Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Hey mam pytanie
Teraz posiadam 8 GB ddr 3 1600 Mhz + i5, chciałbym dokupić sobie 16 GB ram czy kupować już czy może poczekać na premierę ddr 4 ? (żeby cena zmalała)
Chciałbym kupić juz w zapasie aby komp wystarczył mi na te 4-5 lat.
Co 1.5roku będę wymieniał ssd na szybszy oraz dokupował hdd aby mieć zapas TB.

Ale główne pytanie chodzi o te ddr 3 kupować już czy poczekać ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@ziptofaf
Są 6 rdzeniowe. A po 2 moduły w jednym rdzeniu to lepsze niż ich brak. Póki co amd wypada słabiej w testach. Póki producenci nie obczają jak wykorzystać potencjał drzemiący w procesorach konsol nowej generacji. Wtedy wystarczy że producent poda w wymaganiach 6- rdzeniowy procesor (choćby tak na sztywno bo bez tego gra nie ruszy) i będzie w lesie. A pobór prądu ? Naprawdę robi ci on różnicę na codzień ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.04.2014 o 14:11, War_Never_Changes napisał:

@ziptofaf
Są 6 rdzeniowe.

Nie są

Dnia 27.04.2014 o 14:11, War_Never_Changes napisał:

A po 2 moduły w jednym rdzeniu to lepsze niż ich brak.

Owszem. Ale to tylko sprzętowa implementacja intelowskiego HT a nie pełne rdzenie.

Dnia 27.04.2014 o 14:11, War_Never_Changes napisał:

Póki co amd wypada
słabiej w testach. Póki producenci nie obczają jak wykorzystać potencjał drzemiący w
procesorach konsol nowej generacji.

Procesory w PS4/Xbone to PEŁNE ośmiordzeniowce. To raz. Dwa, są taktowane śmiesznie niskim zegarem. Praktycznie dowolne i3 zmiata te procesory wydajnościowo. i5 to overkill.

Dnia 27.04.2014 o 14:11, War_Never_Changes napisał:

Wtedy wystarczy że producent poda w wymaganiach 6-
rdzeniowy procesor (choćby tak na sztywno bo bez tego gra nie ruszy) i będzie w lesie.

To i na AMDku też tego nie odpalisz, chyba że będziesz miał starusieńkiego Phenoma X6.

Dnia 27.04.2014 o 14:11, War_Never_Changes napisał:

A pobór prądu ? Naprawdę robi ci on różnicę na codzień ?

a) zobaczysz na rachunkach za prąd
b) prąd pobierany przez CPU == ciepło wydzielane przez procesor. Mniejszy pobór prądu==mniej ciepła do oddania. 40W to sporo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.04.2014 o 14:11, War_Never_Changes napisał:

@ziptofaf
Są 6 rdzeniowe. A po 2 moduły w jednym rdzeniu to lepsze niż ich brak.

Dnia 27.04.2014 o 14:11, War_Never_Changes napisał:

Póki co amd wypada słabiej w testach.

I to dużo słabiej - jak na FX 8320 miałbym 40 fps-ów w BF4 to na i5 4670 miałbym z 60-70. Nie ma co kupować kompa na "przyszłość" jak ci obecne gry już działają dużo gorzej i może mieć to wpływ na wydajność.

Dnia 27.04.2014 o 14:11, War_Never_Changes napisał:

Póki producenci nie obczają jak wykorzystać potencjał drzemiący w procesorach konsol nowej generacji.

Tego potencjału jest niewiele - Jaguar ma 8 rdzeni ale jest to 8x1.8 GHz (i to AMD-owskie 1.8). Więc 4x3 Ghz Intel jest przynajmniej równie szybki już teraz.

Dnia 27.04.2014 o 14:11, War_Never_Changes napisał:

Wtedy wystarczy że producent poda w wymaganiach 6- rdzeniowy procesor (choćby tak na sztywno bo bez > tego gra nie ruszy) i będzie w lesie.


Od 2002 roku nie widziałem aby producent "na sztywno" ustawiał wymagania co do procesorów. Zwłaszcza że to Intel dyktuje zasady a nie AMD. Ten ostatni ma z 20% rynku. A Intelowi nie zależy na 6-8 rdzeniowcach dostępnych dla graczy.

Dnia 27.04.2014 o 14:11, War_Never_Changes napisał:

A pobór prądu ? Naprawdę robi ci on różnicę na co dzień ?

To powiem tak - kupujesz sobie i5 4670k i kręcisz do 4 GHZ. TDP? Ok. 90W. A teraz FX który mu odpowiada żre coś koło 240. Tak, ROBI mi to różnicę na co dzień. Bo muszę kupować 700W zasilacz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuję routera na mieszkanie 40m. Wygrzebałem te dwa:

http://www.komputronik.pl/product/228428/Sprz%C4%99t_komputerowy_/Sieci_i_komunikacja/Netgear_ON_NETWORKS_N300R.html

http://www.komputronik.pl/product/170908/Sprzet_komputerowy_/Sieci_i_komunikacja/8level_WRT_150_SMART.html

Netgear''a posiadam już od kilku lat i do firmy mam zaufanie, tylko nie wiem co to ten 8level. Jakaś mała porada?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

2.5 tysiaka na procesor, płytę i RAM?

Osobiście pewnie wziąłbym na chwilę obecną i5 4670k, Gigabyte GA-Z87-DS3H i 8 GB pamięci np. HyperX Fury, w jednej kostce (tak żeby wciąż mieć 3 sloty wolne). Inna sprawa że w ten sposób uda się wydać z 1300-1400 zł, do 2.5 TROCHĘ brakuje ;p

Czysto teoretycznie, jeśli zależy ci na podkręcaniu, absurdalnie wysokiej wydajności i skalowaniu w przyszłości to możesz się zainteresować Core i7 4930K połączonym z MSI X79A-GD45 PLUS. Prawdziwe 6 rdzeni i 12 wątków, high-endowa podstawka LGA2011 (która ma chociażby takie bajery jak 8 slotów na RAM ;P).

Od razu jednak uprzedzam - na dzień dzisiejszy procesor tej klasy kosztuje coś koło 2000 zł. A płyta z 600-700. Więc czy warto? IMHO - nie. Rzeczywiście w stosunku do i5 będziesz mieć do 60% wzrostu wydajności (i ok. 55% w stosunku do i7 4770k), podkręca się toto też bardzo dobrze. Ale cena jest wysoka więc na razie sensu to nie ma chyba że spadłaby o kilkaset złotych do lipca.

No i ten wzrost wydajności nie będzie odczuwalny wszędzie - tylko niektóre najnowsze aplikacje dobrze z tym współpracują a i to nie zawsze. Bo i po co - 47% rynku to dwurdzeniowce, 44% to cztery (dane ze Steama na marzec 2014). A nie można tak po prostu zignorować blisko 50% użytkowników i skalować gry pod procesory których nie ma w zasadzie nikt (zwłaszcza że nawet byle i3 nie ustępuje Leopardom w PS4 i Xbox One).

Z doświadczenia mogę powiedzieć że przez 7 lat chyba dałoby się utrzymać wysoką wydajność procesora a na pewno przez 4-5 - kto kupił i5 2500k i podkręcał ten po dziś dzień może grać w najnowsze tytuły.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.04.2014 o 19:24, ziptofaf napisał:

2.5 tysiaka na procesor, płytę i RAM?


Te 2.5 tysiaka to tak przy [bardzo] dobrych wiatrach, jakby się okazało że warto w coś zainwestować ''na lata'' :) a też aż takim wariatem by wydawać 2000 zł na samego procka nie jestem ;) choć może faktycznie tak to zabrzmiało jak podałem kwotę.. ;p Chciałem rozwiać swoje wątpliwości u kogoś kto ma doświadczenie - jak właśnie Ty - i kto siedzi w tym na bieżąco.

Dzięki bardzo za informacje i za wskazanie podzespołów, w wakacje zagoszczą w moim kompie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.04.2014 o 13:35, ziptofaf napisał:

Kilka rzeczy mi się nie podoba:
a) 60GB SSD - po co? Na tym ci się ledwo Windows zmieści co zabija główny powód by mieć
SSD bo żadnej większej gry na to nie upchniesz. A dopłacanie 180 zł żeby ci się Windows
szybciej włączał uważam za bzdurę. Ogólnie zresztą strasznie drogie te dyski twarde,
za 240 zł to dostaniesz 1 TB spokojnie.
b) Zasilacz - naprawdę potrzebny jest ci taki z 80Plus Gold? To jest oszczędność na poziomie
5 zł rocznie w stosunku do takiego z 80Plus Bronze.
c) Fatalnie wyposażona płyta główna, nie ma nawet jednego złącza PCI-E x1. No i nie jestem
pewny po co brać taką w standardzie Micro-ATX jeśli zamierzasz podkręcać i raczej nie
zależy ci nadmiernie na oszczędzeniu 10 cm wewnątrz obudowy.
d) Arctic Silver V jest niezłą pastą ale w tej cenie dostaniesz już lepsze - choćby Zalman
ZM-STG2 bądź Collaboratory Pasta Liquid Ultra.

Więc ja to bym raczej poszedł w coś takiego:
http://puu.sh/8pquR.png (ceny z morele.net)
bądź, jeśli da radę nieco dopłacić:
http://puu.sh/8pqYP.png (można zmienić na R9 290 MSI Gaming, jest o te 40 z taszy)

Ogólnie starałem się zostawić te części w twoim konfigu które wydają się całkiem fajne,
tylko podmieniłem dyski twarde na 2x większe, nieco słabszy zasilacz (83% sprawności
zamiast 89%), oszczędziłem nieco na RAM-ie (różnice w grach wynoszą jakieś 0.1% a oszczędzasz
kolejne 40 zł) i podmieniłem pastę na Zalmanowską.

Droższa wersja ma fabrycznie podkręconego R9 290 ze zmienionym chłodzeniem. Czy warto
dopłacać?
http://pclab.pl/art55928-15.htmll - wyniki w grach. W większości gier wyprzedza GTX-a
780 a i R9 290X o kilkaset złotych droższy mu niestraszny. W stosunku do 770tki jest
to mniej więcej 15-20% na plus (do 30% w przypadku niektórych gier).


Wersja uaktualniona o Twoje wskazówki, będzie to ze sobą hulać latami? :)

http://www.agito.pl/lista-zyczen/15109fc2a43b2de01ec36cce01974b05

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.04.2014 o 22:21, Aziral92 napisał:


Zrobiłbym kilka zmian:
http://www.agito.pl/karta-graficzna-gigabyte-radeon-r9-290-oc-4gb-ddr5-pci-e-box-84-931693.html - kartę podmieniłbym na to. Również fabrycznie podkręcona i ze zmienionym chłodzeniem, za to prawie 200 zł tańsza (1700 to już przepłacanie).

Wtedy starczy ci też na tego 120GB SSD (np. A-Data SP900):
http://www.agito.pl/dysk-adata-sp900-asp900s3-128gm-c-25-128gb-sata600-83-573209.html

WD z serii Green są dość wolne i podmieniłbym wówczas raczej na Blue jeśli nie kupujesz SSD-ka:
http://www.agito.pl/dysk-zestaw-wd-blue-wd10ezex-1tb-rozszerzenie-gwarancji-83-877990.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pytanko z kategorii głupich ale może ktoś wie bo pewnie to popularne - sprawiłem sobie Microsoft Xbox 360 Wireless Controller (do PC-ta). I... działa toto na 2 bateriach AA co mnie nie cieszy (i tutaj od razu spytam, na ile wystarczają jakieś zwykłe duracelle). Da się do tego dokupić jakiś akumulator albo coś (bo wygląda na wymienne)?

Czy może konkretniej:
http://aksonet.pl/pl_PL/p/AKUMULATOR-DO-KONTROLERA-XBOX-360/7317 - toto się nadaje? :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.04.2014 o 14:17, ziptofaf napisał:

Czy może konkretniej:
http://aksonet.pl/pl_PL/p/AKUMULATOR-DO-KONTROLERA-XBOX-360/7317 - toto się nadaje? :P


A nie lepiej kupić zwykłe akumulatorki, ja tak działam i na jednym naładowaniu działa ok 2 tygodni średnio intensywnego użytkowania (przynajmniej tak mi się wydaje, bo od kilku lat nie mam czasu na granie więcej niż po ok 4-5 godzin tygodniowo i to jest rozłożone na różne gry nie tylko padowe i przez kilka miesięcy nie ładowałem).
Poza tym 2 akumulatorki AA są bardziej uniwersalne od dedykowanego i zawsze jak kupisz 4 to 2 leżą naładowane jako rezerwa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.04.2014 o 14:17, ziptofaf napisał:

Pytanko z kategorii głupich ale może ktoś wie bo pewnie to popularne - sprawiłem sobie
Microsoft Xbox 360 Wireless Controller (do PC-ta). I... działa toto na 2 bateriach AA
co mnie nie cieszy /.../

Konkretnie, to Ci nie odpowiem, bo takowego sprzętu nie posiadam.
Jeśli chodzi o myszy - to jedne działają na bateriach (własc. ogniwach) baaardzo długo (powyżej roku) inne krótko (dwa, góra trzy, miesiące). Lepiej jest z klawiaturami, te potrafią działać około roku na bateriach AAA. Wszystko zależy od tego, czy konstrukcyjnie są stale włączone, czy też tylko wtedy gdy ma się je w ręku. Na mysz Logitecha M515 nie mogę narzekać, na mysz tegoż Logitecha M210 narzekam strasznie, do tego stopnia, ze wywaliłem ją z kompletu i zastąpiłem właśnie M515.
Na akumulatorach wszystko będzie działało krócej (bo mają niższe napięcie wyjściowe) i od razu powinieneś sprawić sobie ładowarkę i drugi komplet akumulatorków.
Tutaj masz maksymalny czas gry około 30 godzin, to dużo za mało. Chyba powinieneś sobie sprawić, oprócz ładowarki ze dwa takie zapasowe akumulatorki. Nie ma nic gorszego, niż wyładowanie akumulatora w trakcie gry.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.04.2014 o 17:46, Nufiko napisał:

A nie lepiej kupić zwykłe akumulatorki, ja tak działam i na jednym naładowaniu działa
ok 2 tygodni średnio intensywnego użytkowania (przynajmniej tak mi się wydaje, bo od
kilku lat nie mam czasu na granie więcej niż po ok 4-5 godzin tygodniowo i to jest rozłożone
na różne gry nie tylko padowe i przez kilka miesięcy nie ładowałem).
Poza tym 2 akumulatorki AA są bardziej uniwersalne od dedykowanego i zawsze jak kupisz
4 to 2 leżą naładowane jako rezerwa.


Hmmm... też niby można. Planowałem sobie kupić dedykowany z dość prostego powodu - to teoretycznie powinno być wówczas używalne także w trakcie ładowania (a przynajmniej "oficjalny" akumulatorek od Microsoftu na to pozwala):
http://www.3kropki.pl/p/9/7/xbox_360_play_and_charge_kit_new_black.php

Bo mi na tym by to było bezprzewodowe to i tak nadmiernie nie zależy (po prostu innych padów nie było w sklepie a potrzebowałem jakiegoś natychmiast do gry w Dark Souls 2) a kupno ładowarki + sensownych akumulatorków AA wcale nie wyjdzie taniej (zwłaszcza że nie mam NICZEGO co używa baterii AA poza tym padem).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.04.2014 o 20:19, ziptofaf napisał:

(...)
SSD
No i system operacyjny.
Ot, komputer będzie ci się szybciej włączać o 20-30 sekund.


Obecnie komp startuje mi w 11 sekund i mi tyle wystarczy. ;)

A tak w ogóle, to dzięki za pomoc i informacje przy składaniu zestawu. Jestem zadowolony, choć na konkretne testy zabrakło mi czasu, a za chwilę do pracy i jutro wyjazd na długi weekend. Jedynie odpaliłem CoDa4, ale jak zobaczyłem ponad 500-600 fpsów, to darowałem sobie test i tylko pograłem. :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam trzy pytania. Czy jest sens budować sprzęt do gier oparty o platformę AMD (jestem na 99% przekonany, że nie, ale wolę się upewnić)? Jeśli kupowałbym coś z intela np. i5 4670k i jakąś płytę na Z87, to czy mój stary zasilacz Corsair HX520W dałby radę? Warto się wstrzymać i czekać na Haswell Refresh i płyty Z97?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.05.2014 o 23:51, RhastA napisał:

Mam trzy pytania. Czy jest sens budować sprzęt do gier oparty o platformę AMD (jestem
na 99% przekonany, że nie, ale wolę się upewnić)? Jeśli kupowałbym coś z intela np. i5
4670k i jakąś płytę na Z87, to czy mój stary zasilacz Corsair HX520W dałby radę? Warto
się wstrzymać i czekać na Haswell Refresh i płyty Z97?


Pytanie pierwsze - tak jeśli na cały komputer planujesz przeznaczyć nie więcej niż 1200-1300 zł - zintegrowane układy graficzne AMD są szybsze od tych Intela.
Drugie - jak najbardziej. Procki Intela mają bardzo przyjemne TDP i nawet podkręcone raczej nie przekraczają 100W. To nie AMD FX że żre 250W mocy.
Trzecie - nie warto. Odświeżone Haswelle mają tylko jedną nową rzecz - lepszy układ graficzny. Co nie ma dla ciebie znaczenia (chyba że np. często streamujesz i chcesz wykorzystać w tym celu Intel Quick Sync żeby nie obciążać procesora i interesuje cię jakość FullHD) bo i tak będziesz używać dedykowanej karty jak sądzę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.05.2014 o 00:16, ziptofaf napisał:


Na cpu, mobo i ram chcialem przeznaczyć ok. 1500 zl. Zintegrowany uklad graficzny nie jest mi do niczego potrzebny, bo kartę chcialbym kupić od ciebie, nie wiem czy dostales pw. Aktualnie jestem na wyjezdzie, wiec co do karty moglbym sie z tobą dogadać najwcześniej w poniedzialek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.05.2014 o 01:30, RhastA napisał:

Na cpu, mobo i ram chcialem przeznaczyć ok. 1500 zl. Zintegrowany uklad graficzny nie
jest mi do niczego potrzebny, bo kartę chcialbym kupić od ciebie, nie wiem czy dostales
pw.

Dostałem i odpisałem ;P

Zaś co do zestawu to nie ma za bardzo co eksperymentować:
Core i5 4670k + Gigabyte GA-Z87-HD3 + 8GB RAM (np. GoodRAM albo Kingston HyperX). Wychodzi właśnie ok. 1500 zł. Czekanie na odświeżone Core i5 sensu nie ma żadnego bo jedyne co będą miały na starcie to wyższe ceny (jak to w Polsce, podatek od "nowości") więc prawdopodobnie byłby to wybór między refreshem i5 bez możliwości OC i lepszą integrą lub właśnie i5 4670k w tej samej cenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

istnieje jakas lista gdzie jest kolejnosc procesesorow intela ? interesuje mnie miejsce i5 3470, chce wiedziec ktore sa starsze (gorsze) i nowsze (lepsze) bo najwyrazniej bede musial wymienic proca zeby moc komfortowo grac w titanfalla. a komp w opisie btw

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się