniego zestawu który dałeś nie działa to się upewnię, chodzi o ten:
http://forum.gram.pl/forum_post.asp?tid=92&pid=67038 ?

Jeśli tak to do wymiany idzie naprawdę sporo części :P Trochę się pozmieniało.

Core i5 4440
Gigabyte GA-B85-HD3
8GB RAM Kingston HyperX Black 1600 MHz
Seagate Barracuda 1TB
LG GH24NSB0
GeForce GTX760 Gigabyte
SilentiumPC Brutus M23 Pure Black
XFX Core Edition Pro 550W
Cena: ok. 2700-2800 zł zależnie od sklepu. Na gralu (który może ci złożyć zestaw) jest za 2778. W komputroniku nieco drożej. Na morele pewnie i mniej niż 2700 ;p

W stosunku do poprzednika - nowa generacja procesora (a co za tym idzie inna płyta główna) i karty graficznej. Możesz też oszczędzić 120 zł i wybrać Radeona R9 270X zamiast GTX760 (choć jest nieco wolniejszy, tak o 7-10%). Ewentualnie jeśli z jakichś przyczyn wolałbyś mieć nieco lepszy procesor (tak o 5-13%) to dopłacając 100-150 zł możesz dostać Xeona E3-1220 V3 (lub 1225 V3). Są to tak naprawdę pełnoprawne Core i7 i jedyne co je od nich odróżnia to niższa cena i brak możliwości podkręcania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.04.2014 o 16:19, Kakarotto napisał:

To wtedy jak wyciągnąć np. te 3.9 GHz przy 4770? Wychodzę z założenia, że im więcej GHz
tym lepiej.


To wtedy 3.9 GHz nie wyciągasz bo się nie da :P Turbo bardzo dobrze działa jeśli obciążony jest 1-2 rdzenie i przyspieszy ci je wtedy o kilkaset megaherców. Ale przy wysokim obciążeniu wszystkich czterech nie ma dla niego miejsca bo przekraczałby próg poboru energii. Ale prawdę powiedziawszy to różnica między 3.7 GHz a 3.9 GHz w tej klasie sprzętu i tak jest widoczna tylko pod mikroskopem - w wysokich detalach i rozdzielczościach to GPU decyduje a różnice w klatkach na sekundę między tym czy owakim modelem Core i7 bądź Core i5 zacierają się do okolic 1%. Więc jeśli chcesz mieć 3.9 GHz (bądź więcej) cały czas to wtedy się kupuje i5-4670k lub i7-4770k i podkręca do satysfakcjonującego cię poziomu. Choć to już sztuka dla sztuki, w grach nie uświadczysz różnicy bez włączonego frapsa.

Dnia 16.04.2014 o 16:19, Kakarotto napisał:

Na tą chwilę wziąłbym i7 4770, raczej. A jeśli chodzi o i5, to możesz jakiś konkrety
zaproponować? ;D

i5-4570 lub i5-4670. 300-400 zł tańsze od i7-4770 przy MAX. 10% różnicy wydajności (a w grach będzie 0.1%) którą uświadczysz tylko w aplikacjach profesjonalnych.
Zresztą już raz się o tym rozpisałem, sam zobacz jakie są rzeczywiste różnice między i7 a i5, możesz przeczytać i sam zastanowić się czy naprawdę potrzebujesz tego i7 czy nie:
http://forum.gram.pl/forum_post.asp?tid=92&pid=63966
^ odnosi się do poprzedniej generacji ale jest wciąż aktualne.
A i jeszcze to, nieco nowsze (i zawiera łopatologiczne omówienie różnic między i5 a i7):
http://forum.gram.pl/forum_post.asp?tid=92&pid=68333

Więc imho, i7 to kasa wywalona dosłownie w błoto (a za te 400 zł różnicy to można sobie choćby kupić dobrej klasy słuchawki i kartę dźwiękową z prawdziwego zdarzania) o ile nie masz bardzo specyficznych wymagań.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję, na pewno skorzystam :)
Przeglądałem sklep morele, ale nie widziałem opcji "złożenia" sprzętu
i odniosłem wrażenie, że ich punkt w warszawie to tylko punkt odbioru zamówienia hmm ?
W Gralu nigdy nie kupowałem, ale miałbym blisko i chyba właśnie tam złożę zamówienie. W komputroniku kupowałem ostatnie dwa komputery, ale przy zamawianiu innych, drobnych rzeczy trochę się zawiodłem ;s

Kartę dźwiękową to innym razem, mam średnie jakości głośniki i słuchawki to różnicy nie odbiorę.

EDIT:
która miałeś na myśli kartę?
http://www.gral.pl/Gigabyte+GTX760+2048MB+PCI-E_134.html
http://www.gral.pl/Gigabyte+GTX760+4GB+PCI-E_460.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hm... a jak to jest z tym taktowaniem i procesorami. Pewnie to pytanie już ma swoją odpowiedź w Twoim obszernym opisie różnicy, ale zastanawiam się.

A więc przyjmijmy, że biorę Shadows of Mordor. Gra w wymaganiach zalecanych ma procesor procesor Intel Core i7-3770, 3.4 GHz. Rozumiem, że mimo, iż taktowanie Xeon E3-1230 v3 zaczyna się od 3.3 to gra spokojnie zostanie uciągnięta?

Wiem wiem, że napisałeś w miarę jasno, ale... chciałbym być pewien, czy dobrze rozumiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.04.2014 o 16:40, In_The_End napisał:

W Gralu nigdy nie kupowałem, ale miałbym blisko i chyba właśnie tam złożę zamówienie.

Samemu kupowałem raz PC-ta złożonego w gralu i jedyne co mi się nie podobało to plomby gwarancyjne co do których nie jestem pewny czy można je było bezpiecznie zerwać (jak np. w komputroniku właśnie - plomby czasem są ale można je ściągnąć bez utraty gwarancji).

Dnia 16.04.2014 o 16:40, In_The_End napisał:


Tę z 2GB pamięci. 4 GB daje 0.0% zysk wydajności.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.04.2014 o 16:47, Heartbreaker napisał:

Wiem wiem, że napisałeś w miarę jasno, ale... chciałbym być pewien, czy dobrze rozumiem.


Odpowiedź jest bardzo prosta - różnica między 3.3 a 3.4 GHz to 100 MHz. 1/33=3.03%. Czy jest szansa że na procesorze o 3% szybszym gra będzie działać płynnie a na drugim już nie? Jakoś w to wątpię. Więc tak, gra zostanie spokojnie uciągnięta.

Producenci zwyczajowo podają za mocną konfigurację sprzętową w wymaganiach a często całość działa na kompach o wiele słabszych. Zamiast tego i7-3770 mógłbyś wsadzić równie dobrze i5-3450 i też byłoby ok. Ale nie spodobałoby się to Intelowi a ten (co sekretem nie jest) bardzo lubi gdy producenci gier piszą "wymagany Core i7" bo ludzie się na to nabierają i przepłacają jak diabli.
Ba, jeśli w 2011 roku kupiłeś sobie i5-2500k to po dziś dzień wszystkie gry śmigają na nim w max. detalach, byleby wesprzeć go sensowną karta graficzną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.04.2014 o 22:56, sirufok napisał:

Rozumiem, że modele z wyższymi numeracjami są po prostu nowszymi/unowoczesnionymi odpowiednikami?


Tego niestety Tobie nie powiem. Musisz porównać specyfikacje, bo nie wiem czym różni się ten od nowszych modeli. W każdym razie DIR-300 z tego co kojarzę wciąż jest w sprzedaży...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam,
Kiedyś już pisałem w tym temacie, ale że było to dawno temu, chciałbym się znowu poradzić co do upgrade komputera. Limit kasy to ponad 1000zł.
Mój komputer:
Intel Core 2 Duo E6550 2.33 GHz
3GB RAM
Nvidia GeForce 9600 GSO 512
Zasilacz IBox 400 Wat
Płyta główna Gigabyte P35-S3L
Chciałbym zmienić w pierwszej kolejności zasilacz (jest na czarnej liście i w dodatku ma już kilka lat), kartę graficzną, procesor, a co za tym idzie również płytę główną.Jeśli starczy kasy, to chciałbym również kupić Windowsa 7 64-bit. Komputer będzie używany do gier oczywiście, najlepiej jeśli Wiedźmin 3 i inne najnowsze gry chodziły przynajmniej na średnich. Najprawdopodobniej 1000 zł to o wiele za mało, więc mogę ewentualnie trochę dołożyć.
Z góry dziękuję!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się