Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Dnia 22.04.2014 o 16:24, ziptofaf napisał:


A to fakt, 1TB dyski są optymalne jeśli patrzeć na cenę za gigabajt.

I pomyśleć, że mój pierwszy PC miał dysk o pojemności 40 GB a teraz mam 2X1TB ;)

a co do odczytu i zapisu: czy w przypadku SSD dane będą się szybciej ładować? - np. teraz na drugim dysku HDD mam zdjęcia, jakieś dokumenty, mp3, itd. i poszczególne partycje z folderami często chwilę się ładują, u góry idzie zielony pasek - czy w przypadku dysku SSD będzie szybciej?.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.04.2014 o 16:44, lis_23 napisał:

I pomyśleć, że mój pierwszy PC miał dysk o pojemności 40 GB a teraz mam 2X1TB ;)

Mój pierwszy PC miał cały 1GB, potem 4.... i jakimś cudem się wszystko mieściło ;P

Dnia 22.04.2014 o 16:44, lis_23 napisał:

a co do odczytu i zapisu: czy w przypadku SSD dane będą się szybciej ładować? - np. teraz
na drugim dysku HDD mam zdjęcia, jakieś dokumenty, mp3, itd. i poszczególne partycje
z folderami często chwilę się ładują, u góry idzie zielony pasek - czy w przypadku dysku
SSD będzie szybciej?.


Tak. Tego typu rzeczy idą zauważalnie szybciej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam zamiar już bardzo w bliskiej przyszłości zakupić nowy komputer, bo obecny niestety powoli umiera i odmawia już współpracy z grami (Gefroce 260 GTX przeżył swoje, a teraz robi mi artefakty).

Więc po kolei:

Kwotę którą mogę przeznaczyć na całość:
4500 złotych
Sprzęt będzie służył do:
Głównie do grania, ale Gimp i inne photoshopy raczej nie żrą, aż tyle pamięci, bo jakoś nie marudziłem ze swoim obecnym sprzętem, który też był głównie pod gry zbudowany.
Co mogę zostawić ze starego komputera, bądź co mam już kupione/otrzymałem:
Monitor, klawiatura, mysz (chcę jedynie samą jednostkę centralną złożyć i kupić).
Czy do ceny zestawu należy doliczyć jakieś peryferia ?
Nie
Jestem Absolutnym Fanboyem:
Nvidia, nie dam się namówić na serie innych kart.

I uwagi, opłaca się w końcu montować blue-ray do komputera? Czy lepiej pozostać przy DVD? Bo to oczywiście też przydałoby się wliczyć (obecny czytnik umarł).

Jeszcze jedno! Nie bawię się w podkręcanie!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../
Wersja ekstremalna:

Xeon E3-1225 V3
Gigabyte GA-B85-HD3
8GB RAM 1600 MHz Kingston HyperX Black
Seagate Barracuda 7200 1TB
Samsung SH-224DB
GeForce GTX780Ti (najlepiej jakiś fabrycznie podkręcony typu Gigabyte WindForce, Asus DirectCU, Zotac AMP!)
SilentiumPC Brutus M23 Pure Black
Seasonic 520W
W gral.pl wyszło mi za to coś koło 2650 zł ale w morele powinno być o jakieś 100 taniej. Najmocniejsze możliwe combo jeśli nie planujesz podkręcać - GTX780Ti + Xeon E3 (tak naprawdę to po prostu i7 4770, tylko pozbawiony możliwości OC i znacząco od niego tańszy).

Od razu jednak uprzedzam - maszyna tej klasy powinna być raczej stosowana dla rozdzielczości powyżej FullHD, zwykłe 1920x1080 to trochę za mało i biedny GTX780Ti będzie się nudził ;(
http://pclab.pl/art55398-4.html - tu masz test wydajności tej karty w grach.

Alternatywy - możesz o 100 zł zjechać z ceną wybierając i5 4570 (wydajność w grach spadnie tak o 1%). Bądź posunąć się jeszcze dalej i zmienić kartę na zwykłego GTX780, bez Ti (choć jest o ponad 20% wolniejszy) co da ci kolejne 500 zł oszczędności. Jeśli grasz "tylko" w 1920x1080 to raczej nie odczujesz różnicy w grach, za to wyjdzie znacząco taniej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kwotę którą mogę przeznaczyć na całość:
1000-1500zł

Sprzęt będzie służył do:
90% internet, filmy, czasami jakieś niewymagające gry, jednocześnie chciałbym aby był pewną "ostatnią deską ratunku" jak nie uda mi się kupić PS4 i był w stanie uciągnąć Witchera 3 na minimum. Tak, minimalne wystarczą, na PC i tak prawie nie gram. ;]

Co mogę zostawić ze starego komputera, bądź co mam już kupione/otrzymałem
Chciałbym złożyć coś nowego - w obecnym mam już przestarzałą większość cześci - przenieść mógłbym w zasadzie tylko kartę dźwiękową.

Czy do ceny zestawu należy doliczyć jakieś peryferia ?
Nic, sam pecet.

Jestem Absolutnym Fanboyem:
Wezmę to co dobre, bez względu na producenta. ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../
http://www.morele.net/inventory/info/QR7zc/ - dwurdzeniowy procesor Intela, 4GB RAM i R7 260X. Całkiem fajna kombinacja. Wróżką nie jestem i nie wiem jakie wymagania ma mieć Wiedźmin 3 ale wiem że "dwójka" na tym powinna działać w miarę płynnie w wysokich i FullHD:
http://pclab.pl/art55096-9.html

Więc trójka też powinna sobie jakoś radzić. W sumie komputer zresztą znacząco przekracza twoje wymagania (poza Wiedźminem 3 który jest niewiadomą) bo na nim się da pograć w całkiem wymagające gry (i to w wysokich detalach) a nie tylko w starocie :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.04.2014 o 20:19, ziptofaf napisał:

No to wtedy nie wiem czy jest sens - samemu mam SSD w PC-cie i wrzuciłem na niego np.
LoL-a (miło patrzeć jak mam 100% załadowanej gry gdy u innych jest to 5% :D) i wcześniej
miałem tam WoW-a. No i system operacyjny. Ale trzymać tam tylko system to imho nie warto.
Ot, komputer będzie ci się szybciej włączać o 20-30 sekund.

Nie jest. Możesz go sobie kupić ale jest to bajer a nie element niezbędny do życia. Może
pozytywnie wpłynąć np. na czas ładowania się systemu operacyjnego czy aplikacji na nim
zainstalowanych ale klatek na sekundę w grach więcej ci nie da. Może pomóc tam gdzie
istotna jest możliwość przerzucania gigabajtów po dysku w ciągu sekund (np. przy streamowaniu,
renderowaniu wideo itp) ale nie odczujesz jego obecności np. grając w Crysisa 3.


Postanowiłem, że obecnie daruję sobie zakup SSD. Kupię, gdy będzie więcej GB za niższą cenę. :P

Dnia 21.04.2014 o 20:19, ziptofaf napisał:

6 lat mówisz... w sumie wykonalne choć wyszły nowe konsole więc wymagania gier mogą rosnąć
nieco szybciej niż kiedyś :P


Jedyną grą, jakiej nie mogłem ruszyć, był Crysis 3, bo wymagał DX11. Wielka strata nie była z tego powodu.

Ogólnie zamówiłem już i czekam na dostawę. Być może będzie jutro.
Jak dostanę, to potestuję, podkręcę procka i znowu potestuję. Przyda się do tego Crysis 3. :P
Może opiszę te testy na gramsajcie. :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam. Planuję zakup nowego sprzętu i szukam porad osób, które orientują się w tym temacie.


Kwotę którą mogę przeznaczyć na całość:
* 3500zł

Sprzęt będzie służył do:
* Grania, obróbki grafiki/filmów, internetu

Co mogę zostawić ze starego komputera, bądź co mam już kupione/otrzymałem
* Monitor

Czy do ceny zestawu należy doliczyć jakieś peryferia ?
* System, antywirus, dźwięk,

Jestem Absolutnym Fanboyem:
* Wolę Nvidię i Intela


Jeżeli to będzie uzasadnione mogę wyskrobać jeszcze 500zł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

Wersja podstawowa:
Core i5 4570
Gigabyte-GA-B85-HD3
8GB RAM 1600 MHz Kingston HyperX Black
Seagate Barracuda 1TB
Samsung SH-224DB
GeForce GTX770 Palit JetStream
SilentiumPC Brutus M23 Pure Black
Corsair 500W CX500M Modular (lub Silentium PC Deus 550W)
Suma: ok. 3100-3200 zł.

Fabrycznie podkręcona 770tka połączona z i5 4570 - dobra kombinacja jeśli nie planujesz podkręcać. W grach radzi sobie co najmniej nieźle:
http://pclab.pl/art52772-4.html - jak widać, mimo ceny o 700 zł niższej od GTX780, ustępuje mu ledwie o ok. 11-12%. Z Windowsem powinieneś się zmieścić w granicach 3400-3500 zł.

Możliwości rozbudowy:

a) Zmienić procek na i5 4670k a płytę na Gigabyte GA-Z87-DS3H, można też dorzucić lepsze chłodzenie procesora. Zyskujesz wówczas możliwość jego podkręcania co może się okazać przydatne za 2-3 lata - jak ktoś w 2010 roku kupił i5-2500k to po niewielkim OC po dziś dzień nie odstaje od najnowszych procesorów Intela i radzi sobie z najnowszymi kartami.

b) Wydajniejszy układu graficzny - następny w kolejności produkt Nvidii to GTX780 którego z przyczyn wyjaśnionych powyżej jednak nie polecę - jest za drogi w stosunku do możliwości.
Alternatywami dla niego są więc:

- Radeon R9 290 Sapphire Tri-X (lub inny z niereferencyjnym chłodzeniem):
http://www.purepc.pl/karty_graficzne/test_amd_radeon_r9_290_sapphire_trix_vs_asus_directcu_ii?page=0,7
Wydajność w grach jest w zasadzie równa GTX-owi 780 (raz szybszy jest jeden, raz drugi). Jednak w stosunku do GTX780 jest znacząco tańszy - R9 290 WindForce 3 na morele.net można dostać już za 1539 zł (i dorzucają do niego 3 gry a to też miłe ;P). Głównym problemem z tą kartą jest temperatura w wersji referencyjnej (czemu się nie dziwię, AMD uznało że jeden mały wentylatorek wystarczy), stąd konieczność wybrania czegoś pokroju Sapphire Tri-X, Asus DirectCU itp, wtedy temperatury nie przekraczają 75 stopni Celsjusza co jest wartością normalną w high endzie.

- Radeon R9 290X - pierwsze niereferencyjne modele zaczynają się od 1999 zł (znowu - unikać rozwiązań z jednym wentylatorem ;P). Znacząco wydajniejsze od GTX780, jedynym co je zazwyczaj wyprzedza jest GTX780Ti kosztujący nie mniej niż 2400 zł:
http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/xfx-r9-290x-black-edition-test/strona/21608.html

c) Dorzucić dysk SSD i lepszą kartę dźwiękową:
128GB A-Data SP900 + Asus Xonar DX/XD.
Co prawda nie podbija to wydajności w grach ale może zwiększyć komfort - dyski SSD znacząco skracają czas uruchamiania się systemu, ekranów ładowania w grach, pracy z większymi plikami graficznymi itp. No i lepsza dźwiękówka (choć to ma sens tylko jeśli masz sensowne słuchawki/głośniki a nie gamingowy chłam pokroju Fatal1ty za 70 zł) aby wydobyć nieco więcej głębi i przestrzeni z filmów i gier.

Te 3 opcje zasadniczo pozwalają na zrobienie nast. rzeczy z dodatkowymi 500 zł:
a) minimalny wzrost wydajności w grach po OC (procesor nie ogranicza GTX-a 770), za to masz potencjalnie możliwość rozbudowy kompa w przyszłości bez obaw czy procesor podoła.
b) znaczący wzrost wydajności w grach (770tka vs niereferencyjny R9 290X to średnio +28% w grach, niereferencyjna 290tka to ok. 15%) tu i teraz.
c) większy komfort z użytkowania komputera.

Więc czy jest sens dopłacać to już zależy od ciebie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ponawiam, bo moja wypowiedź zapodziała się gdzieś w tej kapce forumowej.
Dobra, z racji, że odzywałem się już jakiś czas temu, lecz w kwestiach czysto poglądowych, dopiero teraz mogę przejść do konkretów. Gotówka coraz bliżej pełnej puli, z 2 tyg i będzie wszystko, więc chyba już czas najwyższy zorientować się w would-be podzespołach. Ogólnie nie wiem czy pamiętacie (na bank pamiętacie, przecież nie ma tutaj wcale miliona innych użytkowników ;x), ale chodzi dokładniej o wymianę paru części.
Mój obecny konfig:
gtx260
i7 920 2.66
3g 1333
600W chieftec
Ogólnie zamierzam wymienić grafikę i pamięć ram (do tego obudowa, kwestia wizualna niah niah) i chcę na to przeznaczyć ok. 1500zł. Pytanie czy podkręcony procek nie będzie ograniczał nowszych kart ze średnio-wysokiej półki cenowej? Co jak co, to dziadziuś. Dobra, do sedna. Jaka karta grafiki na dzień dzisiejszy jest godna polecenia w stosunku cena/jakość, a jaka jest totalnie najlepsza (możliwe nawet ponad mój budżet)? Myślałem nad 770GTX, ale pojawiły się radki, a może jakaś 780.... Ramu dokupić chcę 8GB, stąd też prosiłbym o wskazanie takowej, w możliwie najniższej cenie.
PS. Obudowa jaką mam zamiar nabyć to Zalman z11 PLUS, kosmiczna, bo kosmiczna, ale jak na moje gusta prezentuje się fantastycznie.
Z góry dzięki za jakąkolwiek pomoc i pozdrawiam
PS. Używkom mówię, czemu nie.
PS2. Myślałem również poważniej o r9 290, ale nie wiem czy to proc wytrzyma.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

A więc - 780tki odradzam bo kosztują więcej niż R9 290 oferując identyczną wydajność. A porównywalny cenowo do nich R9 290X jest średnio o 10-11% szybszy.

Co do procka to tym bym się nadmiernie nie przejmował - podkręcony do 3.2 GHz i7 920 jest szybszy od Core i5 4430. Samemu zauważyłem że nawet na badziewnym Phenomie II X4 940 dało się uzyskiwać niezłe wyniki w połączeniu z R9 280X:
http://forum.gram.pl/forum_post.asp?tid=92&pid=68117
A i7 920 jest od niego DUŻO szybszy po OC (i tylko minimalnie wolniejszy od obecnych i5 4xxx).

Więc zasadniczo realnymi wyborami są GTX770 LUB R9 280X (wydajność ta sama więc patrzyłbym na cenę), R9 290 i R9 290X:
http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/radeon-r9-290-test/strona/21160.html
Ogólnie rzecz biorąc, 290tka w wyższych rozdzielczościach jest DUŻO szybsza od 280tki (miejscami ponad 30%) i ustępuje 290X o ledwie kilka klatek (które da się łatwo nadrobić - standardowo R9 290 ma pamięci taktowane zegarami 1250 MHz ale one bez problemu dociągają do 1500... a wtedy dopiero GTX780Ti je wyprzedza). Jeśli jednak grasz w rozdzielczościach poniżej FullHD to nie wiem czy jest sens dopłacać. Jeśli interesują cię używki (chociaż wciąż z gwarancją) to możesz też zerknąć na mój gramsajt ;P


Jeśli o RAM chodzi - zwykły GoodRAM, najlepiej w jednej kostce i o takim samych parametrach jak twoja obecna kość, tutaj nie ma za bardzo z czym eksperymentować:
http://www.morele.net/pamiec-goodram-ddr3-8-gb-1333mhz-gr1333d364l9-8g-429828/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.04.2014 o 13:11, ziptofaf napisał:

/.../

Wersja podstawowa: ...


Dzięki za poradę. Obecnie nie mam zamiaru podkręcać sprzętu. Gra na najwyższych ustawieniach nie jest dla mnie najważniejsza, chociaż ładna grafika zawsze sprawia dużo frajdy. Dla mnie oprócz dobrego sprzętu liczy się także dobre oprogramowanie.

Z Twoich dodatkowych wskazówek przekonuje mnie lepsza karta i procek (przyszłościowo) oraz dysk SSD. Zobaczę jak to wszystko wyjdzie, jeśli dostanę po łapkach to odbije się na programach.
Jeszczę raz dziękuję i niech Procesor będzie z Tobą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry. Mam zamiar kupić nowy sprzęt do 4000zł za swoje ciężko zarobione pieniądze. Musi to być komputer, który wytrzyma fizycznie ładnych parę lat, a służył będzie do grania na 1080p. Posiedziałem, poczytałem, pomyślałem i wybrałem taki oto zestaw: http://www.agito.pl/lista-zyczen/15109fc2a43b2de01ec36cce01974b05
Procek będzie podkręcany do troszkę ponad 4,0 jeśli się go da. To dobry zestaw, czy może coś wymienić, a może są inne sklepy gdzie jest taniej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.04.2014 o 13:00, Aziral92 napisał:

Dzień dobry. Mam zamiar kupić nowy sprzęt do 4000zł za swoje ciężko zarobione pieniądze.
Musi to być komputer, który wytrzyma fizycznie ładnych parę lat, a służył będzie do grania
na 1080p. Posiedziałem, poczytałem, pomyślałem i wybrałem taki oto zestaw: http://www.agito.pl/lista-zyczen/15109fc2a43b2de01ec36cce01974b05
Procek będzie podkręcany do troszkę ponad 4,0 jeśli się go da. To dobry zestaw, czy może
coś wymienić, a może są inne sklepy gdzie jest taniej?


Przyszłość tkwi w wielu rdzeniach więc może zainwestuj w coś od amd (6-8 rdzeni w podobnej cenie)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.04.2014 o 13:00, Aziral92 napisał:

Dzień dobry. Mam zamiar kupić nowy sprzęt do 4000zł za swoje ciężko zarobione pieniądze.
Musi to być komputer, który wytrzyma fizycznie ładnych parę lat, a służył będzie do grania
na 1080p. Posiedziałem, poczytałem, pomyślałem i wybrałem taki oto zestaw: http://www.agito.pl/lista-zyczen/15109fc2a43b2de01ec36cce01974b05
Procek będzie podkręcany do troszkę ponad 4,0 jeśli się go da. To dobry zestaw, czy może
coś wymienić, a może są inne sklepy gdzie jest taniej?


Kilka rzeczy mi się nie podoba:
a) 60GB SSD - po co? Na tym ci się ledwo Windows zmieści co zabija główny powód by mieć SSD bo żadnej większej gry na to nie upchniesz. A dopłacanie 180 zł żeby ci się Windows szybciej włączał uważam za bzdurę. Ogólnie zresztą strasznie drogie te dyski twarde, za 240 zł to dostaniesz 1 TB spokojnie.
b) Zasilacz - naprawdę potrzebny jest ci taki z 80Plus Gold? To jest oszczędność na poziomie 5 zł rocznie w stosunku do takiego z 80Plus Bronze.
c) Fatalnie wyposażona płyta główna, nie ma nawet jednego złącza PCI-E x1. No i nie jestem pewny po co brać taką w standardzie Micro-ATX jeśli zamierzasz podkręcać i raczej nie zależy ci nadmiernie na oszczędzeniu 10 cm wewnątrz obudowy.
d) Arctic Silver V jest niezłą pastą ale w tej cenie dostaniesz już lepsze - choćby Zalman ZM-STG2 bądź Collaboratory Pasta Liquid Ultra.

Więc ja to bym raczej poszedł w coś takiego:
http://puu.sh/8pquR.png (ceny z morele.net)
bądź, jeśli da radę nieco dopłacić:
http://puu.sh/8pqYP.png (można zmienić na R9 290 MSI Gaming, jest o te 40 z taszy)

Ogólnie starałem się zostawić te części w twoim konfigu które wydają się całkiem fajne, tylko podmieniłem dyski twarde na 2x większe, nieco słabszy zasilacz (83% sprawności zamiast 89%), oszczędziłem nieco na RAM-ie (różnice w grach wynoszą jakieś 0.1% a oszczędzasz kolejne 40 zł) i podmieniłem pastę na Zalmanowską.

Droższa wersja ma fabrycznie podkręconego R9 290 ze zmienionym chłodzeniem. Czy warto dopłacać?
http://pclab.pl/art55928-15.htmll - wyniki w grach. W większości gier wyprzedza GTX-a 780 a i R9 290X o kilkaset złotych droższy mu niestraszny. W stosunku do 770tki jest to mniej więcej 15-20% na plus (do 30% w przypadku niektórych gier).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.04.2014 o 13:27, War_Never_Changes napisał:

Przyszłość tkwi w wielu rdzeniach więc może zainwestuj w coś od amd (6-8 rdzeni w podobnej
cenie)


WAT.
Zdajesz sobie sprawę że:
a) Procesory AMD NIE SĄ 8 rdzeniowe. Żaden z nich, włącznie z FX-9370. One są 8 modułowe. Co to znaczy? 4 rdzeniowy procesor Intela ma 4 niezależne układy zmiennoprzecinkowe i 4 do liczb całkowitych. 8 rdzeniowiec AMD ma 8 jednostek do liczb całkowitych i 4 zmiennoprzecinkowe. Innymi słowy, to są "udawane" rdzenie, niepełne.
b) Wydajność pojedynczego rdzenia AMD jest o klasę niższa niż Intelowskiego:
http://puu.sh/8prtH.png

W każdym przypadku i5-4570 okazuje się szybszy od FX-8350. Włącznie z zastosowaniami profesjonalnymi które potrafią wykorzystać tyle rdzeni ile się tylko wsadzi. Screen wzięty z:
http://pclab.pl/art50000-108.html gdzie wzięto pod uwagę NAPRAWDĘ dużo procesorów i aplikacji testowych.

c) Pobór mocy - FX 8350 żre do 125W, i5 4570 zadowala się 85W. Przy większej wydajności tego drugiego.

d) Przyszłość leży w wielordzeniowcach - a żebyś ty jeszcze widział jak ciężko się pod te 8 rdzeniowce programuje gry. Nie bez powodu na rynku nie ma ani jednej... Olbrzymie koszta, mnóstwo potencjalnych problemów... dzisiejsze gry zazwyczaj nie bez powodu używają 1-2 rdzeni nieźle a pozostałe 2 (zakładając że w ogóle wspierają Quady) od czasu do czasu. To co mówisz byłoby zresztą prawdą gdyby AMD w ogóle miało "uczciwe" rdzenie jak np. Xeon E5-2650. Ten ma prawdziwe 8 rdzeni a nie udawane i nieużywalne w wielu przypadkach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To skłaniałbym się chyba w takim razie ku r9 290. Tylko jaka dokładnie? Bo tego na rynku jest sporo, a nie chciałbym kupić jakiegoś bubla :C Co do radków używanych do kopania, naczytałem się sporo o tym na forach i jakoś tam ludzie sceptycznie podchodzili do ich zakupu. Ale może przesadzają, nie wiem, nie znam się ; )
Z tym prockiem też mnie uspokoiłeś.

Dnia 27.04.2014 o 12:20, ziptofaf napisał:

Jeśli o RAM chodzi - zwykły GoodRAM, najlepiej w jednej kostce i o takim samych parametrach
jak twoja obecna kość, tutaj nie ma za bardzo z czym eksperymentować:
http://www.morele.net/pamiec-goodram-ddr3-8-gb-1333mhz-gr1333d364l9-8g-429828/


A nie lepiej 1600?
Bo te obecne raczej sprzedam, bo 1333 to chyba jak na dzisiejsze czasy trochę mało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

Gdzieś w lipcu będę chciał wymienić część podzespołów z mojego kompa [w podpisie]. Podzespołami tymi będą:
I. Płyta główna - myślałem o tej -> http://www.ceneo.pl/24280711 <- będzie dobra, czy może są tańsze modele, które można wziąć bez obaw o jakość wykonania/ żywotność? Zdaję sobie sprawę że to kwestia często losowa, ale pewnie macie doświadczenia/ wiedzę w tym zakresie :)
II. RAM - jakiś się w swoim czasie wybierze - z radiatorami, 1600MHz - więc o to nie pytam, chyba że macie ciekawe rady co do wyboru [np. z opóźnieniami] albo konkretną propozycje za sensowne pieniądze :)
III. Procesor - tutaj mam największy kłopot i zdam się na waszą wiedzę w związku z tym co napiszę niżej.

Ogółem moja strategia upgrade''u kompa zakłada, że raz na długi czas wymieniam płytę główną, procesor i RAM [obecne hulają od 7 lat bez zmian], zaś raz na 2-3 lata wymieniam kartę graficzną by móc na bieżąco cieszyć się dobrą grafiką w grach [nie na najwyższą półkę albo najnowszą generację, ale żeby dobrze działa]. Istotne też dla mnie jest, by platforma była w miarę podatna na rozwój, co przy ostatnich częstych zmianach podstawek pod procesory staje się raczej trudne.. więc zależałoby mi, by procesor po podkręceniu za kilka lat wciąż miał co najmniej dobre osiągi [tak jak mój leciwy Q6600]. Kupiłem parę lat temu tego 4ro rdzeniowca i w sumie do dziś ładnie się trzyma za wyjątkiem najnowszych strategii pokroju Rome 2 + kilka tysięcy wojowników [kto grał ten wie].

Wiele razy czytałem tutaj, m.in. w postach ziptofafa, że i7 jest przereklamowane jak na chwilę obecną i że lepiej wziąć i5 i ją podkręcić [z czym się ogólnie zgadzam], jednak: czy w perspektywie najbliższych dajmy na to 4-5 lat taki i5 spokojnie wystarczy jak się go będzie regularnie podkręcać? Czy na dłuższą metę może lepiej zainteresować się czymś innym? Pytam, ponieważ chciałbym by komp na chwilę obecną bez podkręcania był mocny, a za jakiś czas, jak zacznie się krztusić, by ewentualnie go podkręcić. Myślałem o Xeonie, ale tu nie można podkręcać co go na dłuższą metę dyskwalifikuje.

Budżet jaki przewiduję na lipiec to około 2500 zł, jednak jeśli trzeba będzie poczekać dłużej i odłożyć na coś co spełni moje wymagania, to nie jest to problem :)

Mam już obudowę, DVD, monitor, kartę dźwiękową, klawiaturę, myszkę itd., itp. więc tego nie trzeba brać pod uwagę. Myślę jeszcze nad jakimś SSDkiem, ale to nie jest priorytet - a jak coś to myślałem o Plextorze M5.

Ogółem to wolę mieć w kompie podzespoły Nvidii i Intela bo jeszcze nigdy mnie nie zawiodły.

Dzięki z góry za poradę :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.04.2014 o 13:47, Qbasmok napisał:

To skłaniałbym się chyba w takim razie ku r9 290. Tylko jaka dokładnie? Bo tego na rynku
jest sporo, a nie chciałbym kupić jakiegoś bubla :C Co do radków używanych do kopania,
naczytałem się sporo o tym na forach i jakoś tam ludzie sceptycznie podchodzili do ich
zakupu. Ale może przesadzają, nie wiem, nie znam się ; )


Radki używane do kopania są średnim wyborem jeśli ktoś je wyżyłował przez rok z rzędu i trzymał w 100 stopniach Celsjusza. Moja 290tka była kupiona 31.01.2014. Kopała sobie przez całe 2.5 miesiąca po 6-10 godzin dziennie zalewana zimnym i zimowym powietrzem z termowentylatorów. I wciąż ma (bodajże) coś koło 30 miesięcy gwarancji.

Zresztą ogólnie rodzina R9 jeśli o używki chodzi jest w porządku - większość tego co dorwiesz choćby na Allegro była kupiona ledwie kilka miesięcy temu. To poprzednie generacje typu HD7970 z których wyciskano ostatnie soki przez 2 lata z rzędu są potencjalnie ryzykowne.

Dnia 27.04.2014 o 13:47, Qbasmok napisał:

Bo te obecne raczej sprzedam, bo 1333 to chyba jak na dzisiejsze czasy trochę mało.

Jeśli zależy ci na 0.5% wydajności więcej to możesz sprzedać :P Różnice w prędkości RAM''u mają znaczenie tylko jeśli masz zintegrowaną kartę graficzną bez własnej pamięci. W innym przypadku to i między 1333 MHz a 2133 ciężko zauważyć różnice bez dokładnych narzędzi pomiarowych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się